Kraay: ,,Voor mij voorlopig geen toekomst" PERIODE HANSKRAAY BIJ AJAX VOL CONFLICTEN EN RELLEN PSV op schot Voor Barry Hulshoff sloeg nieuws in als bom Arie Haan stijlloos Henk Groot: Oppositie wordt kop ingedrukt Van Dusbaba had Kraay mogen blijven WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Rinus Michels genoemd als opvolger ontslagen manager Amsterdam Voorzitter Jaap van Praag van Ajax heeft de kroon, die hij bijna twee jaar geleden op het hoofd van Hans Kraay had gezet, er giste ren weer abrupt afge haald. Manager Kraay heeft vlak voor het begin van de competitie, waarin hij eindelijk de kans scheen te hebben gekregen om zich bij de Amsterdamse sterrenformatie te pre senteren, zijn ontslag in gediend. Het sluipende conflict dat vrij kort na zijn benoeming al was ontstaan, is achteraf ge bleken een slopend con flict geworden. De me ningsverschillen, de slechte prestaties, de exo dus van topspelers en de dagelijkse ruzietjes met bestuur en publiek heb ben hun ontlading gevon den in de ontslagaan vraag van technisch di- rekteur. Het boterde allang niet meer tussen Hans Kraay en het Ajax- bestuur. Kraay, die nog steeds zocht naar een nieuwe vorm van - training en beleid om Ajax naar de top te stuwen, kreeg daarbij aanvankelijk alle steun van het bestuur. Die steun werd echter steeds minder en ook minder 1 spontaan. De resultaten bleven uit en toen Ajax in het afgelo pen seizoen werd uitgeschakeld voor alle grote tournooien zoals de UEFAcup de KNVB-beker Zal dit tafereel binnenkort weer te zien zijn: voorzitter Jaap van Praag die Rinus Michels innig de hand drukt? en de nationale competitie, toen was het ontslag van Hans Kraay al te verwachten. Ajax aarzelde echter nog en het had er alle schijn van dat de manager nog nieuwe kansen zou krijgen. De bevoegdheden werden uitge breid en naast de managers taak werd hem ook nog opge dragen de training over te ne men van assistent-trainer Bob Haarms, die op een zijspoor werd gezet met het argument: eerst een cursus volgen voor A-trainer en dan de opleiding van de jeugd. De macht van Hans Kraay leek onbeperkt, maar de schijn bedroog. De ontwikkeling bij Ajax kwam voor de buitenstaander onverwacht, maar voor de insi ders was het geen verrassing meer. Het bestuur van Ajax zou volgens onbevestigde geruchten werd enorm verrast door de houding van het bestuur. Er was geen gesprek meer moge lijk en ik had die beperkingen die ze mij hadden opgelegd, toch wel willen doorpraten." Hans Kraay heeft de kans dus niet meer gekregen. Hij geeft ook toe dat de kwestie-Suurbier het vertrek bespoedigd heeft. Al maanden was er een hooglo pend conflict tussen Wim Suur- bier en de manager, die diep teleurgesteld was over de „ko lom" van de Ajacied in een Amsterdamse krant. Daarin spuide Wim Suurbier zoveel kritiek op Ajax en op de mana ger, dat er zelfs sprake was van een koude oorlog. Hans Kraay wilde over de affaire echter niets zeggen. Hij gaf wel toe dat het ook een van de oorza ken van zijn vertrek was. De toekomst van Kraay ziet er donker uit. „Deze dag heeft voor mij geen vier en twintig, maar acht en veertig uur ge duurd. De menSen zeggen vaak dat de toekomst morgen begint, maar voor mij zie ik voorlopig geen toekomst meer. Ik heb in de afgelopen jaren wel veel ge leerd". Misschien komt Hans Kraay toch nog eens terug in het Ne derlandse voetbal. Bij Ajax ech ter zeker niet meer. Want daar heeft Rinus Michels nu een „open deur" gevonden. Kraay daarover: „Het zou mij niet ver bazen als Rinus Michels terug komt naar Amsterdam. Het ligt in de lijn der verwachtingen en als mijn vermoeden juist is