Wethouders dwingen voortgang af r an reorganisatie ^eids stadhuis Katwijks jongetje verdronken Noordwijkse politie had moeite met weerbarstige knaap Valkenburgs pontje gratis of een houten loopbrug" INKSE FRACTIE SLUITEN GELEDEREN NDER ZWARE DRUK VAN HET COLLEGE NSDAG 12 AUGUSTUS 1975 h LEIDSE COURANT P\<;I\ i KATWIJK AAN ZEE - De 7-ja- rige Fokke Prins uit Katwijk is gisternacht in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden nadat hij daar zondag in zorg wekkende toestand was binnen gebracht De jongen was tijdens het zwemmen in zee in moeilijk heden geraakt. Runderhal wordt gebouwd door Leidse aannemer Van een onzer verslaggevers Leiden Een beperkt aantal Leidse aannemers zal worden uitgenodigd in te schrijven op de bouw van de nieuwe runder hal, bij de Groenoordhal. Daarmee is de Leidse gemeente raad gisteravond akkoord ge gaan. Het eventuele financiële nadeel dat hierdoor voor de ge meente zal optreden is volgens wethouder Van Aken beperkt, terwijl de te verwachten tijd winst essentieel is. Volgens plan zal half september met de aan de bouw voorafgaande grond werkzaamheden worden begon- Scholiere beet van zich af Van onze correspondent NOORDWIJK Een scholiere van zestien jaar uit Leidschen- dam werd tijdens een fietstoch tje over de zogenaamde „oor- logsweg" in de Staatsbossen las tig gevallen door een tweetal jongemannen op een brommer. Een van hen viel haar onver hoeds aan en trok haar van het rijwiel. Hij trachtte het meisje aan te randen, de scholiere bleek echter niet voor de poes. Zij beet de aanrander in de handen en stelde hem vervol gens met een welgerichte trap tussen de benen buiten gevecht. „Ik was veel meer woedend dan bang", vertelde het meisje later bij de politie. Door te gillen wist zij de aandacht van voorbijgan gers te trekken, waarop haar belagers ijlings de aftocht blie zen. De recherche zoekt nu naar een fors gebouwde jongeman van 18 20 jaar, met typisch hoekige wenkbrauwen en ge kleed in een blauw corderoy costuum. Van onze correspondent NOORDWIJK Een 16-jarige fabrieksarbeider uit Noordwijk kreeg het afgelopen weekeinde met twee politiemannen aan de stok, die hem stomdronken op het strand ter hoogte van het Vuurtorenplein aantroffen. Hij verzette zich tegen zijn over brenging naar het bureau en wist te ontkomen toen een van de agenten zich verwijderde om assistentie te vragen. De jonge man, die een alarmpistool tus sen zijn broeksband bleek te dragen, kon later door een poli tiepatrouille op een der afritten naar het strand worden aange houden. Tegenover de recherche ver klaarde hij ook nog te hebben ingebroken in het clubgebouw van de Rolleygolf, waar hij shag en geld had weggenomen. Van onze correspondent kenburg - De Verkeerswerkgroep kenburg aan de Rijn/Katwijk heeft uitvoerige reactie geschreven op ontwerp-fietspadenplan 1975 van de vincie Zuid-Holland. Dit ontwerp- VH ligt nog tot 15 augustus in alle ^leentehuizen ter visie. De provincie stft om commentaar verzocht voor de gelling van een definitief plan. erkeerswerkgroep doet onder meer een voor- Jlvoor een aantrekkelijke, en tevens korte fiets- ai; tussen Leiden en Katwijk. Iets wat vooral teze zee-weer-dagen extra aanspreekt. De be- pi ide fietsroutes kenmerken zich door het feit in nen grotendeels vlak naast het gemotoriseerde leijeer rijdt, dus in de stank én het lawaai. En komt bij dat de bestaande fietsroutes min leer omwegen zijn. De werkgroep komt met de volgende alternatieve fietsroute: Leiden - Wassenaarse weg - onder de Rijksweg door - Rhijnhofweg, richting Valkenburg - pontje Valkenburg - Broekweg - een nieuw fietspad ach ter Valkenburg en de Molentuin van Katwijk om naar de Cantineweg in Katwijk. De verbinding onder de rijksweg door is er ook nog niet. De werkgroep schreef hierover eerder aan de gemeenteraden van Leiden en Oegstgeest. Naast het recreatie-verkeer, zal deze route zeker ook voor het