Zeidóz Qoma/ni Nederland 3tort zich op ris en ÏJS Tien Japanse terroristen op vliegtuig naar Libfè TOENEMEND GEWELD IN NOORD-PORTUGAL faillissement bedreigt oortbestaan Boltini Zuidema moet meer kosten alstublieft Inbraak bij republikeinse senator Woensdag 6 augustus 1975, 65e jaargang no. 2018S F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. ementen per week 2,81; kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Nora Nora, een poppenhuis, speelfilm van Joseph Losey op Ned. II om 20.21 uur. De documentaire „Waarom gooide u de bom, me neer de president", wordt ver vangen door het ballet „Ode aan de vreugde" om 22.05 uur. Ned. I om 19.05 uur Jouw we reld, mijn wereld. Om 21.10 uur zendt de EO uit „Alternatief feest: Eurofest 1975". Aanhoudend warm Op de meeste plaatsen droog en overwegend zonnig. Zwakke tot matige wind uit ui teenlopende richtingen. Max. temperaturen van 26 tot 31 gr. met aan zee later enige af koeling door zeewind. Schev. hoow: 2.33-15.03 Laagw.: 10.37-23.03 Morgen zon: 5.10-20.21 Maan: 5.15-19.50. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Huis in brand gestoken om andere woning te krijgen UTRECHT (ANP) De buurt maakte de 31-jarige Ida C. en haar 21-jarigc vriend Fred v.d. P. in Ut recht het leven zó zuur, dat deze hun toevlucht namen tot een noodsprong. Toen zij al enkele maanden ver geefs geprobeerd hadden een ander huis te krijgen en op een gegeven moment er zelfs bloempotten naar binnen werden gegooid, staken zij met een fles ter pentine hun huis in brand en trokken naar België om de gebeurtenissen af te wachten. Het vuur bleef beperkt, maarde brandverzekering rook onraad. En zodoende hoorden Ida en Fred giste ren voor de Utrechtse rechtbank elk 500 gulden, boete tegen zich eisen en drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. De officier van justitie had ei genlijk een zwaardere straf in zijn hoofd, maar zag toch wel redenen om water in de wijn te doen. Ida en Fred, die binnenkort gaan trouwen, hebben inmiddels van de gemeente een ander huis gekregen, en daar was het om begonnen. De recht bankpresident: „Dat zullen een hoop mensen die als woningzoekende op de ur- gentielijst staan niet zo leuk vinden". (Van een onzer verslaggevers) HAAG/LEIDEN De tropische eraturen in ons land, die volgens CNMI nog wel enkele dagen zullen ouden, bezorgen de fabrikanten en elaars in ijs, bier en frisdranken inorme drukte. Hoewel cijfers moei te krijgen zijn, is algemeen de in- dat er deze dagen tweemaal zoveel rnken wordt als anders en dat er ■ocent meer ijs gelikt wordt. Toch It niet verwacht dat 1975 een top- wordt: „De zomer van 1974 was t, evenals de eerste maanden van ar, zodat we nog heel wat in te hebben," aldus een woordvoerder iet bedrijfschap Horeca. varmst werd het gisteren in de Peel: raden. Ook in het Waddengebied meer dan 30 graden. Enkele >ersbuien hebben in de afgelopen nauwelijks voor enige verkoeling len zorgen, zodat het ook vanddag tropisch is. Voor de komende dagert verwacht het KNMI „aanhoudend droog en zonnig, afgezien van een lokale on weersbui". Enkele gevolgen van de hitte van giste- waarschijnlijk als gevolg van het schieten in schietkamp 't Harde is drie hectare heide door brand verwoest. De schietoefeningen zijn voorlopig gestaakt. Bij Westerbork is acht hectare heide verbrand. toen in Kruiningen de 20-jarige Marco van Tuijl het ja-woord zou geven aan zijn 17-jarige bruid viel hij door de hitte flauw. Drie kwartier bleef hij buiten westen. op de t.h.-Eindhoven moesten enkele glazen loopbruggen worden afgesloten. De temperatuur liep er zo hoog in op, dat het volgens de bedrijfsgeneeskundige dienst levensgevaarlijk was er nog verder gebruik van te maken. *de vraag naar air-conditioning-appa- ratuur stijgt. Vooral kleine bedrijven gaan steeds meer tot de aanschaf over Leidenaar (75) in Rijn en Schiekanaal verdronken Van een onzer verslaggevers LEIDEN De 75-jarige J. de Groot van de Roomburgerweg 5 is gisteravond in het Acade misch ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem vroeg in de avond over kwam aan de kant van het Rijn en Schiekanaal. Bij het schep pen van een emmer water is hij waarschijnlijk te water geraakt. Omstanders konden hem niet tijdig op het droge krijgen. Toen een duikersploeg van de Leidse brandweer hem een kwartier la ter boven water kreeg, waren de levenstekens al vrijwel verdwe- Overval Vijf gemaskerde bandieten heb ben dinsdagavond in de trein van Rome naar Reggio Calabria voor Wild-West taferelen ge