Sensationele voorsprong cricketteam an Elly Appel Marijke Schaar ok mentaal baas blijven? Geen ijshockey Houtrust Enith Brigitha en Wij da Mazereeuw sterk in Leeds Nieuw clubhuis voor Die Haghe NOTEER BIJ DE RADIO Eredivisie: 9 FC Amsterdam NAC 9 FC Utrecht Feyenoord 9 AZ'67 Go Ahead Eagles 9 De Graafschap NEC PSV MW (16/8) 9 Roda JC Eindhoven 9 FC Den Haag FC Twente 9 Excelsior Telstar 9 Sparta Ajax (16/8) Eerste divisie FC Vlaardingen Willem II FC VW Wageningen 9 Haarlem Heerenveen 9 Veendam Helmond Sport Heracles FC Den Bosch 9 PEC Zwolle FC Groningen 9 SC Cambuur Volendam Vitesse SC Amersfoort FC Dordrecht Fortuna SC De wedstrijden aangeduid met een voor op het toto-formulier. pagina 9 LEEDS De Nederlandse da mes zwemploeg staat na de eerste dag op de tweede plaats van het toernooi om de Europa Cup in Leeds. Oost- Duitsland leidt, ondanks het feit dat de Oostduitsen geen enkele zwemster in de gelede ren hebben die in Cali aan de start verscheen. Maar de ploeg was nog sterk genoeg om vijf van de zeven num mers te winnen. De met grote verwachtingen naar Leeds afgereisde Neder landse ploeg kwam tot twee overwinningen. Wijda Maze reeuw was wederom de aange name verrassing met haar eer ste plaats op de 100 meter schoolslag in de nieuwe natio nale recordtijd van 1.13.96. De zilveren medaille van de we reldkampioenschappen is dus geen uitschieter geweest. De Noordhollandse is erin ge slaagd haar topvorm vast te houden, waardoor opnieuw een schitterende tijd werd ge realiseerd: 0.68 seconden bo ven het wereld- en Europees record van de Oostduitse Re- nate Vogel. Enith Brigitha, brons in Cali op de vrije slag nummers was op de sprint ongenaakbaar en won in de acceptabele tijd van 58,20. Een tweede plaats viel het wissel slagkwartet in 4.27,08 ten deel. Twee derde plaatsen werden behaald: een op de 200 meter wisselslag door Enith Brigitha in 2.26,49 (record) en een door de talentvolle Annelies Maas op {le 400 meter vrij in 4.32,18. Paula van Eijk vermocht wei nig indruk te maken op de 100 meter rugslag met haar 1.08,82 hetgeen haar slechts een vier de plaats opleverde. De Heem- steedse moest zelfs nog de Ita liaanse Roncelli voor laten gaan. Teleurstellend was de verrichting van José Damen op de 100 meter vlinderslag. Nationaal gezien tel je met een tijd boven de 1.05 op dit num mer niet meer mee. De Bra bantse eindigde dan ook kan sloos in de achterhoede: zesde. De uitslagen van de wedstrijden om de Europacup voor damesploe- gen zijn: 100 meter vrije slag: 1. Enith Bri githa (Ned) 58,20 sec., 2. Jutta We ber (Wdl) 58,77, 3. Monika Seltman (Did) 100,12, 4. Lydia Kobzowa (Rus) 1.00,31, 5. Judith Pelle (Hon.) 1.00,87, 6. Dorothy Hill (GB) 1.01,00, 7. Yvette Persson (Zwe) 1.01,08, 8. Elisabeth Dessy (Ita) 1.02,97. 400 meter vrije slag: 1. Andrea Eife (ODld) 4.25,52, 2. Wagner (WDld) 4.30,43, 3. Annelies Maas (Ned) 4.32,18, 4. Walker (GB) 4,33,01, 5. Vlasova (Rus) 4.33,76, 6. Lazar (Hong) 4.36,08, 7. Martensson (ZWe) 4.38,91, 8. Valentin (Ita) 100 meter schoolslag: 1. Wijda Ma zereeuw (Ned) 1.13,96 (Nederlands record), 2. Schot (ODld) 1.14,66, 3. Kelly (GB) 1.15,48, 4. Volkova (Rus) 1.15,81, 5. Askamp (WDld) 1.15,96, 6. Pettersson (Zwe) 1.16,57, 7. Cor- niani (Ital) 1.18,23., 8. Ludanyi (Hon) 1.18,29. 100 meter vlinderslag: 1. Leucht (ODld) 1.03,54, 2. Sjelofastova (Rus) 1.04,72, 3. Beekman (WDld.) 1.05,00, 4. Andersson (Zwe) 1.05,14, 5. Schiavon (Ita) 1.05,74, 6. José Da- men (Ned) 1.05,78, 7. Szlavitsek (Hon) 1.07,00, 8. Alexander (GB) 1.07,27. 100 meter rugslag: 1. Jutta Engel- mann (ODld) 1.06,26, 2. Angelika Grieser (WDld) 1.07,52, 3. RonceOi (Ita) 1.08,15, 4. Paula van Eijk (Ned) 1.08,82, 5. Lundberet (Zwe) (1.08,95, 6. Nadia Stawko (Rus) 1.08,97, 7. Madarasy (Hon) 1.09,92, 8. Hrdy (GB 1.10,26. 