8i% Tiende vredesmissie Kissinger moet Sinai veilig maken Met muizen keert straks leven terug op nineburger Heide NEDERLANDSE CURSUS VOOR INDONESIËRS amro bank (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Terwille van hier in Nederland {werkende of studerende Indonesiërs alsmede voor Indonesiërs in Indonesië, die, om welke reden ook, het Nederlands van node hebben, heeft mevrouw idrs. N. van den Toorn-Danner, medewerkster van jhet Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster- jdam, een leercursus Nederlands samengesteld on- jder de naam „Belajar Bahasa Belanda" (het leren !van de Nederlandse taal). :t Het Nederlands is nog steeds een niet onbelangrij ke taal in Indonesië. Het is niet zelden nog de dagelijkse omgangstaal van de veertigjarige en oudere Indonesiërs; bovendien zijn vele juridische en cultuurhistorische bronnen, waarover Indonesië beschikt, in de Nederlandse taal gesteld. Het is een basiscursus, waarin vooral aandacht wordt besteed aan gewone, dagelijkse gebeurtenis sen, neergelegd in eenvoudige zinnen met daarna een beschrijving van de grammaticale verschijnse len zoals verleden tijd, voltooid verleden tijd en soortgelijke zaken meer. Het systeem is zo ge maakt, dat de cursist, zelf zijn zinnen kan gaan vormen. Van de cursus is vanmorgen in de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag een eerste exemplaar overhandigd aan de ambas sadeur van Indonesië, de heer Sutopo Yuwono. ADVERTENTIE] Dat is de jaarlijks opneembare rente van de Amro Spaarrekening met een vaste looptijd n van 7 jaar. En de I minimumstorting ("OJ is 100,-. Viking toch op tijd bij Mars KAAP CANAVERAL (UPI) Al is de lancering dan ook twee' maal uitgesteld, het is heel goed mogelijk dat de eerste Viking op Mars landt op de verlangde da tum, volgend jaar op 4 juli, de 200ste verjaardag van de Ameri kaanse onafhankelijkheid, aldus NASA-functionarissen. Door de beweging van de planeten moet de eerste Viking, wanneer die inderdaad woensdag te 22.22 uur (onze tijd) wordt gelan ceerd, op 19 juni 1976 in een baan rond Mars komen. Dit zou drie dagen achter zijn op het schema, ondanks het feit dat het ruimteschip tien dagen te laat is gelanceerd. De geleerden willen dat de Vi king eerste twee weken lang rond Mars draait en foto's neemt van de planeet, voordat het landingsdeel op weg gaat. Zij willen er eerst zeker van zijn dat het veilig kan landen in het uitgekozen gebied. De lancering van de tweede Vi king is nu op vrijdag 1 septem ber vastgesteld. Er is dan ge noeg tijd om de batterijen en een schakelaar in het ruimte vaartuig te vervangen, nu die niet geheel betrouwbaar zijn ge bleken. Veel doden bij vuurgevecht in Argentinië BUENOS AIRES (Rtr) In de Argentijnse provincie Tucuman in het bergachtige noorden van het land zijn gisteren zes guer rillastrijders en een officier van het leger gedood in een vuurge vecht. Het Argentijnse leger is sinds februari tegen de guerril lastrijders ingezet. Op 5 augus tus vond in ongeveer hetzelfde gebied een treffen plaats dat aan acht guerrillastrijders het leven kostte. Eveneens maandag is in Buenos Aires een legerka- pitein gedood toen hij probeer de te verhinderen dat stadsguer- rilleros geweren wegnamen van een militair oefenterrein. Rust op stations en vechtpartijen Op de vrijwel verlaten perrons van de Italiaanse stations wacht ten een aantal gestrande passa giers op een trein die niet zal komen. Het was gisteren In Italië de derde dag van een spoorweg staking die bedoeld is om hogere lonen af te dwingen. In de afgelo pen dagen Is er overigens van rust op de stations geen sprake geweest. De weinige treinen die reden, werden bestormd door vechtende