Nacht vol lawaai voor Kissinger staatssecretaris verwerpt Itimatum binnenschippers CRISISSTEMMING BINNEN CDA dankuwel Snelheidsduivels nu automatisch op de bon Romance ïwam slecht aan Spook WEER MYSTERIEUS „GAT" M WORMER BRANDWEER ZOEK BIJ BRAND IN BOERDERIJ CeidaeSou/ia/nt Vrijdag 22 augustus 1975, 65e jaargang no. 20202 Superstar Sport-Superstar 1975 op Ned. II om 21.40 uur. Om 20.21 uur Wie-kent-kwis Ned. I om 19.30 uur VARA's hete luchtballon; om 22.20 uur De kommissaris en om 23.20 uur Geloven in de o.v.t. Buien, maar ook zon. Enkele regen- of onweersbuien,, afgewisseld door zonnige perio den vooral aan de kust. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Maxima omstreeks 21 gr. Morgen zon: 5.36-19.49. Maan: 19.53-7.28. Schev. hoogw.: 3.56- 16.19. Laagw.: 12.03. Tientallen gewonden in Jeruzalem liet alle Israëliërs zijn, getuige de vinnige betogingen van de laatste dagen, even gelukkig met de komst van minister Kissinger naar Israël. om het parlementsgebouw in Jeruzalem met meer dan gewone zorg te bewaken, terwijl Kissinger binnen overleg met de Israëlische leiders eegde. JERUZALEM Heftige betogingen in Je ruzalem tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken dr. Henry Kissinger voor zijn nieuwe diplomatieke missie in het Midden-Oosten hebben vannacht tientallen gewonden geëist. Voor het King David Hotel, de residentie van de Amerikaanse bewindsman, moest de politie vannacht honderden betogers uit el kaar slaan die met luidsprekers riepen. „Kis singer naar huis" en „Wij willen niet van de Amerikaanse politiek afhankelijk zijn". Andere betogers probeerden de nachtrust van Amerikaanse delegatieleden in een an der hotel te verstoren. Gisteravond gooiden demonstranten met eieren naar de gasten op een parlementaire receptie voor dr. Kissin ger. Met traangas, knuppels en een waterka non maakte de politie een einde aan de samenscholing voor het parlementsgebouw waar de receptie werd gehouden. Bij zijn aankomst gisteren op de nationale luchthaven Ben Goerion zei Kissinger dat hij zeer goede hoop heeft dat Israël en Egypte tot een akkoord zullen komen, dit in tegenstelling tot zijn gevoelens na zijn mislukte onderhandelingen in maart van dit jaar. Beide landen hebben intussen hun houding herzien. Er zijn nog wel knelpunten maar ik hoop dat met de hulp en de tegemoetko mingen van beide zijden de moeilijkheden overwonnen kunnen worden. Een vredesak koord is niet alleen belangrijk voor de rust in het Midden-Oosten maar voor de hele wereld, aldus Kissinger. Vandaag heeft Kissinger overleg gepleegd met de Israëlische premier Rabin. Vanavond zou hij naar de Egyptische havenstad Ale-' xandrië vliegen waar een onderhandelings delegatie onder leiding van president Sadat gereed staat De voornaamste problemen bij de onderhan delingen zijn de terugtrekking van Israëli sche troepen uit het in 1967 veroverde ge bied in de Sin ai en de teruggave van de olievelden van Aboe Rodeis aan Egypte. (Van een onzer verslaggevers) HAAG Om twee uur vanmiddag een ultimatum af van een aantal innenschippers aan staatssecretaris n Huiten van Verkeer en Waterstaat, dat ultimatum werd geëist, dat de latssecretaris het plan om de evenredi- vrachtverdeling af te schaffen op de age baan zou schuiven. De heer Van uiten heeft echter geweigerd aan de eis ran deze schippers gehoor te geven. De binnenschippers hebben het plan om, als Van Huiten niet toegeeft, bruggen en vaarwegen te gaan blokkeren, waardoor het vervoer in een deel van West-Europa lamgelegd kan worden. Voorbereidingen daarvoor werden vandaag al getroffen. Het actiecomité komt voort uit de Onaf hankelijke Schippers Organisatie ONS, die circa 400 leden telt. De zeven andere schippersorganisaties, die samen 4000 le den hebben, wensen ook behoud van de