<SoOttZ*& ardomel ZELFBEHEERSING BRACHT LAUDIN EN FLEURY BIJ DE LAATSTE VIER Slechts dertig toeschouwers zagen recordworp van Schmidt SIMCA-eHRYSLER chkmr| Uw proefrit BW wordt prof ijtrit! In herleefde proftour kan renner per dag gemiddeld 80 gulden verdienen Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT/I SCHEVENINGEN Met zelfbeheersing kom je bij tennis een heel eind. Marian Laudin en Niek Fleury, doorgaans licht ontvlambare lieden op de baan, spreidden gis teren een opmerkelijke kalmte ten toon die er in niet onbelangrijke mate toe bij droeg dat zij zich nu halve finalist mogen noemen. Fleury evenaarde de spreekwoor delijke onverstoorbaarheid van tegenstander Rolf Thung en dan is hij op zijn best Thung werd in drie sets aan de kant gezet, maar heeft er zelf de grootste bijdrage aan geleverd. Laudin rekende eveneens in het minimale aantal reeksen af met Jan Hordijk die somtijds de fraaiste klappen produceerde, maar daartussendoor met al dan niet gespeelde onverschil ligheid zo veel missers van zijn racket liet vertrekken dat Lau din de winst dankbaar incas seerde. De overige semi-finalis- ten zijn Fred Hemmes en Louk Sanders die ook al in drie sets afrekenden met Martin Koek en Wouter Fok. Rolf Thung reist binnenkort af naar de Verenigde Staten om zijn profavontuur voort te zet ten. Hoewel de Hilversummer zich niet bij de laatste vier van de nationale titelstrijd kon scharen heeft hij de moed nog niet opgegeven. „Deze kam pioenschappen zeiden me ei genlijk niet zo veel", vertelde hij. „Het is dat ik van de bond contractueel hier diende te ver schijnen, anders was ik niet eens gekomen". Het kunnen de woorden zijn van een teleurgesteld man die weer O) t plannen zag mislukken. Feil s wel dat de trage gravel- baneii Thung niet zo liggen. Maai dat kon gisteren in zijn duel met Fleury toch niet als excuus worden aangevoerd. Fleury, die zich consciëntieus op het gevecht had voorbereid, behoefde slechts de bal in het spel te houden, want Thung maakte met zijn te riskante, daardoor vaak te weinig inge houden spel vroeger of later de fouten wel. Schrikbarend Dat deed Rolf Thung in een schrikbarende mate. Nog zelden heeft de Hilversummer zo veel ballen buiten de lijnen geslagen als gisteren. Het was om wan hopig van te worden. Toch bleef ook Thung een toon beeld van rust. „Ik wilde dat ik me soms ook eens flink kwaad zou kunnen maken", heeft Thung eens gezegd. Het zou hem gisteren misschien baat hebben gebracht. Gezegd moet worden dat de sterk geconcen treerde Niek Fleury goed op dreef was. Zijn volley's waren sterk en zijn backhand, die Thung veelvuldig bestookte, be trouwbaar. Fleury verloor zich niet in wilde klappen, waartoe hij zich nog wel eens laat verlei den als hij zich opwindt Hij bleef rustig het spelletje spelen, Thung groef zijn eigen graf. Slechts in de tweede set heeft de Hilversummer uitzicht gehad op winst Fleury verspeelde een voorsprong van 4—2, moest zijn tegenstander bij 55 en 65 naast zich dulden, maar zege vierde toch. Thung faalde bij het vervolg op een fraaie lob, die Fleury slechts met moeite kon terugbrengen, door de vol ley in het net te deponeren op het vierde setpoint. Toen Thung bij 03 in de derde reeks zijn opslag inleverde gaf hij er vrij wel de brui aan. Het werd 05, nog wel 25, maar bij 26 was het afgelopen. „Ik had m'n dag niet" concludeerde Thung later somber. „Ik stond er steeds ver keerd voor doordat mijn voeten werk niet goed