reizigers, waarbij gis teren in Rome een vrouw door uitputting omkwam en zaterdag in Napels een man onder een ver trekkende trein raakte. Op de Ita liaanse luchthavens zitten hon derden toeristen vast als gevolg van een pilotenstaking. „Pond" en „ons" verboden, maar onuitroeibaar DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken neemt geen initiatief om het weer mogelijk te maken, dat gewichts- en maataanduidingen als „pond", „ons" en „el" gebruikt worden. Aldus blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Beekmans (D'66) en Krosse (KVP). Een wijziging van de ijkwet komt in strijd met een richtlijn van de raad van de Europese gemeenschappen. In die richt lijn wordt de lid-staten de ver plichting opgelegd, in hun natio nale wetgeving te verbieden, of voor zover Nederland betreft het bestaand verbod te handha ven, andere dat de erkende een heden bij het aanduiden van maat en gewicht te gebruiken. De vragen werden gesteld nadat de kantonrechter te Zutphen een groentehandelaar veroor deeld had wegens overtreding van de ijkwet. De kantonrechter legde slechts een symbolische boete van een gulden op. Hij liet merken niet erg gelukkig te zijn met het feit, dat hij verdachte moest veroordelen", aldus de kamerleden. Zij wezen er op, dat de bevolking niet begrijpt dat de aanduidingen „pond" en „ons" niet gebruikt mogen wor den. „Een ons drop en drie pond andijvie zijn aanduidingen die voor niemand aanleiding tot misverstand kunnen geven en die in het dagelijks spraakge bruik onuitroeibaar zijn geble ken", aldus de vragenstellers. Populariteit van Ford blijft dalen NEW YORK (AP) - De popula- riteit van president Ford in de Verenigde Staten blijft dalen, aldus blijkt uit een gisteren door Louis Harris bekend ge maakte uitslag van een eerder deze maand gehouden opinier onderzoek. De verhouding negatief-positief ten aanzien van het oordeel over Ford was volgens de Harris Poll in augustus 60 procent negatief 38 procent positief: in juli waren deze percentages nog 5641. Kort na de aanvaarding van het presidentschap oordeel, de 67 procent van het publiek positief over Ford, tegen 20 pro cent negatief. BONN Wanneer de muizen terugke ren naar de door brand verwoeste bos sen en heiden van Neder-Saksen, dan zal dat het eerste teken zijn, dat de natuur zich begint te herstellen. Dit is een ervaring van eeuwenlang die men met bosbranden, zoals die in het noord oosten van de Bondsrepubliek, heeft geleerd. Het zijn muizen die steeds als eerste de „moed" hebben het verloren gegane gebied van henzelf of van hun voorouders te heroveren. De voornaam ste oorzaak is echter wel, dat zij voor hun levensonderhoud maar weinig pre tenties hebben en van geringe midde len kunnen leven. Van de stand van de vernietiging hangt het af wanneer de terugkeer van de muizen gaat beginnen. Daar, waar de uitgedroogde humus niet volledig ver brand is, zullen planten weer het eerst gaan groeien. In het gunstigste geval zal dat over een jaar het geval zijn, maar de deskundigen rekenen op een gemid delde van twee jaar. Pas dan zal de natuur weer voldoende voedsel, maar ook voldoende dekking voor de in dood sangst gevluchte dieren opleveren. De muizen zullen op de voet worden ge volgd door kleinere dieren als konijn tjes en wezels, maar vóórdat hazen, fazanten, reeën, herten en wilde zwijnen weer hun opwachting gaan maken, zul len er vele jaren vergaan. Ook de vogels behoren tot de laatste dieren, die een hersteld natuurgebied weer gaan bewo nen, want zij zijn aangewezen op vol groeide struiken en groter wordende bomen. Een van de grote vragen is het hoe de bomen de ramp doorstaan hebben. Ter wijl talrijke bomen een prooi van de vlammen