ECHTPAAR VEEN NOG STEEDS PROBLEEM VOOR VOORSCHOTEN Muzikale bruiloft „Geef Wassenaar tramverbinding met Den Haag" Wel of geen subsidie aan Nutsbibliotheek? Sassenheimse sportschool mag toch kantine bouwen Sirene dook op uit de golven WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 4 Van onze correspondent WASSENAAR In de vergade ring van het V^rlteers- en Wel- zijnsoverleg, die op woensdag avond 27 augustus a.s. gehou den zal worden, komt o.m. een brief aan de orde, die de heer M. Bolten uit Wassenaar aan het gemeentebestuur geschre ven heeft over de aanleg van een tramlijn tussen Den Haag en Wassenaar. De tram, aldus de briefschrijver, is het meest milieuvriendelijke vervoermid del dat men zich denken kan. De heer Bolten voegt bij zijn brief geen uitgewerkte route. Wel zegt hij dat het niet wense lijk is dat het oude tracé van de vroegere HTM-lijn door Was senaar naar Leiden geheel wordt aangehouden. Hij denkt aan een aansluiting op het Haagse tramnet ter hoogte van Mariahoeve, als een aftakking van de daar aanwezige lijn 6. Hij acht het absoluut noodzake lijk dat Kerkehout in de nieuwe verbinding wordt opgenomen. De lijn kan eventueel zonder enig bezwaar door het mooie gedeelte van Wassenaar gepro jecteerd worden, bijvoorbeeld door de Kerkeboslaan of een van de lanen in de omgeving en over de Groot Haesebroekse- weg. De lijn zal namelijk geen of vrijwel geen noemenswaardi ge schade toebrengen aan flora en fauna. Dit in frappante te genstelling tot de aanleg van wegen of de „verbetering" van wegen. De lijn zal in dubbel spoor uitgevoerd dienen te wor den, maar het is niet nodig, aldus de heer Bolten, dat de beide sporen overal precies de zelfde route volgen. De lijn kan daardoor een toeristisch karak ter krijgen. De schrijver heeft het tracé ge dacht tot en met ongeveer de Backershagenlaan. Er staan echter meerdere alternatieven open om de lijn verder naar het dorp en naar Wassenaar-noord aan te leggen. Daar zou dan een keerlus moeten komen. In of bij de kom van het dorp zouden een of twee tramstationnetjes geprojecteerd kunnen worden met een kiosk en een overdekte fietsenstalling. Daar zou men kunnen overstappen op de bus lijnen uit de bollenstreek. Ten slotte merkt de heer Bolten op, dat de aanleg geheel of gedeelte lijk uitgevoerd zou kunnen wor den in het kader van de werk verruiming. Burgemeester en wethouders hebben deze brief zonder com mentaar doorgezonden naar het Verkeers- en Welzijnsoverleg. Dilemma voor Wassenaar: WASSENAAR Het departement Wassenaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft bij de gemeente een subsidie van 8.500 aangevraagd voor het vernieuwen van de inventaris van de Nutsbibliotheek, die in het gebouw van de Nutsspaarbank in de Langstraat is ondergebracht. Gelet op de aanwezigheid van een goed geoutilleerde Openbare Leeszaal en Bibliotheek kan men zich de vraag stellen, aldus burgemeester en wethouders in een nota over dit subsidieverzoek, of de Nutsbibliotheek nog wel een functie heeft. Het college meent deze vraag in zoverre positief te kunnen beantwoorden, dat de Nutsbibliotheek in de ruim 50 jaren van haar bestaan een geheel eigen lezerspubliek heeft opgebouwd. Daarente gen is zowel op rijks- als op provinciaal niveau een duidelijk streven waarneembaar naar een steeds verder gaande samenwerk ing en coördinatie van het beleid inzake het bibliotheekwerk. Burgemeester en wethouders wijzen er verder op, dat de vrijwilli gers van het Nut het lezerspubliek dat zij bereiken met veel inzet en enthousiasme begeleiden in de keuze van boekwerken. Vooralsnog zijn burgemeester en wethouders van mening dat de argumenten pro en contra de subsidieverlening zwaar wegen. Daarom heeft het college eerst het oordeel gevraagd van de commissie Onderwijs, die de volgende week in vergadering bijeen komt Uit een cijferstaatje dat bij de nota is gevoegd blijkt dat per uitlening in de Nutsbibliotheek de gemeente met 0,11 subsidieert