Allerlei(ds) Bewoners gaan nogmaals praten over afsluiting Brahmslaan Winkelcentrum in Merenwijk nog voor de feestdagen open Raadslid tegen kantonrechter: Ik kom terug" 9 9 ,We willen hier geen fabriek meer' Raadsleden mogen blijven roken Nieuw laboratorium voor Rijnland Kantonrechter ergert zich aan smoesje Leidenaar UITGAAN PAGINA 3 Prof. Cohen bij opening El-Cid Student moet blij ven werken Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Een universitaire I studie is niet langer meer een garantie om maatschappelijk te slagen". Dit verklaarde rec tor magnificus prof. dr. A. E. Cohen van de Leidse universi teit in zijn rede tijdens de openingsbijeenkomst van de zesde introductieweek van de El-Cid, gistermorgen in de Pie terskerk. Een kleine dertienhonderd eerstejaars studenten bezoch ten deze meeting, aanzienlijk meer dan vorig jaar toen onge- veer 1000 studenten deelna men aan de introductieweek. De rector magnificus plaatste zijn uitspraak in het licht van een algemene maatschappelijk ontwikkeling waarbij de sa menleving oververzadigd raakt van academici. Dit bete- I kent, zo benadrukte de rector, voor de hele groep afgestu deerden verlies, van sociale po sitie en relatieve achteruitgang in waardering. Hij voegde eraan toe dat deze achteruit gang ook geldt voor de finan ciële positie van de academi cus. De hoogleraar noemde het een toe te juichen ontwik keling dat niet langer wordt gestudeerd voor een goede baan of een tweede huis, maar veel meer om kennis en inzicht te vergaren en zich verder te ontwikkelen. Overigens waarschuwde hij wel met klem tegen het mis verstand als zou men op grond van een en ander nu het recht hebben om „Student te zijn zonder te studeren". Dat stu deren niet meer nodig is om dat werken later toch niet hoeft en werk en salaris ont koppeld zullen zijn, zei hij een misvatting te achten. „Voorals nog is het de bedoeling de waarde van de academische diploma's te handhaven. In zijn rede deelde de rector tevens mede dat het verschijn sel „numerus fixus" voor een aantal vakken zeer waar schijnlijk gehandhaafd zal blijven. De eerstejaars studenten die deelnemen aan deze introduk- tieweek werden ook verwel komd door burgemeester Vis en voorzitter van de Leidse Commissie Introduktiedagen (El-Cid) Hans Leijdesdorff, die de buitenlandse studenten het Engels toesprak. Ongeveer 700 studenten heb ben geen gehoor gegeven op de oproep van de El-Cid deel te nemen aan de introduktie- week. Deze week maken de „groe nen" kennis met alle facetten van het studentenleven e les wat daarmee samenhangt. Nieuw is, dat eerstejaars ken nis maken met personen instituten die werken op hwt gebied van „welzijn". Volgens Han Leijdesdorff wil de El-Cid op deze wijze haar steentje bijdragen de drempelvrees te verminderen als een student bijvoorbeeld naar een psycho loog moet. Volgens de hèer A. A. Raad, voorzitter van de Uni versitaire Kommissie Studie voorlichting en Informatie (UKSI), waaraan de El-Cid verantwoording is verschul digd, is een dergelijke intro- duktieweek erg belangrijk. „De week is bedoeld als een bewuste poging te voorkomen dat een eerstejaars student een isolement geraakt." Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van de Brahmslaan en omgeving zullen zich nogmaals kunnen uitspreken over het al of niet afsluiten van hun laan. Het voorstel van B en W was een inrijverbod in te stellen voor beide richtingen. Veel bewo ners hebben hun instemming hiermee betuigd, het voorstel stuit evenwel op economische motieven. