collega neer bij overval in Bussum Advocaat noemt ontslag nadelig van voor Luyk KTHA Daling verkeersongelukken zet zich niet overal voort Politieman schoot maar doodstraf Gesprek tussen katholieken en protestanten in N-Ierland Verdediger van Turk: was er Bibliotheek en Lectuur Centrum in nieuw gebouw SCHOTTEN LEREN LEZEN IN DE PUB WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 9 BUSSUM (ANP) - Bij de vrijdagavond gepleegde overval op een supermarkt in Bussum waarbij twee overvallers door politieschoten werden gedood, is door de daders geen enkele maal geschoten. De overvallers beschikten over één re ef volver waarin zes patronen zaten, geen >o enkel schot werd echter door hen afge vuurd. De politieman die tijdens de schietpartij ^een schietwond opliep, werd getroffen door een schot van een van zijn colle ga's. Dit is gebleken uit een reconstruc tie van de overval die de Bussumse politie deze week heeft gehouden. Dat twee overvallers desondanks werden doodge schoten is volgens de politie in Bussum te wijten aan de dreigende houding die het tweetal aannam. De politie had de overval verwacht Toen vrijdag avond de overval plaats vond ontdekten de over vallers, dat de cassette die de bedrijfsleider droeg leeg was. Zij dwongen de man hierop weer naar binnen te gaan om de brandkast te openen. Overi gens werd de Bussumse politie, ondanks het feit dat zij buiten zes man op wacht hadden staan, volkomen verrast door het feit dat de overvallers niet aan de voorkant maar aan de achterkant de supermarkt hadden benaderd. De schietpartij ontstond toen een rechercheur een gewapende overvaller bij de deur het beval gaf zich over te geven. Een andere rechercheur zag plotseling een tweede - naar later bleek ongewa pende - overvaller te voorschijn springen en meen de, dat zijn collega werd bedreigd. Hij vuurde. In totaal werden acht kogels afgevuurd op beide overvallers. Vier troffen de overvallers. Eén van de overige kogels zou de politieman hebben getrof fen. Theoretisch bestaat nog de mogelijkheid, dat de overval werd gepleegd door vier mannen. De derde verdachte in deze zaak, die zich gedurende het weekeinde meldde bij de Amsterdamse politie, ontkent dat hij iets met de overval te maken heeft gehad. In zijn auto werd wel apparatuur aange troffen waarmee hij de politieband kon afluiste ren. De beide gedode overvallers zijn gisteren begraven. (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM heeft gisteren de officiële opening verricht van het nieuwe kantoorgebouw van het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum (N.B.L.C.) aan de Taco Scheltemastraat in Den Haag. Het N.B.L.C., dat in 1972 is ont staan uit een fusie van vijf lan delijke organisaties, stelt zich onder meer ten doel de samen werking met andere organisa ties en instellingen die werk zaam zijn op het terrein van het bibliotheek- en boekwezen te be vorderen. De vereniging omvat momenteel 460 leden-instellingen die in to taal 900 openbare bibliotheken Modelbouwers willen eenheid bij treinbanen UTRECHT (ANP) De deelne mers aan het congres van de Morop, de Europese organisatie van spoorwegmodelbouwers, hebben vandaag een ritje ge maakt met een echte stoom trein. Voor dat doel wordt de beroemde stoomloc 3737 van de Nederlandse Spoorwegen van stal gehaald voor een rit van het Spoorwegmuseum in Utrecht via Resteren Nijmegen Den Bosch naar Tilburg, waar een bezoek wordt gebracht aan de werkplaats van de spoorwe gen. Het congres van de Morop wordt tot en met vrijdag in Am sterdam gehouden. De organisa tie werd in 1954 opgericht. Zij ijvert er o.m. voor de fabrikan ten van treinen te bewegen tot normering, zodat op elke model baan treinen van verschillende fabrikaten kunnen worden ge bruikt Er bestaat bijv. nog geen eenheid in koppelingen, rail breedte en -hoogte en elektroni sche besturing. beheren met een boekenbezit van 18.5 miljoen,, waarvan ruim 2,3 miljoen ingeschreven lezers gebruik maken, die samen onge veer 97 miljoen boeken per jaar lenen. De vereniging omvat te vens 170 volksbibliotheken en 2000 persoonlijke leden. Het „Huis der bibliotheken", zoals het nieuwe gebouw ge noemd wordt is een