tij na 67.000 „Rijnlanders" mogen igen waterschapsbestuur kiezen Koudekerkse raad tegen wethouder heeft niets met ervaring als opvolger van Van der Linden jiseigenaren krijgen stem in het kapittel nige orthopedisch aatschoenmaker van geiden dreigt deze 4tad te verlaten Renovatie in Haagwegkwartier kost bijna 36 mille per woning Zege oefenduels LDWS en Quick Boys ENSDAG 13 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Volgende week woensdag 20 stus worden in het hele Hoogheem schap van Rijnland verkiezingen ge- brengst van 250 tot 500 gulden heeft (en' iiiinilliiillllHlHiliiniuillliiiiiiiiiiiliHHiniHiiiiii het kleinste particuliere optrekje levert dat al op tegenwoordig) mag aan de llllllllllllllllllllltlllll en. Op zichzelf niet zo'n bijzonder verkiezingen deelnemen. Ook agrariërs Ook in het verleden kozen eigena- van landerijen e.d. met een mini- bezit van 1 ha. de „raadsleden" fdingelanden) van dit „waterparle- die een halve ha aan grond bezitten zijn nu stemgerechtigd. Het is een regeling, waarbij voor het eerst in de geschiedenis van dit grote, voorname waterschap hetj Het nieuwe ditmaal is echter, dat bestuur door inbreng van bijna 67.000 de huiseigenaren een stem in het „Rijnlanders" (die een oproep hebben tel krijgen. Iedere bewoner van het ontvangen) op een meer democratische andse gebied die een eigen huis dat een jaarlijkse belastbare op- wijze gevormd gaat worden. schappen zijn oude instel- n Holland ontston- ij de drooglegging van het ijk deel van ons land. het begin was het een in tegen en een in de hand van een element dat de logal eens vijandig gezind iet water. In de loop van ite eeuw werd het steeds luidelijk dat er wat moest :ren aan het polderwe- besturen werden gezapi- zeggenschap voor het benoemen van hoofdin- Üen (te vergelijken met de ui van een gemeenteraad) |»r eigenlijk alleen in de ische wereld: de bezitters iet ongebouwd onroerend- jai Voor het „gebouwd" on- nd goed (de opstallen) be- ieiden de gemeenten bestuur- 3rdat werden meestal burge airs of wethouders. Het ge- v^aarvan was, dat er eigen- djeen rechtstreekse banden /ai bestonden tussen de inge- dp -de inwoners- en het be- n<jvan zo'n waterschap, it^dien is onze verhouding jjrpt water uitgebreider ge- !dfn. Het is niet alleen meer ikfechten" en het indammen, diet gevaar van de vervuil en de laatste tientallen jaren dï toegenomen. Er moesten ophanden, deskundige han- ,epit de mouwen gestoken grfn. Waterzuivering eist des- gheid en een verantwoor- ïpak. iterschappen kennen vol- iet nieuwe reglement drie irieën bestuurders, elk be de uit tien hoofdingelan- het evenveel plaatsvervan- [als een hoofdingeland ver- ird is de Algemene Verga- g bij te wonen, verschijnt ilaatsvervanger). De eerste iprie bestaat uit hoofdinge- n „ongebouwd", benoemd F, de bezitters van onge- roerend goed. De tweede irie bestaat uit hoofdinge- „gebouwd", benoemd •zitters van gebouwd roe- ij jgoed (woningen, kantoren, fabrieken, boerderijen enz.). De derde categorie wordt nog niet gekozen maar be noemd: dat zijn de tien hoofdin gelanden „waterkwaliteit". Van deze laatste categorie worden er vijf door de gemeentebesturen binnen Rijnland, twee door het Landbouwschap bouwschap en drie door de Kamers van Koop handel benoemd. Deze laatste tien vertegenwoordigen met el kaar „de vervuilers": boeren, burgers en bedrijven. Inmiddels zijn er kiezerslijsten samengesteld. Kandidaten voor gebouwd en ongebouwd werden gesteld door de Kamers en de Ned. Bond van Huiseigenaren, maar er kwamen ook individue le dividuele kandidaten voor de nieuwe bestuur van Rijnland. Als u voldoet aan de normen voor stemgerechtigde, heeft u al een oproep binnen om uw