Piet Swieter diende ontslag in als volleybalcoach: „MEN VINDT HET HIER NIET NODIG AAN CONDITIE EN KRACHT TE DOEN" Nederlandse Opera stichting begint seizoen met Strauss "Ik weet dat het kopen van een bril een kwestie is van vertrouwen tussen u en mij. Daarom sta ik persoonlijk garant voor service, advies en kwaliteit. Het gaat tenslotte om uw veiligheid. v.d. Wiel 12 LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 AMSTERDAM De Nederlandse Operas tichting begint het seizoen met „Capriccio" van Richard Strauss en „Lucia di Lammer- moor" van Donizetti, waarbij Christine Deutekom de titelrol zal zingen. „Capriccio", het „Konversationsstück für Musik", waarvoor de beroemde Oostenrijkse dirigent Clemens Krauss het libretto schreef en onder wiens leiding de première in 1942 in München plaatsvond, is in ons land slechts bekend door een enkele gastvoorstel- ling van de Beierse Staatsopera in 1960 tijdens het Holland Festival onder Karl Böhm. Bij de Nederlandse Operastichting zal deze nieuwe productie worden gedirigeerd door de jonge Ier Kenneth Montgomery, die on langs een verbintenis aanging voor een aan tal concerten met de radio-orkesten in Hil versum. Ditmaal zal hij het Radio Filharmo nisch Orkest onder zijn hoede nemen. Bij de Nederlandse Operastichting leidde Ken neth Montgomery voorstellingen van „Ariad ne auf Naxos" en „L'Ormindo" in vorige seizoenen. De Capriccio-opvoeringen worden in scène gezet door Lofti Mansouri in samenwerking met de Zwitserse ontwerper Toni Businger. Bij de belangrijkste rollen staan de namen genoteerd van Patricia Wells, Cora Canne Meijer, Tom McDonnell, Leo Goeke, Timo thy Nolen en Manfred Jungwirth. Capriccio gaat vier maal in Amsterdam (première 12 september) en voorts in Rotter dam, Utrecht en Scheveningen (27 septem ber). De voorstellingen van „Lucia di Lammer- moor" nu met Christine Deutekom in de titelrol betekenen een herhaling van de productie die in 1970 en in het seizoen 1973-1974 op de planken kwam. De bestaan de regie van John Copley wordt opnieuw door Jan Bouws ingestudeerd. Naast Christine Deutekom zal de jonge in Canada werkzame tenor van Nederlandse afkomst Roelof Oostwoud als Edgardo de buteren. Jan Derksen, Pieter van den Berg, Jan Blinkhof en Nico Boer behoorden al eerder tot de bezetting, die nu wordt aange vuld met Tine van Grootel en de tenoren Wouter Goedhart en Adriaan van Limpt, beiden leden van de Opera Studio. De Ita liaanse dirigent Carlo Franci treedt voor het eerst bij de Nederlandse Operastichting op. Verder werken mee het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest, leden van het Nationale Ballet en het Nederlands Operakoor. De première is op 18 september in het Circustheater te Scheveningen. Verder ko men er voorstellingen in Heerlen, Amster dam, Utrecht, Rotterdam en Tilburg. Het kopen van een bril is een kwestie van vertrouwen. Vertrouwen in de zaak waar u een bril koopt. Vertrouwen in de opticien, die u bij de aankoop van uw bril adviseert. 't Gaat tenslotte om uw ogen. V.d. Wiel is een speciaalzaak. Gespecialiseerd in uitsluitend brillen. Da's heel belangrijk om te weten. Wij kunnen, dankzij onze specialisatie, onze onverdeelde aandacht wijden aan één artikel. De Bril. Een van de belangrijkste zaken bij het kiezen van een bril is de mode. Daarom is het fijn om te weten dat v.d. Wiel de mode ontwikkelingen op de voet volgt. U kunt er dan ook zeker van zijn dat u bij ons altijd de nieuwste modemodellen kunt vinden. Modellen bijvoorbeeld van Rodenstock. Van Silhouette. Of van Metzier. En zonder dat u daarvoor ook maar iets ekstra's be taalt, is hierdoor een zekere eksklusiviteit gewaarborgd. Een bril koop je nu eenmaal bij een gespecialiseerde opticiën en niet in een "brillen-supermarkt." Advies bijvoorbeeld. V.d. Wiel hecht grote waarde aan zijn adviseursschap. Een montuur kan dan wel op 't gezicht passen. Maar da's nog niet genoeg, 't Moet ook bij het gezicht passen. Onze adviseurs letten dus op belangrijke zaken zoals de vorm van het gezicht, de haarkleur, de huidskleur, uw persoonlijkheid. U begrijpt dat alleen uitermate goed geschoolde en ervaren medewerkers zulke adviezen kunnen geven. V.d. Wiel heeft deze mensen. Glas, een ondoorzichtige zaak. Een