HET FENOMEEN MANCHESTER UNITED Dramatisch hoogtepunt begin van nieuw tijdperk MANAGER DOCHERTY BETAALDE SCHULD TERUG ROWDSES BEZORGEN UNITED SLECHTE NAAM Manchester In Engeland, waar de publieke belangstelling ook al enkele jaren een neergaande ten dens vertoont, is Manchester United volstrekt uniek. Geen an dere club kan zich beroemen op een zo hechte toeschouwerskern als het voetbalbedrijf, dat domi cilie houdt op „Old Trafford". Toen de „Reds" aan het einde van het seizoen 19731974 waren gedegradeerd, bleek bij het op maken van de balans, dat on danks de hoogste teleurstellende resultaten het gemiddeld aantal kijkers bij de thuiswedstrijden toch nog altijd 42.712 had bedra gen. Dat voetbal op een lager niveau niet altijd gepaard hoeft te gaan met immense financiële verliezen werd vervolgens in het seizoen 19741975 bewezen. In de tweede divisie steeg het gemiddeld aantal toeschouwers bij de competitieduels, die „United" op „Old Trafford" speelde met bijna 6.000 tot gemiddeld 48.242 Ter ver gelijking: Manchester City, dat in de eerste divisie lange tijd tot de kampioens kandidaten behoorde en de thuiswedstrij den in het op een steenworp afstand van Old Trafford gelegen Maine Roadstadion speelt, moest zich tevreden stellen met een gemiddelde van 33.000. De cijfers rechtvaardigen het Manchester United als een fenomeen te betitelen. Immers, waar in Europa is het denkbaar dat een club bij zijn laatste competitie wedstrijd, op een moment dat er niets meer op het spel staat, nog 60.000 toe gangskaarten aan de man kan brengen? Bij Manchester United gebeurde dat toen het seizoen werd besloten met de tot een verplicht nummer geworden confrontatie met Blackpool. Die ambiance van het publiek was een van de aanleidingen voor Tommy Do- cherty om zich ruim tweëeneenhalf jaar geleden in een avontuur te storten, waar aan veel collega's zich niet hadden willen wagen. „Ik heb", zegt Docherty, „nooit begrepen waarom andere managers zo'n angst hadden om deze job aan te nemen. Als je het nuchter bekijkt, is er geen club met zulke mogelijkheden als „United". Je kunt beschikken over al het geld, dat je nodig hebt Er is een bestuur met men sen, die weten wat er in de voetbalwereld te koop is. Als manager kun je communi ceren met een man als Sir Matt Busby, die bij zijn leven al een legende is. En de toeloop van het publiek is groter dan waar ook ter wereld. Toen ik hier begon, werd ik uitgelachen. Docherty is het vol gende slachtoffer, werd overal geroepen. Zelf heb ik het nooit zo gezien. Neem maar van mij aan, dat ik geen dwaas ben. Toen ik werd benaderd door „Uni ted" voelde ik me zelfs de gelukkigste man van de wereld. Als er een baan in de wereld was, waarvoor ik mijn rechter been had willen afstaan, was het deze wel". Toch beleefde Tommy Docherty op Old Trafford niet uitsluitend vreugde. Inte gendeel. Toen hij begon vocht de club juist een verbeten strijd tegen de degra datie. Zijn eerste daad was het verkopen van het defect geraakte kanon Ted Mc- Dougall aan West Ham United. Vervol gens telde hij tweehonderdduizend pond sterling neer om Lou Macari bij Celtic weg te halen. Docherty spandeerde in een tamelijk kort tijdsbestek ongeveer een miljoen pond (toen nog meer dan zes miljoen gulden) om de krakende wagen weer op te lappen. De beloning daarvoor was, dat Manches ter United zich handhaafde in de eerste divisie. Een jaar later ging het echter toch mis. Docherty: „dat is mede mijn fout geweest. Toen we met de hakken over de sloot in de eerste divisie waren gebleven, dacht ik dat we het ergste achter de rug hadden. Dat bleek een vergissing