ANKELENDE 'OSITIE MAHN A DEBACLE IN CHTERVOLGING Stayers opnieuw in opspraak na opmerking KNWU-official Machtsvertoon Zoetemelk in Ronde van Nederland Langkruis als opvolger genoemd Teleurstelling over tweede plaats Cees Stam j Zaterdag beslissing over nacompetitie Rusland heerste in atletiekinterland DINSDAG 26 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 5 OCOURT De afgang: van de achtervolgings- iloeg, die in de achtste finale verloor van de .ische ploeg, heeft de gemoederen in het federlandse wielerkamp bezig gehouden. De te leurstelling van het debacle in Rocourt heeft luidelijk onrust gezaaid bij de KNWU en bij de laancoach Frans Mahn. In de achtste finale tegen le Russische achtervolgingsploeg klapte Gerrie 'an Gerwen na 1500 meter al in elkaar, terwijl én ronde verder Peter Nieuwenhuis moest afha len. Herman Ponsteen en Wil van Helvoirt moes ten eveneens opgeven. Na twee kilometer ver dween het Oranjekwartet onder luid boegeroep van het Belgische publiek naar de onderkant van |de baan. jDe afgang van de vier achtervolgers kan de ondergang van baancoach Frans Mahn betekenen. Zijn positie is bijzonder wankel geworden hoewel Mahn nog een contract heeft tot na de Olympische [Spelen in Montreal. Frans Mahn, die in de zes jaar |dat hij bondscoach is met zijn ploegen tot een gescheiden totaal van zes medailles kwam, kan het "ebacle van Rocourt niet verklaren. „Qua kwaliteit het de beste formatie die ik ooit bij elkaar had", zegt de diep teleurgestelde baancoach. De sfeer was uitstekend en we hebben steeds een groot geloof gehad in een medaille voor de achtervol- gersploeg". Onvrede Deze verklaring wekt toch een bepaalde onvrede. Frans Mahn, de ClOS-gediplomeerde baancoach van de KNWU, heeft in de afgelopen jaren meer malen excuses gevonden, maar een echte verbete ring in de structuur van de baanploeg kwam er piet. Iedere keer opnieuw verklaarde Frans Mahn dat „er volgend jaar iets veranderd moet worden". Tot op dit moment zonder resultaat. Na het debacle van Rocourt beroept de baancoach zich op onvol- Boende medewerking van de wielerclub en sta- l^jiiondirecties. Hierin schuilt een zekere tegenstrij digheid, want gisteravond zei een KNWU-official Bat „het debacle onbegrijpelijk was omdat er het afgelopen seizoen meer dan 40.000 gulden was uitgetrokken voor trainingskampen". Dezelfde ,jfunctionaris voegde daaraan toe, dat de baan ploeg, inclusief het salaris van de trainer (volgens insiders 68.000 gulden per jaar), meer dan 100.000 gulden had gekost. Binnen het KNWU-bestuur zijn de meningen over het aanblijven van Frans Mahn verdeeld. Gisteravond hulden alle bestuursleden zich in het „kleed van geheimzinnigheid". KNWU- directeur Harrie Meeuwissen zei: „De positie van Mahn is echt niet in gevaar. Wij zijn geen voetbal club, die wanneer de prestaties minder worden, hun trainer onmiddellijk ontslaan". Cees Stam (rechts) is zo juist door Die ter Kemper van de eerste plaats verdreven. Verslagenheid 'jffsl Chef d'equipe Bas Goud had de smoezelige fa brieksstad Luik onmiddellijk na de afgang van de achtervolgers verlaten. Niemand in het KN WU-kamp was bereid om meer dan drie woorden te spreken. Er heerste grote verslagenheid. Ook Frans Mahns gezicht stond op onweer. De 39-jari ge baancoach voelde het dreigende ontslag al hangen. De bemoedigende woorden van de KN- WU-officials hielpen niet. In Rocourt werd de naam van oud-baanrenner Rini Langkruis, evenals Frans Mahn in het bezit van het ClOS-diploma, gefluisterd als de opvolger. Langkruis, die momenteel