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Verkeers- commissie zegde wethouder Waal toe dat de door de com- missieleden aangedragen al ternatieven ter bestrijding van het sluipverkeer, nader zullen worden onderzocht. De SGP- er Houtman noemde het „zeer kwalijk", dat sluipverkeer nauwelijks sprake van sluip verkeer. „Afsluiting is wel de dood voor het winkelcentrum en het garagebedrijf." De eigenaar van het garagebe drijf stelde dat afsluiting van de laan niet hoeft te betekenen dat er minder verkeer door Zuid-west zal rijden. „Ik heb voor mijn bedrijf een korte inrij-route nodig om de over last zo veel mogelijk te beper ken". Wel toonde de garage houder zich een voorstander van de door de CDA-er Ham voorgestelde verkeersdrem pels in de laan. De heer Van Zijp (CDA) herhaalde zijn al ternatief, dat hij de vorige ver gadering van de Verkeerscom- missie te berde had gebracht. „Sluit de Debussylaan af." Dit alternatief ontmoette weer stand bij de politie: „In de Debussylaan is een busroute. Wanneer je die er wil laten, is het al wel heel moeilijk om te controleren of automobilisten dat niet doen." iBÉb; Van een onzer verslaggevers Leiden De eerste winkels in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk gaan medio oktober open. De overige winkels, openen hun deuren in ieder geval nog voor de St. Nicolaaad rukte losbreekt. De officiële opening van het winkelcentrum heeft waarschijnlijk pas in februari plaats. Het winkelcentrum is overigens nog steeds niet helemaal bezet. De exploitant, Mevo, is nog in onderhandeling met gegadigden voor een radio- en tv-zaak, een schoenenwinkel, een optiek, een damesmodezaak, een bloemenzaak en een wol- en handwerkwinkel. Naar wordt verwacht zullen de onderhandelingen deze maand worden afgerond. Het branche-patroon van centrum is geheel in overeenstemming met de wens van het Lcids gemeentebestuur. Deze zou er ook nog graag een speelgoedwinkel in maar daarvoor kon Mevo geen ekele bij het centrum komen wel vier banken: de ABN en de Amro-bank in het centrum zelf, de Rabobank en de Leidse Spaarbank in de onmiddellijke nabijheid. Een van deze twee komt waarschijnlijk in de onderbouw van een van de drie flats, die binnenkort bij het winkelcentrum worden neergezet. Deze flats zullen overigens bestaan uit 266 woningwetwoningen, die door Vorm BV zullen worden gebouwd in opdracht van de Leidse woningbouwvereniging De Goede Woning. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat bij het winkelcentrum ook een wijkcentrum een instructiebad een sportzaal en een kantoorpand zouden komen. Achter de realisering daarvan staat echter nog een groot vtaagteken. Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN De voorzitter van de CDA-fractie, in de Leidse gemeenteraad mr. H. Driessen kreeg van de kantorechter gisteren niet de gelegenheid een gloedvol betoog af te steken. Hij stond terecht wegens fout parkeren op het Stadhuisplein. In de dagvaarding was evenwel een fout gemaakt, waardoor de politicus werd vrijgesproken. „Maar ik kom terug", zo beloofde hij de kantonrechter. De heer Driessen heeft namelijk, evenals veel van zijn collega's vele processen-verbaal gekregen op het Stadhuisplein. Volgens hem zijn de parkeermeters en de invaliden-parkeerplaatsen die anderhalf jaar geleden op het Stadhuisplein kwamen, niet rechtsgeldig. „Die zijn er door oud-wethouder Kret neergezet, zonder dat de gemeenteraad of de Verkeerscommissie gehoord waren", aldus de heer Driessen. „En dat is tegen het regie- mént". De Verkeerscommissie is overigens algemeen van mening dat er voor raadsleden geen betere regelingen moeten worden getroffen dan voor burgers. Aan de orde was gistermiddag in een vergadering van deze commissie het parkeren op het Stadhuisplein. Er zijn bij de gemeente stemmen opgegaan om speciale parkeerplaatsen voor raadsleden te reserveren. De heer Van Zijp (CDA) wees op het bestaan van taxi's en fietsen, die ook door raadsleden gebruikt kunnen worden. Zijn fractiegenoot Ham had enige bezwaren: „Er zijn natuurlijk raadsleden die van ver moeten komen". Wethouder Waal zag evenwel „geen termen aanwezig voor een aparte regeling". Ton Wurzer, Henk Dolleman en Joke Waasdorp voor de gesloten poort van het voormalige Olga-complex. „Deze deuren mogen alleen open wanneer er niet opnieuw een fabriek in gevestigd wordt". Van een onzer verslaggevers Leiden - „Het gaat ons niet zozeer om Teekens, we willen überhaupt geen fabriek meer in deze wijk". Dit zegt Joke Waasdorp (25) woordvoerster van het vorige week opgerichte wijkcomité