TELEURSTELLING OVER WETSONTWERP VOLKSVERZEKERING Spaanse politiemannen eisen harder optreden regering Parlement Suriname wil uitstel behandeling onafhankelijkheid Geld moet rollen voor economisch herstel ADVIES VOOR NIEUW EXAMEN ECONOMIE-2 AMBASSADEUR VS IN TANZANIË LAGER IN RANG Vuurzee verwoest papierloods in Koudekerk QeMóa(2owLü/tïi Zenuwpatiënten in „chemische dwangbuis" Algerijnse gegijzelde uit kamp bevrijd piNSDAG 19 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT den haag (anp) - Omdat het publiek de economische vooruitzichten somber inziet, heeft het de neiging zijn aan kopen van duurzame ver- bruiksgoederen uit te stellen en mede doordat die aankopen worden uitgesteld, blijft het economisch herstel uit. Deze indruk heeft men bij het Centraal Planbureau en bij de Nederlandse Spaarbankbond op grond van de gegevens in zake de consumptieve beste dingen van de Nederlandse be volking en van de grote bedra gen, die het publiek spaart Prof. drs. J. Weitenberg van het Centraal Planbureau, naar wiens mening hierover wij vroegen, zei de indruk te heb ben, dat de consumenten hun aankopen van duurzame ver- bruiksgoederen uitstellen door gebrek aan vertrouwen in de economische toekomst. Hij had de indruk, dat hierdoor de op het stimuleren van de con sumptieve bestedingen gerich te koopkrachtinjectie in de vorm van een tijdelijke belas tingverlaging tot dusver geen uitwerking heeft Deze verla ging van de loon- en inkom stenbelasting, die op 1 april is ingegaan, moet de koopkracht van de consumenten met in totaal ongeveer 840 miljoen in de periode van negen maan den tot het einde van dit jaar vergroten. Voor het succes van een der gelijke maatregel tot stimule ring van de economie is de overheid afhankelijk van de houding van de consumenten, aldus prof. Weitenberg. Ken nelijk ontbreekt het de men sen nog aan vertrouwen in de economie en daardoor mist de maatregel zijn uitwerking. Is het vertrouwen echter een maal teruggekeerd, dan is het niet onmogelijk, dat men zijn aankopen inhaalt en dan kan het herstel wel eens snel gaan, zo stelt prof. Weitenberg. Helena Sacha- rov, de echtge note van de be kende Russi sche geleerde, die zich openlijk het huidige Rus sische regime bekritiseert bij haar aankomst in Parijs. Zij heeft van de Russische auto riteiten een uit reisvisum gekre gen om in Italië een oogoperatie te ondergaan, dip in Rusland niet mogelijk (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (volksge- zondheid) betreurt het, dat het wetsontwerp volks verzekering ziektekosten niet via de geëigende proce dure in de publiciteit is gekomen. De Unie van Ziekenfondsen heeft dit ontwerp voortijdig in han den weten te krijgen en in de publiciteit gebracht. AMSTERDAM - De vereniging ter bevordering van modern onderwijs in sociale wetenschappen (VSW) heeft een advies opgesteld nu er een nieuw examen economie-2 komt. Met dit advies richt de VSW zich tot alle eindexamenkandida ten met economie-2 in hun pakket en met name tot de studenten die zijn uitgeloot voor een studierichting waarvoor een studentenstop geldt, tot de eindexamen kandidaten die herexamen moeten doen en tot de in eerste instantie gezakten. Zij kunnen opnieuw examen doen in economie-2 op 28 augus tus of 5 november. Door deel te nemen aan het examen kan men zijn gemiddelde cijfer opvoeren. Hiermee kan de student die is uitgeloot, hoewel de loting is afgelopen, toch nog een kans maken op toelating tot een van de studierichtingen. Kandidaten met drie vijven op