Mak Sparta na snelle treffers Ajax volledig Idoor de knieën Stem uit luidspreker ontnam viermaal scorend Twente illusie TRAINER ERNST NETUKA VAN VEJLE BEKIJKT FC DEN HAAG NIET EENS Swart was verbindingsofficier9 Arbitrage UEFA van belang voor lopende seizoen Jan Mulder neemt i advocaat in arm na weigering trainingsbezoek Joop Brand: „Goede les voor AZ Degradatiezorgen zijn belangrijker WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA II ROTTERDAM De vergelijking met de competitie wedstrijd Sparta-Ajax (1-1) ging op geen enkel punt meer op. Toén een vurig, snel en knap spelend Sparta en een Ajax dat zichtbaar moeite had zich boven zichzelf uit te werken. Gisteravond, in het Feye- noordstadion, een veel listiger spelend Ajax dat zich inzette voor de laatste kans om deel te kunnen nemen aan voetbal op Europees niveau en een mak Sparta dat zich na een snelle achterstand gewillig ter slachtbank liet leiden. Tenslotte besliste één. doelpunt meer, dat Ajax zal uitkomen in het UEFA Cuptoernooi want de Amsterdammers wonnen met 5-0, Twente in het PSV-stadion met 4-0 van AZ '67. Vreugde alom bij Ajax, dat terwille van de financiën moeilijk, zo niet onmogelijk, buiten Europees voetbal kan. Hoewel, er moet nog maar wor- den afgewacht hoe de belang stelling voor Ajax zich zal ont- j] wikkelen. Gisteravond waren I niet meer dan achteneenhalfdui- zend kijkers naar de Kuip geko- I men voor de „thuiswedstrijd" van Sparta, dat traditiegetrouw weinig aantrekkingskracht kan ontwikkelen op het Rotterdamse voetbalvolk terwijl van Amster damse zijde de aanhang ook matig vertegenwoordigd was. Sparta moest verschijnen zon der de geschorste doelman Doesburg, Ajax zonder de even eens geschorste Suurbier. In het Rotterdamse doel deed Joop Mom zijn best maar met Does burg onder de lat zouden enige doelpunten niet zijn gevallen. Onder meer het eerste dat al na vijf minuten tot stand kwam. Ruud Krol versloeg in een lange sprint Sparta's Jansen, zette "voor en het hoofd van Ruud Geels was ter plaatse. Een on vergeeflijke dekkingsfout van de Spartaanse defensie maar ook een gevolg van het feit dat Mom, een typische lijndoelman, stokstijf op zijn plek bleef staan. Leo Steegman, zoekend om een acceptabele verklaring te vin den voor het levensgrote ver schil tussen Sparta-Ajax en dit tweede duel: „Ajax deed het nu beter dan de eerste keer door vanuit de verdediging te spelen. En dan dat snelle doelpunt. We waren nog steeds in de aanval en dan komt er nog eens een achteraan. Wat wil je dan? Bo vendien speelde uiteraard ook mee dat wij kansloos waren." Het eerste doelpunt had dus niet mogen vallen. Het tweede even min. Na een half uur kopte Geels een voorzet van Notten in en via de handen van Mom stuitte de bal tegen de kruising, waarna Meijer scoorde: 2-0. Hoog tijd Van dat moment af speelde Ajax een gewonnen wedstrijd. Het wist bovendien dat er ges coord moest worden want Sjaak Swart ontpopte zich als verbin dingsofficier die regelmatig op gaf hoe de stand in Eindhoven bij AZ-Twente was. Jan van Daal: „Voorts gaan de jongens er nu echt voor werken. Ze weten dat het hoog tijd wordt. Ze laten een pilsje meer staan, ze roken een sigaretje minder. Ze zijn ook feller op de. training." De toch al niet zo hecht optre dende defensie van Sparta, waarin alleen Dries Visser kei hard werkte en zich derhalve sterk onderscheidde, liet steeds meer steken vallen. Toen Meut- stege een enorme misser produ ceerde, was Notten erbij om Geels te bedienen en, weer met het hoofd, was het 3-0. Ajax kon met een gerust hart aan de tweede helft beginnen, want bij AZ-Twente was de stand met de rust nog 0-0. Dit Sparta zou de Amsterdammers niet veel meer in de weg leggen. Ondanks „zuinig" spel kwam Ajax toch tot 5-0. Nadat Visser een inzet van Wickel - volgens Leo Steegman een pertinente aanwinst bij Ajax in de midden linie - van de doellijn had ge trapt en Meijer te slap had inge schoten, werkte de