woon-werkverkeer een prettige route vormen. In verband met de voorgestelde route doet de werkgroep een beroep op het college van GS in overweging te nemen het Valkenburgs pontje te gaan subsidiëren, zodat het gebruik ervan gratis kan worden. De werkgroep stelt dat reeds nu zeer vele niet-Valkenburgers van deze verbinding ge bruik maken. Tevens wordt voorgesteld het pontje dan 's zomers tot 22.00 uur te laten varen, i.p.v. tot 19.00 uur zoals nu het geval is. Tenslotte merkt de werkgroep op dat uiteindelijk wellicht beter én economischer zal blijken om in plaats van het pontje een houten loopbrug te bouwen. Naast een aantal opmerkingen van meer techni sche aard, doet de werkgroep nog een voorstel voor een fietspad langs de Wassenaarse Watering, en voor een fiets- en/of voetpad langs het Oegst- geester kanaal, van Oegstgeest naar Katwijk. Doordat de oversteek over de rijksweg te gevaar lijk werd is deze verbinding al weer jaren geleden verbroken. Het voorstel is nu om onder het viaduct bij de rijksweg en houten fietsbrug te maken, zoals dat bij Het Haagsche Schouw ook is opgelost. Gedeputeerde Staten worden voorts verzocht te onderzoeken of het mogelijk is vanuit Valkenburg over de Broekweg, over het terrein van het vlieg veld een fietsverbinding tot stand te brengen naar de veelbezochte „Pan van Persijn". Een bestaande weg over het vliegveld hoeft daarvoor slechts opengesteld te worden. De werkgroep meent dat dit geen probleem hoeft te zijn, dat vliegveld Valkenburg alleen voor lesvliegen wordt gebruikt, en er „dus" geen militair-strategische bezwaren kunnen zijn. Men vindt dat deze fietsverbinding in combinatie met de eerder genoemde route uit Leiden een zeer aantrekkelijke fietsroute zou kun nen worden. De werkgroep hoopt dat GS ook willen bevorderen dat er bij de Plesmanlaan zo spoedig mogelijk een fietsverbinding komt naar de Wassenaarse weg. Ze schrijft: „De fietsverbinding tussen het Haagsche Schouw en Oegstgeest werd een aantal jaren geleden domweg afgezet omdat hier eep autoweg, de Plesmanlaan, moest komen. Sindsdien moet de fietser enkele kilometers omrijden". Tenslotte vraagt de werkgroep de aandacht voor de zeer gevaarlijke situatie voor de fietsers op het traject van het Haagsche Schouw naar Katwijk, via Valkenburg. Men verwijst hierbij naar de nota die de werkgroep vorig jaar uitbracht over de verkeerstoestanden rond Valkenburg. Men bena drukt hierbij dat de toen voorgestelde randweg ook voor het fietsverkeer een enorme verbetering zal betekenen. Subsidie uit Voorhout voor Leidse wetswinkel Van één onze verslaggevers VOORHOUT - Wanneer de Voorhoutse raad er donderdag 21 augustus mee akkoord gaat, krijgt de Leidse wetswinkel een subsidie van zeventig gulden van de gemeente Voorhout. Het subsidiebedrag wordt uitbetaald voor 1975. Uit het onlangs uitgebracht jaarverslag van de wetswinkel blijkt dat in de periode van 1 juli 1973 tot en biet 31 december 1974, 29 inwoners van Voorhout bij de wetswinkel geholpen zijn. B. en W. menen dat de Leidse wetswinkel een nuttige instel ling is. Zij verzoeken de raad het door de wetswinkel gevraag de bedrag te verlenen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Door Leiderdorpse raadscommissie Bezwaren tegen plan-Voordorp van hand gewezen Van onze correspondent Leiderdorp B en W. moeten ingaan op de nu nog ingediende bezwaren tegen het ontwerp-be- stemmingsplan voor het Voor- dorpterrein, meent het grootste deel van de commissie ruimtelij ke ordening. De meeste leden bleken gisteravond de door 24 rondom het Voordorpterrein wonende Leiderdorpers aange dragen bezwaren niet voldoende zwaar te vinden om daarvoor het bestemmingsplan te wijzi gen. Alleen PPR-raadslid J. Gordijn wilde voor een deel aan de nieuwe bezwaren tegemoet komen: Het maximum aantal bouwlagen van de omstreden flats in het bestemmingsplan moest naar zijn mening worden beperkt tot vier. Nu