AJAX Concurrentie in de aanval Spelers gekocht van verlanglijstje Wondertje op het middenveld ii^a?r«ro-ia Kristensen: concurrentie van Geoffrey Wegerle. Geoffrey (rechts) en Steve Wegerle IN DE KRANT Antoni Brzeanczyk Antoni Brzezanczyk niet zo onbekend Rotterdam, Toen in april van dit jaar een zekere Antoni Brzezanczyk zich aandiende als de opvolger van de per 1 juli vertrokken trainer Wiel Coerver, keek de een nog ver baasder dan de ander. Wie was in hemelsnaam dan wel Antoni Brezezanczyk. Waar had Feyenoord die onbekende Pool vandaan gehaald en wat waren zijn antecedenten? Antoni Brzezanczyk is 54 jaar en heeft in het bepaald niet achterlopende voetballand Po len een indrukwekkende car rière achter de rug. Een en- twintig jaar gleden— hij was toen dus al drieëndertig moest Brzezanczyk noodge dwongen door een beenbreuk een eind maken aan zijn voet balloopbaan in de Poolse ploeg Lech. Hij kwam vier maal uit in het Poolse nationa le team. Nadat hij zijn actieve loop baan had moeten staken, is hij coach geweest van de ploegen Mielec, Partizan, Go mik Zabr- ze, Zaglebie, Ruch Chorzow (waarmee kampioen in 1971) en Byton. In de periode 1968- 1970 was Brzezanczyk coach van het nationale team. Toch een indrukwekkende lijst en zo'n onbekende in voetballand althans want daarbuiten komt hij bij Feyenoord voor het eerst in actie. ROTTERDAM, Hier en daar wordt in Rotterdam, en dan speciaal op de rechter- Maasoever waar per traditie minder aanhangers van Feye noord wonen dan op de lin ker, meewarig het hoofd ge schud. Wat heeft zo stelt men in het „tegenovergestelde kamp", Feyenoord nou nog ge daan om de teleurstelling van het vorige seizoen met één radicale streep uit te wissen? Zelfs in het eigen domein op de linker-Maasoever heeft men zijn bedenkingen tegen de Poolse trainer, de twee aange trokken Zuidafrikaanse spits- spelers en de vervanging van Peter Ressel door Vreijsen. Zonder enig voorbehoud moet manager Guus Brox dan ook toegeven dat het aantal ver kochte seizoenkaarten minder is - „maar geen groot aantal, hoor" -dan het seizoen tevo ren. Maar dat Feyenoord niet bewust zijn gelederen op peil heeft gebracht, ontkent de al tijd gelijkmatige, nooit in pa niek rakende Guus Brox. „Inderdaad hebben we alleen wat gedaan aan de aanval. De rest behoefde ook niet zo drin gend versterking. Voor de de fensie hebben we zes spelers en je kimt er toch maar vier opstellen, voor het middenveld beschikken we over vier man en nu hebben we er voor de aanval vijf. Daarbij moet niet vergeten worden dat Geoffrey Wegerle, de Zuidafrikaan die linkervleugelspits speelt, ook als vooruitgeschoven binnen- speler kan opereren en Vreij sen is ook te gebruiken op het middenveld. Het belangrijkste is dat we met Geoffrey en Steve Wegerle en Vreijssen jonge spelers hebben aange trokken van 21, 22 en 19 jaar." Dat zou kunnen lijken op een beleid dat op de toekomst is gericht. Maar Feyenoord heeft elk jaar directe resultaten no dig en kan zich in feite geen opbouwperiode veroorloven, net zo min als Ajax. „Wat moet ik over Ajax zeggen", aldus Brox. „Ajax heeft inder daad meer gekocht maar is ook meer gerenommeerde spe lers kwijtgeraakt. Toch zie ik enige specifieke spits zich ze ker mag achten van een vaste plaats. Maar zowel op rechts (Vreijssen en Steve Wegerle) als op links (Kristensen en Geoffrey Wegerle) zal de strijd ontbranden, indien althans de Zuidafrikanen voldoen aan de verwachtingen voldoen en hun aanpassing geen onoverkome lijke moeilijkheden oplevert. Een groot verschil met het vo rige seizoen waarin Kristensen en Ressel als de enig beschik baren zonder concurrentie wa ren. overgenomen. Luister naar een simpel rekensommetje. FC Utrecht dankte in 1974 Bon- sink en Van Huissteden af en kocht Wery en Oostrom. Dat ging nog, maar omstreeks die zelfde periode vertrok ook John Steen Olsen, naar Feye noord. Voor deze, in Utrecht altijd bejubelde middenvelder, kwam geen nieuwe kracht te rug en dat heeft FC Utrecht immer betreurd. Het gat dat Olsen achterliet, kon nooit aangevuld worden. Dit seizoen leek trainer Rab voor dezelfde problematiek te staan. Het bestuur stond met lege handen, geld voor een nieuwe aankoop was er niet. Temeer niet omdat FC Ut recht eerst nog een