MOERDIJKBRUG DE LUCHT IN Bliksemactie ypor hulp aan ^oord-Ierland Sinai-akkoord ÊeklóeSou/ta/nt komt dichterbij Grondwettelijke vrijheid van levensovertuiging ÜEISJE IN LEVEN VA 16 MINUTEN 3NDER WATER Gijzeling Corsica eindigt met 2 doden Akkoord over onderzoek naar spreiding PTT-top (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG De landelijke stichting „Hulp Noord- irland" is voornemens een bliksemactie via radio D tv op touw te zetten, om internationaal de hulp an slachtoffers van het momenteel in alle hevigheid reer opgelaaide conflict in Noord-Ierland op gang kunnen brengen. De actie zou een bedrag van 6 )t 7 miljoen gulden moeten opbrengen. Den Uyl: Suriname volgens plan op 25 november onafhankelijk (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Premier Den Uyl, vindt, dat Suriname volgens plan op 25 november van dit jaar onafhankelijk moet wor den. De premier zou het erg betreuren, als de behandeling van het wetsontwerp, om het koninkrijksstatuut in die zin te wijzigen, niet volgens plan op 2, 3 en 4 september in de Twee de Kamer zou plaatsvinden. De premier zei dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. De behandeling van dit wetsont werp is onzeker geworden nu premier Arron in Suriname niet meer over een meerderheid in de Staten beschikt. Een niet on belangrijk deel van die Staten wil pas over de wijziging van het koninkrijkstatuut praten, als in Suriname zelf eerst de on langs ingediende ontwerp- grondwet voor de nieuwe staat aan de orde is geweest. Schippers gaan Kanaal afsluiten TERNEUZEN (ANP) - Op een actievergadering van schippers die het systeem van evenredige vrachtver deling willen behouden, gisteravond in Terneuzen, is door 52 van de 59 aanwe zige binnenvaartschippers besloten het kanaal Ter- neuzen—Gent op een aan tal punten te blokkeren. Het tijdstip van de blokka de werd, om politiemaatre gelen te voorkomen, nog niet bepaald, maar waar schijnlijk zullen de schip pers in de loop van maan dag het kanaal afsluiten. De actie zal zich zowel op de binnenvaart als de zee vaart richten. Belgische collega's is om steun ge vraagd. De officiële Neder landse schippersorganisa- ties hadden hun leden ver zocht niet aan de actiever gadering deel te nemen. ;ATERDAG 23 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) AJACCIO Twee Franse gendarmes zijn gistermid dag om het leven gekomen bij een aanval op het wijn- bouwbedrijf op Corsica, dat door vijftig personen werd bezet en waar zes gij zelaars werden vastgehou den. Kort na deze aanval hebben de bezetters, die zelfstandigheid van Corsica willen en eisen dat buiten landers grond aan de Cor- sicanen teruggeven, zich overgegeven. Om vier uur openden de bezetters het vuur, toen po litie en gendarme traangas granaten afschoten. Naast de twee doden vielen er aan weerszijden zes of ze ven gewonden. De leider van de afscheidingsbewe ging, dr. Edmond Simeoni, had tevoren gewaar schuwd, dat meteen ge schoten zou worden als de politie tot de aanval met traangas zou overgaan. De zes gijzelaars, waaronder twee "vrijwilligers", wer den kort na de actie vrijge laten en Simeoni stelde zich ter beschikking van de jus titie. De moeilijke grens NEDERLANDERS - of het nu gezagsdragers dan wel gewone burgers zijn - moeten elkaar gemakkelijk kunnen vinden in de .uitspraak dat de politie bij het uitoefenen van haar taak als uiterste middel van wapens gebruik mag maken. Zelfs met het risiko dat degene tegen wie ze optreedt daarbij in ernstig levensgevaar komt. Veel moeilijker blijkt in de praktijk vast te stellen waar de grens ligt vóór de hantering van dit uiterste middel Leest nen de reacties op de afloop van het