stem uit te brengen voor dit water- schapsparlement, dat een typi sche belangenvertegenwoordi ging wordt. Het „gebouwd" brengt al meer in dan het „onge bouwd" was in het verleden wel anders daarom hebben de agrariërs geen meerderheid meer in het bestuur. Een goed functionerend waterbeheer is van belang zowel voor het „on gebouwd" als het „gebouwd" ei gendom. De Rijnland-verkiezingen, die een nogal ingewikkelde struc tuur vertonen, worden gehou den in de vier districten waaruit het hoogheemraadschap is sa mengesteld: district I bestrijkt globaal het kustgebied tussen Velsen en Den Haag, inclusief de Bollenstreek, district II is de Haarlemmermeer en Amster dam-West, district III beslaat de Rijn- en Veenstreek beoosten Leiden en district IV is het ge bied tussen Leiden, Leidschen- dam, Zoetermeer, Gouda, Bode graven en Alphen a.d. Rijn. Naar gelang de oppervlakte aan „ongebouwd" eigendom en de belastbare opbrengst van „ge bouwd" kunnen de stemgerech tigde Rijnlanders één of meer stemmen uitbrengen. Dit wordt op het verkiezingsformulier pre- ütff1 6611 onzer verslaggevers piden Orthopedisch maatschoenmaker Jac- _jies Kerstjens (33) verkeert in moeilijkheden. En let hem zijn 300 door klomp-, spits-, hak- of jiderszins afwijkende voeten geplaagde klanten, br 1 september aanstaande is Jacques de huur igezegd van zijn woon/werkruimte aan de Oude ngel 244a en ondanks onverdroten speuren lukt ït hem niet iest anders te vinden in Leiden. Is zijn pogingen blijven falen dreigt de situatie it hij gedwongen is deze gemeente te verlaten, ït zou voor hem zelf nog wel overkomelijk zijn, (aar voor zijn klanten uiterst zuur. Want een lidere maatschoenmaker vinden zal hen niet iakkelijk vallen. In heel Leiden zijn er Kerst- ins meegerekend maar vier en allen zitten jt aan hun nek in het werk. En Kerstjens voor )n paar nieuwe schoenen achterna reizen naar jjn eventuele nieuwe woonplaats is nu juist voor lensen die slecht ter been zijn nogal problemati- ïh. ander onderkomen ikt de maatschóenmaker al zolang hij aan de Oude igel zit. Want de kleine ruimte waarin hij zijn iten ontvangt is gelegen de eerste verdieping en lt noopt hem er in veel toe zijn klanten zelf trap op te dragen. Wat hij loeft is een spreekkamer de begane grond. Spar voldoende kapitaal om 'stp pandje te kopen heeft hij En woon/werkruimte tegen een redelijke prijs hl* huur is kom je in Leiden ia% niet in elke straat tegen. Wdaar dat hij al jaren lang probeert de gemeente te be ogen hem aan iets te hel- ew- Twee keer heeft het er Seiar uit gezien dat dat inder- lad zou lukken. Eén maal Jd hij bijna een pandje ge degen aan de Korevaar- taat en een maal verderop in de Oude Singel. Beide keren bleef het bij „bijna". Kort geleden heeft de ge meente hem zelfs laten weten dat hij zijn probleem verder maar zelf moet oplossen. „Mensen die naar woonruim te zoeken vinden ze bij de gemeente belangrijker", al dus Kerstjens. „Dop jij je eigen boontjes maar, zeggen ze daar. Nou dat zou ik best willen, als ik maar kon. Mijn vak is nu eenmaal niet zo winstgevend dat ik me kan permitteren een pand te ko pen van een ton of zoiets. Wat dacht je. Als ik dat Aan had ik niet drie jaar op éen bovenverdieping lopen tob ben. Het is toch te gek dat ik mijn klanten de trap op moet lopen sjorren en hijsen. Hoe het nou verder moet, zie ik niet. In ieder geval moet er véél gebeuren voor ik mijn klanten in de steek laat." cies aangegeven, gegeven, men volge daarom de aanwijzingen, dat kan erg nuttig zijn. Waarom zou men als „bezit tend" Rijnlander meedoen aan de verkiezingen voor een water schapsbestuur? Er hangt meer vanaf dan sommigen zich wel licht kunnen voorstellen; alleen