Vijftien procent vrouwen slikt tranquillizers Landelijk Pastoraal Overleg - één dag - op 1 november Nieuwe volledige bijbelvertaling nu beschikbaar EG opgelicht voor 13 miljoen Eis zes maanden tegen stenengooier Nieuwmarktrellen Parachutiste overleefde sprong met hindemissen West-Duitsland heeft elitekorps tegen terrorisme Verkoop cosmetica gestegen Korte metten VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Bijna vijftien procent van de Nederland se vrouwen gebruikt tranquillizers, slaapmiddelen en andere produkten van de pharmaceutische industrie 5ie depressies moeten onderdrukken. Het gebruik neemt na het 35ste jaar toe en daalt weer na het 65ste jaar. De piek ligt in de leeftijdscategorie van 55 tot 65 jaar (27,8 procent). Mannen gebruiken minder tran quillizers. (gemiddeld 6,9 procent) Dit zegt de Groningse socioloog drs. J. Ormel, mede werker van de werkgroep Psychohygiëne TNO, in een beschouwing over het gebruik van middelen als tran quillizers. In zijn beschouwing zegt drs. Ormel, dat de farmaceutische industrie hun middelen uiterst optimis tisch aanprijst. "Men krijgt de indruk dat een tranquil lizer een moderne toverbal is tegen alles wat maar enigszins als gevolg van stress kan worden be schouwd". Drs. Ormel constateert, dat het slikken van de midde len niet alleen samenhangt met geslacht en leeftijd, maar onder meer ook met de houding tegenover werk, inwonersaantal van de plaats waar men woont (minder consumptie in kleinere gemeenten), het al of niet buitenshuis werken van de gehuwde vrouw e.d. Opval lend was, dat bij de getrouwde vrouwen van 35 tot 45 jaar geen enkele gebruikster te vinden viel onder hen die een baan buitenshuis hadden. Diegenen die 'alleen maar' huisvrouw waren lieten in deze leeftijds groep 16,3 procent registreren. In de andere groepen verschilden deze twee categorieën niet zoveel. Oorzaken Drs. Ormel bespreekt verschillende veronderstellingen over de oorzaken van de grotere tranquillizer-consump tie door de vrouw. Zo kan het zijn dat mannen meer mogelijkheden tot afreageren hebben via alcoholge bruik. Een andere veronderstelling houdt verband met het geringere aantal levensfuncties van de vrouw. Compensatie van 'rolverlies' als de kinderen de deur uitgaan zou een verklaring kunnen vormen voor het stijgende gebruik na het 35ste jaar. Ook een mogelijkheid is, dat in onze maatschappij vrouwen meer klagen en mogen klagen dan mannen. Zij zouden daardoor van de doorgaans mannelijke artsen meer tranquillizers voorgeschreven krijgen dan mannen, niet omdat ze ziek zijn, maar omdat ze meer klachten en symptomen uiten. Drs. Ormel heeft geen verband kunnen ontdekken tussen het gebruik en bijvoorbeeld burgerlijke staat, werkverband, godsdienstige opvoeding, woonomstan digheden en het aantal thuiswonende kinderen. Zaken doen is voor uitzien, en daarom wordt In tal van fa brieken thans al weer druk gewerkt om voor de komen de feestdagen vol doende voorraad te hebben. Zo worden in München mo menteel duizenden chocolade kerst mannetjes vervaar digd om in koelhui zen te wachten tot het hun beurt is om in de etalages te worden uitgestald. BRUSSEL Het landbouwfonds van de EG is vorig jaar opgelicht voor 13,75 miljoen gulden. Dit zegt de Europese Commissie in haar jaarverslag over de werking van het fonds. Van het verduis terde bedrag is ongeveer een kwart achterhaald. Er worden stappen ondernomen om de rest van het geld ook terug te krijgen. Het Landbouwfonds neemt het grootste deel van de begroting van de gemeenschap in beslag. De Commissie onderzocht 136 gevallen van onregelmatigheid, maar