Evenredige vrachtverdeling fieidogGou/tcttit sinds 1933 al tijdelijk Overleg boven waterval traag verlopen Sinai-akkoord vrijwel rond reen P.P.R. -concentratie "ond omroepbeleid Jeugdige actieleider, heef van drsLubbers Meer kans voor werkloze vrouw LEIDSE COURANT PAGIN A 9 ROTTERDAM Het knelpunt van de problemen met de binnenvissers is de evenredige vrachtverdeling. I Deze regeling bestaat al sinds 1933. De regering nam toen enkele maat regelen, waaronder de evenredige vrachtverdeling, om de binnen schippers in hun nood tegemoet te komen. Het ingrijpen van de over heid was bedoeld om de nadelige gevolgen van de overcapaciteit van de bedrijfstak te verzachten. De maatregelen kreeg een tijdelijk karakter. Het nieuwe stelsel, dat verliep via de schip- persbeurzen, had een dusdanige invloed op de vrachtprijzen, dat de schippers tenminste een bestaansminimum konden behalen. De ze tijdelijke maatregel zou ophouden per 1 Smith met zijn adviseurs bij de brug i watervallen, waar gisteren de bespre- 3 Afrikaanse Nationale Raad. jIVTNGSTONE (Rtr) - De besprekingen over de constitutione- e toekomst van Rhodesië tussen premier Ian Smith en de leiders van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) in de „vredes trein" op een brug boven de Victoria-waterval, zijn gisteravond laat verdaagd zonder dat er aanwijzingen waren dat er overeenstemming was bereikt Aan de beraadslagingen werd ook deelgenomen door premier Vors ter van Zuid-Afrika en president Kenneth Kaoenda van Zambia. kaoenda zag er bij zijn terugkeer niet bijster opgewekt uit Gevraagd wat hij over de kansen op succes dacht antwoordde fle Zambiaanse president „men moet altijd bljjven hopen", •emier Smith verklaarde dat het overleg in een „buigen of irsten"-stadium was gekomen en dat hij zou wachten op ht definitieve antwoord van de nationalisten. Van dat antwoord :ou afhangen of de besprekingen worden voortgezet. Smith ei dat men geen afspraak had gemaakt om vandaag weer bijeen te komen, maar hij achtte de kans daarop aanwezig. Smith weet het trage verloop van de huidige besprekingen geheel aan de Afrikaanse nationalisten van de ANC. De problemen liggen volledig bij „de andere partij". „Wij hebben -indaag ongeveer zes uur lang duimen zitten draaien", aldus Rhodesische premier. Hij voegde daaraan toe dat hij en Üjn drie ministers bijna de hele avond de tijd hadden gedood |net bridge, twerwijl de nationalisten in een ander rijtuig aan Üe debatteren waren. januari 1938. Als de totale goederenver voersmarkt opnieuw geordend zou zijn. De ze situatie werd echter pas bereikt in 1951, toen de wet autovervoer goederen en de wet goederenvervoer binnenscheepvaart tot stand kwam. De evenredige vrachtverdeling, kortweg E V genaamd, smeert een tekort aan ladingaan bod uit over alle aanbieders van vervoer. Bij een evenwichtige verhouding tussen ca paciteitsaanbod door vervoerders en vraag naar capaciteit door verladers kan de EV bijdragen tot het opvangen van zowel con juncturele als seizoenmatige schommelingen in de bedrijfsuitvoering. Bij een onevenwichtige situatie, waarin het aanbod aan scheepscapaciteit structureel groter is dan de vraag van de verladers, schiet het systeem van de EV tekort. In vele gevallen bereikt de particuliere schipper een inkomen dat nauwelijks voldoende is om van te leven. Staatssecretaris van verkeer Van Hul ten is van mening dat de EV verhin dert, dat de binnenschipper zich als onder nemer afvraagt of er voor zijn bedrijf op deze markt nog wel plaats is. De EV draagt z.i. niet bij tot een structuurverbetering van de Nederlandse binnenvaart. Deze overtuiging bracht de staatssecretaris ertoe bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen ter afschaffing van het huidige systeem. Hij koppelde daaraan een aantal maatregelen om de overtollige schipperson- dernemingen op te