Rotterdam kan toevloed van Surinamers niet meer aan Meer controle op beroepswerklozen in Bondsrepubliek nu drie bestuursorganen Angola: WEINIG KANS VOOR EXAMEN FRANS BIJ DRIEJARIGE MAVO Ontwerpverdrag milieu-oorlogen in Geneve gereed Talenstudie in het onderwijs VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT,.. PAGINA 7 19 ROTTERDAM, (ANP) De gemeente raad van Rotterdam heeft zich gisteren achter een brief van het gemeentebe stuur aan de ministerraad gesteld, waarin ernstige bezorgdheid wordt uit- gesroken over de problemen in de Maas stad, als gevolg van de sterk toegeno men toevloed van Surinamers en Antil- lianen. Er is een „onhoudbare situatie" ontstaan bij de gemeentelijke sociale dienst, die niet of nauwelijks meer in staat is de stroom op te vangen. Begin augustus meldden zich in een periode van drie dagen tijd 436 rijksgenoten om hulp. Zeventig procent van hen was juist uit de west overgeko men, aldus wethouder mevr. E. Schmitz. Volgens de laatste door de gemeente verstrekte gegevens verblijven thans 15.000 Surinamers en 1400 Antillianen in Rotterdam. Wekelijks melden zich gemiddeld 400 tot 500 rijksgenoten bij de sociale dienst om steun. De gemeenteraad vraagt het rijk de onhoudbare situatie te helpen oplossen, ondermeer door fian- ciële steun voor het aantrekken van extra perso neel. Ook wil Rotterdam dat het rijk de kosten voor bijstand geheel vergoedt. In plaats van voor 90 procent. Wethouder Schmitz stelt het rijk ver antwoordelijk voor de gebrekkige hulp die de stad kan geven, omdat het door Rotterdam al maanden geleden opgestelde „werkplan" voor de opvang en begeleiding van rijksgenoten door de rijksoverheid uiterst formeel wordt benaderd. Inmiddels heeft de buurtgroep Herman Coster- straat van het wijkorgaan Afrikaanderplein (Rot terdam-Zuid) geprotesteerd tegen het huisvestings beleid van de gemeente, waardoor elk leegkomend huis aan rijksgenoten worden toegezen, aldus de klacht. De buurtgroep wijst er op dat zij niet meer voor de gevolgen kan instaan, als de toevloed van rijksgenoten en buitenlandse Arbeiders niet wordt stopgezet De buurt was in 1972 het toneel van ernstige onlusten en geweldadigheden jegens Turkse gastarbeiders. Viking naar Mars Met behulp van een Titan-Centaur raket combinatie is de eerste Viking-kunst- maan naar Mars ge lanceerd. In onge veer een jaar tijd moet de Viking de tocht van Cape Ca naveral naar de „ro?- de planeet" maken, waarna de Viking op Mars uitgebreide, onderzoekingen zal moeten verrichten naar levenstekenen. Een tweede Viking wordt binnenkort gelanceerd. GENÈVE (Rtr.) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben gisteren op de ontwapeningsconferentie in Genève een ontwerp overeenkomst ingediend die wijziging van het weer of leefmilieu voor vijandelijke militaire doeleinden verbiedt. Volgens dit ont werp zou elke vijandelijke verandering van het leefmilieu die grote, langdurige en schadelijke invloed op het menselijk welzijn zou hebben, worden verboden. Alle landen zouden moeten in stemmen met een verbod tot het opzettelijk knoeien met de na tuurlijke processen van de aar de, oceanen en atmosfeer voor vijandelijké doeleinden. De supermogendheden zorgden er echter voor dat een clausule werd opgenomen die technieken tot milieuwijziging en onderzoek voor vreedzame doeleinden toe staat, zoals het met ijs bezaaien van wolken om regen te maken in door droogte getroffen gebie den. In het ontwerp wordt niet ver wezen naar het gebruik van ont- bladeringsmiddelen zoals de V.S. in Vietnam aanwendden. Ofschoon Moskou betoogde dat het verdrag ook melding van dergelijke middelen zou moeten maken, antwoordden westelijke deskundigen dat ontbladerings- middelen niet vallen onder de categorie van oorlogsmethoden die grote, langdurige of ernstige schadelijke effecten voor het menselijk welzijn hebben. Volgens Amerikaanse functio narissen is het voorgestelde ver drag veeleer van preventieve aard dan bedoeld als poging reeds bestaande wapens uit te bannen. De leider van de Amerikaanse delegatie naar de 30-landen-con- ferentie in Genève, Joseph Mar tin jr., zei dat het beter is mid delen tot oorlogvoering te ver bieden voordat er