Turninternaat van de grond LUTHERSE WERELDTOP BIJEEN IN AMSTERDAM JOHN WALKER PASSEERDE „DROOMGRENS" OP MIJL Zeiltitel schakel gebroeders Barnard Paulus de Boskabouter DE BOEBOMEN Suske en Wiske De vinnige Viking Lucky Luke Rails door de prairie KORTE METTEN Kerk en Wereld Paus vermaant katholieke universiteiten Weer eucharistische gebeden goedgekeurd Nu al pastor voor Almere PAGINA 6 I.EIDSE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS li)] GOTHENBURG De 24-jarig* Nieuwzeelander John Walker heeft gisteravond tijdens internationale atletiekwedstrijden in Gothen burg het wereldrecord de mijl verbeterd. Hij liep de 1609 meter als eerste mens onder de 3 minuten en 50 seconden. Met zijn 3 minuten en 49,4 seconden was Walker 1,6 seconden sneller dan Filbert Bayi (Tanzania), die op 17 mei in Kingston op Jamaica tot 3.51.0 kwam. Eenentwintig jaar, drie maanden en zes dagen nadat Roger Bannis ter als eerste mens de barrière van vier minuten op de mijl doorbrak, is John Walker een nieuwe droomgrens gepasseerd. In het Solltsskogvallen stadion vlakbij Gothenburg waren de weers omstandigheden gisteren ideaal. De hittegolf, die ook Zweden de afgelopen week teisterde, was geweken en de atmosferische om standigheden waren ideaal. John Walker, die de afgelopen weken tijdens wedstrijden in Europa al getoond had voortreffelijk in vorm te zijn, greep de kans op verbetering van het wereldrecord v*i. Filbert Bayi met beide handen aan. De krachtig gebouwde blonde Nieuwzeelander wist dat hij zijn poging om onder de grens van 3 minuten en 50 seconden te blijven, alleen zou moeten ondernemen. In het veld dat aantrad voor de loop over een mijl zou niemand hem kunnen steunen. De eerste ronde werd afgelegd in 56.3 seconden en bij de doorkomst op 800 meter (1.54.2) was Walker de enige loper, die nog volkomen fris meedraaide. Aangemoedigd door een menigte van 10.000 toeschouwers, die voelde getuige te zijn van historisch moment, trok Walker weg van het veld. Bij het ingaan van de laatste ronde werd een tussentijd van 2.53.5 genoteerd. De afsluitende 400 meter legde de Nieuwzeelander af in 55.9 seconden, waarna de klokken bleven staan op 3.49.4. Den Haag Het ambitieuze plan van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) om de nationale damesselectie in een turninternaat voor te bereiden op de Olympi sche spelen van Montreal komt toch van de grond. In 1974 stelde het KNGV een plan op om de nationale selectie op het sportcentrum Papendal onder te brengen voor dagelijkse trainingen. De geselecteerden zouden dan in Arnhem naar school. Het plan kon niet doorgaan omdat het verbond niet over de nodige financiële middelen beschikte en er ook niet op subsidie kon worden gerekend. ..In Munchen hebben onze dames met de negende plaats een geweldig succes geboekt. Dat was het resultaat van een intensieve voorbereiding. De concurrentie is de afgelopen jaren alleen maar groter geworden en om op redelijke wijze de strijd aan te kunnen binden zal er nog regelmati ger getraind moeten worden", aldus mevrouw Fentsahm, de voorzitster van de afdeling keur- turnen dames van het KNGV. „Wij moeten onze miesjes dan ook de meest ideale mogelijkheden bieden. Naar ons idee is dat een internaat." Het KNGV is van het plan om de tunsters op Papendal onder te brengen afgestapt. De geselec teerden gaan in de nieuwe opzet logeren bij pleeggezinnen in Arnhem. Zij zullen ook in Arn hem naar school gaan. Het KNGV heeft voor de realisatie van het internaatsplan een subsidie aanvraag lopen. Riet