200 meter wisselslag: 1. Anneka- trin Schott (ODld) 2.23,56, 2. Ann Adams (GB 2.25,93, 3. Enith Brigit ha (Ned) 2.26,49, 4. Anita Ermszt (Hon) 2.28,94, 5. Anita Zarnowiecki (Zwe) 2.30,46, 6. Sjoebina (Rus) 2.31,36, 7. Birgit Nuemann (WDld) 2.35,57, 8. Paolo Morozzi (Ita) 2.37,24. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. Oost-Duitsland 4,22,55, 2. Neder land 4.27,08, 3. Rusland 4.27,44, 4. West-Duitsland 4.30,41, 5. Groot- Brittannië 4.31,54, 6. Zweden 4.33,60, 7. Italië 4.34,77, 8. Honga rije 4.36,84. Stand na eerste dag: 1. Oost-Duits land 67 punten, 2 Nederland 52, 3. West-Duitsland 43, 4. Rusland 39, 5. Groot-Bnttannië 31, 6. Zweden 26, 7. Italië en Hongarije. AMSTELVEEN Op de eerste speeldag van de tweedaagse cricketwedstrijd tussen het op zeg plaatsen gewijzigde Nederlands elftal en de Free Foresters hebben de Nederlanders voor een sensatie gezorgd door een geweldige score van 214 voor drie gesloten. De held van de middag was de 38-jarige Henny Wijkhui- die een century maakte en met 101 niet uitbleef. Het was zijn tweede century in 22 jaar topcricket. Schitterend batten werd aan Nederlandse kant ook vertoond door aanvoerder Van Laer, die zich volledig revancheerde en in grootste stijl 63 runs (9 keer 4) op zijn naam bracht. De HCC-er Entrop vierde een uitstekend debuut met een bijdrage van 28, waarop vijf vieren. De Engelsen 1 de aanval danig gehandicapt door een blessure Dunkels, konden aan bat weinig indruk maken het einde van de eerste dag op 126 voor 6, (24) en Sil cock (34) het meest hadden bijgedragen. Bailly II 5000e Juchtpaard (Van onze sportredactie) AMSTERDAM 8 Giel Tolle naars, de leerling-pikeur van trainer Jan van Dooye- weerd staote gistermorgen met de Franse hengst Bail ly II het vliegtuig in op weg naar Amerika waar het paard volgende week zater dag mee doet aan het we reldkampioenschap. Maar voordat Bailly II in het die- renvliegtuig stapte was er een kleine plechtigheid op Schiphol. Bailly II is name lijk het 5000e paard dat de KLM vervoerde. De eigena ren van de Rotterdamse stal Marco kregen een fraaie sierdeken van de KLM aangeboden. Pikeur Jan van Dooyeweerd en de eigenaren Van Nieuwenhui- zen en De Bruin vliegen Bailly II komende donder dag na. (Van onze sportredactie) clubhuis van Die Haghe feliciteerde de wethouder deze zaterdagvoetballers met het nieuwe tehuis, DEN HAAG Met het hijsen van de zwart-witte waardoor het clubleven van Die Haghe, dat tijdens clubvlag van Die Haghe heeft wethouder P. Vink de periode van „inwoning" op Escamp in het gisteravond de nieuwe accommodatie op Ocken- gedrang was gekomen, zich thans beter kan ont- burgh officieel in gebruik genomen. In het nieuwe wikkelen. Dopingcontrole (Van onze sportredactie) Den Haag De Nederland se Rolschaatsbond heeft paar kleine duizend leden de mededeling gedaan dat het niet onmogelijk is dat de NRB doping-con- trole onder de sportbeoe fenaars gaat toepassen. Secretaris Teunisse: „Dit hebben we tijdens een bondsbestuursvergade- ring besloten en het een en ander opgenomen 'in ons bondsorgaan. Hoe we gaan doe weten we nog niet". De Nederlandse rolschaatsbond maakt bekend dat het in vrijwel alle takken van sport te' doen gebruikelijk is do- ping-controle af tenemen. Secretaris Teunisse: De le den moeten het meer zien als een waarschuwing, dat we als sportorganisa tie bij zulke zaken wel degelijk stil staan. „Voor zitter Mink Taal van de vereniging Olivetti- Resi dentie:". Het is gewoon te gek om los te lopen zo'n bericht in ons bondsor gaan. De KNVB de groot ste sportorganisatie in Nederland doet nog niet aan doping-centrole. Ik begrijp niet hoe dit bondsbestuur er bij Secretaris Teunisse: „Het bericht in ons bondsor gaan moet meer als een' bangmakkertje gezien worden. De vraag is na tuurlijk of de leden van deze mini- sportoranisa- tie deze gaan van zaken op prijsstelten. Doping bestrijden is een goed I0RBURG Noodzakelijke weken gesloten is. Alle aktivitei- lerhoudswerkzaamheden