politie-optreden tegen de inbrekers in Bussum, dan lopen de meningen zeer sterk uiteen. Er zijn verklaringen die erop neerkomen, dat bij ernstige tsover- tredingen het risiko van het optreden van de beschermers van wet en openbare orde helemaal voor rekening van de daders komt Daartegenover staan anderen, die eigenlijk uitgaan van de stelling dat de plegers van een misdrijf het recht gegeven moet worden om ervandoor te gaan, waarbij gebruik van wapens tegen hen alleen geoorloofd zou zijn als de politie er voor 100% zeker van is dat andere levens in gevaar kunnen komen, liever nog: in gevaar IN HET TAXEREN van de situatie kan de politie zich vergissen en we sluiten niet uit, dat de Bussumse politie zo'n vergissing heeft gemaakt. Naar ons gevoel is de fout dan eerder te zoeken in de methode die de politie daar koos om de daders (overigens duidelijke recidivisten!) in de val te laten lopen; minder in de manier waarop werd opgetreden op het moment dat het drietal in de val liep. Want het is gevaarlijk in zo'n situatie van de meest gunstige veronderstelling uit te gaan. Ook in Nederland zijn er soortgelijke overvallen gepleegd, waarbij de daders andermans leven niet wensten te ontzien, als het bereiken van hun doel daardoor in gevaar zou komen. De met het kritisch toezicht op het reilen-en-zei- len van onze samenleving belaste overheden, hebben ervoor te waken dat een eigentijds standrecht opgang zou kunnen maken; maar ze kunnen daarbij niet doen alsof de verhouding tussen politie en wetsovertreders een soort padvindersspelletje moet zijn. DAT ER AAN DE VERANTWOORDELIJKE politie-officier en minister vragen gesteld worden is juist. De toepassing van het uiterste middel moet zorgvuldig gecontroleerd worden. Maar komen er dan ook wat meer vragen van volksvertegenwoordigers e.d. in de gevallen dat door voorzichtig optreden van de politie onschuldi ge derden het slachtoffer van misdaad geworden zijn? Voorstel van regering: Den Uyl en Schmidt praten over economie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Den Uyl en minister Dui- senberg hebben vandaag een gesprek met de Duitse kanselier Helmut Schmidt en diens minister van fi nanciën Hans Apel. Het gesprek, dat in de buurt van Hamburg zal worden gevoerd in een va kantiehuis, zal gaan over de maatregelen die geno men kunnen worden om de steeds somber wordende economische situatie het hoofd te bieden. De bedoe ling van het gesprek is vol gens premier Den Uyl om de „horloges gelijk te zet ten". Hoe kijken we aan tegen de conjuncturele ont wikkeling? Wat voor maat regelen vinden we gebo den? Over deze vragen zal het gaan, aldus Den Uyl. De premier sloot niet uit dat de regering op Prinsjes dag met nieuwe steunmaat regelen zal komen om de economie weer aan te zwengelen. Daarover zal volgende week in het kabi net weer worden gepraat. De premier bevestigde hier mee het bericht dat de re gering van plan zou zijn om opnieuw twee miljard in de economie te pompen. DEN HAAG (ANP) De bedrijfsleiding van de PTT heeft deze week overeenstemming bereikt met de ambtenarenbonden, over de opdracht aan twee organisatiebureaus om de voorgeno men spreiding van de centrale directie van de PTT te onderzoe ken. Met het oog op de verplaatsing van 3400 arbeidsplaatsen Groningen en Leeuwarden, zullen de bureaus een vooron derzoek instellen naar de voorbereiding en uitvoering van de spreiding. Volgens de centrale directie zal het onderzoek gericht zijn op het in kaart brengen van de problemen die kunnen ontstaan en die dan nader onderzocht moeten worden. Het wordt nog geen onderzoek naar de verplaatsbaarheid van onderdelen of de bereidheid van medewerkers om overgeplaatst