volgens ingelichte kringen zijn er vermoedelijk enkele gevallen aan de aandacht ontsnapt. Het EG-beleid voor steun aan landbouwprij zen met een zorgvuldig systeem van exportrestituties en invoerhef fingen is het slachtoffer geworden van steeds terugkerende fraude. Onder invloed van de verontwaardiging hierover heeft de EG besloten tot een hechtere samenwerking tussen de douane van de negen lidstaten. Gelijktijdig zullen deskundigen in de gehele ge meenschap steekproeven ter plaatse moeten nemen. De meeste onregelmatigheden hadden betrekking op het vervalsen van formulieren voor het verkrijgen van exportrestituties en ex portpremies. EIS zes maanden tegen stenengooien Nieuwmarktrel- Verpleger (39) verdacht van dood patiënt KERKRADE (ANP) In Kerkrade is gisteren op verdenking van doodslag of door door schuld een 39-ja rige verpleger aangehou den. De man wordt ervan verdacht schuldig te zijn aan de dood van een 79-ja- rige vrouwelijke patiënt. De vrouw werd verpleegd in de Lückerheidekliniek in Kerkrade. De gearresteerde man was er als hoofdverpleger werk zaam. Dr. Zeldenrust heeft inmiddels sectie op het lijk verricht, maar heeft geen directe doodsoorzaak kun nen vaststellen. Het gerech telijk laboratorium zet het onderzoek nu voort. Aange nomen wordt, dat de vrouw in elk geval geen natuurlij ke dood is gestorven. AMSTERDAM (ANP) Tegen een 28-jarige maatschappelijk werker uit de hoofdstad is gisteren zes maanden gevangenisstraf geëist wegens het werpen van stenen naar de politie tijdens de Nieuwmarktrellen in maart van dit jaar. Een van de de stenen zou een 21-jarige politieagent in het gezicht hebben geraakt De verdachte zou tijdens de rellen ook banden van politieauto's hebben vernield. Tijdens de rechtzitting gaf de maaktschappelijk werker toe de stenen te hebben gegooid. Echter niet naar agenten, maar naar een waterkanon. De officier noemde de verdachte een „ordinaire rellenschopper" en achtte het stenengooien naar de politie bewezen. De verdediger meende, dat er geen sprake was van bewijs en dat een ander de stenen zou hebben gegooid. Tevens drong hij aan op beperking van de straf, omdat „het niet nodig is over schrijnen de wonden azijn te gooien." X PAGINA 7 WALTHAM (IIPI) De 17-jarige Amerikaanse Anna Cuttone heeft haar eerste les in het valschermspringen achter de rug - het zal vermoedelijk ook haar laatste les zijn geweest. Met enkele schoolvriendinnen had zij zich voor ongeveer 90 gulden laten inschrijven. Na vijf uur instructies te hebben gekregen op het vliegveld van Biddeford in de staat Maine, maakte zij haar eerste sprong. Door de wind kwam zij terecht op twee meter van een spoorbaan waar juist een anderhalve kilometer lange goederentrein met een vaart van 50 km per uur passeerde. Haar parachute werd gegrepen door een van de wagons, waardoor zij enige tijd langs de rails werd meegesleurd. Tot haar geluk ontvoüwde zich toen haar reserve- valscherm. Door de snelheid van de trein blies de parachute vol lucht, waardoor zij de lucht weer invloog en belandde op een van de auto's die de trein vervoerde. Intussen stond de reserve-parachute als een ballon boven op de trein. Aan deze situatie kwam een eind toen de trein een viaduct passeerde. Opnieuw had zij geluk, doordat het valscherm geleidelijk werd platgedrukt, zonder dat zij met parachute en al van de trein werd geveegd. Intussen was de treinbestuurder zowel door de piloot van het toestel waarmee de parachutisten in de lucht waren gebracht, als door een passerende automobilist, er opmerkzaam op gemaakt dat er iets niet in orde was. „Ik