Druk op Rijnland om uitslag verkiezingen ongeldig te verklaren Grens over? •penbare bibliotheek in Van der Heide-complex ethouder Van Aken ontkomt op (nippertje aan motie van afkeuring Aansluiting op kabeltv in Leiden vrijwillig "IINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 .Van een onzer verslaggevers •iden B. en w. willen een fëuw onderkomen voor de ienbare bibliotheek creëren in liet Van der Heide-complex aan Nieuwstraat en de Hoogland- Kerkgracht. Zij hebben inmiddels al een aanwenden om er nieuwe woon- 0ok heeft de gemeenteraad een voorlopige koopovereenkomst gelegenheid in te scheppen Uit nieuw voorstei bereikt voor de gesloten en stellen de geneene- voorlopige besprekingen met de aankoop van de Remonstrantse raad voor die te bekrachtigen. Rijks Planologische Dienst is Kerk aan de Hooglandse Kerk- Behalve voor het onderbrengen gebleken dat mogelijk een rijks- gracht. Voorgesteld wordt om van de openbare bibliotheek wil bijdrage in de verwervingskos- een eerder besluit om tot ver. het college het complex ook ten zal worden verleend van werving van dit monument over te gaan, in te trekken. Dit be sluit heeft tot een naar b. en w., omschrijven „slepende kwestie" geleid met de Remonstrantse ge meente. Inmiddels hebben nieu we onderhandelingen evenwel tot een voor beide partijen be vredigende voorlopige koop overeenkomst geleid. Ook die overeenkomst wordt de raad verzocht te sanctioneren. De Rijks Planologische Dienst heeft op deze transactie eveneens een subsidie van 80% in het vooruit zicht gesteld. Van een onzer verslaggevers <eiden - Met 14 stemmen vóór en 16 tegen heeft de Leidse neenteraad gisteravond een motie van de hand gewe- l waarin „afkeuring" werd uitgesproken over het optre- ;n van wethouder Van Aken in de Leidse Spaarbank iffaire. :euring vooral dóórom, aldus initiatiefnemer P. 'oink (CDA), omdat de wethouder consequent heeft iweigerd om de uitdrukkelijke voorkeur die de geméén- raadscommissie voor economische zaken had voor een itiging van juist deze bank in de Kopermolen, aan de :vo door te geven. iordat de bouw- en beleggingsmaatschappij Mevo van Jie wens niet op de hoogte was, zo stelde de CDA-man, ■«ft het kunnen gebeuren dat men de open plaats in :t nieuwe Merenwijkse winkelcentrum aan de Amro- toewees. ie niet aanvaarde motie van reuring, waarin ook de „bege- idingscommissie Kopermolen" :n veeg uit de pan kreeg werd ïsteund door WD, CDA, SG- f/GPV en CPN. Tégen stemden wethouders, de PvdA-fractie de PPR/RSP/D'66-raadsleden •ijen en v.d. Zande. De raad- leden die naast wethouder Van en in de begeleidingscommis- zitting hebben (Van Zijp van CDA en Elzenga van de 0 onthielden zich van stem- evenals de wethouder zelf. van de motie waren >ehalve Stroink de heren Hoe leren (CPN), Van Duin (WD) en Jardijn (PPR/PSP/D'66). idelijk werd door een aantal irstemmers gestipuleerd dat Aken bij eventuele aanne- van de motie „daaraan persoonlijke consequen- •s" diende te trekken. •oink zelf verbond als conclu- aan het betoog waarin hij |n grieven tegen de gang van :en uiteen zette: „Ik hoop dat fan Aken in de toekomst voor beter overleg in de raads- immissie voor economische za- zal zorg dragen". Zijn be- aren waren nochtans niet ge- 'g- ipvallend was een grief die hij liet in zijn uiteindelijke motie id verwerkt en die inhield dat begeleidingscommissie zich halve met de branche-verde- n het nieuwe winkelcen- ook heeft bezig gehouden iet de selectie van kandidaten. wel op een wijze die in jnrechte tegenstrijd is met opdracht. Want met de Se van kandidaten diende de ommissie zich slechts in die zin ezig houden dat zij voorrang loest bepleiten voor Leidse on- Volgens Stroink ebben de commissie-leden zich aarentegen wel degelijk ook ezig gehouden met de afwe- ing, de kwaliteiten van die on- ernemers onderling. Dat be oorde, volgens afspraak, uit- uitend tot de taak van de ex- loitant van het Merenwijkse nnkelcentrum de Mevo. 