Fentsahm ziet haar ideaal naderbij komen LEIMUIDEN De gebroeders Cees en Henk Barnard uit Briel- le hebben op de Westeinderplas- sen de nationale zeiltitel in de Schakelklasse veroverd. Zij werden in de zesde en laatste race tweede achter Jan van der Krogt en Henk van der Spek, die in het eindklassement twee de werden. Eindstand: 1. Cees en Henk Bar nard 3 punten, 2. Jan van der Krogt en Henk van der Spek 31,4, 3. Frans en Peter Bulk 41,7. Hans Schelling en Maarten Tas hebben op de tweede dag van de zeilwedstrijden om het natio naal kampioenschap Flying Ju nior op de Grevelingen bij Brouwershaven de leiding geno men. Evenals maandag werden twee wedstrijden gezeild. Algemeen klassement na vier wedstrijden: 1. Schelling/Tas 11.7 punten, 2. gebrs. Cox 26.4, 3 gebrs. Van Vliet 30.7. Groot-Brittanië heeft de groot ste kans op het winnen van de Admiral's Cup. Het Britse team, dat de beker al vijf keer won, heeft 47 punten voorsprong op de Verenigde Staten na de eer ste drie races. De leidende boten zeilden in de vroege dinsdagoch tend bij zware mist om Fastnet Rock bij de Ierse zuidkust om de laatste 250 mijlen naar Ply mouth af te leggen. Het Austra lische jacht Bumblebee 3 had halverwege de race de leiding, gevolgd door de Amerikaanse boten Charisma en Tenacious en de Britse Battlecry. Oefenduels DEN HAAG In het kader van de voorbereiding op de komen de voetbalcompetitie werden gisteravond enige oefenwedstrij den gespeeld. De uitslagen wa ren: RKAW-Quick Boys 1-4; Graaf Willem - Semper Altius 1-3: SVPTT-Te Werve 5-2. Toch eredivisie volleybal Tilburg (Van onze sportcorrespondent) GELDROP De Geldropse eredivisie vereniging volleybal, vorig jaar uitkomend onder de naam Hofnar GC, waarvan werd gemeld dat de club zich uit de hoogste klasse zou moe ten terugtrekken, wanneer niet snel een sponsor zou worden gevonden of wanneer de ge meente Geldrop niet zou bij springen, zal ook in het seizoen 1975-1976 in de ere-divisie uit komen. Het opvallende feit heeft zich voorgedaan dat zich niet een maar drie sponsors hebben ge meld. Elk zal een deel van de begroting voor haar rekening nemen. De nieuwe naam van de vereniging wordt VC Geldrop. A I 'i I blauwtje gelopen? '11 II i 1 J stimorol kopen! Langzame start cricketduel AMSTELVEEN Het cricket-, team van de Free Foresters bond op het terrein van VRA in een tweedaagse ontmoeting de strijd aan met de Flamin go's, waarin zeven spelers van het Haagse HCC uitkomen, waaronder de oud-internatio nals Van Arkel en Friens. De Engelsen gebruikten bijna vier uur aan speeltijd voor een totaal van 192, dat in het begin langzaam verliep. Maar toen Leemhuis (28 runs) aan bat was verschenen ging het sneller. Voor het aantrekkelijkste batten van de dag echter de achtste man Watson die in hoog tempo 46 punten bij elkaar sloeg. Acht Nederlandse bowlers beproef den hun krachten, niemand van hen veroverde meer dan twee wickets. De Flamingo's stonden er aan vankelijk bij een stand van 53 voor 4 niet al te gunstig voor. Met Van der Gun en Van Arkel op de mat trad echter een keer punt in. Zij stonden bij het slui ten van de innings niet uit met bijdragen van respectievelijk 27 en 28 runs. Het scorebord wees een stand van 106 voor 4 aan. NEC AZ '67 op zaterdagavond. NIJMEGEN De eredivisie wedstrijd NEC AZ '67, die zondag 24 augustus in Nijmegen zou worden gespeeld, is een dag vervroegd. De wedstrijd wordt nu zaterdagavond 23 augustus in De Goffert gespeeld. Resultate Hilversum gehouden draverijen rijn: OmbroDe-prljs, 1000 m: 1 Nishan (M. Bouwhuis) 2 45 6 1.22.8. 