tijd, energie en geld voor het ontwikkelen daarvan wordt besteed. Mogelijke technieken tot milieu oorlogvoering zouden kunnen inhouden het veroorzaken van vloedgolven door middel van kernexplosies in zee, teneinde dammen te vernielen, het te weegbrengen van aardbevingen en zelfs aanvallen op het kli maat van een gebied door ver andering van de ultraviolette straling via wijziging van de ozonlaag van de atmosfeer. Op weg naar het paradijs Voorafgegaan door een Boeddhistische priester trekken hier een aantal Japanse vrouwen over een brug van de Joshin-jitempel in Tokio die, zoals zij geloven, naar het paradijs moet leiden. Enkele van de vrouwen dragen maskers van Amida-Bosatsu, een van de drie Boeddhistische heiligen, andere vrouwen dragen waaiers om zich koelte toe te wuiven tijdens de eeuwenoude ceremonie die de deelnemers het paradijs belooft na hun dood. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Westduitse regering heeft een wets ontwerp voorbereid, waarmee zij de strijd tegen de "beroepswerklozen" wil aanbinden. Bonn on derneemt deze poging omdat het aantal gevallen, waarin werklozen weer aan de slag kunnen, maar de aangeboden baan weigeren, ontstellend hoog is. Bovendien is officieel vastgesteld dat werklo zen in liefst 108.000 gevallen steun incasseerden, waarop zij geen recht hadden. Men vermoedt echter dat dit cijfer in werkelijkheid nog veel hoger en wel rond de 200.000 ligt. In totaal zijn er momenteel ruim een miljoen mensen zonder betrekking. Volgens de huidige bepalingen kunnen werklozen een nieuwe betrekking weigeren, wanneer het loon hiervan lager ligt dan in de vorige. Als grondslag van de berekening van het loon gelden echter ook overuren, die in de voorbije periode van hoogcon junctuur zeer hoog betaald werden. Volgens het nieuwe wetsontwerp, dat na de zomerpauze door de Bondsdag behandeld zal worden, mogen deze overuren niet meer bij het loon geteld worden. Een vergelijking met de nieuwe betrekking zal dan in de meeste gevallen niet meer in het voordeel van de vroegere uitvallen. Het wetsontwerp houdt ook opruiming onder zwakke punten in de zes jaar oude wet op de voortgezette beroepsopleiding. Volgens deze wet kunnen arbeiders twee jaar verlof nemen om zich via cursussen verder te bekwamen. De staat be taalt hen dan twee jaar lang 90 pet van het laatst genoten loon, maar zij zijn dan ook ontslagen van alle sociale lasten. Sinds talrijke arbeiders hun betrekking in gevaar zien, grijpen zij steeds meer naar deze mogelijkheid, zonder dat zij in werke lijkheid de bedoeling hebben zich verder te scho len. Ze redeneren, dat zij dan twee jaar onder de pannen zijn en hopen erop, dat tegen het einde hiervan de werkloosheid voorbij zal zijn. Dit mis bruik heeft ertoe geleid, dat de uitgaven voor beroepsopleidingen in enkele jaren tijd tot het. drievoudige stegen en wel tien miljard mark per jaar. Wanneer staatssecretaris Buschfort van het minis terie van arbeid tenslotte zijn zin krijgt, zullen ook de ambtenaren over de brug moeten komen. Zijn standpunt is, dat zij geen enkel risico lopen ontsla gen te worden en dat zij daarom ook wel mogen delen in de algemene financiering van de onder steuningen. De werklozenkas vertoont inderdaad een enorm gat, want dit jaar alleen al moeten er voor steun liefst 20 miljard door het rijk worden uitgegeven. PvdA—VVD Samenwerking wetsontwerp autokeuring DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamerfracties van P.v.dA. en VVD hebben besloten geza menlijk het initiatief-wetsont werp over verplichte autokeu ringen te ontwerpen op grond van gelijke opvattingen hier voor, aldus is gistermiddag be kend gemaakt. De Kamerleden Van der Doef (P.v.d.A.) en De Beer (VVD), die voor de zomervakantie het woord voerden tijdens het Tweede Kamerdebat over de door minister Westerterp, maar door de Kamer niet geaccep-' teerde opzet van de autokeurin gen, willen het wetsontwerp nog. dit jaar indienen. De twee ka merleden zijn van mening dat Nederland niet het enigè land zou zijn dat keuringen door ga rages zou laten verrichten. In enkele Europese landen gebeurt dat al jaren en Van der Doef en De Beer hopen spoedig nade re informatie over de