,lk heb in die afgelopen jaren wel eelt op mijn ziel gekregen' Folkloristische groep uit Polen ;komt naar Leiden Kunst op zicht Leiden wacht serie muzikale hoogtepunten in het komende winterseizoen UITGAAN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Leiden In het muziekzeizoen dat voor de deur staat, zullen in Leiden diverse hoogtepunten niet ontbreken. De zes concerten, waaruit K&O's Meesterserie bestaat, zijn stuk voor stuk concerten van een bijzonder niveau. Tijdens hel eerste concert van de Meesterserie wordt het Rotterdams Philharminisch Orkest geleid door Edo de Waart en treedt niemand minder als solist op dan de beroemde meesterpia- nist Nikita Magaloff. Deze pianist werd in St. Petersburg geboren. Tijdens de Russische revolutie vluchtte hij naar Parijs waar hij zijn muziekstudie voortzette bij Isidor Phi- lipp. Op 17-jarige leeftijd verliet hij het conservatorium met de eerste prijs en veel lovende woorden van Maurice Ravel. Zijn eerste tournee door Amerika vond plaats in 1947 en was zo succesvol dat hij er sedertdien ieder jaar terugkeert. Hij concerteerde in geheel Europa, in Noord- en Zuid-Ameri- ka en in het verre Oosten. Nikita Magaloff woont in Zwitser land. Sedert 1949 heeft hij de leiding van de 'Classe de Virtuosité' van het conservatorium te Genève. Op 21 november staat de grote dirigent Roberto Benzi voor het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De Nederlandse pianist Jan Wijn, die internationaal grote bekendheid geniet, zal een werk voor piano en orkest uitvoeren, dat niet al te dikwijls in de concertzalen klinkt, n. 1. de Variations Sympho- niques van Franck, dit in tegenstelling tot het zo bekende en geliefde „Keizersconcert" (Beethovens vijfde pianoconcert) dat Magaloff zal spelen. Franck's Variations Symphoniques zullen echter niet minder in de smaak bij het publiek vallen. Het is een uiterst mooi werk dat dankbaar voor de piano geschreven is. Het derde concert uit de Meesterserie wordt op 18 december gegeven. Ook dan treedt het Rotterdams Philharmortisch Orkest weer in de Stadsgehoorzaal voor het voetlicht, dit keer geleid door de jonge, veelbelovende dirigent, Hans Vonk. De jonge Nederlandse violiste Vera Beths zal dan Mozart's vioolconcert K. V. 219 uitvoeren. K&O heeft deze soliste heel graag binnen de serie gehaald, een violiste die door de pers eens werd uitgeroepen tot „Kroonprinses der Nederlandse violisten". Het afgelopen seizoen maakte Vera Beths, samen met vaste begeleider Stanley Hoogland, een zeer succesvolle tournee door Rusland en Hongarije. Vera Beths doorstaat met glans een vergelijking met jong, beroemd, buitenlands talent. Het vierde Meesterserie-concert wordt een bijzonder concert. Ten eerste zal nu niet het Rotterdams Philharmonisch Or kest, doch het Noordhollands Philharmonisch Orkest naar Leiden komen. Zoals bekend, is de vaste standplaats van dit orkest Haarlem: De hele avond werdt gevuld door louter soloconcerten, concerten die men zelden hoort. Het concert wordt geopend met Mozart's pianoconcert in C, K. V. 246. Solist zal zijn de Nederlandse pianist en leerling van Nikita Magaloff Frédéric Meinders. Daarnaast is de beurt aan twee andere solisten, n. 1. de violiste Emmy Verhey en de cellist Harro Ruysenaars. Samen zullen zij met het Noordhollands Philharmonisch Orkest het dubbelconcert van Joh. Brahms uitvoeren. Na de pauze zal men de drie solisten terugzien op het podium