Schitterende come-back Anton Ebben op CHIP KETTINGBOTSING OP ZANDV00RT SAVOIR GREEP WERELDTITEL DER DRAVERS Dodelijk ongeluk in Limburgia Rallye Johnny Cecotto kampioen ondanks grote gretigheid KINGWAY WON DRIE MAAL OP DUINDIGT Zwitser Regazzoni snelst in „eigen" Grote Prijs Pech Zwitser bracht Van Heugten geluk Bailly II telde niet mee Nederlands team eerste LEIDSE COURANT/HET BL ilNHO PAGINA 14 Van onze paardesportme- dewerker ROTTERDAM Anton Ebben, eens Nederlands topruiter, kon er niet al tijd tegen om langs de kant te staan. Maar de man uit Bilthoven had niet de paarden om mee te doen aan de nationale en internationale con coursen. Na het wegval len van Kairouan was, zo leek het erop, voor Anton Ebben een vaste plaats weggelegd in de sherry- bar. Hij kon het nauwe lijks aanzien hoe jonge ruiters zich een weg baanden naar de top. An ton Ebben wist dat hij nog best mee kon, maar dat het materiaal ont brak. Achter de scher men werkte Anton Eb ben hard aan zijn come back. Hendrik Snoek op weg naar de triomf in de Grote Prijs van Rotterdam. Ebben is nu eenmaal geen man die iets wil forceren. Hij is zui nig op jonge paarden en zet ze niet te vroeg in zware concour sen. Maar op het Rotterdamse CHIO was Us Anton terug van weggeweest Met zijn jonge paarden Jumbo Design en Jum bo deed kwam hij met Jumbo Design zelfs in de tweede man che heel erg sterk voor de dag om foutloos rond te gaan. Anton Ebben werkte daardoor mee aan het mooie succes van de Nederlandse ploeg, dat in de landenwedstrijd op de derde paats achter Duitsland met acht punten, Engeland met twaalf punten. De verwachtingen wa ren wellicht hoog gespannen voor de topper van het CHIO, de Grote Prijs van Rotterdam. Maar ondanks het feit dat An ton zich geplaatst had met Jum bo Design te starten liet hij zijn zevenjarig paard op stal staan. Het parcours was te zwaar. Zo is Anton, erg zuinig op zijn ma teriaal. „Het heeft geen zin om het paard over dit parcours te laten gaan", was zijn commen taar, nadat hij in de perskamer van het CHIO onder een glas kostelijk champagne te horen had gekregen, dat hij de per sprijs had gewonnen. Keuze De keuze ging voornamelijk tussen de 18-jarige charmante amazone Debbie Johnsey die zes stemmen kreeg en Anton Ebben die acht stemmen wist te verzamelen. Hoewel de stem men niet doorslaggevend waren besloot de internationale jury Anton Ebben te kiezen, gezien zijn sportieve gedrag, de ma nier waarop hij eigen ambitie ondergeschikt weet te maken aan de vermogens van zijn paarden en zijn geduld. In het perscentrum stond Anton in het middelpunt van de be langstelling en in de piste werd hij gehuldigd. Over enige tijd hoopt Ebben ook te kunnen starten in nummers als de Grote Prijs van Rotterdam. Voordat het zover is, moet hij zijn paar den nog veel trainen. Pas als ze helemaal klaar zijn mogen ze aan het hele zware werk begin nen. Zwaar Dat de Grote Prijs van Rotter dam zwaar was, is wel duide lijk geworden. De beste combi naties kwamen in de tweede serie in actie over zeven hinder nissen. Drie combinaties bleven toen over voor een barrage op tijd. De zilveren medaille uitge loofd door H.M. de Koningin ging naar de Westduitser Hen drik Snoek die over de 227 me ter over zeven hindernissen een tijd wist te maken van 29,6 seconden. Op de tweede plaats kwam de Oostenrijker Simon met Flipper in een tijd van 32,6 seconden en op de derde plaats met vier strafpunten in een tijd van 31,9 seconden de Europees kam pioen Al win Schockemöhle met Warwick. Hij won twee jaar ge leden de Grote Prijs van Rotter dam met Rex The Robber. De Grote Prijs werd gedeeltelijk in de regen verreden voor zo'n tienduizend toeschouwers. Eer der in de middag kwamen zo'n dertig combinaties aan de start in de troostprijs, waarin ook geen Nederlands succes want de eerste prijs van het springcon cours ging naar Erik Wauters uit België met Alkasar met 34 punten voor de Fransman Hae- zebroucq met Vlan en op de derde plaats Harvey Smith met Speak Easy. Anton Ebben maakte tijdens het Rotterdamse CHIO een geweldige rentree. waarin we dopingcontrole dan vele jaren het geval is bij de ook op nationale concoursen Stichting