TE VEEL GIF IN VOORHOUTSE SLOOT Een op de vier bewoners Voorschoten lid openbare bibliotheek Parkeren wordt weer mogelijk in Zoeterwoudse Dorpsstraat Sijthoff Pers neemt Graficus over Najaarsfeesten Katwijk: traditioneel programma Gereedschapskist voor burgemeester Smolders Parkeerproblemen op Backershagenlaan en Dr. Mansveltkade Plannen voor verlichting van Hogeboomseweg en Maaldrift PAGINA 4 LEIDSE Ol'RANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1 DEN HAAG/LISSE - Sijthoff Pers B.V. te Den Haag en drukkerij uitgeverij Grafi cus B.V. te Lisse hebben tot volledige samenwerking besloten. genomen. Dat heeft Sijthoff Pers B.V. vrijdag meegedeeld. Het door Graficus uitgegeven advertentie- weekblad De Bollenstreek wordt reeds ver scheidene jaren geheel door Sijthoff Pers vervaardigd. De handelsdrukkerij Graficus, die in Lisse gevestigd blijft, zal haar activiteiten onder de huidige directie voortzetten. Het aantal medewerkers, dat zeventien bedraagt, zal geen wijziging ondergaan. De vakorganisaties hebben zich met deze fusie akkoord verklaard, aldus Sijthoff Pers. Van onze correspondent VOORHOUT Het water dat grenst aan het land van de families Van Steijn en Van Rijn aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout is vergiftigd. Het percentage che mische afvalstoffen in het water is veel groter dan normaal, zo heeft een onder zoek van het Hoogheemraadschap Rijn land in samenwerking met het Ingenieurs bureau Oranjewoud te Schermerhom deze week uitgewezen. De families Van Steijn en Van Rijn onder vinden al jarenlang de schadelijke gevol gen van het verontreinigde water. Het vee is herhaaldelijk ziek, het gewas verdort. In de gemeenteraad van Voorhout, waar deze kwestie gisteravond aan de orde kwam, stelden b. en w. dat de betrokken families bij de gemeente nooit hebben geklaagd. De zaak kwam vorige week aan het rollen door het raadslid Warmenhoven (Gemeentebelangen). Het onderzoek is overigens nog niet afge rond. De gemeenteraad wil wachten met het nemen van maatregelen totdat alle bijzonderheden bekend zijn. De gemeenteraad van Voorhout deed gis teravond nog geen uitspraak over het al dan niet stichten van een openbare biblio theek ter plaatse. Wethouder IJdo: „We zijn hier wel verwend met de bibliobus". De raad besloot wel tot het subsidiëren van de wetswinkel in Leiden: 70 per jaar. In de Stichting Begraafplaats Voorhout werden gekozen de raadsleden Huigsloot en De Wit. Van onze correspondent KATWIJK - De Katwijkse Oran jevereniging organiseert van woensdag 27 tot en met 30 au gustus weer najaarsfeesten. Grote trekpleister dit jaar is de ringrijderij op zaterdag 30 au gustus. De kermis gaat op woensdag 27 augustus om twee uur open. Donderdag en vrijdag kan men er van vier uur 's middags tot elf uur 's avonds terecht en zaterdag vanaf negen uur 's morgens. In het dorpshuis is op vrijdag vanaf acht uur een kla ver jasa vond. Om dezelfde tijd begint de lampionnenoptocht door de wijk Koestal-Overduin. De grote feestdag, zaterdag, be gint met een viswedstrijd in de Rijn vanaf zeven uur. Om acht uur is de start van een bedrijfs- voetbaltoernooi op het KRV-ter- rein. De ringsteekwedstrijden beginnen om twee uur 's mid dags in de Commandeurslaan. Inschrijvingen hiervoor kunnen geschieden bij de penningmees ter van de Oranjevereniging, K. Houwer, tel. 15676. De najaars feesten worden om acht uur 's avonds besloten met een lam pionnenoptocht door het dorp. Speciaal voor de kinderen zijn er op zaterdag vanaf tien uur straattekenwedstrijden (tot tien jaar) en doelschietwedstrijden (vanaf tien jaar). Het fopvoet- baltoernooi voor kinderen van. zes tot twaalf jaar begint om half elf. De wijk Koestal-Overduin heeft een eigen programma. Vanaf tien uur is er vlaggetje steken. zaklopen en ringsteken op de fiets, 's Middags is er een krui wagenrace, fopvoetbal en tobbe tje steken. Het Katwijkse mu ziekkorps DVS komt om acht uur 's avonds naar