'oen het begeleidingscommis- lid Elzenga (raadslid voor de VD) tegenwierp dat alleen de iet-raadsleden in deze commis- le zich over die problemen had- c êh gebogen en wel op verzoek 3 sin een Mevovertegenwoordi- e Êr, beet Stroink terug: „Zeker let, volgens de goedgekeurde 3 otulen van die bijeenkomsten, eeft Elzenga zich per se wel 1 itgelaten over de kwaliteiten 3fan bakker A en textielzaak B. !n Van Zijp ook. Van Aken - eeft een hele vóór-selectie van e kandidaten gemaakt", samenvattend stelde hij dat 'an Aken en de begeleidings- ommissie zich enerzijds met za- en hebben bemoeid waarmee zich niet behoorden te be vloeien en anderzijds één van aar eigenlijke taken namelijk orgen dat in de Kopermolen Wethouder Van Aken... .waarschuwing Leidse ondernemers komen - heel slecht hebben vervuld. Dat laatste sloeg dan ook op de ves tigingsplaats voor een bakker die is toegewezen aan een on dernemer uit Bloemendaal. Ter wijl volgens Stroink een Leidse bakker even goede kaarten in handen had. Zowel de kwestie Leidse Spaar bank als de affaire rond de bakker werden door Van Aken, daarbij gesteund door het bege leidingscommissielid Elzenga, van de hand gewezen. Van Aken hield staande dat hij ter juister tijd de wens van de ge- Hoe zat het ook al weer? De gemeenteraad Is er vorig jaar mee akkoord gegaan dat Leiden een contract sloot met de bouw- en beleggingsmaat schappij Mevo waarbij werd geregeld dat deze maatschap pij het winkelcentrum in de Merenwijk mocht exploiteren. Als voorwaarde in het koop contract is toen bedongen dat de gemeenteraadscommissie voor economische zaken in spraak mochthebben in het branchepatroon van het win kelcentrum. Daarna isbeslo- ten dat de voorzitter van deze commissie, wethouder Van Aken samen met de commis sie-leden Van Zijp en Elzenga zitting zou nemen in een ande re zogenaamde begeleidings commissie, die de ontwikke lingen rond het winkelcen trum op de voet zou volgen. Van Aken en de twee raadsle den zouden optreden namens de raadscommissie en daar mee voortdurend voeling hou den. In de begeleidingscom missie zaten behalve deze drie heren, vertegenwoordiger van ojn. de Mevo, de Kamer van Koophandel en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Taak van de be geleidingscommissie was het branchepatroon vast te stel len en ernaar te streven zo veel mogelijk Leidse onderne mers aan te trekken voor wat later de Kopermolen is ge noemd. De Kopermolen, het winkelcentrum in aanbouw in de Merenwijk, waar de Leidse Spaarbank mogelijk toch nog een vestiging krijgt. meenteraadscommissie inzake de Leidse Spaarbank aan Mevo had doorgegeven. Althans zo ontkende hij, in de betoogtrant die hem eigen is, dat hij dat niet gedaan zou hebben. Althans herhaalde hij veelvuldig en met klem dat hij steeds aan de bege leidingscommissie rapport had uitgebracht van de meningen zoals hij die in de commissie economische zaken had beluis terd. Elzenga zei over de bak kers-kwestie dat de Leidse bak ker eerst geen belangstelling had gehad voor de vestiging van een warme bakkerij, dat de commissie