SouACWti Vervuilde Maas bedreigt drink water W-Nederland gevallen ij rellen in Noord-Portugal Zes procent beroepsbevolking is werkloos Helikopter haalt O-Duitse vluchtelingen VERKOOPPREMIE VISSERS SCHEPEN IS VERDUBBELD Keaton HUURFIETS IS IN TREK Dinsdag 19 augustus 1915, 65e jaargang no. 20199 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND r-hoofdredacieur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C Leune. jr) - Abonnementen per week 2,81; kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Buster Keaton in de speelfilm "De kameraman" op Ned. II om 20.21 uur. Op Ned. I in de serie Propagan dafilms WO II om 22.00 uur "Follow the boys" speelfilm met onder anderen Mariene Dietri ch, Orson Welles, Dinah Shore en the Andrew Sisters. EERST ZON, LATER WOL KENVELDEN. Droog en aanvankelijk vrij zon nig weer, maar later van het zuidwesten uit binnendrijvende wolkenvelden. In het algemeen weinig wind. Maximum tempe raturen omstreeks 22 graden. Morgen zon: 5.3119.55. Maan: 18.534.11. Schev. Hoogw.: 2.10—14.37. Laagw.: 10.10—22.29. 3oxer )evrijd lersoneel van randweer en po- tie heeft gisteren ussen de middag p het Oranje- lein in Den Haag en jonge hond evrijd uit de kof- irbak van een uto. Het dier, en ongeveer vijf laanden oude oxer, was door e eigenaar in de offerruimte van e wagen opge- loten toen deze oodschappen ing doen. Voor- ijgangers, die et dier hoorden mken, waar- chuwden de poli- e. Toen de eige- aar zich na een alf uur nog niet ad gemeld werd e brandweer in- eschakeld en on de boxer wor- en bevrijd. In- niddels had ook en aantal buurt- ewoners met al- srhande sleutels leprobeerd het lier uit de be- lauwde ruimte te talen. (lak nadat de tond was bevrijd wam de eige een 41-jari- Fransman, te- ug. Omdat de po- er niet van ivertuigd is dat Ie man opzettelij- le dierenkwelling leeft gepleegd, is egen hem geen °tropes-verbaal ^opgemaakt. ROTTERDAM De vervuiling van de rivier de Maas bedreigt de drinkwatervoor ziening in het westen van Nederland. Dit komt doordat de Belgische wet op de veron treiniging van het oppervlaktewater voor lopig in de ijskast is gezet, waardoor de industrieën in het buurland vrij hun afval kunnen lozen. Toen Rotterdam in 1973 voor zijn drinkwatervoorziening overschakelde van de Rijn op de Maas, had men met deze Belgische wet rekening gehouden. De drink waterleiding van Den Haag zal over twee jaar op Maaswater overschakelen, over vijf jaar volgen Zeeland en Noord-west Brabant en in de toekomst tevens Limburg. De Belgische wet zou in mei van het vorige jaar in dienst treden. Het omvatte de instel ling van beheersmaatschappijen die de kwa liteit van zee- en rivierwater zouden moeten controleren. De oprichting van de water schappen werd telkens uitgesteld. De be langrijkste problemen komen voort uit de industrievestigingen rondom Luik, die finan cieel nadeel zouden ondervinden van de controle op lozingen. De wet zou voorlopig in de ijskast zijn gezet, in ruil voor de steun van de Walen aan de Vlamingen bij de keuze van het type straaljager als opvolger van de Starfighter. De Walen hadden liever de Franse Mirage als opvolger gezien. Ondanks het feit dat het Maaswater vorig jaar niet vuiler is geworden dan het jaar ervoor, zijn de waterleidingbedrijven in ho ge mate verontrust Vooral doordat het er alle schijn van heeft dat de wet voorlopig nog in de ijskast blijft. De Belgen hebben immers minder behoefte aan de wet, omdat zij het drinkwater bovenstrooms aftappen. Directeur ir. C. Lugthart van de Drinkwater leiding Rotterdam: „We schakelden over van de Rijn op de Maas omdat we door de onstellende vervuiling van de Rijn geen goed drinkwater konden produceren. Ik ver wachtte dat door