Nederlandse Draf- en kunnen afnemen". Rensport, maar dat zijn dan ook De springsport zuiver maken en andere paarden, houden is het parool, hetgeen al ARTHUR VAN RIJSWIJK NEW YORK Voor iets meer dan 35.000 toeschouwers heeft de Amerikaan Savoir met rijder Del Insko tot uitzinnige vreugde van de Amerikanen zaterdagavond op de baan Roosevelt Raceway in New York in de zeventiende editie van het met 500.000 gulden gedoteerde wereldkampioen schap harddravers de titel veroverd. In een moordend gevecht over 2011 meter met de Franse kampioen Bellino II wist Savoir in het grote prestige-duel met de Franse draver duidelijk voordeel te houden om de eerste prijs van 250.000 gulden voor zijn eigenaars veilig te stellen. Voor Savoir werd in deze race tussen negen paarden uit zes landen een kilometertijd van 1.15.6 genoteerd, op een na de snelste tijd uit de geschiedenis. Achter Savoir en Bellino II werden de Canadese vertegen- woordigers Surge Hanover een Elesnar derde, respectievelijk vierde, voor de Franse merrie Dimitria Met Bailly II van stal Marco de Nederlandse vertegenwoordi ger in dit titelgevecht, kon de hoofddorper Jan van Dooye- weerd geen rol spelen. Jan van Dooyeweerd, die de harde baan na zijn eerste training al vreesde., moest na een eerste valse start, toen hij zeer goed weg was, ervaren dat Baily II zich vlak na de tweede start betrapte en tot drie maal toe een galoppade maakte. Jan van Dooyeweerd na de race: "Toen nog iets vragen was zinloos. Het ging ontzettend hard. Maar wat moet het toch een schitterende race voor het publiek zijn geweest". Savoir was als groot favoriet vertrokken en bracht voor elke twee dollar inzet drie dollar zestig. De Amerikaanse titelver dediger Delmonica Hanover verspeelde haar kansen op prolongatie van de titel door een galoppade aan de start Als Baily II aanstaande vrijdag zal kunnen starten, dan loopt hij niet in de revanche op het wereldkampioenschap, de met 125.000 gulden gedoteerde Challenge Cup, maar in een internationale draverij over 2011 meter met 30.000 gulden aan prijzen. Doping Al met al is het 28ste CHIO- Rotterdam, waar voor het eerst dopingscontrole werd verricht, zeer geslaagd te noemen. Publi- citeitsman Peter van Eekelen: „We gaan door met de bestrij ding van doping. Binnen niet al te lange tijd willen we een com pleet ingerichte wagen hebben (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De drie rennen waren zaterdagmiddag op de Wassenaarse baan Duindigt weer de belangrijkste onderde len van het programma. De Clingendaal- ren bracht de verwachte overwinning voor Dieter Weiss met Kingway. Voor eigenaar J. van Hout betekende dit weer een eerste prijs van bijna, twaalf mille. Kingway won zoals hij wilde. Drie starts driemaal gewonnen. Op de tweede en derde plaats kwam de goede tweejarige van de Wassenaarse Stal Geran binnen. Prince Jack met Rober Wetemans werd tweede voor Flower Power met Chris Vandeuren. In de Dianaprijs, een ren voor driejarige merries met een eerste prijs van bijna negen mille, moest de finishtoto uitkomst brengen. Gipsy Girl won met Toni Trea- nor voor Gefion. Beide paarden zijn ge fokt door de Wassenaarse fokker en raadslid, de heer Lodder. Notre Debut van Stal Geran moest genoegen nemen met een derde plaats. In de strijd om het Zilveren Schild kwam de amatrices en amateurs aan de start Valdemosa was met Huub Koullen de gemakkelijke win naar en op de tweede en derde plaats kwamen deadheat binnen Quick Nanny en Gala Gift met Inja MacArrity en Marianne Ooms. Bij de dravers had Ger- rit Bosschitter niet veel moeite het inter nationale hoofdnummer te winnen met Karei Duke. Joke werd tweede en Devin die met Jan de Leeuw veertig meter aan deze koppaarden moest geven werd op geringe achterstand fraai derde. ZANDVOORT Nederland legde gistermiddag op het cir cuit van Zandvoort in de inter nationale Adac Noordzee Cup Ontmoeting met twintig punten beslag op de eerste plaats. West-Duitsland volgde in deze drielandenontmoeting met 22 punten, terwijl België 44 pun ten behaalde. De laatste wed strijd in de formule V-1300 was de meest interessante. Maarten van Ginneken reed zeer tacti sch, bleef twaalf ronden