2. Marjo, 3 Mea. Winn 5,10 pl 1.80 2.20 2.00. kopp 8.30. trio 272.80. Blferoo-prijs, 1500 m: 1 Odette Mendel (J. de Leeuw) 2.11.1 1.27 7. 2 Ostara Hanover. 3. Ona Winn 5.- pi 1.40 1.40 1.30 kopp 24.40. Tanartvprljs, le afd, 2000 trio 102.90. Marta-prijs, 2440 ra: 1. Nana <P Koppejan) 3 34 4 1.27.9. 2. Master Voome. 3 Nobel Pndc Winn 3.80 pl 3.10 2.70 6,90 kopp trenla-prijs, 2000 m: 1. Jamaica Boy (P. Heynen) 2 44.5 1.22.3. 2. Myrly Terraisse, 3. Le Cup Areta. Winn 27.10 pl 3.70 2.— 3.20 kopp 55,90 trio 1371.60 Amateerkampioenschap VII. le afd. 2000 ra: 1 Liberia (P. Wisker) 2.446 1.22.3, 2. Margaretha, 3. Kentish Lass. Winn 2,30 pl 1,60 1.60 1.80 kopp 9.00. Santeroo-priK schap VII, 2e afd., t andia <J Hoddenba ing Star. 3. Kaptein 0 2,50 3,61 Tanaro-prijs. 2e a raise (J. S van Leouwe Karloff B. 3 Karla Pluto e 1. Lady Ter- 1.41.8 1.20.9, 2. nn 8,40 pl 1.50 Fuente moet stoppen GIRON De Spaanse wielren ner Jose Manuel Fuente, bekend om zijn klimmerscapaciteiten, zal zijn wedstrijdloopbaan op< doktersadvies moeten beëindi gen. Fuente lijdt aan een nie raandoening FC Amsterdam trekt aanklacht in AMSTERDAM Het bestuur van de eredivisieclub FC Am sterdam heeft de KNVB bericht de aanklacht tegen de amateur- vereniging Aalsmeer inzake be taling van haar spelers in te trekken Het bestuur van FC Amsterdam is van mening dat de belangen van de KNVB met de behandeling van een aan klacht inzake betaling van amateurs niet gediend worden omdat dit zou leiden tot rechts ongelijkheid ten opzichte van andere amateurclubs. Het be stuur van de Amsterdamse ere divisieclub is verder van me ning dat een vrijspraak bij ge brek aan voldoende bewijs de indruk zou kunnen wekken dat in het amateurvoetbal de spe lers niet betaald worden. Dit is volgens FC Amsterdam in strijd met de waarheid. door JEAN DULIEL 0-50 "Ik heb best nog tijd voor een rokertjemompelde Eucalypta, terwijl ze de punt van een sigaar afbeet. "Het belangrijkste kan trou wens pas vannacht gebeuren, in het licht van de volle maan. Hihi, als ik die bomen eenmaal zover heb, dan verpietert die miezerige veldkabouter helemaél!" "Bomen", sprak Oehoe- boeroe tot zichzelf "Dat heb ik haar nogal wel zo tamelijk zeer buitenge meen duidelijk horen zeggen Bo men!" Intussen had ook Paulus eet rokertje aangestoken. "Heb je nou iets ontdekt in die boeken van jou?j vroeg Pieter bezorgd. "Hm", deejle Paulus. "Zeker weten doe ik het n< niet, maar ik krijg steeds meer ve| moedens!" C. Dargaud S. A—1975 Met vertegenwoordigers van andere kerken zal mgr. Bluys- sen van Den Bosch namens het Nederlandse episcopaat, zondag in de Oude Kerk aan het Spui te Amsterdam de openingsdienst bijwonen, voorafgegaan aan de jaarver gadering van het dagelijks be stuur van de Lutherse Wereld federatie. Deze wordt van 17 tot 23 augustus in het Apollo- hotel gehouden onder voorzit terschap van de president van de LWF, de Fin. prof. Mikko Juva. Het dagelijks bestuur verga derde voor het laatst in Neder land in 1948, een jaar na de oprichting van de wereldfede ratie. De bijeenkomst in Am sterdam dient ter voorberei ding van de zesde assemblee der Lutherse Wereldfederatie, die in 1977 in Tanzania gehou den zal worden. De omvangrijke agenda van de Amsterdamse vergadering bevat een reeks belangrijke onderwerpen, zoals de moeilij ke situatie van de gekleurde Luthers* kerk in Namibië, voorts de noodzaak van betere communicatiestructuren bin nen de federatie, de stand van de oecumenische betrekkingen en de dienst aan de