Spanje gist mee met Portugal Hans Horn werkt in Italië aan Olympische vorm Vandalisme maakte voortijdig einde lan cricketduel FRANCO'S ROMMELENDE VULKAAN TOPRUITER WIL NIET TERUG PUBLIEK LOOPT STORM VOOR POLEN-NEDERLAND )onohue overleden OENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 rekoesterd gras Yorkshire vernield en rechtse groeperingen. Reeds nu treft men in Spanje meer geweld en terrorisme aan dan in het huidige revolutionaire Portugal zijn te vinden. Afgelopen weekeinde werd in Madrid een politie man, Antonio Rodriguez, op straat doodgeschoten door vier links georiënteerde jongemannen. Rodri guez was de vijfde Madrileense politieman die in één maand gedood of gewond werd door stadsgue- rillos. Door politiek geweld werden dit jaar min stens twintig mensen gedood. Tijdens de begrafenis van Rodriguez, op maandag middag, riepen ongeveer tweeduizend rechtse de monstranten: „De macht aan het leger" en „Weg met het regeringsbeleid van geleidelijke politieke liberalisatie! Intussen verspreidde de extremde linkse groepe ring FRAP (het Patriottisch anti-fascistische revo lutionaire front) pamfletten waarin wordt opgeroe pen tot gewapende rebellie. Hieruit blijkt duidelijk dat de jonge Spaanse radicalen de neiging tot geweld, die zo kenmerkend was voor hun voorou ders, hebben geërfd. Ook de stemming in de persberichten, zoals het voorpagina commentaar in het dagblad ABC van zondag met als kop „Genoeg", dat opriep tot onmiddellijke „anti-terroristische wetgeving", is al even geëmotioneerd en star als de stemming die heerste tijdens de burgeroorlog, twee generaties geleden. Maar ook op andere gebieden is de invloed van de gebeurtenissen in Portugal voelbaar. Er bestaat verschil van mening over de vraag of de negen Spaanse officieren van de Democratiscne Militaire Unie, die onlangs werden gearresteerd, enige rel. tie hadden met de Portugese officieren van dt Beweging van de Strijdkrachten. Met de stilzwijgende omzichtigheid waarmee offi ciële ontkenningen hier worden behandeld, zeggen enkele commentatoren dat Spaanse officieren al leen hun steun wilden betuigen aan een onmiddel lijke overdracht van de macht van Franco aan Prins Carlos. Dit zou moeten geschieden om een einde te maken aan het politieke klimaat van bezorgdheid over de opvolgingskwestie, waarin ook de vader van de Prins, Don Juan, nog een rol hoopt te spelen. Anderen zeggen dat de officieren alleen maar het zichtbare topje van een ijsberg zijn en dat er wijdverbreide steun aanwezig is voor de lijn die, naar men aanneemt, generaal Diez Alegria volgt Deze wordt algemeen beschouwd als een Spaanse Spinola van de dagen van het liberalisme na de staatsgreep in Lissabon. Dergelijke gebeurtenissen deden zich niet voor sinds de Spaanse Burgeroorlog en ook niet tijdens het daarop volgende regiem van Franco. Boven dien schijnen de Spaanse officieren te passen in de leeftijdsgroep en de militaire rangen die ken merkend waren voor de harde kern van de Bewe ging van de Strijdkrachten in Portugal. De on doorzichtige structuur van de partijen die de twee voornaamste groepen vormen van de Spaanse oppositie, toont dezelfde soort verdeling, zowel links als rechts. De partijen weerspiegelen de verschillende maat schappelijke, economische, ideologische en klasse- pderscheidingen die men zowel in Spanje als in Portugal aantreft. Maar omdat Portugal kleiner is, is het een redelijk homogeen cultureel geheel, terwijl de Spaanse politiek nog ingewikkelder gemaakt wordt door het feit dat Spanje feitelijk een mozaïek van volkeren is. Elke groep voelt op zijn wijze een sterke weerstand tegen de overheer sing van Madrid. Deze weerstand merkt men vooral in het Baskenland en in Catalonië. Zo omvat de ene groep het Democratische Ver bond (het geesteskind van Santiago Carrillo, de secretaris van de communistische partij van medio 1974 na de staatsgreep van april in Lissabon) de socialistische volkspartij, de communisten en verscheidene andere kleinere partijen. De andere groep, de Democratische Samenwerking bestaat uit de PSOE (De Spaanse socialistische arbeids- partij) democratisch links, de