Gezondheidstoestand Nederlandse jeugd valt best mee NEGENTIG PROCENT LEERLINGEN ZAKT VOOR THEORIE-EXAMEN Bonden zijn onwillig Hl! Begeleiding leerlingenstelsel onvoldoende Hoge beloning voor terugvinden ontvoerde vakbondsman OUDSTE KLOOSTER CISTERCIEN SERS DOOR NOODWEER GETROFFEN Meeste minimum- loontrekkers zijn vrouwen Werkgevers over vakantiespreiding: Overval op feestende Chinezen verijdeld WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT Brandweerlieden uit het Engelse Hertfordshire gaan het monster van Loch Ness met een zeer speciaal wa pen te lijf. Ze hebben daar toe uit papier-maché een vrouwtjesmonster gekneed, niet al te schoon van vorm maar met fel groene, lang- gewimperde ogen. Gisteren is de nog naamloze schone op een vrachtwagen gezet om straks aan de boorden van het Schotse loch het monster uit zijn eeuwige isolement te lonken. De jon gedame heeft geen enkel wetenschappelijk oogmerk maar hoopt enig geld in te zamelen voor het welzijns- fonds van de spuitgasten. Er zijn nu al Schotten die een zuinig mondje trekken omdat zij zelf niet op het idee zijn gekomen. Utrecht (ANP) „Tegenover al het geroep dat de jeugd zo ongezond zou zijn, staan vrij harde gegevens waaruit blijkt dat het best mee valt". Dat zegt de arts F. Wafelbak ker, hoofd van de afdeling jeugdge zondheidszorg van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. De percentages jongeren die worden afgekeurd voor militaire dienst of voor bepaalde banen kun nen wel anders doen vermoeden, maar daarbij gaat het voor een groot deel om bijvoorbeeld afwijk ingen aan oren en ogen die veel voorkomen (45 procent van de gym nasiumleerlingen draagt een bril) en die in het gewone leven bepaald niet als een handicap worden erva ren. De Nederlanders zijn met de Zweden de langste mensen ter wereld. Dat wordt in het algemeen beschouwd als een bewijs van gezondheid. De toenemende gemiddelde li chaamslengte (1,5 centimeter per 10 jaar) hangt waarschijnlijk samen met het afne men van ziekten. Normale kinderen zijn bijna niet meer ziek, aldus dokter Wafel bak ker. De meeste infectieziekten zijn verdwe nen en kinderen lopen nu hooguit nog de kans op waterpokken, een griepje, de bof of cara (afwijkingen aan de luchtwegen). De „groei" is ook te danken aan de eiwitrij ker voeding. Hierbij tekent de heer Wafel bakker aan, dat eiwitten helaas vaak aan vetten zijn gebonden (kaas, veel vleessoor ten, melk). Daarmee komt hij op een verschijnsel dat wel zorgen baart, namelijk het stijgende percentage dikkerds onder de jongeren. Het dik worden wijt dokter Wafelbakker aan het „te vet, te veel en te zout" eten. Een ander „gezond" verschijnsel is volgens dokter Wafelbakker dat de Nederlandse jon gens en meisjes steeds eerder geslachtsrijp worden. De leeftijd waarop meisjes voor het eerst menstrueren ligt nu al rond de 13 jaar. Jongens zijn tegenwoordig rond hun 16e en meisjes rond hun 15e jaar biologisch volwas sen. Onderzoek heeft uitgewezen, dat hoe welva render een gebied is, hoe vroeger de kinde ren er geslachtsrijp worden. Het is een misvatting, dat meisjes in bijvoorbeeld on derontwikkelde tropische landen wat dit be treft meisjes in westerse geïndustrialiseerde gebieden voor zouden zijn. „Daar zeggen ze: ze menstrueert dus, ze zal wel dertien jaar zijn", aldus dokter Wafelbakker. Psychiater schuldig aan mishandeling kinderen KOPENHAGEN (DPA) Een rechtbank in Aalborg heeft gis teren een 46-jarige psychiater tot twee jaar en zijn 48-jarige vrouw tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld omdat zij hun negen uit Thailand afkomstige geadopteerde kinderen mishan deld en verwaarloosd hebben. De psychiater verloor tevens voor drie jaar het recht praktijk als arts uit te oefenen. Drie van de geadopteerde kinderen wa ren gestorven. De jury aphtte het in één geval bewezen dat de dood was ingetreden doordat men had nagelaten medische hulp in te roepen. Dit punt werd echter door de rechters nietig verklaard. Volgens het Deense recht zijn rechters daar toe daartóe gemachtigd als zij van mening zijn dat de bewijzen voor een veroordeling niet toe reikend zijn. De officier van justitie heeft na afsluiting van het proces een onderzoek aangekondigd naar het optreden van overheidsin stanties in Aalborg die met het toezicht op de geadopteerde kin deren belast waren.