de wijk om een show te geven met de majo- rettengroepen „De Maraquita's" en „De-Klinkertjes". Eerste speelstraat in Kamperfoelielaan wordt afgesloten Van onze correspondent OEGSTGEEST De Kamper foelielaan zal ter hoogte van de christelijke lagere school wor den afgesloten, waardoor een speelplaats voor de jeugd zal worden verkregen. De gemeen teraad van Oegstgeest ging gis teravond akkoord met het voor stel van B. en W. om hiervoor een krediet beschikbaar te stel len van 20.000 gulden. De heer Kakebeeke (CDA) toon de zich zeer in zijn nopjes met het plan, dat mogelijk aanlei ding zal zijn tot het ontwikkelen van een totaalplan waardoor er mogelijk meerdere speelstraten in Oegstgeest zullen komen. „Het belangrijkste is dat dit plan tot stand gekomen in over leg met een aantal bewoners". Volgens de heer Thorn zal het weinig of geen parkeerproble men opleveren. De heer Boesjes (PvdA) had waardering voor het feit dat men, alvorens tot selectief spui ten in de gemeente was overge gaan, de raadscommissie van te voren in de gelegenheid had ge steld zich hierover een oordeel te vormen. In 18 lanen en stra ten bleek de groei van het on kruid dermate grote vormen te hebben aangenomen dat er aan spuiten niet meer viel te ontko men. De heer Vonk (CDA): „Kunnen wij niet de hulp van de ingezeten inroepen om de straat voor het perceel waar men woont schoon te houden?" Voorzitter Thorn: „Op dit punt heb ik reeds vele positieve reac ties gehad". De minister van CRM is van plan om een zgn. bejaardenpas poort in te voeren waardoor be jaarden van 65 jaar en hun echt genoten vanaf 60 jaar belangrij ke reducties kunnen genieten. De aanloopkosten van dit pro ject bedragen voor de gemeente Oegstgeest 2500 gulden. De prijs van een dergelijk paspoort be draagt 6,50. De heer Kakebee ke (CDA) kon zich voorstellen dat dit bedrag voor sommigen moeilijkheden kon opleveren. Voorzitter Thorn stelde dat de gemeente in voorkomende ge vallen de zaak welwillend zou bekijken. De heer Beckers (PPR): „Zo'n paspoort is een .recht", men moet een dergelij ke aanvraag niet achterwege la ten uit valse schaamte". Voor de aanvang van de raads zitting werd de heer H. M. Rei- lingh (WD) als nieuw raadslid geïnstalleerd. Hij volgt de heer Briët op. Overigens een gedenk waardige bijeenkomst gisteren avond want voor het eerst werd in de raadszaal geexperimen- teerd met een nieuwe geluidsin stallatie. De tribunebezoekers, flink in aantal, waren enthou siast over het resultaat. Fietstocht De Bokken Van een onzer verslaggevers VOORHOUT Canavalsver- eniging „De Bokken" organi seert aanstaande zondag een fietstocht door de bollen- en duinstreek. Het inschrijfgeld be- 's middags van de kantine van „Foreholte". De tocht is zodanig uitgezet dat de fietsers niet ge confronteerd worden met de drukke rijwegen. Voorschoten De gemeente Voorschoten heeft voor de openbare bibliotheek een nieuwe huisvesting in de vroegere Oranjeschool aan de Wijngaardenlaan. Op 4 juni draaide het oudste lid, de heer M. Lakeman, de sleutel om van de hoofdingang, gisteravond verrichtte burgemeester dr. J. van der Haar de officiële opening, welke opening door de voorzitter van de bibliotheek, mr. J. Klaasesz, oud-commissaris der koningin, een „sacrale plechtigheid" genoemd werd en hij in een toespraak van ruim een half uur, welke door de vele genodigden „staande aanhoord" moest worden, de moeilijkheden om tot deze goede huisvesting te komen uiteenzet te. Burgemeester Van der Haar begon met een citaat van Thomas Kempis: „Overal heb ik rust gezocht en ik heb ze slechts gevonden met een boekje in een hoekje." De nieuwe vestiging van de bibliotheek is volgens de burgemeester allerminst onbesproken gebleven in Voorschoten. De gemeenteraad heeft langdurig en met de rug tegen de muur besluiten moeten nemen met grote financiële consequenties. De start van de bibliotheek was eenmaal in de kelder van het gemeentehuis, daarna kwamen de