vangen. De bewindsman kondigde o.a. een sloopregeling aan. De schippers zelf zijn niet erg ingenomen met dit voorstel omdat zij - als de evenredige vrachtverdeling verdwijnt - een moordende concurrentie verwachten. Vooral de kleine ondernemers zullen het moeten ontgelden. Deze kunnen nu al nauwelijks hun hoofd boven water houden, laat staan als de markt wordt vrijgelaten. Willeke van Ammelrooy naar Amerika j Amsterdam Filmactrice Wil- i leke van Ammelrooy vertrekt morgen naar Amerika om daar i eens poolshoogte te nemen. Ze zou er wel een rol in een film willen spelen. De mogelijkhe den zullen worden bekeken aan de hand van de plannen van haar Amerikaanse promotor Art Tutman. De actrice zal onder andere de gast zijn in een aantal radio- en televisieprogramma's, en op 30 augustus op een feest in het Colloseum in Chicago. Dit feest is georganiseerd om steun te krijgen voor de Black-Power-be- weging, aldus Art Tutman, en tevens ter „voorbereiding" van het gevecht om de wereldtitel zwaargewicht boksen tussen kampioen Mohammed Ali en Joe Frazier, op 1 oktober in Manilla de hoofdstad van de Filippijnen. Met Willeke van Ammelrooy zullen onder andere Mohammed Ali, Frank Sinatra, Sammy Davis jr. en Stevie Won der op het feest zijn. Rockefeller De voorzitters van de republikeinse partij in 13 staten van het zuiden der Ver enigde Staten hebben dit week einde op een bijeenkomst in Wrightsville Beach verklaard dat president Ford in geen geval bij de presidentsverkiezingen van 1976 vast moet houden aan Nesion Rockefeller als kandi daat voor het vice-president- schap. Bahrein Premier Sjeikh Kha lifa bin Soelman al Khalifa van Bahrein heeft het ontslag van zijn regering aangeboden aan emir Sjeikh Isa Bin Soelman al Khalifa. Redding Een Russisch spio- nagevaartuig heeft dezer dagen vier Amerikaanse sportvissers gered, die in moeilijkheden wa ren geraakt Dit heeft een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Amerikaanse atlantische vloot in Norfolk ver klaard. én Haag (ANP) Van een \ncentratie van PPR-leden jad het radio- en tv- beleid is en sprake. Dit heeft minister n Doorn van CRM gisteren antwoord op schriftelijke agen van de tweede-kamerle- n Kruisinga en van Leijen- rst, beiden Chu, over de be dring van het PPR-tweede- merlid Mr. E. Jurgens tot irzitter van de Nos lor. BOOT KAPSEIST: -38 DODEN fOAO PESSOA (UPI) - [Minstens 38 mensen, voor namelijk vrouwen en kin- leren, zijn verdronken bij sen ongeluk op een meer in jhet Solon de Lucena-park "n Joao Pessoa, in het ïoorden van Brazilië. De politie zegt te vrezen dat er :nog meer slachtoffers zijn. [Het ongeluk gebeurde toen e^een flottielje van zes aan elkaar gekoppelde vaartui- Igen van het leger kapseisde en in de diepte verdween. zitOp de bootjes bevonden lo-zieh ongeveer tweehonderd te mensen die in het kader van militaire festiviteiten leen rondvaart maakten. ^JDoor onbekende oorzaak begon een van de bootjes ar.te zinken. De passagiers raakten in paniek en pro beerden een goed heenko- V„men te zoeken op de ande- re vaartuigen, die daardoor alle kapseisden en zonken. Bij de benoeming van mr. E. Jurgens tot Nos-voorzitter voor zitter is volgens de minister de normale inspraakprocedure ge volgd. Dat wil zeggen, de wette lijke procedure: het recht van aanbeveling zoals dat in de Om roepwet is vastgelegd. Daar naast was het profiel, zoals ge schetst door het Nos-bestuur, voor de minister een belangrijk punt van overweging bij de ui teindelijke benoeming. In een brief aan de Tweede Kamer liet minister van Doorn weten, dat hij de door het Nos- bestuur voorgedragen kandi daat drs. A. R. Vermeer, PvdA- Universitair nieuws DELFT Aon de T.H. Delft zijn ge slaagd' voor de examens: Doet. bouw kundig ingenieur: de dames: J.E. Barth (met lof) 's-Gravendeel, W.G. Lambers Delft, H.M.T. van der Meer Delft, J. Peters-de