hun lijst, waarvan één voor economie-2 doen er volgens de VSW goed aan zich niet' alleen voor het nieuwe examen op te geven maar de schoolleiding ook te vragen herexamen te mogen doen in een van de twee andere vakken. Werkt hij zijn vijf voor economie-2 weg, maar blijft hij onder de vereiste 43 punten totaal, dan kan hij via een herexamen Voor een van de andere vakken, slagen. Het wetsontwerp komt er in lijnen op neer, dat elke Nederlandse burger in het ver volg verplicht tegen ziektekos ten zal worden verzekerd. Hier- vervalt de huidige zieken fondswet en de algemene wet bijzondere ziektekosten. Iede reen zal volgens deze nieuwe wet gelijk worden behandeld, zodat de klasseverschillen weg vallen. Wie in een ziekenhuis „luxere" behandeling wenst, zal dit zelf moeten betalen. De vroegtijdige publicatie wordt door de staatssecretaris be treurt, omdat met name de pa ragraaf over de financiering deze nieuwe volksverzeke- ling nog in het wetsontwerp aitbreekt. Een commissie van grijze mannen" wordt hiermee \dast. Hij neemt aan dat als inmiebetaling een bepaald per- atage van het inkomen zal torden gegeven. Hoe de ver- toudingen echter zullen liggen is nog niet bekend, omdat hier over nog overleg gaande is. In een eerste reactie op dit wets ontwerp vindt de Unie van Zie kenfondsen het vreemd dat deze financiering wordt overgelaten aan een raad van wijze mannen die de tarieven en honoraria zou moeten vaststellen. Diezelfde mening is men toegedaan bij de Maatschappij voor de Genees kunst, men beschikte daar over igens nog niet over de volledige tekst. Men vindt een vaststelling van honoraria door „wijze man nen", eventueel afwijkend van de resultaten van onderhande lingen tussen artsen en verzeke raars, te ver gaan. Het NKV echter gaat het wets ontwerp nog niet ver genoeg. Men is teleurgesteld, dat er nu nog geen sprake is van een overgangsregeling naar een loondienstverhouding -voor me dici. Nasleep ontvoering WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur in Tanzanië, W. Beverley Carter, een neger, is, na aanvankelijk ontslag, in rang teruggezet omdat hij persoonlijk onderhandeld heeft met de ontvoerders van drie Amerikaanse studenten en het Nederlandse meisje Emily van Ziriniq Bergmann. Minister van buitenlandse zaken Kissinger heeft naar aanlei ding hiervan verklaard dat het Amerikaanse beleid geen onderhandelingen met terroristen die mensen gijzelen, toestaat, opdat anderen niet worden aangemoedigd soortgelijke daden te verrichten. „Dit vergt veelal zeer moeilijke beslissingen, maar het redt uiteindelijk meer mensenlevens", aldus Kissin ger. Emily van Zinniq Bergmann is van zins volgende week naar Washington te gaan, om het voor de in rang verlaagde ambassadeur op te nemen. Van een onzer verslaggevers Koudekerk a.d. Rijn Een enorme brand heeft de papier loods aan de Hogewaard van de fmna Gebr. Scherpenzeel in Koudekerk totaal verwoest. Volgens een voorlopige raming van de brandweer, die van nacht 30 man sterk aan het blussen geweest, beloopt de schade 500.000. Vanmorgen om tien uur had nien de vuurhaard nog steeds niet bereikt. Zeker was toen dat de 3000 ton opgeslagen papier geheel verloren was. Ernstige handicap voor de brandweer werd gevormd door de omstan digheid dat geen kraanwerktuig voorhanden was om de smeu lende balen papier die de weg naar het hart van de brand afsloten, weg te slepen. Ondanks herhaald verzoek van de commandant had de firma Scherpenzeel de ontbeerde kraan vanmorgen om half tien nog steeds niet