daarom voorkeur had gegeven aan de Bloemen- daalse bakker en dat toen opeens de Leidse bakker wel weer interesse toonde. „Toen was het te laat". Het PvdA-gemeenteraadslid Woelders, die toen de moeilijk heden rond de Leidse Spaar bank in commissie-verband voor het eerst boven tafel kwa men, even hevig stampij maakte als Stroink, verraste het CDA en de WD door nu te weigeren de motie te steunen. Zijn verkla ring: „De motie is onjuist. Ik proef eruit dat men Van Aken persoonlijk wil treffen. Dat is nooit mijn bedoeling geweest. Ik heb destijds in overweging gege ven om een onderzoekscommis sie in het leven te roepen die zou moeten nagaan of de bege leidingscommissie als geheel haar boekje niet te buiten is gegaan." Iets vollediger kwam de motie erop neer dat werd vastgesteld: O dat de gemeenteraadscom missie voor economische aange legenheden duidelijk had uitge sproken dat de Leidsche Spaar bank in de Kopermolen diende te komen dat de begeleidingscommis sie aan Van Aken machtiging had gegeven om die wens aan Mevo over te brengen O dat men het betreurde dat de Leidse Spaarbank voor de vesti ging toch niet 'in aanmerking was gekomen dat men het voorts betreurde dat de gemeenteraadsleden in de begeleidingscommissie zich niet onverkort achter het stand punt van „economische zaken" hadden gesteld 9 en dat men er zijn afkeuring over uitsprak dat Van Aken zich aan de afspraak had ont trokken die met de raadscom missie was gemaakt inzake de tweede b ankvestiging in de Ko permolen. IIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII milium Leiden Zowel de Leidse Spaarbank als de vierde gegadigde voor een bankvestiging in de Kopermolen die achter het net heeft gevist, zal een alternatief onderkomen in de Merenwijk worden aangeboden. Dat heeft wethouder Van Aken tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering nogmaals toegezegd. Beide onderko mens liggen op de parterre van gebouwen die nog moeten verrijzen. De Leidse Spaarbank zou op de begane grond kunnen komen van een woningcomplex van de Leidse Woning Stichting. Volgens Van Aken hebben vertegenwoordigers van deze bank zich daarmee ingenomen getoond. Ook bestaat volgens de wethou der nog de mogelijkheid dat Mevo een vestiging in de Kopermolen waarvoor van de zijde van de daarin geplande branche geen belangstelling bestaat, alsnog aan de Leidse Spaarbank toewijst. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll "af keuring" worden uitgelegd die gisteravond in de Leidse gemeenteraad tegen wethou der Van Aken werd ingediend en die het (14 stemmen vóór en niet tegen) net nie haalde. De 14 voorstemmers onder steunden de berisping omdat zij vinden dat de wethouder oneerlijk is geweest. Volgens hen heeft Van Aken zich niet gehouden aan een belofte die hij aan de gemeente raadscommissie voor econo mische zaken ih mei heeft gedaan en die inhield dat hij de Leidse Spaarbank zo gauw mogelijk bij de Mevo zou voordragen als meest in aanmerking komende gega digde voor de tweede bank vestiging in de Kopermolen. Zwak punt van de indiener van de motie, het CDA-ge- meenteraadslid Stroink, was dat hij niet onweerlegbaar duidelijk maakte dat de wet houder die toegzeggina in derdaad in de desbetreffende vergadering in de maand mei heeft gedaan. Mogelijk had dat wèï gekund, bijvoorbeeld aan de hand van de notulen. Op dit punt zat er nochtans een maas in het door Stroink gespannen net en daarvan maakte van Aken dan ook dankbaar gebruik. Voortdu rend hield hij vol de bood schap