afgekeurde scholen en thans is het weer een schoolgebouw, dat echter volledig herboren is als bibliotheek. Met een variant op een uitspraak van Erasmus: „een gemeente zonder bibliotheek is onleefbaar", besloot de burgemeester zijn korte toespraak. Mr. J. Klaasesz vond het verrassend om te kunnen meemaken dat in deze tijd waarin vele tradities overboord gegooid worden, taboes verdwijnen, officiële openingen gehandhaafd blijven. Hij dankte het personeel voor de inzet gedurende al die jaren dat gewerkt werd in oude gebouwen en ook thans nu de bibliotheek in vijf weken tijds maar liefst 950 nieuwe leden kon noteren, onder wie 300 volwassenen, waardoor thans op iedere 4 inwoners er 1 lid is van de bibliotheek. Namens de Stichting Oud-, Groen en Leefbaar Voorschoten bood mej. R. Begeer een abonnement op „Heemschut" aan en benadruk te nog even het Monumentenjaar. In de bibliotheek wordt thans geëxposeerd door leden van de Kunstkring Voorschoten over „Het jaar van de Vrouw". Met de wens dat de bibliotheek spoedig kans krijgt 0171 er nog een stukje aan te bouwen o.a. voor een discotheek besloot Mr. Klaasesz de officiële opening en kregen de vele genodigden de kans het gebouw te bezichtigen en een alcoholvrij drankje in te nemen. Mr. Klaa*«*z bij de officiële opening van de openbare bibliotheek. Volgens zijn zeggen „een sacrale plechtig heid". Wassenaar De Pluimvee- en Vogelvereniging „Was senaar" begint het nieuwe seizoen met een ledenver gadering op maandag avond 25 augustus a.s. te 20.15 uur in het Jeroenhuis in de Kerkstraat. Er zal o. m. worden gesproken over het vraagprogramma voor de komende tentoonstel ling, die in het teken zal staan van het vijftigjarig bestaan van de vereniging. Wang aan wang met de koning Miss Universe, de charman te Finse Anne Pohtamo (rechts) bracht gisteren met Miss Amerika, Summer Ba- tholemew, een bezoek aan de musical Pippin, die mo menteel met veel succes wordt opgevoerd in het New Yorkse Imperial Thea tre. Na afloop poseerden beide schoonheden met hoofdrolspeler Eric Berry, die in de muscial King Charles speelt. Van onze correspondent Boskoop Het algemeen bestuur van het waterleiding-bedrijf „de Rijnstreek" heeft gisteren in Boskoop afscheid genomen van burgemeester Smolders van Alkemade. Burgemeester Smolders had sinds de fusie van een aantal kleine waterleidingbedrijfjes 10 jaar geleden, in het algemeen bestuur zitting. De laatste zeven jaar was hij voorzitter van het algemeen bestuur. Het afscheidswoord werd gevoerd door burgemeester Detmers van Zoeterwoude, die met algemene stemmen tot Smolders' opvolger werd gekozen. Hij wees op de verdienste van burgemeester Smol ders, die zich altijd had ingezet voor problemen als waterkwaliteit, waterontharding, capaciteit, ringleidingen en amalgaan-verwijde- ring. Om een indruk te geven van wat er in het waterleiding-bedrijf omgaat had burgemeester Detmers laten- uitrekenen hoeveel het bedrijf geïnvesteerd had in de 7 jaar van Smolders' voorzitterschap: 24 miljoen gulden. Burgemeester Smolders kreeg als afscheidsge schenk een fraaie stalen 6-delige gereedschapskist met toebehoren aangeboden. Wassenaar - Burgemeester en wethouders hebben een nota opgesteld over de parkeerproblemen die zich voordoen op een gedeelte van de Backershagenlaan, op de Zanderijlaan en op de Dr. Mansveltkade. Over de Backershagenlaan zeggen burge meester en wethouders dat er voor de 27 woningen die zich daar bevinden in totaal 48 parkeerplaatsen beschikbaar zijn, waarvan 6 aan de kant waar de huizen staan en 42 aan de overkant. Toch blijken de bewoners hun auto's liever te plaatsen op de groenstrook Icings de huizenkant tussen rijbaan en fietspad en tussen fietspad en erfscheidingen. B en w willen een parkeerverbod instellen langs de noordwest zijde van de Backershagenlaan (niet geldend voor de parkeer- stroken) en het aantal parkeerplaatsen aan de huizenkant tot 20 uitbreiden. Daarmee zou een bedrag van 