evenredige vrachtverdeling, maar willen eerst de uitslag afwachten van parlemen taire behandeling. Volgende week komt de vrachtverdeling in de Tweede Kamer aan de orde. Met het opheffen van de evenredige vrachtverdeling wil Van Huiten een einde maken aan de overcapaciteit in de bin nenscheepvaart. Er is te weinig vrach taanbod en teveel laadruimte. Volgens de staatssecretaris zouden er bijna duizend binnenschpen moeten verdwijnen. Maar door handhaving van de vracht verdeling krijgen ook de niet-levenskrachtige on dernemers altijd weer een vracht. Afschaffing van de vrachtverdeling moet volgens plan op 1 oktober 1976 een feit zijn. Intussen zou er een sloopregeling moeten komen voor oude schepen. De staatssecretaris is echter bereid de in gangsdatum, mede onder druk van de KVP, eventueel op te schorten. Zes poten Dit jonge hondje werd geboren met zes poten. Dr. Robert Leighton van de veeartsenljkun- dige afdeling van de universi teit van Califor- nië ontdeed het diertje van zijn overtollige lede maten. Winnie, zo heet de pup, maakt het thans uitstekend. UNEN De enige die niet is vertederd door e romantische verhalen en foto's in de kranten an deze week over de idylle tussen de 19-jarige sraëlische soldate en een Oostenrijkse korporaal it het leger van de Verenigde Naties, is de 5-jarige Margarethe Steinbauer met wie de Oos- tnrijker twee jaar geleden in het huwelijk trad. erwijl hij zijn vrouw ,^oet" hield met brieven 'aarin hij onder meer sprak over gezinsuitbrei- mg, werd hij door zijn superieuren naar huis >stuurd omdat hij met zijn Israëlische geliefde eanette Farraj op Syrisch grondgebied enige sgen had doorgebracht. De Israëlische moet zich mwege haar aanwezigheid op vijandelijk terrein n militair tribunaal verantwoorden, levrouw Steinbauer wil onmiddellijk scheiden, nu ze in de kranten heeft gelezen dat 'eanette van haar man een kind verwacht. ■en caféhouder uit Oost Londen uit zijn eigen etablissement ver beven.... en zat overal met zijn vingers (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Snelheidsduivels op de autowegen worden met ingang van vandaag door een nieuw automatisch apparaat „ge pakt". De rijkspolitie heeft hiervoor de beschikking over nieuwe Zwitserse radar- apparatuur met ingebouwde camera en flit slicht die de verkeerszondaars zonder par don registreert. De Rijkspolitie heeft nog maar één zo'n, apparaat, dat geplaatst zal worden of bij de Gouwebrug in Waddinxveen of bij de brug bij Alblasserdam of bij Lexmond op de rijksweg Gorinchem-Utrecht. Op al deze plaatsen staan althans de kasten waar de apparatuur in kan worden ondergebracht. De kasten hebben elk drie „etages". In het middelste deel zit een radarscherm waarmee de snelheid wordt gemeten. Eventuele over tredingen worden geregistreerd door de ca mera in de bovenste etage, terwijl in het onderste deel van de kast een flitslicht is ondergebracht dat automatisch in werking treedt bij duisternis. De radarapparatuur wordt vooralsnog niet gebruikt om overschrijders van de maxi mumsnelheid van 100 km te betrappen. De kasten zijn neergezet op plaatsen waar om veiligheidsredenen een lagere maximum snelheid geldt. Het nieuwe systeem biedt ook de mogelijk heid om alleen de extreem hardrijdende automobilisten te selecteren. Omdat de gege vens tevens gemakkelijk in een computer ingevoerd kunnen worden, bestaat thans ook de mogelijkheid om diegenen te selecte ren die er een gewoonte van maken te hard te rijden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Christen Democratisch Appel (CDA) verkeert aan de vooravond van het eerste congres zaterdag in het Haagse Congresgebouw - in een echte crisis stemming. Hoewel het dagelijks bestuur van het CDA vannacht in het gebouw van de Tweede Kamer aan het Haagse Binnen hof eensgezind