om, begeleid door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Beethovens concert voor piano, viool, cello en orkest uit te voeren. Helaas hoort men dit prachtige concert zelden. Het is daarom des te verheugender dan K&O dit concert in Leiden laat spelen. Dit bijzondere concert wordt op vrijdag 23 januari gegeven. Nog geen maand later, n. 1. op donderdag 12 februari, staat weer het Rotterdams Philharmonisch. Orkest klaar. Het heeft jaren geduurd, maar het is nu dan ook gelukt, om de dirigent James DePreist naar Leiden te krijgen. Tijdens het 25-jarig bestaan van K&O, vijf jaar geleden, was het optreden van deze Amerikaanse dirigent een openbaring. Voor veel Leide- naars zal het dan ook verheugend zijn dat DePreist weer naar Leiden komt. Een verrassing is de soliste van deze avond: Etsoko Tazaki. Zij was het die het vorig jaar tijdens een zondagochtend-concert voor zeer enthousiaste stampvolle Stadsgehoorzaal zorgde. Haar optreden was niet minder dan een belevenis. Deze fenomenale pianiste zal samen met het orkest onder leiding van James DePreist ongetwijfeld weer een diepe indruk achterlaten. Het zesde concert zal geleid worden door Ferdinand Leitner, een dirigent van grote allure. Dit concert valt op vrijdag 12 maart. Gerard Hettema is een violist die de laatste tijd sterk in de belangstelling is komen te staan. Hij zal het vioolconcert van Max Bruch uitvoeren. We zien in deze meesterserie zes verschillende dirigenten en niet minder dan acht solisten. I Naast deze zes concerten kan men ook het traditionele 1 K&O-Kerstconcert in het muziekabonnement op laten nemen. Dit jaar krijgt dit Kerstconcert wel extra veel glans omdat naast het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland het uit 120 1 zangers bestaande London Choral Society-koor zal medewer- 1 ken. Om het geheel nog meer kleur te geven heeft K&O l niet minder dan vier solisten voor dit concert geëngageerd n.l. de harpiste Sara Strumphler, de sopraan Nelly van der i Spek, de fluitist Henk Vos en de alt Aafje Heynis. Er zullen l twee dirigenten zijn: Frits Kox en de Engelse dirigent Leon l Lovett. L Om verzekerd te zijn dat men dit scala van muzikale I I evenementen mee kan maken kan men een abonnement Itl J nemen bij K&O. Een optelsom leert dat men zeven concerten III gaat bijwonen die gegeven worden door drie verschillende |j|* orkesten, geleid door acht dirigenten met medewerking van I I* niet minder dan twaalf solisten. Bovendien zal een wereldver- |l|>' maard koor van 120 leden eveneens medewerking verlenen. Hl» Tot 20 augustus kan men nog abonnementen bij K&O t bestellen. Wanneer men meerdere informatie over deze con- certen wil hebben dan kan men de geïllustreerde programma- i, folder bij K&O aanvragen (tel. 31841). Deze folder wordt b gratis toegestuurd. k Leiden De jeugdgroep Mlody Torun uit Polen maakt van 16 tot 29 augustus een toernee door ons land onder auspiciën van „Jeugd en muziek". De groep bestaat uit dansers, i koorleden en een orkest. De trip is tot stand gekomen op basis van uitwisseling met het Nationaal Jeugd Orkest, dat vorige maand met veel succes is opgetreden in Polen, onder andere in Torun, h Warschau en Krakau. Daarna heeft het orkest aan het L festival in Wenen deelgenomen en met zijn optreden een li uitstekende indruk gemaakt, aldus „Jeugd en Muziek". g Het reisschema voor de jongeren uit Torun vermeldt voorstel- lingen: op de Dam in Amsterdam, in de Rüinekerk in'Bergen (NH), op het stadhuis in Arnhem, in de Burcht in Leiden, op de Boulevard van Zandvoort, in de haven te Monnicken- dam, op de Westermarkt in Amsterdam en op het Schouw- li burgplein in Rotterdam. In en rond Leiden Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. „The Godfather II". 