Spartaanse defensie wederom slecht weg en van afstand zond Steffenhagen een schuiver naar het doel die Mom te machtig was: 4-0. Spelletje Steegman wisselde Skipper, die in de competitiewedstrijd Krol „zoek" had gespeeld maar dit maal niets had in te brengen, voor de Joegoslaaf Matic, Van Daal liet Helling de plaats van Steffenhagen innemen. Toen Matic de bal verspeelde aan Krol, volgde een haarscherpe pass over grote afstand waarop Geels kon sprinten. Hij omspeel de Mom en het was 5-0. Op dat moment was AZ-Twente nog aan de gang en door de luidsprekers werd medegedeeld dat Twente leidde met 4-0. Nog enige angstige minuten voor Ajax. Toen deed Jan van Daal de „gevaarlijke" uitspraak die hij later trachtte in te slikken: „Wellicht is er in Eindhoven een spelletje gespeeld toen ze daar onze score vernamen. Het zijn tenslotte alle twee Ajax-haters, hoewel je dat niet mag zeggen." In elk geval: de grote en opzien barende zege van Twente was niet voldoende. Eén doelpunt meer bracht Ajax toch weer in Een chaotisch moment voor het weinig indrukwek kend verdedigde doel van Sparta. V.l.n.r. Van der Veen, Helling (no. 7), doelman Mom, achter hem Ruud Geels, Dries Visser en Luc Balkenstein. het Europees voetbal. „Ik dacht niet dat het zo gemakkelijk zou gaan", aldus Van Daal. „Het is een forse zege maar daarom hoeven we wat ons spel betreft de vlag nog niet uit te steken." Scoreverloop: 5. Geels 0-1, 31. Meijer 0-2, 40. Geels 0-3, 65. Steffenhagen 0-4, 76. Geels 0-5. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 8500. Sparta: Mom; Jansen, Visser, Bal kenstein, Meutstege, Van Esdonk, Van de Veen, Michielsen, Skipper (Matic), Larsen, Van Staveren. Ajax: Schrijvers, Van Dord, Huls- hoff, Dusbaba, Krol, Notten (Van Santen), Wickel, Mühren, Steffenha gen (Helling), Geels, Meijer. Herman van B er gem. ROTTERDAM De beslissing die de arbitragecommissie za terdag 30 augustus in Bern gafè nemen over de nacompetitie is voor het seizoen 19741975 niet meer van belang. Ajax had de tweede plaats ge claimd in het UEFA Cuptoer nooi en speelde de nacompetitie onder protest Indien de arbitra gecommissie tot de slotsom komt dat de nacompetitie geldig is, wordt Ajax normaal als win naar ingeschreven. Macht de uitslag zijn dat de UEFA de nacompetitie niet erkent, dan zal eveneens Ajax ingeschreven moeten worden gezien de plaats op de ranglijst van het vorige seizoen. De consequentie is dan wel dat het geen zin heeft perio dekampioenen in dit lopende seizoen te „kweken" en daaraan een speciale competitie te ver binden. Het ligt voor de hand dat de UEFA juist de datum 30 augus tus heeft gekozen omdat dan in elk geval het resultaat van de nacompetitie bekend zou zijn. Een eventuele beslissingswed strijd zou immers donderdag ge speeld zijn. Door deze ontwikke ling kan de arbitragecommissie zonder meer voorbij gaan aan de claim van Ajax, dat hoe dan ook zeker is van deelneming. Jaap van Praag zal dan ook hoogstwaarschijnlijk niet naar Bern reizen om de zitting van de arbitragecommissie bij te wonen. PolenNeder land uitverkocht CHORZOV Voor de wed strijd PolenNederland, die op woensdag 10 september in Chorzov wordt gespeeld in het kader van de voorronden van het toernooi om de Europa Cup voor landenploegen, is geen kaartje meer te krijgen. Alle 80.000 plaatsbewijzen zijn uit verkocht. I ADVERTENTIE) deze week in voetbal international: i de Ajax-belangen bij zijn Ook: DickNanninga wil in Jan Mulder knieblessure Oranje Profiel van Harry Schellekens Jan Everse krijgt een kick van voetbal Toine Matthijssen vecht met zijn (aalangst Om- koping in Griekenland Jan de Bouter, 25 jaar voetbalgek Wageningen-FC Vlaardin- gen Lubanski in Lokeren Elftalfoto FC n Twente Reacties op de nieuwe sanering Telstar-FC Den Haag Betaalt Daventria? nu overal te koop (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Jan Mulder heeft een advocaat in de arm genomen om te pogen weer tot de training