Spoedberaad over blokkades Aftreden Surinaamse regering verwacht roestand Schippers wijzen verzoek Rotterdam af: ernstige schade dreigt voor economie Spaanse politici willen democratie Missionaris meer doen! Dinsdag 26 augustus 1915,65e jaargang no. 20205 Spel-finale Flinke zonnige perioden Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsn droog weer.. Meest matige wind uit noordelij ke richtingen. Maximumtempe raturen rond twintig graden. Morgen zon: 5.4219.40 Maan: 21.2111.48 Schev. hoogw. 5.53—18.13 laagw. 1.55—14.07 Finale Spel zonder grenzen op Ned. II om 21.05 uur. Om 19.05 uur Bonny. Ned. I om 21.40 uur Het leven aan boord van de F. D. Roose velt en om 22.05 uur Het raadsel van de oude (Kensington) steen. Om 22.55 uur Ronde van Neder land voor profs. Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. 1900 uur) Abonnementen per week 2,81kwartaal 36,32; jaar 141.35;losse nummers 50 cent ïort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V, Leiden Mvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 Klachten bezorging: tel 071- 22244 (18 00 zou zich vandaag uitspreken over het voorstel van staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) tot afschaf fing van de evenredige vrachtverdeling (e.v.). De vaste Kamercommissie voor Verkeer en Water staat heeft hiertoe verzocht het debat, dat voor donderdag op de agenda stond, te vervroegen tot vanmiddag. Of het door de binnenschippers aan gevochten voorstel van de staatssecretaris de Ka mer zou kunnen passeren is uiterst twijfelachtig. De PvdA, WD en DS' 70 zijn tegen de opheffing. De KVP zou nog geen definitieve beslissing over het voorstel willen nemen. De fracties van PvdA en WD hebben ook gevraagd het debat vanmid dag te houden om te voorkomen dat de schippers- blokkade verder escaleert en dat het kabinet er de marine op af stuurt De kans dat de haven van Rotterdam vandaag wordt „bevrijd" is niet groter geworden na een gesprek tussen de actievoerende schippers en bur gemeester Van der Louw. Deze laatste heeft toege zegd de blokkades ongemoeid te laten tot vanmid dag half een. Hij gaf hiermee het actiecomité de kans zich nader te beraden over voortzetting van de blokkade in Rotterdam. Van der Louw wees er daarbij op dat de Nieuwe Waterweg voor Rotterdam (en voor Nederland) een levensader is. „Voordat wij besluiten de versperring te laten verwijderen, wilden we in elk geval overleg plegen met de schippers", aldus burgemeester Van der Louw. Het actiecomité onder leiding van de 21-jarige Leo van Laak heeft vanmiddag het Rotterdamse ge meentebestuur laten weten, dat zijn aanhang niet bereid is vrijwillig te verdwijnen. Een woordvoer der van het actiecentrum van de schippers in Rotterdam:„Wij gaan niet vrijwillig weg. We wach ten tot de parlementaire behandeling achter de rug is. Eerder verdwijnen we niet. Voor politioneel ingrijpen zijn we niet bang. We verwachten dit trouwens niet Als het nodig is, dan zal blijken dat onze verdediging ook klaar is", aldus een woordvoerder van de binnenschippers. 'Het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO) heeft bij monde van vice-voorzitter Henk Pors, evenals de KVP, gepleit voor de instelling van een commissie met vertegenwoordigers van regering, parlement schippersbonden en verladers om een oplossing voor de problemen te vinden. Ook wil men een afkoelingsperiode van drie tot zes maan den. Het KVO staat volledig achter de officiële schippersbonden. Met hen distanciëren ze zich volkomen van de blokkade waaraan echter wel tal van georganiseerde schippers deelnemen. Het KVO en de schippersbonden schuiven de verantwoordelijkheid voor de acties helemaal op de schouders van staatssecretaris Van Hilten, die „te halsstarrig", .arrogant" en „hautain" zou zijn. Hij zou ook geen behoorlijk overleg hebben willen plegen. Vice-voorzitter Pors van het KVP: „De staatssecretaris blijft als een geblindoekt paard doorhollen. Hij