BLOEDIGE BURGERKRIJG OP PORTUGEES TIMOR Vrachtwagen rijdt in op file: 10 doden Portugese communisten vrezen staatsgreep Veldwerkers sociale dienst nood Dam Chips niet meer te redden ITKIJDAG 22 AUGUSTUS .1975 LEIDSE COURANT BOURGES (AP) Bij een ongeluk op een tweebaans verkeersweg in de buurt van de Franse stad Bourges zijn gisteren 10 personen omgekomen en zijn 11 anderen voor behandeling in ziekenhuizen opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen op een stilstaande file inreed. De file ontstond, toen een vrachtwagen die met technische moeilijk- J heden kampte en langs de weg stond, werd aangereden door een tweede vrachtwagen. Hierbij liepen twee mensen lichte verwondin gen op. Een derde vrachtwagen, die de file niet op tijd had gezien reed daarna op de twee achterste personenwagens in, sloeg over de kop, verpletterde op de andere weghelft nog een personenwagen en raakte een bus en twee kleinere vrachtwagens. Vervolgens brak brand uit. De chauffeur van de vrachtwagen zag kans tijdig uit zijn cabine te springen. De 27 inzittenden van de bus konden door de ramen ontsnappen. Verwrongen metaal en losse auto-onderdelen vormden de trieste aanblik na het verkeersongeluk bij het Franse Bourges, waarbij elf mensen om het leven kwamen en 26 gewonden vielen. Echtpaar door spook verdreven LONDEN (Reuter) Een caféhouder en zijn vrouw in Oost-Londen, Eric en Doreen Vaughan, zijn uit hun zaak verdreven door een "goedgebouwd spook met donkere oogopslag en een lengte van twee meter dat Herbert heet". De Vaughans denken dat het spook de geest is van een tandarts die in de twee de wereldoorlog bij een bombardement werd ge dood. Het heeft al eerder toen personeelsleden uit het café "Princess Alice" verdreven. Eric en Doreen Vaughan hebben het nu ook opgege ven. Ze verdragen niet lan ger het van plaats verande-' ren van voorwerpen, het slaan met deuren en het bonzen op de muur. "Als iemand me een half jaar geleden had voorspeld dat we hieruit zouden wor den verjaagd door een spook zonder een andere baan te hebben, zou ik hem hebben uitgelachen", zei Suriname tot spoed gemaand DEN HAAG Tweede-Kamer- mrzittcr Vondeling heeft gis- enniddag de voorzitter van de toten van Suriname telegra- 'isch verzocht spoedig te laten weten of een Surinaamse Sta- endelegatie naar Den Haag ;omt voor het bijwonen van iet Kamerdebat over de onaf- itmkclijkheid van Suriname, 'angere duur van de onzeker- 's onaanvaardbaar, aldus dr Vondeling in zijn telegram. De Tweede Kamer behandelt op iinsdag 2 september, woensdag september en donderdag 4 september het voorstel van de koninkrijksregering over het beëindigen van de band tussen Nederland en de Antillen ener- en Suriname anderzijds. De staten van de Antillen heb ben reeds laten weten, dat zij een bijzondere delegatie zenden. Surinaamse staten lieten nog ts van zich horen. Surinaamse parlement beeft gisteren niet kunnen stem men over een voorstel om de behandeling in Den Haag van de rijkswet die Suriname onaf hankelijk moet maken op te schorten. Dat voorstel was inge diend door het uit de regerings coalitie gestapte statenlid me vrouw Liesdek-Clarke. De ver gadering van de Surinaamse staten vond gisteren geen door gang. Beslissing Oosterschelde in mei 1976 ZIERIKZEE (ANP) In mei van het volgend jaar kan de definitieve beslissing worden genomen over de afsluiting van de Oosterschelde met een ■iStormstuw-caissondam". De studies over de technische en financiële uitvoerbaarheid van deze „halve sluiting" verloopt volgens plan. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat gisteren meegedeeld tijdens een bezoek aan Gedepu teerde Staten van Zeeland. Over een vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren, over de Westerschel- de, zal het kabinet nog dit jaar een beslissing nemen. De minis ter en G.S. werden het onder meer eens over een regelmatige aanpassing van veer- en tolgel den aan de stijging van kosten van levensonderhoud. De vaste oeververbinding (brug of tun nel) zal te zijner tijd, na overne ming door het rijk, tolvrij wor den. LISSABON (Reuter—UPI) Op Portugees Timor is de burgeroorlog tussen de partij, die aansluiting wenst bij Indonesië (UDT) en de partij, die onafhankelijkheid wenst (Freti lin) in volle hevigheid uitgebarsten. Gespro ken wordt van een bloedbad. Tussen de messen van de schaar zitten onge veer 1500 Portugezen en buitenlanders sa mengedromd in het havengebied van Dili, de hoofdstad van Portugees Timor, terwijl de strijdende partijen elkaar, over de stad heen. om het hardst bestoken. Een machteloze Por- heeft de UDT twee vliegvelden, namelijk dat^ tugese regering heeft om internationale tus senkomst gevraagd en met name Indonesië, Australië en het Rode Kruis om hulp bij evacuatie verzocht. De onder Portugese vlag dienende Timorese militairen zijn gedeserteerd en hebben zich aangesloten bij de twee strijdende partijen, waarbij hun voorkeur uitgaat naar het Fretilin. De UDT kan evenwel rekenen op 1300 man, onder wie 300 man plaatselijke politie, gewapende burgers en twee compagnieën militairen onder bevel van een Portugese kapitein. Bovendien Bacau en dat van Dili in handen. Het Fretilin heeft het militaire hoofdkwartier bezet. Het marine commu nicatiecentrum is in Portugese handen. De strijd heeft vooral ook in de binnenlanden veel slachtoffers geëist, maar men weet bij benadering niet hoeveel. In Australië, waarvan de sympathieën voornamelijk naar het Fretilin uitgaat, vreest men interventie van en annexatie door Indonesië, mede gezien de verkla ring van president Soeharto, dat Indonesië zijn veilig heid niet in gevaar gebracht wenst te zien door de gebeurtenissen op het Portugese deel van Timor. Illlllllllllllllllllllllllllll De negen maan den oude Irina Chudnovskaya werd gisteren door haar over gelukkige moe der, Galina, be zocht in het Brompton-zie- kenhuis in Lon den. De Russi sche „blauwe baby" (kind met hartafwijking), onderging vori ge week vrijdag rende hartopera tie. De redding, uitgevoerd door Illlllllllllllllllllllllllllll LISSABON - De Portugese communistische partij heeft vanmor gen verklaard dat samenzweerders in Portugal een rechtse militai re staatsgreep voorbereiden als eerste stap naar een dictatuur. In een desbetreffende verklaring van de partij stond dat de dreiging van de staatsgreep in de laatste paar uur was ontstaan. De communistische verklaring viel midden in een reeks militaire vergaderingen en een stroom van geruchten over op handen zijnd vertrek van de regering van premier Vasco Goncalves. Drie krijgsmachtchefs hebben vannacht vergaderd met een groep van negen gematigde offi cieren die een manifest hebben gepubliceerd dat een uitdaging aan het adres van Goncalves is. Het hoofd van de veiligheidspo litie, generaal De Carvalho deel de gisteravond mee dat hij en de gematigden, onder wie oud minister van buitenlandse zaken majoor Melo An tunes, een poli tieke compromisoplossing had den aangeboden aan president Da Costa Gomes. De Portugese marine, die be kend staat als de meest linkse van de drie krijgsmachtonder delen heeft gisteren haar steun betuigd aan de omstreden rege ring van premier Vasco Goncal- VS-embargo tegen Cuba deels opgeheven WASHINGTON (AFP-DPA- Reuter) De V.S. hebben hun handelsembargo tegen Cuba, dat 13 jaar geleden werd afge kondigd, gedeeltelijk opgehe- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte de volgende maatregelen bekend die onmiddellijk van kracht zijn geworden: de gedeeltelijke op heffing van het handelsembargo volgt op het enkele weken gele den genomen