Chris Amon rijdt Ensign in plaats van Gijs van Lennep FORS TAALGEBRUIK EN KLAP TEGEN OMHEINING KENMERK VAN OPENINGSDAG TENNISSTRIJD ITennis- cijfers Orantes stuitte zegereeks Vilas Cricketers draw tegen Foresters Strijd Sharpieklasse Nederlands succes lecord ienkamp enner DINSDAG 12 AUGUSTUS 1975 LEIDSE C0URAN1 PAGINA 11 BRUCE JENNER HAARLEM Onder aanvoering van de Nederlandse oud-internatio nal Jaap Leemhuis startte gisteren het Engelse cricket touringteam de Free Foresters zijn toernee door ons land met een wedstrijd tegen het Nederlandse bondselftal, voor een groot deel bestaande uit jeugdige spelers. De ontmoeting eindigde in een draw maar een hoge score van de KNCB-ploeg die na drie en een half uur op een stand van 207 voor 8 sloot. De Engelsen maakten na een nachte lijke overtocht een vermoeide indruk en speelden dan ook lang niet op hun sterkst. Dat was te merken aan het veldwerk en aan het bowlen, wat echter niet wegnam dat Boelhouwer (HBS) met 22 runs, Bekerdam (UD) met 46 en Hermesspeler Van Wijk, die met 65 runs topscorer werd, bat ten van goede kwaliteit lieten zien. De wickets werden genomen door Huins met 2 voor 39 en Thwaites (3 voor 6). De Foresters hadden aan bat een zwakke start en waren na een score van dertien runs al vier man kwijt. Er volgde echter een herstel dank zij het voortreffelijke batten van Leem huis en Stephens die met bijdragen van 39 en 37 runs een tijd lang stand hielden. Het was daarna alleen Defty (20 runs) die de goed draaiende Ne derlandse aanval nog het hoofd wist te bieden. Met grote moeite werd op een stand van 123 voor 9 een draw uit het vuur gesleept. Vooral de Bloemendaler Van de Sloot boekte met 4 voor 35 een uitstekend bowlin gresultaat. Huygen (Quick N) nam 2 voor 32, Van Wijk 2 voor 28. CHICAGO De Amerikaan Bill Buchan is op het Michiganmeer bij Chicago wereldkampioen zeilen in de Solingklasse geworden voor zijn landgenoot Buddy Meiges. Buchan behaalde overigens de wereldtitel zonder de zevende en laatste race mee te varen. 1. Buchan (VS) 2. Meiges (VS) 3. Kolius (VS) 4. Jensen (Den) 5. Kuh- weide (Wdl) 6. Raudaschl (oost). De Nederlandse zeiler Chris Marinus is op het Schildmeer bij Groningen Europees kampioen in de Sharpie klasse geworden. De driedaagse titel strijd werd een compleet Nederlands succes. Achter Marinus legden An- dré van Veen en Cor van Wijk be slag op resp. de tweede en derde plaats. Eindstand 1. Marinus (Ned) 13,7, 2. Van Veen (Ned) 14,4, 3. Van Wijk (Ned) 27,0, 4. Baas (Ned) 29,0, 5. Kuyk (Ned) 39,7. Hans Schelling en Hans Cox hadden na de eerste twee races voor het open Nederlands kampioenschap zeilen in de Flying Juniorklasse ge zamenlijk de leiding in het klasse ment Klassement: 1. Schelling en Cox, 8,7 punten, 3. Dekker 10,4. Broshuis 21,5. Heineken 21.7. Kees Barnhard heeft op de West- einderplas bij Aalsm^r zijn kansen op de Nederland tel in de Schakelklasse oi erbeterd. Barnhard won zo vierde als de vijfde wedstrijc. racht zijn totaal aantal overwinningen in de titelstrijd daarmee op vier. Stand na vijf wedstrijden met aftrek slechtste resultaat: 1. Barnhard 0 pnt, 2. v.d. Krogt 31,4, 3. Bulk 33.7. AMSTERDAM De herrie binnen het HB-team de eer ste formule-stal van Neder landse makelij zet door. Gijs van Lennep, die tijdens de Duitse Grand Prix op de Nürnbergring het eerste punt in het klassement