Hok en huisdier gvrees Voor tuberculose "goeddeels •verdwenen Bericht uit blik MEDISCHE RUBRIEK ITALIË... BIJ MONDE VAN VOOR DE VROUW VANDAG 11 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURAN PAGINA 11 Je zou het traditie kun nen noemen: eens per jaar maken we een pel grimage naar onze ge boortestad, de grote kinderen en ik. Dit jaar gingen we per fiets, der tig kilometer ver over dorpsweggetjes en slin gerpaadjes van boerde rij tot boerderij. Langs huisjes, boompjes en beestjes in allerlei ma ten en soorten, en alle^ maal even gezellig en plezierig gerangschikt tussen weelderig groen onder de stralende zo merzon. Warm was het wel, en vrij ver ook: voor moe, die bepaald geen Tour de France training heeft, een hele onderneming. Zoals al tijd ging het er om wie het eerst de toren zou ontdekken, en even tra ditiegetrouw werd de bekende juichkreet ge slaakt toen dat na an derhalf uur het geval was. Nog even een forse eindsprint en het kar wei was geklaard. Nee, we zijn niet zo gecon strueerd dat we van louter vreugde onze ge boortegrond kussen, maar als ik de gezichten van de twee groten zie weet ik zo ongeveer hoe het mijne er uit ziet. Daar is geen spiegel voor nodig, warm, op een vage manier wat vertederd en een beetje gespannen: vinden we wat we verwachten? Ik vind het telkens weer ver wonderlijk dat die twee, die toch maar zeven en acht jaar waren toen we verhuisden, toch al zo'n schat aan jeugd herinneringen blijken te heb ben. Samen lopen we door de smalle straten van de oude binnenstad, zoeken naar wat gebleven is een kijken naar wat is veranderd. Mijn zoon wil per se zijn oude school nog eens zien We treffen het, het hek is open. We lopen op de gloeiend stovende speelplaats. Daar liep ik als hummeltje van vier ook al, met mijn grote zus. Later liep ik daar als ulo-leer ling, en nog later bracht ik er mijn eerste kinderen heen. Nu loop ik er weer met mijn kin deren, en ook voor hen is het al weer herinnering geworden. Het toen nog zo statige midde leeuwse huis van het school hoofd is onbewoond, blijkbaar wordt het als pakhuis ge bruikt. Tussen de eeuwenoude stenen groeit mos, de hardste nen stoep is gescheurd. Het is een akelig gezicht Mijn zoon incasseert een zware teleur stelling: zijn oude snoepwin keltje, waar hij blijkbaar zeer zoete herinneringen aan heeft, is uitgebrand. Maar dan zijn daar het „pon tje" en de rivier. De meeuwen krijsen nog precies als toen, het pontje zelf is nog onveran derd: het deint nog even ver vaarlijk als er een vrachtschip passeert, de geur uit mijn her innering. De hele dag wordt een feest We struinen diverse boetiekjes af, lopen door de smalle straatjes en steegjes en krijgen bijna een stijve nek van het turen naar al die oude gevel tjes. We picknicken op de kade langs het water, moe en warm, terwijl meeuwen, zeilbootjes, vracht en speedbootjes ons uitzicht vervolmaken. Tom Manders.zou zeggen: „Dit is een daggie om in te lijsten, een dag als een mooi schilderij". Je moet natuurlijk helemaal niet het verrukkelijke oude huis van toen in de buitenwij ken, midden in de grote tuin, vergelijken met het absoluut nette huis in de keurige straat waar we momenteel wonen, want dan krijg je gewoon tra nen in je ogen van ellende. Op zo'n moment vergeet je dat het daar ontstellend kon tochten, dat geen enkel deur behoorlijk sloot, dat het s'winters niet warm te stoken was en meer van dat soort zaken. Het is gewoon een kwestie van zelf behoud dat je dat hardop te gen jezelf en de kinderen zegt, maar helemaal afdoend blijkt het toch niet te zijn... Ach ja, iedereen heeft zo zijn zwakke punten. Laat een Amsterdam- ner eens verhuizen naar Rot terdam? We zullen dus maar aannemen dat het een vrij veelvuldig voorkomend ver schijnsel is. Zo nemen wij dan ook maar weer node afscheid van ons dierbare stukje grond. Dergelijke dagen gaan altijd weer veel te snel voorbij. Maar ons moederinstinct waar schuwt ons dat het moet: de tweeling ligt al zo lang in het zwembad te weken, die zal beslist onderhand wel schoon zijn en terug