heb geluk gehad. Misschien ga ik nog wel eens kijken als anderen gaan parachute springen, maar ik denk niet dat ik het zelf nog eens ga doen", aldus Anna Cuttone. BONN (DPA) - Om zich te weren tegen terreuracties heeft de Westduitse regering een 160 man sterk elite-korps op de been gebracht dat zich in de buurt van Bonn gereed houdt om onmiddellijk in actie te kunnen komen. Wanneer dat nodig mocht zijn kan het ministerie van Binnenlandse zaken in Bonn de mannen uit het plaatsje Sint Augustin oproepen. Zij zijn uitgerust met de modernste wapens en snelle auto's. Ze beschikken over een „hoge strijdmoraal en goede lichamelijke conditie", waardoor zij niet alleen in staat zijn een man tegen man gevecht uit te voeren maar ook vanuit de lucht kunnen worden ingezet Het was de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, Hans-Die- trich Genscher, die enkele dagen na de noodlottige gebeurtenissen op 20 september 1972 bij de Olympische Spelen in München, de opdracht heeft gegeven tot de oprichting van de groep-Augustin. De mannen kunnen worden ingezet in de strijd tegen het terroris me, bij zware misdaden en voor de bescherming van belangrijk buitenlands bezoek. Volgens deskundigen is de uitrusting van de groep niet te overtreffen. Ze beschikken ondermeer over zes zeer snelle Mercedessen 280 se, BMW-motoren en pantserwagens. De Westduitse regering heeft al bijna tien miljoen mark in deze elitegroep geïnvesteerd. De „paradepaardjes" opereren in eenheden van 30 man. Momenteel kunnen er al drie groepen ingezet worden. Zij kunnen volkomen zelfstandig en onafhankelijk van elkaar hun acties uitvoeen. Ondanks de harde training en de hoge risicofactor krijgen de vrijwilligers geen extra premies of gevarentoeslag. „De prikkel zit hem in de optimale opleiding en misschien in beperkte mate in een elitair bewustzijn" aldus de commandant van Sint-Augustin. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Viking gaat 20 augustus naar Mars CAPE CANAVERAL Het Vi king-ruimtevoertuig naar Mars zal op 20 augustus ver trekken, zo is vandaag be kendgemaakt. De lancering zou oorspronkelijk jongstleden maandag plats- vinden maar werd tweemaal uitgesteld in verband met technische moeilijkheden. De eerste Viking zal, als de lance ring op 20 augustus doorgaat, op 19 juni 1976 Mars bereiken. Een van deze ruimtevoertui gen zal dan op 4 juni een landing op de planeet maken. Rijverbod ran 25 jaar LONDEN (UPI) De Londe- naar Peter Brant heeft een rij verbod tot het jaar 2000 gekre gen. Een rechter legde deze straf op, nadat Brant achter het stuur van een onverzekerde au to was aangetroffen, drie maan den nadat hem wegens dronken schap de rijbevoegdheid voor een jaar was ontnomen. „U hebt zich niet aan de wet gestoord", concludeerde de rechter en legde een rijverbod van 25 jaar op. Kort geding li. Moerman ROTTERDAM (ANP) De Fliardingse kankerbestrijder dokter Moerman (82) heeft gis teren een laatste juridische po ling gedaan om het bestuur tin zijn woonplaats te beletten ttn verkeersweg aan te leggen over zijn grond. In kort geding vroeg hij van de president van de rechtbank in Rotterdam een verbod voor Vlaardingen om te beginnen met de werkzaamheden voor de weg, zolang het gerechtshof in Den Haag nog geen uitspraak heeft gedaan in een eerder aan gespannen kort geding. Volgens Moerman zou de weg de vernie tiging betekenen van zijn le venswerk, de kankerbestrijding. Hij beweert dat zijn postduiven, die hij gebruikt als proefdieren, dan zozeer uit hun gewone doen zouden worden gehaald, dat geen onderzoek meer kan wor den gedaan. De