om het we reldkampioenschap verover de, heeft definitief zijn stoel aan een ander moeten afstaan. De nukkige Engelsman Morris Nunn, constructeur van de nieuwe Ensign van HB, krijgt daarmee zijn zin van sponsor Rody Hoogenboom. De vroe gere belofte Chris Amon uit Nieuw-Zeeland zal de wagen voorlopig alleen in de Grote Prijs van Oostenrijk (aan staande zondag al) uittesten. Wat daarna gebeurt blijft on zeker. Sponsor Rody Hoogenboom volgt deze ontwikkelingen ge reserveerd. Hij staat toe, dat Amon tracht snellere tijden in zijn Ensign te maken, maar geeft er zich rekenschap van, dat dit wel de laatste kans voor de constructeur Nunn wordt. Lukt zijn opzet niet dan acht Hoogenboom bewezen, dat het ontwerp van de nieuwe auto niet goed is. Overwogen wordt dan wellicht om het contract met de Engelsman, die bij zijn vroegere werkge ver Rikki von Opel ook al moeilijkheden met coureurs had, te verbreken en voor het volgende seizoen een wagen bij een buitenlandse stal te huren. Revisie De laatste dagen is de Ensign in revisie geweest. De voorop hanging van de wagen een van de punten van kritiek van Van Lennep op de 'Nürnber gring is verbeterd en de verwachting bestaat, dat het nu een stuk sneller moet kun nen gaan. Hoogenboom: „Ik ken Chris Amon slechts oppervlakkig, maar men zegt dat hij een van de beste testrijders ter wereld is". Die wilde Nunn juist heb ben. De Grand Prix van Oos tenrijk beschouwt het HB- team niet als een echte wed strijd, maar als een training. „Kijk we kunnen natuurlijk een circuit afhuren om de wa gen te testen. Maar dat valt niet mee tegenwoordig en daarnaast is en blijft het een training. In een wedstrijd kan veel beter getest worden". Bij buitenstaanders viel de naam van Chris Amon als op volger niet best. Hoewel hij vanaf het begin werd ge noemd in het rijtje van kandi daten voor het HB-team, le ken zijn papieren niet best te liggen. De Brit John Watson en de Belg Jacky Ickx waren kansrijker gegadigden. Hoogeboom: „Met beiden lie pen de onderhandelingen stuk. De wagen van Watson schijnt toch klaar te komen voor de Chris Amon in een van de vroegere blides waarin hij enige behoorlijke successen- behaalde. (toto links) HB-team toch in GP Canada Grote Prijzen van Oostenrijk en Italië, zodat het voor de hand lag, dat John Surtees hem zijn toestemming weiger de om voor ons uit te komen. Ook Jacky Ickx voelde er niets voor. Hij wil het liefst met de racerij stoppen". Chris Amon bleef over. Zijn keuze wekte verwondering in kleine kring. Het is van de Nieuw- zeelander bekend, dat hij ooit een grote belofte was, maar sinds zijn contract bij Ferrari heeft hij die reputatie nimmer kunnen waarmaken. En dat, terwijl alles wat zijn hart be geerde, zoals o.a. het best denkbare materiaal, klaar stond. Dit seizoen deed Chris CHRIS AMON Amon geen ervaring in de for- mule-racerij op. Wel weet men, dat hij de afgelopen winter in Australië enkele goede wed strijden reed. Rody Hooge boom: „Ik zei het al eerder: mijn kennis over Amon is ge ring. Maar Nunn heeft er hoge verwachtingen van en ik laat hem maar zijn gang gaan. Hij weet dat het een van zijn laat ste kansen is die hij krijgt". Daarom ook heeft Hoogeboom de test van Afnon beperkt tot de Grote Prijs van Oostenrijk, terwijl eerst de wedstrijd op Monza hierbij betrokken zou worden. „Ik wil zien hoe het gaat en daarna