op de camping hetgeen onze moederlijke aan wezigheid toch wel enigzins gewenst maakt Tenminste, dat verbeelden wij ons tot nu toe nog steeds. Mijn oudste zoon vindt dat maar onzin: „Ze zijn dan wel de jongsten, maar ze blijven niet altijd zo hulpbehoevend!" zegt hij, zeer wijs voor zijn jaren. Maar om dat ik vrees dat deze wijsheid gedeeltelijk zijn onwil om te vertrekken moet camoufleren, meen ik die voor dit keer naast me neer te mogen leg gen, en stappen we toch maar weer eens op het fietsje Als we terugkomen zit het ede le tweetal als een paar pilaar heiligen op het hek bij de in gang van de camping „Jullie zijn een uur te laat" zeggen ze verwijtend" We zit ten hier al de hele tijd op de uitkijk!" We vieren de gezins hereniging met een enorme ijs in de schaduw van de kastan jeboom bij de boerderij, en constateren met grote voldoe ning dat het leven op de cam ping ook nog wel zijn bekoring heeft. E.M. raag te stellen of zulk een 0 itgebreide, kostbare en syste- latische opsporing bij alle «rlingen nog verantwoord is. •it is geen medische maar eer- er een politieke beslissing. De raag wordt dan: wil men, re- tie ening houdende met het geli et liteerde budget waarover in ien beschikt, deze dure cam- ikm agne voortzetten; zou men er nstiet beter aan doen dit geld bie/oor meer dringender en ren- ■d abeler projecten te gebrui- en? iet Blijkbaar is de systematische Iers n veralgemeende tuberculine- nkbng van de schooljeugd niet 1 totneer verantwoord wegens de trol ngunstige kosten-baten-ver- Lndi ouding. Wel zal men, om de neri volutie van de tuberculose bij ijdi e schooljeugd te volgen, een irai aeks testscholen moeten blij- >rde en volgen. en ictieve opsporing betekent 20 en röntgenonderzoek bij ge- onde personen om zo de ziek- ite op het spoor te komen voor me r echte ziekteaanwijzingen 2vei ntstaan. Zo'n actieve opspo- ■ek fing kan massaal gebeuren in ann e vorm van een schoolonder- uit oek, bevolkingsonderzoeken xcie f in het kader van het be- 51 Srijfsleven. Naarmate de tu le w ,1-' I hospitalen en wasserijen. Personen die recent een tuber- culosebesmetting hebben doorgemaakt, kan men beveili gen door het toedienen van anti-tuberculose geneesmidde len. Het gevaar voor een latere tuberculose wordt er sterk door verminderd. Formele aanduidingen voor zo'n medi camenteuze paraplu, in vak termen „chemoprofylaxis" ge noemd zijn: gezonde personen, die ongeacht de leeftijd tuber- culine-positief geworden zijn. De chemoprofylaxis duurt hier een jaar, ook jonge, ge zonde personen die onlangs in contact kwamen met een tu- berculosebron terwijl ze nog tuberculine-negatief waren. Blijft de tuberculineproef ne gatief na drie maanden, dan mag de behandeling gestopt worden. Wordt deze echter po sitief dan dient ze gedurende een jaar te worden voortgezet De tuberculose is niet meer die verschrikkelijke plaag van vorige eeuw. Nochtans blijft waakzaamheid geboden en moet de actie meer preventief gericht zijn. In paradox ge steld zou het dan zo klinken: de beste geneeskunde is deze die niet meer moet genezen. dr. Ickx De Italiaanse modeko ningen hebben voor dit seizoen veel capeachtige modellen in petto. En dan ongevoerd, zodat het lekker wappert! Hier ziet u een zijden jersey avondtoilet in het zui verste wit denkbaar waarbij een cape met capuchon er losjes over heen. Het kapsel van de mannequins is uiterst sober, het haar geheel naar achteren gekapt, soms met een chignon in de nek. Van Sarli (Na pels) een double face driedelig ensemble van wol. De kleur is brique (schoenen Pappagallo). Let op de ruime mou winzet, die het deze win ter gaat maken. Bijna alle rokken zijn in de Italiaanse mode 1975 /'76 handbreed over de knie. t Vijver met eendjes, een vogelhuisje en op de achtergrond een rustieke duiventil (rechts). Deze til staat alleen maar goed in beboste tuinen. De achterkant is van halve boomstammen gemaakt, het dak van stroo. Het biedt redelijk ruimte voor 4 5 sierduiven. rre )e tuberculose, meer iepaald de longtubercu- ose, is niet meer de ge- [vreesde