werden, bleven er ook vele met geschroeide schors en aangetaste takken staan. Een deel hiervan kan zich herstellen, maar nog altijd vallen er bomen als door een onzichtbare hand aangeraakt, om. Zij liepen meer schade op dan uiterlijk zichtbaar, of hun wor tels werden door ondergrondse branden van het oude moerasgebied vernietigd. Een belangrijke rol zullen ook de regen wormen spelen. Voor een natuurlijk herstel zijn zij onmisbaar, omdat zij het zijn, die met hun gewroet nieuwe hu mus bereiden. Veel regenwormen heb ben echter de dood gevonden, omdat het vuur zich op talrijke plaatsen een meter diep in de grond boorde. Volgens de eerste prognoses zal men pas in 1980 de thans aangerichte schade opgeruimd hebben. Dit betekent echter nog lang niet het herstel van de natuur in oude glorie. Pas over twintig jaar zal men weer van een recreatiegebied kun nen spreken. Dan zullen ook alle plan ten en dieren teruggekeerd zijn. Maar ook dan dreigt er voor de laatste een nieuw gevaar. Aangezien zij een bedrei ging vormen voor de jonge aanplant, zullen jagers met het geweer in de aanslag optreden om nieuwe schade zoveel mogelijk te verhinderen. Voor de dieren betekent dit een onzekere en gevaarlijke toekomst Het wild, dat kans zag naar gespaarde bossen uit te wijken, zal zijn nieuwe huisvesting na melijk op de oorspronkelijke bewoners moeten veroveren, en ook hier leert de ervaring, dat dit aan een heftige strijd gepaard gaat Na deze periode duurt het nog eens twintig jaar voordat de bossen voor de houtvesters weer een economische waarde zullen hebben. Vooral voor hen geldt, dat zij volkomen van voren af aan moeten beginnen. Nagenoeg het gehele getroffen gebied van 100 vier kante kilometer, dat een schade van 80 miljoen mark opliep, werd door men senhand geschapen uit een volkomen woestenij zonder enige begroeiing. De enige troost voor de gedupeerde bosbezitters is het, dat zij, sinds er in 1973 een nieuwe wet ingevoerd werd, voldoende verzekerd zijn. Bij vroegere bosbranden, die ook regelmatig voor kwamen al was het ook op lang niet zulk een grote schaal gebeurde het maar al te vaak, dat zij onderverzekerd waren. Maar sinds twee jaar betaalt de Nedersaksische staat zelfs de helft van de verschuldigde premies. Het meest gedupeerd werd, naast de dieren aldaar, misschien wel de stads mens. Voor hem is een omvangrijk recreatiegebied verloren gegaan en de regering van Neder-Saksen heeft hem op straffe van 5000 mark verboden de geschonden terreinen te betreden. Ook voor hem is er echter een troost, want Neder-Saksen is zo rijk aan bos en heide, dat er nog onvoorstelbare opper vlakten aan natuurgebied over zijn. He likopters hangen de hele dag door in de lucht om deze tegen brandstichters of natuurlijke vuurhaarden te bescher men. Daarenboven zijn er in de getrof fen streken 5000 soldaten en brand weerlieden achtergebleven om na te blussen en nieuwe branden onmiddel lijk te lijf te kunnen gaan. Voor hen is er nog vele weken lang werk aan de winkel. dinsdag 19 augustus 1975 leidse courant pagina 715 EN HAAG - Vijf maan- ien nadat een diep te- mrgestelde Henry Ris er op 22 maart de 'ereld moest meedelen ,t zijn vredesmissie x het Midden-Oosten s mislukt (hij sprak een zwarte dag voor •aël en de Verenigde Jtaten) gaat de Ameri kaanse minister van bui- landse zaken zijn pen- leldiplomatie hervatten, oor 90 procent optimis- dat hij zal slagen, hij de laatste hand ;gen aan een nieuw epenscheidingsak- ;oord tussen Egypte en ël dat een Israëlische irugtrekking uit de stra- jisch belangrijke pas- in van Gidi en Mitla en Ie olievelden van Aboe eis in de Sinal tegen Jiepaalde Egyptische toe- iggingen zou inhouden, it zal de tiende