wel degelijk aan Mevo te hebben doorgegeven en doelde dan op een in juni gehouden commissieverga dering. In die vergadering heeft hij de bewuste toezeg ging namelijk herhaald alt hans niet gedaan en de dag dó&rop (toen het al te laat was) heeft hij het verzoek van de commissie inderdaad aan de Rotterdamse maatschappij overgebracht. Als discussie-grapje deed de ze manoeuvre van de wet houder het wel aardig. Ook de variant waarbij hij op Stroinks herhaalde vraag "waarom de Mevo niet tijdig was ingelicht" steeds ten ant woord gaf "dat de begelei dingscommissie wel degelijk op tijd op de hoogte was gesteld" kon er als grap best mee door. Maar overtuigend was een en ander natuurlijk niet. De vraag kan gesteld worden of het de moeite waard is om de wethouder van economi sche zaken zo in het nauw te brengen ,in een zaak die vergeleken met talloze ande re gemeentelijke problemen toch van beperkt belang is. Van AKens politieke vrienden in zowel PvdA als PPR/P SP/D'66 deden dat gister avond. Zij kwamen tot een ontkennend antwoord en stemden daarom tegen de motie van afkeuring of ont hielden zich van stemming. Ik vind dat het wél de moeite waard is. Want Van Aken moet na 20 jaar raadslidmaat schap en 1 jaar wethouder schap nou toch echt eens leren dat althans een zekere mate van eerlijkheid en open heid ook voor een politicus vereiste is. Tot op zekere hoogte dient men toch te weten wat men aan zo'n man heeft. Van Aken moet zich nu werkelijk drastisch gaan be perken in de dikte van de orale nevelen waarin hij zich hult en meer laten zien van wat hij nou echt vindt en echt wil. Eventueel een ge maakte fout in het openbaar toegeven; dat is echt veel minder pijnlijk dan publieke lijk aan de kaak worden ge steld als verhuiler en verdoe zelaar en man zonder ge zicht. Belangrijkste bedoeling van de motie van afkeuring van gisteravond, zo is tenminste mijn interpretatie, is de wet houder dit te laten inzien. Als dat lukt is een voor Lei den goede zaak gediend. Want in dat geval kan Van Aken zich best nog ontwikke len tot "een goeie" in het college. Vast staat immers wèl dat de wethouder de voor zijn top-baan vereiste slimheid zeker bezit en bo vendien een spijker- en spij kerharde werker is. Handhaaft hij daarentegen de mistigheid in zijn optreden, dan is te voorzien dat er over enige tijd een motie van af keuring volgt die wèl door een meerderheid in de raad wordt onderschreven, daarna nóg een en dan een regel rechte motie van wantrou wen. Onbegrijpelijk was gister avond oe move van Kees du Gardijn. PPR/PSP/D'66 frac tie-voorzitter en mede-indie ner van de berispings-motie. Die bleek hem bij de stem ming plotseling te zijn ges meerd. Als hij dat expres heeft gedaan treft de strek king van de protest-motie in dezen ook hem zelf. Ik kan het me nog niet goed voor- GOEDE RAAD IS DUUR door Willem Scheer stellen, maar als hij echt is GEMEENTE WIL MACHTIGING IN EIGEN HAND HOUDEN Van een onzer verslaggèvers Leiden De gemeente Leiden wil zelf in het -bezit komen van een machtiging voor het houden van een centrale antenne-inrichting voor het hele gebied van de gemeente. B. en w. zullen de direkteur van de PTT om zo'n machtiging vra gen. Dat is gisteravond door een meerderheid van de gemeenteraad overeengekomen. Vastgesteld is toen tevens dat gebruikmaking van de mogelijk heid om via de centrale antenne televisiebeelden te betrekken „steeds op basis van vrijwilligheid zal dienen te geschieden." Dat gaat dan niet meer op voor de Merenwijk, want hier