gestuurd. Bevel voerder A. Guldemond sprak op dat moment de vrees uit dat indien de kraan nog langer op zich zou laten wachten, de blus werkzaamheden nog wel tot het begin van de avond in beslag kon nemen. Naar de oorzaak van de brand tastte men vanmorgen nog in het duister. Het vuur ontstond gisteravond om kwart over negen, vlak na dat de Koudekerkse brandweer was teruggekeerd van een oefe ning op het naast de papier loods gelegen terrein van de Land en Tuinbouw Bond. Toen men in allerijl was teruggekeerd viel de loods al niet meer te redden. Het L.T.B.-gebouw werd nat gehouden en kon daar door behouden blijven evenals een zijvleugel van de loods waar een poleyster boot in aanbouw De Koudekerkse spuitgasten, 15 in getal, kregen van het begin af assistentie van hun collega's uit Alphen. Ook de bedrijfs brandweer van de L.T.B. ver leende assistentie. Boycot op graanzending naar Rusland WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse havenarbeiders hebben gisteren herhaald, dat j zij zullen weigeren de schepen De leider van het vakbond AFL- CIO, George Meany, die een on derhoud had met de leiders van de havenarbeiders aan de Ame rikaanse oostkust, gaf zijn volle dige steun aan de actie. Volgens hem is de boycot inmiddels van kracht geworden. Zij geldt al leen voor het graan dat de Sow- jet-Unie dit jaar in de VS heeft gekocht. Meany verweet de Amerikaanse regering, dat zij de deur van de particuliere graanhandel voor ie Russen heeft geopend en wel Dp zodanige wijze dat dit de Amerikaanse consumenten mil jarden dollars zal kosten. De door Franco als troonopvolger aangewezen Spaanse prins Juan Carlos hier in gesprek met het Spaanse staatshoofd op diens buitenverblijf La Coruna. Juan Carlos onderbrak daartoe zijn vakantie op Mallorca. In Spanje gonst het van geruchten over ingrijpende wijzigingen aan de top. MADRID Politiemannen en rechtse de monstranten die de begrafenis bijwoonden van een politie-officier die zaterdag door Marxistische guerrilleros in Madrid werd vermoord, hebben een auto van een minis ter vernield en leuzen tegen de regering geroepen. Volgens het persbureau Press ontstond er tijdens de begrafenis een gespannen sfeer. Ongeveer 2.000 mensen riepen „De macht aan het leger", „Weg met de Apertura" (de Spaanse naam voor het regeringsbeleid van geleidelijke politieke liberalsatie) en „Recht vaardigheid, rechtvaardigheid". Enkele regeringsfunctionarissen werden uit gejouwd toen zij het gebouw verlieten. Via luidsprekers werd een beroep op de politie mannen en burgerdemonstranten gedaan kalm te blijven. De menigte riep ook „Weg met terreur", „Moordenaars" en „Lafaards". Luitenant Antonio Pose Rodrigues was de vijfde Madrileense politieman die binnen een maand tijd dood of gewond werd door stadguerrilleros. Door politiek geweld zijn dit jaar minstens 20 mensen gedood. De incidenten deden zich voor op een tijd stip dat Spaanse kranten bleven speculeren over mogelijke wijzigingen in de regering. Zij zeiden dat premier Carlos Arias Navarro als gevolg van rechtse druk gedwongen zou kunnen worden te vertrekken omdat hij als te gematigd zou worden beschouwd en dat generaal Francisco Franco mogelijk over weegt zich terug te trekken. Donkere wolken WOLKELOOS IS DE HEMEL boven het snel op zijn onafhankelijk heid af stevenende Suriname nooit geweest; maar de laatste weken trekt de hemel bedenkelijk dicht, omdat ook daar de grote binnen landse politieke problemen leven die elders de onafhankelijkheids verklaring van veel