is ziende blind". Intussen lijkt het bij de blokkades wel vlaggetjes dag. In Maassluis en in Rotterdam bij de bruggen hadden de schippers hun vaartuigen gepavoiseerd alsof de blokkade een feest was. Die uitbundigheid is vooral een doorn in het oog van de vele belanghebbenden die financieel ernstig getroffen worden door de blokkade. Zoals de haven Rotter dam, die dagelijks drie ton aan havengelden mis loopt en de vele particuliere bedrijven die een veelvoud van dit bedrag dagelijks aan schade hebben. ROTTERDAM De nog immer voortdurende acties van de binnenschippers dreigen de econo mie van ons land ernstige schade toe te brengen. Voor de haven Rotterdam werd de schade giste ren al zichtbaar door lange rijen wachtende sche pen aan beide zijden van de blokkade. Voor de haven liggen ongeveer veertig schepen in zee voor anker, in de haven liggen zeventig schepen afge meerd omdat ze de blokkade niet kunnen passe ren. In andere havens in Nederland heerst een soortgelijke situatie en ook bij de blokkades in de diverse waterwegen worden de rijen wachten de schepen steeds groter. Toch is de kans dat de blokkades vandaag zullen worden beëindigd groeiende. De Tweede Kamer ■Hl MADRID (UPI) Een groep invloedrijke politici van centrum en rechts in Spanje willen naar een democratisch bestel. Er zijn parlementsleden bij, twee oud-ministers en zakenlieden. Na een bijeenkomst in Santiago de Compostela verklaarden zij dat er dringend diepgaande hervormingen nodig zijn. Onder hen is de monarchistische leider Areilza, graaf van Motrico, die bevriend is met prins Juan Carlos, de aangewezen opvolger van de 82-jarige Franco. Tot de groep behoort verder Manuel Fraga, Franco's ambassadeur in Londen. Hij zou de eerste keus van Juan Carlos zijn voor het premierschap. nISSABON (Rtr/UPI) Het lijkt erop of de miilitaire leiders in Portugal de toestand niet re ïeer in de hand hebben. Gisteravond zijn ver- oicheidene militaire eenheden in staat van alarm w ebracht, zonder dat daartoe door de commandan- ruen opdracht was gegeven. Deze eenheden hebben ill ennelijk op eigen initiatief gehandeld, zo deelde Nen woordvoerder van de veiligheidstroepen ÏOPCON mee. n iglog steeds gaat het erom of president Da Costa inlomes aan premier ConQalves ontslag zal verle- len en wanneer. Het alarm volgde na een grote ii iropagandacampagne ten gunste van de premier, spie om zijn communistische sympathieën sterk [n rordt aangevallen door gematigde officieren. Zo meldde het blad Jornal Novo, een spreekbuis van de gematigden, dat generaal Carlos Fabiao, de bevelhebber van het leger, de president een nieu we lijst met namen voor een kabinet had verstrekt, hetgeen later door het bureau van de premier werd tegengesproken. In politieke kringen werd bekend gemaakt dat de gematigden president Da Costa Gomes tot vanmiddag de tijd hadden gege ven om ConCalves te ontslaan. Anders zou geweld worden gebruikt Vannacht na afloop van een vergadering van de Revolutionaire Raad, het meest invloedrijke or gaan in het land, werd bekend gemaakt dat er een bijeenkomst zal worden gehouden van de beweging der strijdkrachten om een eventuele hervorming van de Raad te bestuderen. Spaanse hotels .Vakanties in Spanje worden duurder. Tijdens een kabinets zitting is besloten de prijzen van hotelkamers met 12 tot 15 pet. te verhogen. De hotelprijzen in Spanje staan onder controle van de regering. Aardappelen Hongaarse onderzoekers aan de landbouwhogeschool in Keszt- hely hebben een aardappelsoort ontwikkeld met een even hoog eiwitgehalte als bonen, erwten en de in Nederland minder po pulaire linzen. In de stad Leiria, ten noorden van Lissabon, is gisteravond een man godood. toen militairen het vuur openen op betogers die het gebouw van de communistische partij bestormden. De betogers gebruikten katapulten tegen de militairen. (ADVERTENTIE) MAAR 'r >9 W/EL 6EZQNP I „Voor mijn werk zou een landrover een enorme uitkomst