montuur zonder glazen is geen bril. Daarom komt er bij het kopen van een bril een tweede persoon te pas. De opticiën. De glazenvakman. De man die alle optische problemen voor u oplost. Het is duidelijk dat v.d. Wiel alléén le klas optiek ver koopt. Van Zeiss en Rodenstock bijvoorbeeld. Ook oriënteren wij ons onophoudelijk over de nieuwste technische ontwikke lingen. Ontwikkelingen die er bijvoorbeeld toe geleid hebben, dat voor personen met grotere gezichtsafwijkingen dunnere glazen mogelijk zijn. U vindt ze dus ook bij ons. Ogentest, een v.d. Wiel-service. Het kan voorkomen dat u denkt een bril nodig te hebben. Maar u wilt er nog geen oogarts voor raadplegen. Bij ons kunt u vrijblijvend uw gezichtsvermogen laten kontroleren. En in die gevallen, waarin de afwijking te groot is, zullen wij u aan raden een oogarts te bezoeken. In uw eigen belang. V.d. Wiel levert uiteraard aan alle ziekenfondsen. Natuurlijk geeft v.d. Wiel alle gebruikelijke ziekenfonds kortingen. Service, een schone zaak. Service of nazorg begint bij de aflevering. Wij passen het mon tuur na. Zodat het perfekt zit. En niet gaat schuiven. Tevens een mens is nu eenmaal weieens vergeetachtig - bewaren wij een kopie van uw recept. Vijf jaar lang. En mocht uw bril eens aan een schoonmaakbeurt toe zijn, komt u dan gerust even naar ons. We maken uw bril in een paar minuten weer schoon. Ultra-sonisch. Gratis. "U WEET NU WAT U AAN V.D. WIEL HEEFT. IK GARANDEER U: VAKMANSCHAP, KWALITEIT EN SERVICE, ZONDER DAT U ER EEN CENT EKSTRA VOOR BETAALT." Nieuwe Rijn 62 Leiden. iiiliiilliiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiilliiiiiliiiiiiiliimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim i ANDEREN Juist in een tijd, waarin weldadige rust scheen neer te dalen op het altijd o zo rumoerige volleybalwereldje kunnen de bondsbestuurders zich verheugen op de „geboorte" van een nieuw probleem. Een brief uit het Drentse gehucht Anderen bracht de jobstijding, dat Piet Swieter zijn werk als jeugdtrainer van de nationale ploeg niet zal afmaken. Als formele reden meldde de coach schriftelijk, dat hij hobby (lees volleybalcoach) en gezinsleven niet meer kon combineren. Maar verpakt in een aantal simpele zinnen scholen een fors aantal argumenten die Swieters onvrede verraadden. Vier jaar geleden stortte de vol leybalkenner zich met als wa pen een ontzaglijke hoeveelheid ervaring, opgedaan in eredivisie en nationale ploeg, op de jeugd- training. De ongebreidelde ijver wierp vruchten af, zo mag uit de resultaten worden geconclu deerd. Die fanatieke vlijt echter zou ook het breekpunt worden. „In die vier jaar tijd", laat Piet Swieter vanuit Anderen weten, „ben ik veel te vaak van huis geweest. Daarom heb ik ge vraagd of af en toe bij een stage of zo mijn vrouw niet mee mocht. Dat is geweigerd. Daar voor werd het voor mij onmoge lijk in de huidige situatie door te werken". Met die begrijpelij ke verklaring zou de coach kun nen volstaan, maar hij praat verder, Er is meer, en Piet Swie ter is er de man niet naar de rest voor zich te houden. Op rustige, maar tegelijkertijd dwingende toon (hij is leraar) rollen de woorden over zijn lip pen, alsof alles even begrijpelijk is. „Ik sta achter topsport. Het is voor mij een normale zaak, als de voorwaarden maar aan wezig zijn. Ik moet dat stand punt echter ook kunnen verde digen tegen mensen die anti-top sport zijn. Dat kan ik niet meer. Inderdaad ook niet meer tegen over mijn vrouw". Slecht Om te benadrukken dat hij niet wenst aan te schoppen, zoals hij het zelf noemt, wijst Piet Swieter de beschuldigende vin ger op de algemene situatie in Nederland wat (amateur) team sporten betreft. „Bij individue le topsport is nog wel eens wat te regelen, als de man of vrouw maar goed genoeg is. Team sport is een Instituut voor pak weg twaalf man, waar Iets voor georganiseerd moet worden. En juist dat organiseren Is hier zo slecht" Het is te wijten aan een volgens Swieter maatschappelijk ge groeid verschijnsel. „Nogmaals, ik sta achter topsport als het goed bedreven wordt. Erachter mits de speler gelegenheid krijgt en als hij het zelf wil. Een aantal heeft die neiging niet, ze willen het wel maar zijn er niet in opgevoed". Nog een nadeel voor