stage loopt bij de ge meentelijke sportdienst in Deventer, zou volgens de onbevestigde geruchten de baanocach „na Montreal" worden. Ook de naam van Jan Derksen werd genoemd. Deze benoeming zal waarschijnlijk nimmer bekrachtigd worden, want het is een publiek geheim dat Derksen en de KNWU geen vrienden zijn. De oud-wereldkampioen, die de afgelopen dagen enkele malen een bezoek heeft gebracht aan de wielerbaan van Rocourt, zei gisteravond niets te voelen voor een eventuele functie bij de KNWU. Derksen: „De voorbereiding van de baanploeg moet op een andere leest worden geschoeid. De KNWU moet een sponsor zoeken die bereid is de baanrenners te adopteren. In West-Duitsland heeft deze aanpak veel succes opgeleverd. De amateurs krijgen van hun sponsor meer dan 500 gulden per maand en kunnen dan onbezorgd gaan trainen. In Nederland moeten de jongens naar ciriteria en wegwedstrijden om de kosten eruit te halen. Dan blijft er geen tijd meer over voor de baansport". WIL VAN DER PLAS Strafvermindering voor Noppie Koch ROCOURT De straf van gefietst kan worden, werd de gangmaker Noppie Koch is straf van Koch bepaald op een verminderd. Na de finale van maand schorsing en twee de prof stayers, die volgens de maanden schorsing voorwaar- heren van de UCI voldoende delijk met ~een proeftijd van had aangetoond, dat er in de een jaar- De straf van Koch stayerij ook zonder incidenten is gisteren ingegaan. Zoals be kend was Koch vorige week na de tweede serie van de amateurstayers voor drie maanden geschorst omdat hij in de slotfase onderdoor was gepasseerd. ROCOURT Teneergelsagen zat de door Dieter Kemper ont troonde wereldkampioen Cees Stam op de ballustrade van het wieierstadion in Rocourt Profs huilen niet maar zijn niet hele maal emotieloos. Minutenlang staarde de Nederlander, die gis teravond zilver behaalde in de finale stayeren voor professio nals, naar de grónd. Zijn vrouw stond met trillende lippen naast de onttroonde kampioen, die in Montreal (1973) en San Sebastian (1972) met goud naar Nederland was afgereisd. Twee meter verder zat de ver rassing van de stayersfinale: Jan Breur. De 23-jarige Schie dammer was conditioneel kapot en kon de vreugde van de bron zen medaille niet verwerken. Zonder glimlach schudde Jan Breur de handen van enthou siaste supporters. Zilver en brons, achter de „gouden" West duitser Dieter Kemper, was een reden tot vreugde. Toch ging de medailleoogst door een ordinai re rel in de Nederlandse wieler ploeg verloren. De Nederlandse stayers kwa- Toch nog twee Nederlanders op het erepodium: Stam (tweede van links) en Breur (tweede van rechts). Toch. was er weinig vreugde. men weer in opspraak. Untak- tweede plaats van Cees Stam tisch optreden van de voorzit- zei de onlangs benoemde sport- ter van de sportcommissie van commissievoorzitter: „Nou heb Misschien teleurgesteld door de nuerende opmerking alsof Cees Stam zijn regenbóogtrui zou hebben verkocht aan de West duitser Kemper. Cees Stam snauwde de bondsof- ficial toe: „Je hebt er geen ver stand van. De titel is toevallig iets dat ik nodig heb en niet verkoop". Jankend als een kind, liet Cees Stam na die opmer king zich in de armen vallen van coach Martin Wierstra, die de onttroonde kampioen van vo rig jaar enkele troostende woor den in het oor fluisterde. Piet van der Molen, in het dagelijkse leven commissaris van politie in Zoetermeer, verdween teleurge steld in het zilver van Cees Stam naar de bronzen medaille winnaar Jan Breur. Keihard Totaal onverwacht had de 23- jarige Schiedammer beslag ge