14 jr. Dagelijks. 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hoge Woerd 49, tel. 24919. ..Where Eagles dare". 14 jr. Dagelijks. 20.00 uur. Kindermatinee: ..Robin Hood en zijn schelmen", wo. za. 14.30 uur. zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: „Binnie Clyde". Vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Udo: Steenstraat 39. tel. 24130. „Sa men uit. samen thuis", al. dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zondags: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. „The return of the Pink Panther", a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. „Inpikken en wegwezen". 14 jr. Dag. 14.30. 19.00 en 21 15 uur. zondags. 14.30, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. Blood Money". 18 jr. Dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Pipi in Takatukaland". a.l. woensdag 14.30 uur. Nachtv.: „Als mannen dat alle maal zouden weten", 18 jr. vrijdag en zaterdag 23.30 uur. Hulpverlening Burgerraadsman. Koornbeurssteeg 7. tel. 54171. spreekuur maandag, dins- Idag en woensdag van 11-12 uur en donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Hulpdienst, dag en nacht, tel. 25202. Oud Poelgeest De volksdansvereniging Oud Poelgeest begint aanstaande maandagavond in de Kon. Wilhelminaschool aan de Oos terstraat met het instuderen van een nieuw programma, waarin opgenomen dansen uit de Balkan, Israël en tal van Engelstalige landen. Op de eerste trainings avond van het nieuwe seizoen houdt de ver eniging tussen 19.45 en 22 uur een zgn. .,open liuis". Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt maandag langs de volgende straten van Leiden: Maresingel (van Julianastraat tot Zwarte Pad): Prins Frederikstraat; Ko ningstraat: Bronckhorststraat: Willem- straat: Prins Hendrikstraat; plein; Mauritsstraat; Louise de Coligny- straat; Waldeck Pyrmontstraat; Mar- nixstraat (van Maresingel tot Willem de Zwijgerlaan); Amaliastraat; Johan Willem Frisostraat; Van Hogendorp- straat; van Limburg Stirumstraat; v.d. Duinstraat; Falckstraat. Anne van Sak senstraat; Kemperstraat; Molenstraat; Maresingel (van Zwarte Pad tot Haar lemmertrekvaart); Pasteurstraat; Han senstraat Korte Hansenstraat, Leeu wenhoekstraat; Groenoordstraat plein; Mussenbroekstraat; Lucas van Leydenstraat; Bakker Korffstraat; Jan Lievenstraat; Frans van Mierisstraat; Gabriël Metsustraat; Broekeweg. Stadspolderwag; Haarlemmerweg; Raampoort; Raamstraat; Maredijk Piet Heinstraat; Vendelstraat, Poel- geeststaat; Schutterstraat; Maredijk- hofje; Vaartkade; Aloëlaan; Rijnsbur- gersin'gel; Marislaan. Burgerlijke stand Leiden Geboren. Martinus Damia- nus Jacobus, z.v J. M. L. Wïtsenburg en C. J. M. den Hollander. Patrick Krijn Bastiaan, z.v. E. li. Plug en H. J. Klompien, Jacqueline Erma Elisabe th. d.v. A. Vlasman en E. G. Guijt, Arno. z.v. C. Kuijper en A. T, M. Wouters, Daniëlle. d.v. H. A. van der Plas en J. C. van der Plas. Overleden: H. de Jong, geb. 3 juli 1914. man; G. P. Sikkel, geb. 10 juni 1912, echtgenote van R, van Leeu wen; G. D. Maas, geb. 18 maart 1929. Gehuwd P. J. N. Bekkema en M. Distelvelt, A. A. Crepin