zijn er dat nog zes. Het is het derde plan dat voor dit stuk Leiderdorpse grond (waarde ongeveer 1 132 mil joen) op basis van het bestem mingsplan van 1960 ter goed keuring is voorgelegd. De eerde re twee plannen werden inge trokken nadat er grote bezwa ren tegen bleken te bestaan. In een eerder stadium bleken er tegen het huidige plan voorna melijk bezwaren van verkeer stechnische aard te zijn. De tij dens een hoorzitting over het plan hierover gemaakte opmer kingen zijn door b en w ver werkt. Zo is het verkeersaan- trekkende karakter, door de si tuering van de parkeerplaatsen aan het begin van de bebou wing, door b en w geheel wegge nomen. Met name de KVP'er J. M. Tie- ken en het PvdA-raadslid J. Be- zemer wilden, ze zeiden het in wat bedekte termen, de omwo nenden langzamerhand het recht ontnemen om nog bezwa ren in te dienen tegen de plan nen voor het terrein. Ze kregen de rest van de commissie (geluk kig) daarvoor niet mee. Wel vond iedereen enkele van de door de bewoners gehanteerde argumenten 'eigeliik beneden peil". Gordijn: „Daarmee heb ben ze behoorlijk afbreuk ge daan aan de kracht van hun bezwaarschrift." Het bezwaarschrift'komt nu a.s. donderdag ter behandeling in de vergadering van de commis sie beroep- en bezwaarschriften. Ook de jeugd genoot volop van de brandweerdemonstratie. Zij plaste met veel pret door de duizenden liters water die door de Roelofarendsveense straten spoelde. ves du Gardijn (PPR) is geen liticus. Kees du Gardijn is een rlijk mens. Hij heeft dat nog ruime tijd weten te verhullen, j^jaar onderhand begin| het toch il storend in het oog te lopen, at heeft hij nou gisteren weer bakken in de gemeenteraad? gen zijn eigen voorstel ge- imd en vervolgens gewoon rdop gezegd, dat hij dat moest i de PvdA-fractie, althans van wethouders. Anders, als Kees n zijn standpunt zou hebben stgehouden. hadden die me- Bn de héle ambtenaren-reorga- iatie voor^Onbepaalde tijd op schort. Als politicus zo'n open- Jtotigheid aan de dag leggen ïgiH natuurlijk helemaal niet. Ze- )i# niet, als je daaraan nog eens i W het openbaar toevoegt, dat jij bi II -en naar nu het halve stad ss weet voor de zóveelste keer- di 1 meeste water in de wijn hebt ,r] 3eten doen in het bereikte »rl mpromis. y iarom kan politicus Du Gardijn niet maken. eI. Omdat daardoor een zeer ^Jrkwaardig licht wordt gewor- 3n op de politieke partners, in ijnL 9eval de PvdA' althans de ethouders Duidelijk wordt im mers de suggestie gewekt, dat Grote Broer voortdurend de PPR/PSP/D'66 -combinatie chan teert om zijn eigen wil door te drijven. 2) Omdat hij daardoor zichzelf en zijn fractie wel in een heel kwets bare positie manoeuvreert. De buitenwacht wordt immers wel gedwongen zich af te vragen wat Du Gardijn en de zijnen toch in hemelsnaam beweegt om als maar te helpen een beleid te ondersteunen waarin zij zelf maar zo verschrikkelijk weinig inbreng hebben. Waarom stap pen die gasten, als ze toch vrij wel nergens hun zin in krijgen, niet uit de college-boot, zo moet je je op de publieke tribune ge zeten, wel venwonderen. Omdat het tussen CDA en PvdA nu toch niets meer kan worden, ontstaat na het uitstappen van PPR/P SP/D'66 immers een minder heids-college. Dan kunnen de linkse drie zowel hun "gewetens functie" beter vervullen als direct tastbaar meer bereiken. Zo openhartig optreden als Kees Du Gardijn doet heeft kortom zodanig nadelige consequenties voor zijn eigen fractie zowel als voor die van zijn politieke part ners, dat een politicus zich dat niet kan veroorloven. Dat kan alleen een eerlijk mens. Of Kees in al zijn eerlijkheid gisteravond toch weer niet ge heel en al bij de neus is geno men in plaats van gedeeltelijk blijft intussen nog een open vraag. De concessie die de PvdA, althans de wethouders hebben gedaan (inzake het salaris van de personeelswerken) is immers zo geclausuleerd, dat de eigenlijke beslissing pas later wordt geno