Groenoord. Dit wijkcomité is in eerste instantie in het leven geroepen om de vestiging van een fabriek in de voormalige matrassenfabriek van Olga aan de Hansenstraat tegen te gaan. Zoals bekend overweegt de gemeente Teekens vergunning te verlenen in het complex een worstfabriek te beginnen. Daar is de buurt fel tegen, omdat het geluids- en stankoverlast vreest. In zijn strijd tegen de Teekens-vestiging wordt het wijkcomité gesteund door Ton Wurzer, teamleider van het clubhuis De Boer aan de Musschenbroekstraat. Wur zer: „Wanneer de gemeente Teekens vergunning verleend, dan gaan we in beroep bij de Kroon, want met het afgeven van een vergunning handelt de gemeente in strijd met haar eigen hinderwetvergunning". Wurzer c.s. hebben hele andere plannen met het voormalige Olga-complex. Zij zouden er graag een wijk- en buurtcentrum in gevestigd zien. Wurzer: „We hebben plannen voor de bouw van een nieuw clubhuis. Met het geld wat daarvoor nodig is kunnen we net zo goed een bestaand pand kopen. Het Olga-complex is groot genoeg. Het is best mogelijk er ook nog sportvoorzieningen, een gezondheidscen trum en als het moet enkele ambachtelijke bedrijfjes in te vestigen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Raadsleden hoeven de komende jaren niet te vrezen, dat zij hun „rokertje" moeten missen tijdens raads commissie- en raadsvergaderingen. Wel zullen zij dat in de toekomst uit eigen zak moeten betalen. Uit een onlangs onder de raadsleden gehouden enquête blijkt dat de meerderheid geen bezwaar heeft tegen het roken tijdens vergaderingen. Van de drieëntwintig enquête-formulieren die werden ingevuld stonden acht van de dertien wei-rokers negatief tegenover het van gemeentewege verstrekken van rookwaren. Van de niet-rokers waren dat er zeven. De raadscommissie van Algemene Bestuurlijke Aangelegenhe den kon gisteravond dan ook akkoord gaan met het besluit van B en W het verstrekken van rookwaren binnenkort te staken. LEIDEN Het centraal laboratorium van Rijnlands afdeling chemie en technologie betrekt deze week een nieuwe behuizing op het terrein van de afvalwater-zuiveringsinstallatie Leiden Zuid-West aan de Voorschoterweg. Omdat het nog wel even kan duren vóór de in de nieuwbouw van de Technische Dienst aan de Breestraat geprojecteerde labora toriumruimte ter beschikking komt, werd op dat terrein een geprefabriceerde laagbouw met een vloeroppervlak van 275 m2 neergezet, waar het tiental medewerkers van het centrale lab nu veel efficiënter zal kunnen werken dan in de veel te kleine ruimte op de tweede etage van het gemeenlandshuis, waarmee men het tot dusverre moest stellen. Het grootste deel van die vorige ruimte blijft als dependance beschikbaar, zodat er in feite plm. 250 m2 laboratoriumruimte bijkomt. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.1.7. Tropenrooster De Leidse schooljeugd moet voortaan 's middags weer nor maal naar school. De afgelopen weken had ze 's middags vrij in verband met de warmte. Nu aan de extreem hoge tempera turen een eind schijnt gekomen is besloten het zgn. tropenroos ter te laten vervallen. Expositie Wethouder D. Tesselaar opent vrijdag 5 september om 19.00 uur een tentoonstelling van bloemen, groente en fruit in het Waaggebouw aan de Aal markt 21. Deze expositie wordt georganiseerd door de leden van de Leidse Bond van Ama teurs-Tuinders en duurt tot en met 7 september. Foto-wedstrijd Een kleine 250 zesdeklassers van 7 lagere scholen in Leiden gaan in het komende week einde met een camera op pad om die dingen op de gevoelige plaat vast te leggen, waarvan ze vinden dat ze moeten blij- Het fotograferen heeft plaats in het kader van de actie „Kijk, dit moet blijven", die onder auspiciën van de Rijksdienst Monumentenzorg en de provin ciale comité's M 75 wordt ge houden in de 17 steden die bij het monumenten jaar zijn be trokken. In heel Nederland doen 5000 scholieren aan de ac tie mee. In Leiden is fotohandel N. v.d. Horst van de Doezastraat met de organisatie belast. De leer lingen die meedoen zijn van de