en J. C. M. Vervaat. H. Brouwer en A. van der Zeeuw, J. Azier en I. E. A. C. van der Sluijs. H. W. E. de Bock en M. T. M. de Krou. P. A. van den Bogaard en A. P. C. van Egmond. P. J. Meijer en M E. G. Franken. L. D. Kraak en C. C. Gerritsen. Ondertrouwd: P. Brouwer en M. Bo- dijn, C. C. L. Berg en J. F. G. M Overdevest. T Bloemzaad en M. A. Haasnoot. J. de Bres en J. C. de Langen, W. J Brugman en J. Ouwer- kerk, A. de Geus en M. Y. W. M. Isphording, P de Graas en A. D. C. Rieken. K. R. Groen en W. H. G. Geerlings, H. van Haastert en I. M. Steinebach, H. Kluivers en T. C. van Eijk. W. L. Lindhout en T. I. Vaillant, F. Schokking en P. M. F. Erichsen, F. van der Sluis en T. de Wit. R. W. M. van Velzen en M. L. H. van Roer- mund, M. J. Vink en H Wildvank, F J. M. Willems en T. C. Ramp. Josephine van Gasteren: onbegrijpelijk Het Stadstoneel verdwijnt, maar Josephine van Gasteren blijft Van onze kunstredaktie Rotterdam/Leiden - Vorige week werd na een vergadering van de gemeentelijke raadscommissie kunstzaken, de door de To- neelraad Rotterdam voorgestelde opheffing van het Stadstoneel een feit. Per 1 september 1976 wordt de subsidiëring van het gezelschap, dat het afgelopen jaar vier voorstellingen in Leiden gaf en dat ook het komend seizoen weer gaat doen, stopgezet. Een nogal wonderlijke procedure ging aan deze bslissing vooraf, waarmee de Toneelraad heeft bewezen dat het theater klimaat er in Rotterdam in de loop van de jaren niet gunstiger op is geworden en tevens heeft getoond dat hij de verantwoor ding van de besluitvorming rond het Stadstoneel, niet geheel voor eigen rekening wenst te nemen. Immers de Toneelraad draagt de volledige verantwoording voor het Rotterdamse theaterbeleid en mag daardoor ook zelf beslissingen nemen. Ditmaal liet de raad echter zijn beslissing ook nog eens goed keuren door de commissie kunstzaken, vermoedelijk om dat hij in deze problematiek niet alleen wilde staan en een ambtelijk lichaam als een gemeenteraadscommissie achter zich wilde hebben. De moeilijke situatie in Rotter dam, waarover we van ge dachten wisselden met Josep hine van Gasteren, samen met regisseur Cor Stedelink artis tiek leider en oprichter van het Stadstoneel Rotterdam (STR), wordt duidelijk als we even de geschiedenis in dui ken. Regelrecht gevolg van de ten dens die zich vijf jaar geleden, ha de actie Tomaat, heeft af getekend was de opheffing van naar de smaak van de actievoerders al te gevestigde gezelschappen als „De Neder landse Comedie" en „Het Nieuw Rotterdams Toneel". In Rotterdam had die opheffing nogal wat voeten in de aarde en de gemeenteraad besloot destijds een Toneelraad in het leven te roepen, die alle ver antwoording en bevoegdheden met betrekking tot het theater- gebeuren gedelegeerd kreeg. Belangrijke opzet was in de toekomst te voorkomen wat eerder gebeurd was en geves tigde gezelschappen uit de plannen te bannen. Besloten werd per jaar subsidie te ver lenen. Iedereen kon initiatie ven bekend maken en verzoek om steun bij de Toneelraad indienen. Ondanks de ver nieuwde opzet bleef het kli maat slecht en kwamen nage noeg geen van de door de Toneelraad gepushte projec ten van de grond. Voorstellin gen van het Thematheater bij voorbeeld, waren dermate be neden peil, dat het gezelschap na een seizoen al werd opgehe ven. Het kostbare prestige-ob ject van de Toneelraad, de produktie van „Penthesilea" van Kleist, werd de afgang van