Verkeer weekeinde eiste 13 doden en 21 gewonden C.D.A. Christelijk en Christen-democratisch lllllllll Kissinger dichtbij akkoord President kiest gematigden in zijde Portugal fieidAC Somant Ministers zien tekenen van enig herstel Geen uitvoering doodvonnissen tegen Papadopoulos c.s. MAANDAG 25 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 's-Gravenzande Het verkeer in het afgelopen weekeinde Een 62-jarige Amsterdammer werd hierbij zo ernstig heeft aan 13 mensen het leven gekost en minstens 21 gewond dat hij enkele uren na het ongeval in het zieken- personen raakten gewond. huis overleed. In Dordrecht kwamen een motorrijder en een fietser om In 's-Gravenzande overleed de 20-jarige mej. A. van Beke het leven nadat zij met elkaar in botsing waren gekomen, uit Monster. Zij zat achterop een motor, die uit de bocht De fietser werd weggeslingerd, de motorrijder schampte vloog en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. een stilstaande auto en reed daarna tegen een voor hem In Hazerswoude raakten gisteren vier Hagenaars gewond, rijdende wagen. Op weg naar het ziekenhuis overleden De bestuurder van de auto waarin zij zaten werd onwel, beide mannen aan inwendig letsel. waardoor de auto tegen een tegenligger botste. Zij zijn De andere doden waren een 29-jarige man uit Zeist, een allen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. 39-jarige man uit Rumpt, een 51-jarige man uit Hengelo, •Eén dode en zeven gewonden waren het gevolg van een een 20-jarige jongen uit Hoogeveen, een 20-jarige jongen ongeval dat gisteren gebeurde in Haarlemmermeer. Een en een 18-jarig meisje uit Wuustwezel (België), een 19-jarig Dit is het trieste restant van een auto die zaterdagavond op de Amsterdamse Mauritskade ziekenwagen uit Oegstgeest die zwaailicht en drietonige meisje uit Muiden, een 26-jarige man uit Ridderkerk en uit de bocht vloog in een tunnel en in één klap tot een hoop schroot werd gereduceerd, hoorn voerde, kreeg geen voorrang van een personenauto, een 19-jarige jongen uit Aalten. De drie inzittenden raakten gewond, waarvan een er ernstig aan toe is. Van onze parlementaire redactie Den Haag Mr F. Andriessen, fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer heeft zaterdag op het Haagse C.D.A. Congres tijdens diepgaande discussies tussen voorstanders en tegenstanders van de opvattingen van A.R.-rfractieleider mr. W. Aantjes overhet Evangelie als richtsnoer voor het C.D.A. politiek handelen, gezegd, dat zijn uitlatingen tijdens politieke discussies tussen hem en mr. AKr £3.31 ZICH Aantjes, verkeerd_ overgekomen zijn. „Ik heb zeker niet willen zeeeen. Moeilijke dagen voor de ARP VOOR DE ARP en daarvan afgeleid ook voor het CDA breken - ondanks het „doopfeest" van zaterdag - moeilijke maanden aan. Het gaat niet op te redeneren dat de kritieke resolutie met haar diverse amendementen met ruime meerderheid naar de zin van het CDA-bestuur aangenomen is en dat volgens de spelregels van de democratie de minderheid zich bij het standpunt van de meerderheid gemakkelijk zal neerleggen. Want een discussie over de reikwijdte van de grondslag van een politieke partij is iets anders als meningsverschillen over een praktisch programpunt De ARP kan niet gewoon overgaan tot de orde van de dag, te meer niet omdat uiteindelijk op het CDA-congres de anti-revolutionairen zelf op het beslissende mo ment sterk verdeeld bleken; sommige politieke vrienden van Aan tjes vonden de bezwaren van hun eerste politieke leidsman niet zo zwaar-wegend en anderen hebben vermoedelijk beseft dat de start van het CDA geen verdere vertraging meer gedogen kan. ALS EERSTE REACTIE OP DE gebeurtenissen in het Haagse Congresgebouw is door enkele waarnemers gesteld dat het voor de /&IP nu kiezen wordt tussen het CDA onklaar