wereld. Ds. Wonno Bleij, voorzitter van de evangelisch-Lutherse synode in ons land, heeft het dagelijks bestuur uitgenodigd in Nederland te vergaderen mede met het doel de grote zusterkringen van bijvoor beeld West-Duitsland, de Ver. Staten en Scandinavië te con fronteren met de problemen, waarmeei een kleine kerk in deze tijd te maken heeft. De evangelisch-Lutherse kerk in ons land telt ongeveer tweeëntwintigduizend belij dende leden en ongeveer even veel doopleden. De moeilijkhe den zijn onder meer van finan ciële aard. De belijdende leden moeten honderd vijftig wer kers in vaste dienst onderhou den. Dit betekent voor de pas tores en andere werkers een minimaal, soms bijna bene den-minimaal bestaan, of schoon de lutheranen veel geld voor hun kerk over hebben. Maar naast het onderhoud van de pastores heeft de evangeli sch-Lutherse kerk ook haar maatschappelijke verplichtin gen zoals ontwikkelingshulp en andere vormen van wereld- dienst Naar aanleiding van de moei lijke financiële situatie van de evangelisch-Lutherse kerk in ons land heeft deze van de grotere zuster-kerken reeds toezeggingen voor hulpverle ning ontvangen. Zo zullen de zuster-kerken bijspringen in de kosten van de bouw van bijgebouwen voor vormings werk. Ook zullen zij meehel pen in de kosten van de oplei ding van leken-pastores aan het Luthers seminarie, dat geïntegreerd is in de gemeen telijke universiteit van Am sterdam. Op voordracht van mgr. J. Möller, bisschop van Gronin gen, is door de Nederlandse bisschoppenconferentie be noemd tot lid van de Nationa le Raad voor Liturgie, pater C. L. M. Grasveld o.f.m., vica ris-generaal van het bisdom Groningen. Hij vervangt vica ris-generaal G. G. P. van Dijk, die met ingang van 1 septem ber, op eigen verzoek in ver band met zijn leeftijd, ontslag heeft gekregen. Hij was vica ris-generaal sinds de oprich ting van het bisdom Gronin gen in 1956. Pater Theo van Asten (52), die tot vorig jaar in Rome alge meen overste was van de Witte Paters, heeft zijn congregatie verlaten en gaat trouwen. Sinds april is pater Van Asten werkzaam bij de Wereldvoed selorganisatie als verbindings man tussen deze organisatie en verschillende Afrikaanse landen. Pater Van Asten werd vooral bekend door zijn be sluit in 1973 alle Witte Paters uit Mozambique terug te trek ken. Voor het eerst sinds twintig jaar zijn bisschoppen be noemd voor Bulgarije, een maand na het officiële bezoek van het Bulgaarse staatshoofd en partijchef Todor Schiffkow aan de paus. Met deze benoer mingen is de hiërarchie in Bulgarije hersteld, een der re sultaten van de onderhande lingen, die de Vaticaanse mi nister van buitenlandse za ken, mgr. Casaroli, de laatste tijd met de Bulgaars^ rege ring heeft gevoerd. Het gaat om het bisdom Nicopolis en het apostolisch vicariaat So- fia-Plovdiv met tesamen vijf tigduizend katholieken. De anglicaanse geestelijke Trevor Dearing van Hainault in Essex heeft ontslag geno men als pastoor om al zijn tijd te kunnen besteden aan exor cisme (duiveluitdrijving) en gebedsgenezing. Rev. Dearing is bekend geworden om zijn exorcismediensten, vooral na dat de televisie er aandacht aan besteedde. Rev. Dearing, die getrouwd is en vier kinde ren heeft, behoort tot het klei ne groepje van anglicaanse priesters, dat het exorcisme en de gebedsgenezing een grote opleving heeft bezorgd. Tijdens een ontvangst van zeventig rec toren van Jezulten-universiteiten heeft paus Paulus in duidelijke bewoordingen kritiek geleverd op het beleid aan de katholieke universiteiten. Volgens de