örientatie- centrum voor alle Nederlandse bibliotheken en hun medewer kers die er terecht kunnen voor velerlei doeleinden. Het bevat o.a. grote kantoorruimten, sho wrooms voor audio-visuele me dia (waar informatie wordt ver strekt over video- en bandrecor ders, dia's en overhead-projecto- ren), bibliotheekmeubilair en automatiseringsmaterialen. Bo vendien vindt men er een biblio theekmuseum, een vakbiblio theek en een aantal vergader ruimten. Verdedigers Baader-Meinhof boycotten proces MANNHEIM (DPA) Vijf ver dedigers in het Baader-Meinhof- proces hebben gisteren de rechtszaal verlaten uit protest tegen de weigering van de recht bank het proces op te schorten in afwachting van een medisch rapport over de vraag, of de aangeklaagden al dan niet in staat zijn het proces bij te wo nen. Op eigen verzoek werden ook de vier verdachten uit de zaal geleid. De vijf advocaten verklaarden voor de rechtbank dat zij het proces zullen boycotten, totdat het genoemde rapport gereed is. Douane-beambten bezig met de berging van de grootste marihuana-vangst uit de geschiedenis. MIAMI (AFP) Op één van de Bahama-eilanden is 40 ton uit Columbia afkomstige marihua na gevonden, zo heeft de Ameri kaanse douane in Miami meege deeld. Volgens de douane is het de grootste marihuana-vangst uit de geschiedenis en vertegen woordigt deze marihuana-berg in de Verenigde Staten een waarde van 20 miljoen dollar. De douane van de Bahama-ei landen stuitte op de verdovende middelen tijdens het zoeken naar een verongelukt hef- schroefvliegtuig. DEN HAAG (ANP) - 15 jaar met aftrek van voorar rest heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. A. H. Bos, gisteren geëist tegen de 43-jarige Turk V.H. uit Rotterdam. Hij stond terecht wegens moord op zijn landgenoot Yasser Asik, gepleegd op 23 januari 1975. De arrondisse mentsrechtbank in Rotterdam had de man eerder veroordeeld tot 7 jaar. „De beklaagde beroept zich op de Koran", zei de procureur-ge neraal, „maar die schrijft zo'n daad helemaal niet voor. Wel licht is er op het Turkse platte land een rite die zo'n daad voor schrijft Die moet dan met wor tel en tak worden uitgeroeid.. Onder de hallen In het gigantische gat in de grond op de plaats waar vroeger de Parijse Hallen lange tijd als „de buik van Parijs" fungeerden, vordert het werk aan een nieuw metrostation gestaag. Hoog boven het werk uit rijst de kerk van Saint Eustache. AMSTERDAM (ANP) Voor de kantonrechter in Amsterdam diende gisteren het proces van prof. Van Luijk tegen de Katholieke theologische hogeschool Amsterdam wegens „kennelijk onredelijk ontslag". Prof. Van Luijk is per X september van dit jaar ontslagen als hoogleraar aan de hogeschool, omdat hij vorig jaar oktober in het huwelijk trad. De advocaat van prof. Van Een duidelijke opgave van re- Luijk, mr. H. B. A. Verhagen, den voor het ontslag heeft de eiste van de KTHA dat zij prof. KTHA nooit gegeven, aldus mr. Van Luijk nog 2 1/2 jaar diens Verhagen. Toen Van Luijk zijn salaris doorbetaalt Hij stelde huwelijksplannen bekend maak- daarbij dat „uiteraard geen en- te, besliste de hogeschoolraad, kele betaling de onredelijkheid dat er geen reden was om ont- van het ontslag kan opheffen", slag zelfs maar te overwegen. In Mr. F. M. Oberman bood na- feite was de zaak daarmee afge- mens de KTHA aan, het salaris daan. Pas toen de bisschop van van prof. Van Luijk tot maart Rotterdam, mgr. A. Simonis, het 1976 uit te betalen, de kanton- handhaven van Van Luijk „on rechter, mr. Van Waarden, aanvaardbaar" noemde en hoopt op woensdag 27 augustus dreigde de KTHA niet langer te om 10.00 uur uitspraak te doen. erkennen als priesteropleiding, Mr. Verhagen noemde het ont- kwam de zaak aan de orde. Het slag van prof. Van Luijk een curatorium trok toen alle beslis- „geval van schromelijk on- singsbevoegheid naar zich toe recht". Op geen enkele wijze is en besloot Van Luijk te ontslaan ooit gesteld dat handhaving van met als enige reden de vrees, Van Luijk de hogeschool nade- dat ook andere gehuwde pries- lig zou beïnvloeden. Mr. Verha- ter-docenten in Nederland zou- gen onderstreepte dat ook de den moeten verdwijnen. Op de curatoren zelf herhaaldelijk