Boer Delft en de heren: H.N. Abrahams Driebergen, M.V. Aguillaume Oliveros Amsterdam, J. Bos Utrecht, B. van den Bos Delft, F. Bussemaker Delft, W.J. van Dort Delft, AP. Dreimuller Utrecht, W.A.M. van Etten Delft. W.M. van Dijk Delft, T. Ferwerda Nieuwegein, L.LM. Geens Herentals België, P. Ghah- remani Delft. W.F. Goedkoop Delft, C.F. van der Goes Amsterdam, M.S.M. Gras veld (met lof) Delft, P.M.C. van der Grinten Delft, J.J.W. Heuvelink Delf- gauw, AV. Hoffman 's-Gravenhage, AM.H. Holslag Delft, H. Hordijk Steen- wijk, J.N. de Jong Breukelen, P.F.M, Kunzli (met lof) Delft, R.D. Lambert Delft, J.C.C.M. Majoor Vlaardingen, P. varr der Meer Honselersdijk, E. Meester Delft, A.G.M. Mensink Delft, R. van Nek Amsterdam, G. Nijhoff Wierden, B.J. Oosterheert (met lof) 's-Gravenhage, PA. Peeters, Schiedam, RH. Peters Delft, J.H. Rakers Voorschoten, J.G. van Rooden Waddinxveen, M.R. Salehi 's- Gravenhage, J A. van der Schans Delft, D.C.P. Schenk Delft, AP. Steenhuis Delft, J. Sterk Umuiden, A.P.J.M. Ver- heijen (met lof) Delft, W.A. Vink Delft, W. de Visser Schiedam, H. Vroman Voorhout, L.J. Wlerenga Delft, R.R. Wijk Schiedam, R.W. Wijma Rotterdam, Q.A de Wijn Delft. gedeputeerde van Gelderland niet kon benoemen geziens diens leeftijd (59 jaar). Zijn leef tijd bood geen mogelijkheid de noodzakelijke continuiteit te waarborgen, aldus minister van Doom. In hun schriftelijke vragen had den de kamerleden Kruisinga en van Leijenhorst bezwaar ge maakt tegen een concentratie van PPR-leden rond het om roepbeleid: een PPR-minister van CRM, een PPR-staatssecre- taris van de Verkeer en Water staat, onder wie de technische verzorging van de omroepuit- zendingen berust, en een oud- PPR-kamerlid als Nos-voorzit- ter. Gelet op de drie zeer uiteenlo pende functies is van een con centratie van PPR-leden geen sprake", aldus minister van Doom. irHet is volstrekt duide lijk dat vele anderen dit beleid mede beinvloeden en tot stand brengen. Rotterdams' burgemeester André van der Louw nam gisteren, na- op het stadhuis overleg te hebben gevoerd over de havenblokkade, met een ferme handdruk afscheid van Leo van Laak. aktieleider van de schippers. In het midden wethouder Riessenkamp van Havenwerken. OTTERDAM De proteste rende binnenschippers worden geleid door de 21-jarige Leo van Laak, neef van minister Lubbers Economische Zaken. Ondanks zijn jeugd kreeg hij het vertrouwen van de actie voerders en wordt door hen op handen gedragen. De schip pers zien in Leo van Laak een waarachtig leider en omringen hem met talrijke voorzienin gen zoals een levensgrote knokploeg, die hem op al zijn wegen begeleid. Wie is deze Leo van Laak, die zo jong al, probeert een staats secretaris de voet dwars te zetten? Na de lagere school zat hij bij de broeders van St Louis in Oudenbosch op het voortgezet onderwijs. Daarna kwam hij op een scheepskan- toor terecht. Nu leidt hij, met instemming van zijn werkge ver, de schippers die eigen be vrachters willen zijn, een toe komst gegemoet Éénheid in verscheidenheid TOT VERVELENS TOE zijn confessionele partijen door hun 'tegenstanders gewraakt, omdat zij kunstmatig burgérs die het politiek helemaal niet met elkaar eens zijn, onder één dak zouden proberen samen te houden. Het odium is van de confessionele partijen vóóroorlogse stijl overgebracht op de christen-democrati- j sche groeperingen. Zeker in Nederland. Niet te ontkennen valt dat de christen-democratische partijen leden I en kiezers bezit, die sociaal-economisch gezien volgens oude opvat- tingen eikaars tegenstanders behoren te zijn. Dat veroorzaakt wel I eens een verscheidenheid waarin om andere redenen toch - vaak 1. Nederland steeds dringender de vraag, of buiten de christen-democratische er geen I andere partijen zijn, waar de politieke éénheid het dak vormt boven een duidelijke verscheidenheid. Naar onze mening wordt in verschillende politieke partijen van j links en rechts de eenheid danig op de proef gesteld. Mede aan I de hieruit voortvloeiende spanning zijn D-'66 en D.S.