Henk Kruid Een carrière om de cowboyhoed voor af te nemen... HET KOMPAS WAAROP DOUGLAS KOERST BOUWKUNDIG TEKENAAR bekwaam broodbakker VAN LEEUWENHOEK INSTITUUT M.E.A.B.'S MIDDENSTANDSCURSUS TE R0EL0FARENDSVEEN 1 Bliksemy en L lawines als nieuwe wapens DINSDAG 19 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAC.Wi Henk Kruid, gestoken in een wijnrood kostuum met daaronder sneeuwwitte schoenen, poseert samen met zijn echtgenote. Long Beach Henk Kruid werd 47 jaar geleden geboren in het Drentse Westerbork. Zijn vader veehandelaar en verzetsman kon hem niet meer dan een MULO-opleiding geven. Nu is hij hoofd van de afdeling plan ning bij Douglas in Long Beach zo'n beetje het kompas waarop een bedrijf met 68.000 werknemers koerst. En hij is burgemeester van de stad Bellflower met zijn 53.000 bijna allemaal sjieke inwoners. Een carrière om de cowboyhoed voor af te nemen waarmee hij zich in zijn vrije tijd pleegt te tooien. Zijn werkkleding bestaat uit een wijnrood kos tuum waaronder hij sneeuwwit schoeisel draagt een oogverblindende combinatie. Welzeker: Henk Kruid is, zich opwerkend via avondstudie in Zwolle en emigratie naar Ca nada, Amerikaan met de Amerikanen gewor den. Het burgemeesterschap van Bellflower (in 1920 door Nederlandse boeren gesticht; de naam is een verbastering van bellefleur, onze roodwangige appel) kost hem 30 uur werk per week waarvoor hij een maandwedde van 325 dollar vangt. Burgemeesters in Californië worden gekozen; het is een politiek erebaan tje. Douglas zal hem ongetwijfeld beter hono reren. Henk Kruid, de MULO-jongen uit Wes terbork, aan het hoofd van de afdeling die de ontwikkelingen uitstippelt waarmee de fa briek jaarlijks aan zijn omzet van meer dan drie miljard dollar moet komen. Hij is de aangewezen man om te filosoferen over de toekomstige richting die de burger luchtvaart zal gaan. We praten, om het ge sprek helemaal een nationaal tintje te geven, in de cabine van de tweede DC-10 die Douglas voor Martinair aan het bouwen is een formidabele machine die door zijn comfort duizenden Nederlanders vakantiegenot zal gaan schenken wanneer hij in december een maal is afgeleverd. 204 van deze luchtolifan ten heeft Douglas totdusver aan de man gebracht. Het moeten er 500 worden voordat de fabriek zijn ontwikkelingskosten terug heeft verdiend en op de DC-10 winst gaat maken. Maar als gevolg van de economische crisis in de wereld staat de productie op een laag pitje. Acht jumbo's per maand kan Doug las bouwen. Het hoogste aantal, in werkelijk heid gehaald, is vijf geweest (1972) en nu werkt men in een tempo van twee. De kolossa- le hangars maken een ietwat verlaten indruk. Is Henk Kruid niet bezorgd? Het tegendeel blijkt waar te zijn. „Ik schat dat er over vijf jaar 22 miljoen Europeanen per chartervlieg tuig op vakantie zullen gaan. Als je rekent dat het er in 1965 maar 5,3 miljoen waren, kun je nagaan wat een groei er zit in deze markt. In 1970 beschikten de Europese char termaatschappijen over een gezamenlijke vloot van 139 straalvliegtuigen, in 1973 waren het er al 294, waaronder 7 jumbo's. Het gaat, ondanks de tijdelijke terugslag, hard. Op het ogenblik maken de lijndienstmaatschappijen 38 miljard passagiers-mijlen per jaar. In 1980 zal dat naar mijn vaste overtuiging 90 miljard zijn. Bij de charterbedrijven hetzelfde: nu 18 miljard passagiersmijlen, over vijf jaar 60 miljard. Vergeet niet dat de chartermarkt hier in Amerika door allerlei overheidsrestricties nog pas in een pril stadium van ontwikkeling is. Wanneer Washington wat toeschietelijker wordt, voorzie ik een potentieel van 25 mil joen luchtreizigers. Nu gaan er nog maar 3 tot 4 miljoen per charter". In wat voor vliegtuigen zullen we ons in de toekomst voortspoeden? Ook daarover weet Henk Kruid paraat te vertellen. Vroeger, van 1955 tot 1964, zegt hij, werden