te zijn. Het vertrek van we reldklasse-spelers als Bobby Charlton, Denis Law en George Best werkte toch langer na dan ik had verwacht. Boven dien speelden we lange tijd te defensief. Toen ik dat veranderde, was het helaas al te laat. De tijd om orde op zaken te stellen bleek te kort te zijn". Tommy Docherty, die nauwelijks be denktijd nodig had gehad om zijn tame lijk veilige baan als coach van het Schot se elftal te ruilen voor een plaats op de uiterst wankele managersstoel bij Man chester United, noemt de degradatie van 1974 „de zwartste bladzij uit mijn loop baan". „Het gaf me", vervolgt hij, „een schuldgevoel tegenover de club. Nu pas ben ik van mening, dat ik die schuld heb terugbetaald". Het jaar in de tweede divisie is volgens Docherty leerzaam geweest. „Be wist, dat het verblijf daar niet te lang hoefde te duren. De degradatie leidde in feite al het herstel in. Tegen het eind van het seizoen 1973—1974 begonnen jongeren zich te manifesteren. Evenals ik moesten zij zich ontdoen van de schaduwen van hun voorgangers. Maar toen het geloof in eigen kunnen er eenmaal was, wist ik dat het vasthouden van die tendens een snelle terugkeer naar de eerste divisie tot gevolg zou kunnen hebben. Toen we aan die opdracht begonnen, heb ik er bij de spelers voor alles op gehamerd, dat ze niet moesten denken dat ze te goed wa ren voor de tweede divisie. Geen enkele club heeft er recht op in de top te blijven. Je moet er ten alle tijde voor werken, heb ik hen steeds weer voorgehouden. Je ziet al te vaak dat een club, die zich eenmaal op de glijbaan bevindt, steeds verder afzakt Teleurstelling en gekrenk te trots worden over het algemeen te slecht verwerkt". de wijze lessen van Docherty misten hun uitwerking niet. Manchester United fi nishte in de tweede divisie met een voor sprong van vijf punten op runner-up Aston Villa, een ander fenomeen, dat zich ook in de slechtste tijden in een grote publieke belangstelling mocht verheugen. Al weken voor het eind van het seizoen wist „United" zich zeker van terugkeer naar de afdeling, waarin het van 1938 tot 1974 zonder onderbreking was uitgeko men. Docherty: „Ik weet zeker, dat het Engelse publiek blij is met ons snelle herstel. Wij voetballen niet alleen goed, maar vermaken ook de toeschouwers met spektakel". Sir Matt Busby, 65 jaar inmiddels maar nog altijd bruisend van energie, is even binnengewipt om iets met Docherty te overleggen. De oude meester, die Man chester United verschillende keren naar de top leidde en het nadat in februari 1958 meer dan de helft van het toen onaantastbare elftal bij een vliegramp om het leven was gekomen bestond om- binnen drie jaren een nieuw ster renelftal op te bouwen, vult aan: „We lachten weer. De slechte tijden hebben we gehad. De voorbije jaren waren een nachtmerrie, we zaten in het luchtledige. Ik ging soms met de angst in mijn lijf naar het veld. We waren onmachtig om de impasse te doorbreken. Het afscheid De basisopstelling telt slechts drie Engelsen. Een van hen is Stuart Pearson die op deze foto zojuist heeft gescoord (links) en in een merkwaardige positie daarvan blijk geeft. In 1968 veroverde Manchester United als enige Engelse ploeg tot nu toe de Europa Cup. Achter de Cup de legendarische Sir Matt Busby die nog steeds met grote aandacht de verrichtingen van zijn United volgt. Tommy Dochterty gelooft in eigen kunnen ly zijn afkomstig uit Ierland en de overi gen komen zonder uitzondering uit Schotland, van wie Jim Holton, Martin Bucham en Willie Morgan tijdens het WK-eindtoernooi in Westduitsland de Schotse kleuren droegen. De invloed uit het meer