Inrichting promenade Haarlemmerstraat noodt tot racen „Ouders op Herhaling" staat voor derde seizoen Bewoners Ververstraat zijn wachten meer dan zat UITGAAN I Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vein onze politieverslaggever Leiden De promenade in de Haarlemmer straat blijft voor omwonenden en voetgan gers een voortdurende bron van ergernis. Regelmatig gebeurt het dat er wandelaars door bromfietsers en fietsers worden aange reden. Die ongelukken hebben vooral plaats bij de vele steegjes in de Haarlemmerstraat. Fiet sers en bromfietsers steken veelal zonder snelheid te verminderen de Haarlemmer straat over om een tegenoverliggende steeg in te rijden. In 1974 werden bij auto- en bromfietsongelukken twee mensen gedood, 1 zwwar gewond en drie personen licht gewond. De omgekomen slachtoffers wer den indertijd aangereden door een jonge man die in een gestolen auto, achtervolgd door de politie, de Haarlemmerstraat door scheurde. Dit jaar zijn twee mensen gewond geraakt. Eergisteren nog werd de 6-jarige Jaap Rietkerk uit Leiden aangereden door een Katwijkse automobilist. De jongen raak te weliswaar niet ernstig gewond, maar moest toch worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De Katwijker mocht op dat moment niet in de Haarlem merstraat rijden. Verwarrend in de Haarlemmerstraat, vol gens hoofdinspecteur Cornelissen van de Leidse politie, is de wegconstructie. De pro menade is immers van aanzien een normale weg met voetpaden. Dat nodigt het verkeer uit er normaal gebruik van te maken. De heer Cornelissen: "Deze straat blijft zónder wijziging een bron van ergernis voor het publiek". Hij vervolgt: "Overigens wordt er wel dege lijk regelmatig gecontroleerd in de Haarlem merstraat door politie in uniform, om de mensen aan het verbod te herinneren". Er zijn plannen om de Haarlemmerstraat te herbestraten; een zogenaamde sierbestrating aan te leggen. De winkeliers hebben gesteld dat die sierbestrating er moet komen, en zijn bereid daar alle middelen voor aan te spre ken, ook hun eigen portemonnee. Van de Haarlemmerstraat wil men dan een groot voetpad maken. Ook zijn er plannen om een luifel in de winkelstraat aan te brengen, zodat de promenade overdekt zou worden. Deze plannen zijn evenwel nog erg vaag. In en rond Leiden Zatordag 23 augustus: Oude Kerk. Katwijk Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19.45 en 20.45 uur. Industriegebied ,,'t Heen", Katwijk Demonstratievluchten door model vliegtuigen, aanvang 14 uur. Boulevard, Katwijk Non-stop muzi kale show met finale voor het V.V.V.- kantoor om 22 uur; aanvang 20 uur. Golfterreinen Noordduinen, Noordwijk - tot 1 september golfweek. Bioscopen LUXORr Stationsweg 19. tel. 21239. „Flesh-Gordon" 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondag: 14.30. 16 45, 19.00 en 21.15 uur. CAMERA: Hogewoerd 49, tel. 24919. „Towering Inferno" 14 jr. dag. 20.00 uur. Kindermatinee: „Winnetou, groot opperhoofd" a.l. wo, za 14.30 uur zondag 14.00 en 16.15 uur. CAMERA: Nachtv. „Die een kuil graaft voor een ander" al. vr en za 23.30 uur. LIDO: Steenstraat 39. tel. 24130 „Brannigan" 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondag: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. STUDIO: Steenstraat 39. tel. 33210. „The return of the pink panther" a.l. dag 14.30. 19.00 en 21.15 uur zon dag: 14.30. 16 30, 19.00 en 21.15 uur. TRIANON: Breestraat 31 tel. 23875 „Inpikken en Wegwezen" dag.: 14.30, 19.00, 21.15 uur. Zondag: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. REX: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. ..Flossie" 18 jr. dag: 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Pipi in Takatu- kaland" a.l. woensdag: 14.30 uur. Nachtv „Frank en Eva" 18 jr. vr en za 23.30 uur. Hulpverlening Burgerraadsman, Koornbeurssteeg 7. tel 54171, spreekuur maandag, dins dag en woensdag van 11-12 uur en donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Huipdienst, dag en nacht. tel. 25202. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Jelle Johannes Hendrik zn v: J. Schaffer en M. J. Kooijman, Dirkje Jannetje dr v: J. Zwanenburg en P. van der Plas. Linda dr v: H. J. Viets en H. Rog, Fiona Marcia dr v: E. P. Walop en M. H. van der Leek. Johanna Wilhelmina Frederika Sophia dr v: J. Schaffer en M J. Kooijman OVERLEDEN: W. A. Zunnebeld geb. 11 april 1940 man, M. Smit geb. 4 feb. 1900 gehuwd geweest met: C. J. van Graven. W. Koning geb. 9 april 1910 man. A. D. den Haan geb. 14 maart 1899 man. C. P. van der Burg geb. 29 mei 1911, echtgenote van: G. J. van der Bent, M. M. Bleeker geb. 5 mei 1910 gehuwd geweest met: J. Velsen, M. B. J. Lefferts geb. 20 juli 1975 zoon. J. Pennaarts geb. 19 juli 1916 man, J. M. C. Soonlus geb. 27 april 1901 gehuwd geweest met: J. de Boer GEHUWD: W. W. Edel en M. T. Wes- seling. J. Wansink en M. G. Leget, E. J. L van Zanten en C. van den Nieuwendijk, A. J. Rooijakkers en M. S. H. Duijnstee, P. J. van Gent en J. Brandt. H. J. van Beek en C. Otto, H. Smit en C. La Lau. D. Pardon en S. H. W. Kloos, H. Montanje en C. A. Bardelmeijer. A. S. Looij en E. B. Hartmann Pater Stokman In onze editie van afgelopen woensdag meldden wij ten on rechte dat pater Stokman van de Hartebrugparochie zich ge heel uit het pastorale werk heeft teruggetrokken. Zo gauw de pastoor weer is hersteld neemt hij het pastorale werk van invaller kapelaan Van Gendt weer over. Artisten Elftal Aanstaande zondag zal een ve- teranencombinatie van Lugdu- num in actie komen tegen het Nederlands Artisten Elftal, waarin ondermeer Ben Cra mer, Barend Servet, Willy Al- berti, The Blue Diamonds en Joop de Knecht uitkomen. De opbrengst van deze wedstrijd, die om twaalf uur begint en wordt „verslagen" door Harry Touw, is geheel bestemd voor het geestelijk gehandicapte kind. Na deze wedstrijd zal het eer ste van Lugdunum een oefen wedstrijd spelen tegen Zeebur- gia. De aanvang van deze ont moeting is half drie. Om het sluipverkeer te weren woners thans toegewezen heb ben gekregen is ideaal, het is bijna het middelpunt van de wijk en Bessel Kok verwacht dat vijftig tot zestig bewoners regelmatig in het pandje zul len komen. Zelfwerkzaamheid Voor de verbouwing is al een aannemer gevonden. Een groot gedeelte zullen de bewo ners door zelfwerkzaamheid tot stand brengen. „Zo'n buurthuis moeten de bewoners als iets van henzelf beschou wen". De grootste wens van Bessel Kok is dat ook de bo venwoning tegelijk met het pand wordt verbouwd. Dan kan er gezocht worden naar een beheerder van het buurt-, huis, die boven woonruimte krijgt. In het buurthuis zullen, als het eenmaal van de grond geko men is, cursussen gegeven worden, tevens worden er vele activiteiten voor de jeugd georganiseerd. „Hoe het alle maal precies moet gaan baart orden er momenteel verkeersdr me nog wel zorgen", vertelt Bessel Kok. De mensen hier •hebben te lang in de narigheid gezeten om spontaan enthou siast te zijn over zoiets als een buurthuis. Het eigenbelang bindt hen omdat het hetzelfde belang is als dat van hun buurman". Sluipverkeer Hoe vast het saamhorigheids gevoel van de Ververbuyxters kan zijn, is overigens een paar maanden geleden wel geble ken. Toen haalde het meren deel van de bewoners de ste nen uit de straten om te pro testeren tegen het nog steeds door de wijk rijdende sluip verkeer. De bewoners vonden dat hun kinderen in gevaar