prot. chr. Merenwijkschool, de Rudolf Steinerschool, Prinses Beatrixschool, Zuiderpark school, Willem de Zwijgerlaan- school (Leiderdorp), Mr. Groen van Prinstererschool en de prot. chr. school Kennédylaan. De opdracht valt binnen het lesrooster (de schoolleidingen hebben hun medewerking toe gezegd) en geeft de kinderen een zeer goede mogelijkheid om hun gedachten te laten gaan over de waarde van ge bouwen en andere geschied kundige zaken. Het is daardoor best mogelijk dat blijkt dat kinderen geheel andere ideëen omtrent monu menten en waardevolle dingen voor later hebben dan volwas senen. Op 3 september worden zo'n 700 dia's geprojecteerd in de Stadsgehoorzaal. Van elke 10 kinderen krijgt er één een prijs. De prijswinners wonen de lan delijke slotmiddag van deze ac tie bij in het Haagse Congres gebouw. Hier worden de hoofd prijzen door een bekende Ne derlander uitgereikt. Alle prijs winnaars kunnen voor deze hoofdprijs een soort „verlan glijstje" inleveren bij de orga nisatoren. De school van de plaatselijke hoofdprijswinnaar krijgt bovendien een Croussel projector aangeboden. Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN „Het geeft geen pas, sterftegevallen te gebruiken om onder een straf uit te komen", aldus berispte de Leidse kantonrechter gisteren de 27-jarige Leidse vertegenwoordiger A.U.. Hij stond terecht wegens te hard rijden en verkeerd parkeren op de Langebrug. Aan de politie had de verdachte eerder verklaard dat hij de enige was die met de hond van zijn gestorven schoonmoeder kon opschieten. Om het beest te verzorgen had hij even zijn auto verkeerd geparkeerd. Voor de rechter had hij een ander verhaal: „Ik moest mijn schoonmoeder naar het ziekenhuis brengen. Ze was zwaar ziek en is diezelfde dag nog gestorven. De officier zei het te betreuren dat hij de eerlijkheid van de Leidenaar in twijfel moest trekken en eiste 50 voor het te hard rijden en 25 voor het verkeerd parkeren. De rechter vonniste conform. Teleurgesteld Teleurgesteld dropen de Rijnsburger D.L. en zijn bedrijfsleider W.K. af. De Rijnsburger moest zich verantwoorden over het feit dat een van zijn werknemers zonder werkmapje met een vrachtwagen was aangehouden. De bedrijfsleider verklaarde dat het werkmapje een dag te voren was aangevraagd. „Normaal kun je er op wachten. Alleen in Oegstgeest zijn ze zo sloom dat het twee weken duurt", zo spuide hij zijn kritiek op de gemeente Oegstgeest. De rechter legde de Rijnsburger tien gulden boete op. „Daar doen we het dan maar mee", zei deze misnoegd nadat hij de rechter voorspeld had de volgende week terug te komen voor hetzelfde geval. TV en verloofde weg Het zat de 18-jarige E.B. uit Leiden niet mee. Haar verloofde had haar laten zitten met een boete voor het niet betalen van de omroepbijdrage. „Ik dacht dat dat bij de kamerhuur was inbegrepen", verklaar de zij voor de Leidse kantonrechter. Het werd de rechter niet helemaal duidelijk hoe de vork in de steel zat. Volgens verdachte stond het t.v. toestel dat zij samen met haar vriend bekeek op haar naam, maar had haar verloofde „toen het uit ging" meegenomen. De officier eiste vijftig gulden boete. De rechter halveerde de eis. „Omdat u behalve uw toestel ook nog uw verloofde bent kwijtgeraakt", was de vergoelijkende verklaring van de rech- Studenten mensae vragen subsidie LEIDEN (ANP) De subsidie voorwaarden uit 1954 voor stu denteneettafels moeten worden herzien, in het bijzonder waar het het openstellen van mensae en eettafels voor anderen dan universitaire studenten betreft. Tot deze slotsom is het lande lijk Overleg Mensae en Eetta fels gekomen. De conclusie is onder meer aan staatssecretaris Klein gestuurd. Ook vindt het overleg, dat de maaltijdsubsidie onmisbaar ii en moet worden verhoogd. De investeringssubsidie dient zo snel mogelijk weer te worden ingevoerd. Volgens het Overleg worden de mensae en eettafels in een positie gedrongen, die hun voortbestaan in gevaar brengt. De eettafelvoorzieningen voor studenten zijn noodzake lijk en studenten van het hoger