betekenen; dan kan ik catechisten meenemen; dan ook kunnen we de ernstig zieken vanuit de dorpen naar het ziekenhuis vervoeren, iets waar tot nog toe geen mogelijkheid toe is. Met een goede landrover zouden wij in alle opzichten voor de mensen hier meer kunnen doen". ^>e Duitse taxichauffeurs gaan 'n 'I noeilijke tijd tegenmoet. Ze mo 111en niet meer roken. HOE WEET IK NU WAAR H»J NAAR 'TOE nationaal kabinet zal worden samengesteld dat de voorbereidingen voor de onafhanke lijkheid op 25 november voortzet, Het natio naal kabinet waarin naast de Hindostaanse oppositiepartij VHP van Lachmon ook de PNR van Bruma zitting heeft, zou dan een delegatie naar Den Haag sturen voor de behandeling van de onafhankelijkheid. Kort na de onafhankelijkheid worden dan nieuwe verkiezingen uitgeschreven. PARAMARIBO De koortsachtige activi- aan het debat over de onafhankelijkheid teiten in de afgelopen dagen in Suriname dat op 2 september op de agenda staat. J ontplooid hebben de impasse niet kunnen In de Surinaamse hoofdstad wordt steeds doorbreken waarin de Surinaamse politiek' meer rekening gehouden met een aftreden is geraakt. Het ziet er dan ook niet naar van de regering Arron op korte termijn, nu uit dat de regering Arron op korte termijn het kabinet door het uittreden van twee in het parlement een meerderheid zal vin- parlementsleden uit de coalitie niet langer den voor het samenstellen van een delega- kan rekenen op een meerderheid, tie die in de Tweede Kamer zal deelnemen Verwacht wordt dat een zakenkabinet of een Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. si 'ij mogen op straffe van boete niet net hun klanten praten. j ft>AW HEEM IK. H'wl II^EIOEN NU ZIEK e -ST II Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Ontsnapte tijger neergeschoten SITTARD (ANP) Na een felle klop jacht is gisteravond fond elf uur een ontsnapte tijger uit de Löwensafari in Tudderen (Duitsland) door de Duitse grenspolitie met drie schoten doodge schoten in de bossen rond Tudderen. CNV in overleg met NCHP-BLHP Zeehond oj Maasvlakte Koffie 16 et. duurder .als nieuw kwartaalabonnee van 'ROTEER m.i.v.. Leidse Courant naam: UTRECHT (ANP) Het CNV heeft gisteren in Utrecht van gedachte ge wisseld met de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) en de Unie BLHP over eikaars opvattingen, positie en beleid. Na afloop van deze bespreking werd verklaard dat de eerste ontmoeting leid de tot „een nuttige gedachtenwisseling over maatschappelijke verhoudingen en ontwikkelingen". Zoals bekend maakt het CNV nu nog deel uit van het overle gorgaan van de drie vakcentrales (NW, NKV en CNV), dat zal ophouden te bestaan bij de totstandkoming van de zware federatie van NW en NKV op 1 januari aanstaande. ROTTERDAM (ANP) Een zeehond, die dit weekeinde op het strand van de Maas vlakte was terechtgeko men, is op het nippertje van de uitputtingsdood gered. Een onderwijzer uit Den Briel belde de politie. Deze vervoerde de zeehond naar Blijdorp. AMSTERDAM (ANP) - Morgen wordt de koffie 16 cent per pakje van 250 gram duurder. De prijsverhoging, waar over overleg is gepleegd met het Ministerie van Economische Zaken, is voornamelijk het gevolg •van sterke stijging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. De radio mag óok in wachttij- 1en niet aan en (nouTPAN 6AK (IK MAAR LÖPEAJ woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mihi-lettertang naar: naam: De tijger ontsnapte rond half zeven tijdens een transport, buiten de omhei ning van het park. Onmiddellijk werd een klopjacht ingezet om het roofdier te vangen. De bewoners van de Duitse en Nederlandse grensstreek werden in de loop van de avond gewaarschuwd voor het ontsnapte dier en hun werd geadviseerd de ramen en deuren van hun huizen te sluiten. ADVERTENTIE] adres: woonplaats: Jersonen onder invloed van sterke drank mogen niet meer vervoerd Horden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1