ziekte van vroe ger. De sanatoria lopen leeg en moeten over schakelen op de opname ran chronische bronchi- ispatiënten, astmalij- Iers of zelfs naar ortho- >edie of reuma. >it is een gelukkige evo- Een nieuw tuber- ndoseletsel, indien goed Ai >ehandeld, geneest hon en* lerd procent en vergt ienilechts een kort of zelfs ;een ziekenhuisverblijf neer. Daarbij heeft ook fle strijd tegen de tuber- :ulose een ander gezicht 'ekregen. n meer dan één land is een roegtijdige opsporing van de uberculose-infectie verplicht i het kader van het schoolon- Ik erzoek. Hiertoe maakt men tstrebruik van de zogenaamde tuberculine-test". Deze test is en aanduiding dat een be taalde persoon in contact wam met de tuberculose-ba- Bri il- Momenteel worden jaar- La jks bij 15 leerlingen op 10.000 ouv e diagnose gesteld van pri- laire tuberculose-infectie Ire oor andere tekens hierop wij- en. U laar de tuberculose nog ach- —.ïruit gaat, mag men verwach tten dat dit kleine percentage nbn og zal afnemen in de nabije lekomst. Terecht beginnen de Chi pecialisten in het vak zich de berculose verder afneemt wordt ook het massaal röntge nonderzoek minder rendabel uit oogpunt van kosten-baten. Actieve „ongerichte" opspo ring bij schooljeugd en jonge bevolkingsgroepen is daarom niet meer verantwoord en wordt meer en meer afge schaft Wel gaat de aandacht meer naar gerichte opsporing bij zogenaamde risicogroepen. Dit kan dan massaal gebeuren bij mannen boven de 45 jaar, bewoners van krotwijken en bepaalde steden, gastarbeiders enz. of meer individueel bij lijders aan suikerziekte, na maagoperaties, contactperso nen van open longtuberculose patiënten. Passieve opsporing, of beter gezegd passieve diagnosestel ling is het diagnosticeren van tuberculose bij patiënten die reeds met verdachte kla<hten komen, consulteren. Uiteraard gaat onze voorkeur naar een actieve gerichte aanpak. Tuberculine-negatieve perso nen (m.a.w. personen die nog niet besmet zijn) die in een risicodragend milieu verblij ven of moeten werken, kunnen beschermd worden door een vaccinatie. Hiervoor gebruikt men een levend doch afge zwakt vaccin, ook genoemd een bcg vaccinatie. Deze vacci natie is 100 procent werkzaam tegen acute vormen van tuber culose maar slechts 80 pet te gen de chronische besmettin gen. Klassiek vaccineert men tuberculine-negatieve genees heren, paramedici, studenten in de geneeskunde en parame dische vakken, werknemers in huisje (molentje, badje, sani tair" stoeltjes (vinden ze dol om onder en op te kruipen)" is geen bezwaar. Ook steenachtige materialen zijn geschikt. Indien uw hond het huis moet bewaken, wat op het platteland nogal eens voorkomt, verdient hij een tochtvrij hok. Er is een fijn huis voor hem te koop met twee gescheiden afdelingen, ver bonden door een poortje. Dus geen last van invallende wind in het slaapdeel. Tegen optrekken van koude ligt er een rubber stalmat op de bodem of een electrisch verwarmde beton plaat (ca 75 x 75 cm.), waarop meneer lekker kan liggen als het 's nachts vriest. Het dak van het hondenhok is van binnen geïsoleerd door kunststof schuimplaat en van buiten door dakleer, dat 's zomers hitte weert De werkende vrouw kan voor poes een in- en uitklappend deurtje in de keukendeur laten aanbrengen, zodat de huisge noot zonder hulp in de tuin een plas kan gaan doen of een om metje maken. Voor cattery's prachtige behuizingen voor poe zen met zitplateaus. Sierratten (erg geliefd tegen woordig) kunnen in hun kooi een drinkfles met drinknippel krijgen (gaat bij aanraking druppelen en houdt op als het dier er niet meer aan sabbelt, zodat het geen door bijvoor beeld stroodelen verontreinigd water uit een bakje hoeft te drinken. Hetzelfde geldt voor cavia's en woestijnratten. Als u een eendje in een klein tuinvijvertje wilt houden, oké, maar ververs dan steeds het water en laat er groen in drij ven. Er hoort ook een eenden kooi bij. Nestkastjes voor vogels in de tuin kunnen een bloempot zijn met een gat erin of een Spaanse kruik met een flinke halsopening, gehangen aan een