-'70 vrijwel Iten gronde gegaan; de voor hen gunstige politieke conjunctuur woog duidelijk niet op tegen het ontbreken van een echte politieke ideologie. j In de V.V.D. lijkt het touwtrekken tussen „de oude richting" en de meer vooruitstrevende liberalen voorlopig een permanent ver schijnsel te zullen blijven; in de P.P.R. nemen, naarmate de partij meer naar links glijdt, de interne tegenstellingen ook toe, zodat het een vraag is welke kiezers van 1971 in 1977 nog overgebleven zullen zijn. De Partij van de Arbeid, voorlopig de onbetwiste „primarius" in het parlement, is een geval op zich. Nu de partij bij het dragen van regeringsverantwoordelijkheid aan de eerste lessenaar zit, groeit de controverse tussen gematigde en radicale socialisten. Wanneer de druk van de vakbeweging en die van kleinere linkse partijen blijft voortduren, moeten we nog zien of drs. Den Uyl de paarden vóór zijn wagen bijeen zal weten te houden. I j ER ZIJN HEEL WAT NEDERLANDSE kiezers die voor onderdelen van hun wensenpakket het best bij verschillende partijen zouden I kunnen aankloppen. Hun stem is dan uiteindelijk een beslissing welke op intuïtie berust, of op het goed uitrekenen van de grootste gemene deler en de aanwezigheid van de meeste onderdelen daarvan in een bepaald getal. Eigenlijk net zo iets als de voorkeur voor een omroep. Het program van de gezamenlijke omroepen bevredigt meer dan de keuze van elke omroepvereniging afzonder lijk. Helaas is er in de politiek geen partij welke de rol van de N.O.S. kan spelen; ook al wordt de kabinetsformatie meestal een kwestie van de „ontmoeting" die mr. Van Doorn bij de N.O.S. nota-bene schrappen wil. De Bilt Een hogedrukgebied waarvan het centrum ten zuid westen van Ierland ligt, is de afgelopen vierentwintig uur nog verder in betekenis toegenomen. Tevens breidt dit druksysteem zijn invloed naar onze omgeving uit. Tengevolge van deze ont wikkeling mag op droog, zonnig en rustig nazomerweer gere kend worden. De temperaturen komen geleidelijk op een nog wat hoger niveau. Een depressie in de Middellandse Zee is ver antwoordelijk voor wisselvallig weer met nogal wat bewolking en onweersbuien in die streken. Vooruitzichten voor donderdag; droog en vrij zonnig met hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: om streeks 13 graden. Max. temp. omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Helsinki Kopenhagen 1. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. £E L bew. zw. bew. h*bew. zw. bew. h. bew. SsT regenbui Las Palmas New York Tel Aviv Tunis JERUZALEM (AP) Israël en Egypte hebben voorlopige overeenstemming bereikt over de nieuwe linies die hun troepen in de Sinai-woestijn zullen betrekken, zodat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry A. Kissinger, de nieuwe tussentijdse overeenkomst tussen beide landen reeds vrijdag zou kunnen afronden, zo is in diplo matieke kringen vernomen. De ontwerpteksten van de nieuwe overeenkomst zijn reeds in handen van de regeringen van Israël en Egypte, zo verklaarden diplomatieke zegslieden maandagavond nadat Kissinger gedurende drieë neenhalf uur overleg had gepleegd met het'Israëli sche onderhandelingsteam. Volgens de zegslieden betreft de belangrijkste kwestie waarvoor nog een oplossing gevonden moet worden, de vraag hoeveel waarnemersposten moe ten worden ingericht in de omgeving van de strate gisch belangrijke Gidi en Mitla-passen die door de Israëlische troepen ontruimd zullen worden. De Egyptische troepen, die verder naar het oosten zullen oprukken, krijgen de controle over de buffer zone waar in januari 1974 de vredesmacht van de Verenigde Naties werd gelegerd, efi