(Wit* "Vakantiespreiding blijft voor ons grootste probleem" ZEVENTIGJARIGE NRV ZET ZICH IN FEESTZON NRV-DIRECTEUR PIET JONGENS: Op 24 maart 1976 bestaat de Nederlandse Reis Vereniging zeventig jaar. Maar zolang willen ze in de Haagse Zee straat niet wachten met het feestgedruis. Daarom begint het jubileumjaar al op 20 november met een persconfe rentie en een bijeenkomst voor het personeel, beide in het Haags Congresgebouw. De volgende dag vindt in dezelfde zaal het vereni gingscongres plaats. Aan de leden is ook liefdevol gedacht. Zo is er een kerst- reis naar Oisterwijk in voorbereiding. Vijf dagen lo gies en ontbijt vanaf 176 gul den. Op en rond Kerstmis zijn er voor de deelnemers (maximaal 500) allerlei acti viteiten gepland. Op 20 maart volgend jaar is er voor de leden een toeristi sche auto(car)-tocht door Ne- Nieuw bij de NRV: reizen naar het Midden-Oosten: vanaf 788 gulden. e Istrië, het groene schier eiland van Joegoslavië, kan nu ook vliegensvlug met N.R.V.-chartervlucht gëën- terd worden. DEN HAAG De kaarten in het grote vakantiespel jaargang 1975 zijn geschud en de deelne mers weten nu, wie een joker heeft getrokken en wie een troef. Na het rampjaar 1974, dat vrijwel alle touroperators een forse 'niet' in de maag splitste, waren de verwachtingen der toeristische smaakmakers dit maal hooggespannen. De grote vraag was of de vaderlandse consument de verhoogde prij zen accepteerde dan wel met zijn duiten in de huishoudknip verkoos af te reizen naar een zomerhuisje op de Veluwe. Feit was in elk geval, dat de ener giecrisis de brandstofprijs tot ongekende hoogte had opge jaagd en dat de favoriete va kantielanden als gevolg van de voortwoekerende inflatie hun image als goedkoopte-eiland al lang verloren hebben. Het ge volg was, dat de vakantie-pak ketten dit jaar aanzienlijk duurder uitvielen dan in 1974. Prijsstijgingen van zo'n tien, vijftien procent waren aan de orde van de dag en zelfs de 'witte' wegwezers konden met hun lokkertjes niet meer geheel hun naam van prijsbreker waar maken. Toch blijkt achteraf, dat enige Nederlandse touroperators hard op weg zijn om alle bestaande commerciële records te breken. Eén van hen is de Nederlandse Reis Vereniging, de 70-jarige gouden ouwe met het eeuwige jeugdelixer. Deze touroperator, die kort na de eeuwwisseling aan de start verscheen als een bedaagde Haagse dauwtrapster, die bij voorkeur met heren in plusfours en dames in deux-pie- ce naar bos en beemd afreisde, beeft enkele jaren geleden een aangrijpende face-lifting onder gaan, die haar een tweede stra lende jeugd bezorgde. Als NRV- Holiday is deze vereniging in recordtijd geëvolueerd van kneuterig onderonsje tot een modern en slagvaardig produc tiekantoor voor op maat gesne den reizen. Eén van de artsen, die deze operatie uitvoerde was NRV-directeur Piet Jongens, die nu met gepaste trots de resulta ten van de stroomlijning op ta fel werpt: dit jaar heeft de NRV 49 procent meer chartervliegrei zen verkocht, 50 procent meer bungalowvakanties en 30 pro cent meer busreizen. Een ongelooflijke score", zegt bij. "Vorig jaar hebben we ons ook kapot gewerkt, maar wer den de inspanningen niet vol doende beloond. Onze planning werd toen getorpedeerd door de energiecrisis en een handvol oorlogen. Dit jaar is echter over duidelijk gebleken, dat de va kantie niet meer weg te denken is uit het moderne levenspa troon. Het bewijs daarvan is overduidelijk geleverd door de Engelsen, die in een volledig bankroet land leven en geen financiële veer meer hebben om weg te blazen. De verwachting was dan ook, dat ze het met name in Spanje zouden laten afweten. De hotels en apparte menten, die in andere jaren voor de Britten gereserveerd waren werden dan ook prompt aan anderen verhuurd. Maar wat bleek in de praktijk: de totaal berooide Engelsen zijn toch massaal hun land uitge vlucht en het gevolg van hun onverwachte invasie was een complete chaos aan de Spaanse kusten. Bedden bleken in dezelf de periode twee, drie keer ver huurd te zijn en voor de bunga lows verdrongen zich de toeris ten van diverse nationaliteiten. Omdat ik op zeker wilde spelen ben ik tijdens de bouwvakva kantie naar de Costa Brava ge gaan om te zien, wat er met mijn eigen gasten gebeurde. De lijfelijke aanwezigheid van een directeur op het terrein van de ramp wil nog wel eens effectief zijn. Een praatje hier, een war me hand daar, een drankje ginds kunnen soms wonderen verrichten. Gelukkig bleek het allemaal mee te vallen. We had den op dat moment 500 mensen aan de Costa Brava en hebben welgeteld met vier families klei ne problemen gehad. Problemen Spanje favoriet Ondanks andersluidende be richten van zogenaamde ken ners is Spanje ook dit jaar de grote toeristische trekpleister gebleven. De georganiseerde rei zen naar dit land stegen met bijna twintig procent. Daar naast is er een grotere belang stelling voor Italië, Frankrijk en Joegoslavië. Met name dit laat ste land, dat in de afgelopen jaren duidelijk in de strafbank zat wint nu weer snel zijn dolen de zieltjes terug. Toppers