hebben een aantal grote huiseigenaren hun huurders al ge dwongen een aansluiting op de „kabeltelevisie te Het gisteren door de gemeenteraad genomen besluit is een eerste stap op een lange weg die nog moet worden afgelegd voordat iedereen in Leiden inderdaad in de mogelijkheid is een aansluiting op kabeltelevisie te nemen. Een van de volgende stappen zal zijn het berei ken van een overeenkomst tussen de gemeente enerzijds en de Stichting Kabeltelevisie Meren wijk anderzijds over het gebruik van de appara tuur van deze stichting. Op den duur wil men voor beheer en exploitatie van een ontvangststa tion komen tot een samenwerkingsverband met zes omliggende gemeenten. Gisteren is een werkgroep in het leven geroepen, die de in de komende periode door b. en w. te nemen besluiten inzake kabeltelevisie moet voor bereiden. CDA-fractieleider Driessen diende een op aop het voorstel in dat behelsde de machtiging niet in handen te leggen van de gemeent maar daar voor een aparte rechtspersoon in het leven te roepen waarin zowel de gemeente Leiden zou kunnen zitting nemen, als de redakties van de twee plaatselijke bladen en ook vertegenwoordi gers van de consumenten/gebruikers. Volgens Driessen zou daardoor de onafhankelijk heid van de machtigingshouder beter gewaar borgd zijn. Alleen zijn fractie-genoten steunden het amendement dat derhalve werd verworpen. Van een onzer verslaggevers Leiden Het Hoogheemraad schap Rijnland moet voor het eind van deze week publiekelijk de ongeldigheid erkennen van de afgelopen woensdag gehou den verkiezingen. Als de Rijn land-bestuurders dat niet doen, zal PvdA-fractieleider in de Leidse gemeenteraad L. meijer de raad vragen stappen te on dernemen om de verkiezingen alsnog terug te draaien. Een verklaring van deze strek king heeft de heer Meijer gister avond afgelegd aan het begin van de gemeenteraadsvergade ring. Hij betuigde daarmee steun aan CDA-fractieleider H. Driessen die de dag na de ver kiezingen de uitslag al aanvocht. Driessen heeft G.S. inmiddels verzocht om in te grijpen. Vol gens beide heren is het systeem dat bij de verkiezingen is ge volgd in strijd met de voorge schreven procedure. En wel om dat een groot aantal kiezers in de gelegenheid is geweest om per uit te brengen stem meerde re kandidaten aan te wijzen (meerdere hokjes rood te ma ken). Volgens het Rijnland-reg lement echter mag per uit te brengen "stem maar één hokje worden rood gemaakt. Rechtstreeks gevolg van de ge maakte fout is, aldus Meijer gis teravond, „dat sommige kiezers hun voorkeur 5 x zo vaak tot uitdrukking konden brengen als anderen, een situatie die strijdt met elk democratisch beginsel." De PvdA-fractieleider haalde ook overigens zeer krachtig uit naar de Rijnland-bestuurders. Hij gewaagde van een „uitdruk kelijke uitnodiging aan de kie zers om de regels te schenden" en van „bestuurders die regle menten welke zij lastig vinden of niet begrijpen, overboord werpen". Het commentaar van Rijnland- voorlichter Kosman beperkte zich tot „We hebben de zaak in onderzoek." Leiden loopt risico's met voorbereidings besluiten Van een onzer verslaggevers Leiden Het PPR/PSP/D'66 gemeenteraadslid L. Beijen heeft gisteravond gewezen op de risico's die Leiden loopt door kort achter elkaar voor een flink aantal gebieden voorberei- dingsbesluiten te nemen. Tij dens de vergadering van de ge meenteraad duidde hij op het gevaar dat de bestemmingsplan nen die binnen een jaar op de voorbereidingsbesluiten moeten volgen, niet alle op tijd