zullen tevens I'" een twee mijl breed gebied langs de Golf van Suez T T.'S!er Jan buitenlandse zaken, Henry Kissinger en de president van bezetten, aldus de zegslieden. tgypte.Anwar Sadat lachen opgewekt na de gunstig verlopen besprekingen over het Sinai-akkoord in Alexandrie. Den Haag (ANP) De regering is bezig meer mogelijkheden te scheppen voor werkloze vrouwen om weer aan de slag te raken. Wat die mogelijkheden precies inhouden hangt af van de begrotingsbesprekingen in het kabinet, maar er zal stellig iets uit voortvloeien. Minister Boersma van Sociale Zaken heeft dit gisteren gezegd in de vaste Tweede-Kamercommissie voor Sociale Zaken. Het ligt in de bedoeling dat deze projecten ook kansen bieden voor vrouwen die de voorkeur geven aan part-time werk. Voor dit werk zijn de mogelijkheden, ook al gezien de moeilijke economische situatie, beperkt, aldus de bewindsman. Er zijn wel veel mogelijkheden, maar die zijn voorlopig nog theoreti sch. Binnenkort zal een departementaal rapport openbaar worden gemaakt over part-time werk waarbij juist ook de hogere functies aandacht krijgen, aldus de minister. Geen steun vakbonden voor bezetting bij Crosland DEN BOSCH (ANP) De vakbonden zullen zich waarschijnlijk niet stellen achter de bezetting bij Crosland Filters in Den Bosch. De fabriek wordt door 33 man personeel bezet gehouden omdat de directie heeft laten weten niet te kunnen voldoen aan de voorwaarden voor overheidssteun. Er zou een onderzoek plaatsvinden of de fabriek na produktie-in- krimping nog verder kan werken. Door de bezetting kan dit onderzoek niet worden ge houden. Vandaag vindt een gesprek plaats tussen per soneel en directie van het bedrijf. Mgr. H. Tillemans overleden TILBURG (ANP) In Merauke (voormalig Nieuw Guinea) is op 73-jarige leeftijd overleden mgr. H. Tillemans in.s.c., tot 1972 aartsbisschop van Merau ke. In de wetenschappelijke wereld heeft mgr. Tillemans bekend heid gekregen door zijn grote aandeel in het openleggen van de binnenlanden van Nieuw Guinea. Hij bereidde onder meer de expeditie voor van dr. Bijlmer naar de Wisselmeren. Mgr. Tillemans was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Middel tegen stotteren (Van onze correspondent Fréins Wennekes) BONN Een professor van de technische hoge school in Aken heeft op zienbarende resultaten met een medicament tegen stot teren bereikt Het middel werd door prof. H. P. Caspers samen met prof. Plath van de universi teit van Recklinghausen ontwikkeld en dient in de vorm van druppels te wor den ingenomen. Proefne-. mingen van een half jaar met 90 stotterende mensen toonden aan, dat het medi cament ,Jhaloperidol" aan zienlijke verbeteringen in het spraakgebrek had op geleverd, en in enkele ge vallen zelfs een absolute ge nezing. Om uit te sluiten, dat er hier van een zuiver psycho logisch effect sprake zou zijn, zouden de geleerden de ene helft van de test groep een „fopmiddel", een zogenaamd placebo, ver strekken. De'andere helft daarentegen kreeg het nieuwe medicament toege diend. Tips Duindigt (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Tips voor de rennen en draverijen op de Was- senaarse baan Duindigt. Eerste start woensdagmiddag om half drie. JASKALLPRIJS (eerste afde ling): Poseidon, Fanny Bal en Danish Delight JASKALL PRIJS (tweede afdeling): 1. Fighting Jinks, Red Countess en, Laureade. JASKALLPRIJS (derde afdeling): 1. Vitesse, Joe- ri en Floria. KAMPENPRIJS: Nemby Bui tenzorg, Nichol T en Marinus G. KATTENDIJKPRIJS: Nanneke Hanover, Lieneke G. Luxor A. KAPPEKEPRIJS: Max Record, Nathan Olivier en Mabel. KRIMPENPRIJS: Gerardus O., Iron en Janny P. KERKDRIELPRUS: Marcel Regina, Lolke W. en Loes Areta. KORTGENEPRUS: Kentish Lass, Miltiades J. en Karper K. KERKWIJKPRUS: Lido Bui tenzorg, Iduna J. en Ironie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9