een watersnood zoals die van 1953 kan iedereen weer wakker schudden. Men moet er vanuit gaan, dat een waterschapsbe stuur, zo deskundig en slagvaar dig mogelijk samengesteld, be langrijke besluiten kan nemen. Men zal meer (of minder) moe ten betalen voor de ligging van het bootje, maar het gaat even zeer om de belangen van de huiseigenaren: een waterhuis houding zorgt ervoor, dat men „droge voeten" houdt, dat het water in toom wordt gehouden, dat de boezemwater-kerende ka den rond de polders vol huizen niet doorbreken, dat de water- verontreinigng verder wordt te ruggedrongen. Zoiets vergt niet alleen veel geld, maar ook een wakker beleid. Daarom is het raadzaam, op 20 augustus een van de tientallen stembureaus (men mag zelf kiezen welke) zijn stem uit te brengen op een van de watervoormannen. Slaapplaats Engelse werkstudenten op Duinrell Honderd Engelse werkstudenten van 19 tot 22 jaar hebben een tijdelijk onderdak gevonden op de camping van recreatiecen trum „Duinrell". Zij werken tot eind septem ber in de Randstad. De jongelui zijn naar Nederland gekomen, omdat in hun moeder land de bijbaantjes niet voor het oprapen liggen. Zelfs met aftrek van reis- en verblijf kosten verdienen zij nog meer dan met een baantje in Engeland. Behalve slaapruimte is er voor de studenten ook nog ruimte om te eten in de twee restaurants, die „Duin rell" rijk is. Bovendien kunnen zij gebruik maken van alle andere faciliteiten in het centrum. HUUR WORDT f 135 PER MAAND f (Van een onzer verslagge- vers) Leiden De renovatie van de woamgen van de Leidse Gemeente heeft Woning Stichting aan de Pot gieterlaan, Schimmelstraat, Toussaintkade, De Genestet- straat en de Nic. Beetsstraat gaat gemiddeld tegen de 36 mille per woning kosten. Op het ogenblik staan er in deze straten van het Haagweg kwartier 188 woningen van de LWS. Na de renovatie zul len dit er nog maar 158 zijn, want 22 worden er verheeld nauwelijks ■woningen voor noodgevallen (Van een onzer verslagge vers) Leiden De renovatie die momenteel op een paar plaatsen in de stad wordt i 8 worden er gesloopt De d eist ve^chnkkeujk opgeknapte woningen gaan Qp waarjn huur doen van gemid deld 135. Het werk zal worden uitge voerd door het aannemings bedrijf Ooyevaar B.V. uit Alkraar. In de vergadering ^^len toTe^n LM worden onderge bracht van huizen die wor den opgeknapt. „We hebben daardoor nau welijks huizen over om echte de raadscommissie de volkshuisvesting gister avond, maakte de heer Ham knellend probleem. En ik weet echt niet wat we kunnen doen om dat te i LC??).Waa\?rare;,tege': "elpen", aldus wethouder het fe't dat het werk (weer) Ver>£,om ajdens de ^r- niet is gegund aan een Leids bedrijf. Wethouder Verboom: „Dat is wel maar waar ingeschakeld. En dat is hier avond gehouden vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting. naar een zo wijk gezien wat voor een el lende dat meebrengt Er ging bij wijze van spreken geen gemeente Leidal overigens dag voorbij of stonden T' verhuiswagens voor de deur leeuwendeel van de kosten wordt betaald uit de rijkspot die door de regering beschik baar is gesteld om de werk gelegenheid in de bouw te bevorderen. De enigen die nog roet in het eten kunnen gooien zijn de bewoners zelf. Het werk aan een paar zgn. proefwoningen is weliswaar al begonnen, maar wanneer het merendeel van de bewoners niet ak koord gaat met de huurop- trekking, dan gaat het hele project niet door. Wethouder Verboom: „En staatssecreta ris Schaefer heeft me gezegd. van mensen wiens huis werd gerenoveerd in Noord. Voor de overige bewoners van de Condorhorst was dat geen pretje. Het leefmilieu werd daardoor danig verpest". wanneer dat mocht gebeuren