besluit van de or ganisatie van Amerikaanse sta ten (O.A.S.) om haar economi sche sancties tegen Cuba in te trekken. Aan de Amerikaanse stap zijn verschillende „verzoe- ningsgebaren" van Fidel Castro voorafgegaan. Zo gaf hij begin deze maand twee miljoen dollar terug aan een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die vliegtuigkapers twee jaar gele den van deze maatschappij had den afgeperst en mee naar Cu ba hadden genomen. ves. Maar tevens spreekt de ma rine zich uit voor het raden-plan van Copcon-generaal De Car valho. Het standpunt van de marine komt in grote lijnen overeen met dat van de communistische partij, die sinds woensdag niet meer alle kaarten op de wanke lende regering-Concalves zet, maar zich met enig voorbehoud heeft geschaard achter de plan nen voor een gedecentraliseerde „raden-republiek". Landmacht en luchtmacht heb ben zich nog niet uitgesproken over de huidige politieke situa tie, maar de landmacht heeft zich in grote meerderheid ach ter het document-Antunes ge steld, evenals de luchtmacht. Nieuwe nota door zetfouten DEN HAAG (ANP) - De staatsuitgeverij heeft een ver beterde druk van de „Nota Be jaardenbeleid" moeten uitbren gen, omdat de eerste uitgave boordevol zetfouten stond. De nota was uitgebracht in een oplage van 2.500 exemplaren, die een verkoopprijs hadden van 17,50 gulden. De zetfouten in de 200 pagina's tellende nota waren veroorzaakt door compu terstoringen die niet tijdig wa ren opgemerkt. Paddestoelen maken slachtoffers WARSCHAU (DPA) - De hartstocht van de Polen voor eetbare paddestoelen heeft ook dit jaar weer slachtoffers geëist. In een ziekenhuis in Lodz vochten de artsen donderdag voor het leven van negen leden van een gezin, die giftige paddestoelen hadden gege ten. Een grootmoeder en twee kinderen waren toen al de vergiftigingsdood ge storven. Talloze Polen gaan jaar lijks de bossen in om pad destoelen te zoeken. Daar bij worden vaak vergissin gen gemaakt en komt men met giftige exemplaren thuis. DEN HAAG (ANP) De veldwerkers van de sociale diensten hebben hun nood geklaagd bij de drie vakcentrales, de ministeries van CRM en Sociale Zaken, de Tweede Kamer, de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de directeuren van de organen voor sociale arbeid. Kern van de klachten is, dat de werkers, het werk niet meer aankunnen, terwijl er geen uitzicht op verbetering is. Veldwerkers zijn de mensen bij wie iedereen terecht komt als hij of zij zich bij een sociale dienst van de gemeente vervoegt. Er is een tekort aan mensen om voldoende aandacht aan de individue le personen te kunnen geven, aldus Drees Kroes, veldwerker in Hengelo en lid van het Landelijk Kontakt Veldwerkers, die samen met Klaas van Till de brief met klachten heeft ondertekend. Basis van de klachten en oorzaak van de knelpunten is het feit, dat de sociale diensten geen instellingen zijn, die volledig antwoord moeten geven op de indringende noden van de mensen, die bij de diensten aankloppen. De sociale dienst heeft op het terrein van de sociale dienstverlening slechts een marginale positie. De mensen, die zich tot de dienst wenden, verkeren evenwel in een noodsituatie, maar kunnen door de dienst onmogelijk goed worden geholpen, aldus de heer Kroes. geidócSouttt/nt Parkeerverbod Het paard „Debonaire" lijkt het „Verboden te parkeren" bord aan haar hoef te lappen, want is met geen mogelijkheid van haar „parkeerplaats" te krijgen. De waarheid is echter, dat zij hier voikomen tegen haar wil terecht is gekomen door een mislukte sprong in een stadspark in het Amerikaanse Glastonbury. De berijdster van het onfortuinlijke dier moest de politie inschakelen om haar paard uit deze netelige positie te bevrijden. „Debonaire" ging overigens niet op de bon. Inspraak en profiel OVER DE