KTHA doceren momenteel nog hebben gezegd dat het ontslag vier gehuwde Priesters, van Van Luijk een „onherstel- Volgens mr. Verhagen heeft bare schade" voor de KTHA geen enkele eigen inzicht of ei- betekende. In feite, zo meende gen opstelling van het curato- mr. Verhagen, was het ontslag rium geleid tot het ontslag, dat nadelig voor de KTHA en niet het curatorium wel gebonden de handhaving. was aan het besluit van de bis schoppen. Het moest de beslis sing van het episcopaat volgen. Mr. Oberman meende, dat het ontslag nodig was, omdat het voortbestaan van een ambtsop leiding voor priesters en de een heid binnen de rooms-katholie- ke kerk in gevaar waren geko men. Hij was van mening dat in dit binnenkerkelijke menings verschil de burgerlijke rechter in feite slechts een „marginale uitspraak" kan doen. Hij sprak groot respect uit voor het werk van Van Luijk aan de KTHA en voor diens bestuurscapaciteiten. BELFAST (Rtr) In Belfast hebben giste ren protestantse en rooms-katholieke politi ci van gedachten gewisseld over eventuele samenwerking in een regering die in de plaats moet komen van het huidige recht streekse bestuur van de Britten. De twee partijen ontvouwden denkbeelden die zij over en weer verwierpen. Vandaag zou het overleg echter worden voortgezet. Aan de gedachtenwisseling namen deel lei ders van de katholieke „sociaal-democrati sche en labourpartij" (SDLP) en van de protestantse „unionistische raad voor een verenigd Ulster" (UUUC), waarin drie partij en samengaan. De vertegenwoordigers van de katholieke minderheid wensen een stelsel van een deling van de macht, waarbij zij ook posten in de regering krijgen. De protes tantse unionistische meerderheid wil hier van echter tot dusver niet weten. Zij bieden de katholieken wel het voorzitterschap aan van enige commissies die op wetgevend 'gebied werkzaam zullen zijn, maar geen uitvoerende macht bezitten. De SDLP heeft op haar beurt dit voorstel afgewezen. In de vroege ochtend ontplofte een met explosieven geladen auto voor een katholie ke club in Noord-Belfast. Daarbij werden zeven mensen gewond. Vijftien huizen liepen schade op. De politie heeft twee jongelui aangehouden voor ondervraging. In een an der incident werd een katholiek ernstig ge-, wond, toen er vanuit een passerende auto op hem werd geschoten. Intussen liet de Britse minister voor Noord- Ierland, Merlyn Rees, gisteren weer acht rooms-katholieken ontslaan uit de gevange nis waar zij zonder vorm van proces werden vastgehouden onder verdenking van guerril la-activiteit Men leeft hier onder een Neder lands bewind, met een andere gewoonte en een andere rechts orde". „Deze man had nooit naar Hol land moeten komen", oordeelde de procureur-generaal. „Zeven jaar is een te lage straf voor moord, zeker voor iemand die volledig toerekeningsvatbaar is. Hij toont geen spijt Hij is lang zaam naar zijn daad toegeleefd, omdat hij meende „dat het slachtoffer gemeenschap heeft gehad met zijn vrouw". „Was er maar een doodstraf'r verzuchtte mr. J. F. Sollewijn Gelpke, de verdediger van H. „Vijftien jaar is toch een langza me moord. Vijftien jaar in plaats van zeven is meer dan een verdubbeling. Natuurlijk moet er een waarschuwing zijn aan de Turkse gemeenschap in Nederland, maar ik vraag me af of dat over de rug van mijn cliënt moet H. voelde zich volgens mr. Solle wijn Gelpke bedreigd door Asik. In de Turkse gemeen schap wist men wat er aan de- hand was. Hij had prestige ver loren en wilde dat terugwinnen. Er moest wat gebeuren. Mis schien speelt de Turkse mentali teit hierin een rol. Deze man kon niet anders. Hij is er nog totaal van in de war. Uitspraak van het gerechtshof op 2 september. Dubbele moord bij wegpiraterij op Franse weg PARIJS (AFP) Een nieuwe vorm van wegpiraterij op de Franse snelwegen heeft gisteren een weerzinwekkend hoogte punt bereikt. Na een wilde ach tervolging kon de 28-jarige Ber nard Descombes in het noorden van Frankrijk een jong echt paar in een „Ami 8" klem rij den. Vervolgens stapte hij uit en schoot zijn slachtoffers zonder meer dood. Uit eigen beweging is hij daarna naar de politie gegaan die hij vertelde dat hij een „stem in zijn