het seizoen '73/'74. Het publiek begon de schouwburg te mijden, omdat er toch wei nig zinnigs meer te zien bleek. Op dat moment kwam Josep hine van Gasteren, die zich na het verdwijnen van het Rotter dams Toneel met het repertoi re van het Piccolo-theater had bezig gehouden, met nieuwe plannen voor de schouwburg. Samen met Stedelink nam ze de artistieke leiding van het op te richten Rotterdams Stadsto neel op zich en programmeer de voor het eerste (afgelopen) seizoen vier voorstellingen: twee ietwat conventionel „Fi garo's bruiloft" en „De wijze kater" en twee Nederlandse premières Arrbal's „Autokerk hof" en „Maria Stuart" van Hildesheimer. Het werk van het STR werd zowel bij de pers als het pu bliek redelijk tot goed ontvan gen, er leek weer reden tot enig optimisme voor de toe komst. Leek, want de beslis sing om het gezelschap aan het einde van het komend sei zoen op te heffen, gooide roet in het eten. Het vertrek van Cor Stedelink per 1 september volgend jaar werd aangegre pen als motief. Josephine van Gasteren: „Het is een onbegrijpelijke zaak. We hebben het afgelopen seizoen niet makkelijk gehad. Het pu bliek was het vertrouwen in de schouwburg kwijt en het duurt natuurlijk heel lang voor dat dat hersteld is. Bo vendien liepen de acteurs na alle narigheid die we hier heb ben gehad, met een boog om Rotterdam heen, maar we moesten toch vier stukken be zetten. Dat is gelukt ondanks onze late benoeming en ik vind dat we niet mogen klagen na dat eerste seizoen. De men sen kwamen weer, er werden abonnementen verkocht, voor stellingen in het land liepen ook aardig en we hebben zelfs voor uitverkochte zalen ge staan. Ook voor het komend seizoen hebben we goed reper toire samengesteld, met vier premières van de 5 produkties voor Nederland en ik vind het onbegrijpelijk om die redenen, dat een gezelschap in opbouw zoals het onze nu al wordt opgeheven". - Wat zijn daarvoor de werke lijke argumenten? „In principe is duidelijk ge worden dat ze hier liever geen ensemble hebben. Dat is ge vaarlijk, dat ruikt naar het Nieuw Rotterdams Toneel en dan loop je de kans dat er weer een gevestigde toestand ontstaat, waarbij mensen op hun lauweren gaan rusten. Pieter Lutz: een dictatuur zoals je die in Oost-Europa kunt verwachten. Dat is natuurlijk onmogelijk, je kimt het je in Nederland echt niet meer permitteren om als gezelschap in slaap te val len, bovendien brengen wij geen conventioneel theater. Natuurlijk „De wijze kater" en volgend jaar „Romeo en Ju lia", maar ik vind dat je niet direct alleen maar onbekende dingen moet doen. Daar win je het vertrouwen van je pu bliek niet mee terug. Ja, en daarnaast willen ze niet dat ik in mijn eentje de boel leid'. „Ik had die beslissing in eerste instantie niet verwacht, maar hele maal als een verrassing komt het ook weer niet Je merkt zo iets toch al een tijd aan kleine dingen. Die angst voor een ensemble. De situatie was voor ons al moeilijk. We kunnen acteurs niet meer dan een contract voor één jaar aanbieden en dan mag je van zo iemand niet verwachten, dat ie zijn boeltje pakt, in Rotterdam komt wo nen en daarbij het risico loopt volgend jaar weer op straat te staan. Je kunt ze geen zeker heid bieden, dat is één pro bleem en het tweede is dat ook zij het vertrouwen in Rotter dam kwijt zijn". Pieter Lutz, die tijdens ons gesprek de schouwburg bin nen kwam: „In wezen is het allemaal al verschrikkelijk oud en bekend. Als