Zes doden bij bosbrand 'Zeven vooraanstaande katholieken vragen >aus om bruggenbouwer josse opmerking aorzaak moord >p taxichauffeur Dr. Meinsma: sigaretten 1,50 duurder CeidoeGoivumt Wapen-embargo Frankrijk tegen Zuid-Af rika Demonstratie Suriname Javanen in Dode en gewonde na miAANDAG 11 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 eOpvolging kardinaal Alfrink rd ai at OME Zeven vooraanstaande Nederland katholieken, onder wie de ex-premiers de Jong, J. de Quay en L. Beel, hebben een brief de paus verzocht een opvolger oor kardinaal Alfrink te benoemen die „in aat zal zijn de tegenstellingen te over- niggen en niet te verscherpen". De brief in januari al toegestuurd aan het Vati- an zo berichtte bet Romeinse dagblad „II essagero" gisteren, overige ondertekenaars zijn ex-minister Veringa en mevrouw M. Klompé voorzit- van de Nederlandse commissie voor erechtigheid en Vrede, NKV-voorzitter M. Spit en KRO-voorzitter M. Loerakker. Drie van de zeven hebben de brief enkele dagen later in Rome toegelicht. De nieuwe aartsbisschop moet een dialoog tussen de verschillende stromingen binnen de Nederlandse r.k. kerk aanmoedigen. Als de nieuwe aartsbisschop niet in staat is tot een dialoog met zijn kerkprovincie, zal dat leiden tot een noodlottige polarisatie, en zal de kerk ernstige verliezen lijden", aldus de brief. Volgens de ondertekenaars moet de opvol ger van kardinaal Alfrink zich niet identifi- grote spanningen ceren met één van de stromingen binnen de kerk heeft gezorgd. Nederlandse katholieke gemeenschap, zijn gezag soepel uitoefenen, in verbondenheid met de Heilige Stoel en dient hij het leerge zag en de kerkelijke discipline 'te doen eer biedigen. II Messagero schrijft in zijn bericht als toelichting dat kardinaal Alfrink beschouwd wordt als een gematigd vooruitstrevend ker kelijk leider, en dat de benoeming van de conservatieve bisschoppen van Rotterdam Roermond de afgelopen vijf jaar voor de Nederlandse r.k. een onzer verslaggeef sters) JtNHEM In de nacht van ïterdag op zondag is in Arn- em de 34-jarige taxichauffeur B. van Beek door messteken m het leven gebracht. De ver- loedelijke dader heeft zich een lur na de moord bij de politie emeld. De heer Van Beek was ehuwd en vader van twee kin- sren. ondagochtend om drie uur zou heer Van Beek zich afmel- i. Toen het taxibedrijf echter :s van hem hoorde, zijn colle- 's naar hem op zoek gegaan. van hen vond de wagen idden op straat, met daarin t stoffelijk overschot. Bij on- Tfrzoek bleek dat de chauffeur wen messteken had opgelopen borst en zij. pjgens de verklaring van de «lachte, een 22-jarige onge- wde lasser, is een ruzie over ii opmerking die de heer Van ïek had gemaakt de oorzaak in de steekpartij. De jongeman een meisje waren samen in stapt. Eerst werd het meisje huis gebracht, daarna de iser. De chauffeur had er een merking over gemaakt dat zijn passagier het meisje nog zo'n stuk naar huis liet lopen. Hierover maakte de lasser zich zo boos, dat hij, bij hem thuis aangekomen, de chauffeur over de bank trok en hem de dodelij ke messteken toebracht. Na naar huis te zijn gerend en zich te hebben gewassen, heeft de lasser zich bij de politie gemeld. esprekingen sraël-Egypte iit het slop ÊRUZALEM/CAIRO (RH/D- L) Een heropleving van di- omatieke activiteit en opti- istische krantenberichten ibben afgelopen weekend de druk gewekt dat de bespre ngen tussen Israël en Egypte 'er een nieuw tussentijds ak- wrdin de Sinai weer uit het ^eia op zijn geraakt. Mogelijk