dan kom ik voor deze zaak nooit meer naar Leiden te rug. Maar ik geloof niet dat het zover komt. De bewoners vinden het vast allemaal wel prachtig dat hun huis zo mooi wordt opgeknapt." Koudekerk a.d. Rijn In de zeer vertrouwelijke map die mr. M Vrolijk, commissaris der koningin in Zuid-Holland, gister avond bij zich had bevon den zich de formulieren van 47 sollicitanten die graag de opvolger zouden worden van burgemees ter C. M. van der Linden, die over enkele maanden als voorzitter van de ge meenteraden van Haa strecht, Vlist en Stolwijk gaat optreden. De raad sleden van Koudekerk za gen die opvolger al hele maal vóór zich, de ene woordvoerder nog voor treffelijker dan de ande re. Maar hoogstwaar schijnlijk moet de meest perfecte burgemeester van Koudekerk nog gebo ren worden. Althans in die richting trachtte mr. Vrolijk de gedachten van de gemeentebestuurders enigszins te draaien. „Ik kan u wel zeggen, dat er zich geen enkele zittende burge meester onder bevindt", aldus de commissaris; „dat is ook niet te verwachten bij een kleine ge meente van 4000 inwoners. Men sen met ambtelijke en bestuur lijke ervaring vooral als wet houder zijn er wel bij. Wel licht kan er één in de lokale post zitten", zei mr. Vrolijk cryptisch. „Het zijn uitsluitend mannen. Teleurstellend, maar de termijn is thans gesloten". De Koudekerkse raad was gis teravond bijeen om het profiel van de toekomstige burgemees ter te schetsen in het bijzijn van de commissaris, die met al die wensen bij zijn voordracht aan de minister van binnenlandse zaken graag rekening wil hou den. Bijna eensgezind zat de raad rond de figuur van een „geslaagde burgemeester', Een beeld van de vergadering in het kleine raadszaaltje van het gemeentehuis van Koudekerk, die helemaal was gewijd aan de opvolging van burgemeester Van der Linden (op foto met keten, naast hem commissaris Vrolijk). het college de vergadering voor zat; alleen de PvdA had zich van deze gang van zaken gedis tantieerd, ofschoon ter zitting daar niets van te merken was. Mevrouw Le Large zat als kers vers KVP-wethouder tegen een welkomstboeket aan te kijken dat de burgemeester haar na mens de bestuurderen had aan geboden. De heer Vreugdenhil (PPC) be gon als eerste te De nieuwe burgemeester moet een sympa thieke persoonlijkheid zijn; hij moet aandacht weten te schen ken aan zowel de oorspronkelij ke Koudekerkse bevolking als aan de nieuwkomers en oog hebben voor de integratiepro- liggende groepering beschou wen". Het liefst moet de burge meester lid zijn van een tot het CDA behorende partij en dein nog liever lid zijn van CH of AR. De nieuwe burgemeester zal ook geschikt moeten zijn om als gesprekspartner te fungeren bij overleg met de grote bedrij ven die zich hebben gevestigd. De minimum leeftijd zou 35 jaar moeten zijn; „wij hebben geen behoefte aan een burgemeester die Koudekerk kiest als rustige uitloop naar zijn pensioen". De heer Vreugdenhil had geen be zwaar tegen een ervaren wet houder. De heer Wondergem (PvdA) die wel opliep met de rode teitszin, een man die met twee benen op de grond staat en goede contactuele eigenschap pen heeft; „meer een burgerva der dan een burgemeester, in sociaal opzicht. Hij moet kun nen stimuleren, inspireren, ani meren en coördineren (dat is overal hetzelfde red.); een ex pert bij uitstek, omdat hij de enige beroepsbestuurder in het college is. Hij moet ook kunnen „inspringen" op regio-zaken". „De burgemeester moet met alle geledingen van de bevolking kunnen omgaan", vond KVP-er Heemskerk, „en belangstelling tonen voor het verenigingsleven, het behoud van het landelijk heer Van der Linden, die met blematiek; „de autochtonen wil- kleur, maar