in het seizoen 1975 zijn ook de rondreizen met als uit schieter de tocht vanuit Belgra do door de Balkan (gecombi neerde vlieg-busreis), waaraan tot nu toe 2.000 Nederlanders hebben deelgenomen. Hardlo pers waren óok de reizen naar Zuid-Engeland (nu uitsluitend per bus, volgend jaar ook per vliegtuig) en de trektochten door Frankrijk". Toch wil Piet Jongens graag een kanttekening maken bij deze milde regenbui van successen. "Als je zelf in het hoogseizoen reist erger je je enorm aan het feit, dat de vakantiespreiding nog steeds een wassen neus is. Mensen, die door hun werk ge bonden zijn aan bepaalde va kantieweken betalen de hoogste prijs en krijgen de beroerdste service. Tel uit je winst. Dat begint al op Schiphol, waar ze in een sauna-hitte uren moeten wachten, hangen, zich kapot vervelen. Ik heb het nu weer eens met eigen ogen kunnen zien en ik verzeker je: het is een deprimerend begin van een va kantie. Die vakantiespreiding blijft voor ons een levensgroot pro bleem. Zolang de vakanties van meer dan de helft van de Neder landers worden samengeperst in zes weken zitten onze gasten met de ellende en wij met de brokken. Je bent als touropera tor gedwongen om met lege vliegtuigen te vertrekken, want het ene moment haal je wel mensen en breng je niks en een paar weken later is het net om gekeerd. Al die 'lege benen' moeten uiteraard door ons in de prijs worden doorberekend, een verhoging, die met een beetje nationale planning voorkomen zou kunnen worden. Neem de herfstvakantie als voorbeeld. Nu beleven we de grote uittocht op 20 oktober. Dan gaat iedereen opeens weg en het gevolg is, dat de hoteliers haastig hun prijzen omhoog schroeven en dat de charter maatschappijen het passagiers aanbod niet aankunnen. Ik vraag me af: waarom kunnen de herfstvakanties in ons land niet gespreid worden? Verdeel Nederland in drie regio's, die elk in een verschillende week vrijaf krijgen. Op die manier maak je het aantrekkelijker voor de gast, die ruimte en ser vice krijgt en voor ons, die meer speelruimte krijgen". Vooruitlopend op een vakantie regeling neemt de N.R.V. vast een proef in de kerstvakantie. "We proberen het gewoon. Nee hebben we, ja kunnen we krij gen. Het is bekend, dat vakan ties in de kerstweek schreeu wend duur zijn, want dan wil Jan en alleman naar de winter sport. In de week vóór kerst en daarna kun je echter aanzienlijk goedkoper terecht. Wat gaan wij dus doen? We bieden een 14- daagse wintersportreis aan, die of begint op 14 of op 28 decem derland, die eindigt met een massale reünie op de Flevo- hof. In april en mei zijn er spe ciale jubileumreizen naar In donesië, die aanzienlijk goedkoper zijn dan het be drag dat normaal voor deze monstertochten moet wor den neergeteld. Voorts staan er nog vele andere speciale reizen op het overladen NRV-programma. ber. Op die manier kan een gast enige honderden guldens op zijn vakantiebudget besparen. Een goed voorbeeld is bijvoorbeeld hotel Goldener Stern in het Oos tenrijkse Abtenau. Een vakantie rondom Kerst kost daar 964 gul den. Ga je een week eerder of een week later weg dan profi teer je van de kortingen en be taal je 787 gulden. Een verschil van 180 gulden. Ik vind dat de moeite van het proberen dubbel en dwars waard. Nieuwe reizen Nieuwe aanbiedingen in het reispakket 1976 van de jubile rende NRV zijn charter-vliegrei zen naar Istrië (via de luchtha ven van Triëst), wintersport- vliegreizen naar het Zwitserse Wallis (via de luchthaven van Sion) en spotgoedkope ontdek kingstochten naar het Midden- Oosten, een vaderlandse pri meur, waarop Piet Jongens te recht enorm trots is. Zeven da gen Jordanië met verblijf in het tropische Akaba aan de Rode Zee: vliegen en verblijf voor 788 gulden, een tien-daagse voor 912 gulden. Desgewenst kan men het Jordanië-avontuur nog ver lengen met een drie-daagse uit vlucht over de Allenby-brug naar Israël: 124 gulden. Uiteraard gaat de N.R.V. ook door met zijn succesvolle serie weekend-trips tegen afbraak- prijzen. Sinds de introductie van deze snelle tussendoortjes is de animo bij de NRV-leden overweldigend geweest: een lan- glaufweekend naar Oslo boekte 129 deelnemers, een reis naar York 96 mensen, naar Goten- burg 137 mensen, naar Wenen 332. "Die mini-vakanties", aldus Piet Jongens, "blijken een schot in de roos te zijn geweest." In zijn kantoor aan de Haagse Zeestraat hangt een kaart met de blijmoedige spreuk "zaken zijn als kruiwagens. Ze staan stil, als je ze niet voortduwt." Wat dat betreft is er geen kijk op, dat Piet Jongens de eerste jaren is uitgeduwd. Zijn N.R.V.- Holiday met negen eigen hotels, twee eigen bungalowparken, ne gen eigen bijkantoren en 350 gespecialiseerde medewerkers heeft de wind duidelijk in de zeilen. En Piet Jongens, hij duwt voort. Topper in het N.R.V.-pro- gramma is dit jaar de rond- door de Balkan: meer 2000 deelnemers. Wallis, één van de meest sneeuwzekere gebieden in Europa, staat de komende winter ook in het charter-vliegprogramma van de N.R.V.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15