aan vliegtuigen deze drie eisen gesteld, in volgorde van be langrijkheid: snelheid, vliegbereik en zuinig heid. In de periode 1965-1973 luidden ze: zuinigheid, vermindering van de geluidshin der en de mogelijkheid tot frequent gebruik. Nu gaat men uit van de eisen: zuinigheid, efficiënt gebruik van energie en vermindering van geluidshinder. Henk Kruid: „In mijn toekomstvisie zullen er dingen moeten veranderen en ik zal zeggen waarom. We zitten met het energieprobleem. De oliekartels jagen de prijzen op. Er kan altijd een nieuw olie-embargo komen. We zitten met een wereldwijde inflatie. We zitten met milieuproblemen als daar zijn geluidshin der, luchtvervuiling, verkeersopstoppingen boven de luchthavens en bedreiging van de gezondheid. En tenslotte hebben we te maken met socio-politieke faktoren in de Westerse wereld: geboortebeperking, verandering in leefstijl, andere keuzemogelijkheden om op reis te gaan en een zuiniger gebruik van natuurlijke hulpbronnen en grondstoffen. Al lemaal dingen waar je rekening mee moet houden bij het plannen van de toekomstige luchtvaart en bij het ontwerpen van de vlieg tuigen die er voor nodig zullen zijn". Uitgaande van dit eisenpakket heeft Douglas een tweemotorig vliegtuig op de tekentafel gezet met het werknummer D-969L-4. Het zal in 1978 klaar zijn en dan 300 passagiers kunnen vervoeren. Het bedrijf investeert 2 miljard dollar in de ontwikkeling van dit toestel, en mikt daarbij op vermindering van geluidshinder, een zeer gunstig economisch gebruik, de mogelijkheid om op te stijgen van korte banen en royale zitplaatsen voor de passagiers. MartinAir-directeur Martin Schro der, ook in Long Beach om zijn 30 miljoen dollar dure DC-10-in-aanbouw te inspecteren, heeft al laten doorschemeren geïnteresseerd te zijn in dit vliegtuig als opvolger van zijn DC-9's. Voorts bestudeert Douglas verschillende ver beteringen die de huidige DC-10 kan onder gaan. Men zou het type bijvoorbeeld negen meter langer kunnen maken zodat er 362 passagiers in kunnen worden vervoerd in- plaats van de huidige 277. Daarmee zou de DC-10 gelijkwaardig worden aan een jumbo als de Boeing 747, maar toch op slechts drie motoren vliegen, hetgeen de luchtvaartmaat schappijen 18 percent brandstofbesparing zou Architectenbureau Gradus Kamsteeg Konlnginnelaan 2a, Oegstgeest heeft plaats voor een Leeftijd ca. 25 jaar. Sollicitaties na telefonische afspraak: (071) - 51953 VAN GENT PRAKTIJK HERVAT BERNARD K0RTMANN AFWEZIG Praktijk gaat normaal door Dorpsstraat 33. Zoeterwoude. gaan opleveren. Bijkomende pluspunten: alle onderdelen, de hele opleiding van het vliegend personeel, alle hulpmiddelen voor de afhande ling en het hele onderhoud zouden hetzelfde zijn als bij de huidige DC-10. Zoiets scheelt in de portemonnee. Volgens Henk Kruid kun nen we deze verlengde gigant ook in 1978 verwachten. Bovendien is er een DC-10 in de pen die door veranderingen aan de vleugels een vliegbereik zal hebben van meer dan 10.000 kilometer. Daarna worden, geheel in overeenstemming met de geest van voorzichtigheid die door de burgerluchtvaart waart, de plannen vager. Henk Kruid: „Supersoon vliegen? In 1984 zal Douglas misschien zover zijn. Maar als we naar de Franse Concorde kijken, zal ons toestel niet 115, maar 300 passagiers moeten kunnen vervoeren, het zal 2,8 maal zo groot moeten zijn, het zal 2000 kilometer verder moeten kunnen vliegen, het zal 42 percent minder brandstof moeten gebruiken en de kosten om ermee te vliegen zullen 55 percent lager moeten liggen. Dat is allemaal nogal wat. Ik schat dat de ontwikkeling van een dergelijke machine ergens tussen de 5 en 10 miljard dollar zal gaan kosten. Dat kan Doug las niet in zijn eentje opbrengen. We zouden tot een vorm van samenwerking dienen te komen met onze grote concurrent Boeing, en misschien zelfs wel met Europese