was. Daarom sloeg ik al die ballen uit". JM v - Marian Laudin wordt gelukgewenst door zijn verloofde na zijn zege Jan Hordijk (rechts). Schrij ven Dat deed Jan Hordijk niet voor hem onder. Overigens, als het aan bondsofficials had gelegen was zijn overwinnaar, Laudin, deze week niet eens in actie gekomen. Tegelijk met zijn inschrijffor mulieren ontving hij onlangs een begeleidend schrijven, waarin het bondsbestuur hem meedeelde overwogen te hebben hem niet uit te nodigen. Op grond van zijn absentie vorig jaar op de Mets (vanwege een rugblessure) en zijn afmars van de baan in een voorgaande edi-, tie (toen hij in verloren positie opgaf tegen Thung). „Ik schijn niet zo erg goed te liggen bij de verantwoordelijke heren", ver telde Laudin. „De laatste jaren heb ik steeds hoog op de ran glijst gestaan, maar uitnodigin gen voor landenploegen of uit zendingen warén er nooit bij. Je vraagt je wel eens af wat zijn ze nou eigenlijk aan het doen. Nu bij voorbeeld, tijdens de laatstezes weken is er van enige vorm van begeleiding totaal geen sprake geweest. En toch spelen we binnenkort voor de Davis Cup tegen België. Ook het uitzenden van Theo Gorter naar Wenen (waar vorige week de Europese amateurkampioen schappen werden gehouden; red.) was een fout. Wat heeft Gorter na zijn ongeval nu nog gepresteerd? Nog geen B-toer nooi heeft hij gewonnen. Ik wil over mezelf niet eens praten, maar dan hadden ze beter Hem mes kunnen sturen. Die is toch één van de beste spelers van dit moment. Een ander voorbeeld: Jan Hordijk is pas zo slecht gaan spelen na die conditietest- affaire. Dat is toch ook iets belachelijks. Nergens wordt ter wereld zo'n test als absolute maatstaf aangenomen. Maar juuist hier wel. Overigens kreeg Hemmes, die die test als één van de besten had afgelegd, twee jaar geleden kramp, waardoor hij in de finale hier moest opge- Ondanks verlies ambitieuze trip voor Rolf Thung SCHEVENINGEN Hoewel Roïf Thung de laatste maanden door zijn matige prestaties op de ATP-tennisranglijst aanzienlijk is gezakt, hij duikelde van de 87e plaats naar een positie boven de honderd, zal hij hoogstwaarschijnlijk toch nog automatisch tot Forest Hills worden toegelaten. In dat toernooi komen 126 spelers uit. Buiten deze open Amerikaanse kampioenschappen heeft Thung, ondanks zijn tegenvallende resultaten in Scheveningen, plannen om in toernooien in Orange, Houston, Los Angeles en San Francisco te gaan spelen, gevolgd door een trip door Azië. Daar zal hij in India en Japan uitkomen. Tennis cijfers De uitslagen van de partijen, die gisteren in Scheveningen zijn ge speeld voor de Nationale kampioen schappen, luiden: Dames dubbelspel, halve finales: El- ly Appel—Judith Salome—Yvonne v.d. EeckhoutAnnelies Prins 61 6—1, Ada de Laive—Astrid Suurbee- k—Marijke Schaar—Els Veentjer FRANK WERKMAN Heren enkelspel, kwartfinales: Louk Sanders—Wouter Fok 6—3 6^1 6-3, Marian LaudinJan Hordijk 119 6-4 6—1. Niek Fleury—Rolf Thung 63 8—6 6—2, Fred Hemmes—Mar tin Koek 6—3 6-4 6-4. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Els Veentjer—Hartmuth Bielefel- d—Elly Hemmes—Jan' Hordijk 86 63, Judith Salome—Fred Hemme- s—Anneloes Schothorst—Hans Ada- ma van Scheltema 6—3 6—3, Elly Appel—Marian Laudin—Elly Blom berg—Frank Koning 6—2 4—6 6—3, Astrid SuurbeekRichard Karste- n—Ada de Laive-Wouter Fok 6—2 6-4. ADVERTENTIl IADVERTENTIË"! --j JOOP ZOETEMELK .in proftour. WIJLRE Over een week, wanneer op 21 augustus voor het eerst sinds tien jaar in Grave weer een profronde van start gaat, neemt Nederland weer een plaats in in de rij van echte wielerlanden. Waar Luxemburg, Zwitserland of Portugal al een jarenlange traditie in hun nationale profronde hebben, zelfs bij afwezigheid van kwantiteit of kwaliteit in hun rennersveld, konden Nederland se coureurs voor grote wedstrijden alleen in het buitenland terecht. De organisatoren van de proftour proberen het gat in de Nederlandse wielersport te dichten. Een poging die zes dagen (21 augustus—26 augustus) zal beslaan met provinciale ritten. De toestemming voor een aansluitende reeks van stad-tot-stad-etappes werd de organisatoren onthouden. Rijks waterstaat geeft die vergunning slechts een keer per jaar en Olympia heeft voor zijn amateurronde de oudste rechten. De poging van de organisatie zal commercieel een succes zijn. Zakelijk is de cirkel gesloten. De sponsors van de ronde dekken de kosten geheel, waardoor een uitgangspunt is voor een hervatting van de reeks die in 1965 werd afgebroken. Probleem De beperkingen ten opzichte van het Routeschema waren niet het enige probleem dat moest worden opgelost. Bij het contracte ren van het rennersveld bleek dat Molteni (Merckx, Bruyere, De Schoenmaker), Flandria (Maertens, Pollentier, Van Springel), Brooklyn (De Vlaeminck) de Belgische criteria verkozen boven de Nederlandse ronde. Stefan Kovacs definitief temg STEFAN KOVACS PARIJS - Stefan Ko- vacs, oud trainer van Ajax, heeft laten weten definitief terug te keren naar zijn geboorteland Roemenië. De huidige bondscoach van het Franse nationale elftal geeft hiermee gehoor aan de eis van de Roe meense voetbalbond zich voor 1 december weer in dienst te stellen van het Roemeense voet bal. Wie Kovacs gaat op volgen is nog niet be kend. Gegadigde zou Robert Herbin zijn, de huidige trainer van kampioen St. Etienne. 6 persoons literpak haal 'n pak n domo Pro< llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nederlandse zeges in Kopenhagen FRANKFURT - De 27-jarige Westduitser Walter Schmidt heeft gisteren in Frankfort het wereldrecord kogelslingeren verbeterd en gebracht op 79,30 meter. Het wereldrecord stond sedert 19 mei van dit jaar op naam van zijn landgenoot Karl Heim Riehm, die in Rehlingen tot 78,50 meter kwam. De prestatie van Schmidt is uiteraard ook eén nieuw Europees record. De 130 kilogram wegende Walter Schmidt leverde zijn prestatie in het Riederwaldstadion in Frankfort. Slechts dertig toe schouwers waren getuige van de historische worp. Ook op de tweede dag van de internationale atletiekwed strijden in Kopenhagen hebben de Nederlandse deelnemers successen geboekt. Mieke Sterk (Atmodes) met 4440 punten na tionaal recordhoudster op de vijfkamp won dit nummer in de Deense hoofdstad met 4138 punten, de beste Nederlandse seizoenprestatie. Haar totaal had hoger kunnen uitvallen wanneer zij bij het verspringen na twee ongeldige pogingen niet op „zekerheid" had moeten gaan. Mirjam van Laar werd tweede met 3958 punten. Trudy Wunderink, die woensdag de 400 meter had gewonnen, zegevierde gisteren op de 200 m. (23.9). Ina Blauw won de 800 meter in 2.06.0 en Ria Stalman zegevier de bij het discuswerpen na vijf maal ruim over de vijftigmeter te hebben gegooid met 53,45 m. Sammy Monsels werd een dubbe le winnaar op de sprint na de 200 meter van woensdag pakte de Surinamer de 100 meter in 10.4 sec., de beste nationale seizoenprestatie. Een dubbele overwinning voor