bisschoppenconferentie heeft haar fiat gehecht aan de „basisomschrijving van het Landelijk Pastoraal overleg in de Nederlandse kerkpro vincie". Zij had dit document al in grote lijnen goedgekeurd op haar vergadering van 11 april, maar de diocesane dele gaties naar het Landelijk Pas toraal Overleg (LPO) de gele genheid willen geven amende menten in te dienen. Zoals reeds bekendgemaakt, zal op 1 november het derde LPO - ditmaal slechts van één dag - worden gehouden. Plaats van overleg zal niet Noord- wijkerhout zijn, maar elders in het land. Dit meldt de pers dienst van de rk kerkprovin cie. De bisschoppen hielden hun maandelijkse vergadering in Haarlem. Kardinaal Alfrink woonde slechts de ochtendver gadering bij, na de middag pauze droeg hij het voorzitter schap over aan de vice-voorzit- ter, mgr drs. J. Bluyssen, bis schop van Den Bosch. De kar dinaal heeft wegens een lichte vermoeidheid een paar weken rust moeten houden, dezer da gen zal hij zijn werk weer volledig opvatten. Een lange bespreking in eerste termijn wijdde de bisschop penconferentie aan een con cept van een „gemeenschappe lijke verklaring over de vie ring van de maaltijd des he ren". Dit stuk is opgesteld door de commissie „Intercom munie en ambt", zijnde een multilateraal overleg van ker ken in het raam van de Raad van Kerken. De commissie heeft gepro beerd hierin de op- en aanmer kingen te verwerken die de leden van de raad van kerken hadden gemaakt op haar eer ste discussienota: „de bijbelse achtergronden van eucharistie en avondmaal" van juli 1972. Voor de gedachtenwisseling had de bisschoppenconferen tie de Nijmeegse theoloog prof. dr. P. van Leeuwen ofm uitgenodigd, die namens de rk kerkprovincie in de commissie „Intercommunie en ambt" zit. De commissie heeft ook een nota „Het kerkelijk ambt in verband met de viering van de maaltijd des heren" voorge legd. Hierover zal de bisschop penconferentie zich bij een volgende gelegenheid buigen. Vervolgens, eventueel na een behandeling van beide stuk ken in tweede termijn, zal zij haar standpunt op schrift stel len. De andere kerken hebben zich tot nu toe niet uitgespro ken over de inhoud en even tuele gevolgtrekkingen voor de praktijk. Evenzo acht de bis schoppenconferentie nadere bestudering 'gewenst De bisschoppenconferentie stelde vast dat de twee docu menten voorlopig slechts voor rekening van de commissie „Intercommunie en ambt" ko men en nog ter discussie staan. Op verzoek van Rome heeft de bisschoppenconferentie the ma's voor de bisschoppensy node van 1977 voorgesteld. Paus Paulus heeft aartsbis schop Guido Del Mestri, mo menteel pro-nuntius in Cana da, benoemd tot nuntius in West-Duitsland. Hij volgt mgr. Bafile op, die sinds kort in de Romeinse curie werk zaam is. Voorts heeft paus Paulus mgr. Frana, op het ogenblik werkzaam op de apostolische delegatie te Was hington, benoemd tot perma nent waarnemer van de Heili ge Stoel bij de Unesco. Haar voorkeur gaat uit naar 1. jeugd—geloof—kerk, 2. de dialoog binnen de kerk, 3. het gezin. Tot besluit heeft de bisschop penconferentie zich geruime tijd beziggehouden met het ontwerp van de zg „Ratio Neerlandica", de Nederlandse aanpassing van het Vaticaanse basisprogramma voor de priesteropleidingen. Dit zal maandagmorgen in Utrecht worden besproken op een ge combineerde vergadering van de bisschoppenconferentie miljoen gulden) opgeleverd. Dat is elf procent meer dan in het vorige actiejaar. Directeur H. O. Hahn van de Evangeli sche Kerk in West-Duitsland acht dit een duidelijk teken voor de bondsregering om de post ontwikkelingshulp niet