bekijken we de situatie opnieuw". Gijs van Lennep staat hier door op een zijspoor. De Ne derlandse Jonkheer had mon delinge overeenstemming met het HB-team bereikt om te starten in Duitsland, Oosten rijk en Italië. Dat wilde Van Lennep om zeker van zichzelf te zijn. Maar voor de start op de Nürnbergring waren beide betrokkenen al van gedachten veranderd. Van Lennep, die als reactie op de tegenvallende trainingstij den zelf voorstelde om een ander op zijn plaats te zetten, daagde Nunn uit met de op merking, dat niemand in deze wagen sneller dan hij kon zijn. Rody Hoogeboom gaf de Brit daarna carte blanche een an der aan te trekken. Zijn reac tie nu daarop: „Wij hebben het achteraf bezien, allemaal wat overhaast gedaan. Gijs kreeg na de Grote Prijs van Duits land spijt van zijn voorstel en ik kon voor mijn fatsoen niet meer terug. Ik had mijn woord gegeven aan Nunn. Daarom zit ik over deze zaak een beetje in. Het liep allemaal erg verve lend". Van het dreigement van Van Lennep, dat hij het HB- team zou aanklagen wegens contractbreuk, komt kennelijk niets terecht. Hoogenboom heeft tenminste niets gehoord en volgens hem zou een dergelijk initiatief al leen maar onverstandig zijn. „Gijs moet weten wat hij doet 'en zegt. Daar komt hij veel verder mee". Rody Hoogen boom acht het overigens nog niet opgeloste conflicCniet van dien aard dat hij een terug keer van Van Lennep bij het HB-team, uitgesloten acht „Waarom? Als de test met Amon slecht uitvalt heeft Gijs gelijk gekregen. Men moet niet denken, dat ik iets tegen hem persoonlijk heb". Hans de Bruyn ockeyselectie imes ereldtitelstrijd IN HAAG De vijftien peelsters, die de reis naar Edinburgh (WK-hockey van "1-10/9) mee zullen maken keepsters: Joke Dragt Kieviten) en Margo Slebus Graspiepers); veldspeelsters: 'oos Bax (Amsterdam), Stans leelen (Bloemendaal), Susan lekker (Hilversum), Gonneke ïlshof (Bloemendaal), Alber- ien Hadders (GHBS), Marlies lansen (Apeldoorn), Nel van (ollenburg ('s Hertogenbo- ich), Jolanda Meyaart (Up- vaard), Jos van der Miessen Arnhem), Conny Nessen Amsterdam), Jose Poelmans Rapidity), Anneke van Puffe- en (Amsterdam) en Cora de Vilde (EMHC). i ips voor uindigt 1 m onze paardesportmedewer- ker) SSENAAR - De tips voor de en draverijen en drie rennen rgenmiddag (2.30 uur) op de ssenaarse baan Duindigt. NGELOPRIJS: Never Wor- Nichol T. en Nico. NKHORSTPRIJS: Miltiades Kwikstaart A. en Laura van da. NGWEERPRIJS. Nathan vier, Liebestraum en Li. KELSHOF PRESTO-PRIJS: ctwain, Camaro en Feuer- NGBROEKPRIJS: Manus nover.Karel Belwin en Kori- te. ANAPRIJS: Prince Wolter. lueno en Angry Brigade. TTROPPRIJS: Loes Areta, rjon Hess en Lammert. NDSMEERPRUS: Icarus, miel en Lord Axkit. USTACHE PRIJS: Joeri, inny Star en Artois. NGERAKPRIJS: Larens aka, Iliona Marijke en Long- )ksen in 1 ordrecht (Van onze sportredactie) I RDRECHT Op maandag augustus wordt in Americain Dordrecht een boksontmoe- gehouden tussen Bouwlust het Tsjechische Ostrava. >r de Dordrechtse club ko- n uit: Ton en Dolf Krijgs- n, Van der Sluis, De Rooy, sterbeek, Magielse, Dooren Usselmuiden. Aanvang is i it uur. SCHEVENINGEN De nationale tenniseli- te, of alles wat daar voor door wil gaan, is begonnen aan de slechtst betaalde klus van het seizoen: de nationale kampioenschappen in Scheveningen, waar de uiteindelijke win naar niet meer dan 200 