Dat bedrag is voor de Openbare Bibliotheek 0,68. Het totale subsidiebedrag over 1973 aan de Nutsbibliotheek bedroeg 2.000 aan de Openbare Bibliotheek 169.235,80. Geduld Voorhouter beloond De dertienjarige Jan de Groot uit Voorhout had gis teren de dag van zijn leven. Hij sloeg een elf pond we gende karper aan de haak. De lengte van de karper bleek 72 centimeter. Acht weken lang was de jeugdi ge visser langs de kant van de vijver voor zijn huis aan de Ruysdaalhof al op kar pervangst Simmetje na simmetje werd verspeeld aan de kanjer, maar aan houder Jan won toch ui teindelijk. De karper is overigens weer in de vijver teruggegooid. Leiderdorp hoopt op rijkssubsidie voor bouw manege Van onze correspondent LEIDERDORP Er bestaat een goede kans dat Leiderdorp een zogenaamde DCAW-subsidie (subsidie voor aanvullende werken ter bestrijding van de werkloosheid) zal ontvangen. Deze subsidie zou ongeveer 500.000,- bedragen. De subsidie is enige tijd geleden aangevraagd voor een aantal projecten in De Bloemerd. B. en w. willen deze extra subsidie, als hij binnenkomt, nu bestemmen voor de bouw van een manege. De raad moet overigens daar nog zijn goedkeuring aan geven. Of die komt zal mede afhangen van de resultaten van de gezamenlijke vergadering van de commissies financiën en onderwijs op 4 september. Dan komt de exploitatie-rekening voor de manege opnieuw aan de orde. Tot dusver vertoont deze altijd nog een fors gat. NOORD WIJK In het hoofd kwartier van de Noordwijkse politie verscheen omstreeks het middernachtelijk uur een min of meer ontdane Leide- naar. Op de vraag van de wachtcommandant wat de jon geman zo laat naar de veste van Hermandad voerde, kreeg hij te horen, dat de bewoner van de sleutelstad zijn vrien din was kwijtgeraakt. Dit was voor de brigadier niet direct een melding, welke tot rigoureuze opsporingsmaatre gelen noopte, want het gebeurt uiteraard wel vaker dat jonge lui een poosje zoek zijn op een zoele zomeravond in een druk ke badplaats met veel vrouwe lijk schoon en marmelijk knap. Anders werd het toen de Lei- denaar aan zijn verhaal toe voegde, dat z'n partner, een studente, in het duister was verdwenen tijdens een zwem- partijtje in zee zonder zwem broek of bikini. En bij dit rendez-vous miste hij op een gegeven moment zijn vriendin. Een politiepatrouille kwam on middellijk in aktie en onder nam per jeep en voorzien van felle zoeklichten een speur tocht langs het strand. Weldra doorpriemden de lichtflitsen de branding. En daarop verscheen de naaktzwemster: als een Sirene, opduikend uit de golven... Van onze correspondent SASSENHEIM De heer Aarts mag bij zijn sportschool een kantine bouwen. De raad verklaarde gisteren op voorstel van burgemeester Kret het bezwaarschrift, dat de heer Aarts tegen weigering van de bouwvergunning had ingediend, gegrond. De grond van weigering, te weten bezwaren van de omwonènden, is inmiddels vervallen. De overige beroepschriften, die voorstel van B en W ongegrond betrekking hadden op het plaat- verklaard. De hoogte van erfaf- sen van te hoge erfafscheidin- scheidingen is vastgelegd in de gen werden door de raad op bestemmingsplannen en de Orgelconcert in Lisse Van een onzer verslaggevers LISSE Organiste Gemma Coebergh, vaste bespeelster van het orgel in de Boom in Am sterdam, zal a.s. zaterdag onder auspiciën van de Orgelkring Bollenstreek een concert geven in de St. Agathakerk. Aanvang 20 uur. Gemma Coebergh werd in 1945 te Haarlem geboren en studeer de na het Gymnasium aan het Amsterdams Conservatorium Orgel bij Albert de Klerk. Zij behaalde in 1969 het einddiplo ma Solospel met een aanteke ning voor Improvisatie. Gouden kloosterj ubileum zuster Clothilda in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE Zondag wordt in haar geboorteplaats Zoeterwoude het gouden kloos terjubileum herdacht van zuster Clothilda (A. C. v. d. Hoeven). Dat geschiedt temidden van de uitgebreide familiekring met een plechtige, gezongen, H. Mis