sociaal-christelijke partij, de Spaanse liberale unie en de traditionele' monarchisten. Als tegenwicht voor de gematigde linkse groeperingen maken van de Democratische Samenwerking ook deel uit twee extreem-linkse communistische groeperingen. Copyright The Guardian Schalier raakte ernstig gewond toen Mark Dono- hue tijdens de laatste trai ning zondagmorgen in de vangrail tot stilstand kwam na een klapband. De chirurgen van het zie kenhuis te Knittelfeld waar Schalier was opge nomen, hebben door tal rijke operaties (een nier en de milt werden verwij derd) tevergeefs getracht verbetering te brengen in de kritieke situatie. CHORZOV - Èr bestaat bijzonder veel belang stelling in Polen voor de op 10 september in Chor- zov te spelen interland wedstrijd Polen—Neder land voor groep 5 van de voorronde van het toer nooi om de Europese be ker voor landenploegen. Al 200.000 kaartjes aangevraagd stadion heeft een capaciteit van 75.000 plaatsen. Over de samen stelling van het Poolse team is slechts bekend dat trainer Kazi- mierz Gorski zijn ploeg zal base ren op de bekende spelers. Hij zal niet met jeugd gaan experi menteren. De Poolse bond heeft inmiddels FC Nantes verzocht Robert Gadocha vrij te geven voor de interland. Polen zal op 3 september nog een oefenwed strijd spelen tegen Bulgarije of een buitenlandse club. Haaksbergen Op ont nuchterende wijze kwam vorige week bij het CHIO in Aken aan het licht welk een verschil in klasse er bestaat tussen de Nederlandse ruiters, die niet de beschikking hebben over toppaarden, en Europese azen als Hu- go Simon, Hendrik Snoek en een Alwin Schocke- möhle.De nationale equi pe van Ben Arts eindigde met 97,5 strafpunt op een beschamende laatste plaats in de landenwed- strijd. Bovendien plaat ste geen enkele Neder landse combinatie zich voor het belangrijkste onderdeel van het CHIO, de Grote Prijs van Aken. Het was duidelijk dat een ploeg in een dergelijke constellatie geen enkele kans maakte om tijdens de Europese kampioen schappen ook maar in de buurt van de medailles te komen. Coach Ben Arts besloot dan ook de al ingeschreven formatie te rug te trekken. Alleen Hans Horn kreeg nog een.kans. Deze ruiter, die in 1969 vanuit Haaksbergen, waar hij geboren en getogen is, verhuisde Ita liaanse bodem, had vroeg in het seizoen enkele formidabele prestaties geboekt. Horn, even overgewipt naar het ouderlijk huis in Haaksbergen: „Vorig jaar won ik met Codex negen nationale concoursen. In Italië wel te verstaan. Codex behoor de vorig jaar dan ook tot de meest succesvolle tien paarden van dat land". Het uitzenden van een landen ploeg, zo was in Aken gebleken, had weinig zin. De enige kans op Nederlands succes was deel name van Hans Horn aan de Europese kampioenschappen voor springruiters. Een pro bleem was alleen of het paard, dat in mei aan een verharding van het hoefkraakbeen werd geopereerd, tijdig weer in de juiste vorm en conditie zou zijn. Hans Horn: „Ik weet zeker dat Codex in München het parcours zonder meer had kunnen lopen, gegarandeerd. Maar er was dan weinig kans dat je je echt kon meten met een Hugo Simon of een Hendrik Snoek, die al die tijd wél met hun paarden heb ben kunnen oefenen. Daarom heb ik besloten dat ik niet naar München ging." Hans Horn had nog maar net zijn diensttijd erop zitten toen hij in 1969 de stap nam om zijn domicilie te verleggen naar Italië. Tijdens wedstrijden in Nederland was Horn in contact gekomen met doctor Rossari, een Italiaan die in paarden handelde. Voor de jonge ruiter was de kennisma king aanleiding om op vakantie naar Rossari te gaan. Hom: „Het was de bedoeling om er een paar maanden te blijven. Drie maanden was ik in Italië De „Italiaanse" Nederlander Hans Hom in actie. „Ik ben al lang blij dat ik één goed paard heb". toen Rossari, die een soort be drijfsleider was in de Stal van Orlandi, overleed. Tot 1971 ben ik bij Orlandi blij ven werken. Hij bezit een grote pensionstal. Toen waren er ge loof ik zo'n dertig paarden. In 1971, toen ik twee jaar bij Or landi gewerkt had, ben ik voor mezelf begonnen. Twee hanen in één hok, dat gaat niet, zei Orlandi. En daar had hij