Slager Overdevest legde alle negen Leidse stadspoorten vast A||a|*|aI( MO 1 Onder redactie van Jantje van Leyde, Belangstelling van leefgemeenschappen voor flats LWS gering UITGAAN Mild ld\U9/ tel. 071-22244 tst.17. 1WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT mm*--*- i TAGINA 3 De Zijl/LGB te sterk voor Zweeds team Van onze waterpolomedewer- ker LEIDEN Een selectie van de Zweedse waterpoloclub Tu- nafors S.K. uit Eskilstune Pater Van Gendt naar Leidse Hartebrugparo- Ichie Van een onzer verslaggevers LEIDEN Pater L. J. M. van •5 Gendt O.F.M. is met ingang van 1 september benoemd tot kapelaan van de Hartebrugpa- rochie. Hij volgt pater Stok man op die zich vanwege een zware longoperatie niet meer met het pastorale werk in de Hartebrugparochie bezig kan houden. Pater Van Gendt (62) is overigens geen onbekende in Leiden en omgeving. Hij is jaren werkzaam geweest in de Willibrordusparochie van Oegstgeest, waar hij met name de wijk rond „Bonaventura" verzorgde. In de kapel van de Bonaventurascholengemeen- schap leidde hij regelmatig bijeenkomsten. Jonge woningzoekenden laten zich nauwelijks registreren Van een onzer verslaggevers LEIDEN De verlaging van de leeftijdsgrens voor inschrij: ving als alleenstaand woning- zoekende bij het bureau huis vesting heeft tot nu toe nauwe lijks resultaat opgeleverd. Die grens is per 1 juli jl. terug gebracht van 24 tot 18 jaar. In die maand hebben zich even wel slechts 30 alleenstaanden in de leeftijd van 18-24 jaar bij Huisvesting laten registreren. Directeur Dekker van dit ge meentelijk bureau heeft een en ander gisteravond meege deeld in een vergadering van de gemeenteraadscommissie inzake het huisvestingsvraag- stuk. Dat zo weinig jonge wo ningzoekenden van de moge lijkheid om zich te laten in schrijven gebruik maken is voor de gemeente uiterst ver velend omdat deze cijfers de fundering moeten opleveren van het woningbouwbeleid voor deze categorie. Afgesproken is gisteravond dat men in advertenties in de plaatselijke dagbladen nog eens de aandacht zal vestigen op de verruiming van de in schrijvingsnormen. Daarnaast zal directeur Dekker er bij de Stichting Huisvesting Werken de Jongeren op aandringen niemand meer in te schrijven die zich niet eerst heeft laten registreren bij het Bureau Huisvesting. BS Leiden Racing Ford gaat niet door Van onze sportredactie LEIDEN De oefenwedstrijd, die BS Leiden vanavond in de Vijf Meihal zou spelen tegen de Belgische club Racing Ford Lier, gaat niet door. De reden dat de Amerikanen van de Belgen nog niet zijn gearri veerd - zij zouden afgelopen zondag komen - en Racing Ford daarom de oefenwed strijd zinloos acht. Overigens gaat de return (volgende week woensdag in Lier) wel door. De Belgen willen op 3 septem ber wel naar Leiden komen. BS speelt dan echter een oe fenwedstrijd tegen Jumpers, maar probeert daarvoor een andere datum te vinden. BS Leiden is overigens in principe rond met een tweede Amerikaan. Eén telefoontje naar de States is voldoende een 2.10 meter lange neger - een vriend van de gecontrac teerde Allen Williams - hier heen te halen. Het wachten is echter op een sponsor, die wil opdraaien voor de kosten van deze Amerikaan. „Open botenweekend" op de Westeinder (Van onze correspondent) LEIMUIDEN /RIJNS ATER- WOUDE Zaterdag en zondag a s. organiseert de watersport vereniging Rijnsaterwoude een ,open botenweekeinde", op de Zondags om 12 uur start er een snelheidswedstrijd op luchtma trassen, terwijl om 14 uur de traditionele handicap-race be gint. De organisatie berust dit jaar bij Henny Driessen en Hans de Roo. Leiden De gemeenteraad zal binnen kort een ambtelijk rapport bereiken over de resultaten die het „experiment leefgemeenschappen" in de Meren wijk en het Morskwartier heeft opgeleverd. Dat experiment houdt de verhuur in van flats van de Leidse Woningstichting aan alleenstaanden die met elkaar een communiteit vormen. Tot nu toe wer den hiervoor achtflats