beroepsonderwijs moeten ook ij de gelegenheid worden gesteld er gebruik van te kunnen ken. Het toegankelijk maken van de voorzieningen voor di verse groepen jongeren is voorts een goede aanzet voor de inte gratie van studenten met leef tijdgenoten, aldus het Overleg. ter. In en rond Leiden Donderdag 21 augustus: Oude Kerk, Katwijk Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19 45 en 20.45 uur. Strand Katwijk, nabij politiepost - Strandloop over 4 of 8 kilometer; Vrijdag 22 augustus: Grote Kerk. Voorstraat, Noordwijk Concert door de 's-Gravenhaagse po- -ereniging „Entre-Nous"; aanvang 20 uur. Koningin Wilhelminaboulevard. Noordwijk 20ste internationale tra- ditierit van de Pionier Automobiel Club, dagelijks tot en met 24 augus tus. Zaterdag start en finish op Wilhel minaboulevard. Hulpverlening Burgerraadsman, Koornbeurssteeg 7. tel. 54171, spreekuur maandag, dins dag en woensdag van 11-12 uur en donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Hulpdienst, dag en nacht. tel. 25202. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. „The Godfather II". 14 jr. Dagelijks: 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hoge Woerd 49, tel. 24919. „Where Eagles dare", 14 jr. Dagelijks: 20.00 uur. Kindermatinee: „Robin Hood en zijn schelmen", wo. za. 14.30 uur. zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „Binnie Clyde". Vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Udo: Steenstraat 39. tel. 24130. „Sa men uit, samen thuis", a.l. dag. 14.30. .19.00 en 21.15 uur. zondags: 14.30. '16.45,19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. „The return of the Pink Panther", a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „Inpikken en wegwezen", 14 jr. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondags: 14.30, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Blood Money", 18 jr. Dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Pipi in Takatukaland", a.l. woensdag 14.30 uur. Nachtv.: „Als mannen dat alle maal zouden weten", 18 jr. vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Ricardo zn v H R Berkhout en B W Buijs Bastiaan zn v B Kokkedee en J G de Ruiter; Renata Wilhelmina dr v J C Haring en C H Möhlman; Davy zn en W F Viele; Desirée Ni R Stoute en I G de Boer; Floris Lodewijk zn v W L Wesselo en J van Leeuwen; Martine Barbera dr v J D P van Dijk en B C Burwick; Onno zn v F K C Schimmel en R Guijt; Ilse dr v P M L Hinnen en E Nadort; Angela Johanna Maria dr v J J Turen- hout en J van Duin; Marcel Sylvain Hendrik Julian zn v C van Rangelrooij en S A P van Klaveren; Wanda Antoi nette dr v A L de Ruiter en A" Rossen; Edwin zn v J Gijsman A de Meij; Jeffry Nicolaas zn v Bogaards -en J A H Groenewoud; Coralijne Mariken dr v B E P Mijjer en M F Rijnders; Frans zn v J van der Meij en N G F Heemskerk. Overleden. T A Borst geb. 27 sept. 1916 echtgenote van J A van der Linden, H Tersteeg geb. 24 jan. 1927 man; P van Riet geb. 18 juli 1885 man; G Kuiper geb. 29 april 1900 gehuwd geweest met J La Gro; M W Pet geb. 3 aug. 1896 mai geb. 20 okt. 1909 man. Gehuwd: A J Rooijakkers Duijnstee. 3 Sloos Grof vuil De grofvuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen, woensdag langs de volgende straten in Leiden: Ter Haarkade; Boshuizer- laan; Boshuizerkade; 5 Meilai Meiplein; Bevrijdingsplein; Gerr Veenstraat; Titus Brandsmalaan; Montgomerystraat; Joh. Poststr Walraven van Halstraat; Wiardi Beck- manstraat; v.d. Helmlaan; Arent Brunsstraat; Lieven de Keystraat; cherstraat; Van Banchemhof; de zeistraat; Jac. Romanstraat; Jan Kel dermanstraat; Vingboomshof; Jacob van Campenlaan; Voorschoterweg; Stalpearthof; van 's-Gravensande- straat; Berlagestraat; Veilingkade; Lammenschansweg (van Veilingkade tot Lammenschansplein); Lammen- schansplein; Zoeterwoudseweg; Me loenstraat; Appelstraat; Tomaten- straat; Druivenstraat; Kerstenstraat; Carbutreweg; Planteynstraat; Kanaal- weg (van Lammebrug tot Spoorlijn), Vlietweg. Vrouwenweg; Cronestein (woonschepen).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3