groot gelijk in. Hij had paarden in die stal en ik ook. En allebei wilden we graag verkopen. We wilden beiden iets opbouwen en dat was samen gewoonweg niet mo gelijk. Begrijp me goed, we zijn in de beste verstandhouding uit elkaar gegaan, er waren geen moeilijkheden. We kunnen nog steeds goed met elkaar opschie ten". Van de stal van Orlandi, die in de buurt van het vliegveld Mal pensa ligt, veertig kilometer ten noorden van Milaan en op slechts tien kilometer van Lago Maggiore, vertrok Hans Horn naar een klein dorpje in de buurt van Brescia. „Nu heb ik zes springpaarden, waarvan Codex, Winnetou, God- father en Ensor de belangrijkste zijn, en vijf andere paarden. Codex kocht ik drie jaar gele den in België. Zijn vader heet ook Codex, vandaar zijn naam. De moeder is een Hannover- aan". Hans Hom is weigevaren bij zijn Italiaanse avontuur. Voor alsnog ziet hij geen reden om terug te keren naar zijn moeder land. „Waarom zou ik weer in Nederland gaan wonen", zegt Hom. „Ik heb in Italië iets opge bouwd, heb daar- relaties en vrienden gekregen. Misschien had ik in Nederland nooit kun nen realiseren wat ik in Italië heb gedaan". Voor de 27-jarige Hom is het zaak een blik in de toekomst te werpen. De voorbereidingen voor het volgende grote hippi sche evenement gelden de Olympische Spelen in Montreal. „Je moet vooruit kijken", zegt Hom voorzichtig. „Maar er is altijd nog een Olympisch Comi té dat bepaalt welke ploeg wordt uitgezonden. En er kan in een jaar tijd van alles gebeuren. Al zullen we in Montreal niet direct tot de favorieten behoren, toch moet Nederland de moge lijkheid om naar de Olympische Spelen te gaan niet zomaar voorbij laten gaan. Alle ruiters van de ploeg zijn betrekkelijk jong en kunnen de ervaring, die ze opdoen in Mont real uitstekend gebruiken voor de Olympische Spelen die in 1980 zullen plaatsvinden. De Ne derlandse equipe beschikt nu niet over toppaarden en de tijd tot de Spelen in Montreal is te kort om daar nog veel verande ring in te brengen. Maar ik denk dat over een jaar of drie ook de Nederlandse ruiters over het juiste materiaal beschikken". Sponsor „Johan Heins heeft pas Roman- tico S voor vijftig procent van Herman Seiger gekocht en hij verwacht veel van dat paard. Henk Nooren moet zien dat hij een sponsor krijgt om een top- paard te kunnen aanschaffen. Vroeger was er een fonds waar uit goede paarden gekocht wer den voor ruiters van de nationa le ploeg. Dat systeem bestaat al jaren niet meer. Waar moet het geld vandaan komen? Een op lossing is misschien het rijden op reclamepaarden, zoals in Duitsland veel gebeurt. Paarden met naam Jagermeister, Nec- kermann enzovoorts. Nu is het zo dat je van een goede ruiter als Arno Neessen, die een paar jaar terug aan de nationale top stond, niets meer hoort omdat hij niet over een goed paard kan beschikken. Als je een beetje aan de internationale top wilt meedraaien moet je twee drie goede paarden hebben". „Ik ben al blij dat ik één zo'n paard heb en ik weet dat ik over drie erg goede jonge paarden beschik. Die jonge paarden zul len denk ik niet op tijd klaar zijn voor het grote werk: de Olympische Spelen. Daarom ben ik in onderhandeling om een tweede toppaard te kopen". Van onze correspondent Antonio de Fi- gueiredo teren zou de laatste inen van de vijfdaagse wed- ijd, waarin Engeland een vrij- te halen voor- ong had genomen. Australië met 1-0 na een «winning. In het eerste duel een draw in de tweede ichimeting. iderhalf uur voor het begin de laatste dag van de wed- ijd tussen Engeland en Aus- lië viel de beslissing de wed- ijd af te gelasten. Op het veld Headingley kon onmogelijk )rden gespeeld, een alternatief rein bleek niet geschikt. Het voor het eerst in de geschie- s van meer dan een eeuw tcricket om de legendarische symbolische trofee The As- dat om een dergelijke reden i wedstrijd moet worden ge lakt. EDS Vandalen hebben in de nacht van maandag op dinsdag veld verwoest waar Engeland en Australië hun derde wed- Ijd uit de reeks van vier cricketontmpetingen spelen. De polite Leeds maakte gisteren bekend dat op het gekoesterde gras het Headingley cricket veld