gereed zullen zijn. De intussen inge diende aanvragen om bouwver gunningen is de gemeente in dat geval verplicht te honoreren. Wethouder Waal wees in zijn weerwoord op de noodzaak in een aantal gebieden in Leiden ongewenste ontwikkelingen die dreigen, te voorkomen. Middel bij uitstek dat daartoe kan wor den aangewend is het nemen van voorbereidingsbesluiten. Die maken het voor de duur van een jaar namelijk onmogelijk dat in een gebied waarop zo'n besluit betrekking heeft, veran deringen optreden. Het gebied waarvoor gister avond zo'n besluit werd geno men, wordt begrensd door de Rijnsburgersingel, de Nieuwe Mare en de Lammermarkt Wet houder Waal wees erop dat er plannen bestaan voor de bouw van winkels binnen dit gebied „Of we die winkels buiten de eigenlijke city wel willen heb ben is een vraag die we althans eerst grondig moeten bestude ren. Om de daarvoor benodigde tijd te krijgen is het noodzake lijk dat we het voorbereidings- besluit nemen", aldus de wet houder, die de door Beijen gebe zigde term „paniek-voetbal" dan ook van de hand wees. Dit raad slid had de wethöuder in over weging geven om, al ze echt noodzakelijk zijn in plaats van een groot, aantal voorbereidings besluiten voor kleine gebieden, één groot voorbereidingsbesluit voor de hele binnenstad te ne men. Burgerlijke stand Lelden Geboren: Johan Daniël Er- win z.v. J. D. de Koning en P. Verka de. Barbara d.v. H. Logger en A Mieremet Michelle Neline d.v. D. van Duijn en C. M. Vlieland. Parvati Rose Devi d.v. W. P. Harris en B. E. M. D. Darriet. Laura d.v. D. van Barreveld en A. G. Toet. Noortje Marieke d.v. G. N. M. Arkesteijn en E. M. A. Weeber. Arjan z.v. H. van Schooten en M. Trouwee. Andreas Mattheus Gerardus z.v. M. Deijn en A. G. van Polanen. Frank z.v. A Geus en M. C. Bakker. Marsja d.v. J. Kleine en M. C. van Heuven. Desirèe Sarina d.v. C. P. Montagne en A. S. Bonarius. Charv tal Samantha d.v. P. Theijn en E. Louwerse. Overleden: A Verver geb. 15 tebr. 1905 man. W. G. van der Voort geb. 31 mei 1919 echtgenote van C. Rus man. A. M. J. Hummeling geb. 13 aug. 1905 gehuwd geweest met L. J. Wal ters. A. V. Sopakuwa geb. 15 aug. 1975 dochter. C. J. L. Gützlaff geb. 18 juni 1894 echtgenote van J. Piek. W. A. van den Bogaard geb. 24 okt.' 1926 man. W. H. Schapman geb. 27 mei 1910 man. M. C. Geissenhoffer geb. 15 jan. 1952 man. A Nieuwen- nuijsen geb. 7 feb. 1900 man. W. Ravensbergen geb. 13 feb. 1903 man. A. Kersbergen geb. 15 aug. 1906 man. T. A. M. Keijzer geb. 17 nov. 1948 vrouw. J. van der Blom geb. 16 juli 1905 man. J. van der Tuin geb. 2 mei 1890 gehuwd geweest met J. van der Mee. C. van der Leek geb. 14 sept. 1901 man. J. Bekooij geb. 7 dec. 1902 man. S. Kikkert geb. 16 aug. 1918 gehuwd geweest met A van den Bo- &ehuwd: J. de Bres en J. C. de Langen. C. Beider en E. L. Hamerling. C. Y. Chang en M. C. Chin. J. W. van Karlingen en C. W. M. Brandt. H. Kluivers en T. C. van Eijk. D. C. Hansen en P. Voet. Nieuwe scholen Vaii een onzer verslaggevers Leiden De Leidse gemeente raad heeft gisteren zijn formele goedkeuring gehecht aan de stichting van drie nieuwe scho len in Leiden. Teweten: O een protestants christelijke school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen aan de Robijnstraat; O een openbare kleuterschool met twee lokalen aan de Von dellaan; Q een noodschool voor open baar en bijzonder kleuter- en gewoon lager onderwijs op een terrein nabij de Zwartemeer- laan in de Merenwijk. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3