men. Die clausule kwam uit de koker van wethouder Van Dam, een voorbeeld van wat een politi cus hóórt te zijn. De formulering van zijn motief om met het "compromis" ak koord te gaan was ook fraai: "We kunnen dit voorstel aanne men, een voorstel waarbij zich geen tegenstrijdigheden voor doen met wat het college voor ogen heeft gestaan". PvdA-fractieleider Meijer maakte er gisteravond ook weer leuke grappen. "Democratische figuren zijn schaarser en daardoor na tuurlijk duurder", zo probeerde hij Du Gardijn te overtuigen van de noodzaak om de coördinato ren hoog te salariëren. Van een onzer verslaggevers JlDEN De reorganisatie van het ambtelijk appa- lit in Leiden is weer een stapje dichterbij gekomen. Leidse gemeenteraad heeft gisteravond een aantal fluiten genomen die het mogelijk maken nu op te termijn zes nieuwe top-ambtenaren in tijdelij- dienst aan te stellen. Hun taak zal zijn aan de rganisatie leiding te geven en de veranderingspro- sen met adviezen te begeleiden. raadsvergadering in het geheel niet was gerept over een moge lijk intrekken van alle voorstel len. Het CDA-gemeenteraadslid Stroink: „Dit gaat alle perken te buiten. Als nou nóg niet wordt begrepen dat confessionelen en liberalen net zo goed thuis kun nen blijven, weet ik het niet meer. We zitten hier toch volko men voor joker." Commentaar van een PvdA-raadslid daarop: „Hè get, klein kind". De mededelingen omtrent het paardemiddel waarmee b. en w. dreigden werden aan het eind van de gemeenteraadsvergade ring gedaan door het PPR/P SP/D'66 raadslid Du Cardijn. Deze had terwille van het com promis één van zijn voorstellen ingetrokken. Dat werd toen door de oppositie-partijen inge diend. In een door haar open hartigheid zeer onconventionele verklaring bracht Du Gardijn daarna onder woorden om wel ke reden hij tegen zijn eigen voorstel stemde: "„Ja, ik moet hier tegen zijn. En ik wou even zeggen waarom. Ik ben hiertoe gedwongen door de verhoudin gen in de Leidse raad. Tussen CDA en WD enerzijds en mijn partij anderzijds bestaan over de reorganisatie totaal verschil lende opvattingen. Derhalve zijn de motieven van de partijen om dit voorstel te steunen anders dan die van ons. De consequen tie van aanneming van dit voor stel is dat het college dit èn de overige intrekt. Dan wordt de n neeste besluiten werden ge- tegen de zin in van CDA <jWD en alle met de steun de PvdA en de combinatie l/PSP/D'66. Weliswaar was n linkse kring aanvan- k onderling niet eens op initiële punten. Maar tijdens schorsing van de vergade- dreigden de wethouders al- oorstellen in één rigoreuze eging weer in te trekken en de linkse raadsleden el- niet vonden in een compro- Omdat niemand de verant- rdelijkheid voor een zo Jtische consequentie durfde Aen werd dat compromis in- laad bereikt. ^wethouders achtten het ken- ]k noodzakelijk met het ne- jxl van zo'n paardemiddel te j*en omdat einders niet hün ganisatie-voorstellen erdoor len komen maar die van /PSP/D'66. Was het com- lis namelijk niet bereikt en ïi de verschillende opvat- i stemming gebracht, zouden de voorstellen van )r nkse drie voor verreweg het gi igrijkste deel gesteund zijn CDA en WD en mogelijk m een enkel PvdA-raadslid. oh CDA en WD merkten dat p deze wijze andermaal bui- spel waren gezet, wekten ztóillende raadsleden de in- van woede nog maar op nippertje aan een hartin- te zijn ontsnapt. .'r toen men zich realiseerde >t< door de verantwoordelijke d: louder Van Dam tijdens de N door Willem Scheer Du Gardijn: tegen reorga nisatie stadhuis, onder druk PvdA toch voor gestemd. uitvoering van de reorganisatie vertraagd en dat is niet in het belang van de gemeente." Het meningsverschil tussen Du Gardijn en de zijnen aan de ene kant en de wethouders aan de andere ging over de honorering van de topambtenaren. Dat wor den er zes en van hen krijgen er drie de titel „coördinator" en drie gaan „personeelswerker" heten. De