Nederland leverde de 400 meter op. Rijn van de Heuvel zege vierde in 47.7 voor junior Harry Schulting met 48.1 In de B-loop was Ard Veldhoen in 48.2 de snelste. Evert Hoving moest in de eindsprint van de 800 meter buigen voor de Ja- maicaan Byron Dyce. Er was echter geen verschil in tijd: 1.48.0. Haico Scharn tenslotte legde in de 2000 meter beslag op de vijfde plaats (5.09.8). Op deze afstand verbeterde Tom Hansen het Deense record tot 5.06.6. Hij eindigde als tweede achter de Amerikaan Marty Li- quori, die won in 5.05.0. Ruud Wielart sprong 2,14 meter. SAM MONSELS Van de zijde van de Belgische renners werd de zekerheid van de sinds jaren bestaande ker- miskoersen, ook bron van in komsten voor de volgende ja ren, belangrijker geacht dan de proftour van Nederland. De ronde is daardoor en door de gelijktijdig te houden Franse Tour du Limousin van epn groot aantal van zijn potentiële ster ren beroofd. Als aantrekkelijke compensatie stond een week voor de start het deelnemen van de complete Spaanse top (de ploegen van Kas en Super-SER) en de zeer representatieve Ita liaanse ploeg van Scic. Enkele uren voor de persconferentie, die gisteren in het Zuidlimburg se Wijlre werd gehouden, maak te de ploeg van Bitossi en Ba- ronchelli bekend niet te zullen komen. Als reden werd opgege ven een auto-ongeluk van Bitos si en ziekte van Gianbatista Ba- ronchelli. Het twaalftal ploegen werd daarmee gereduceerd tot elf omdat op zo korte termijn geen vervangend achttal kon worden gevonden. Wel is Rokado aange zocht als „invaller" te willen fungeren indien nog een ploeg om welke reden dan ook zou afvallen. Prettig Het afzeggen van de Italiaanse ploeg heeft voor de renners overigens prettige consequen ties. Door het niet starten van Scic kwam een bedrag vrij en daarvoor kon de prijzenpot met 10.000 gulden worden verhoogd. De individuele eindprijzen zijn meer dan verdubbeld, waardoor de winnaar van de ronde toch een prijs van 2.000 gulden kan toucheren. De injectie, die het prijzenbedrag op 42.500 gulden bracht, heeft tot gevolg dat per renner per dag gemiddeld ruim 80 gulden te verdienen is. Een bedrag dat misschien niet iedereen met stomheid zal slaan. Belangrijker echter is de terug keer van de profronde van Ne derland na een tienjarige afwe zigheid. Deze wedstrijd ontleent zijn waarde in de eerste plaats aan het feit dat hij kort voor het wereldkampioenschap op de weg eindigt. Min of meer dus een trainingsronde, waarin nog geld valt te verdienen. Dat is voor een kleine 90 profs toch mooi meegenomen, zeker omdat een week lang 32 Nederlandse profs in eigen land aan de slag kunnen, al zijn daarbij twee ploegen van mede-organisator Frisol, Waarvan er een als Ga zelleFrisolploeg zal vertrek ken. Deelnemersveld De 88 renners, die op 21 augustus van start zullen gaan in de prof tour van Nederland zijn: Ti-Raleigh: Pronk, Raas, Tabak, Van den Hoek en De Waal (Ned.), Lloyd (Gbr.), Thurau en Haritz (Wdl.). Super-Ser: Ocana, Tamames, Gonzales en Viejo (Spa.), Peel- man en Rosiers (Bel.), Fussien en Vasseur (Fra.). Kas: Gonzales Linares, Lasa, Galdos, Lopez Carril, Perrurena, Nazabal, Oliva en Nistal (Spa). Gitane: Karstens en Ceulen (Ned.), Dillen en De Temmerman (Bel.), Mintkiewicz, Santé Leleu en Largeau (Fra.). Maes-Watney's: Verbeeck, Pee lers, Pintens, Van Stayen, Opde- beeck, Verstraeten, Van Sweevelt en Debal (Bel Gan-Mercier: Zoetemelk, Knete- mann, Bal en Vianen (Ned.), Ho- ban (Gbr.), Genet, Perin