te worden. Wel zullen de onderzoekers bekijken hoeveel tijd er met de voorbereiding en uitvoering van de spreidingsoperatie gemoeid zal zijn. Het vooronderzoek zal gebaseerd zijn op de uitgangs punten voor de spreiding die de regering heeft geformuleerd, op het sociale beleid van de PTT en op de continu£teit van het bedrijf. Het onderzoek moet uiterlijk op 15 september van dit jaar klaar zijn. De PTT-directie heeft besloten een stuurgroep „spreiding" in te stellen, onder verantwoordelijkheid van de directeur-generaal. De groep zal alle werkzaamheden in verband met de spreiding moeten coördineren. Ook de ambtenarenbonden nemen in de stuurgroep deel. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De regering is van plan een wijziging van de grondwet voor te stellen, die neerkomt op het erkennen van de grondwettelijke vrijheid van levensovertuiging. Dat heeft premier Den Uyl gisteravond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad meegedeeld. Behalve een dergelijk voorstel zal de regering ook nog een voorstel doen om onder de grondrechten het actief en pas sief kiesrecht op te nemen. Voorts zal het grondwetsartikel inzake de vrijheid van menings uiting tot radio, televisie en an dere uitingsmiddelen worden uitgebreid. Er komt een apart grondwetsartikel over het recht op betoging. Tenslotte zal er een artikel komen over het recht op eerbiediging van de persoonlij ke levenssfeer en van bepalin gen over inzage en verbetering van vastgelegde persoonsgege vens. Op korte termijn zal het kabinet voorstellen doen om de sociale grondrechten in de grondwet op te nemen In totaal zullen onge veer 40 wetsöntwerpen worden ingediend, die betrekking heb ben op de wijziging van de grondwet L.A. Maasdam in Hillegom benoemd HILLEGOM Gemeentesecre taris L. A. Maasdam van Noot dorp is door de gemeenteraad van Hillegom benoemd tot ge meentesecretaris daar. Hij stond als nummer een op een voor dracht, waarop drie namen voorkwamen. Textielloze stranden zorgden voor stormloop op naturistenverenigingen DEN HAAG De naaktstranden aan de Nederlandse kust hebben een stormloop van aspirant-leden veroorzaakt op de naturistenver enigingen, waarvan ons land er zeventien telt met een gezamenlijk ledenbestand van ongeveer 22.000. De mensen staan in de rij voor het lidmaatschap. Sommige verenigingen, met name in Zuid-Hol land, zijn al overgegaan tot een ledenstop. Duizenden Nederlanders uit alle hoeken van het land, hebben de afgelopen zomer, veelal voor de eerste keer, gerecreëerd op de hiervoor aangewezen strandgedeelten. In Nederland zijn dat er op het ogenblik officieel zes: Hoek van Holland (500 meter), Schevenin- gen (200 meter), Zandvoort (2500 meter), Callantsoog (430), en twee stukken strand op Texel van 1000 en 600 meter. In de winter wil de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigin- gen (NFN), aanvragen voor naaktstranden indienen bij de gemeen ten Terschelling en Bergen (NH), „In Bergen zou inwilliging van het verzoek in feite sanctionering van een al bestaande situatie betekenen," aldus de heer A. Stolk, voorzitter van de N.F.N. Klachten zijn er over de naaktstranden na dit zomerseizoen niet bij de federatie binnengekomen. Ook in de vijf betrokken gemeen ten heeft men niets te klagen gehad. ALEXANDRIE (Reuter/AP) Israël en Egypte zijn weer een stapje dichterbij een nieuw akkoord voor de Sinai gekomen. Nadat de Amerikaanse minister Kissinger drie uur met de Egyptische president Sadat had gesproken, verklaarde een woordvoerder van de president, dat „enige voortgang" was geboekt, maar dat „nog enkele problemen moesten worden opgelost". Dat ging ondermeer over de plaats en bediening