coördinatoren gaan zich globaal geschetst met het echte leiding geven bezig hou den, terwijl de personeelswer- kers een agogische, sociaalbege- leidende taak krijgen. Volgens het aanvankelijke voorstel van het college zouden de 'éoordina- toren maximaal 6.000 per maand gaan verdienen en de personeelswerkers maximaal 3.500 in het handje krijgen. Du Gardijn wilde de maxima van de coördinatoren verlagen en dat van de personeelswer kers verhogen. Zijn belangrijk ste motief daarvoor luidde dat de twee invalshoeken van de reorganisatie gelijk gewaar deerd dienen te worden en de respectievelijke functionarissen daarom min of meer gelijk ge honoreerd. Voorts speelde bij hem de vrees dat een zo hoge honorering van de coördinatoren de deur open zet voor een ontwikkeling waar bij deze ambtenaren zich ont wikkelen tot echt autoritaire „bazen" die zich een zo sterke positie binnen het ambtenaren apparaat verwerven dat de ambtelijke organisatie er in 1980, als de tijdelijke dienst afloopt, er niet meer afkan. De ze angst bestond overigens ook al bij de behandeling van reor ganisatie-voorstellen in maart van dit jaar. Toen heeft die een bijna fatale wig gedreven in de samenwerking tussen de linkse partijen. De argumenten van Du Gardijn werden door wethouder Van Dam stuk voor stuk van de hand gewezen. Het compromis waarmee de PPR-man en de zijnen tenslotte akkoord gingen behelst dat het maximum sala ris van een coördinator gehand haafd blijft op 6000 en dat van een personeelswerker is verhoogd tot maximaal 4.299. In hoeverre het compromis een eerlijke tussenweg is, is voor verschillende leden uit de oppo sitie een open vraag. Harde clausule die de wethou ders aan hün „concessie" heb ben weten te verbinden is na melijk dat een salariëring van de personeelswerkers die het maximum nadert uitsluitend in overweging wordt genomen als dat de bestaande verhoudingen binnen het ambtenarenappa raat niet verstoort. Vanuit de oppositie wordt gesteld dat men wat dit betreft nog „alle kanten op kan. De concessie die PPR/PSP/D'66 hebben gedaan, is ongeclausuleerd. Van onze correspondent ROELOFARENDS- VEEN Met een groots spuit-festijn heeft de brandweer van Alkema de gisteravond afscheid genomen van burge meester Smolders, die eind van deze maand met pensioen gaat. Onder leiding van comman dant P. Siero ondercomman dant K. Vesseur en de 4 bevel voerders, kwamen vier brand weerauto's met tussenpozen van ruim een minuut naar het plantsoen tegenover het ge meentehuis aan de Voorstraat. Van de vier brandweerauto's waren er twee afkomstig uit de centrale garage van Roelo- farendsveen, één uit Rijpwete- ring en één uit de Kaag. Brandweer van Alkemade nam met spuit festijn afscheid van burgemeester Burgemeester Smolders, diens echtegenote en beide wethou ders zagen hoe het aantal stra len geleidelijk toenam, tot een aantal van 19 bereikt was. Ie mand uit het publiek verzucht te: „Ze moeten eens naar mijn tuintje komen". Hij wist niet wat hij zei, want een totale hoeveelheid van 4000 liter per minuut zou wel eens te veel van het goede kunnen zijn. De brandweerlieden waren ook zelf dol-enthousiast. Enkele zelfs zo erg, dat de burgemees ter even voor de stralen moest vluchten. In de wat minder natte sfeer van Café Heemskerk heeft de brandweer ook persoonlijk af scheid genomen van burge meester Smolders. De burge meester prees daarbij het werk en de activiteiten van de brandweerlieden en vond het fijn de dit jaar behaalde diplo ma's uit te mogen reiken. Voor zowel het diploma eerste als tweede klas slaagde F. Cuve- lier. Voor het diploma eerste klas slaagden: N. Bakker, J. Hogenboom, Th. v. Rhoon, A. Schouten, H. Smit, H. Volwa- ter, L. Beelen, B. Dekker, C. Olijerhoek, M. v. Ruiten, P. Verhaar, N. Verhaar, A. Cuve lier. De brandweer van Alkemade toont zijn spuitkunst voor burgemeester Smolders

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5