waren. „Dat lijkt een spontane actie, maar is het in feite niet". Al jaren hebben de bewoners zich lopen ergeren voor het tot een uitbarsting komt", ver klaart Bessel Kok. Jarenlang is de Ververbuurt een verge- ipels aangelegd. ten buurt geweest omdat al lang geleden vaststond dat hij tegen de grond zou gaan voor een weg, die een verbinding zou vormen tussen de Lange- gracht naar de Lage Rijndijk. „De huizen werden slechter en slechter. Het kon de bewoners niets meer schelen. Degenen die het wel wat deed zorgden zo snel mogelijk uit de wijk weg te komen". Suggesties In oktober zal begonnen wor den aan de renovatie van de eerste rij huizen. Voor die tijd wil Bessel Kok het buurthuis eigenlijk gereed hebben. „Mis schien dat de bewoners, wan neer ze zien dat de wijk verbe tert actiever willen worden. Nu is het wel al zo dat ze willen mee werken, maar een paar enthousiastelingen moe ten de suggesties aandragen. In de toekomst hopen we dat dat ook niet meer nodig zal zijn". Liesbeth Vogels Van een onzer verslaggevers Leiden „Ouders op Herhaling" is een cursus die in Leiden Noord en De Kooi (ze is ook uitsluitend voor deze Noord-bewoners bedoeld) bijzonder aanslaat. Na twee succes volle jaren begint men volgende maand aan het derde experimentele jaar. Gratis kunnen ouders van schoolkinderen hier bijspijkeren aan hun ontwikkeling, vooral ook om steun te kunnen geven aan hun opgroeiende kin deren, die vaak de bijstand en het medele ven van hun ouders (op een enigszins „des kundige" wijze) node moeten missen. Het is een Leids initiatief geweest, dat alom in den lande sterk de aandacht heeft getrokken, en Leiden gaat door: op de Willem de Zwijger- school, de Karei Doormanschool, de H. Hart- school en de Alphons Ariënsschool. Met folders en affiches (die bij deelnemende ouders op de ramen worden opgeplakt) gaan de medewerkers aan de cursus (Sjoukje Drost, Christa Tenwolde-de Roer en Mirjam Kervers zijn de vaste, geassisteerd door bijna 25 deskundige krachten) de bewoners van het noordelijke stadsdeel - voor hun eigen bestwil - weer te lijf. Vorig jaar hebben meer dan 150 ouders deelgenomen aan de cursus, die nu weer start met rond 80 cursisten, waarbij zeker nog 40 tot 50 nieuwe aanmeldingen worden verwacht. Na het afgelopen cursusjaar wa ren er mensen die zelfs verder wilden stude ren: op Mavo-niveau, voor een middelbare sociale academie, die bijscholingscursussen wilden volgen, ook mensen die op scholen actief wilden worden en onder bejaarden. Het afvalpercentage is volgens de medewer kers erg klein en wordt slechts voornamelijk veroorzaakt door ziekte of verhuizing. Er wordt weer begonnen met vier groepen: de groep van het Ververskwartier, de Willem de Zwijgerschool en met de twee cursussen Engels (die in principe niet open staan voor nieuwe deelnemers). Elke cursus bestaat uit een leergedeelte (taal, foutloos schrijven, brieven maken, moeilijke woorden, rekenen en breuken, procenten, maten, gewichten enz. en een praatgedeelte met veel informa tie over kleuterschool, speelleerklas, buiten gewoon onderwijs, Leidse Toets, Schoolad viesdienst enz.) In de cursus Ouders op Herhaling voor gevorderden wordt projec tonderwijs gegeven, zoals vorig jaar de ou ders actief bezig waren met Wonen en Wer ken. Mogelijke onderwerpen voor komend seizoen zijn: gemeenteraad, werkgelegen heid, opvoeding van kinderen e.d. Ondanks de goede resultaten van het Engels en de cursus Typen start Ouders op Herha ling ditmaal geen nieuwe cursus in deze vakken, omdat Ouders op Herhaling zich vooral wil bezighouden met het echte leren (met taal en rekenen en ook een stuk alge mene ontwikkeling). Wie toch graag Engels wil leren of wil