binnenste" had gevolgd. De laatste tijd komt het hoe. langer hoe meer voor dat grote personenwagens, vaak Peugeots 504, kleine auto's afsnijden en zo mogelijk van de weg druk ken. Daarbij was op 14 augustus al een moeder van twee kinde ren om het leven gekomen. Maandag werd een auto-piraat in Chalons-sur-Marne tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hij had een auto met vijf jeugdige inzittenden van de weg gereden, waarbij zeer zwaar gewonden vielen. GLASGOW (AFP) Een legertje van 500 vrijwilligers in het gebied van Glasgow zal pogen het aantal van 100.000 analfabeten in Schotland te verkleinen en zal de mensen leren lezen, hetzij aan huis, hetzij in de „pub". De BBC zal met ingang van oktober beginnen met het uitzenden van een educatief program van drie jaar, bestemd voor volwassenen met leesmoeilijkheden. BONN (DPA) Sinds de invoe ring van snelheidsbeperkingen op de snelverkeerswegen en an dere wegen in tien Europese lan den zijn de ongevallencijfer? meestal aanzienlijk gedaald. Dat blijkt uit een enquête die het persbureau DPA onder de minis teries van verkeer en de politie in België, Denemarken, Fran krijk, Groot-Brittannië, Italië, Joegoslavië, Nederland, Oosten rijk, Polen en Zwitserland heeft gehouden. Met uitzondering van Tsjecho-Slowakije en de Duitse Bondsrepubliek, waar slechts een geadviseerde snelheidsbeper king op Autobahnen bestaat, gelden mo menteel in 23 West- en Oosteuropese landen maximumsnelheden op snelver keerswegen en andere wegen. Uit de enquête werd voorts duidelijk dat de maximumsnelheid in de regel slechts dan vruchten afwerpt als de politie de naleving ervan gericht controleert en er op overtreding een gevoelige straf staat In de geënqueteerde beweegt de sinds de oliecrisis ingevoerde maximumsnelheid op snelverkeerswegen zich tussen 100 en 130 km en die op andere verkeerswegen tussen 70 en 100 kilometer per uur. Bij de enquête zijn de volgende gegevens verzameld: België: maximumsnelheid op snelver keerswegen 120 km, op overige wegen buiten de bebouwde kom 90 km. In de eerste vier maanden van 1974 is op de snelverkeerswegen het percentage ver keersdoden vergeleken met 1973 met 41,7 procent gedaald. In dezelfde periode van 1975 daalde dit percentage, vergeleken met 1973, met 22,8 procent. Op alle Belgi sche wegen viel van 1973 naar 1974 een daling van 21,4 procent en van 1973 tegenover 1975 van 11,4 procent te con stateren. Frankrijk (130/90): in vergelijking met 1971 liep het percentage verkeersongeluk ken in 1973 met 1,4 procent en in 1974 met 3,8 procent terug. Het aantal ver keersdoden daalde in 1973 met 5,9 pro cent en in 1974 met 13,5 procent. Deze dalende tendens zette zich bij de dodelij ke ongelukken in het eerste half jaar van 1975 voort Groot-Brittannië (112/96): in 1974 nam het aantal verkeersdoden in vergelijking met het jaar daarvoor met zeven procent af. Deze daling zette zich in het eerste kwar taal van 1975 voort. Italië (120/100): tijdens de oliecrisis daal de het percentage verkeersdoden met 25 procent Daarna hebben de autoriteiten geen gegevens meer bekendgemaakt. Nederland (100/80): de in begin 1974 inge voerde snelheidsbeperking heeft volgens de autoriteiten een „sterke teruggang van het verkeersongevallen en verkeersdo- dental" tot resultaat gehad. Exacte gege vens zullen in september bekendgemaakt worden. Oostenrijk (130/100): in de eerste drie maanden van 1974, toen een maximum snelheid van 100 km van kracht was, stierven 36,1 procent minder mensen op de snelwegen dan in het eerste kwartaal van 1973. In het eerste kwartaal van 1975, toen was de snelheidsbeperking verruimd tot 130 km, was de daling maar 15,6 procent vergeleken met dezelfde periode in 1973. Politie staakt onwettig Een motoragent praat wat met stakende collega's in San Francisco. De politieman nen hebben er maandag het werk neergelegd toen hun eis van een loonsverhoging van 13 procent door de gemeente werd afgewezen. Het hooggerechtshof van Californië heeft de actie vannacht onwettig genoemd en bepaald dat de staking moet worden beëindigd. Negentig procent van het politiekops staakte mee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7