de invoering van de Belgi sche wet het Maaswater zeker gesteld zou worden. We wilden immers niet meer in dezelfde situatie als met de Rijn terecht komen." !S DEN HAAG (ANP) De belangstelling voor het huren van een fiets voor het maken van toeristische uitstapjes blijkt dit jaar bijzonder groot te zijn. Hoewel het aantal gere gistreerde verhuuradressen in ons land boven de duizend ligt, bleek in verschillende gebieden de vraag groter te zijn dan het aanbod. Op veel campings hebben de eigenaars van een caravan of tent vaak twee of meer fietsen vrijwel altijd gehuurd bij zich. Ook steeds meer buitenlan ders komen per fiets naar Ne derland voor een vakantie of huren een fiets om ons land op klassieke wijze te verkennên. ij LISSABON Bij ongeregeldheden in het Noordportugese stadje Ponte de Li ma, waarbij Portugese troepen, commu- en anti-communistische de monstranten waren betrokken, is van nacht een communistische betoger ge dood en raakten ongeveer honderd ande re betogers gewond. Het slachtoffer viel toen de militairen een anti-communisti sche menigte wilden beletten het com munistische partijkantoor te vernielen. Van de honderd gewonden zijn er vijf in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Premier Gongalves heeft gisteravond op een bijeenkomst van 5000 arbeiders in Almada, een voorstad van Lissabon, een tegenoffensief geopend tegen de anti communisten die hem en de communisti sche partij de macht willen ontnemen. De premier verzekerde zijn gehoor, dat de anti-communistische gewelddaden van de afgelopen dagen het werk waren van fascistische elementen. De premier richtte verzoenende woorden tot de katholieke kerk die de laatste tijd één van de brandpunten van verzet tegen zijn regering is geworden. Hij noemde het een ernstige fout dat het katholieke De verbannen oud-president De Spinola heeft in een open brief vanuit Brazilië de Portugezen opgeroepen zich te vereni gen achter een nieuwe bevrijdingsbewe ging. De Spinola oefent in de brief felle kritiek uit op de Portugese communisti sche partij. Populariteit goudreinet stijgt weer WILHELMINADORP (ANP) - De ouderwetse goudreinet, de appel uit grootmoeders tijd maakt momenteel weer een ge weldige ontwikkeling door. Na de golden deli cious wordt de goudreinet, ook wel de schone van Boskoop genoemd, het meest door de Nederlandse appeleter gevraagd. Dit zei ir. R. K. Elema, directeur van het proefstation voor de fruitteelt in het Zeeuw se Wilhelminadorp. Op dit station worden on der andere 200 appelrassen gekweekt en bekeken op kwaliteit en houdbaarheid. Bovendien wordt er op het proefstation veel aandacht besteed aan de bestrijding van insecten door natuurlij ke bestrijding, onder ande re door het invoeren van roofmijten. Dit zijn spinnen die insecten eten, maar die het fruit zelf onaangetast laten. DOET U OOK MEE? Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape woonplaats;.. DEN HAAG (ANP) - Zes procent van de Nederlandse beroepsbe volking heeft op het ogenblik geen werk. Drie procent verwacht binnenkort zijn baan kwijt te raken en negen procent houdt rekening met de kans hierop. Deze cijfers heeft het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie en het marktonderzoek (NIPO) vandaag bekend gemaakt. Volgens het Nipo verwacht 20 procent van de bevolking dat het de regering zal lukken om een halt toe te roepen aan de werkloos heid. Zesenzeventig procent verwacht dat dit de regering niet zal lukken. Bij de werklozen ligt het laatste percentage hoger namelijk op 81 en bij hen, die verwachten op korte termijn hun baan te verliezen nog hoger en wel op 83 procent Volgens de uitslag van de enquête heerst er bij de werkloze bevolking weinig hoop op