maken of allengs mr. Aantjes de vrijheid geven om zich als politiek leider terug te trekken. Zulke oplossingen passen in een polarisatiegedachte, maar daarvan zijn in het bijzonder de anti-revolutionairen geen voorstander. Bovendien moet bij nader beraad toch kunnen blijken dat het punt, waarvoor mr. Aantjes c.s. zich sterk gemaakt hebben, de kracht van het Evangelie als grondslag voor het CDA? in feite minder aantast als men veronderstelt. Het risico, dat hij ziet bij werken met regels die het CDA-bestuur ontworpen heeft, bestaat ook als de formule-Aantjes aanvaard zou zijn. Al was het alleen al, doordat in deze tijd de interpretatie van het Evangelie ook in de kerken een statisch beeld uitsluit en christenen luisterend naar de stem van hun geweten soms tot uiteenlopende conclusies komen. MISSCHIEN HERINNEREN DE teleurgestelde anti-revlutionairen zich, hoe in het recente verleden nog verschillende katholieken zich in bepaalde Concilie-uitspraken moeilijk konden herkennen en zich toch met toewijding zijn blijven inzetten voor de integratie van het Evangelie in de samenleving van deze tijd. Blijft als slotvraag, waarom het probleem van de bezwaarde ARP'ers niet helemaal uitgesproken is vóór hun gevraagd werd over de omstreden resolutie te stemmen. Met het CDA-bestuur vinen we dat omwille van de geloofwaardigheid van het CDA in den lande zaterdag geen uitstel meer mogelijk was. Mr. Aantjes en mr. Andriessen moeten dan verder met prof. Steenkamp onderling nog maar eens de vraag beantwoorden, waarom ze in polemiekvorm een paar maanden met geschut op verre afstand gewerkt hebben en als gevolg hiervan aan de vóóravond van het beslissend CDA-congres voor de buitenwereld eigenlijk een soort van paniekvoetbal hebben laten spelen. beraden over i evangelie en politiek" na nederlaag van V A Aantjes Applaus van de heer Andriessen voor collega Aantjes die zojuist zijn rede gehouden heeft tijdens het CDA-congres. Jerusalem (AP) De Israëlische minister van buitenlandse zaken Yigal Allon heeft gisteravond verklaard dat Israël en Egypte hebben ingestemd met luisterposten in de Sinai als onderdeel van een nieuw deelakkoord. Deze ontwikkeling heeft de kans vergroot dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken erin zal slagen de komende dagen het nieuwe akkoord rond te krijgen. Zowel Kissinger als Allon toonden zich gisteren optimistisch. Kissinger verklaarde na een bijeenkomst van vijf uur met de Israëlische onderhandelaars dat de beide partijen ook dichter bij elkaar kwamen voor de vaststelling van de nieuwe bestand slijnen die hun troepen in acht moeten nemen wanneer Israël zich eenmaal heeft teruggetrokken uit de Gidi en Mitla passen. Allon verklaarde dat een Israëlische luisterpost zal worden geïnstalleerd op de westelijke helling van de Gidi pas wanneer de Israëlische troepen zich in oostelijke richting terugtrekken. Egypte zal een soortgelijke luisterpost krijgen op de oostelijke helling van de Gidi pas. "Ten aanzien van de meeste belangrijke punten is een akkoord dichtbij", aldus verklaarde Kissinger die vanmorgen weer is vertrokken naar president Anwar Sadat. Vanavond zou Kissinger naar Israël terugkeren. Hij wilde niet zeggen hoe vaak hij nog heen en weer zou moeten vliegen. "Ik heb geen idee, wellicht nog drie of vier keer", aldus de Amerikaanse minister. Punten die nog moeten worden geregeld betreffen om. de omvang van het gebied dat Egypte na een verdere terugtocht van Israël zal mogen bezetten, en de vraag wie de andere posten zal bemannen die met elektronische middelen de bewe gingen van Egypte zullen kunnen volgen. Deze posten komen in de bufferzone waar de vredesmacht van de Verenigde Naties patrouilleert. LISSABON (Rtr/AFP) - Presi dent Da Costa Gomes heeft va nochtend een officieel