wor- n de komende week spijkers 1 et koppen geslagen. onfet semi-officiële Egyptische igblad al Achram meldde zon- ig uit kringen van het Ameri- ,ianse ministerie van buiten- ndse zaken te hebben verno- en dat minister Henry Kissin- r waarschijnlijk op 20 augus- s begint aan een nieuwe ronde lendel-diplomatie" in het Mid- en-Oosten. De Amerikaanse linister zou de overeenkomst nd willen hebben, vóór op 24 igustus in Peru een ministers- inferentie van de niet-gebon- in landen begint. Op die confe- ntie zijn initiatieven te ver achten om Israël te schorsen lid van de Verenigde Naties. Concorde zaait verwarring in Midden-Oosten NEW YORK (AFP) Vol- gens het Amerikaanse nieuwsmagazine News week stelt het Frans-Britse supersone passagiersvlieg tuig Concorde de regerin gen van de staten aan de Perzische Golf voor pro blemen. Op de radarschermen in het Midden-Oosten lijkt de triii ^oncorc*e volgens News week zoveel op de Phan- tom-straaljager van de Is raëlische luchtmacht, dat de Irakezen onlangs straal- »ili {gevechtsvliegtuigen om de identiteit vast te stallen van het toestel dat op hun ra-' darschermen was versche nen. De Concorde maakt sinds enige tijd geregelde proefvluchten tussen Lon den en Bahrein aan de Per zische Golf. Bloedsporen in zaak James Hoffa DETROIT (UPI) - Federale agenten van politie hebben za terdag beslaggelegd op een bloedbevekte auto van de zoon van de mafialeider in Michigan met wie de ex-president van de vervoerebond, James R. Hoffa, een ontmoeting zou hebben op de dag waarop hij verdween. Joe Giacalone, zoon van Antho ny Giacalone („Tony Jack"), heeft tegen de FBI-agenten ge zegd dat het bloed in zijn auto dat van vis was. Het bloed werd gevonden op de voorbank. Za terdag is ook bekend geworden dat Hoffa Tony Jack en zijn zoon op 26 juli in het huis van eerstgenoemde in Lake Orion ontvangen heeft om de lunch te regelen waarnaar Hoffa onder weg was toen hij vier dagen later spoorloos verdween. James Hoffa, die er een gevan genisstraf heeft opzitten wegens poging tot omkoping van een jury, zou weer president van de vervoersbond willen worden, maar de georganiseerde mis daad zou een oogje hebben la ten vallen op het vakbondswerk. gijzeling SAN GEMIGNANO Scherp schutters van de Italiaanse poli tie hebben zondag een eind ge maakt aan een gijzeling van 24 uur in de gevangenis van San Gemignano door een gevangene, de 23-jarige Mistrone te doden en een tweede, de 28-jarige Tur- rini, te verwonden. Alle gijze laars konden ongedeerd worden bevrijd. De twee gevangenen hadden ge dreigd ieder half uur een gijze laar te doden als niet aan hun wensen werd voldaan. Zij eisten twee snelle vluchtwagens, hel men en kogelvrije vesten. De scherpschutters schoten vanuit de ramen van gebouwen die te genover de gevangenis liggen. De 28-jarige Severino Turrini en de 23-jarige Renato Mistroni za ten lange gevangenisstraffen uit wegens gewapende overvallen en waren al eens eerder betrok ken geweest bij uitbraakpogin- gen waarbij Turrini medeplich tig was aan de moord op een bewaker in Brescia. Bromfietser verongelukt AALTEN (ANP) De 19-jarige J. R. Siemens uit Dinxperlo is gisteren bij een verkeersonge luk in het Gelderse Aalten om het leven gekomen. De jongeman raakte door onop gehelderde oorzaak met zijn bromfiets van de weg en botste tegen een boom. Hij droeg een afgekeurde, te dunne, valhelm. Iets wat de politie verbaasde want hij had achterop zijn bromfiets een goedgekeurde helm. Hij overleed ter plaatse. Ondanks