exploitatie tekort van zestig mille over het afgelopen seizoen moest weg werken. Ook een beroep op het Utrechtse bedrijfsleven le verde weinig op. De omstan digheden in de economie wa ren nou niet bepaald ideaal. Bezielend Tenslotte zag Rab zelf het ho peloze van de zituatie in en hij besloot toen maar tot een wan- hoopsexperiment over te gaan. Wery moest een stap terug doen naar het middenveld. Misschien zou dat helpen. We ry leed tenslotte zichtbaar on der de moedeloosheid, die na het slechtste seizoen uit zijn hele carrière van hem afstraal de. En zowaar, het wondertje voltrok zich. Wery werd op het middenveld plotseling de be zielende figuur. Zijn onver wachte ommekeer bleek al in de eerste oefenwedstrijden te gen Nice (1—2) en Avignon (0-3). Het plezier in het voetbal kwam terug en hij schaarde zich meteen onder de beteren van het veld. Blije Wery: „Dit was precies het duwtje in de rug dat ik nodig had. Ik zat op een dood spoor en eigenlijk overwoog ik soms of het niet beter zou zijn om te stoppen met voetballen. Het ging toch niet meer. Wat had doorgaan nog voor zin? Dat moedeloze ben ik momenteel helemaal kwijt en het liefst wat ik nog zou doen, is een paar jaar doorgaan." Wie weet wat Henk Wery in zijn tweede jeugd allemaal nog gaat presteren HANS DE BRUYN Vreijsen: wedijveren met Steve Wegerle. Toen hadden we bijvoorbeeld Israel- Laseroms en dat was een ijzersterk duo, van wereld klasse, en dat krijg je nooit meer. Een speler als Kindvall was ook uniek, althans in onze ploeg waarin hij volkomen paste. Je moet er altijd reke ning mee houdend dat derge lijke figuren ophouden of ver trekken. Dat moet elke club. ook in deze competitie weer een driekamp tussen Ajax, PSV en Feyenoord met AZ.67 als outsider. Van de rest mag je geen onzienbarende dingen verwachten, wel incidentele verrassingen maar dat zijn we al gewend. DAt gebeurt de laatste seizoenen steeds." Het feit dat de defensie geen uitbreiding onderging, heeft hier en daar wenkbrauwfron sen opgeleverd. In aantal is die linie sterk genoeg maar in het afgelopen seizoen werd niet bepaald blijk gegeven van constante kwaliteit. De ene week was de laatste linie niet te passeren, de volgende man keerde er veel aan. Brox: „We hebben drie doel mannen, Eddy Treytel, Gen Reitsma en jeugddoelman Ed ward Elvers. Aan twee ade quate doelmannen moet je ge noeg hebben. Er is geen cub in Nederland die drie doel mannen heeft die zonder enig risico elkaar kunnen vervan gen. Wij hebben er drie onder contract en van Elvers mogen we in de AZ'67 toekomst wat verwachten. En wat moeten we meer doen dan vijf man voor de defensie beschikbaar hebben. Dan is er al rivaliteit genoeg." VERSCHIL Onderlinge strijd om de be schikbare plaatsen zal ook ge leverd worden in de aanval, waar alleen Willy Kreuz als We hebben getracht, en dat proberen we altijd, de verlie zen op te vangen door spelers aan te trekken die hun peil zo dicht mogelijk benaderen. En misschien overtreffen de nieu welingen dat van de vertrok ken spelers wel. Daarom treur ik ook niet over de geringere verkoop van seizoenkaarten. Als we een aantal goede oefen wedstrijden spelen, wordt dat nog wel bijgetrokken." HERMAN VAN BERGEM AMSTERDAM Voor het be gin van het vorige seizoen kondigde Ajax, toen nieuw aangetrokken, technisch di recteur Hans Kraay aan dat hij aan het einde van datzelf de voetbaljaar zijn biezen zou pakken als Ajax er niet in zou slagen kampioen te worden. Maar hoewel de ploeg een on gekend groot aantal depres sies doormaakte, al in een vroeg stadium afscheid moest nemen van het nationale en Europese bekervoetbal en ook in het competitie-gebeuren een ondergeschikte rol speel de en ruimschoots naast de landstitel greep, bleef Kraay. „Omdat", zo redeneerde Kraay later, „het bestuur van Ajax mij graag wilde hou den." Kort voor de aanvang van het seizoen, '75'76, heeft Kraay andermaal zijn vertrek aange kondigd als Ajax zonder titel zou blijven. Ditmaal zonder enige restrictie. Kraay stapt dus definitief op, zegt hij weer, tenzij Ajax kampioen wordt, waarin hij alle vertrouwen heeft Zelfs al vertrokken ge louterde Europese topsterren: Arie Haan (naar Anderlecht), Johnny Rep (naar Valencia) en Horst Blankenburg (naar Hamburger SV), en