ma- ten in het overdekte bad, zoals, het nodig, dat het overdekte zwemlessen worden gedurende van Sportcentrum de Vlie- deze periode stopgezet. De da- riolen in Voorburg 3 4turn van heropening is nog niet- békend. (ïEDISCHE KEURING VERPLICHT fOOR DEEL BILJARTTOP (Van onze sportredactie) r «STERDAM Met ingang van aanstaand wedstrijdseizoen ■eft de Koninklijke Nederlandse Biljartbond voor een deel van wedstrijdtop medische keuring verplicht gesteld. Ereklassers ri veertig jaar en ouder zullen in het vervolg alleen aan edstrijden mogen deelnemen, als zij de inschrijving vergezeld ten gaan van een medische verklaring. maatregel, genomen op advies van sportarts De Jongste, geldt Ik voor alle wedstrijdbiljarters boven de zestig jaar. Sportwereld SCHIEDAM De tafeltennis vereniging Bruynzeel Kitchen Eagles (ereklasse), zal het ko mende seizoen spelen onder de naam de Koorenbeurs. OFFENBACH/BREMEN Gis teravond zijn twee Bundesliga- wedstrijden vooruitgespeeld. Kickers Offenbach won op ei gen veld met 3—2 van Hambur ger'SV. Voorts won Eintracht Frankfurt de uitwedstrijd tegen Werder Bremen met 21. ZELTWEG Wilson Fittipaldi heeft gisteren een ongelukje ge had tijdens de training voor de Grote Prijs van Oostenrijk. Zijn verwondingen beperkten zich tot een gebroken middenhands- beentje ^n bloeduitstortingen. SANTA FE Ex-wereldkam pioen boksen in het halfzwaar- gewicht Bob Foster wordt ver dacht bedrog te hebben ge pleegd bij een eindexamen. Fos ter, die slaagde als assistent sheriff, noemde de beschuldi ging een „verrekte leugen". DOVER Jon Erikson, een 28- jarige Amerikaanse student in de lichamelijke opvoeding, is er gisteren in geslaagd het Kanaal, tussen Dover en Calais vice ver sa in precies 30 uur te bedwin gen. Hij brak daarmee een tien jaar oud record met drie minu ten dat op naam stond van zijn vader. NIJMEGEN De biljartbond kring Nijmegen (BBKN) heeft besloten zichzelf op te heffen en weer terug te keren tot de Ko ninklijke Nederlandse Biljart bond (KNBB). •verdekte bad Vliegermolen rie tot vier weken dicht (VTERDAG 16 AUGUSTUS 1975 l FIDSF COURANT AMRO-tennis lefinitief in "Den Haag DEN HAAG De onlangs opgerichte stichting Holland Sport ijshockey heeft het plan om naast HYS Intervam een tweede ijhockeyvereniging in Den Haag op te richten moeten laten varen. De bedoeling van de stichting was om in de Haagse Houtrusthal- len, het vroegere speeldomein van Hijs Hokij, een team onder de naam Holland Sport IJshockey te laten spelen bestaande uit topspelers uit Canada en Nederland. Dit. team zou dan gesponsord worden door het bedrijfsleven en wel via advertenties in een ijhockeyblad dat gratis in Den Haag zou worden verspreid. Een vorm van sponsoring overigens die in de Verenigde Staten, West Duitsland en canada al jarenlang met succes wordt toegepast. De stichting, die alvorens zij het plan lanceerde zich had laten adviseren door deskundigen, heeft ervan moeten afzien daar van de noodzakelijke vier ton die op tafel had moeten komen er slechts toezeggingén zijn tot 185.000 gulden. De stichting ziet echter voor het seizoen 1976/1977 nog wel mogelijkhe den. *ehilEVENlNGEN Marijke Schaar staat morgen voor de achtste in haar carrière in de finale van de nationale tenniskam- ■nschappen. Nadat zij de eindstrijd in 1967 voor het eerst rikte - verlies tegen Astrid Suurbeek - veroverde zij in de ilopen jaren niet minder dan vijf titels. Toevallig was Astrid ■beek gisteren degene die Marijke Schaar van haar achtste itreden in de slotscène kon afhouden. Het is de uit Florida ■komen 27-jarige Egmondse niet gelukt, duel dat ongeveer zestig minuten in beslag nam kon Marijke ihaar zich tamelijk eenvoudig langs haar opponente werken: 6-3, I, Morgen ontmoet zij Elly Appel, die in een uitermate vervelende rtoning afrekende met Nora Lauteslager. Hoewel de Beverwij kse uwelijks initiatieven durfde