kunnen typen, kan bij andere instanties terecht, waarschijnlijk bij De Zevensprong of bij de Volksuniversiteit. Men kan zich reeds daarvoor opgeven. Erg belangrijk ook is de aparte afdeling Individuele Begeleiding van „Ouders op Herhaling" ten behoeve van hen die vroeger in hun elementaire opleiding zijn blijven steken. Dat is altijd nog ongeveer 3 procent van de bewoners van Noord. In '74 volgden 20 mensen deze begeleiding, die intensiever is dan de normale cursus „Ouders op Herha ling" kan bieden. De afdeling staat onder leiding van Christa Tenwolde-de Boer. De begeleiding (2 keer anderhalf uur per week komt er een onderwijzeres aan huis die de deelnemer(ster) op eigen niveau les geeft; dus ook voor mensen die willen beginnen met lezen en schrijven) is vooral voor dege nen die door hun geringe kennis gehandi capt worden bij eventuele positieverbete ring, die bijscholing willen hebben of menen extra reken- en taalkennis voor hun werk nodig te hebben. Ook voor huisvrouwen die later een zelfstandige functie willen hebben kan deze Individuele Begeleiding bijzonder vruchtbaaar zijn. Opgeven bij Christa thuis: Mauritsstraat 34 of op de cursus „Ouders op Herhaling" tel. 24835, Lusthoflaan 2. Ook individuele begeleiding voor bewoners van Noord en De Kooi Ververstraatbewoners voor het nog dichtgetimmerde buurt huis. LEIDEN - De bewoners van de Ververstraat en omge ving voelen zich een beetje verslagen. Al meer dan een jaar wachten zij op een buurthuis. Het pand, op de hoek van de Ververstraat en de Oost Havenstraat is hen inmiddels toegewezen. Vooralsnog kunnen ze er weinig in beginnen, aangezien ze geen toestemming voor ver bouwing krijgen. „Ik word er soms zo moede loos van", zegt Bessel Kok, een van de initiatiefnemers. „Aanvankelijk hebben we rus tig afgewacht omdat er nog geen beslissing was gevallen over wat er met de wijk zou gaan gebeuren: slopen of ren overen". Toen de toestemming voor het laatste afkwam sprongen de initiatiefnemers een gat in de lucht. Nu zou het verbouwen snel kunnen beginnen. Een domper op de vreugde was een brief van B en W waarin werd gesteld dat de bewoners het pand „voor lopig" als buurtcentrum mochten gebruiken, maar dat er nog geen toestemming werd gegeven om te verbou wen. Pijpelaatjes De ruimte in zijn huidige vorm is evenwel onvoldoende, meent Bessel Kok. „Het zijn twee pijpelaatjes, waarin je nauwe lijks iets kunt beginnen". Het doorbreken van de muur tus sen de twee kamertjes zou al een grote verbetering zijn. „De gemeente is net als een winke lier: je moet rustig je beurt afwachten". Toen vorig jaar november de toestemming van volkshuis vesting verkregen was, het pandje aan de woonruimte te onttrekken, is er gewerkt aan verbouwingsplannen. De eer ste was een ambitieus plan. Er zou een deel aan het pand gebouwd worden. Er zouden speciale kindertoiletten ko men, een open haard en een toneeltje. De kosten (twee ton) werden te hoog gevonden. Thans ligt er op het gemeente huis een plan dat 55.000,- gaat kosten. „We hebben de toezegging dat het plan zo snel mogelijk naar het ministerie van CRM zal worden gestuurd voor subsidie". Daarna nemen B. en W. de beslissing over al of niet verbouwen. Eilandje „Al vanaf dat het buurtcomité in 1972 werd opgericht zijn we bezig een buurthuis van de grond te krijgen. Aanvankelijk werd het buurtcomité een klein „rug-aan-rug-woninkje" toegewezen. „Dat was net groot genoeg om er vergade ringen in te houden. De cursis ten van „Ouders op herhaling" konden er niet eens allemaal in. We hebben een wachtlijst moeten aanleggen". Voor de grotere activiteiten moesten de Verbuurtbewoners hun toe vlucht zoeken tot de „Zeven sprong" of tot het