fabrieken. Op die manier kun je het risico van je investeringen spreiden. We willen graag on deraannemers vinden die hun eigen aandeel in het project financieren. We moeten naar joint ventures toe". Een stap verder in de tijd (1986) ziet Henk Kruid Douglas reusachtige vrachtvliegtuigen bouwen met een opklapbare neus. Daarna (1990) komen passagiersvliegtuigen die verti caal kunnen opstijgen. En het magische jaar 2000? „We hebben onder de druk van de energiecrisis de bouw van waterstofvliegtui gen voor 600 passagiers in studie genomen. Er zijn grote voordelen. Waterstot is onoe- perkt voorradig en heeft een laag gewicht. Maar het bezwaar is dat een luchthaven voor 1 miljard dollar aan installaties zou moeten investeren om 17 van dergelijke toestellen per dag te kunnen afhandelen. Dat is niet renda bel; dat zie ik niet komen, tenzij we overal op de rond ook waterstof als energiebron gaan gebruiken. Wel, en tenslotte spelen we, over de jaren na 2000 gesproken, met de gedachte aan een hypersoon vliegtuig dat hetzij vloeibare waterstof hetzij atoomkracht als energiebron gebruikt en 900 passagiers kan vervoeren. Het zal vier keer zo snel vliegen als een supersoon toestel van nu. Man, stel je dat voor: in twee uur en een kwartier van Amerika naar Australië. Wow. Maar nog maals: voor dergelijke ontwikkelingen zal sa menwerking tussen de luchtvaartindustrieën een dwingende eis zijn. Als je bedenkt dat de kosten die we geïnvesteerd hebben in de bouw van de DC-10 nu al het dubbele bedra gen van 1968 namelijk 2 miljard dollar, rijzen de haren je te berge Douglas. In 1920 gesticht met 6 arbeiders in een ruimte achter een kapperszaak. Nu 68.000 werknemers waarvan 1100 ingenieurs. In to taal 15.280 vliegtuigen gebouwd voor de bur gerluchtvaart, 136 verschillende types, 30 per cent van de wereld-vliegtuigenmarkt. Gebou wen met een totaal oppervlak van 2,5 miljoen vierkante meter. Een expansie van 15,5 per cent per jaar. En Henk Kruid uit Westerbork toch een beetje mee aan de knuppel. Zijn samenvatting: „Alle vertrouwen in de toekom st. De economie zal weer opleven. We groeien nog steeds 2,5 keer zo snél als hët bruto nationaal probdukt. We zijn geen stilstaande industrie. Bij ons is veel plaats voor agressie ve en slimme zakenmensen". Wel, hij. is er het vleesgeworden voorbeeld van. Piet Snoeren Divers personeel gevraagd Bakkerij v.d. Burg vraagt LAGOSTINA CLASSIC KOOK- SET. 5-delig 225,- voor 159,-. Lagostina Moonline kookset, 5-delig 275,- voor 199,-. Ouds hoorn, Haarlemmerstraat 160, Te koop aangeboden Watersport Te koop ZEILBOOT merk Sea- Devill, uitstekend geschikt voor sportieve jongens, prijs 600,-. zo goed als nieuw. Th. van de Wereld. Achterweg 4C. Nieuwe Wetering. Tel. 01713-3464 Diversen ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE, 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt af, 100 gr., 100 gr. 2,95. Drogisterij Boerhave. Haarlem- merstr. 68. Leiden. PARAPLU REP. (ook voor op- nirps) ii stokken, wandelstokken van Oerle, Haarlemmerstraat 95 bij de Vrouwensteeg. Reparaties worden alleen aan de zaak aan- genomen. Tel. 23458. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge. Hene gouwen Schelpenkade 47, Lei den. Tel. 20794. Gediplomeerd Schoen- en voet- kundig PEDICURE. Coby Jon ker. Beukenrade 26, tel. 31932 Behandeling na afspraak NA-INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN voor de avondschool van het Vulcanusweg 303 te Delft-Zuid. Telefoon: 015-562218 Ons Instituut leidt fysische laboratoriummedewerkers op in avondschoolverband ten behoeve van industrieën, ziekenhuizen en wetenschappelijke instellingen. Ingangsniveau HAVO/VWO Studierichting HBO-A-fysisch Studieduur 3 jaar parttime dag- en avondschool In deze studierichting worden o.m. de volgende vakken gegeven: WISKUNDE, FYSISCHE MEETMETHODEN, ELEKTRONIKA, LABORATORIUMPRAKTIJK