OMSTREDEN BENOEMING van de nieuwe NOS-voor- zitter hebben we ons tot nog toe in deze kolom niet druk gemaakt Niet omdat we het doen en laten van minister Van Doorn een knap stuk beleid vinden - zeker niet het jasje waarin het ventje gestoken werd - maar meer omdat we het gedoe van inspraak en profielschets waarmee het NOS-bestuur zijn eigen kandidaten verdedigt ook niet helemaal serieus kunnen nemen. ALS MINISTER VAN DOORN in de epiloog - tegenover zijn premier, het parlement en Hilversum - staande houdt en voor zover mogelijk ook weet te bewijzen dat hij zijn kandidaat, Jurgens, eenvoudig de beste man vindt en dat dan op basis van een eigen profielschets zonder enige politieke voorkeur, gunnen wij zijn kandidaat dezelfde twijfel welke ook bij menige benoeming tot burgemeester, commissaris, ja zelfs minister of staatssecretaris in het geding is. Maar wel staat dan vast, dat mr. Van Doorn zich distancieert van inspraakopvattingen zoals een groot deel van zijn eigen PPR die als een soort democratisch evangelie belijdt En ook verdient dan aanbeveling dat de minister van CRM bij discussies over andere benoemingen in het kabinet een identieke gedragslijn volgt PROFIELSCHETSEN EN INSPRAAK zijn onderdelen in de bouw doos voor een meer open democratie. Erg belangrijk hebben we die bouwstenen nooit gevonden, ervan overtuigd dat de voordelen van zo'n systeem in de theorie altijd even overschat worden als de nadelen in de praktijk onderschat. Wanneer minister Van Doorn dit nu al ervaart, is hij zijn eigen partij een stuk vooruit. Ja zelfs zijn eigen tijd. We zijn benieuwd naar de argumenten bij de openbare verdediging van dit omstreden stukje van zijn ministerieel beleid. NU WE HET TOCH OVER inspraak en profielschetsen hebben: in hoeverre zal de beslissing die Paus Paulus gaat nemen (of misschien al genomen heeft!) inzake kardinaal Alfrinks opvolging stroken met de voordracht die het Utrecht's kapittel samen met het Nederlands episcopaat heeft opgesteld? Is de reactie op die benoeming gunstig - en ook volgens een eigentijdse visie van de Kerk mag men dan in de eerste plaats aandacht besteden aan de reactie van katholiek Nederland - dan dringt zich sterk als gevolgtrekking op, dat een goed inzicht in en begrip voor de plaatselijke situatie de voorkeur verdienen boven het in een formulering vastleggen van opinies, zoals mensen die leven in deze situatie verkondigen. Vooral als hieruit voortvloeiende profielschetsen feitelijk overlopen in het suggereren van concrete namen. WE BEWEREN NIET, dat zonder de gevolgde inspraakprocedure bij het vervullen van de vacatures in Rotterdam en Roermond de beslissingen van Rome voldoening zouden hebben gewekt Wel geloven we dat dan niet de bittere crisissfeer zou zijn ontstaan, welke tot gevolg had dat groepen christenen - van dezelfde Kerkge meenschap notabene - eikaars opvattingen als onchristelijk en amoreel gingen verketteren. En dat in de tijd die voorbestemd lijkt om hergeboorte van de oecumene te worden! DE BILT Een buïengebied boven Engeland trekt langzaam in onze richting. De storing zal vanavond het westen bereiken en gedurende de nacht en vroe ge morgen over ons land naar Duitsland trekken. Morgen zullen geleidelijk meer zonnige perioden voorkomen op D«ièn nadering van een rug van hoge Eeide luchtdruk, die zich dan over de DenHeid Britse eilanden naar het oosten Luchth r gaat uitbreiden. vussineei De onweersstoring, die gisteren ztL-ïïmb over ons land trok, bracht voor- Aberdecr al in het zuidwesten en westen Barcefon van het land veel regen. In Vlis- Berlijn singen werd 41 millimeter afge- Brussel^ tapt, die voornamelijk in de Frankfor morgenuren viel. In het oosten SerèVk van het land waren de neerslag- imbrue hoeveelheden veel minder. Het Kopenha passeren van