legd op de derde plaats. Kei hard heeft hij er voor moeten knokken. Evenals Stam, die door de snellere Dieter Kemper werd verslagen. De stayerfinale werd in tegenstellling van an dere grote stayerwedstrijden, waarin nog wel eens met geld uitslagen worden gemaakt, een sportief duel. Juist daarom, en dat moet een KNWU-official toch hebben gezien, was Cees Stam op snelheid en tactiek verslagen. De strijd om de wereldtitels werden gisteravond besloten met de sprint voor beroepsren ners en de ploegachtervolging, waarin het Nederlandse kwartet een dag eerder roemloos ten onder was gegaan. De nieuwe wereldkampioen sprint werd de Australiër Nicholsen, die revan che nam voor zijn nederlaag in het wereldkampioenschap van Montreal. Zilver en brons gin gen naar de Deen Pederson en de Japanse sprint-miljonair Abe. In de finale ploegachter volging klonk gisteravond, na het succes van de profstayer Dieter Kemper, voor de tweede maal het Duitse volkslied, want de Westduitse amateurploeg versloeg met miniem verschil de Russen. Brons was voor Oost- Duitsland en de oorkonde ging naar het Italiaanse kwartet WIL VAN DER PLAS WK roeien definitief in Nieuw-Zeeland VOTTINGHAM De wereld kampioenschappen roeien 1978 foor dames en heren zijn defi nitief toegewezen aan Nieuw Zeeland. Vorig jaar werd al besloten de titelwedstrijden daar in principe te houden. De afgevaardigden op het FI- SA-congres hadden toen echter de nodige bezwaren tegen de prganisatie in Nieuw-Zeeland. Vooral omdat de wedstrijddata -j- de decembermaand was voor gesteld te laat vielen. Tijdens het congres van de wereldroei- federatie, gisteren in Notting ham gehouden, werd Nieuw peeland als organisator aange wezen. Verwacht verzet daarte gen van de Oostduitse bond Bleef uit. Slechts Oostenrijk stemde tegen. De wedstrijden worden gehouden op het Kara- piromeer bij Hamilton. De eind strijden van de dames zijn vast gesteld op 4 november, die van de heren een dag later. Nederlaag van Vejle KOPENHAGEN - Het Deense Vejle BK de tegenstander van FC Den Haag in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, heeft in een duel voor de competitie een nederlaag geleden. De uit wedstrijd tegen Odense ging verloren met 3—2. Vejle komt niet in de kopgroep voor. Penningmeester )E overleden BERGEN Zaterdagavond is jn zijn woonplaats Bergen de neer P. Smit, penningmeester van de wereldschaakbond (FI- pE) aan een hartverlamming pverleden. Hij is 58 jaar gewor den. De heer Smit was onder meer ook erevoorzitter van de schaakvereniging VAS/ASC uit 'erdam. SIMPELVELD Joop Zoete melk heeft naar de macht ge grepen in de proftoer door Ne- derlapd. Hij deed dat met de overmacht van een renner die zich sterk weet en hij deed het op het moeilijkste stukje van de zwaarste rit in de proftoer door Nederland. De manier waarop Zoetemelk in de slotfase de jacht leidde naar een groep van zes vluchtelingen, de wijze waarop hij wegsprong van zijn vluchtmakkers brach ten de sterke Joop Zoetemelk uit het voorjaar van 1974 weer helemaal in de herinnering te rug. Op de Hulsberg, de hinder lijke klim die negen keer moest worden genomen in de plaatse lijke ronden te Simpelveld, liet Zoetemelk toch grote mannen als de Spaanse kampioen Peru- rena, de Nederlandse titelhou der Kuiper en de onverwoestba re Frans Verbeeck „staan". De beloning voor de prestaties van Zoetemelk was het leidersshirt in de ronde, dat zijn ploegge noot Vianen in Simpelveld moest afstaan. Boeiend De ontknoping die de besten ook Frans Verbeeck zat midden in de laatste slag aan