in de Christus Dienaarkerk, aanvang 10 uur. Daarna wordt de viering voortgezet in het Don Boscohuis. Daar is 's middags tussen 3 en 4 uur gelegenheid de jubilaresse te feliciteren. Vijftig jaar geleden legde zuster Clothilda haar eeuwige geloften als Franciscanes van Benne- broek, de Orde die ook nu nog in Zoeterwoude gevestigd is. Zij was werkzaam in het onderwijs o.m. in Leeuwarden, Oudewa ter, Leidschendam en Haarlem waar zuster Clothilda moeder overste was. Momenteel ver blijft zij in een huis van de orde in Rotterdam. Uitstel kabel-tv Oegstgeest Van onze correspondent OEGSTGEEST De 115 meter hoge t.v.-mast die Oegstgeest nodig heeft voor kabeltelevisie, komt waarschijnlijk in de Leidse Merenwijk. Aanvanke lijk was het plan de mast aan het einde van de Lange Voort te plaatsen. Hiertegen zijn be zwaren ingebracht door het mi nisterie van Defensie. Een en ander brengt een vertraging van drie maanden met zich mee, wat betekent dat Oegst geest pas in april 1976 kabelte levisie heeft. Vanavond S.J.Z.-Stompwijk- se Stompwijkse Boys ZOETERWOUDE In het ka- der van zijn oefenprogramma zou S.J.Z. vanavond in Stomp- wijk spelen tegen de Boys. De gemeente Leidschendam heeft echter een speelverbod opgelegd voor de velden. S.J.Z. heeft nu toestemming ge kregen om deze wedstrijd op het tweede veld van Haasbroek te spelen waarbij de speelduur is bepaald op 2 x 30 minuten. Aanvang 18.45 uur. Zaterdag-eersteklasser Noord- wijk speelt morgen een oefen wedstrijd tegen zijn zondagse tegenhanger Roodenburg. Beide ploegen draaien momenteel een zeer verdienstelijk oefenpro gramma af, waardoor het in Noordwijk een bijzonder leuke wedstrijd kan worden. Aanvang 19.15 uur. raadsleden meenden dat het zin loos was dit te wijzigen voor deze twee speciale gevallen. Wel drongen zij er bij burgemeester Kret op aan, eens met de bewo ners over de zaak van de erfaf- scheidingen te gaan praten. Dit werd toegezegd. De raad ging akkoord met het verlenen van een garantie voor een geldlening van 2.750.000 voor de bouw van vierendertig bejaardenwoningen. Om een be ter inzicht in de cijfers te krij gen, stelde de heer Cigaar voor de zaak aan te houden en eerst in de raadscommissie voor fi nanciën te behandelen. Burge meester Kret zei dat dat geen zin had, aangezien de bereke ningen voor de bouw op het ministerie werden gedaan. Door een garantie te verlenen op de geldlening kan de gemeente be vorderen dat de flats een lage huur krijgen (rond 290). Klachten over overhangend struikgewas in Oegstgeest Van onze correspondent OEGSTGEEST - Het regent bij de gemeente Oegstgeest klachten over overhangend struikgewas, dat vele trottoirs onbegaanbaar maakt. De rijk spolitie zal het aanstaande weekeinde toezien of de Oegst- geestenaren hun struikgewas hebben gesnoeid. Het is name lijk een plicht voor eigenaren van tuintjes hinderlijk struik gewas te verwijderen. Ook het onkruid in Oegstgeest schiet de grond uit als gevolg van de tropische temperaturen van de afgelopen weken. Met alleen mankracht kon het on kruid niet meer bestreden wor den. Hierdoor ontstond de nood zaak tot selectief bespuiten. De gemeente heeft overigens steun gekregen van enkele Oegstgees- tenaren die bij het onderhoud van hun tuin ook de stoep en de boomspiegels bleken te heb ben betrokken. ZOETERWOUDE In het Don Boscohuis wordt morgenavond onder auspiciën van de Raad van Kerken de eerste van een aantal bijeenkomsten gehouden over het wereldvoedselpro bleem, aanvang 20 uur. (Van onze correspondent VOORSCHOTEN Het echtpaar Veen in het Burgemeester Vernèdepark vormt nog steeds een probleem voor het gemeentebe stuur van Voorschoten, dat op dit moment niet weet hoe dit laatste gezinnetje verhuisd kan worden, zodat het eerste blok woningen in het Vernèdepark afgebroken kan worden en de nieuwbouw beginnen kan. Op papier is het allemaal aardig geregeld: Het echtpaar Veen krijgt de boerderij „Wie kan keeren de hand des Heeren" aan de