het fenoneem topsport, maar niet het grootste. Talent is er op volleybal gebied zat. „Men denkt hier, dat je klaar bent als je een ton op tafel legt. Je moet niet alleen in geld denken, maar ook een plan hebben. Dat geld zou namelijk wel eens wegge gooid kunnen zijn. En in vele gevallen is het ook zo". Piet Swieter wil niet dat zijn kritiek Piet Swieter: ,,Wat er nu zal gebeuren? Niets. En dat is eigenlijk wel tekenend.". te hard aan komt en weigert dan ook voorbeelden te noemen. „Dat zou ik beter in een gesprek met de verantwoordelijke men sen kunnen doen". De afgetreden coach wil hoe dan ook voorkomen dat zijn woorden beschouwd worden als hielenschopperij. Kritisch is dan ook wat anders. „Als je ziet hoe er in een bedrijf beslist wordt over geld en je zou dezelfde normen stellen voor de NeVoBo dan kom je waarschijnlijk tot ontstellende ontdekkingen. Maar de mensen zijn er met voor opgeleid en daarom wil ik er niet tegenaan schoppen". Piet Swieter wil er maar mee zeggen dat in het Nederlandse sportle ven verkeerd wordt omgegaan met geld. En automatisch volgt toch het voorbeeld uit de volley balwereld, want het is moeilijk om te zwijgen. „Er gaat ontzet tend veel geld om in de Techni sche Commissie. Neem zo'n reis naar Polen. Goed, maar dan moet er wel navenant getraind worden". Leuk Waarmee Piet Swieter beland is bij het deel, waartegen hij ook zijn bedenkingen heeft. „Men vindt het hier niet nodig .01 Schande conditie en kracht te doen. Wat wil je dan eigenlijk, vraag ik me af. Dan ben je bezig met recreatie vind ik. Dat is ook wel leuk hoor". Maar het is geen topsport, waar de bond wel van pleegt uit te gaan. Dus toch specifieke fou ten van het volleybalvolk? „De bond zou een bepaalde situatie best kunnen doorbreken. Maar een echt beleid wordt er niet gemaakt. Neem het nationale team, waarin de verenigingsbe- langen altijd voorop staan. In dit land is het hemd nader dan de rok, zeggen ze dan altijd. En ook dat in Oost-Europa een maatregel kan worden uitge vaardigd, waar iedereen zich maar aan te houden heeft. Maar de bond zou toch een stuwende kracht kunnen zijn om die te genwerkende krachten te ver kleinen. Ga met de clubs om de tafel zitten en vraag: „Wat gaan we doen, topsport of niet. Zo nee dan hoef je tenminste geen geld weg te gooien". Piet Swie ter is niet kritikaster alleen maar ook aandrager van nieuwe ideeën. „Zo heb ik een keertje voorgesteld om met het jeugd- team in kleine groepjes te gaan trainen. Zo'n twee keer per week in voor de spelers bereik bare zaaltjes met begeleiding van de bond. Ik heb geprobeerd een aanzet te geven, maar het is in het slop geraakt". Piet Swieter zal er niets meer aan kunnen veranderen. Na vier jaar heeft hij de strijd op de bres voor de topsport opgege ven. Langer werken in deze sfeer kan hij niet. „Men zou nu natuurlijk kunnen vragen: Had je dat vier jaar geleden niet kunnen zien. Ik vermoedde toen, dat er een aantal dingen niet klopten. Maar je begint met ontzettend hoge verwachtingen en door schade en schande word je wijs. Trouwens, als ik ergens ontzettend boos over was geweest, was ik er halverwege uitgestapt. Nu ga ik via de nor male weg". Zonder trammelant wenst de volleybalfanaat te benadrukken, i Daarvoor heeft hij zijn sport veel te lief. „Ik stap alleen maar terug uit de top. Daarmee geef je tegelijkertijd je persoonlijke eer die ook bij een toptrainer hoort, op. Maar dat wil niet zeggen, dat ik niet gek blijf van volleybal". Een voorgoed vaar wel sluit Piet Swieter dan ook uit. „Ik hoop dat ik een plan voor landelijk minivolleybal als j coördinator kan doorzetten, j Ook wil ik betrokken blijven door bijvoorbeeld een goed clubje in het Noorden te gaan trainen of een aantal jonge spe lers wekelijks te begeleiden". Piet Swieter gèèt, een hoofdstuk getekend door successen, afslui tend. Met de les dat topsport op het gebied, waarvoor hij zich zo lang heeft ingespannen onmoge lijk is. De bond zal hem laten gaan, zonder toe te geven. „Wat er nu zal gebeuren? Ik denk niets. En dat is eigenlijk wel tekenend". KEES KOOMAN llllllllllllllllltlllllllllllllllllllltlllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimiilllM^

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12