Na de A-opleiding bestaat de mogelijkheid een B-opleiding te volgen. Aanvang der lessen: 1 september 1975. Voor nadere inlichtingen en aanvraag van prospectus en inschrijfkaart kan men zich wenden tot het secretariaat, telefoon 015-562218. Houten PERGOLA'S lengte 2.75 m voor 39,95, houten scha- renhekken vanaf 13,25 per strekkende meter. Tevens vij vers. ponten, rietmatten, plan tenbakken en 2000 m oppervlak te kamerplanten. Garden Cen trum Bloemendaal BV Hoogma- deseweg Leiderdorp, tel. 21920 Privé parkeerplaats. TROUWJAPON te koop kleine maat 40 kleur: zalm/oranje met hoed na 5 uur P. Turenhout, Jacoba v. Beierenweg 5, Voor- Te koop aangeboden: Teak BERGMEUBEL, lengte 2 mtr. Europaplantsoen 18. Hoogma- HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar. 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min 20 tegels. Smits Woninginrichting, Mare 98, Vrouwensteeg 9. Tel. 23913. Doe het zelf Dieren en planten Van een artistieke verzorging van uw BRUIDSBOEKET kunt u verzekerd zijn, indien wij dat voor u mogen verzorgen. Gaar ne tonen wij u onze modellen en uitvoeringen en staan u hier bij met ons advies terzijde. Bloemenmagazijn C. L. Mulder, Haarlemmerweg 21, Leiden, tel. 20550. Aangeb. mooie DUITSE HER DERS, zuiver ras met stam boom, 8 weken oud, ingeënt en ontwormt. Te bevragen Ridder hof 1. Leiderdorp, tel. 90595. TAFELS, boekenkasten, trap pen. wandmeubels enz. Wij ma ken het voor u op maat in eigen werkplaats. Doe het zelf shop Het Houtcentrum, Levendaal 139. Tel. 21367. ROLGORDIJNEN, rolhorren. Wij hebben ze in voorraad ook de speciale stoffen. Heeft u ons ABC wand en zelfbouwsysteem al gezien, zeer voordelig en veel mogelijkheden. Het Houtcen- trum Levendaal 139, tel. 21367. WANDSCHROTEN aanbieding vuren 6 cm. 1,10 p.m., grenen 6 cm. 1,15 p.m., parana 6 cm. 1,20 p.m., grenen 8 cm. 1,80 p.m., hardhouten 6 cm. ƒ2.- p.m., wandplaten speciaal 122 x 244 22,50 p. pl. Het Houtcen trum. Levendaal 139. tel. 21357. begint over enkele weken! Inlichtingen (vragen staat vrij!) heden, dinsdagavond van 19.30—21.00 uur in „De Fransche Brug", Westeinde 83, Roefofarendsveen, tel. 01713—2419 of dagelijks bij Het Bolwerk voor uw Bolwerk: ONDERWIJS-INSTITUUT M.E.A.B. o.l.v. M. van der Horst HERENGRACHT 4 - LEIDEN - TEL. 071-30660 (Officiële - door het I.M.O. erkende - middenstandsopleiding) Resultaten cursusjaar 1974-1975: geslaagd voor het schriftelijke examen: 88% geslaagd voor het mondelinge examen 145 cursisten 95% Organisatie Alphense jaarmarkt vrijwel rond Van onze correspondent. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense jaarmarkt, die de plaats in moet gaan nemen van de jaarlijkse Paardenmarkt op de derde woensdag in septem ber, zal 17 september bol staan van de attracties. Het centrum van Alphen (Hooft- straat, Aarkade, Van Mander- sloostraat, Raadhuisstraat, Pie- ter Doelmanstraat en Juliana- straat) zal van dinsdagavond tien uur tot woensdagavond tien uur voor alle verkeer" gesloten zijn om het publiek alle gelegen heid te geven de ruim 300 kra men rustig in ogenschouw te nemen. In de Hooftstraat zal een disco theek en een poppenkast aanwe zig zijn. In het winkelcentrum de Aarhof zullen een aantal ou de ambachten vertoond worden zoals kaasmaken, glasblazen, tingieten en hoepelmaken. De Pieter Doelmanstraat en de Ju- lianastraat zullen het aanblik bieden van pottenbakken, emailleren en trapezewerkers, die op 7 meter hoogte actief zullen zijn. Op het Thorbecke- plein komt een kermis. In de Paradijslaan komt een kunst markt en leerlingen van de chr. .agrarische school zullen een kal- verenkeuring organiseren. Demonstraties met stoomwalsen zijn te zien in de Raadhuis straat, waar ook een muziekcon cours gehouden wordt. Men kan zich hiervoor opgeven bij de Dienst Openbare Werken, Ca- stellumstraat 6 in Alphen aan den