een ontwerp-resolutie voor het CDA-congres heeft opgesteld, heeft ARP-fractieleider Aantjes direct daarna la ten weten het met die resolutie niet eens te zijn. In die resolutie wordt gesteld, dat de leden van het CDA moeten aanvaarden dat het evangelie richtsnoer zal zijn voor het politie ke handelen van dat CDA. Maar er staat ook in die resolutie dat het niet op de weg van een politieke organisatie ligt vragen te stellen, laat staan een verklaring te eisen, omtrent iemands persoonlijke geloofsover tuiging. En juist dit laatste is ARP-fractieleider Aan tjes in het verkeerde keelgat geschoten. Hij wil dat toekomstige CDA-vertegenwoordi- gers een verklaring afleggen, dat zij het evangelie tot richtsnoer van hun handelen nemen. Als dit niet gedaan wordt, bestaat er theoretisch de mogelijkheid dat ook niet- geloven voor het CDA in vertegenwoordi gende lichamen kunnen worden gekozen. (Van een onzer verslaggevers) WORMER De veehouder Willem Dokter uit Wormer heeft op zijn weiland een gat gevonden, dat plotseling is ontstaan. Vlak bij de plaats waar in 1959 ook twee van dergelijke gaten gevonden werden. De oorzaak van het ontstaan van dit nieuwe gat is niet bekend. Er wordt gedacht aan een meteoriek-inslag. Het gat, ongeveer 75 cm in middellijn, is nagenoeg rond. Aan de vorm te zien lijkt het erop, dat een rond projectiel zich in de grond heeft geboord. Volgens veehouder Dokter is het gat „onpeilbaar diep". De Volkssterrenwacht uit Oudenbosch zal een onderzoek instellen. BORCULO (ANP) Twee gezinnen zijn vannacht dakloos gewor den, toen een uitslaande brand him boerenhofstede in Borculo in de as legde. De gezinnen - drie generaties van één familie - vierden een verjaardagsfeestje toen het vuur hen overviel. Zij konden ontkomen. Het enige dat is gered is een sleuteltje van een brandkast. De boer schat de schade op driekwart miljoen gulden. De Borculose brandweer, die in de kazerne was om feestelijkheden in de stad voor te bereiden, bleek onbereikbaar via het alarmnummer. Via de politie in Borculo en de meldkamer van de rijkspolitie in Apeldoorn kwam men pas bij de brandweer terecht. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een Jteuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We hóren van u! ffinHBHHHBG woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: Twee doden door noodweer CADZAND (ANP) Het hevige noodweer dat giste ren over Nederland trok, heeft twee mensenlevens geëist. In Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen werd een 60-jarige landbouwer door de bliksem getroffen toen hij onkruid stond te wieden. De man werd op slag gedood. In het Utrechtse Wouden berg verloor een 74-jarige mevrouw de macht over het stuur van haar auto toen ze in een hevige stort bui terechtkwam. De vrouw botste tegen een boom en overleed aan haar verwondingen. Ook voor vandaag en mor gen worden door het KNMI enkele fikse buien ver wacht. Men verwacht ech ter geen „noodweer". Burgemeesters protesteren GOUDA Drie- tot vier honderd burgemeesters, ge meenteraadsleden en wet houders uit het groene hart van de Randstad Holland, gaan zaterdag 20 septem ber in de Schouwburg van Gouda protesteren tegen het regeringsplan om pro vincies en gewesten te la ten samenvallen en daar toe het aantal provincies uit te breiden tot 26. Zij menen dat een samen voeging van de regio's Alp hen aan de Rijn en Leiden enerzijds en Gouda en Dordrecht anderzijds sterk moet worden afgewezen. Zij vinden dat Midden-Hol land en Rijnstreek bij el kaar moeten worden ge bracht omdat handhaving van het groene hart van de randstad dat zou vereisen. Voor de demonstratieve bijeenkomst zullen ook Eerst- en Tweede-Kamerle den uit deze streek worden uitgenodigd. ADVERTENTIE]

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1