dan, komt ook Johan Cruyff volgend jaar terug." Wil van der Plas het afgelopen weekend, tijdens het tournooi „Amsterdam 700", reeds besprekingen hebben ge voerd met Rinus Michels, die daarbij terzijde zou zijn ge staan door het bureau Inter- football, waarvan Johan Cruyf- fs schoonvader Cor Coster en oud-Ajacied Piet Keizer mede- direkteur zijn. Rinus Michels, die onmiddellijk na het tour nooi „Amsterdam 700" naar Zwitserland (Zurich) zou zijn afgereisd, was gisteravond voor commentaar onbereikbaar. Weer andere geruchten binnen het rumoerige Nederlandse voetbalwereldje „fluisteren" dat Hans Kraay de ontslagaanvraag gemakkelijk had kunnen doen, omdat hij bij Feyenoord hoog genoteerd zou staan als opvol ger van de op pensioen afste venende Guus Bróx. Hans Kraay, die weinig commentaar wilde geven en voor de buiten wereld bijna onvindbaar was, kon gisteravond deze geruchten niet bevestigen. Hans Kraay: „Ik ben tot deze stap gekomen omdat het be stuur mijn bevoegdheden heeft beperkt. Een beperking op tech nisch gebied. Ook op het finan- cieel-economisch gebied werden mij niet meer de mogelijkheden gegeven die ik nodig had om de Amsterdamse club gezond te maken. Het afgelopen seizoen is een bij zonder moeilijk jaar voor mij geweest. Er heerste een grote ontevredenheid bij de .spelers, de sfeer was aangetast en ik had de zware taak om er weer een gezonde vereniging van te maken. In het begin kreeg ik veel steun van het bestuur. Ik geloof echter dat de successen te lang uitbleven en dat er toen ook onrust is ontstaan in het Ruim twee jaar geleden vond Hans Kraay bij de presentatie bij Ajax Jaap van Praag naast zich die hem alle steun toezegde. Gisteren was Van Praag bij het afscheid van Kraay in De Meer niet eens aanwezig. bestuur. Ook het vertrek van Rinus Michels bij F. C. Barcelo na zou een reden kunnen zijn." „De transferperiode is Ajax goed doorgekomen. Er zijn en kele goede aankopen gedaan en het zag er zelfs naar uit, dat het komend seizoen weer met ver trouwen tegemoet kon worden gezien. Er was meer lijn in het spel en de sfeer binnen de ploeg leek te groeien. Toch werd ik in mijn mogelijkheden beperkt en ik ben te ambitieus om dat te „pikken". Uiteindelijk ben ik verantwoordelijk voor de gang van zaken bij Ajax, en als ik deze kans niet krijg, dan wil ik ook de verantwoording niet op me nemen." aldus Hans Kraay, die toch wel verrast was door de snelle ontwikkeling. „Ik had weliswaar mijn ontslag aange boden, maar ik had niet ver wacht dat het bestuur deze aan vraag zonder meer zou accepte ren. Dat houdt niet in dat ik hoog spel heb gespeeld, maar wel dat ik teleurgesteld ben in het bestuur. Mijn ontslagaan vraag was eigenlijk een onder steuning van mijn vurige wens tot een verhelderend gesprek. Ik (Van onze sportredactie) BERGEN Het plotselinge ontslag van manager Hans Kraay is ook voor Barry Hulshoff onverwacht gekomen. Gistermid dag werd ook hij met de rest van de spelersgroep uitgenodigd in de bestuurskamer van Ajax, om het nieuws te vernemen. Barry Hulshoff: „Ja, onverwacht was het wel, want er waren geen spanningen in de groep. Het sloeg in als een bom". Wat er nu gaat gebeuren weet Hulshoff niet. Met Ruud Krol is hij voorlopig aangewezen om Jan van Daal te assisteren bij de training, omdat dit duo een rijke ervaring heeft. „Ik denk dat het ontslag een complex van oorzaken heeft. In een club heb je dertig mensen met dertig meningen. Natuurlijk is er altijd wat. Er zijn ook spelers die niet met elkaar willen spelen. De verhoudingen zijn ook niet goed, maar dat heb je altijd." Volgens Barry Hulshoff zijn er geen hamen genoemd