noordelijk gele gen Britse land is overigens niet verwon derlijk. Tommy Docherty en Sir Matt Busby zijn immers ook Schotten en de transferbedragen, die in hun vaderland worden geclaimd, liggen over het alge meen belangrijk onder die in Engeland zelf. Bovendien wordt in Groot Brittannië beweerd, dat Schotten meer getalenteerd zijn dan hun Engelse collega's. Het be wijs daarvan levert Leeds United dat met een kern van spelers uit Schotland jaar lijks tot de toonaangevende clubs in de eerste divisie behoort. Manchester United heeft een jong en sterk elftal, een schitterende accommoda tie en beschikt over voldoende geld. Do cherty: „Het is voor ons niet erg als we eens een jaar meer uitgeven dan er bin nenkomt Deze club is zo rijk, dat er pas zorgen komen wanneer alle anderen al geliquideerd zijn". Dat alles neemt niet weg, dat er toch nog wel problemen zijn. Problemen, die voornamelijk worden ver oorzaakt door de fans, die een verschrik kelijk slechte reputatie hebben. In het leger supporters, dat de club bij uitwed strijden pleegt te vergezellen, reist altijd een groep „Rowdies" mee, die overal schrik en verderf zaait Als Manchester United ergens op bezoek komt worden tribunes afgebroken, omheiningen ver nield, de doelen vanaf de kant onder vuur genomen en politie-agenten lastig gevallen. In heel Engeland worden spe ciale maatregelen getroffen wanneer de supportersschare uit Manchester in aan tocht is. Notts County, Portsmouth en Bristol zul len zich desondanks nog lang herinneren, dat de club van Tommy Docherty een seizoen in de tweede divisie heeft ge speeld. Dat de „Wild bunch" zich nieet alleen op vreemd grondgebied uitleeft, moge blijken uit het feit dat Old Traf ford het eerste stadion in Engeland was, waar achter de doelen hekken moesten worden geplaatst. Er is in Engeland niemand, die weet hoe het zich steeds verder uitbreidende van dalisme dient te worden bestreden. Sportminister Denis Howell wisselde er al over van gedachten met David Smith, de voorzitter van de supportersvereni ging van „United". Er werd besloten tot het instellen van identiteitskaarten voor supporters. Alleen tegen overlegging van deze legitimatiebewijzen zouden voortaan nog kaarten voor uitwedstrijden kunnen worden gekocht Een fraai plan, maar naar algemeen wordt aangenomen, wei nig effectief. Tommy Docherty: „Het is verschrikkelijk jammer, dat een kleine groep onverlaten ons zo'n slechte naam bezorgt Uit de toeschouwersaantallen blijkt, dat we over een enorme aanhang beschikken. De „Rowdies" vormen daarvan slechts een minimaal percentage maar je hebt er wel mee te maken. Toch wil ik niet iedereen over één kam scheren. Ik ben trots op onze fans, die de club in slechte tijden niet in de steek hebben gelaten. Hun reputatie wordt besmeurd door een min derheid, die we niet wensen, maar nau welijks kunnen weren". Desondanks twijfelt Docherty niet aan een succesvolle toekomst voor zijn club. „United" besluit hij, „was great, is great and will always be great". TON VAN DALEN „Old Traffordhet home van Manchester United, waar zelfs in het seizoen waarin de United was gedegradeerd, het gemiddeld aantal bezoekers steeg. Trouwens, de United trekt altijd, ook als er niets meer op het spel staat. van de sterren en de traagheid waarmee het jonge talent zich ontwikkelde, konden we maar niet verwerken. Gelukkig is Dochterty erin geslaagd de trein weer op de rails te krijgen. Daarom is hij voor mij een van de groten van dit vak". Docherty hoort de loftuigingen lachend aan, en voegt er bescheiden aan toe, dat hij ook het geluk aan zijn zijde heeft gehad. „Toen we vorig