bij Ajax te worden toegelaten. Maandagmiddag werd Mulder door waarnemend trainer Jan van Daal tegengehouden toen hij de training wilde bijwonen. Tot maandag mocht Mulder, die op dat moment al twee maanden afgekeurd was door het medische team van Ajax, normaal de trainingen bezoeken. Jan Mulder wil bovendien de uitspraak van het medische team van Ajax aanvechten over zijn afkeuring eind mei. Mulder vindt dat een dergelijke afkeuringsprocedure alleen door een verzeke ringsarts mag worden gedaan. Buitenlands voetbal LONDEN De uitslagen van de wedstrijden, die in de eerste divisie van de Engelse voetbal- competitie zijn gespeeld, luiden: Arsenal—Norwich City 2—1; Everton—Sheffield United 3—0; Ipswich Town—Burnley 0—0; Leeds United—Liverpool 0—3; Middlesborough—Birmingham City 20;Wolverhampton Wan derers—Queens Park Rangers 2—2. BONN In een wedstrijd voor de Bundesliga won Borussia Mönchengladbach voor eigen publiek (30.000 toeschouwers) van MSV Duisburg met 3—0. Bij de rust was de stand 1—0. Si monsen (2) en Stielike maakten de doelpunten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vanavond speelt VCS vriend schappelijk tegen VUC. De toe gang is gratis en de wedstrijd begint om half acht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Doelsaldo besliste ROTTERDAM De beste kansen vóór de gisteravond gespeelde wedstrijden in de nacompetitie had AZ'67. De stand was toen: AZ'67 2 1 1 0 3 3-2 Ajax 2 0 2 0 2 2-2 Twente 2 0 2 0 2 2-2 Sparta 2 0 1112-3 Bij winst zou AZ'67 dus als eerste zijn geëindigd. In dien zowel Twente als Ajax zouden zegevieren, moest het doelsaldo de doorslag geven. Twente versloeg AZ met 4-0, Ajax won van Sparta met 5-0, zodat de eindstand werd: Ajax 3 1 2 0 4 7-2 Twente 3 1 2 0 4 6-2 AZ'67 3 1 1 1 3 3-6 Sparta 3 0 12 12-8 (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De speaker in het fraai geillumineerde sport park van PSV vergalde de vreugde bij FC Twente hele maal. Nauwelijks had Gerrit Berrevoets met zijn laatste fluitsignaal bevestigd, dat de Enschedeërs een uiterst gave zege van 4-0 op AZ hadden behaald, of uit de luidsprekers klonk de onheilspellende bood schap, dat Ajax van Sparta met 50 had gewonnen. Weg waren voor FC Twente alle illusies op deelneming aan het UEFA-cup- toernooi. Illusies overigens die AZ al snel na de rust had moe ten opbergen. Eddy Achterberg zei alleen maar: „Wat een goud vinken daar bij Ajax", waarop Kick van der Vall aansloot met: „Niet te geloven, als wij vijf doelpunten hadden ge maakt, kun je er duvel op zeg gen dat die lui er zes inge- schopt hadden". Het was voor FC Twente inder daad een teleurstellend verloop van een voetbalavond, die aan vankelijk weinig goeds beloof de. In de eerste helft bracht de ploeg er niet al te veel van terecht, ook al niet omdat AZ pertinent weigerde enig risico te nemen. En bleef volharden in het samentrekken van veel man kracht in de achterste lijn. De Enschedese brigade miste in die periode het vernuft en het door zettingsvermogen om die massa le barrière te slopen. Maar na de eerste drie kwartier, die zon der doelpunten beëindigd wer den, werd het juiste wapen ge vonden. Achterberg bracht de Alkmaarders vaak tot grote wanhoop. Met twee treffers en een werkzaam aandeel in de overige twee werden de Noord-' hollanders schaakmat gezet. De oorzaak van de nederlaag werd door trainer Joop Brand gezocht in het falen bij de af werking. „Wij hebben," zo sprak liij gelaten, „in de eerste helft zeker vijf kansen gehad. Twente kreeg na de rust zes goede mo gelijkheden, en daarvan werden er vier benut. Twente heeft de zaken ijskoud afgemaakt Dit is voor ons een goede les geweest, als wij er tenminste onze lering uit kunnen trekken." FC Twente, dat Theo Pahlplatz moest missen Gast van zijn knie) toonde zich in de openingsfase de ploeg die de meeste gretig heid aan de dag legde. AZ, dat alleen gebaat was bij een zege, wilde het initiatief wel aan de