10.000,- gemoeid zijn. Burgemeester en wethouders vragen hierover het oordeel van het Verkeers- en Welzijnsoverleg. Op de Zanderijlaan naar het zwembad, die een breedte heeft van 7 meter wordt tijdens sportevenementen op de sportvelden aan beide zijden van de weg geparkeerd waardoor te weinig ruimte overblijft voor het overige verkeer. Burgemeester en wethouders zijn voornemens een parkeerverbod in te stellen voor het noordoostelijke gedeelte van de laan ter bevordering van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer. Op de Dr. Mansveltkade geldt voor het noordwestelijke gedeelte van de weg tussen Bothastraat en Van Zuylen van Nijeveltstraat een parkeerverbod. Tijdens kermisdagen, sportevenementen en circusvoorstellingen wordt tussen Bothastraat en Zonneveldweg aan beide zijden geparkeerd waardoor de doorstroming van het verkeer belemmerd wordt. Burgemeester en wethouders willen nu het parkeerverbod uitbreiden voor de gehele noordwestzijde van de Dr. Mansveltkade. Ook over deze maatregelen vraagt het college de mening van het Verkeers- en Welzijnsoverleg. In Wassenaar: WASSENAAR Naar aanleiding van ver zoeken uit de gemeenteraad om openbare verlichting aan te brengen op de Hoge boomseweg en de Maaldrift hebben burge meester en wethouders aan het Verkeers- en Welzijnsoverleg, dat woensdagavond 27 augustus a.s. vergadert een nota over dit onderwerp toegezonden. Om verlichting van deze weggedeelten is gevraagd omdat een aanzienlijk aantal personen uit Oost dorp en omgeving vooral kinderen zich via de Hogeboomseweg en Maaldrift naar de Rijksstraatweg plegen te begeven op weg naar Leiden. In de wintermaanden vindt dit verkeer plaats in de donkere uren. Het ontbreken van openbare verlich ting maakt deze stille weg onveilig. Het gaat om een route vqn ongeveer 2 km. In de nota zijn zes alternatieven uitge werkt De duurste oplossing verlichting met kwiklampen op een onderlinge afstand van 25 meter vraagt een investering van 170.Q00,-. Deze oplossing wordt als „goed" omschreven. Een verlichting met TL-bui- zen om de 25 meter, kwalitatief als „vol doende" aangeduid, zou 160.000,- kosten, maar wat exploitatie betreft veel goedko per zijn door een geringer energieverbruik. Kwiklampen of TL-buizen met onderlinge afstanden van 50 meter zou het investe ringsbedrag verminderen tot resp. 135.000,- en 130.000.-, maar het effect zou onvoldoende zijn. Slecht is een oplossing, waarbij lichtmas ten worden geplaatst op onderlinge afstan den van 100 meter. De kosten van deze laatste oplossing zouden 117.500,- bedra gen voor kwiklampen en ƒ115.000,- voor TL-buizen. Burgemeester en wethouders schrijven aan de leden van het Verkeers- en Welzijns overleg erop te vertrouwen, dat zij met deze informatie voldoende stof hebben aangedragen voor een vruchtbare discus sie. In de vergadering van het Verkeers- en Welzijnsoverleg zal verder de directeur van de gemeentebedrijven een toelichting geven op de nieuwe verlichtingsplannen voor de Groot Haesebroekseweg, die on langs door de gemeenteraad zijn goedge keurd. Van onze correspondent Zoeterwoude Het ziet er naar uit dat binnenkort weer geparkeerd mag worden in de Dorpsstraat. Het nu geldende par keerverbod betreft beide zijden van de strat en dateert van 1957. Sinds 1968 geld een éénricbtinsverkeer voor het gedeelte tussen de Dr. Bouwdijkstraat en de Dokter Kortmannstraat. B. en w. hebben de gemeenteraad nu voorgesteld het parkeerverbod tussen de nrs. 25 en 7 op te heffen (zijde van de kerk) en opheffing van het parkeerverbod vanaf nr. 36 tot aan de Dr. Bouwdijkstraat (ande re zijde) en gelijktijdige instelling van een stopverbod voor dit gedeelte. B. en W. stellen in hun preadvies om. dal het parkeerverbod destijds is ingesteld naar aanleiding van het slechte uitzicht in de bocht van de Dorpsstraat en het feil dat er gevaar bestond voor overstekende kinderen die uit de aan de toen aldaai gevestigde school kwamen. Beide