van het electronisch waarschuwings systeem tussen Israël en Egypte. Kissinger vliegt weer druk heen en weer tussen verschillende landen in het Midden-Oosten. Gistermorgen sprak hij met "Israëli sche regeringsleiders, gisteravond' was hij bij de Egyptische presi dent Sadat, vanmorgen overlegde hij met zijn Egyptische collega van Buitenlandse Zaken, Fachmi, en vloog daarna naar Syrië. Vanmiddag Keert hij weer terug naar Israël en morgen is hij weer bij Sadat in Egypte. de Amerikaanse technici die de luisterposten in de Sinai gaan bemannen zullen „burgers" zijn, 0 de VN-vredesmacht in de Sinai blijft daar voor nog minstens drie jaar, er komt een gemengde, Israëlisch-Egyptische bestandcommissie, O Egypte belooft geen geweld te gebruiken of met geweld te dreigen en zal goederen van en naar Israël door het Suezkanaal laten gaan. Minister Kissinger werd zwaar beschermd door militairen en veiligheidsagenten, bij een monument voor de slachtoffers van de nazi-tijd, in Jeruzalem. Israël zal de Gidi- en Mitla-pas ontruimen en de olievelden van Aboe Rodeis aan Egypte teruggeven. Israël en de Verenigde Staten plegen overleg over een gezamenlijke reactie in geval van een Russische aanval op de joodse staat bezoeK aan het Daarbij zouden echter geen Amerikaanse troepen worden ingescha keld. SOUTH ORANGE Jimmy Connors en de ATP, de vakver eniging van tennisprofessionals, hebben elkaar gisteren gevon den nadat Connors een „aan zienlijk bedrag" was toegezegd. Connors had de ATP aange klaagd voor vele miljoenen dol lars. rRECHT (ANP) Een zesja- I meisje uit Friesland heeft stien minuten onder water liegen, maar toch heeft men levensgeesten bij haar weer unnen opwekken. Het kind reft geen blijvende nadelige Volgen ondervonden. Het nd werd door een auto ge toept en kwam in een sloot recht met de auto boven op ch. De automobilist waar- huwde een arts, maar het lurde zeker zestien minuten lordat het kind uit het water toaald kon worden. Mond-op- ond-beademing en toediening to zuurstof hebben haar er eer bovenop gebracht, longartsen prof. dr. H. J. luiter uit Groningen en J. H. Ebels uit Leeuwarden schrijven 1 het Tijdschrift voor de Ge- reskunde naar aanleiding van geval dat een schijnbaar do- drenkelihg nog volledig kan herstellen, ondanks een lang verblijf onder water. Het is dus zaak bij elk verdrinkingsgeval meteen met mond-op-mond-bea- deming te beginnen en dat zeker een half uur vol te houden. 'OSBRAND Bij Queluz op kilometer ten noorden van 'issabon woedt eenbosbrand 'aar men nog geen vat op heeft ■unnen krijgen. De brand die fioet zijn aangestoken, wordt testreden door de brandweren 'an Lissabon, Queluz, Estoril en ndere omliggende plaatsen en is er één dode en heb- enkele brandweerlieden ookvergiftiging opgelopen. Weerzien na 56 jaar ROTHERHAM (UPI) Wilfred Grayson was tien jaar en zijn zuster Connie vier, toen zij tijdens de eer ste wereldoorlog van el kaar werden gescheiden. Sindsdien hadden zij nooit meer iets van elkaar ver nomen. Beiden dachten dat de ander dood was. Don derdag werden broer en zus herenigd en toen bleek dat ze tientallen jaren op slechts een paar honderd meter van elkaar verwij derd hadden gewoond in de Engelse stad Rother- ham. „Ik kan het nog niet gelo ven" zei Wilfred, „vanuit de raam van mijn flat kan ik het huis zien waar Connie woont". DEN HAAG (ANP) Begin september begint Rijkswaterstaat met het opvijzelen van de Moer- dijkbrug. Dit vijzelwerk zal in fasen worden uitgevoerd. Het is nodig om later de oude brugde- Ien te kunnen verwisselen voor nieuwe, voorgefa- briceerde bruggen. Op de oude pijlers van de Moerdijkbrug zullen nieuwe overspanningen, met een breedte van