commu niqué van gisteravond, waarin gezegd werd dat de pro-commu nistische premier Vasco Gon- calves voorlopig zou moeten aanblijven, ongeldig verklaard. De president deed zijn gezag gelden enkele uren nadat de propagandadienst de uitzendin gen van radio en televisie had onderbroken voor een medede ling die inhield dat de gematig de tegenstanders van de pre mier waren uitgeschakeld. De president zei dat hij niet was ingelicht over het eigen commu niqué van de vijfde divisie waarde. De propagandadienst heeft in de huidige machtsstrijd steeds premier Goncalves ge steund. In de strijdkrachten wordt ernstige kritiek op de dienst uitgeoefend' vanwege haar pro-communistische stand punten. De verklaring van de dienst hield in dat de president en andere militaire leiders de regeringsactie wilden steunen en een verzoek van gematigde officieren om het kalm aan te doen met de revolutie hadden veroordeeld. Militaire zegslieden hadden gis teren verklaard dat de president de eis van de gematigde groep had ingewilligd voor een demo- verklaarde het daarom zonder cratische verkiezing van de 240 man tellende assemblee van de strijdkrachten, omdat wordt be twijfeld of de huidige samen stelling van de assemblee repre sentatief genoemd kan worden. Zaterdag heeft Da Costa Gomes vergaderd met de groep-An tu nes, die onlangs uit de revolutio naire raad werd geschorst, en met generaal Otelo de Carvalho, leider van de militaire veilig heidstroepen. Waarnemers heb ben de indruk dat de resultaten van dit gesprek op de duur in het voordeel van de gematigden zullen werken, maar voorlopig enige adempauze verlenen aan de aanhangers van premier Goncalves. Bij een betoging in de stad Leiria zijn gisteren verscheidene militairen gewond geraakt, toen op hen werd geschoten voor het gebouw van de uiterst linkse Portugese democratische beweging. Het gebouw werd door de betogers geplunderd. Koelkast stond onder stroom CLXEMBORG (ANP) - In Cu- lemborg is zaterdagavond een 49-jarige vrouw door een elek trische schok om het leven ge komen. De vrouw wilde iets uit haar nieuwe ijskast pakken en werd direkt door de stroom gedood. Naar later bleek was het ver lengsnoer van de pas geplaatste koelkast defect, waardoor de kast onder stroom was komen te staan. zeggen, dat het C.D.A. naar zijn normen genomen geen christelijke partij zou zijn", aldus mr. Andriessen. Hij probeerde hiermee het verschil van inzicht over de politieke opvattingen rond „het evange lie als richtsnoer", die tussen hem en mr. Aantjes ontstaan waren, ongedaan te maken. Het hielp echter niet. De meningsverschillen vooral binnen de A.R.P. bleven bestaan, ondanks verschillende pogingen uit de A.R.-kring op het C.D.A.-congres, om de stemmingen over de ontwerpresolutie uitgesteld te krijgen. In deze ontwerp-resolutie was vastgelegd dat het C.D.A. wil zijn „zowel een christelijke als een christen-democratische politieke organisatie". Van de leden en dus ook van de C.D.A.-vertegenwoor- digers wordt verwacht., „dat zij het evangelie als richtsnoer voor het politiek handelen van het C.D.A. aanvaarden en dat zij op basis daarvan het program en het beleid uitdragen. Het ligt niet op de weg van een politieke organisatie vragen te stellen, laat staan een verklaring te eisen omtrent iemands persoon lijke geloofsovertuiging". Dit laatste wilde mr. W. Aantjes juist wel. Een aantal AR. leden ging met dit standpunt van hun fractieleider mee, onder meer mevrouw Hannie van Leeuwen, Tweede Kamerlid en vice-voorzitter van de A.R. Een aantal andere A.R. -leden onder wie voorzitter de Koning wees deze sterke persoonlijke verklaring af. Dr. de Koning probeerde wel het congres te bewegen, om de stemming over de ontwerp-resolutie uit te stellen. Hij zou het een blijk van verdraagzaamheid vinden „als we elkaar de ruimte geven tot elkaar te komen, ook al kost dat tijd. In de A.R.P. is deze zaak niet voldoende doorgesproken", aldus de AR. voorzitter. Voorzitter van Verschuer van de C.H.U. en voorzitter Vergeer van de K.V.P. verzetten zich tegen dit voorstel van hun collega AJEl. voorzitter. De discussies mondden tenslotte uit in een grote meerderheid van het congres voor de ontwerp-resolutie. Iets waarover de op het congres tot C.D.A voorzitter gekozen professor P. Steenkamp zijn verheugenis uitspraak Hij stelde tot slot van het congres vast, dat de grondslag van het C.D.A. niet in discussie geweest was. „Het C.D.A gaat door", aldus professor Steenkamp. A.R. fractieleider mr. W. Aantjes toonde zich na afloop van het congres duidelijk teleurgesteld. Hij gelooft, dat de meerderheid van de ARP achter hem staat. Het was volgens hem zeker niet de bedoeling dat van CDA-vertegenwoordigers een schriftelijke ver klaring wordt geëist waarin zij min of meer een geloofsbelijdenis doen. Veel meer gaat het er hem om, kandidaat-vertegenwoordigers erop te wijzen dat voor het C.D.A. het evangelie richtsnoer is voor alle politiek handelen, zodat daarover geen misverstanden kunnen bestaan. Mevrouw van Leeuwen vond dat de zaak ernstig genoeg is om tijdens een extra partijraadsvergadering te behandelen. In AR-krin- gen werd na het congres te kennen gegeven dat „de samenwerking binnen het CDA een ernstige deuk heeft gekregen". Anthony van Kampen ereburger Manaus AMSTERDAM landse auteur Anthony van Kampen (63) is door het ge- heeft verleend bij de opbouw van een doeltreffende lepra-be- strijding in het Amazonegebied. Hij deed dit met de pen. Van zijn hand verschenen nl. twee boeken over dit gebied, ge- De Neder- naamd „Het land dat God ver lat" en „Geschonden Eldora- lo". Mede dankzij zijn artikelen meentebestuur van Manaus in in de Nederlandse pers werden het Amazonegebied van Brazilië benoemd tot ereburger van de stad. Daarmee brengt het ge meentebestuur zijn erkentelijk heid tot uitdrukking voor de -ote bedragen bijeen gebracht voor de lepra-bestrijding. Een deel daarvan vormde een bij drage in de financiering van een hospitaal bij Manaus, dat de waardevolle hulp, die de auteur naam kreeg Anthonyio-Aleixo. DE BILT Voor morgen wor- Kans op een geheel droog et- den zonnige perioden verwacht maal 70 procent Een rug van hogeluchtdruk bo ven de britse Eilanden neemt ££1^trdarn w.hbew. 19 6 nog in betekenis toe en breidt Deeien mist 20 i zijn invloednaar onze omge\óng verder uit De storing, die gister- Den Helder zw. bew. 20 0 middag en avond in het midden Luchth Rtd L hew 18 2 en zuiden van ons land enkele viissïngen h"^ew. '?9 °'43 fikse buien veroorzaakte lag zd.-Limburg mist 19 0.1 vandaag boven de Duitse IT'ontv 19 9 Bondsrepubliek. In het Alpenge- Barcelona iw bew. 0 bied heeft het het gehele week- Berlijn regeL™ 22 end vrijwel continu geregend, - 0 Op veel plaatsen is daar in de Frankfort geh. bew. 20 0 orde van 75 mm. regen geval- J» len. Geleidelijk zal het weer van innsbruck regen 12 9 het westen uit in het Alpenge- Kopenhagen ^btw. ia 0 bied de komende dagen verbete- L^arnc? geh. bew. 19 2 ren. Londen onbew. 21 0.2 Luxemburg h. bew. Vooruitzichten voor woensdag. Malaga o£bew! 27 0 Perioden met zon en op de Mauorca h. bew. 0 meeste plaatsen droog. Munchen Iets hogere temperaturen. Oslo l bew. 21 2 Weersvooruitzichten in cijfers. Voor woensdag: Aantal uren zon 0 tot 7 Min.temp.: omstreeks 14 gr Max.temp.: omstreeks 23 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent SCHIPHOL (ANP) De ministers van financiën van de negen landen van de Europese gemeenschap verwachten algemeen, dat rond de jaarwisseling wel tekenen van enig economisch herstel te zien zullen zijn. Inmiddels zal voorlopig in vele