te verminderen, zoals zij over weegt te doen, maar juist te verhogen. met de provinciaals van orden en congregaties. Deze vergadering, die al in juni was uitgeschreven, zal ook worden bijgewoond door de drie personen die namens bisschoppenconferentie en provinciaals de besprekingen over de priesteropleidingen voeren met de Romeinse con gregatie voor de katholieke opvoeding. Maandagmiddag zal de bisschoppenconferentie bijeenkomen om enkele over gebleven agendapunten af te werken. Kadastraal recht duurder DEN HAAG (ANP) De tarieven van het kadastraal recht zijn vandaag met ge middeld 20 procent ver hoogd. Onder de naam ka dastraal recht worden gere geld de vergoedingen, die belanghebbenden aan de staat moeten betalen voor het verrichten van werk zaamheden door de bewa ringen van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen en door de tot het landmeetkundig deel van het kadaster behorende bu reaus. DEN HAAG (ANP) - Volgens gegevens van het centraal Bu reau voor de Statistiek is in 1974 voor ruim 858 miljoen gul den uitgegeven aan cosmetische produkten. In 1973 was dat 775 miljoen. Dat betekent een stij ging van elf procent. Van 1972 op 1973 bedroeg deze stijging ruim negen procent. Aan huid- en gezichtsverzor- gingsmiddelen is het meest be steed: 311 miljoen gulden met als belangrijkste posten de anti- transpiratiemiddelen en deodo rants (70 miljoen) en de huid- en gezichtscrèmes (59 miljoen). Aan haarverzorgingsmiddelen werd 236 miljoen uitgegeven waarvan 79 miljoen aan haarlak en 76 miljoen aan shampoo. De verkoop van mondverzorgings- middelen beliep 96 miljoen, waarvan aan tandpasta 92 mil joen, aan scheerartikelen 47 mil joen. Beierse bierpul van plastic MÜNCHEN In München, het mekka van de bierdrinkers, is enige onrust ontstaan doordat een van de bekendste bierkel ders pullen van plastic is gaan gebruiken. Gewoonlijk zijn de Beierse bier pullen van een liter van zwaar aardewerk of glas vervaardigd. Voorstanders van de lichtere plastic pullen zijn van oordeel dat deze minder gevaarlijk zijn bij kroeggevechten. Na een voorbereidingstijd van ongeveer twaalf jaar kan de Katholieke Bijbelstichting on danks haar jonge geschiedenis vandaag een belangrijke pres tatie afronden: de volledige uitgave van een herziening bijbelvertaling uit de grond tekst in één band. Van van daag af namelijk is deze uit gave van het Oude en Nieuwe Testament samen, in de boek handel verkrijgbaar. De nieuwe bijbelvertaling is tot stand gekomen onder aus piciën van de Katholieke Bij belstichting te Boxtel, de Vlaamse Bijbelstichting te Leuven en het uitgevershuis Emmaus te Brugge. Sinds 1938, toen de bekende Canisiusvertaling verscheen, is er geen nieuwe „totum"-verta- ling meer gekomen. Het be sluit tot een nieuwe volledige vertaling dateert overigens al uit 1947. In 1960 kwam toen eerst de Willibrordvertaling van het Nieuwe Testament, die in 1966 werd herzien. Een jaar later begon men aan de verta ling van de boeken van het Oude Testament. Tot 1974 ver- Gevangenen in Rusland in hongerstaking MOSKOU (AP) De politieke gevangenen in een aantal werk kampen ten zuid-oosten van Moskou zijn een hongerstaking begonnen om hun eisen voor betere behandeling kracht bij te scheen dit in vijf afzonderlijke delen. Nadat deze opnieuw werden herzien en bewerkt werd het geheel gebundeld. Aan de uitgave is medege werkt door een groot aantal Nederlandse en Belgische exe geten. Samen met een tiental literaire deskundigen hebben zij ernaar gestreefd weer te geven wat de grondtekst be doeld te zeggen en dit in he dendaags Nederlands weer te