vredesmissie .jdert de oktober-oorlog van "|973 naar het Midden-Oosten Kissinger die boven alen nog een keer in gezelschap 'ran de toenmalige president Ri- lard Nixon in juni vorig jaar iet gebied bezocht ..jjijn eerste missie maakte hij, nauwelijks twee weken na de ,8-daagse oorlog, van 6 tot 8 lovember 1973. Deze leidde tot ondertekening op 11 novem- ir bij kilometerpaal 101 aan de eg Cairo—Suez van een ak koord tot stabilisering van het Jjestand, het zgn. Kissinger-do- eIfument. Dit voorzag in de uit- n.lvisseling van Egyptische en Is raëlische krijgsgevangenen, de proviandering van de stad Suez nen het derde Egyptische leger pp de westelijke oever van het irpuezkanaal en het onmiddellijk De Gidipas en de Mitlapas vormen de sleutel voor de controle over de Sinaiwoestijn. openen van besprekingen over de terugkeer naar de posities van het bestand. De gevechten hadden na het ingaan van het bestand nog 36 uur voortge duurd. Zijn tweede reis - van 13 tot 17 december 1973 - stond in het teken van de vredesconferentie die ingevolge resolutie 338 van .de Veiligheidsraad van 22 okto ber zou moeten worden gehou den om tot een rechtvaardige en blijvende vrede te komen. Is raël, Egypte en Jordanië stem den in met deelneming aan het vredesoverleg, maar Syrië wei gerde. De conferentie kwam op 21 de cember in Genève bijeen. Zij duurde slechts twee dagen. Er werd een Israëlisch—Egyptische werkgroep gevormd die de be sprekingen van kilometerpaal 101 moest hervatten die op 29 november waren opgeschort. De discussies hadden geen resul taat en de onderhandelaars gin gen op 9 januari na hun zesde bijeenkomst uiteen. Tijdens het derde bezoek - van 10 tot 20' januari 1974 - werd men het eens over een Egypti sch—Israëlische troepenschei ding. Het akkoord werd op 18 januari getekend. Op 26 februa ri begon de vierde missie die zou duren tot 3 maart en die met name ten doel had een op lossing te zoeken voor het vraagstuk van een troepenschei ding in de Golan. Kissinger wist in Damascus de lijst met namen van de Israëlische krijgsgevan genen los te krijgen, een eis die Israël voor overleg met Syrië deze reis diplomatieke betrekkingen tus sen Cairo en Washington be kendgemaakt. Op 29 april vertrok Kissinger voor zijn vijfde en langdurigste missie die 30 dagen zou vergen. Hij bezocht 13 keer Damascus en 15 keer Jeruzalem. Op 28 mei werd een akkoord bereikt tot troepenscheiding in de Golan dat op 31 mei in Gene ve werd getekend. Van 10 tot 19 juni bezocht Kis singer in het gezelschap van de toenmalige president Richard Nixon Egypte, Saoedi-Arabië, Syrië, Israël en Jordanië. Op 16 juni herstelden de V.S. en Syrië hun diplomatieke betrekkingen. Van 9 tot 15 oktober volgde de zesde missie. Het was een oriën terend bezoek om er achter te komen wat Cairo zou kunnen bieden in ruil voor een nieuwe troepenscheiding. Pessimistisch na het besluit van de Arabische top van eind okto ber in Rabat om de Palestijnse bevrijdingsorganisatie als enige vertegenwoordiger van de Pa lestij nen te erkennen begon Kis singer op 5 november zijn ze vende missie. Maar aan het slot daarvan - op 9 november - zag hij toch openingen voor voort zetting van de vredespogingen. Cairo en Jeruzalem leken bereid tot een nieuw deel-akkoord, maar de gezichtspunten liepen uiteen. De achtste missie - van 10 tot 15 februari 1975 - kon be schouwd worden als een voort zetting van de twee voorafgaan de. Kissinger sprak van nuttige en constructieve besprekingen. Het was echter duidelijk dat de standpunten van Israël en Egyp te over een eventuele verdere ontruiming in de Sinai nogal verschilden. Kissingers negende missie - van 7 tot 22 maart - mislukte, omdat meningsverschillen