gulden wacht. De KNLTB maakt het de deelnemers niet ge makkelijk: vanaf de kwalificatie meteen 'best of five' zonder 'tiebreak' de duur-ver- korter, die overal elders wordt toegepast. Desondanks is de belangstelling groot, wel licht ook al omdat tennistoeristen van bui tenlandse komaf, die de nationale grootheden bij vrijwel alle voorgaande evenementen hin derlijk voor de voeten hebben gelopen, nu ontbreken. Traditiegetrouw werd het jong talent dat van bondswege in ruime getale gisteren tot de kwalificatie werd toegelaten, opgenomen in het vertederende sfeertje dat het METS-ge- beuren kenmerkt. Maar alle opwekkende kout vanaf de kant, kan niet verhelen, dat ook de jongste generatie de ballen het fermst raakt als teleurstelling over een gemiste kans moet worden afgereageerd met een klap tegen de omheining, een gebaar dat meestal gepaard gaat met fors taalgebruik. De nieuwste generatie is technisch gezien even zwak onderlegd, heeft taktisch gezien even weinig benul, als de parkspelers van tien jaar geleden. Een nieuwe Okker is vooralsnog niet aan de horizon verschenen. De reden staat op een papiertje, dat ergens diep in de laden van het bondsbureau is weggestopt. Twee jaar geleden stelde bondstrainer Buyte- laar al voor in navolging van het buitenland Frankrijk telt al zo'n 23 instituten over te gaan tot de oprichting van een school, waar studie en tennis op harmonische wijze zou kunnen worden gecombineerd. Het plan klonk de bondsbestuurders te duur en te revolutio nair in de oren, waardoor het talent, dat via het inmiddels in werking getreden fase-plan overal in den lande wordt geplukt, geen gele genheid tot behoorlijke scholing wordt gebo den. Desondanks plaatsten vier van de zes toege laten jeugdspelers zich voor het hoofdtoer nooi. Huub van Doorne van de bekende DAF-familie won van Ad Kooymans, Jaco Garos versloeg tennisleraar Jaap Panman, Peter Bootsman won in een uitputtingsslag van Hans Haks en nationaal jeugdkampioe nen de categorie t/m 18) René Gorter kwam na twee verloren sets toch nog langs de houterig ogende en zo spelende Jaap van Mourik. Dat deze laatste ontmoeting een gave de monstratie van anti-tennis uiteindelijk toch nog een winnaar kende, mag betreurenswaar dig heten. In de eerste plaats voor de zwoe gende verliezer, in de tweede plaats voo René Gorter zelf bij wie de mening wel eens kan postvatten dat risicoloos draven langs de ach terlijn profijtelijker is dan proberen het spel 'echt' te spelen. Het was trouwens toch opmer kelijk dat degenen, die bij de jeugd enige naam hebben op te houden René Gorter bij de onder achttienjarigen en Bas Vletter in de categorie onder zestien meer door zenuwen waren bevangen dandegenen, die zij de laatste weken hebben verslagen. Met name Jaco Garos en Peter Bootsman demon streerden een betere opvatting van hoe tennis eigenlijk gespeeld dient te worden. De uit - Heiloo afkomstige Bootsman zo op het oog een jongere uitgave van Björn Borg ma noeuvreerde tegen Hans Haks uiterst wissel vallig, maar had het aan het einde van een urenlange vijfsetter wel zover gebracht, dat de geroutineerde Hagenaar volkomen uitge put leek, terwijl hijzelf er nog niet aan toe was gekomen het trainings jack uit te trekken. In het eigenlijke hoofdtoernooi, dat met een schema van 32 begint, moet hij aantreden tegen Fred Hemmes. René Gorter