van mogelijke opvolgers van Hans Kraay, „maar", zegt hij: „Als ik Ajax was, dan zou ik maar snel naar een nieuwe trainer informeren". Voor Jan Mulder is het plotselinge opstappen van Hans Kraay niet als een nieuwtje uit de lucht gevallen. „Alleen", aldus Jan Mulder, „kan ik er geen zinnig woord over zeggen. Ik heb het wel zien aankomen, want de verhouding was nu niet zo best. Maar ik bemoei me er niet mee, want daar heb je bij Ajax een dagtaak aan". Ook voor AZ-voorzitter Joop Brand, ooit kandidaat om een trainersfunctie in te nemen bij Ajax, was het vertrek van Kraay geen verrassing. Brand: „Ik heb het drie weken geleden al aangekondigd. Nu is de weg vrij om Rinus Michels terug te halen." (Van onze sportredactie) BRUSSEL Arie Haan van Anderlecht is zijn conflict met Ajax, dat werd beslist voor de rechtbank, vergeten want hij zei gisteren met zijn vroegere manager Hans Kraay mee te voelen. „Het bestuur heeft Kraay altijd de hand boven het hoofd gehouden. Wanneer hij dan eindelijk het elftal bij elkaar heeft dat zijn stempel draagt dan zit zo iemand niet op straat. Je geeft hem een eerlijke kans. Dat verdient die man. Dit, wat nu jgcbeurt, is stijlloos". Ajax weigert de consekwenties te trekken van een beleid dat ingrijpend was, maar ook zijn positieve betekenis had. Haan: „In mijn eerste reactie zei ik tegen mezelf: Waarom gebeurde dit niet eerder? Waarschijnlijk was ik dan bij Ajax gebleven." Maar zijn conflict met Kraay is verleden tijd. Daar legt hij nu de nadruk op. Anderlecht is een vorstelijke werkgever. „Ik ben qua wonen en qua geld er veel op vooruitgegaan". Toch overrompelde het ontslag van Kraay hem. Temeer omdat hij Ajax j.l. vrijdag tegen Barcelona herontdekte zoals hij zelf zegt. „Er stond in die wedstrijd een behoorlijk elftal in het veld waarvan ik bepaalde verwachtingen koesterde. Kraay, zei ik tegen mijn vrouw bij het verlaten van het Olympisch Stadion, gaat het toch maken. Zo goed speelde Ajax mijns inziens". Haan vond het prettig voor Kraay. „Die man heeft zo'n lijdensweg achter de rug, ook voor zichzelf, dat ik hem deze voldoening best gunde". AMSTERDAM Tijdens het doorworstelen van Hans Kraay's lijdensweg bij Ajax stuit men op een „berg" moei lijkheden, conflicten en rellen. Het eerste slachtoffer van zijn krachtig beleid was Piet Kei zer. Op een ijlings belegde pers conferentie in Amsterdam beet de Ajacied beschaafd van zich af. Hans Kraay verweerde zich echter fel: „Ik zal de jongens bij Ajax vragen of ze het eens zijn met mijn beleid rond de figuur Keizer. Zijn ze dat niet dan zit er voor mij niets anders op dan op te stappen. Hoe hard dat ook zal zijn voor mij." De Ajacieden verbaasd en ont hutst, twijfelden en gunden Kraay de eer. Dit conflict was amper bezworen of Kraay creëerde een nieuwe rel. Arie Haan, de libero van Oranje in West-Duitsland, zou geen goede zijn. Kraay wenste hem als middenvelder bij Ajax. Het Ne derlands elftal kreeg zijn kri tiek te verduren. „Ik zie Arie in het Nederlands elftal liever niet als libero. Kijk als hij nu een goede zou zijn had ik geen bezwaar. Maar hij is dat niet. Haan is als middenvelder bruikbaarder." De bom was ontploft en_ veroorzaakte veel opschudding. De Ajax-manager verergerde de explosieve situa tie nog door Haan telkens bui ten de basisopstelling te hou den. Tenslotte dreigde een pa leisrevolutie bij Ajax. Arie Haan verzocht via een brief van zijn raadsman om onthef fing van zijn contractuele ver plichtingen. Hij zou daarbij niet schromen de hulp van een ar- britage-commissie in te roepen. Maar de geharnaste standpun ten van de opposanten werden in een openhartig