of misschien wel dankzij de warmte ontstonden gisteren op het strand van Zuid-Boston, V.S., ongeregeldheden tussen zwarte en blanke zwemlustigen. De blanke onruststokers trachtten de negers het zwemmen te verhinderen. De eersten moesten tenslotte het onderspit delven en werden door de oproerpolitie van de plaats gedreven waar de negers aan het zwemmen waren. Meer dan 700 politiemannen moesten ingezet worden om de orde op het strand te handhaven. De politie vond de vernielde enkele vierkante kilomters in auto met de verbrande lijken de Lünenburger heide, ont- in de omgeving van Gifhorn, stonden tijdens de hittegolf ten noorden van Braunsch- van de afgelopen week. weig. Honderden brandweerlieden De bosbranden, die zich uit- en militairen zijn ingezet om van West-Duitsland teisteren. strekken over een gebied van de branden te bestrijden. om het leven gekomen toen in de omgeving van Gifhorn, hun brandweerauto ingeslo ten was geraakt in een van de bosbranden die het noorden het verkeer dat het door brand Brandstich ting in Zuidmoluks kerkgebouw TWELLO Gistermiddag is brand gesticht in de Zuidmo- lukse kerk in Twello (bij Apel doorn). Bij de brand ging bijna het gehele interieur verloren. De schade wordt geschat op enkele tonnen. De politie en justitie hebben de brandstichting in onderzoek. Tot voor kort werd de door het rijk beschikbaar gestelde kerk gebruikt door de kerkelijke groepering GIM (Evangelisch Molukse Kerk). Sinds enige tijd maakt een afgescheiden groepe ring, de GN (Nationale Kerk) ook aanspraak op het kerkge bouw. Dit heeft al tot de nodige spanningen geleid. Enkele we ken geleden is het geschil aan hangig gemaakt bij de rechter. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse huisarts Dr. L. Meinsma heeft in een brief aan minister-president Den Uyl voorgesteld de prijzen van pakjes sigaretten en van shag niet met 15 of 25 cent te verhogen, maar met een gulden off 1,50. Dr. Meinsma wijst erop dat Nederland niet gebonden is aan Benelux- of EEG-afspraken, waar het de accijnsverhoging op sigaretten betreft. „Bekend is voorts dat een drastische prijsverhoging van siagaretten consumptiebeperkend werkt. De prijsverhoging met minstens een gulden per pakje is volgens de Amsterdamse rookbestrijder „een voor ieder duidelijke maatregel en in ieder geval minder misleidend dan een meting van teer- en nicotinegehaltes in rook van sigaretten en shag." Miljoenen- schade door brand in kartonfabriek APPINGEDAM (ANP) Bij een brand in een kartonfabriek in Appingedam is gistermiddag nagenoeg het hele fabriekscom plex in de as gelegd. Slechts het nieuwste gedeelte, dat in 1963 werd aangebouwd, de elektri sche centrale en de kantoorge bouwen bleven behouden. Ook de telefooncentrale werd ver woest. De brand ontstond in een ge deelte waar grondstoffen voor fabricage van karton en cellulo se lagen opgeslagen en sloeg, aangewakkerd door de oosten wind spoedig over naar andere afdelingen. De brandweercorp sen uit Appingedam, Groningen, Bierum, Delfzijl en Loppersum bestreden gezamenlijk de enor me vuurzee, waarvan de rook kolom tot op vele kilometers afstand te zien was. Hoewel men uitgebreide medi sche voorzorgsmaatregelen had genomen deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Over de oorzaak was nog niets bekend. De schade staat even min vast, maar bedraagt vol gens een voorlopige schatting tientallen miljoenen. Vonnissen in Athene ATHENE (AFP) De perma nente krijgsraad in Athene heeft zaterdag vonnissen