ambtena ren moeten gaan uitmaken wat kunst is, dan krijg je dit soort toestanden. Ook de Rot terdamse beeldende kunste naars kennen die problemen, wij zijn niet de enigen. Zo'n situatie is denkbaar in Oost- Europa, maar niet meer in Ne derland. Het is gewoon dicta tuur. Je doet er immers niks tegen. Maar zoals gezegd het is al heel oud en er is in Rotterdam nog niets veran derd". Josephine van Gasteren: „Pie ter is een goed voorbeeld. Die is nog maar net in Rotterdam terug of hij hoort dat het ge zelschap wordt opgeheven. Kijk, ik praat niet voor mezelf, ik kan werk genoeg krijgen. Het volgend seizoen ga ik de vrije produktie in. Een schitte rende ról bij John de Crane, de hoofd- en titelrol in het stuk De Gemberbroodjuf- frouw. Wat mij aan mijn hart gaat zijn de acteurs, jonge mensen die hard werken aan hun carrière en die nu in de kou staan en deze klap maar weer moeten zien te verwer ken. Vooral als een continui- teit is beloofd. En dan natuur lijk het publiek". „Ik had mijn plannen inge diend voor het seizoen '76/'77. Ze hebben me gevraagd die nog meer te detailleren. Dat heb ik gedaan en dat heeft me mijn zomer gekost. Ik kan er nu twee als adhoc-produktie gaan brengen. Dat willen ze graag. Een is nu al definitief beslist. „De moeder" van Wit- kieviscz, onder regie van Lo- dewijk de Boer, première maart '77". - Is dat geen zoethoudertj? „Nee, ze willen me alleen niet als leidster, maar wel in losse produkties, dan hebben ze zelf de touwtjes in handen, neem ik aan. Ik doe die voorstellin gen waarschijnlijk wel, maar alleen als ik ze goed kan bezet ten. Want ik hoor ze overal al zeggen: Dat mens van Van Gasteren moet zo vreselijk no dig daar in Rotterdam, het doet er niet toe hoe, als ze maar bezig is". Nou ik moet misschien ook wel nodig en ik ben van cement en ze krijgen me niet kapot, maar ik wil alleen als ik artistiek verant woord werk kan leveren". - Waarom juist in Rotterdam? „Ik weet het niet, wat dat is, maar dit gebouw, die schouw burg, dat vind ik zo'n heerlijk theater. Toen ik in Piccolo zat en dat gerommel hier zag, ging me dat erg aan mijn hart. Trouwens er zijn meer ac teurs, voor wie die aantrek kingskracht geldt. Mensen als Pim Dikkers, Lies Franken, Pieter Lutz." - U viert dit jaar uw veertig jarig toneeljubileum? „Voor mij hoeft dat niet zo, want ik vind het nauwelijks belangrijk. Maar ze laten ge loof ik een feest organiseren en een portret maken. Het voortbestaan van het Stadsto neel zou een mooi cadeau zijn geweest. Als ik een paar mil joen had hè, dan ging er een bedrag naar de dierenbescher ming, het kankerfonds en dan kocht ik hier de hele boel op en dan zou ik een paar jaar schitterend toneel gaan ma ken. Niemand die me dan weg kreeg. Maar dat is gedag- droom". „Ik ga nu eerst met vakantie, naar mijn oude plekje in Grie kenland. Ik heb het dit keer wat makkelijker verwerkt dan destijds met het Nieuw Rotter dams Toneel. Dat ben ik te boven gekomen, door me hele maal op de Piccolo-producties te storten. In het jaar dat ik hier werk heb ik wel eelt op mijn ziel gekregen, ben-ik za kelijker geworden en minder emotioneel gaan reageren. Die vakantie heb ik nodig om alles te kunnen relativeren, boven dien heb ik gehoord dat de Griekse goden op de Olympus een hartig woordje met me willen spreken, want ik heb me weer veel te druk gemaakt de laatste tijd". Ton van Brussel

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5