ervarin gen in deze landen te hebben, teneinde deze te gebruiken bij het initiatief-ontwerp. Moskou verwerpt conclusie over Sovjet-vloot MOSKOU (UPI) De Sowjet- Unie wijst de conclusies van de Britse marinegids Jane's Figh ting Ships als „absurd" van de hand. Het Russische persbureau Tass zei gisteren in een com mentaar dat de opsteller van de, gids, kapitein John E. Moore, in zijn analyse van de militaire kracht van Rusland poogt een terugkeer naar de koude oorlog te bewerkstelligen. Moore stelt in de jongste editie van de gids dat de ontwikkeling van de Russische marine het niveau overschrijdt dat kan worden beschouwd als defen sief. „De absurditeit van Moo re's beschuldigingen", aldus Tass, „wordt aangetoond door de rol die het Kremlin heeft gespeeld bij het totstandbren- gen van een Europese veilig heidsconferentie". Wethouder Lammers en enkele genodigden bezichtigen het perron van het toekomsti ge metrostation. Amsterdamse metro houdt „open buis" AMSTERDAM (ANP) De komende zes weken is een deel van de metrobuis onder het waterlooplein in Amsterdam gratis voor het publiek toegankelijk. Onder de titel „Open Buis" is over een tunnellengte van 240 meter een tentoonstelling ingericht, die de bezoekers een indruk geeft van de wijze waarop de bouw van de tunnelbuis wordt uitgevoerd en de' signalering en de beveiliging van de treinen in zijn werk gaat. In de expositie is ook een deel van de toekomstige hal van het station Waterlooplein betrokken. Er is op ware grootte een model van een perron aangelegd. Ook de aanwezige roltrap en liftschacht zijn modellen. Het opengestelde tunnelstuk is alleen nog in ruwbouw gereed. de Portugese hoge commissaris, generaal Ferreire de Macedo, het bestuur van Angola naar zich toe te trekken, en sinds gisteren het kabinet dat gevormd is door het FNLA en de Unita. Hun besluit om hun regeringsverant woordelijkheid te blijven waarnemen, doorkruist voorlopig het streven van de MPLA zich te verenigen met de Unita. De MPLA zal het dus ook moeten stellen zonder de steun van de bevolking in het Athene wacht op nieuwe processen ATHENE (DPA) Komende herfst zullen in Griekenland verscheidene processen worden gevoerd over misdrijven die on der de militaire dictatuur zijn begaan. Als belangrijkste zaak geldt de berechting van dege nen die verantwoordelijk wor den geacht voor de bloedige onderdrukking van het studen- tenoproer tegen het militaire regime in november 1973. On der de 34 verdachten die ver moedelijk in oktober voor de rechter verschijnen, bevindt zich de ex-dictator Georgios Papadopoulos. Eveneens voor oktober staat een tweede grote proces tegen leden* van de militaire politie op de* rol, die van het martelen van- gevangenen worden beschul- digd. In deze zaak zijn ongeveer 50 beklaagden die zich moeten verdedigen tegen de klachten van 80 voormalige gevangenen.'. De verdedigers van ex-dictator Papadopoulos en nog 19 voor malige officieren die thans in Athene terechtstaan op beschul diging van hoogverraad en het." plegen van een militaire staats greep op 21 april 1967 hebben hun slotpleidooien afgerond. Het proces werd daarna ver daagd tot zaterdag. Verwacht- wordt dat dan de vonnissen zul len worden geveld. zuiden van Angola waar de Unita de meeste aanhang heeft. De militaire situatie is de afgelopen 24 uur nauwelijks veranderd. De troepen van de MPLA beheersen nog steeds de 500 kilometer ten zuiden van Loeanda gelegen havenstad Lobito, het einde van de spoorlijn waarlangs Zambia zijn ko per exporteert. De Portugese troepen houden zich voornamelijk bezig met de evacuatie van hun landgenoten. Unita heeft gisteren na een vergadering van het politiek bureau van deze bewe ging in Silva Porto verklaard dat ze zich zal verzetten „tegen elke poging van de MPLA eenzijdig de onafhankelijkheid uit te roepen". Volgens Marques Kakumb$, lid van het politiek bureau van Unita, is Unita door de houding van de MPLA gedwongen de kant te kiezen van de troepen van het FNLA. UTRECHT (ANP) De meeste leerlingen van het Algemeen Voortgezet Onderwijs krijgen de gelegenheid frans in him leerpak ket op te nemen. Maar van de leerlingen in de hoogste klas van mavo-3 kan tweederde geen frans