beschikbaar gesteld. De belangstelling van de kant van alleenstaand woningzoekenden was gering. In het ambtelijk rapport zal op grond van de opgedane ervaringen en de animo die door leefgemeenschappen aan de dag wordt gelegd, advies wor den uitgebracht om al dan niet tot uitbreiding over te gaan van het aantal flats voor communiteiten. Wethouder Verboom deelde gister avond in de gemeenteraadscommissie voor het huisvestingsvraagstuk mee, er naar te streven om de inning van de huur onder te brengen bij de eigenares van de flats, de Leidse Woningstichting. Momenteel int de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren de huren. Die stichting wil daarvan graag af vanwege de administratieve rompslomp die in ning meebrengt. schorte slager Kees, die afge lopen winter een cursus volg de bij Ars Aemula, waar hij met houtskool „aardig onder de knie had, maar de O.I.-inkt veel leuker vond". Thuis hangt zijn kamer hele maal vol met pennevruchten, tot en met het standbeeld van Rembrandt van het Amster damse Rembrandtplein. „Als iemand een gezicht op Leiden Leiden - Slagersbloed en kunstenaarschap. Het zijn twee mogelijkheden in één verbintenis, die de trouwe cliente le donderdagmorgen nauwelijks in de gedachten komen als men niets vermoedend de gemoderniseerde en aange paste slagerij van Overdevest aan de Herenstraat 65 binnenloopt. Veertig jaar geleden begon hier Cornelis (Kees) Gerardus Overdevest met zijn vrouw een zaak, die sinds kort is overgedragen aan zoon Clement. Tijden veranderen, zaken passen zich aan. Ook bij de Overde- vests in 1975. Maar men weet morgen beslist niet waar men beland is: in een recht toe, recht aan slagersbedrijf met dikke worsten aan de haken en rondborstige (con tradictie) hammen op de plank, of in een kunstgalerij, waar een pentekenaar zijn produkten aan de man brengt. Kees Overdevest staat 's mor gens nog in zijn oude zaak, maar de laatste helft van de dag staat hij achter een stuk papier met een pen en Oostin- dische inkt. Morgen bestelt u temidden van de heropenings- bloemen anderhalf ons frican deau, maar uw oog wordt al gauw getrokken door de ne gen Leidse stadspoorten, het academiegebouw, molen De Valk en allerlei Leidse senti menten meer, die door Kees Overdevest (66) zo'n beetje aan de lopende pen zijn ver vaardigd als pentekeningen. Anderhalf jaar geleden begon de heer Overdevest met zijn hobby: beelden in 1974 van gebouwen anno 1770. Veertig jaar eerder had hij al iets dergelijks geprobeerd, maar dat had zich nooit doorgezet. Onbenullige dingetjes, eigen lijk niets. „Maar", vertelt nu slagers grondvester Kees Overdevest, „ik zag destijds de oprichter van de Leidsche Post iets der gelijks doen op papier, en toen dachf ik: dat kan ik ook. Nou doe ik hetzelfde. Vóór de mid dag sta ik nog in de winkel, en de middag en avond (en 's nachts, als ik het kan opbren gen) besteed ik aan tekenen. Dat varieert van de Blauw- poortsbrug met molen De Valk op de achtergrond tot de Zierikzeese poort. Allemaal van foto's of prentbriefkaar ten". „Laatst, op vakantie, nam ik in Valkenburg bij een hotel een menukaart mee. Ik teken de het hotel erop na en bracht het resultaat later terug. De directie was enthousiast en liet de tekening inlijsten. Ik ga nu ook een tekening maken van de kievit, die bij ene Overde vest in Zoeterwoude (geen naaste familie) al een paar jaar (volgens de Leidse Cou rant) op het grasperk te gast is. En voor een Stompwijkse familie heb ik al voor de 14 kinderen een afbeelding ge maakt van de ouderlijke boer derij. Ik vergroot de dingen tot drie keer zo groot of tot zes tien keer zo groot, zoals de Zierikzeese poort. De volgende maand, 5 september, komt mijn collectie te hangen in ro tiserie Oudt Leyden, daarna begin ik aan een nieuwe col lectie". Kees Overdevest staat nergens voor. Dat ziet men al bij een bezoek aan de herboren sla gerswinkel, boven een assorti ment van soepen in verpak king. „Als ik niet meer