de boeiende etappe gaven, paste volledig in het beeld van de rit door Nederlands en Belgisch Limburg. Het was" een strijd van begin tot eind, die zich aanvankelijk ten gunste van Fedor den Hertog bleek te ontwikkelen. Nadat Knetemann, Perurena, Chas- sang en Torres al vroeg waren ontsnapt, reageerde het peloton nauwelijks. Er lag tenslotte nog een inspannende dag voor de boeg en het viertal had geza menlijk een achterstand van bij na een uur op de leider van het algemeen klassement. Fedor I den Hertog profiteerde van de Joop Zoetemelk heeft toegeslagen. Een enorm machts vertoon leverde hem de eerste plaats op. passiviteit in de groep en de- rent in Olympia's ronde, bracht monstreerde zijn verlangen hem snel bij de vluchters. Daar naar een echt succes in dit wie- rustte Den Hertog niet. Hij hield Ier jaar met een formidabele het vuur brandende en vooral vlucht Die aanval, met de Lim- door zijn werk groeide het gat burger Ceulen, ooit zijn concur- tot bijna 8 minuten. Die acht minuten waren een beetje angstaanjagend. Den Hertog had maar goed vier mi nuten achterstand op Gerard Vianen. De sterken, het was tenslotte een gemeenschappe lijk belang, vonden elkaar. Zoe temelk organiseerde de jacht en kreeg niet alleen goede steun van zijn ploeggenoten als Via nen en Bal en van de „huurlin gen" Aling en Van Katwijk. Frans Verbeeck en de rijders van Raleigh, voorgegaan door Dieter Thurau, wilden ook best. De jacht op de vluchters was geopend, al ging het aanvanke lijk nogal stroef. Bij vlagen schoot het peloton vooruit, maar er waren ook perioden van rela tieve stilstand, waarin de koplo pers weer seconden terugwon nen. Pas na de terugkeer in Nederland werd het werkelijk ernst. In het peloton realiseerde men zich, dat in een slotfase altijd wat minuten zijn goed te maken, maar dat uitgerekend in Simpelveld het wel eens erg moeilijk zou kunnen worden. Daar moesten acht plaatselijke ronden van 4500 meter met de lastige Hulsberg worden gere den. Een te grote achterstand zou kunnen betekenen, dat de koplopers een hele ronde winst zouden hebben en dan was er geen sprake meer van het weg werken van-verschillen. Schrikbeeld Het schrikbeeld van die ronde achterstand werd de stimulans voor een geweldig gevecht Zoe temelk en Verbeeck waren de inleiders. Hun voorbeeld vond navolging en bij de eerste door komst te Simpelveld was het verschil minder dan drie minu ten. Het grootste gevaar was afge wend: de punten werden na twee rondjes Simpelveld op de i gezet door weer Zoetemelk en Verbeeck. Vrijwel gelijktijdig sprongen zij weg uit het peloton, ieder aan een kant van de weg. Kuiper en Santy gingen mee. Pronk en Thurau, de voorman nen van Peter Posts ploeg ook. Die twee hadden bovendien nog hulp van De Waal, die al een ronde achterstand had opgelo pen. Op de Hulsberg echter kreeg Thurau pech met zijn ket ting, Pronk en De Waal wacht ten op hem. Binnen vijftien kilo meter streek het sterke viertal neer op de zes vluchters, die ruim drie uur waren wegge weest. Bij de beklimmingen van de Hulsberg probeerden zowel Zoe temelk als Verbeeck de ritzege en de vrijwel zekere eindover winning veilig te stellen. Het gelukte Zoetemelk in de laatste klirn, op minder dan drie kilo meter van de eindstreep. In de stijging maakte hij een gat van dertig tot vijftig meter, in de afdaling verdubbelde hij het verschil. Frans Verbeeck kon hem niet meer volgen en moest een halve minuut prijsgeven aan de man, die zich in de moeilijkste ritten tot nu toe ver uit de beste had getoond. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Zoetemelk (Gan Merrier) 186 kilo meter in 4 uur, 56 minuten en 53 seconden (met bon 4.56.38), 2. Peru rena (KAS) 4.57.04 (met bon. 4.56.54), 3. Verbeeck (Maes Watney's) 4.57.16 (met bon. 4.57.11), 4. Santy (Gitane) z.t, 5. Knetemann (Gan Merrier) z.t., 6. Kuiper (Gazelle/Frisol) z.t, 7. F. den Hertog (Frisol) 4.57.20, 8. Torres (Super Ser) 4.57.24, 9. Chassang (Gi tane) z.t, 10. Karstens (Gitane) 4.58.16. 1. Zoetemelk (Gan Mercier) 20 uur, 21 minuten en 32 seconden, 2. Ver beeck (Maes Watney's) op 33 secon den, 3. Vianen (Gan Mercier) op 53 sec., 4. Thurau (Ti Raleigh) op 58 sec, DEN HAAG De arbitragezaak tussen de KNVB en de UEFA, betreffende de nacompetitie, zal zaterdag 30 augustus om 9 uur 's morgens m het gerechtsgebouw te Bern dienen. Eerst zullen de pleidooien worden gehouden waarna de arbitragezaak dient. Het is een openbare zitting. 5. Karstens (Gitane) op 1.33 min, 6. Priem (Frisol) op 1.38, 7. Op de Beeck (Maes Watney's) z.t., 8. Tabak (Ti Raleigh) z.t., 9. Bal (Gan Mercier) z.t. 10. Kuiper (Gazelle/Frisol) op LONDEN Rusland heeft de interlandwedstrijd atletiek te gen Engeland met ruim ver schil gewonnen. Ook op de tweede dag van de wedstrijden op de kunststofbaan van Crys tal Palace, was het stadion met 12.000 toeschouwers volledig uitverkocht. De Russen zege vierden bij de heren met 225181 en bij de dames met 141—114 punten. De Russische overwinning was vooral te danken aan het grote overwicht op de technische nummers. Alleen bij de loop- nummers konden de Engelsen gelijke tred houden met hun tegenstanders. Brendan Foster, de Europese kampioen op de' 5000 meter, won de 1500 meter in 3 minuten en 42.18 seconden. Berwyn Price bleek de beste loper op de 110 meter horden met 13.65 seconden. Hij werd echter gesteund door een niet toelaatbare rugwind. Ainsly Bennett en Andrea Lynch won nen de 200 meter bij resp. de heren en de dames. De 20-jarige Rus Enn Sellik was de snelste loper op de 5000 meter in 13.27.11. Nina Morgoenova won de 800 meter dames in 2.01.28 voor haar landgenote Rivalya Izmalova (2.02.78) Het enige technische nummer dat geen ze ge voor de Russische dames op leverde was het hoogspringen. De 20-jarige Engelse Denise Brown sprong 1.79 m. Dezelfde hoogte haalde de Russin Kli- mentsjoek maar zij haci daar voor meer sprongen nodig. ZURICH De Nederlandse zaalhandbalkampioen bij de he ren Sittardia, speelt in de voor ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen tegen het Luxemburgse Fola d'Esch. DOETINCHEM Theo van Londen heeft een hernieuwd contract bij De Graafschap ge tekend, dat hem tot het eind van dit seizoen aan de Doetinchemse formatie bindt. LONDEN In een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse voetbalcompetitie won West Ham United voor eigen publiek van stadgenoot Totten- ham Hotspur met 1—0. AMSTERDAM Ter voorbe reiding op de voorronde van het 'Olympische voetbaltoernooi, die in oktober in Tokio wordt ge houden, maakt het Israëlische voetbalteam een trip door Ne derland. Morgen is FC Amster dam tegenstander en op dinsdag 2 september FC Groningen. V. d. Sterren op retour TJENTISTE De Nederlander Paul van der Sterren is tijdens het schaaktoernooi om het we reldjeugdkampioenschap in Tjentiste het goede spoor bij ster. Na een nederlaag tegen de Rus Tsjekov volgde in de achtste ronde opnieuw verlies, nu met wit tegen de Engelsman Mestel. Van der Sterren verloor in een Philidorverdediging de kwaliteit cn kwam in tijdnood.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11