te nemen tegen de zich op monotone jze teweerstellende Nora Lauteslager die met de regelmaat in de klok „boogballen" los liet, zonder ook maar een enkele 2q er offensieve pogingen te doen wees het scorebord na veertig jnuten een uitslag van 6-1, 6-1 aan. jaar toonde Marijke chaar zich de sterkste. Elly Dpel bleek in dat evenement estelijk nog lang niet volwas- n. Inmiddels heeft de Noord- illandse haar spelpeil enigs- is verbeterd, maar mentaal is nog steeds geen hoogvlieger, ik tegen Nora Lauteslager, die ar enige weken geleden op Leeuwenbergh een set afsnoep te, stonden haar zenuwen strak gespannen. Daardoor kwam El ly Appel, die vorige week nog een opmerkelijke triomf boekte op Martina Navratilova tijdens de Europese amateurkampioen schappen in Wenen, ook niet tot haar beste spel dat toch behoor lijke mogelijkheden heeft. Ui terst sporadisch waagde de Be- verwijkse zich naar het net, waarbij onmiddellijk de sugge stie van een toeschouwer opgeld deed. „Laten ze in de service- vakken maar een vijver met vis sen en planten aanleggen. De spelers durven daar toch niet te komen", riep deze vindingrijke heer. Het zou een aardig idee zijn, maar alleen is het verve lend als de ballen steeds in het water vallen. Meer voorgesteld Dat gebeurde overigens wel met de plannen van Astrid Suurbeek, die zich meer had voorgesteld van haar gevecht tegen Marijke Schaar. Dat de Egmondse uiteindelijk nog zes games vergaarde kwam groten deels op rekening van haar te genstandster. Het forsere twee handige spel van Marijke Schaar bracht haar in de eerste set op 5-1, waarna Astrid Suur- Marijke Schaar kan breed finale sinds 1967 bereikt. beek weliswaar nog terugkrab belde tot 5-3, maar het vervol gens niet verder bracht. In de tweede reeks hetzelfde beeld. Astrid Suurbeek raakte ditmaal met 4-0 achter, haalde op tot 4-3, maar kon niet doordruk ken: 6-3. Gezien de verrichtingen van Ma rijke Schaar en Elly Appel in het toernooi tot dusver moet de Beverwijkse veruit als favoriet worden beschouwd. Haar spel heeft veel meer inhoud, maar het is de grote vraag of Elly Appel haar plaatsin als. eerste én de wetenschap dat haar eni ge jaren oudere tegenstandster uit het goede vechtershout is gesneden mentaal wel aan kan. FRANK WERKMAN lachen. Zij heeft haar achtste iiiiiiiliiiliiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilliu Tenniscijfers De uitslagen van de wedstrijden van gisteren om de nationale kampioen schappen op de Mets-banen in Sche- veningen luiden: Dames enkelspel halve finales: Ma rijke Schaar—Astrid Suurbeek 6—3 6—3, Elly AppelNora Lauteslager 6—1 6—1 Heren dubbelspel, halve finales: FleuryHordijk, Koek—Sanders, 4—6 6—2 7—5 7—5, Hemmes-Laudi- n—Van Min-Thung 5—7 6—2 7—5 6—4. Gemengd dubbelspel, halve finales: Judit SalomeFred Hemmes, Els VeentjerBielefeld 62 61. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze sportredactie) iCHEVENINGEN In Den laag zal definitief één van isies van het AMRO- irofcircuit worden afge perkt. In deze reeks duels, ivaarin onder meer Okker litkomt, is voor de Resident ie 4 oktober ingeruimd. De verige plaatsen van hande- ing zijn: 0 september: Kerkrade of laastricht; 1 oktober: Arn- lem; 2 oktober: Groningen; oktober: Haarlem; 4 okto- tr: Den Haag; 5 oktober: TOCKHOLM De Zweed- te nnisbond heeft van de lolitieautoriteiten toestem- ning gekregen de Davis Cu- ontmoeting tegen Chili, die :an 19 tot 21 september in laastad wordt gehouden, te irganiseren. Tijdens de ,wed- trijden zal de politie wel de lodige veiligheidsmaatrege- en treffen in verband met de verwachten demonstraties. TORONTO Tine Zwaan leeft in de kwartfinales v toernooi van Toronto e ïederlaag geleden tegen de' \merikaanse Marcie Louie: -6, 4—6. Een van de schaarse keren dat Elly Appel naar het net kwam in haar duel tegen Nora Lauteslager.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9