varië rende van vier tot twaalf jaar gevangenisstraf opgelegd aan veertien van de eenentwintig be klaagden die ervan waren be schuldigd dat ze de samenzwe ring in de strijdkrachten had den gesmeed die op 24 februari van dit jaar aan het licht kwam. Zeven beklaagden werden vrij gesproken Presentatie EEN KLACHT welke mensen die sympathiek tegenover het CDA staan, wel eens uiten, is: de presentatie van dit nieuwe politieke verschijnsel is onvoldoende. Er zijn heel wat Nederlanders die van een visie als die waarop het CDA steunt, niets moeten hebben; vele anderen begeren die visie wel, maar zij vinden dat er uit het optreden van de CDA-pro- motors tot dusverre te weinig visie overkomt. WELWILLENDE, niettemin scherpe kritiek hierop heeft prof. I. A. Diepenhorst, de anti-revolutionaire oud-minister, in Elsevier geschreven. Hij vreest dat dit niet alleen aan onhandig optreden van de „ouders van de politieke boreling" (een echte Diepenhor- stiaanse term!) ligt, maar ook aan te weinig zekerheid over een innerlijke gebondenheid aan de grote uitgangspunten. Bij Diepenhorst ligt aan deze formulering waarschijnlijk ten grond slag het meningsverschil tussen vele protestanten en een niet onaanzienlijke groep katholieke politici over de essentie van het „christelijke" in de politiek van het CDA. PROF. DIEPENHORST heeft geen ongelijk; maar hij geeft te weinig betekenis aan een ander aspect: ontstaan is een periode van polarisatie allerwege, onder omstandigheden waarbij vele kopstukken in het politieke, sociaal-economische en religieuze leven, erop speculeerden nu voorgoed te kunnen afrekenen met de verzuiling welke de Nederlandse samenleving tussen 1850 en 1950 gekenmerkt heeft, was het CDA van meet af aan kwetsbaar: in het overleg binnenskamers en zeker in de publiciteit. Daarmee hebben kopstukken van KVP, ARP en CHU te weinig rekening gehouden. Bij de mensen die op het vóórplan van het openbare leven staan, was het een minderheid die behoefte had aan een goede presentatie van het CDA. Wat bij die presentatie slecht ging, hebben ze met beide handen aangegrepen. Er stonden voor de „boreling" meer lijkschouwers dan kinderartsen klaar. Weeroverzicht DE BILT Door een kleine de pressie boven ons land, draaide de wind naar richtingen tussen zuid en west en werd het wat koeler. Boven het zuiden en zuidwesten van het land kwa men flinke onweersbuien tot ontwikkeling. Plaatselijk viel daar meer dan 30 mm neerslag. De depressie trekt langzaam naar het westen weg. Het hoge- drukgebied boven Scandinavië neemt intussen snel in beteke nis af, maar tussen IJsland en Noord wegen komt een nieuw hogedrukgebied tot ontwikke ling. Hierdoor zal het morgen weer zonnig en in het algemeen droog zijn, maar de temperatu ren zullen minder extreem hoog worden dan vorige week. Vooruitzichten voor woensdag. Droog en zonnig maar vooral in het noorden en oosten van het land later minder warm. Weersvooruitzichten in Cijfers. Voor woensdag: Aantal uren zon: 6 tot 14 Min. temp.: omstreeks 16 graden Max. temp.: omstreeks 26 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent bew. 25 0.1 PARIJS (Rtr)) - Terwijl presi dent Giscard d'Estaing zondag begon aan een vakantie in een wildpark in de Afrikaanse staat Gabon, wordt in Fran krijk, Afrika en Zuid-Afrika druk gespeculeerd over de bete kenis van zijn opzienbarende verklaring dat Frankrijk strik te beperkingen zal opleggen aan de Franse wapenleveran ties aan Zuid-Afrika. Op een persconferentie aan het eind van