-. Amateur vindt beeld van Hadrianus NEW YORK Een makelaar aan de New Yorkse Beurs heeft tijdens een vakantie in Israël met behulp van een elektro nisch apparaat om metaal op de sporen en een padvindermes een waardevol beeld uit de tweede eeuw gevonden. Het gaat om een levensgroot bron zen beeld van Hadrianus die van 117 tot 138 over het Ro meinse rijk regeerde. Volgens de „New York Times" vond de 38-jarige Morton Le- venthal het zeldzame beeld op een akker in de omgeving van Beit Sjean, op ongeveer 40 km ten zuiden van het meer van Galilea. Gewaarschuwd door een gepiep van zijn metaaldetec- - tor ging hij met het padvinder- mes graven. Een halve meter diep trof hij verscheidene stuk ken brons aan, die tezamen Ha drianus voorstelden. Het geres taureerde beeld dat eigendom is van de staat Israël, is vele tien duizenden dollars waard. Voor dat Leventhal zijn vondst deed, was er slechts één levensgroot bronzen beeld van Hadrianus bekend. Dit bevindt zich in het oudheidkundig museum van Is tanbul.-. (Van een onzer verslaggeefsters) LEIDEN - „Negentig procent van de scheeps- bouwleeHingen aan de Don Boscoschool in Lei den is in de afgelopen jaren gezakt voor het uitgebreid theoretisch examen. Dit is te wijten aan de stichting Bemetel". Zo luidt de kritiek die in vakbondskringen van verschillende zijden wordt geuit. De Stichting Bemetel is een leerlingenstelsel die bedrijfsopleidingen verzorgt voor 8.600 vijftien- en zestienjarigen in de metaal- en electrotechnische industrie. De vakbondsverwijten luiden ondermeer dat het leerlingenstelsel tekortschiet in de begelei ding van leerlingen en dat onderwijs en examenei sen niet op elkaar zouden zijn afgestemd. De slechte begeleiding door Bemetel-consulenten wordt geweten aan het feit, dat de consulenten naast hun controlerende en begeleidende taak ook instructielessen geven, hetgeen volgens de bonden niet behoort tot de taken van de consulent. Hier door komt de begeleiding van de leerlingen in het gedrang. Volgens de heer Pontier, één van de twee secreta rissen van Bemetel, laat de begeleiding van scheepsbouwleerlingen niets te wensen over. „De scheepsbouwleerling ziet de consulent zeker een maal per week, in tegenstelling tot andere oplei dingen, waar de consulent zich, als de omstandig heden gunstig zijn, slechts eenmaal per maand kan laten zien. Wij menen dan ook dat de scheeps bouwleerling beter begeleid wordt dan wie ook". voorkomen dat de leerlingen de consulent drie maanden niet zien. Andere leerlingen zouden na vijf maanden het werkboekje, waarin zij hun vorderingen moeten noteren, nog niet hebben ont vangen. In een brief aan de minister van onderwijs ver zoekt de districtsbestuurder van de Afdeling Lei den van de Industriebond NKV een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het lage percenta ge geslaagden en naar de gang van zaken rond de instructielessen. Noodlottige mond-op-mond- beademing INDIANAPOLIS (UPI) - Een 1 hartpatiënt is maandag bezwe- ken aan de inspanning die hij ondernam om met mond-op- mond-beademing het leven te f redden van zijn vriend, die een hartaanval had gekregen. j De 54-jarige Jack Romine, vice- president van. een bank in de ft Amerikaanse stad Indianapolis, stierf toen hij een 42-jarige vriend en buurman eerste hulp j verleende. De inspanning bleek Jechter te veel voor hem te zijn. j Hij kreeg tijdens zijn hulppo ging een hartaanval en stierf. De buurman overleefde zijn j hartaanval ook niet. Hij over- I leed enkele uren later in een I ziekenhuis. DETROIT (AP) De naaste bloedverwanten van Jimmy Hoffa, de spoorloos verdwenen