herstel en blijken de werklozen en zij, die daar het meest bevreesd voor zijn ook het meest pessimistisch te zijn. MÜNCHEN Een Ameri kaan, Barry Mikes, heeft met een gehuurde helikopter drie Oostduitse vluchtelingen uit Tsjecho Slowakije naar het westen gebracht. Hij moest echter zijn statenloze helper en een Oostduitse vrouw ach terlaten, toen de Tsjechische politie begon te schieten. Dit heeft de Westduitse politie maandag meegedeeld. De Amerikaan, Barry Mike, die werkt bij een helikopter reddingsdienst, was zondag middag in de gehuurde heli kopter uit München vertrok ken, om samen met zijn helper twee Oostduitse mannen, een vrouw en een 14-jarig meisje van het schiereiland Unter- moldau, juist over de Tsjechi sche grens, op te pikken. Na de landing sprong de sta tenloze uit het toestel om de vluchtelingen te helpen instap pen. Toen de beide Oostduitse mannen binnen waren, opende de Tsjechische politie het vuur, waardoor de piloot ge dwongen was onmiddellijk op te stijgen. Het meisje, dat evenals de 34-jarige Barry Mi kes door de kogels geraakt was, kon nog net meegenomen worden. De Oostduitse vrouw en de helper moesten echter achterblijven. De piloot vloog over Oosten rijk naar West-Duitsland terug en zette, daar de brandstof opraakte, zijn toestel bij het ziekenhuis van Traunstein, dat vlakbij de Oostenrijkse grens ligt, aan de grond. Hij ligt met schotwonden in een arm en een been in het ziekenhuis. De 34-jarige Amerikaanse burgerpiloot Barry Mike met zijn gewonde arm in het ziekenhuis van Traunstein. Hij vloog met een helikopter drie Oostduitsers uit Tsjech-Slowakije naar West-Duitsland, maar werd door Tsjechisch vuur getroffen. De helikopter is door de poli tie in beslag genomen. Het was de eerste keer dat op een der gelijke wijze vluchtelingen uit een Oostblokland naar het westen ontkomen zijn. De helikopter waarmee het drietal uit Tsjecho-Slowakije gehaald werd. (Van een onzer verlaggevers) DEN HAAG Vissers die hun beroep opgeven en vóór 1 december besluiten hun schip te verkopen, kunnen een pre mie krijgen die tweemaal zo hoog is als tot nu toe. Voor de eerste 150 ton krijgen ze 1400 gulden per ton en voor de rest 750 gulden per ton. Het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Visserij, dat tot deze maatregel heeft besloten, hoopt dat hierdoor de Nederlandse vissers vloot 15 tot 20 procent kleiner zal wor den. Inkrimping van de vissersvloot is nodig om de visstand de gelegenheid te geven zich te herstellen. Voor de oude regeling (met bedragen van 700 en 325 gulden; waren al 64 schepen aangemeld. De premieverdubbeling is een tijdelijke zaak en zal na 1 december niet worden verlengd. Wie niet snel be slist of hij visser wil blijven, vist dan achter het net. Voor een gemiddelde kot ter vn 120 ton bedroeg tot nu toe de premie 85.000 gulden. Thans bedraagt de bijdrage uit het O. en S.-fonds 170.000 gulden. Voor de te verkopen visserssche pen is wel belangstelling, ondermeer van Canada en de ontwikkelingslanden. Het O. en S.-fonds verwacht dat de nieuwe regeling haar 20 tot 22 miljoen gulden zal kosten. Studenten op camping door kamemood WAGENINGEN (ANP) De kamernood bij nieuw ingeschreven studenten van de Landbouwhogeschool in Wageningen is zo groot geworden, dat enkelen met hun tent een toevlucht hebben gezocht op campings in en rond Wageningen. De komende week gaan de studenten met geluidwagens rondrijden in de plaatsen in de omgeving om aan woonruimte ko men. Bijna 1200 studenten moeten nog een kamer zien te vinden. Wageningen is te klein om iedereen een plaatsje te bieden. Op de afdeling voorlichting van de LH spreekt men van een noodsituatie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1