komt uit tegen Paul van Min, Jaco Garos staat tegen over Marion Laudin, terwijl Huub van Doorne als enige van de jeugd een reële kans heeft door te dringen tot de tweede ronde. Hij ontmoet namelijk Hans Adema van Schelte- ma. JG-ENE - De Ameri- anse tienkamper Bruce nner heeft het wereld oord van de Rus Niko- i Avilov verbeterd met ventig punten: 8524 te il 8454 punten. /.deSaillant gegeven is dat de prestatie van nner tot stand kwam or het uitvallen van de ictronische tijdwaarne- ing op e honderd meter, tgeen alle deelnemers yentig punten scheelde, nner leverde zijn re- rdprestatie tijdens de ielandenwedstrijd nerika-Rusland-Polen. Amerikaan Dixon tweede met 8277 en rilov derde met 8211 I nten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Uitslagen van het kwalificatietoernooi: Heren enkelspel: Loek Klippel - Michel Riaskoff 7-5, 3-6, 7-5, 4-6, 6-0; Patrick Silos - Erik Verkade 6-3, 3-6, 6-1, 6-2, Sander Rutgers - Bas Vletter 6-4, 9-7, 6-3, Jan Lind - Bram Madera 6-1, 4-6, 6-2, 6-4, Rob Mentink - Frans de Kort 6-3, 5-7, 6-3, 6-2, Fried Schmitz - Henny Brakel w.o., Jaco Garos - Jaap Panman 6-1, 6-3, 1-6, 6-1; Gerard Scholtes - Jan Coebergh w.o., Frits Don - Willem Pufkus 9-11, 6-3, 6-3, 7-5, Jan Buise - Lex Constandse 3-6, 6-8, 6-2, 8-6, 6-3; Otto Panman - René Boers 6-4, 7-9, 6-2, 7-5, Otto Blom - Richard Kasten 12-10, 4-6, 6-1, 6-4, Peter Bootsman - Hans Haks 10-12, 6-3, 4-6, 6-2, 6-4, Huub van Doorne - Ad Kooymans 6-0, 6-0, 6-3; René Gorter - Jaap van Mourik 1-6, 2-6, 6-3, 6-3, 8-6; Peter Vaarties - Bert van Slooten 6-4, 6-2, 8-6. Dames enkelspel: Leonne van de Wildenberg - Jansje van Breemen 6-2, 6-1, Inge Kosten - Guusje Wolff 6-3, 7-5, Annelies Prins - Hanneke Raaymakers 2-6, 7-5, 6-3, Joke Bos - Bernadine Sluyter 6-4, 6-0, Yvonne v.d. Eeckhout - Marriet Pakker 2-6, 6-3, 8-6, Ingrid de Jonge - Hetty Taphoorn 6-2, 5-7, 6-2, Joyce Zuidam - Patricia Blaas 6-2, 6-2, Annemieke Blom - Annette Bouwer 9-7, 6-1. INDIANAPOLIS In de finale van het 375.000 gulden toernooi van Indianapolis zullen Manuel Orantes (foto links) en Arthur Ashe tegenover elkaar staan. Orantes maakte een einde aan de overwinningenreeks van Guillermo Vilas. De Spanjaard won deze ontmoeting tussen twee van de grootste specialisten op verharde banen met 6-4. 6-2. In de andere halve finale won Arthur Ashe met 6-4, 7-6 van de Nieuwzeelander Onny Parun. Chris Evert verzekerde zich met een overwinning van 6-3, 6-4 op de Australische Dianne Fromholtz van de vierde achtereen volgende Amerikaanse titel verharde banen. In de halve finales van het heren dubbelspel zorgen de Pool Wojtek Fibak en de Westduitser Hans Pohmann voor een verrassing door Raul Ramirez(Mex) en Brian Gottfried (VS) met 6-3, 6-7, 6-4 te kloppen. De Russinnen Olga Morozova en Marina Krosjim hebben in Wenen tijdens het tennistoernooi om de Europese titels in de finale damesdubbelspel met 4-6, 7-5, 6-4 gewonnen van de Tsjechische speelsters Martina Navratilova en Renata Tomano- va. In de eindstrijd herendubbelspel zegevierden de Polen Nowicki en Niedzwiedki met 6-2, 6-3, 7-6 over de Bulgaarse gebroeders Bojidar en Matei Pampoelov. De titel in het gemengd dubbelspel ging naar het Tsjechische paar Martina Navratilova- Hutka, dat het Hongaarse duo Eva Szabo-Machan met 7-6, 6-2 versloeg.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11