Enschedeërs laten en dan even tueel proberen met counters via vooral Kees Kist tot succes te komen. Er kwamen inderdaad enkele mogelijkheden, maar dat was dan te danken aan Epi Drost en Niels Overweg, die zich in het centrum van de de fensie slordigheidjes meenden te kunnen permitteren. VEJLe Bij Vejle Boldklub is lichte paniek ontstaan. De Deense bekerwinnaar, die de eer ste tegenstander is van FC Den Haag in het Europees bekertoernooi voor bekerwinnaars, verkeert na de nederlaag van de afgelopen zondag tegen Odense (2—3) in ernstige degrada tie-moeilijkheden. De voorsprong op hekkeslui- ter Odense bedraagt nog maar twee punten en het bedroevende spel van Vejle in de laatste weken geeft aanleiding om de toekomst be zorgd tegemoet te zien. Deze verrassende gang van zaken bij de, het vorig seizoen nog als tweede in de competitie eindigende Deense bekerwinnaar haalde vele strepen door de rekening. Den Haag heeft zich namelijk verbaasd afgevraagd waar Ernst Ne- tuka, de Oostenrijkse trainer van Vejle Bk bleef. Het is toch een goed gebruik in het Europees voetbal geworden, dat een trainer eerst de tegenstander komt bekijken alvorens zijn taktiek uit te stippelen. Maar Vejle laat niets van zich horen. Netuka zou aanvankelijk een bezoek aan Telstar—FC Den Haag van de afgelopen zondag, brengen. Maar drie dagen voor het vertrek maakte de technische commis sie, na overleg met de trainer, deze beslissing ongedaan, „omdat" zei een nauwelijks teleurge stelde Netuka, „de competitie in Denemarken belangrijker is. Mijn aanwezigheid bij die be slissende wedstrijden is in deze zorgwekkende situatie veel dienstiger dan het bekijken van FC Den Haag voor het Europees bekervoetbal, dat bij Vejle toch op het tweede plan komt." Intern zijn over dit standpunt harde noten gekraakt. Lang niet iedereen is het hiermee eens. Een felle tegenstander is onder andere Ole Fritsen, zes jaar lang werknemer bij GVAV en later FC Groningen, die de selectie van Vejle BK opvrolijkt. „Ik begrijp deze visie niet. Zoals deze club tegen een voor ons totaal onbekende tegenstander als FC Den Haag aankijkt is voor mij beangstigend. Hoe wil je met deze amateu ristische benadering ooit de volgende ronde bereiken? Wie maakt nu uit welke taktiek straks uitgedokterd moet worden en wie zegt ons uit welke spelers FC Den Haag bestaat. Er is niemand, die er hier een zinnig woord over kan zeggen. Wij weten niets, zelfs de meeste namen van de spelers klinken' ons vreemd in de oren. Natuurlijk ken ik nog wel enkele spelers vanuit mijn Nederlandse tijd, zoals Mansveld, Schoenmaker en Thie. Maar wat weet ik meer van hen dan de herinnering aan toen. Om nog maar niet eens te spreken over de anderen. Zij zijn grote onbekenden voor mij." Door de kritieke situatie in de inmiddels vergevorderde competitie (Denemarken kent een zomerseizoen) loopt nu alles mis bij Vejle BK. Want het ziet er thans naar uit, dat Ernst Netuka definitief zal afzien van de trip naar Den Haag. De vorige week nog, overwoog de ben innelijke Oostenrijker na een spoedberaad met het, voor de opstelling van het eerste elftal verantwoordelijke technische comité om „als alles goed liep tegen Odense" de wedstrijd tegen Ajax van aanstaande zondag dan maar te bezoeken. FC Den Haag, dat zijn eerste EC-wedstrijd tegen Vejle op woensdag 18 september in Dene marken moet spelen, zou dan weliswaar niet op zijn voordeligst voor hem aantreden (er zit een hemelsbreed verschil tussen de taktiek en de opstelling voor een thuis- en uitwedstrijd' van een club) maar dat moest dan maar op, de koop toe genomen worden. Enig idee van het elftal kreeg hij altijd. Maar ook deze moge lijkheid is voor Ernst Netuka, die vasthoudt aan zijn principe dat Europees voetbal op het tweede plan bij hem staat, geen reële zaak meer. Daar FC Den Haag die week erna .vrij is in verband met bekervoetbal, resteert de trainer van Vejle nu slechts de mogelijkheid af te gaan op de