ellende vergezeld hebben doen gaan. OF PREMIER ARRON in Paramaribo nog op een politieke meer derheid kan rekenen Dit is een kwestie die van dag tot dag verschilt; maar vast staat, dat het niet op tijd klaar komen van een eigen grondwet voor het straks onafhankelijke Suriname nu al veel narigheid te weeg brengt De Nederlandse regering mag dan verklaren dat dit een zaak is welke niet tot haar competentie behoort maar uitsluitend tot die van Suriname, het lijkt ons geen ongezond standpunt te stellen dat hier sprake is van een belangrijke voorwaarde voor de onafhankelijkheidsverklaring; want wanneer straks de machtheb bers in Paramaribo zich autoritair gaan gedragen ten opzichte van minderheden en die niet kunnen rekenen of afdoende bescherming van de west, gaat de Nederlandse regering niet vrijuit en zal Nederland als.- zekere consequentie met een nieuwe stroom van emigranten rekening hebben te houden. Is het niet zo dat de Nederlandse ministers die elkaar met reisjes naar Paramaribo opvolgen, te veel over bijzaken praten en een paar essentiële vraagstukken laten liggen? POLITIEK EN ECONOMISCH dreigt er in Suriname op korte termijn een chaos te ontstaan; in ruime mate is die er trouwens al. Onder de bevolking wordt het gevoel van onzekerheid van dag tot dag groter en zelfs wanneer het op de dag van de onafhankelijk heidsverklaring in Paramaribo feest is, kan de dag daama bij velen verdriet en radeloosheid boven komen. Laat het kabinet-Den Uyl tegen die tijd de oplossing van de problemen liever aan de Verenigde Naties over? Arm Suriname, denken we dan. Weeroverzicht DE BILT Tussen een depressie Kans op een geheel droog etmaal: ten westen van Schotland en 40 procent, een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaye wordt met S™B,urdam °*onbew. 2i o zuidwestelijke wind vochtige DeriJn onbew! 2i o lucht naar onze omgeving aan- E.-ide h. bew. 2o o gevoerd. Hierin komt veel be- oën under hT bèw. i#1 o.5 wolking voor, waaruit plaatse- i.urhth Rid onbew. 2(j o.i lijk regen of motregen kan val- 21 0 len. Een storing boven Zuid- zd Limburg 1. bew! 21 0 Skandinavië bracht gisteren in Aberdeen onbew'' 16 0 Denemarken plaatselijk meer Barcelona eeh. bew. 29 1 dan 25 mm neerslag. In het Berlijn L bew. 0 Middellandse Zeegebied is het £èw! 25 1 nog fraai zomerweer. In Spanje Fnmkfort bew. 22 0 werden maandag plaatselijk 20 0 maximumtemperaturen geme- innshnAk zw! bew! 21 2 ten rond de 40 graden. Kop.-nhag.-n onweer 2i 3 Lissabon onbew. 30 0 Vooruitzichten voor donderdag: Londen zw. bew. 23 0 Eerst vrij zonnig en droog, later J^£^bure 21 0 enige tijd regen. Malaga onbew! 29 0 Weinig verandering in tempera- L^ui 31 e tUUr. Niir onbew. 27 0 Vooruitzichten in cijfers voor osi«. zw. bew. 22 0 donderdag: H 0 Aantal uren zon 0 tot 7 spin h. bew. 23 0 Min. temp. omstreeks 15 graden w^w ,l9 03° Max. temperaturen omstreeks 22 zunrh zw! bew! 19 7 graden. yasa Blanca onbew- 27 0 Kans op een droge periode van i*J"pa£,as onbew! o minstens 12 uur: 80 procent Ne* York n. ontv. Onderzoek in de V.S. WASHINGTON (Reuter) Verscheidene voormalige ze nuwpatiënten hebben gisteren voor een ondercommissie uit de Amerikaanse senaat ver klaard, dat artsen in Ameri kaanse inrichtingen geregeld zonder onderscheid krachtige verdovende middelen toedie nen. De voorzitter van de sub commissie inzake de jeugd- misdaad, Birch Bayh, betitel de deze gang van zaken als een „chemisch dwangbuissys teem". Een van de getuigen, de 32-ja- rige Janet Gotkin, beschuldig de