ongeveer 43 meter, worden ge plaatst. De huidige brug is ongeveer negentien meter breed. Op de nieuwe brugdelen is ruimte voor tweemaal drie rijstroken, vluchtstroken en fietspa den aan beide kanten. Tot nu toe moet het verkeer het op de oude Moerdijkbrug doen met vier smalle rijstroken, zonder middenberm. Omdat de nieuwe brugdelen „dikker" zijn dan de oude, zal de huidige brug eerst omhoog moeten illllllllllllllllllllllllllll worden gebracht. Dit, om onoverkomelijke hoogte verschillen voor het verkeer te vermijden. Men begint aan de Zuidhollandse kant van de Moerdijkbrug. Rijkswaterstaat wil nog voor de winter klaar zijn met het opvijzelen van de eerste vijf brugdelen. Volgend voorjaar komen de vijf resterende delen aan de Brabantse kant aan de beurt. In maart volgend jaar wil men als alles volgens de plannen verloopt beginnen aan het verwisselen van de eerste overspanning. Het zal ongeveer twee jaar duren voordat alle overspan-1 ningen zijn verwisseld. Tijdens het opvijzelen zullen er in het wegdek van de brug grote knikken ontstaan. Daarom zal op de brug een maximum snelheid van 50 km-uur gelden. Camera's zullen controleren of het verkeer zich hieraan houdt. Ook gaat voor de gehele brug een inhaalverbod gelden. ENKA WIL NU WEL PRATEN MET VAKBONDEN ARNHEM (ANP) - De raad van bestuur van Enka-Glanzstoff, de kunstvezeldivisie van het Akzoconcern, heeft erin toege stemd om in internationaal ver band overleg te plegen met de vakbonden. Op verzoek van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff is gisteren in Utrecht met de Ne derlandse vakorganisaties over leg gepleegd over de wijze waar op in de komende week de we derzijdse beoordelingen van het McKinseyrapport besproken zullen worden. Enka-Glanzstoff heeft aangeboden de besprekin gen van het rapport gezamenlijk te voeren met de vertegenwoor digers van de werknemers uit de direct betrokken landen: Ne derland, Duitsland en België. De nieuwe presi dent van Bagla- desj, Chondakar Mushtaque Ach- med (rechts) wordt gefelici teerd door de Indiase hoge commissaris in Bangladesj, Sa- mor Sen. De toestand in Ban gladesj is op- persbureau zou een scheuring dreigen in het leger en zouden nieuwe ultbaf- stingen van ge weld te ver wachten zijn. llllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllilllll Bezoek aan Paus. Ook zigeunermeis jes gaan met de mode mee. Geen wapperende rok ken. halskettingen en lange oorbellen meer, maar moder ne jurken en spij kerbroeken. Deze zigeunerinnen uit Frankrijk en Spanje zijn in Italië ter ge legenheid van het Heilig Jaar en be zochten paus Pau- lus in zijn zomer verblijf in Castel- gandolfo. Illllllllllllllllllllllllllllllllll I anderhalf jaar wordt vanuit Nederland getracht de hulp aan Dord-Ierland internationaal op gang te brengen. Tot nu toe is it echter nog niet erg gelukt, voornamelijk vanwege gebrek aan nanciën. el is het zo, dat in navolging van Nederland landen als Amerika i IJsland groepen Noordierse kinderen en volwassenen gedurende n bepaalde periode opvangen. Landelijk coördinator van de ederlandse stichting, Onno dé Haan: „Met dat bedrag van 6 miljoen zouden we de komende vijf jaar een eind kunnen komen", ülgens hem bestaat dan ook de mogelijkheid een centrum te ichten in Belfast, van waaruit onder Noordierse leiding door intactmensen uit de verschillende landen hulpacties georganiseerd innen worden. ind volgende week zal in Boston (VS) een gesprek plaatsvinden ssen prominente leiders van diverse Noordierse groeperingen, op itiatief van de „Community for an Irish forum" en met financiële eim van de Stichting „Hulp Noord-Ierland". t

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7