Rijn, onder vermelding Jaarmarkt 1975. Opgeven moet men het genre muziek en het tijdstip vein optreden (tussen 9 uur 's morgens en 6 uur 's avonds). Het programma voor de avond is nog niet geheel rond. De be doeling is dat er onder het genot van een drankje en een hapje nagepraat kan worden over de Jaarmarkt Openbare Werken voeren nog onderhandelingen met Alphense muziekkorpsen dit muzikaal op luisteren. GENEVE (AFP) Het ontketenen va lawines en aardvei^ schuivingen, het left den van stormen naafa strategische gebicL den, of het geheeb wijzigen van het kli^. maat worden in eei^ min of meer nahijg toekomst misschiei de voornaamste opejj raties van moderi legers. Dat staat lezen in enkele docuj menten die zijn gepi^ bliceerd na de vergaj deringen van desku digen op de ontwap ningsconferentie Genève. Een daarvan, ingedienf' door de Canadese delegaf' tie, somt 19 technieken „wijzigingen van het milieiP met vijandige oogmerken"!; op. Een Zweeds document geeft er slechts tien seert zich op twee basiscri teria: de mogelijkheid hef verschijnsel tot stand brengen, ongeacht de kosjj ten, en de waarde als strijd] middel. De Canadezen menen daj^ het theoretisch mogelijk isr ten koste van een aanmerjj' kelijke hoeveelheid energie®-* bliksemflitsen te beheerseir om branden te stichten erf systemen van televerbin-f dingen te beschadigen. Daf zou op tactisch vlak eerP1 beperkte toepassing kun-H nen hebben, wanneer d® omstandigheden zich daar-p toe lenen. De deskundigen menen zelfs dat het op bepaalde! plaatsen mogelijk is aard bevingen en vloedgolven te* ontketenen om strategische installaties te vernietigen. Omdat plaats en ogenblik"! met elkaar in overeenstem ming moeten zijn, vinden zij dit middel twijfelachtig van waarde. Andere middelen zijn een voudiger en niet zo vernie-j^ tigend, zoals het veroorza-j, ken van mist, sneeuw of hagel. Tactisch gebruik j, hiervan zou interessant zijn, maar „beperkt zijn in tijd en plaats". Het ontkete- nen en geleiden van vernie- <j tigende stormen naar stra tegische gebieden belooft meer: de nodige technolo gie is al bekend -en behoeft slechts te worden vervol maakt. Er zijn ook vreedza me toepassingen voor. Op militair vlak biedt dit „en kele mogelijkheden in be perkte gebieden op strate gisch vlak", aldus de des kundigen. De documenten maken di kwijls de indruk van zui vere science-fiction, wan neer het gaat over het doen uitbarsten van vulkanen. Weliswaar wordt hierbij opgemerkt dat de „uitvoer baarheid onzeker" is, dat „toepassing zeer beperkt is wat de bron betreft" en dat „de duur van het verschijn sel afhangt van atmosferi sche omstandigheden". Het is echter meer dan waarschijnlijk dat het niet alleen gaat om science-fic-1 tion. In een verklaring op de ontwapeningsconferen tie heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Joseph Mar tin, verklaard dat wijziging van de bodem door het oorzaken van aardbevingen „nog niet op een schaal betekenis mogelijk is". Hij gaf stilzwijgend te verstaan dat het slechts een kwestie van tijd is, voordat de „schaal van betekenis" well zal zijn bereikt. Martin gaf ook toe dat het militaire gebruik van orkanen studie" is, maar dat de sultaten op dit ogenblik nog niet geheel vaststaan. De bijeenkomst van des kundigen had slechts tot doel het vraagstuk nader te omschrijven. Aangenomen dat de conclusies waartoe zij gekomen zijn nogal ver ontrustend zijn. Met zeldza me eensgezindheid hebben alle afvaardigingen gepleit voor een internationale overeenkomst waaronder dergelijke „verschrikkelij ke oorlogsmiddelen" zoals de Perzische afge vaardigden, Maonoutsjer Fartasj ze noemde on wettig worden verklaard. Het woord is dus nu aan de diplomaten, maar intussen gaat het onderzoek in ge heime laboratoria en op proefterrein ongestoord verder.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6