kiezen, omdat deze taal niet meer ter beschikking staat. Ditzelfde geldt voor zeer kleine groepjes op mavo-4, havo en antheneum-b. Anderzijds bestaat ook voor kleine groepjes leerlingen van havo, atheneum-a en gymna sium-a de verplichting om frans in het pakket op te nemen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor toegepaste so ciologie aan de katholieke uni versiteit van Nijmegen, waarvan de resultaten gisteren in Utrecht zijn gepubliceerd in de vorm van een dik rapport: „Moderne vreemde talen in examenpak ketten van het AVO". Het on derzoek is uitgevoerd in de pe riode juli 1973 tot mei '75. Naar alle 2000 dagscholen voor mavo, havo en vwo in Nederland zijn vragenlijsten gestuurd, terwijl bovendien op ongeveer vierhon derd scholen leerlingen van de hoogste klassen schriftelijk zijn ondervraagd. De leerlingen stellen sinds de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs zelf hun examenpakket samen. Deze ver andering heeft verstrekkende gevolgen gehad voor de plaats van de moderne talen en met name voor frans en duits, vak ken die vóór die tijd een ver plicht examenonderdeel vorm den maar sindsdien veel in het verdomhoekje blijken te staan. Bij het samenstellen van hun examenpakket blijken de leer lingen behalve aan wettelijke voorschriften vaakook gebon den aan aanvullende beperkin gen van hun school, zoals het niet aanbieden of juist verplicht stellen van bepaalde vakken of vakkencombinaties. Zo bleek dat alle scholen hun leerlingen in staat stellen engels te leren, waarbij veel scholen deze taal verplicht stellen. Ook duits wordt bijna algemeen aangebo den, maar vrijwel nergens ver plicht gesteld. Frans wordt zoals gezegd op verreweg de meerderheid van de mavo-3 scholen en in enkele gevallen ook bij mavo-4 en vwo-scholen niet aangeboden. Capaciteiten Bij de samenstelling van het pakket, zo zegt het rapport, wordt door de scholen bij hun advies vooral gelet op de capci- teiten van de leerlingen. Hun belangstelling komt op de twee de plaats en de eisen van ver- volg- en beroepsonderwijs leg gen het minste gewicht in de schaal. De belangrijkste overwe ging is blijkbaar of de leerling het examen kan halen. Opval lend is ook dat ruim driekwart van de schooldekanen te weinig uren heeft om hun werk behoor lijk te doen. De leerlingen zelf vinden engels het gemaakkelijkst en frans no gal moeilijk. Duits zit daar tus senin. De persoonlijke belang stelling van de leerlingen gaat het meest uit naar het engels, terwijl de interesse voor frans en duits laag is. Als de leerlin gen zonder beperking een „ideaal-pakket" van vakken zouden kunnen samenstellen, zou dat aan de positie van de vreemde moderne talen nauwe lijks iets veranderen. Maar de „expressievakken" zouden een zeer aanzienlijke winst boeken: creatieve handenarbeid, muziek, ballet e.d. De leerlingen komen buigen het onderwijs vrij weinig met mo derne talen in contact. Het meest gebeurt dit door middel van boeken radio en tv. Een deel van de leerlingen verklaar de zich voor uitbreiding van het talenaanbod: 10 procent bij de mavo, 30 procent bij de havo en vwo. In deze volgorde werden spaans, russische en italiaans het meest genoemd. Ook is onderzocht waarom leer lingen bepaalde talen niet of juist wel kiezen. Voorbeeld van anderen of sympathie voor de docent blijken geen rol van be tekenis te spelen. Een minder heid laat zich leiden door „nega tieve" beweegredenen als: geen andere mogelijkheden door de school voorgeschreven keuze en wettelijke verplichtingen. Dege nen die engels kiezen slaan de gebruiksmogelijkheden van de ze taal hoog aan. Van betekenis bij de keuze zijn sekse, milieu, doubleren op de lagere school, gevolgde schoolloopbaan en ge plande (school) loopbaan na hel eindexamen. LOEANDA (AFP) De ministers van de bevrijdingsbewegingen FNLA en Uni ta, die tien dagen geleden door de derde Angolese bevrijdingsbeweging MPLA,' uit de hoofdstad Loeanda zijn verjaagd, hebben besloten vanuit Nova Lisboa hun regeringsfuncties te blijven uitoefenen. Angola heeft nu dus drie bestuurlijke organen: de MPLA die vanuit Loeanda blijft regeren ondanks de beslissing van

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7