argu menten zijn nu niet meer aanwezig. Uit onderzoek van de politie is gebleken dal het winkelbedrijf Janson dringend behoef te heeft aan parkeerruimte. Door de af braak van diverse percelen in de Dorps straat en het feit dat door de dienst open bare werken enkele struiken in de boch- zullen worden verwijderd is de situatie overzichtelijker geworden en is het verant woord tot wijziging van de verkeersmaat regelen over te gaan. Bureau Dienstverlening f Bollenstreek verhuisd Van een onzer verslaggevers I SASSENHEIM - Het buri van de stichting maatschap] ke dienstverlening Bollensl is verhuisd naar Emmalaan 2 Sassenheim. Het nieuwe tel foonnummer is 02522191: Onder dit nummer zijn de tie, administratie en de stal dewerkers te bereiken en maatschappelijk werkers Sassenheim. De telefoonnum mers 11778, 13540 en 13368 zij hiermee vervallen. Supportersbus Van Nispen Van onze correspondent DE ZILK Supporters v: „Van Nispen", die hun club v,vn len aanmoedigen bij „uit"-wt 1 strijden kunnen voortaan g |fl bruik maken van een bus. Hie u toe kunnen zij zich melden de volgende adressen: St. Jaco ia straat, 18, De Zilk.Beeklaan Hillegom, Ruigenhoek 1 Noordwijkerhout en Hafte g scheidtlaan 6, De Zilk. Afscheid van ,,juf' Van Rijn in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Hfeji frouw M. v. Rijn, die bijna jaar hoofdleidster is gewee van de r.k. kleuterschool Hui meihof heeft een aanstellii aanvaard van dezelfde funk! in Nieuwkoop. Ouders, oud-let lingen en andere belangstelle den kunnen afscheid van ha nemen a.s. dinsdag 26 august van 1617 uur in het schoolg bouw aan de Van Swietenstraj Haar opvolgster is nog niet kend. Fancy fair ten bate van Zoeterwoudse missionarissen Van onze correspondent ZOETERWOUDE Zaterd en zondag organiseren de h< en mevrouw Langelaan v Ploeg in 't Spinneweb, het vo< malige Graalhuis naast de Si Jan, een fancy fair. Met hii assistenten hopen zij met de brengst van de diverse attr, ties een fiks bedrag bijeen krijgen voor de Zoeterwouc missionarissen. De openings! den zijn zaterdag 1922 uur zondag 10.30 uur—19.00 Aan het slot worden ook prijzen getrokken van de gro loterij waarvoor vorige week 1 de kerken loten zijn verkocht Moeilijkheden over mast kabeltelevisie Van onze correspondent OEGSTGEEST Er zijn mo lijkheden gerezen tussen de meente Oogstgeest en de Stic ting Kabeltelevisie Merenw over de voorwaarden waare der een gemeenschappelij „Stichting Mast" zal worden gericht Dat is gisteren gebleken tijde een vergadering van de Oeg geester gemeenteraad. Geh onverwacht namen b. en voorstel aan de raad om met oprichting van de stichting a koord te gaan weer terug. 1 houder J. J. Thorn motiveer dat met de woorden „er is e belangrijk geschil gerezen," s der verder in te gaan op de aa daarvan. Waarschijnlijk het om een meningsverschil technisch gebied. De stichti Mast moet het station gaan 1 heren dat de per kabel ven te distribueren televisiesigna moet opvangen. Borstonderzoek ii Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP Op vrijdaj maandag 8 en dinsdag 9 septi ber zal in Leiderdorp weer "borstholteonderzoek worden houden. Ongeveer 2.500 opi pingskaarten zijn daarvoor d week verzonden aan manneli inwoners van veertig tot 2 tig jaar. Het onderzoek zal worden houden in het kruisgebouw de Berkenkade. Het onderzo centrum zal steeds open i van 17.30 uur tot 20.00 uur. Aan de deelnemers zal een drage van ƒ4,50 per persfl worden gevraagd: Indien no zakelijk, kan met een lagere I drage worden volstaan. Om een goed beeld te krijg van de resultaten van het ond zoek wordt iedereen verzot die wel een oproepingska ontvangt doch niet deelne* de kaart in ieder geval ingevt terug te zenden. Geadviseerd wordt dat degei die wel eens vaker aan een c gelijk onderzoek deelnemen, 1 ook doen aan dit onderzot Tenminste, als het vorige ontk zoek meer dan een half geleden is gehouden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4