gematigd vroeg karakter der gemeente voor< instemming van alle fracties en len zich nog wel eens als onder- om een burgemeester met reali- staan, intergemeentelijk overleg onderhouden en in hecht team verband werken met raad en ambtenaren". De heer Heems kerk zag ook graag een ambts drager van ca. 35 jaar, die wat bestuurlijke ervaring had opge daan en lid was van een partij met een christelijke basis, ge zien de samenstelling van de bevolking. WD-er Kammeraad vond het profielschetsen een wat beden kelijke zaak: „er moet te veel van afgeweken worden. Ik meen dat we moeten kiezen voor een man die Koudekerk als be schouwt. Onze gemeente zal zich moeten realiseren, dat er een einde is gekomen aan de groei. De nieuwe burgemeester zal de stabilisatie moeten voor staan". Ook de heer Dorrepaal (Gem. Bel.) vond dat de burge meester rond 35 jaar moest zijn, in elk geval niet ouder dan 50. Een man ook met bestuurlijke ervaring, „vooral omdat onze se cretaris bezig is op te krassen. Daarom moet de nieuwe burge meester ervaring hebben en de benoeming moet niet te lang uitblijven. Mr. Vrolijk vond het te ver gaan om zich bezig te houden met het opvangen van werkzaamheden die de secretaris verricht: „het gaat hier om een nieuwe burge meester". Verder wees de com missaris erop, dat de gemeente raad hoofd der gemeente blijft: „De gewenste eigenschappen van de nieuwe burgemeester zou u op enige schaal uzelf moe ten toewensen. U moet de ver antwoordelijkheid van de eigen gekozen wethouders en de raad zelf niet miskennen". De com missaris achtte de instelling van de kandidaat belangrijker dan de leeftijd: „de burgemeester is niet meer de persoon van de one-man-show, zeker niet in kleinere gemeenten met een open beleid". Vóór november moeten de kandidaten bij de minister binnen „De zal de pro cedure trachten te versnellen", beloofde mr. Vrolijk, „maar eerst ga ik met vakantie". Van onze sportredactie KATWIJK De oefenwedstrijd tussen de beide nieuwbakken tweedeklassers LDWS en Kat wijk is geëindigd in een 0—2 overwinning voor de Leide- naars. Op het vierde veld van Katwijk op het hoofdveld mag nog niet gespeeld worden ontspon zich een aardig duel, waarin LDWS vooral aanval lend wat beter uit de verf kwam. Twee middenvelders, Piet Gubler en Ger de Roode, moesten er evenwel aan te pas komen om LDWS aan een voor sprong te helpen. RKAW moest aan den lijve ondervinden, dat Quick Boys er dit jaar bijzonder veel zin in heeft. De Leidschendammers werden op alle fronten over troefd door hun werklustige te genstanders die maar liefst vier maal het net vonden. Een mee valler was, dat doelman Mulder van RKAW in uitstekende vorm verkeerde, want anders had de score voor Quick Boys veel hoger uitgevallen. Voor RKAW sco'orde Peter Hak kaart het enige doelpunt Internationaal succes voor Leidse schaker John v.d. Wiel Van onze sportredactie EEKLOO/LEIDEN Leidenaar John van der Wiel heeft in Ee- kloo (België) een internationaal jeugd-schaaktoernooi op zijn naam gebracht. Uit negen ron den behaalde Van der Wiel ze ven punten en bleef darmee de concurrentie en vol punt voor. John van der Wiel, die niet gere kend had op een overwinning, liet enkele prominente buiten landse spelers, ondermeer de Joegoslaaf Lies jack, achter zich in dit kwalitatief zeer sterk be zette toernooi. Ook stadgenoot Johan Baart zag geen kans Van der Wiel een voet dwars te zet ten. Baart bereikte overigens een verdienstelijke vijfde plaats met 5,5 punt uit negen. Door zijn overwinning maakt John van der Wiel een goede kans om volgend jaar uitgezonden te worden naar het jeugdwereld kampioenschap schaken

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5