gepsrek weerlegd. De rust leek weerge keerd. Ondertussen steunde het Ajaxbe- stuur de technisch directeur op zoveel mogelijke fronten. Voor zitter Jaap van Praag zei in december vorig jaar: „Wij, als bestuur, staan 100 procent ach ter Kraay. Sterker, we hopen dat hij na afloop van dit sei zoen als het contract is vol tooid, zijn verbintenis met de club zal willen verlengen." Reactie van Hans Kraay: „Het is erg prettig, om dat te horen als zoiets in het openbaar wordt gezegd." Ruim twee maanden later vonden Ajax en Kraay elkaar in een nieuwe overeen komst Vizier scherp Toen stond echter alweer het vizier bij Ajax op scherp. Horst Blankenburg had in het open- Arie Haan bij de rechter: één van de bewogen gebeurte nissen die het beleid van Hans Kraay kenmerkten. Piet Keizer tijdens de persconferentie tijdens welke hij zijn visie gaf op de gang van zaken rond zijn verwijdering uit de Ajax-kring. baar kritiek geuit op het beleid van de technisch directeur en eiste een vrijgeleide naar een buitenlandse club. Ajax moest akkoord gaan met contractontbinding. Kraay wei gerde en katte terug. De ver standhouding bleefgespannen. Binnenskamers kreeg 'Blanken burg echter wel zijn zin. Aan het einde van het seizoen zou de Duitse ausputzer mogen ver trekken. De lijdensweg van Hans Kraay duurde voort. Na de wedstrijd tegen Feyenoord bestrafte Kraay weer Arie Haan en zette hem, na veel herrie, terug naar de C-selectie. Hierdoor was de maat vol. Haan zocht een oplos sing in een gerechtelijke proce dure. Hij eiste eerherstel. De rechter voldeed ten dele hieraan en Kraay moest kiezen. Ajax kreeg van hem advies de op standige contractspeler voor een bedrag van vijf ton vrij te laten in zijn doen en laten. De advi- suer van Haan betaalde prompt en korte tijd later berichtten alle kranten dat Anderlecht hem had binnengehaald. De strijdbare Hans Kraay haal de zich In „De Meer" ook ande re ellende op de hals. Ajax' falen in het vorig seizoen wim pelde hij laconiek op het Neder lands elftal af. „De vermoeid heid op het wereldkampioen schap in West-Duitsland is te zwaar geweest voor mijn spe lers." De sportpers, vooral de Amster damse, verweet hij rellenschop- perij. „Ik krijg de indruk", zei hij eens, „dat de ene journalist de ander in sensatie wil over treffen. Daar word ik ziek van." En op de zaak Henk Wullems, de afgedankte trainer bij NAC, antwoordde Hans Kraay: „Dat heb je te accepteren." En ver der: „Het is heel triest wat er bij NAC is gebeurd en ik geloof dat het bestuur ook weinig ver standig heeft gehandeld. Niette min weiger ik solidair te zijn met de andere trainers die maatregelen willen nemen tegen de Bredase club. Kijk, je moet als je als trainer wordt ontsla gen niet gaan roepen dat het bestuur incompetent is. Dat had je ook eerder kunnen weten." Tijdens een van de laatste inter views met Hans Kraay in het vorig seizoen trof zijn beeld spraak: „Je kunt Ajax vergelij ken met een toneelgezelschap dat verschrikkelijk goed ge weest is maar dat verpieterd is. Dan komt er een stuk heimwee. En dan zoekt men een zonde bok. Dat ben ik." Drie maanden later gaf Ajax een onverwacht antwoord hierop! Hans de Bruyn EINDHOVEN PSV heeft gis teravond in Helmond een vriendschappelijke voetbalwed strijd tegen de amateurclub MULO (derde klasse) met 6-1 gewonnen. De ruststand was 5-1. Het eerste doelpunt viel pas in de 25e minuut. Voor PSV scoorden Van der Kuylen (6), Deacy (4), Willy van der Kerk hof (3), René van der Kerkhof (2) en Lubse. Er waren 4000 toeschouwers. In Eindhoven won eredivisie- club Eindhoven een vriend schappelijke wedstrijd tegen Woensel (2e klasse) met 1-0. Sen ders scoorde in de tweede helft uit een strafschop. Hier waren 2000 toeschouwers. In de Belgische plaats Winter- pelijke wedstrijd tegen FC Win- terslag met 1-0. Het doelpunt kwam in de 60e minuut door Smeets tot stand. Er waren 1500 toeschouwers. In Deventer won Go Ahead slag won MW een vriendschap-Eagles met 6-0 (rust: 4-0) van de amateurclub DW Go Ahead (tweede klasse). Voor de eredivi sieclub scoorden Bakker (4), Kist en Haar. Er waren 1000 toeschouwers. In Lobith zegevierde De Graaf schap met 5-2 over de vierde klasser Rijnland. Bij de Graaf schap waren de schutters Hid- dink (2), Overgoor, Nanlohy en Hazelhekke. Voor de amateur club scoorden Ursinus en Kup- pens. Er waren 2000 toeschou wers. (Van onze sportredactie) ZAANDAM Hoe moeilijk het is bij Ajax een managersfunc tie te bekleden weet Henk Groot. Hij werd ooit de rechterhand van Stefan Kovacs, opvolger van Rinus Mich.els. Groot, uitge schakeld door een knieblessure, werd dan wel niet officieel Ajax' eerste manager, maar verrichtte wel de gelijke werk zaamheden. Die constructie van destijds, die ook onder George Knobel nog een poosje werd voortgezet, werd later definitief met de benoeming van Hans Kraay. Ook Henk Groot heeft als niet officieel-manager moeilijke periodes gekend bij Ajax. „Het is het bestuursbeleid. Er worden dingen toegezegd die niet worden nagekomen. Eerst onder Kovacs, later onder Knobel. Het is altijd de bestuursgroep. Bepaalde mensen hebben te oude ideëen. Een bepaald soort blindheid. Het roer moet om." Ook bij Henk Groot heeft het lang gesluimerd alvorens de bom barstte. Verwijten over het niet goed regelen van hotel-ac commodatie leidden er tenslotte toe dat hij Ajax de rug toekeerde. „Het is een autoritair bestuur, overtuigd van zich zelf. Oppositie wordt de kop ingedrukt Vergeet de affaire Arie de Wit niet. Ik had het eigenlijk vorig jaar al van Kraay verwacht, maar nu, een week voor de competitie, niet meer. Het is onbegrijpelijk." Henk Groot is een klein jaar bij Ajax in dienst geweest Bekeek in die periode viermaal de Zweed Ralf Edström, maar die aankoop ging door onderling gekonkel, aldus Groot, niet door. Groot: „Eerst kreeg Knobel de schuld, nu krijgt Kraay een schop onder zijn kont. Als er nu nog geen stemmen uit die club komen, dan is het een slaperige bende. Neen nu nog die affaire met die nacompetitie. Eerst stemmen ze er in toe, en als puntje bij paaltje komt, dan willen ze niet Dat zijn gewoon misselijke streken." (Van onze sportredactie) DEN HAAG John Dusbaba behoorde tot de spelers, en hij was niet de enige („er waren een paar blij, maar een hoop tegen") die het ontslag van Kraay met lede ogen aanhoorden. „Mijn eerste reaktie was: heel jammer. Ik heb altijd goed op kunnen schieten met meneer Kraay. Van mij had hij ook mogen blijven." Maar het bestuur beslist en daar heeft John Dusbaba zich maar bij neer te leggen. Dat doet hij dan ook. Iedere speler was even verrast toen Van Praag en Timman gistermorgen na de training de aandacht vroegen. „Wij dachten", zo vertelde de Hagenaar, „dat er een bestuursvergadering was geweest over de nacompetitie en dat daarover iets medegedeeld werd. Iedereen was uiterst verbaasd, dat het communiqué voorgele zen door Timman ging over het ontslag van Kraay." Het resultaat tegen Molenbeek afgelopen zondag (25) zou volgens Dusbaba wel eens een rol kunnen hebben gespeeld. „En vorig jaar. hebben we natuurlijk ook slechte resultaten geboekt Ondertussen weet je ook niet wat er zich tussen het bestuur en de manager heeft afgespeeld."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11