jaar degradeerden gebeurde dat na een seizoen, waarin we wedstrijden verloren die we hadden moe ten winnen. Tijdens de afgelopen compe titie ging het precies andersom. Toen wonnen we soms als we hadden behoren te verliezen. Maar ja, dat is voetbal". Manchester United realiseerde de promo tie met nagenoeg dezelfde ploeg, die de eerste divisie had moeten verlaten. De enige nieuweling, die door Docherty me dio 1974 werd aangetrokken, was Stuart Pearson, een 25-jarige aanvaller, die bij Huil City jaarlijks goed was voor meer dan twintig doelpunten, en die ook op Old Trafford niet teleurstelde. Pearson is een van de drie Engelsen in de basisopsstelling. De anderen zijn doel man Alex Stepney, de enig overgeblevene van het elftal dat in 1968 de Europa Cup voor landskampioenen veroverde door Benfica op Wembley in de verlenging onder de voet te lopen, en middenvelder Greenhoff. Twee spelers, McUroy en Da- MANCHESTER - Geen enkele Europese topclub heeft in de afgelopen jaren door zulke diepe dalen moeten gaan als Man chester United. Real Madrid, Internaziona- le Milan, AC Milan, Celtic, Feyenoord en Ajax, al die Europa Cupwinnaars van weleer werden na een reeks indrukwek kende triomfen geconfronteerd met een gigantische sportieve kater, maar niet een moest een vernedering ondergaan zoals de enige Engelse club, die ooit de meest be geerde Europese voetbaltrofee veroverde. Want terwijl Real, Inter, Milan, Celtic, Feyenoord en Ajax in ieder geval sterk genoeg bleven om in eigen omgeving voort durend ontzag te kunnen afdwingen, ein digde de terugval van „United" vorig jaar met degradatie naar de tweede divisie van de Engelse league. Die afgang was het dramatische hoogtepunt van een reeks te genslagen, maar betekende tevens het be gin van een nieuw tijdperk want inmiddels heeft de ploeg van Old Trafford het verlo ren gegane terrein heroverd. Manchester United voerde een seizoen lang een schrik bewind in de tweede divisie en keerde in volle glorie terug in de eerste divisie waar het alleen al op historische gronden thuis hoort. De triomfantelijke terugkeer betekende te vens de come-back van Tommy Docherty. De vijftigjarige Schot had het krediet, dat hij overhield aan een glanzende periode bij Chelsea, volledig opgesoupeerd door een reeks minder succesvolle jaren in Portugal en Schotland. Toen Docherty het aandurf de het management van Manchester Uni ted op zich te nemen - een waagstuk, want eerder waren bepaald niet onbekwame mannen als Wilf McGuiness en Frank O'Farrell niet in staat gebleken hun legen darische voorganger Sir Matt Busby te doen vergeten werd algemeen aangeno men, dat hem het laatste beetje erkenning dat hij nog genoot, zou worden ontnomen. Docherty kwam omstreeks de kerstdagen van 1972. Manchester United zweefde toen reeds boven de afgrond. Dankzij een fu rieuze eindsprint kon het dreigende onheil op het laatste moment nog worden afge wend. Een jaar later, aan het eind van het seizoen 19731974, ging het echter toch mis. Manchester United degradeerde, en menige Engelse voetballiefhebber pinkte een traan weg. De eerste divisie zonder „United" was zoiets als Johnny zonder Rijk. Maar zoals de heren Kraaykamp en De Gooyer na verloop van tijd elkaar steeds weer weten te vinden, zo is ook Manchester United teruggekeerd naar de vertrouwde omgeving. Onder leiding van Tommy Docherty die, ondanks de golven van kritiek, nimmer het geloof in eigen kunnen verloor en nu kan zeggen, dat hij is geslaagd waar zowel Wilf McGuiness als Frank O'Farrell met een zenuwinzinking vandaan kwam.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19