landen de werkloosheid nog blijven toenemen. Minister Duisenberg, heeft dit gisteravond op Schiphol meegedeeld bij zijn terugkomst uit Vene- tie, waar de ministers van financien der negen EEG-landen bijeen zijn geweest. Het economisch herstel, dat de ministers in Europa in aantocht zien, zal langzaam zijn. Wat er nu aan herstel is waar te nemen, is nog weinig krachtig. Veel hangt af van de ontwikkeling van de conjunctuur in de Verenigde Staten en Japan. Minister Duisenberg zei in dit verband er erg blij mee te zijn, dat enige grote landen (Frankrijk en Duitsland) wat gaan doen aan het intensiveren van hun stimuleringsbeleid. Nederland ligt met het stimuleren van de conjunctuur vooraan. ATHENE (AFP) Ex-president Papado poulos, ex-vice-premier Pattakos en ex-vice- premier Makarezos die in Athene met nog zeventien voormalige officieren terechtstaan op beschuldiging van hoogverraad en het plegen van een militaire staatsgreep op 21 april 1967, zijn zaterdat ter dood veroor deeld. De Griekse regering heeft laten weten dat de vonnissen niet uitgevoerd zullen wor den. Papadopoulos, Pattakos en Makarezos kre gen de doodstraf wegens gewapende rebellie en als voornaamste stichters van de militaire coup van 21 april 1967. Ze kregen levenslang wegens hoogverraad. De drie beklaagden hoorden het vonnis onbewogen aan. Ze zijn ook gedegradeerd tot gewoon soldaat. De rechtbank wees het argument van de verdediging dat de staatsgreep gerechtvaar digd is geweest en dat de beklaagden daar om niet strafbaar zijn, van de hand. Papado poulos en Makarezos zijn beiden 55 jaar. Pattakos is 62. Acht beklaagden kregen levenslang wegens hoogverraad en ieder ook nog tien jaar wegens muiterij. Het zijn de 65-jarige Zoita- De drie hoofdpersonen in het proces tegen het voormalige Griekse kolonelsregiem, Papado poulos. Makarezos en Patakos (v.l.n.r.) horen staande de doodvonnissen aan die tegen hen zijn uitgesproken maar niet ten uitvoer zullen worden gelegd. kis, de voormalige commandant van het derde legerkorps en regent van het Griekse koninkrijk na de ballingschap van koning Constantijn, de 66-jarige Spandidakis, voor malig stafchef van het leger en minister van defensie, de 51-jarige ex-kolonel Ioannides die direkteur is geweest van de militair*» krijgsschool en na de staatsgreep hoofd van de militaire politie was, de 54-jarige Ladas, tijdens de staatsgreep commandant van de militaire politie en daarna secretaris gene raal van de dienst voor handhaving van de openbare orde, de 53-jarige Letkas, een oormalige tankcommandant, de 53-jarige oufgalis, ten tijde van de coup hoofd van de militaire inlichtingendienst en de 54-jari- ge Constantijn Papadopoulos, broer van de ex-president die op 21 april 1967 comman dant van de mariniers was en de 53-jarige Balopoulos, ex-kolonel en ex-minister van handel. Griekse oppositieleiders hebben felle kritiek geuit op de aangekondigde gratieverlening aan de drie ter dood veroordeelde leiders van de staatsgreep van 1967. Romantische Israëlische veroordeeld HAIFA (Reuter) De 19- jarige Israëlische vrouwe lijke militair Jeanette Faraj uit Jeruzalem is tot drie maanden voorwaardelijk en een boete van 150 Israë lische pond (f 75) veroor deeld omdat zij met een korporaal van het V. N. leger de bufferzone op de Golanvlakte had bezocht. De militaire rechtbank in Haifa kwam tot de slotsom dat dit bezoek .zuiver ro mantisch" was geweest en hield er rekening mee dat zij reeds oneervol uit het leger was ontslagen. Dat was al gebeurd met de V. N.-militair, de Oostenrijker Ernst Steinbauer. Hij is echter naar Israel terugge keerd en heeft de wens te kennen gegeven zich tot het joodse geloof te bekeren en Jeanette Faraj, die een kind verwacht, te huwen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7