oud-voorzitter van de Ameri kaanse vakbond voor vracht wagenchauffeurs hebben giste ren een beloning van 200.000 dollar uitgeloofd voor inlichtin gen over zijn verblijfplaats. Hof fa's zoon, de advocaat Ja mes P. Hoffa, en zijn zuster Barbara vertelden dat zij zich met de beloning richten tot „ie dereen in de Verenigde Staten en de hele wereld die ons kan helpen bij het terugvinden van vader" Hoffk kwam vorige week woensdag na een lunch-af- spraak niet thuis terug. Men houdt er steeds sterker re kening mee dat hij het slachtof fer is geworden van zijn pogin gen om het leiderschap van de vakbond terug te winnen. De federale recherche (FBI) is inmiddels ook ingeschakeld. Het FBI gelooft dat Jimmy Hoffa is ontvoerd en vermoord en ver moedt dat men zijn lijk nooit zal vinden. Volgens een vakbonds man zou Hoffa al geruime tijd zijn bedreigd door de onderwe reldfiguur Anthony Provenzano omdat hij streefde naar een co me-back. James Holla en zijn zuster Barbara loofden gisteren een beloning van 200.000 dollar uit voor degene die aanwijzingen kan geven over de verblijfplaats van hun ontvoerde vader, de ex-voorzitter van de Amerikaanse vakbond voor vrachtwagenchauffeurs. REIN/GRAZ (Kathpress) 's werelds oudste Cistercienserbloos- ter, het Stift Rein bij Graz in Oostenrijk, is door overstromingen ernstig getroffen. De schade aan gebouwen, liturgische gewaden, schilderijen e.d. wordt op 4,5 miljoen gulden geschat. De schade aan de eeuwenoude bibliotheek is niet te schatten. Talrijke waardevolle handschriften en boeken zijn door water en modder zwaar beschadigd. Voor dit klooster, dat bijna 850 jaar door de Cisterciensermonniken wordt bewoond, is een bescheiden hulpactie op gang gekomen. Een grote hulpactie wordt voorbereid, omdat het klooster zelf niet over het geld beschikt om de eerste noodmaatregelen te nemen. Het bisdom Graz-Seckau, waarin het Cistercienserklooster ligt, heeft 15.000 gulden beschikbaar gesteld voor de eerste opruimings werkzaamheden. De bisschop heeft op alle kloosters in het land een beroep gedaan om de monniken van Rein financieel bij te springen. De jonge abt Paulus Rappold had juist voor zijn klooster plannen uitgewerkt om er een modern centrum van te maken in de geest van de monnikengemeenschap van Taizé in Frankrijk. Deze plan nen zullen voorlopig op de lange baan moeten worden geschoven. Koningin bij herdenking slachtoffers Japanse vrouwenkampen DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana zal op zaterdag 30 au gustus in Apeldoorn de herden kingsplechtigheid bijwonen van de stichting Nederlandse Slach toffers Japanse Vrouwenkam pen. Het programma bestaat uit een oecumenische dienst, de of ficiële kranslegging bij het mo nument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Japanse vrouwenkampen in het voorma lig Nederlands-Indië en een „sa men-zijn" in het theehuis bij de koninklijke stallen van het voor malige paleis Het Loo. DEN HAAG (ANP) Uit een onderzoek van het Centraal Bu reau voor de statistiek (CBS) is gebleken dat in november 1974 in Nederland ongeveer 173.000 volwassenen het minimumloon verdienden, wat 5.7 procent is van alle werknemers an 23 jaar en ouder. Uit de cijfers blijkt, dat 60 pro cent van de volwassen mini mumloontrekkers vrouwen zijn. Bij vergelijking met enquêtes DEN HAAG Het werkgevers- voorstel om de bouwvakvakan tie voor 1976 voor verschillende delen van het land te spreiden, is door de vakbonden beslist van de hand gewezen, aldus gisteren het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de overkoepelen de organisatie van werkgevers verenigingen in de bouw. Het zegt dit in antwoord op een onlangs verschenen publikatie in het officiële orgaan van de bouwbond NW „De Steiger", die handelde over de vakantie spreiding. Het NW wil experi menteren met de mogelijkheid voor iedere bouwvakker om va kantie te nemen wanneer hij dat wenst. „Zeker in deze tijd van econo mische teruggang en werkloos heid kan