slager kan zijn, stop ik ook met teke nen", verkondigt grondvester (in den vleze) Kees Overde vest. Voorlopig heeft hij nog een heel stel kaarten liggen, voor minstens een half jaar werk, die om kopiëring vra gen. „Iedereen komt met ouwe foto's aanzetten: maak er als- Kees Overdevest: de schilderende slager. jeblieft een tekening van. Over één tekening doe ik ongeveer 10 dagen. Ik verkoop wel eens wat, maar ik word er niet rijk van, want het materiaal kost me veel meer", aldus witge- vanaf de Lammenschans wil hebben, dan maak ik dat weer; daar ga ik gewoon 14 dagen voor zitten. Ik kan niet elke dag gaan zitten vissen". Ton Pieters ging „Den Burcht" en daarna om 19.30 uur een kindermusical in de aula van de „Alphons Ariensschool". Op vrijdag wordt op diverse scholen vanaf 16.00 uur een straattekenwedstrijd gehouden. 19.00 uur: rondgang met mede werking van de harmoniekapel „K G". Daarna een grote feestavond in het Kooipark met onder meer een miss en mister Kooi-verkiezing. Gedurende de hele week wordt in de kantine van speeltuinvereniging „Oos terkwartier" een tentoonstelling gehouden die gewijd is aan „75 jaar De Kooi". Molentochten Zaterdag en zondag a.s. organi seert de wandelkring Leiden weer zijn „Molentochten" over 5, 10, 15, 25 of 40 kilometer. De routes lopen door het gebied ten noordoosten van Leiden. Er wordt gestart vanaf de Laan de Goede Herder, bij parochie huis „De Drie Eendjes" in Zoe- terwoude-Rijndijk. Voor de af stand van 40 kilometer kan ge start worden tussen 9 en 10 uur, voor de overige afstanden tussen 9 en 14 uur. Het in schrijfgeld bedraagt twee gul- den. Inlichtingen: J. P. Woor- des, Eikenlaan 53 in Alphen Burgemeester Vis biedt de oudste inwoner van de Kooi, mevr. aan den Rijn, tel. 01720-75724. Post, een bloemetje aan. De Laat de Kanterstraat Drie moeders uit De Laat de Kanterstraat hebben er bij b. en w. op aangedrongen de her- bestrating van het plein in deze straat stop te zetten en met de bewoners in overleg te treden over een andere inrichting van het plein. De vrouwen vinden dat het plein door zijn onoverzichtelijk heid in hoge mate onveilig is voor het fiets- en autoverkeer maar vooral ook voor overste kende kinderen. In een schrij ven aan b. en w. bepleiten zij verbreding van de stoepen en versmalling van de rijbanen. Volgens de moeders zijn op het stadhuis al wel plannen ge maakt voor een veiliger inrich ting van het plein. „Wij hebben evenwel begrepen", zo voegen zij daaraan toe, „dat de afde ling Verkeerszaken de plannen voor het beveiligen van het plein onmogelijk heeft ge maakt. Ook hebben wij begre pen dat het plein in onze buurt in dit verband niet het enige voorbeeld vormt; deze afdeling schijnt alleen maar oog te heb ben voor invalswegen en hard rijdende auto's. Afgestudeerden Leidenaars die zijn afgestu deerd aan de Leidse universi teit of aan andere voortgezette opleidingen in Leiden en die daarna geen baan kunnen vin den hebben voortaan pas het recht zich in te laten schrijven als woningzoekende nadat ze een jaar lang werkloos zijn ge weest. Dat is gisteravond afge sproken in de gemeenteraads commissie inzake het huisves tingsvraagstuk. De praktijk tot nu toe is geweest dat afgestu- deeren die twee jaar lang inge schreven waren geweest in het maakt deze week een training- strip door Nederland. Giste renavond trad de Zijl/LGB op als gastheer voor de 18 man sterke selectie waarvan het eerste herenteam uitkomt in de hoogste afdeling van de Zweedse competitie. De overi ge leden spelen in de jeugd- competitie, reden waarom voor deze avond zowel een wedstrijd voor de heren als voor de heren jeugd op het programma stond. De wedstrijd voor de heren jeugd (onder 20 jaar) is vooral dank zij beter plaatsen en goed benutten van kansen geëindigd in een 5-4 overwin ning voor de Zweden. Bij de heren bleek de Zij l/LGB duidelijk sterker; de fel op de man spelende Zweden, die het afgelopen seizoen op de derde plaats in de