de onweersstoring ijj^rno1 bracht vooral in het oosten van Londen het land, waar de temperatuur Madrid*" gistermorgen plaatselijk nog op- Malaga liep tot 29 graden, een sterke Maiiorca afkoeling. Ook verder in West- JficeC Europa is de koelere lucht nu Oslo doorgedrongen. Warm is het al- leen nog in oostelijk Europa. split Vooruitzichten voor zondag, vrij wenen koel met zonnige perioden en Zurich^ geleidelijk minder buien. isunboe: Weersvooruitzichten in cijfers: Las Pain Voor zondag: Aantal uren zon: 3 TeUVviv tot 11. Min. temp.: omstreeks 11 Tunis graden. Max. temp.: omstreeks 19 graden. Kans op een droge perioden van minstens 12 uur:, 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Minister wil advies over functiewaar dering DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van Sociale Zaken overweegt het bestuur van de Stichting van de Arbeid advies te vragen over het vraaggesprek van de functiewaardering als onderdeel van de inkomenspoli tiek. En daarbij gaat het niet alleen om het systeem als zoda nig maar vooral om de uitvoe ring in de praktijk, met name ten aanzien van de gelijke belo ning van mannen en vrouwen. De minister zei dit gisteren bij de installatie van de Commissie Gelijk loon voor vrouwen en mannen. Dit gebeurde in het gebouw van het Directoraat-ge neraal van de Arbeid in Voor burg. Bij deze commissie kun nen klachten over ongelijke be loning worden ingediend. Fabriek spuitbussen ontslaat personeel UTRECHT (ANP) - Het is nu zeker, dat Boxal Nederland bv in Veenendaal, een fabriek van spuitbussen, 75 personeelsleden gaat ontslaan. De vakbonden hebben gisteren met de directie een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor de betrokken werknemers. Boxal zegt in moeilijkheden te' zijn gekomen door de publika- ties over een mogelijke aantas ting van de ozonlaag in de atmo- sfeer door het drijfgas in spuit bussen (freon) en de daaruit voortvloeiende acties tegen het gebruik van spuitbussen. De omzet van Boxal in de Benelux is aanzienlijk gedaald en daar om moet de produktie worden teruggebracht van 85 miljoen tot 55 miljoen spuitbussen. HOOFDDORP De Dam Chipsfabriek in Hoofddorp blijkt niet te redden. Koorts achtig overleg tussen directie en vakbonden beeft niet mogen baten en gisteren is officieel het faillisement aangevraagd. Tot het laatste moment heeft men getracht een kredietgaran tie van de overheid te krijgen, maar dit is geweigerd. De Dam Chipsfabriek heeft een schuld van 20 miljoen gulden. Volgens de directie is de hoge aardappel prijs de oorzaak van het faillis sement De vakbond is van me ning dat een kredietgarantie van twee of drie miljoen niet veel zou hebben geholpen, maar is verbaasd over de weigering gezien de toch al grote werk loosheid. Bij Dam Chips werken 300 personeelsleden, onder vie 170 gastarbeiders, voornamelijk Turkse vrouwen. Van Agt wil af van straf op verbergen jeugdigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt en staats secretaris Zeevalking (beiden justitie) be kijken de mogelijkheidvan wijziging van artikel 280 van het wetboek van strafrecht, dat de hulpverlening aan weggelopen min derjarigen verbiedt. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft dit van morgen bekend gemaakt. Het socialistische kamerlid dr. Hein Roethof is op zijn minst verbaasd, dat het ministerie van justitie nu met deze plannen rondloopt, terwijl hij notabene deze week een initiatief wetsontwerp daarover bij dé kamer wil indienen. Een wijziging van dit artikel zal alternatieve hulpverleningsorganisaties, zoals JAC en, Sosjale Joenit, die zich met hulpverlening, aan weggelopen minderjarigen bezighouden, vrijwaren van vervolging door de justitie en veroordeling door de strafrechter.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9