van individuele onder nemingen geen bereidheid ver wacht worden deel te aan experimenten, resultaatvoor' het bedrijf een extra risico vormt. De aard van het produktieproces in de bouw nijverheid is zodanig, dat van individuele vakntiespreiding in het algemeen geen sprake zal kunnen zijn," aldus het Verbond Bouwbedrijf. Mede op aandrang van de over heid is in de onderwijswereld gekozen voor regionale sprei ding van de vakanties. Wie - uitgerust van vakantie - zich nog eens op de situatie bezint, zal in de toekomst aan de regionale spreiding, ook in het bouwbedrijf, een kans wil len geven. Dat is de proefne ming, die de werkgevers - nu voor 1977 - voorstellen, aldus het Algemeen Verbond Bouwbe drijf. Noodlanding liep goed af HILVERSUM (ANP) De 25- jarige Amsterdamse sportvlie ger N. F. Schipper heeft giste ren een noodlanding gemaakt op het vliegveld Hilversum. Bij de start bleef het rechterwiel van het landingsgestel van het vliegtuigje, dat eigendom is van de Nationale Luchtvaartschool Schreiner, op het vliegveld ach ter. De piloot en zijn twee passa giers bleven bij de noodlanding ongedeerd. Man verdronken in Sahara EL AAIUN In het hartje van de Sahara-woestijn is een man verdronken, zo heeft het Spaan se persbureau Cifra gisteren ge meld. Het was Mohammed Aliud die verkoeling wilde zoeken toen overvloedige regenval een einde had gemaakt aan een periode van zes jaar droogte. Hij ging baden in een van de grote plas sen die zich hadden gevormd, maar hij verdronk. AMSTERDAM (ANP) Dankzij de oplettendheid van een politie agent is maandagnacht vermoedelijk een gewapende overval op feestvierende Chinezen in Krasnapolsky in Amsterdam verijdeld. De politicman, die in burger was, zag dat een jonge Chinees die „iets groots" onder zijn jas verborgen hield, een van de ingangen van Kras in de Warmoesstraat wilde binnengaan. Hij hield de jongeman staande en constateerde dat deze een stengün bij zich had. Na een korte vechtpartij wist de Chinees echter met het wapen te ontsnappen. Later meldde een voorbijganger dat hij op het Beursplein een Chinese jongeman iets onder een geparkeerde auto had zien gooien. Het bleek een stengun zonder magazijn te zijn. Volgens de politieman rende er toen hij met de verdachte bezig was een tweede Chinees weg, die vermoedelijk ook een groot wapen onder zijn jas verborgen had. uit 1971 blijkt dat het aantal mensen dat het minimumloon verdient ongeveer verdubbeld De grote stijging hangt waar schijnlijk samen met de extra verhogingen van het minimum loon in 1973 en 1974, die ten doel hadden het achterblijven van het minimumloon bij de ontwik keling der verdiende lonen on gedaan te maken, aldus het CBS. Deze inhaal had tot gevolg dat het wettelijk minimumloon over de periode 1971—1974 meer is gestegen dan het gemiddeld verdiende loon. In 1974 is voor het eerst ook informatie ingewonnen over werknemers van 1522 jaar, die het voor hun leeftijd geldende minimumloon verdienden. Uit de enquête bleek.dat 25 procent in november 1974 dit minimum jeugdloon verdiende. De rest verdiende meer. Ook bij de jon geren bleek dat 60 procent van de minimumloontrekkers vrou- Vrouw overleden aan gevolgen echtelijke vechtpartij KAMERIK (ANP) - In het Aca- demisch Ziekenhuis in Utrecht is de 36-jarige mevr. M.T.M. van der T. uit Kamerik, moeder van twee kinderen, overleden aan de gevolgen van een vechtpartij met haar echtgenoot Volgens de politie kregen de man en de vrouw vorige week vrijdagavond ruzie tijdens een rit in hun auto. De vrouw zou daarbij een ruk aan het stuur hebben gegeven, waarna de man haar zo hard van zich af duwde dat zij met het hoofd tegen de deurstijl van de auto sloeg. De vrouw raakte later op de avond thuis bewusteloos. Met hersenletsel werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. De echtgenoot is door de politie aangehouden verdacht van zwa re mishandeling de dood ten gevolge hebbend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7