lang op de tweede plaats hangen om vlak voor de eindstreep de Zweed Edvinsson te passeren. Leo Steenbergen weerde zich eveneens uitstekend in dit ge zelschap door zich als derde te klasseren. De klap op de vuur pijl beloofde deze middag te worden de interserie sportwa gens. De race werd drie kwartier ver traagd, omdat de Brit Robin Smith tijdens de ingelaste trai ning zestig meter hekwerk met zijn Chevron Bertus 23 verniel- Huub Vermeulen: Als fa voriet gestart. ROERMOND Tijdens de zaterdagavond gehou den Limburgia-Rallye is de 29-jarige Maarten Mid dag uit Zeist bij een ongeval om het leven geko men. Tegen het einde van de tweede ronde vloog Middag met zijn bijrijder Dick van Wilgenburg, eveneens uit Zeist, in een Opel Ascona uit een bocht. De wagen sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht. Middag overleed op weg naar het zieken huis en Van Wilgenburg liep een shock op. Op het moment van het ongeluk was al driekwart van de deelnemers aan de finish gearriveerd. De prijsuit reiking van zondag werd afgelast. In de officieuze uitslag staan de Zweed Carlsson en Bob de Jong met hun Opel Ascona bovenaan. Zij hadden ongeveer 2,5 minuut voorsprong op Jan van de Marei en Jan Berkhof met eveneens een Opel Ascona. de. Zijn wagen werd zwaar be schadigd. De coureur kwam er goed af. De Australiër Tim Schenken nam met ?ijn Porsche tegen de verwachting in de lei ding met de Zwitser Herbert Miiller, die de beste tijd in de training had gemaakt, op zijn hielen. Zo zou het in de kop groep dertig ronden lang blij ven. De Brit Derek Bell verze kerde zich van een goede derde plaats, maar zakte door een spin onder aan de Hunzerug terug als vierde, ten koste van de Duitser Reinhold Jöst Ernst Kraus was inmiddels onbereik baar. Huub Vermeulen was wel favo riet in de tweede race, maar zag een kans de iets eerder gestarte Duitser Hartwig Bertrams in te halen. Rob Kluit nestelde zich met zijn Ford Capri op de derde plaats. Incident Een incident deed zich voor bij de start van de eerste race toen de Duitser Heinz Jürgen Och- senfort op de eerste rij staande, niet bijtijds weg kon komen. De achteropvolgende wagens wer den van een kettingbotsing de dupe met zeven min of meer zwaar beschadigde wagens als resultaat Een minuut later verloor Peter Wisskirschen op de Hunzerug zijn rechter achterwiel. Het liep goed af. De strijd verliep hoofd zakelijk tussen Tom Coronel en Han Tjan en op grotere afstand tussen Rob Redeker en Van der Ploeg. Tjan wist met een halve lengte deze Nederlandse aange legenheid in zijn voordeel te be slissen. Cees Teurlings heeft gisteren op de Estering bij Hamburg de vijfde rallycross voor het Euro pees kampioenschap gewonnen. Met een Volkswagen behaalde Teurlings 43 punten. Tweede werd de Brit John Taylor met een Ford Escort (38) en derde Dick Riefel met een Volkswagen (28). Na vijf van de acht races heeft Riefel de leiding in het klassement voor het Europees kampioenschap met 60 punten. Teurlings is met 57 punten twee de en Taylor bezet met 51 pun ten de derde plaats. Clay Regazzoni passeert de finish van de Grand Prix van Dijon, die overigens niet meetelde voor het wereld kampioenschap. DIJON De Zwitserse auto coureur Clay Regazzoni heeft gisteren in het Franse Dijon de niet voor het wereldkam pioenschap tellende Grote Prijs van Zwitserland gewon nen. Deze eerste Zwitserse Grote Prijs sinds twintig jaar moest naar Frankrijk verhui zen, omdat er in Zwitserland een verbod voor autoraces geldt. De Fransman Patrick Depail- ler werd tweede en de West duitser Jochen Mass derde. Ni- ki Lauda behoorde niet tot de deelnemers De Fransman Jean-Pierre Jarier nam in een Shadow-Ford de leiding. Ja rier, die in de training veruit de snelste was geweest, moest echter met machinemoeilijkhe den de strijd staken. Regazzo ni nam daarna de leiding over. Voor toch nog een flink aantal Zwitserse toeschouwers stuur de hij zijn Ferrari naar de overwinning. Emerson Fitti- paldi, die deze wedstrijd ge bruikte om een nieuwe McLa ren te testen en tijdens de training de op een na snelste was, had al vanaf de start moeilijkheden met de koppe ling. In de vierde ronde par keerde hij zijn