zijn bezoek aan Zaïre zei Giscard zaterdag aanvankelijk dat „Frankrijk geen wapens meer zal verkopen aan Zuid- Afrika". Parijs zou zich houden aan de oproep van de Verenig de Naties om alle wapenlever anties aan Pretoria stop te zet ten. De Franse president verduide lijkte dat het verbod alleen zou gelden voor wapens voor de landmacht en de luchtmacht De leveranties kaanse mar voortgezet, m de Zuidafri- zouden worden i reeds geslo ten contracten zal worden vol daan. Later, op een receptie in Kinsjasa zei Giscard dat de Franse maatregel geen „wapen embargo" genoemd kan wor den, omdat het slechts ging om een tijdelijke maatregel. Hij maakte niet duidelijk wat hij daarmee bedoelde. De laatste jaren was Frankrijk de grootste wapenleverancier van Zuid-Afrika, sinds Enge land en de Verenigde Staten zich hielden aan het wapenem bargo dat de Verenigde Naties hadden afgekondigd vanwege de Zuidafrikaanse apartheid spolitiek. De vraag is nu in hoe verre de Franse maatregel wer kelijk zal leiden tot ingrijpende beperkingen van de Franse wa penleveranties aan Pretoria, en welke gevolgen dat zal hebben voor het Zuidafrikaanse leger. Paramaribo In de Surinaam se hoofdstad hebben gisteren ongeveer 2500 Surinamers van Indonesische afkomst voor het gouverneurshuis een demon stratie gehouden tegen het be leid van de regering Arron. Aan de betoging, die onder leiding stond van het statenlid Somo- hardjo, ging een massabijeen komst vooraf. ambtswoning van gouverneur Ferrier. De gouverneur ontving de leiders vart de demonstratie. Na afloop van het gesprek zwaaide hij de betogers toe van het balcon van zijn paleis. Hoewel voor de demonstratie geen vergunning was verleend, was er geen politieman te be kennen. De betogers hadden eigen ordedienst ge- de onafhankelijkheid en spe ciaal de verhouding van de poli tie ten opzichte van de Suri naamse krijgsmacht. In Paramaribo verluidde zon dag, dat dit weekeinde overeen stemming was bereikt over de wensen en eisen van de politie bond. Het statenlid zei op deze bijeen- zorgd, die ondermeer het - komst dat in Suriname een juri- keer regelde. De Surinaamse ons niet veilig voelen, aldus So- zetten aan mohardjo. bond bij Minister Hoost van ju- Time: Roemenië vroeg VS om wapens NEW YORK (AP) De rege- derhoudt vriendschappelijke be ring van Roemenië heeft ge- trekkingen met de regering in tracht moderne Amerikaanse Boekarest. Het verzoek om le bewapening te kopen, waaron- vering van de jagers zou ter der F-5 straaljagers, maar Was- sprake zijn gebracht door de hington wil die liever niet aan Roemeense chef-staf en onder- de Roemenen leveren uit vrees minister van defensie generaal dat ze in Russische handen kun- Ion Coman toen die eerder dit nen komen, zo meldt zondag het jaar in Washington was en zijn tijdschrift Time. Amerikaanse collega generaal Frederick Weyand bezocht, al- De Amerikaanse regering on- dus Time. Prof. Van Bekkum rector aan TH-Delft DELFT Prof. Ir. H. van Bek kum is benoemd tot rector mag nificus van de Technische Ho geschool Delft. Prof. Ir. H. B. Boe re ma zal het rectoraat I september aan hem overdragen. Prof. Van Bekkum is 43 jaar. Hij studeerde in Delft voor scheikundig ingenieur, promo veerde in 1971. In 1961 werd hij lector scheikundige technologie in Delft en hij werd in 1971 hoogleraar voor het onderwijs- vak organische scheikunde. Prof. Van Bekkum bekleedde verscheidene bestuursfuncties onder meer in de afdelingsraad.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5