geven, overeenkomstig het doel: een bruikbare vertaling voor dagelijkse lectuur en voor de liturgie. Het is een boekwerk geworden van bijna 1900 pagina's, dat in drie edities van verschillende uitvoering en prijs verschijnt Dankzij een fonds, opgericht door de Katholieke Bijbel stichting konden de eenmalige kosten van de uitgave worden gedekt Om de prijs te druk ken werd de tekst in Neder land gezet, maar in Spanje gedrukt, hetgeen zeer kosten besparend werkte. Met de presentatie voldoet de K.B.S. aan de haar door het Nederlands episcopaat gege ven opdracht: een bijbelverta ling uit de grondtekst, het ver schaffen van hulp om het le zen van de bijbel te vergemak kelijken en inzicht te geven in zetten, zo is uit dissidente bron nen vernomen. De hongerstakers hebben een zes pagina's tellend document opgesteld waarin zij om 15 her vormingen vragen. Het docu ment is uit de kampen gesmok keld en aan westerse correspon denten gegeven. Hoeveel gevan genen bij de hongerstaking, die drie dagen geleden begonnen is, betrokken zijn, is nog niet be kend. de teksten, alsmede ervoor te zorgen, dat de bijbel ook fi nancieel onder het bereik kan komen van iedereen. Dat de bisschoppen van Ne derland en België tevreden zijn over het resultaat, kan blijken uit hetgeen kardinaal Alfrink en kardinaal Suenens van België in een „ten geleide" schrijven: „Wij zijn verheugd, dat er thans weer een volledi ge uitgave verschijnt yan de Heilige Schrift in een verta ling, waarin niet alleen reke ning is gehouden met de ont wikkelingen van de bijbelwe tenschap, maar ook met de ontwikkelingen van de Neder landse taal. Het is voor ons als aartsbis schoppen van Mechelen en Ut recht een bijzondere vreugde en voldoening, dat deze verta ling tot stand kwam in colle giale samenwerking van de be ste exegeten, die ons beider taalgebied rijk is. Dat ook Neerlandici uit Vlaanderen en Nederland hun kunde en in vloeden van de hedendaagse taal bij deze weergave uit de grondtekst met liefde en zorg hebben gegeven, is een hart verwarmend getuigenis uit de samenwerking tussen leken en priesters, tussen gelovige men sen". De Westduitse protestantse in terkerkelijke actie voor we- relddiakonaat „Brood voor de wereld" heeft in het actiejaar augustus '74 - juli '75 negenen veertig miljoen Mark (vijftig Aartsbisschop Hilarion Ca- puccl, die vorig jaar december door de Israëlische justitie werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens wapensmokkel ten gunste van de Palestijnen, is op medisch advies overgebracht naar een militair hospitaal. Zijn ge zondheidstoestand was slech ter geworden na een honger staking, die hij was begonnen om gedaan te krijgen dat hij zijn gevangenisstraf zou kun nen doorbrengen in een kloos ter in plaats van in de gevan genis. Aan de Katholieke Theologi sche Hogeschool Amsterdam zijn geslaagd voor het docto raalexamen theologie: G. M. van Beekhoven (Nijmegen), H. L. Bleijendaal (Heemskerk), H. W. Collignon (R'dam), R. J. M. Hehenkamp (Amersfoort), J. W. Loeff (Vught), W.F. M. Snelder (A'dam), M. J. A. Tim mermans (Tegelen) en th. H. R. Zunnebeld (Weesp). Voor het kandidaats examen theolo gie: J. F. P. Gaaikema (Gro ningen), Th. P. A. M. van Hou- tert (gemert), L. G. M. Kerk- hoff (Den Haag), C. M. Reijn- ders (A'dam), M. P. F. Rijk (Delft), C. J. J. Savelkouls (Waalwijk), M. J. A. J. van Zaal (Woubrugge). Voor het examen vrije studierichting slaagden J. M. Braakman (Bovenkarspel), R. D. Case (Seattle USA), J. F. J. Dorn- seiffen (A'dam) en J. Th. M. Zwetsloot (Lisse).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7