zaaltje in de Maria Gijsensteeg. „Dat is bepaald niet bevorder lijk voor de wijkactiviteiten. De Ververbuurt is letterlijk en figuurlijk op een eilandje. De bewoners zijn weinig mobiel. Wanneer je een kilometer moet lopen voor een kaart- avondje, zeg je de volgende keer al gauw: voor mij hoeft 1 het niet. De ligging van het pandje dat de Ververstraatbe- m - St-i De Kooi De festiviteiten in De Kooi ter gelegenheid van het 75-jarig be staan, zijn gisteren als gevolg van de vele regenbuien een beetje de mist in gegaan. Het ••Thé Dansant" in het diensten centrum voor bejaarden trok slechts een twintigtal bezoe kers. Het ringsteken moest hal verwege beëindigd worden van- wege de regen. Jongens en de vleesbranche" genoemd. Wij nemen dat graag van hem aan, hoewel wij ons afvragen hoe veel lezers de advertentie wer kelijk zou zijn opgevallen, wan neer wij in deze rubriek er geen aandacht aan hadden be steed. Voor het dinsdag is krijgt de lezer nog twee kleine adverten ties voorgeschoteld. De tekst van deze advertenties zullen we nog niet verklappen. Waar het de heer Hooreman en zijn bu reau om te doen is wel: „We willen de naam „Vleesmeester" bij het publiek introduceren". Veroordeeld „Dat is een levensgevaarlijke man op de weg," zo constateer de de officier van justitie bij de Haagse politierechter. Die opmerking betrof een 55-jarige kleermaker uit Leiden die te recht moest staan, omdat hij diverse misdrijven had ge pleegd. Hem was als gevolg van besturen van een auto, ter wijl hij onder invloed van drank verkeerde, het rijbewijs ontnomen voor de tijd van 9 maanden, terwijl hem boven dien 2 weken gevangenisstraf was opgelegd. Niettemin ging hij achter het stuur van zijn auto zitten en veroorzaakte op de Hoflaan een aanrijding. Hij reed door, maar kon even daarna toch worden aangehou den. En toen bleek.dat de kleerma ker weer onder invloed van drank verkeerde. De bloed proef gaf een alcoholpromilage aan van 1,78. De schade aan de aangereden auto bedroeg 650 gulden. Bij de politierechter liet verdachte verstek gaan en de officier eiste tegen hem 4 weken gevangenisstraf en op nieuw 2 jaar intrekking van het rijbewijs. De rechter ver oordeelde conform die eis. meisjes tot en met zestien jaar konden aan de ringsteekwed strijden deelnemen. Boven de ring was echter een bak met water bevestigd dat bij evne- tueel misprikken omzwenkte en het water over de ringsteker uitstortte. Zie foto links. Ongeveer 20 kinderen en jonge ren wonnen een prijsje. Avertentie Eerstejaars Vandaag en gisteren siert een wat vreemde advertentie onze pagina 3. Gisteren leek het de aanzet tot een spelletje „boter, kaas en eieren". Vandaag heeft het meer iets van een bord waarachter zich de afbeeldin gen van allerlei fraaie prijzen, behorend bij een Tv-quiz, be vinden. „Waar leidt dit naar toe", zo vroegen wij ons af. Een telefoontje naar het Rot terdamse reklame-bureau Keu zenkamp gaf uitkomst. „Het betreft hier een teaser-campag- ne", zo legde de heer Hoore man uit. „De advertenties zijn een soort aankondigingen voor een pagina-grote advertentie van de vijf grootste slagers van Nederland, die aanstaande dinsdag op de achterpagina van de krant komt". Deze ma nier van adverteren wordt door de heer Hooreman „uniek voor De eerstejaars studenten heb ben gisteren kennis gemaakt met het culturele leven van de Leidse universiteit. In het over volle LAK-theater genoten zij van eenakters, muziek en ge dichten. Vooral het theaterpro gramma „De Bastaard" sloeg erg aan, een programma van Simone Ettkoven, Eric Beekes en Willem Gevers. Op foto rechts een scène uit het pro gramma van „De Bastaard".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3