informaties, die hij zo links en rechts opvangt. En dat zijn er over FC Den Haag niet veel in Denemarken... HANS DE BRUYN In de tweede helft revancheer den zij zich ten volle voor het matige optreden, maar dat neemt niet weg dat een van die onachtzaamheden gemakkelijk verstrekkende gevolgen had kunnen hebben. Zonder speciale bedoelingen be gon FC Twente aan de tweede helft. Trainer Spitz Kohn meld de tenminste: „We wisten dat Ajax bij de rust een voorsprong van 3—0 had. Daar hebben wij niet op gereageerd. We hebben alleen tegen elkaar gezegd: we gaan gewoon op de oude voet verder". Toch werd het allemaal wel een beetje anders dan in de eerste drie kwartier. Achterberg, inge zet voor Gritter, die van zijn- permanente bewaker Van Rijn soever weinig speelruimte kreeg, vierde zijn entree op da-' verende wijze. Nadat Frans Thijssen, die met Kick van der Vall en Arnold Mühren bij vla gen het Alkmaarse middenveld deklasseerde, op Vooys was ge strand, werd in de derde minuut de score geopend. Thijssen nam op rechts een hoekschop, waar na Jaap Bos uithaalde voor een schot. De richting was tamelijk onzuiver, maar Van Rijnsoever stond in de baan en legde de bal pasklaar neer voor de voeten van Achterberg, die verwoes tend uithaalde (1—0). AZ kreeg niet eens de gelegenheid om van de schrik te bekomen. Nog geen vier minuten later was het weer raak. Achterberg bediende Thijssen, die behendig goochel- ,werk liet zien om vervolgens de j bal pasklaar voor de voeten van I Van der Vall te leggen (2—0). Het was de inleiding tot een furieus offensief van FC Twen- I te- AZ raakte de controle soms he lemaal kwijt, ging bij vlagen ongeorganiseerd te werk en dat bood FC Twente de gelegenheid om veel gevaar te gaan stichten. In de veertiende minuut leverde dat weer succes op. Een snelle actie van Jaap Bos en Achter berg scoorde 3—0. Toen Achter berg door Hovenkamp werd neergelegd ontving Bos uit de vrije trap van Mühren de bal: 40. Joop Brand: „Ik vind het alle maal erg bitter voor ons. Tegen Ajax hebben we de wedstrijd na een voorsprong van 1—0 uit handen gegeven en hier gebeur de in feite hetzelfde. Voor de rust, toen Twente stormrijp was, kwamen we er drie keer door. Maar het was geen eruceie keer raak. Na de rust waren we gedwongen om aan te vallen, maar er is een groot verschil tussen moeten en kunnen Spitz Kohn, die tenminste even veel bitterheid had moeten in casseren, meende: „Wat doe je eraan? De strijd is gestreden en we zullen nu verder kijken naar de competitie. Het is voorbij. Alleen wel op een schlemielige Scoreverloop: 48. Achterberg 01, 52. Van der Vall 0—2, 58. Achterberg 03, 66. Bos 0-4. Scheidsrechter: Hoppenbrouwer. Toeschouwers: 3500. AZ'67: Vooys; Van Rijnsoever, Mol, Spelbos, Vonk; Wildbret, Suuren- donk, Hovenkamp; Vosmaer, Kist, Nygaard. FC Twente: Gross; Van Ierssel, Drost, Overweg, Oranen; Thijssen, Van der Vall, Arnold Mühren; Bos, Jeuring, Gritter (Achterberg). Feyenoord en PSV wonnen Barcelona In het toernooi om de Juan Gampertrofee dat in Barcelona wordt gespeeld met deelneming van Spartak Tma- va, arcelona, Ujpest Dosza en Feyenoord, heeft de Rotterdam se ploeg gisteravond met 31 (rust 1—1) gewonnen van Spar tak. PSV kwam gisteravond in Brus sel uit tegen Union Royale en won met 4—2 (rust 30). Vari der Kuijlen, die alleen de eerste helft speelde, scoorde tweemaal en René v.d. Kerkhof eveneens, waarvan eenmaal uit een straf schop. PDK haalde uit tegen LFC: 7-0 DEN HAAG In een vriend schappelijke wedstrijd heeft RA VA zich goed geweerd tegen de eerste klasser Wilhelmus. De Hagenaars verloren met 2-1 van Wilhelmus. Voor RAVA scoor de Peter Duijkers en voor Wil helmus Toine Linders (2). PDK haalde flink uit tegen een combinatie-elftal van LFC uit Leiden. De Hagenaars wonnen met 7-0 door doelpunten van Dick v.d. Toorn (2), Frits de Jong (2), Hans Borstlap, Freek den Toom en Maarten Delmon- te.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11