auto ergens langs het circuit en liep terug naar de pits. Er waren 25.000 toeschouwers. De uitslag is: 1. Clay Regazzoni (Zwi.) Ferrari, 60 ronden 197,24 kilometer in 1 uur, 1 minuut en 25.34 seconden (gem. 194.091 km/u), 2. Patrick Depailler (Fra.), Tyrrell 1.01.33,69, 3. Jochem Mass (W-Dld) McLaren, 1.01.40,78, 4. Ronnie Pe terson (Zwe), Lotus, 1.02.05,48, 5. John Watson (GBr) Surtees 1.02.10,89. BRNO Ondanks de grote gretigheid, die het rijden van Johnny Cecotto dit jaar heeft gekenmerkt en die maar al te vaak uitvallen tot gevolg had doordat hij te veel van de machine eiste, is de pas ne gentienjarige Venezolaan gis teren in Brno toch wereld kampioen in de 350 cc-klasse geworden. Ook in de Tsjechische Grote Prijs moest hij weer voortijdig de spits opzoeken. Dit keer functioneerde de koppeling niet goed. Hij had daarbij ech ter het geluk dat Giacomo Agostini, titelverdediger en Cecotto's grootste concurrent, de race ook niet kon uitrijden. Daardoor waren de 78 punten, die Cecotto in eerdere wed strijden bij elkaar had gere den, toen hij zichzelf beter in de hand had en niet het uiter ste van de Yamaha eiste, vol doende voor een forse voor sprong op de rest van het veld. Agostini, die in dit seizoen waarin de krachten per klasse zo duidelijk verdeeld waren voor de eerste keer geen enke le wereldtitel leek te gaan be halen, bewees toch weer zijn kwaliteit in de 500 cc. In deze klasse greep hij zijn laatste kans en werd door een tweede plaats achter Phil Read we reldkampioen. Voor de zoveel ste keer ging de strijd tussen Read, Agostini, Sheene en Laensivuori. Sheene moest in de derde ronde naar de pits. Read nam en hield de leiding. Agostini mocht niet uitvallen om zijn kans op de titel te behouden en schoof zelfs naar de tweede plaats toen ook Lansivuori moest opgeven. De zweedse coureur Leif Gus- tafsson won de 125 cc-klasse in de Grote Prijs van Tsjecho- Slowakije. Paolo Pilere, de Ita liaan die in deze klasse al de wereldtitel had veroverd, kwam ten val toen hij de lei ding had en brak daarbij een been. Michel Rougerie (Fra) werd op een Harley Davidson eerste in de 250 cc-klasse. Walter Villa (Ita) was in deze klasse al we reldkampioen. .De Westduitser Werner Sch- wSrzel en Andreas Huber ze- gevièrden in de klasse zijspan nen. Op hun König bleven zij de wereldkampioenen Rolf Steinhausen en Josef Huber voor. De lijst van de wereldkam pioenen van 1975 ziet er als volgt uit: 50 cc: Angel Nieto (Spa), Kreidler. 125 cc: Paolo Pileri (Ita), Morbidelli. 250 cc: Walter Villa (Ita), Harley Da vidson. 350 cc: Johnny Cecotto (Ven), Yamaha; 500 cc: Giaco-' mo Agostini (Ita), Yamaha. Zijspannen: Rolf Steinhause- n/Josef Huber (W.-Dld), König. Europees motorcrosskampioen FELDKIRCH Ton van Heugten is gisteren in Feldkirch met zijn bijrijder Dick Steenbergen Europees motorcross- a kampioen in de zijspanklasse geworden. De coureurs uit Amersfoort die gisteren voor de tiende en laatste race van de titelstrijd op de tweede plaats stonden achter de Zwitser t Robert Grogg, eindigden in de eerste manche met hun Yamaha als tweede en werden in de tweede manche derde. Robert Grogg, de kampioen van vorig jaar werd op het modderige parcours waarop onder zeer slechte weersomstan-1 digheden moest worden gereden, door pech achtervolgd. In de eerste manche moest de Zwitser wegens machinepech a uitvallen, terwijl hij in de tweede rit door een lekke voorband werd uitgeschakeld. Daardoor konden Van Heugten en Steen-3 bergen hun achterstand van twee punten omzetten in een voorsprong van twee punten. De uitslagen zijn: Eerste manche: 1. Schneider/Fink (Oost) Norton, 2. Van Heugten/- Steenbergen (Ned.) Yamaha, 3. Rugg/Büscher (Zwi.) Norton. Tweede manche: 1. Bichler/Rebele (W-Dld) Norton, 2. Tsjerbinin (Rusl.) Ural, 3. Van Heugten/Steenbergen, Yamaha. Eindstand Europees kampioenschap zijspannen: 1. Ton van Heugten/- ORP LE GRAND Titelhouder Gaston Rahier (Belg.) heeft gisteren in Orp le Grand de motorcross in de 125 cc-klasse om de Grote Prijs van België (tellend voor het wereldkam pioenschap) gewonnen. De Nederlander Rond eindigde als tiende.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14