en Mis- sae (Fra.). IJsboerke: Stevens, Gevaerts, Pe ters, Jacobs, Delcroix, Renier, Laurens en Gijzemans (Bel.). Frisol: Nidi den Hertog, Fedor den Hertog, Priem, Smit, Huize bosch (Ned.), W. Reibroeck en Vanneste (Bel.) en Allan (Aus.). Gazelle-Frisol: Kuiper, Kamper, Piet van Katwijk, Prinsen, Van Dongen (Ned.), Decauwer en De Bisschop, Van Braeckel (Bel.). Ormas-Sharp: Schipper, De Vlam, Janbroers, Fens, Bukacki, Vlot, Bakker en Groen (Ned.). Alsaver: Aling, Jan van Katwijk en Vrancken (Ned.), Eric Leman, Luc Leman, Van Roosbroeck en Gakens (Bel.), Jan Jimenez (CoL). Titelgevecht Rudi Lubbers in Italië ROTTERDAM Het gevecht om het Europees bokskam pioenschap in het halfzwaarge- wicht tussen de Italiaanse titel houder Domenico Adinolfi en zijn Nederlandse uitdager Rudi Lubbers zal niet in het sportpa leis Ahoy' in Rotterdam wor den gehouden. Gistermiddag werd de titelstrijd door de Europese boks unie in Rome gegund aan de Italiaanse promotor Rodolfo Sabatini. Op welke datum en waar de Ro meinse promotor het gevecht wil laten plaats vinden is nog niet bekend. Lotto en Toto DEN HAAG De uitslagen van lotto en toto van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto no. 32 Aantal deelnemers: 633.395 a Bruto inleg: hfl. 2.554.346,- Prijzenbedrag: fl. 1.296.694,- le prijs: Geen winnaars, van het - bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto no. 33. Het overblijvende 4/5e deel wordt in gelijke delen ver deeld over de overige prijsklas sen. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto 74.313,- ontvangen. 3e prijs: 108 winnaars, die elk bruto 2.625,- ontvangen. 4e prijs: 5.910 winnaars, die elk per kolom 58,- ontvangen. 5e prijs: 11.280 winnaars, die elk per kolom 30,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 101.608,- Toto no. 32 Aantal deelnemers: 18.950 Bruto inleg: 56.195,- Prijzenbedrag: 26.693,- le prijs: Geen winnaars, van het bedrag van de le prijs gaat l/3e deel naar de jackpot van toto no. 33 het overblijvende 2/3e deel wordt in gelijke delen ver deeld over de 2e en 3e prijs. 2e prijs: 2 winnaars, die elk brugo 5.116,-ontvangen. 3e prijs: 27 winnaars, die elk per kolom 477,- ontvangen. Jackpot voor de toto van a.s. zondag 3.559,- Rompelberg gebruikte doping AMSTERDAM Bij het onder zoek op het gebruik van verbo den stimulerende middelen na de nationale kampioenschap pen op de baan, die twee weken geleden in Utrecht werden ge houden, is profstayer Fred Rompelberg die op de tweede plaats eindigde positief bevon den. De uitslag van een tweede onderzoek is voor hem ook on gunstig uitgevallen. Betaling bij amateurs toch onderzocht DEN HAAG Hoewel de ere divisieclub FC Amsterdam zijn aanklacht tegen de amateur club Aalsmeer inzake betaling van spelers heeft ingetrokken, zal de KNVB de zaak toch gaan onderzoeken. Het algemeen bestuur van de sectie amateurs heeft besloten de inmiddels benoemde com missie van onderzoek te hand haven. Het onderzoek naar beta lingen bij Kennemerland - even eens na een aanklacht van FC Amsterdam - is in volle gang. Autocoureur overleden MANSFIELD De Amerikaan se formule 5000 coureur Swan- son is in een ziekenhuis in Mansfield overleden. Afgelopen zondag had Swanson bij races zwaar hoofdletsel en ernstige in wendige kneuzingen opgelopen toen zijn Lola T332 in een van grail terecht kwam. De coureur is na het ongeluk niet meer bij bewustzijn geweest.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11