boom. Er kan ook een steen met een gat in een buitenmuur wor den gemetseld (b.v. bij flatwo ningen). Aquaria zijn gewild. Als u zo nodig vissen wilt hou den zorg dan voor zwemlengte (dus nooit een goudvis in een kom) en koop er een met een zwarte achterwand dan komen de kleuren van b.v. tropische vissen het mooiste uit Nieuw is een prachtig aquarium, vrij ge bouwd op één voet. Een glazen kubus zonder ontsierende fil ters, want die zijn in een mid denstuk ingebouwd, zodat er geen draadje of elementje zicht baar is. Normaliter dient een aquarium om een donkere hoek op te vullen, dit aquarium kan door zeer fraaie vormgeving af scheiding vormen tussen twee ruimten. Men verzekerde mij in het Bouwcentrum, dat het met (veel) handigheid is na te bou wen. Trouwens er zijn bouw pakketten voor aquaria in de handel met gebruikmaking van een soort lijm om het glas aanel- kaar te krijgen. Wanneer uw keuze op het hou den van een bepaald dier is gevallen, schaf dan direkt een boekje aan over de verzorging daarvan. Ook overleg met die- renkenners uit het vereniging sleven kan nuttige uitwisseling van gedachten opleveren. Dan voorkomt u, aldus het Bouwcen trum, dat het in uw huis een 'beestenboel' wordt... Tiny Francis. Tegenwoordig worden de wonderlijkste dieren in een familie opgenomen, apen, vossen, slangen. Sommige mensen houden makrelen! De Nederland se Vereniging tot Be scherming van Dieren is er sterk tegen gekant exo tische schepsels, die in een oerwoud of een hol thuishoren over te plan ten naar een flatje. En een makreel hoort in de zee, niet in een aquarium. Waar komt die hang naar dieren uit de natuur van daan? Dr. P. Zwart uit Bunnik .verbonden aan de faculteit Diergenees kunde van de Rijksuni versiteit te Utrecht, ziet het als „een emotionele behoefte van de mens, be hoefte aan gezelschap van levende wezens, be hoefte aan een stukje na tuur die daarmee meer en meer wordt bedreigd. Voor kinderen betekent het dat hun gevoelsleven beter ontwikkeld en dat hun uitdrukkingsvaardig heid wordt bevorderd." Alles goed en wel, maar Dr. Zwart is toch blij met het initia tief van het Bouwcentrum in Rotterdam om (tot 23 aug.) een tentoonstelling te houden, die bijdraagt tot een bewustwor ding van consequenties van het houden van wel aanvaardbare dieren in het gezin: cavia's, ko nijntjes, fazantensoorten, vissen, sierduiven, ga maar door. Plan ten zijn al opgenomen in het Nederlands cultuurpatroon. Maar we weten dan ook op wel ke plaats ze moeten staan, wel ke vensterbank geschikt is en hoeveel water ze moeten heb ben. Weinig ontwikkeld gebied, aldus Dr. Zwart, is de relatie van de huisvesting van dieren en die van de mens. Er is be hoefte aan toenemende kennis. Een konijntje op de markt dat je smekend aankijkt is zo mee genomen, een jong poesje, een hondje, Maar met het aanschaf fen van welk dier dan ook, al is het een eendje voor in de vijver of een hagedis in het terrarium, neemt men een stuk je verantwoordelijkheid op zich om een omgeving te scheppen, waarin zo'n beestje min of meer natuurlijk kan leven. Verzor ging en huisvesting zijn in han den van de nieuwe baas. De expositie voor de huisvesting van dieren bemoeit zich met de verzorging van de meest uiteen lopende dieren. Een losse greep hieruit: cycliden' (visjes die hun eigen jongen niet opeten), dwerggeiten, honden, parkieten, rij pony's. Parkieten moeten uit de vleugels kunnen (hoge kooien), een rijpony verdient een prieel (soort blokhut met rieten puntdak), maar in ieder geval een stal. Voor geiten is er een rustieke hertenvoerbak in de handel gekomen voor altijd 1) Geschikt hok voor kleine konijnen. Het beste is een vers voer. hok met in tweeën gedeelde vloer; de helft (of iets minder) van hout, de rest van gaas met een schuiflade eronder rfta? voor het opvangen van uitwerpselen. 4 jes in hun verblijfplaats. Ze Op de achtergrond een onderkomen voor krielkippen of knabbelen zich er dood aan. Te- fazanten, metventilatie. gen houten „meubels" in hun

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11