competi tie eindigden, kwamen snel heid tekort tegen het Leidse team dat deze avond drie vas te spelers miste. Tot het begin van de derde periode ging de strijd door goed standhouden van de Zweedse verdediging gelijk op, daarna kwamen de Leidenaars via 5-3 aan het eind van de derde periode tot een eindstand 7-3. De komen de dagen zullen door de Zwe den nog oefenwedstrijden ge speeld worden tegen Zeester/- Prinsen uit Uden en de LJssel uit Deventer. In en rond Lelden Frontale botsing in Alphen: 2 gewonden (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DEN RIJN Twee personen zijn gistermid dag omstreeks kwart over vijf vrij ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op de Korts teekter- weg. Door nog onbekende oor zaak botste een personenauto, rijdend in de richting Zwam- merdam, en bestuurd door de 32-jarige J. L. P. W. Brand uit Wilnis, frontaal tegen een volks wagenbusje, bestuurd door de 23-jarige G. K Jansen uit Zwammerdam. De beide be stuurders moesten met diepe snijwonden opgenomen worden in het Diaconessenziekenhuis te Leiden. De auto's waren total- loss. De politie verzoekt even tuele getuigen zich te melden, tel. 01720-93941. Open badminton- toemooi in Nieuwkoop NIEUWKOOP Up zaterdag 20 september organiseert de Badmintonclub Nieuwkoop ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sportzaal in plan Bouwlust een tournooi, waaraan alle inwoners van Nieuwkoop kunnen deelnemen. De inschrijving staat open voor enkel-, dubbel en mixpartijen. Via een speciale folder heeft de actieve vereniging deze week reeds de inwoners van Nieuw koop „opgewarmd" om aan dit unieke gebeuren deel te nemen. Bij de voorinschrijving is reeds flinke interesse gebleken voor dit evenement. De badmintonclub Nieuwkoop hoopt met dit evenement ook haar ledental flink uit te brei den, hetgeen vooral door inge bruikname van de nieuwe hal om financiële *-edenen een nood zaak is. In het winterseizoen zal er wekelijks in Nieuwkoop kun nen worden ges» eld in diverse groepen onder deskundige lei ding. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. „The Godfather II", 14 jr. Dagelijks: 14.00 en 20.00 uur. Camora: Hoge Woerd 49, tel. 24919. „Where Eagles dare", 14 jr. Dagelijks: 20.00 uur. Kindermatinee: „Robin Hood en zijn schelmen", wo. za. 14.30 uur. zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „Binnie Clyde". Vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Udo: Steenstraat 39. tel. 24130. „Sa men uit. samen thuis". a.l. dag. 14.30, ,19.00 en 21.15 uur. zondags: 14.30. '16.45,19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. „The return of the Pink Panther", a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30, 16.30,19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „Inpikken en wegwezen", 14 jr. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondags: 14.30,16.30. 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. Blood Money". 10 jr. Dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Plpi in Takatukaland", a.l. woensdag 14.30 uur. Nachtv.: „Als mannen dat alle maal zouden weten", 18 Jr. vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Hulpverlening Burgerraadsman, Koombeurssteeg 7, tel. 54171, spreekuur maandag, dins dag en woensdag van 11-12 uur en donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Hulpdienst, dag en nacht, tel. 25202. Burgerlijke stand LEIDEN GEBOREN: Jasper Imma- nuel, zv H. J. van der Rhee en A. A. Landsman: Johanna Maria Martina Angela, dv K. E. Walozsick en M. L. M. Lam boo; Prita Parvatha Kumari, dv A L. Klinkert.en V. K. Kanniah Pillai; Maria Lisa Ester, dv F. C. Vandenbus- sche en E. H. Parméus; Alcha Jessica, dv F. E. Boelé en C. E. I. In 't Veld; Linnéa Anna, dv P. J. T. van Veen en B. Johansson; Carsten Gilbert Franciscus Vincent, zv F. J. van de Ven en J. C. Lok. OVERLEDEN: J. Verver, geb. 24 dec. 1920, man; W. Zadroga Zagloba, geb. 18 feb. 1895, man; G. Sijpestein, geb. 28 jan. 1918, man. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen (donderdag) langs de volgende stra ten in Leiden: Rijnsburgerweg, Ter- weepark. Boerhaavelaan, Manenpoel- straat, Kagestraat, Zweilandlaan, Van Swietenstraat, Faljerilstraat, Houtlaan. A. Duycklaan, Van Beuningenlaan, Van Slingelandtlaan, J. de Wittstraat, J. van Oldenbameveldstraat, Fagel- straat, Ledenberchstraat. Hogerbeets- straat, Warmonderweg, Nachtegaal laan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijst erstraat. Roodborststraat, Merelstraat. Wassenaarseweg. Leeuwerikstraat, Stationsweg, Paviljoenshof, Stations plein, Morssingel, Pesthuislaan, Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Mor- spoort tot Lage Morsweg), Paul'Kru- gerstraat. Pres. Steynstraat. Trans- vaalkade en hof Joubertstraat. Woma- rantstraat, Van der Tasstraat, Lopsen- straat, Rijnzlchtstraat, De Wettstraat, Reitzstraat, De la Reystraat, Pretorius- De Kooi in feeststemming Ook burgemeesters laten we ieens een ballonnetje op. Dit bleek gisteravond toen burge meester Vis de feestweek ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Kooi opende door het oplaten van een aantal bal lonnetjes in het gelijknamige park. Het was klaarblijkelijk geen „ballonnenweer", want de ballonnen daalden al weer gauw terug op de aarde. Tijdens de opening was het overigens wel erg rumoerig. De bewoners van de Kooi waren erg uitgelaten, maar dat kwam doordat dit het „eerste feest sinds tijden is," zo lispelde iemand mij in het oor. Het openingswoord van burge meester Vis werd overstemd door het geroezemoes van de aanwezigen. Om de boel wat op te vrolijken was de R.K Harmo niekapel eerder op de avond langs de drieduizend gezinnen, die in de Kooi wonen, getrok ken. Bij de openingsplechtigheid hoorde ook het uitreiken van bloemen door burgemeester en mevrouw Vis aan de drie oudste bewoners van de Kooi. En dat vonden de 89-jarige mevrouw H. vein Es-Kruit, de 90-jarige me vrouw J. v. d. Heiden-v. d. Pligt en mevrouw A. H N. Post-Del- sasso prachtig. De dames had den het af en toe wel een beetje moeilijk, hier en daar werd een traantje weggepinkt. Na ruim een half jaar organise ren heeft het wijkcomité in sa menwerking met clubhuizen en speeltuinvereniging een pro gramma samengesteld dat er als volgt uitziet: Woensdag: 20.00 uur: drive-in-disco in speeltuin Oosterkwartier. Donderdag: „Thé dansant" voor bejaarden in het dienstencentrum aan de Diftstraat; aanvang 14.00 uur. Ringsteken in het Kooipark om 16.00 uur. Omstreeks 19.00 uur een rondgang door de Kooi met medewerking van muziekvereni- bevolkingsregister, na de vol tooiing van hun studie onmid dellijk in aanmerking kwamen voor registratie bij het gemeen telijk Bureau Huisvesting. Op heterdaad Een bewoner van de Valerius- straat belde de politie gisteren nacht met de mededehng dat een onbekende man zijn auto, die geparkeerd stond op de hoek Sweelincklaan-Valerius- straat, probeerde te stelen. De eigenaar was wakker geworden van het starten van de motor. Bij aankomst van de politie was de onbekende man nog steeds bezig in de auto met het doorverbinden van de contact draden. De man, een 36-jarige modelbouwer uit Den Haag, werd door de politie ingere kend en overgebracht naar het bureau. Huis op de Waard De bewoners van het Oudelie- denhuis hebben sinds kort hun intrek genomen in ,,'t Huis op de Waard" aan de Oranje- gracht. Burgemeester Vis opent op dinsdag 9 september het Huis officieel om drie uur 's middags. Het Oudeliedenhuis aan de He rengracht is inmiddels ver kocht Een van de directeuren van het Leidse straatmakersbe- drijf Gebr. De Bolster aan de Oude Vest wil in het huis gaan wonen en er tevens een kan toor van het bedrijf inrichten. Het Oudeliedenhuis staat onder Monumentenzorg, wat wil zeg gen dat de nieuwe eigenaar eerst toestemming van het mi nisterie van CRM nodig heeft, als hij wil gaan verbouwen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3