trok Ajax slechts spelers aan die zich internationaal nog moeten be wijzen: Ton Wickel (Excelsior), Dick Helling (Telstar), Tscheu la Ling (FC Den Haag) en Geert Meijer (FC Amsterdam). Kraay: „Ons aankoopbeleid had tot doel jonge spelers naar Ajax te halen, die voor resul taat kunnen zorgen en tegelijk veel waarde hebben voor de toekomst. Je mag ervan uit gaan dat de nieuwe mensen bij Ajax tot een hoger niveau komen dan bij hun oude club." Ton Wickel, die paste in het aankoopbeleid van Ajax: jonge spelers met waarde voor de toekomst. Weinig keus Alleen Geert Meijer zou op dit moment al als een volwaardi ge topsporter beschouwd kun nen worden. Ajax moest voor hem dan ook het lieve somme tje van ruim zes ton neertellen, een bedrag dat ruimschoots boven de investeringen in de andere talenten uitsteekt. Kraay's verklaring voor die „uitzondering": „Je hebt wei nig keus. In Nederland zijn goede linkerspitsen dun ge zaaid. In feite heb je alleen Meijer en Van Marwijk. We hebben Meijer genomen om dat hij meer snelheid in de benen heeft. Daar komt bij dat Van Marwijk al vroeg bij AZ had getekend." Behalve Van Marwijk stond ook zijn ploeggenoot van Go Ahead, Peter Arntz hoog op het verlanglijstje van Kraay. Maar omdat Kraay de zeker heid had dat de Deventer club zich met succes tegen een ver huizing van zijn internationaal zou verzetten, gaf Kraay al gauw de strijd om Amtz op, zoals hij dat ook deed met een andere topper, Jan Peters van NEC. De conclusie dat Kraay zijn toevlucht heeft moeten ne men tot „tweede keus" ligt derhalve voor de hand, maar geconfronteerd met die stel ling beweert Kraay: „Voor de positie van Helling wilden we inderdaad eerst Amtz aan trekken, maar dat bleek onmo gelijk zodat we anderen heb ben moeten nemen. Maar dat wil absoluut niet zeggen dat we maar lukraak zijn gaan kopen. Alle spelers die we hebben aangetrokken kwamen voor op ons oorspronkelijke verlanglijstje. We hebben ge lijnd gewerkt. Ik ben vol ver trouwen". HARRY BRINK UTRECHT Feyenoord dankte Henk Wery (30) een jaar geleden af en dat grote onrecht griefde de gevoelige Utrechter ontzettend. Zijn wraak zou zoet zijn. Bij FC Utrecht, de club, die hem na vijf jaar weer graag terug wil de hebben, zou de „tijger van het Galgenwaardstadion", la ten zien wat hij allemaal nog kon. De tribunes liepen knap vol. Anno 1975 zit de vroegere co ryfee van Feyenoord met zo'n ontzettend hard schot in zijn benen er rustiger bij dan ooit. Het flegmatieke is terug, zijn impulsiviteit is verdwenen. Met deze metamorfose heeft het achter hem liggende sei zoen veel te maken. Wery wil de vanaf het begin te veel hooi op de vork nemen. Hij voelde zich moreel verplicht week in week uit te tonen waarom FC Utrecht hem weer nodig had. Dat lukte eerst nog wel aardig maar op den duur voldeed hij toch niet helemaal aan trainer Rabs verwachtingspatroon. Wery moest de inspirator van de jeugd in het elftal worden. Een peuleschil voor hem met al zijn routine en ervaring. Maar dat liep fout. Wery over die periode: „Wekenlang lag ik met mezelf overhoop. Wat kon de oorzaak zijn Hoe was het toch mogelijk dat ik zo slecht voetbalde, terwijl ik honderd procent anders wilde Er helemaal zelf uitkomen deed Henk Wery niet. Maar maanden later gelooft hij toch te kunnen zeggen waar het aan lag. „De spelers dachten er volgens mij te gemakkelijk over. Een nederlaag was bin nen een dag of twee vergeten, weg uit de herinnering. Het leven gaat toch gewoon door, nietwaar. Maar ik kon daar eerst helemaal niet tegen. Ik had bij Feyenoord nooit zoveel verloren en aan dat gevoel dat meer dan anders te moeten doormaken, moest ik echt wennen". Henk Wery lijkt er over heen. Hij ziet de toekomst een stuk blijmoediger in. De oorzaak van FC Utrechts falen het vo rige seizoen werd uitvoerig geanalyseerd en met het voor lopige compromis heeft hij vrede. De trainer, het bestuur en de spelers kwamen een stemmig tot de conclusie dat de moeilijkheid van de vorige competitie voornamelijk op het middenveld heeft gelegen." Te veel goede spelers waren vertrokken en te weinig goede spelers hadden hun plaatsen Met Henk Wery op het middenveld voer een nieuwe geest in hemzelf en FC Utrecht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10