over een aantal sleutelkwesties onver zoenlijk bleken. Israël wilde een Egyptische belofte tot beëindi ging van de staat van oorlog in ruil voor een terugtrekking uit de passen van Gidi en Mitla en overdracht van de olievelden van Aboe Rodeis. De passen van Gidi en Mitla De strategisch belangrijke pas sen van Gidi en Mitla liggen tegenover het Suezkanaal en vormen de sleutel voor de con trole over de Sinai, aangezien elke Egyptische succesvolle op mars op het schiereiland via deze passen zal moeten lopen. Het omringende gebied van zand in het noorden en bergen en heuvels in het zuiden is te moeilijk begaanbaar om enige kans van slagen te bieden. De passen, waarvan de Mitla de zuidelijkste is, liggen 16 km uit elkaar. De Mitla ligt 32 km ten oosten van het Suezkanaal en de Gidi 48 km. De Israëli's trokken zich in maart 1974 terug tot een linie op 20 km ten oosten van het ka- Met een gezicht, waarop duidelijk de ontgoocheling over zijn mislukte negende missie is te zien, neemt Henry Kissinger op 23 maart afscheid van de aanwezigen op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv, vanwaar hij naar Washington vertrok. naai. Zij bouwden in snel tempo een omvangrijke verdedigingsli nie en versterkingen in de Sinai tussen het Suezkanaal en ge noemde passen die elk nieuw Egyptisch offensief zouden kun nen weerstaan. Het project kost te 650 miljoen gulden. De twee kronkelende passen stijgen door rotsachtig terrein tot bijna 1.000 meter hoogte en beheersen de omgeving van het Suezkanaal, de linie waarheen het Egyptische leger in 1967 was teruggeslagen. De Egyptenaren kregen weer vaste voet op de oostelijke oever van het kanaal, nadat zij de Israëli's in de okto ber-oorlog van de Bar Lev-linie hadden verdreven. Volgens de troepenscheidings overeenkomst van 18 januari 1974 konden de Egyptenaren een strook gebied tot 10 km ten oosten van het kanaal bezetten. Het aantal militairen en wapens is daar beperkt, evenals in een soortgelijke strook aan de ande re kant van de centrale buffer zone waar militairen van de VN- vredesmacht patrouilleren. Aboe Rodeis Sedert de Israëli's in de juni- oorlog van 1967 Aboe Rodeis in het westen van de Sinai ver overden, voorziet deze bron voor meer dan de helft in de oliebehoefte van IsraëL Volgens Israëlische deskundi gen zullen deze olievelden ech ter binnen zeven jaar opge droogd zijn. De maximale pro- duktie was in 1972—1973 met 5,4 miljoen ton bereikt. De op-, brengst daalde in 1974 tot 4,3 miljoen ton en zal in 1975 de vier miljoen ton niet overschrij den. De behoeften van Israël belopen ongeveer 7,5 miljoen ton per jaar, waarvan in 1973 75 procent van de olievelden in Aboe Ro deis kwam. Het aandeel uit deze olievelden is nu niet meer dan 55 procent en wordt steeds min der. De olievelden in Chelets, in Israël zelf, produceren slechts rond twee procent van het jaar lijks gebruik. De V.S. hebben zich garant ge steld voor de oliebehoeften van Israël na de teruggave van Aboe Rodeis. Van de sjah van Iran kreeg minister Kissinger de be lofte dat zijn land de olie-exploi tatie als een zakelijke en niet als een politieke aangelegenheid be schouwt en derhalve olie aan Israël zal blijven leveren. Behal ve uit Iran betrekt Israël olie uit Oostbloklanden. Gezien zijn afhankelijkheid van het buitenland voor zijn olie- voorziening wordt in Israël hét onderzoek naar alternatieve energiebronnen gestimuleerd. Ook wordt het verkennen van de bodem bevorderd die qua geologische structuur gelijk zou zijn aan delen van Syrië en Irak waar uitgebreide oliereserves zijn gevonden. H Aardolie Butlerzone VN Door Israel bezel 0km 100

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7