paus is de laatste jaren het eigen karak ter van deze universiteiten ernstig ver waarloosd. Tot de rectoren, die in Rome bijeen waren voor een studie-congres, zei de paus, dat er steeds minder waardering komt voor de christelijke waarden. Daar voor in de plaats is er een humanisme gekomen, een proces van verwereldlij king. De verantwoordelijke leiders van de universiteiten hebben dit alles ooglui kend toegestaan, aldus de paus, en daar mee dit proces bevorderd. Het gevolg hiervan is, dat de belangstel ling voor de katholieke universiteiten ernstig is afgenomen en vele universitei ten niet meer beschikken over voldoende middelen. Het behoort natuurlijk tot de taak van de katholieke universiteiten in gesprek te treden met andere godsdienst en en kuituren, zo stelde de paus, maar dit dient zo te gebeuren, dat het eigen katholieke karakter bewaard blijft. Zowel in het onderwijs als in publikaties moet gezorgd worden voor een volledige orthodoxie, eerbied voor het kerkelijk ambt en trouw aan hiërarchie en H. Stoel. Er is daarbij geen plaats voor een relativeren van de leer of voor een mo raal, die vele zaken probeert toe te laten. Dit acht de paus onverenigbaar met het katholieke karakter van een universiteit. Hij stelde, dat de rectoren zelf het goede voorbeeld dienen te geven, door gestalte te geven aan de idealen van een christe lijk leven. In een brief aan kardinaal Alfrink heeft de congregatie voor de eredienst in Rome meegedeeld dat met instemming van paus Paulus het eucharistisch gebed (canon), dat gebruikt werd op het Landelijk Pastoraal Overleg II (1 september 1974) in Nederland algemeen gebruikt kan worden. In overleg met de auteur Jan Duin zal deze canon genoemd worden eucharistisch gebed „Machtige God". Op verzoek van de Nederlandse bisschoppenconferentie is te vens toestemming verleend voor het gebruik van de vijf nieuwe eucharistische gebeden, die in november 1974 door Rome wer den uitgegeven. Het zijn drie gebeden voor missen met kinderen en twee „voor de verzoening" in verband met het Heilig Jaar. Van één eucharistisch gebed voor kinderen en één voor de verzoening moet vanuit Rome nog bevestiging (confirmatie) komen van de reeds door de bisschoppen goedgekeurde tekst. De nieuwe eucharistische gebeden kunnen bij wijze van experi ment (ad expenmentum) tot 1977 gebruikt worden. De vier eucharistische gebeden van het officiële Romeinse missaal inbe grepen is het totale, voor Nederland toegestane aantal van deze gebeden nu op tien gekomen. De bisschop van Haarlet mgr. Th. Zwartkruis, heeft heer D. Visser benoemd tot eerste pastor-pastoraal t bouwwerker voor de nieuwi- in aanbouw zijnde, stad AlniL re in Zuidelijk Flevoland. D. Visser (36), gehuwd en vf der van twee kinderen, sinds 1967 werkzaam in dekenaat Hoofddorp. Wanm de eerste bewoners in de Almere komen, ongeveer apt 1976, hoopt pastor Visser klein pastoraal centrum openen in Almere-haven. gebeurt in overleg met de terkerkelijke commissie „Pli form Almere", waarin de Nedi Hervormde Kerk, de Gereft meerde Kerk en de R.K. Kei zijn vertegenwoordigd. In afwachting van de ben< ming van een predikant vo<|] Almere, behartigt pastor Vi|< ser ook de belangen van dt reformatorische christenen, a Tot april 1976 zal pastor Vifi ser zich voorbereiden op zijfc nieuwe taak in Almere. T<tr die tijd blijft hij part-time welt ken in het dekenaat Hoof4d dorp, waar hij op het ogenbüti zorg draagt voor de volwaï sen-katechese en de kadertra ning. i

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6