motorolie was gesproeid en dat ine gaatjes waren gegraven in de pitch. Vanmorgen was nog niet beslist of de wedstrijd zal worden over gespeeld, hoewel Engelse en Australische officials die moge lijkheid onderzoeken. Wanneer de derde testwedstrijd niet op nieuw wordt vastgesteld, be houdt Australië The Ashes om dat Engeland zijn achterstand van 1-0 dan in de vierde en laatste wedstrijd niet meer zal kunnen veranderen in een voor sprong. Slagzinnen Slagzinnen op de muren van het cricketstadion in Leeds maakten duidelijk dat de „aan slag" op het veld in verband staat met de campagne om de 34-jarige George Davis uit de gevangenis te krijgen. Davis, uit Londen, is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf op verdenking deel te hebben ge nomen aan een gewapende roof overval in de Londense voor stad Ilford. Bij die overval raakte een poli tieagent gewond en werd onge veer 40.000 gulden gestolen van een electriciteitsmaatschappij. Met Davis werden nog drie mannen gearresteerd, van wie er een weer werd vrijgelaten. Sinds de veroordeling van Davis zijn geregeld leuzen op muren in Oost Londen gekalkt met kre ten als „Davis is onschuldig". Op een van de muren in Leeds stond gistermorgen: „Het spijt ons dat dit moest gebeuren. George Davis is onschuldig." En: „Recht voor George Davis." Een man die beweerde deel uit te maken van de groep die de campagne voor Davis voert, heeft een radio-station in Lon den opgebeld en verteld dat een groep van zes man uit Londen naar Yorkshire was gegaan om Veel meer dan troosteloos kijken konden aanvoerders van Australië Chappell (rechts) en Greig (Engeland) niet doen. Op dit vernielde cricketveld kon niet meer worden gespeeld. het wicket te vernielen. „Wij meenden", voegde hij er aan toe, „dat als wij zijn zaak op deze manier nog eens onder de aandacht zouden brengen, hij er voordeel van kon hebben." Zeilers woedend na massale diskwalificatie STOKE Bij het Euro pees zeilkampioenschap in de 470 klasse in Stoke (Eng) zijn gisteren in de derde race 52 van de 61 boten gediskwalificeerd wegens een te vroege start. Met deze diskwalificatie heeft de jury zich de woede op de hals gehaald van veertien deel nemende landen, die de wed strijdleiding dan ook hebben verzocht de regatta te staken. Blijft de jury bij zijn beslissing dein is de kans groot dat nog meer landen zich zullen terug trekken. De als 22e gefinishte Engelsman Smith werd nu win naar van de derde race. MADRID De aankomst van prins Juan Carlos in Franco's vakantie oord Cgruna waar hij vandaag de slotbijeen komst leidde van de Syndicale Econo mische Raad van Galicië, heeft de spe culaties over een spoedige overdracht van de macht in Spanje vergroot. On danks de gewoonte van de Spanjaarden om ervan uit te gaan dat de politieke situatie in het land stabiel is, lijkt de toestand in feite bijzonder gespannen. De ontwikkelingen in Portugal zijn een van de factoren die de polarisatie in de Spaanse politiek verscherpen. Het re giem van Salazar viel uiteen binnen een paar jaar na de dood van de dictator ondanks pogingen van zijn opvolger Caetano om een liberaal beleid te voe ren. Hoewel in Spanje het probleem van Franco's opvolging de stoot heeft gegeven tot een verschui ving naar een meer liberaal beleid, is het land op weg naar een politieke confrontatie tussen linkse GRAZ De Amerikaanse auto- oureur Mark Donohue is gis- eravond overleden aan compli- aties die gevolgd zijn op de peratie die hij zondag onder- ing voor de verwijdering van en bloedprop in de hersenen. Jonohue was gewond geraakt 'ij het ongeluk dat hem zondag verkwam tijdens een oefenrit 'oor de Grote Prijs van Oosten- ijk. Man fred Schalier, een van de baancommis sarissen tijdens de Grote Prijs van Oos tenrijk op het cir cuit van Zeltweg, is gisteren aan zijn verwondingen over leden. Rinus Michels terug in De Meer. Alsof hij nooit was weggeweest. De spelers gingen er eens extra voor zitten. Achtergrond (v.l.n.r.): Dusbaba, Krol, Ling, Geels, Stuy Suurbier, trainer Haarms en Jan'van Gorp. Voorgrond: Michels, Wickel Notten en Van Santen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13