zenuwinrichtingen en psy chiaters ervan dat zij chemi sche middelen gebruiken om hun greep op patiënten te be- houden.Zelf was zij jaren lang onder de drugs gehouden. Drie en een half jaar had zij in inrichtingen doorgebracht. In die periode was zij onge veer duizendmaal bij een psy chiater geweest, had circa honderd maal een behandeling met elektrische schokken on dergaan en was haar meer dan een miljoen milligram aan kalmerende middelen toege diend. Tenslotte had zij zich na een behandeling die haar bijna het leven had gekost, gerealiseerd dat veel van haar ellende en van wat zij onder invloed van haar psychiater haar „ziekte" was gaan noe men, het gevolg was van de drugs, die men haar had toe gediend. Een andere getuige, de schrij ver Anthony Brandt, deelde mee dat hij een zenuwziekte had gesimuleerd om aan den lijve mee te maken, hoe pa- tienten ineen inrichting wor den behandeld. Nadat hij tien minuten had gesproken met een dienstdoende arts, had hem uitgekleed, een nachtr hemd van het ziekenhuisaan- getrokken en een spuitje gege ven, waardoor hij bijna niet meer kon lopen'. F' Wj (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De gijzelingsaffaire waarin voormalige Algerijnse mili tairen die tijdens de onafhankelijkheidsoorlog van hun land aan Franse zijde vochten, een leider van.een algerijnse gastarbeidersor ganisatie gevangen genomen hadden, is gisteren onverwacht en bevredigend ontknoopt. vrijgelaten werd, dat de 4 leden van het commando eveneens op vrije voeten bleven (hoewel de Algerijnse ambassade in Parijs hun arrestatie eist) en dat de „Harki's" beloofden tot 31 januari aanstaande geen soortgelijke actie meer te ondernemen. De Franse autoriteiten hebben zich verplicht met Algiers naar een oplossing te zoeken voor het probleem dat volgens de „Harki's" er in bestaat, dat zij in hun geboorteland als ongewenste vreemdelingen be schouwd worden en aangehouden kunnen worden als zij naar Algerije reizen. DEN HAAG De gezamenlijke Koninkrijks vergadering die op 2 en 3 september in Den Haag zal worden gehouden voor de behandeling van de onafhane- lijkhied van Suriname wordt waarschijnlijk uitgesteld. Het Surinaams parlement heeft gis teren een voorsel van de oppo sitie om de behandeling van de Rijkswet in Den Haag uit te stellen aangehouden, nadat de stemming staakte: 18 tegen 18. De twee parlementsleden die onlangs uit de coalitie van de regeringspartijen NPK stapten hebben in telegrammen aan de voorzitters van de parlementen in Nederland en de Nederland se Antillen aangedrongen de ge zamenlijke behandeling van de Rijkswet over de onafhanke lijkheid uit te stellen totdat de Surinaamse Staten zich hebben uitgesproken over een nieuwe grondwet. Inmiddels heeft de Nederlandse regering laten weten er vertrou wen in te hebben dat een ont werp voor een Grondwet voor Suriname, met daarin veran kerd de fundamentele rechten en vrijheden van de mens, gepu bliceerd zal zijn voor begin sep tember de Rijkswet over de onafhankelijkheid van Surina me in de Tweede Kamer wordt behandeld. Dit blijkt uit de Me morie van Antwoord van de re gering op het voorlopig Verslag van de Kamerfracties van het Westontwerp. De bewindslieden zeggen even wel dat de kwestie van de Grondwet een zuivere Suri naamse zaak is en dat van Ne derlandse zijde geen drang moet worden uitgeoefend. Het kabi net meent dat Suriname zelf moet bepalen of de Grondwet met een tweederde meerderheid moet worden aangenomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9