Leidseweg. De boerderij is echter gekraakt en de kra kers weten zich gesteund door een advoca tenkantoor en buurtbewoners, een spoedige ontruiming is niet te verwachten. De krakers hebben vorige week weer een brief van 'de gemeente Voorschoten ontvangen met de sommatie de boerderij met spoed te verla ten. Een Haags advocatenkantoor belde de burgemeester op en Dr. Van der Haar vond het verstandiger om de krakers voorlopig weer uitstel te verlenen. De Leidsewegbewo- ners steunen alleen al de krakers, omdat deze voorkomen kunnen dat het echtpaar Veen een onofficieel asiel voor dieren zou kunnen gaan houden in de boerderij. Het echtpaar Veen heeft in vroeger jaren gewoond in de Bij dorpstraat. Na klachten van de omwonenden kreeg het echtpaar een woonboot in de Molenlaan. Op zeker mo ment was het aantal dieren groter dan de oppervlakte van de woonboot en de dieren bescherming kon ingrijpen en de hele woon boot werd leeg gehaald. Daarna kreeg het echtpaar huisvesting in het Vernèdepark. Zichtbaar is voor iedereen het wit uitslaan vein de buitenmuren, dat is volgens beken den „kattepies". Mevrouw Veen veronder stelt dat haar dieren niet veilig meer zijn buiten en zo worden de tientallen dieren opgehokt in het kleine huisje. De toestand in het huisje in het Vemede- park is thans zo dat de dieren bezit genomen hebben van het hele pandje. Zo worden nagelopen door het echtpaar. Zieke dieren worden prompt naar de dierenarts gebracht en mevrouw Veen besteedt al haar geld aan voeding voor haar lievelingen. Ruw geteld bestaan die lievelingen uit een dertigtal kat ten en een tiental honden. Drs. B. Kloosterman, voorzitter van de Die renbescherming, vertelt dat de taak van de dierenbescherming o.a. is een harmonisch samengaan van mens en dier. „In het geval van het echtpaar Veen staat de dierenbe scherming machteloos. Er is geen sprake van dierenmishandeling zelfs sprake van een te grote zorg voor dieren. Toch is er in het pandje in het Vernèdepark iets scheef en misschien kan gesproken worden over een bepaalde vorm van mishandeling. De dieren krijgen geen gelegenheid volgens hun natuur te leven. Katten en honden vinden een huisje wel fijn als beschutting, maar willen daarnaast kunnen lopen. Een hond heeft recht om uitgelaten te worden." Op de vraag of de gemeente Voorschoten wel eens kontakt heeft opgenomen met de dierenbescherming over de zaak Veen, moet Drs. Kloosterman ontkennend antwoorden: „Daar is ook geen aanleiding voor. In de zin der wet worden de dieren goed verzorgd. Het is een soort weeshuis voor dieren. Wie zijn beestje kwijt wil die geeft het maar af bij het echtpaar en het diertje heeft een lang en zorgeloos leven binnen de muren van het huisje". Mevrouw Emmink die meermalen in kon- takt is geweest met mevrouw Veen, ziet weinig heil in overplaatsing van het echt paar Veen naar de boerderij. „De sociale begeleiding van de gemeente moet gericht zijn op het gegeven dat iedere bewoner slechts een beperkt aantal huisdieren kan hebben. Wanneer vandaag de dieren wegge haald worden, begint het echtpaar morgen weer opnieuw zwerfdieren te verzamelen." „Wie een pasklare oplossing weet, die mag het zeggen", verzucht drs. Kloosterman „misschien een boerderij met een groot stuk weiland en veraf gelegen van de bebouwing. Dat is echter voor Voorschoten een utopie." Leden van de Noordwijkse harmoniekapel „Cres cendo" brachten gisteravond een serenade aan het bruidspaar Leo Kouwenhoven en Willeke van de Eykel. Zowel bruid als bruidegom zijn vele jaren trouw lid van de harmoniekapel. Om half drie traden zij gisteren in het gemeentehuis van Noord- wijk in het huwelijk. Leo Kouwenhoven (26) is onderwijzer op de LOM-school in Leiden. Zijn bruid (21) geeft les op een kleuterschool in Oegst geest. De muziek werkte blijkbaar zo aanstekelijk voor het jonge paar dat het evenals zijn naaste familieleden (links) ook maar een instrument pakte.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4