zorgd door een aantal em ployees neer te slaan, aan de noodrem te trekken en er met geld en kostbaarheden vandoor te gaan. Ook voor apen is de temperatuur van de laatste tijd wat aan de hoge kant. De apen van circus Krone, dat momenteel zijn tent opgeslagen heeft op het Malieveld in Den Haag, verfrissen zich dan ook bij tijd en wijle in een teiltje koel helder water, en om de feestvreugde nog wat te verhogen gaat een heerlijk koud ijsje er ook altijd wel in. Haringvangst Denemarken zal protesteren te gen een beperking van zijn ha ringvangst in de Noordzee en het Skagerrak, opgelegd door de Noordoostatlantische visse rijcommissie. Dit heeft de minis ter van visserij, Poul Dalsager, gisteren meegedeeld. onzer verslaggevers) ',ECHT Het voortbestaan van circus Boltini wordt bedreigd door een fail- mentsaanvraag. Het gaat daarbij om schuld van een half miljoen gulden aan lieuwe Algemene Bedrijfsvereniging in .terdam en de fiscus. De faillissements- rraag diende vanmorgen voor de Ut- tse arrondissementsrechtbank. jedrijfsvereniging heeft de aanvraag in- end tegen de stichting Boltini 1973, een iting waartoe het circus behoort. De iting heeft surséance van betaling ge vraagd hangende een hernieuwd verzoek aan de rijksoverheid om financiële steun. De surséance zou dienen om de huidige toernee, die nog 72 plaatsen moet aandoen, veilig te stellen. Toni Boltini heeft gisteren laten weten dat het circus wel in staat is aan de normale crediteurenverplichtingen te vol doen. De raadsman van de stichting heeft de afgelopen week het kabinet benaderd met een subsidieaanvraag. Toni Boltini heeft de indruk, dat de spoedeisende behandeling wacht op de terugkeer van staatssecretaris Meijer van CRM die met vakantie is. De stichting werd in '73 opgericht om het mogelijk te maken subsidie aan te vragen voor het circus. Het vorige jaar is wel overleg gevoerd over eventuele subsidiëring, maar een uitspraak over de aanvraag is nog niet gevolgd. Toni Boltini zegt vertrouwen te hebben in de hernieuwde aanvraag om subsidiëring. In het najaar wil Boltini een landelijke actie gaan voeren om het circuswezen in ons land te ondersteunen. Vanavond treedt het circus op in Noordwijk. Morgen staat een voorstel ling gepland in Katwijk. (Van onze sportredactie) HENGELO De commissie van bindend advies van de KNVB heeft verrassend snel uitspraak gedaan in het tussen FC Twente en NEC gerezen ge schil over het voor Johan Zuid ema te betalen vergoedingsbe drag. Het college besloot, dat NEC aan FC Twente een be drag van 437.400 zal moeten overmaken. Omdat daar voor NEC nog eens 16 procent BTW bovenop komt, gaat Johan Zuidema de Nijmeegse club in totaal 507.384 kosten. Dr. Kranenburg, die FC Twente in deze affaire bijstand verleen de, ging na de mondelinge zit ting van het college van bindend advies, maandag j.l. uit van een bedrag van ongeveer 6 ton voor Twente, terwijl NEC er na het onderzoek nog steeds van over tuigd was niet meer dan 330.000 te moeten betalen. FC Twente voorzitter Jan Masman was vanmorgen zeer kort in zijn commentaar: „Ik kan alleen zeg gen, dat de hoogte van het be drag, dat we krijgen, me teleur stelt. Maar ik ken de motivering van de commissie niet. Pas als ik die heb gelezen kan ik zeggen of we nog zullen proberen ande re stappen te ondernemen." KOEALA LOEMPOER De vijf Japanse terroristen die maandag de Amerikaanse ambassade in Koeala Loempoer binnenvielen en vijftig mensen gijzelden zijn vanmorgen met vijf vrijgelaten radikalen uit Japan in een Japanse DC-8 vertrokken naar Libië. De vijf terroristen hadden geweren en handgranaten bij zich. Vlak voor het vertrek lieten de terroristen vijftien gegijzelden die zij aan boord van het vliegtuig hadden meegenomen, vrij. De terroris ten worden op hun reis begeleid door de Maleisische minister van communicatie Ramli Omar. De laatste uren van de gijzeling werden vooral in beslag genomen door onderhandelingen tussen de Japanse regering met verschillen de landen om de DC-8 toestemming tot landen te geven. Syrië, Koeweit, Zuid-Jemen, Irak en Algerije gaven te kennen geen prijs te stellen op de komst van de terroristen. Pas tegen het eind van de morgen kwam uit Libië de mededeling dat de DC-8 welkom was. Vannacht hadden de terroristen om hun goede wil te tonen, vijf vrouwen en vier kinderen vrijgelaten. De vrijgelaten gegijzelden werden onmiddellijk in ambulances en politie-auto's afgevoerd naar ziekenhuizen. Hun gezondheidstoestand was goed. Een nieuw element in de gijzelingsaffaire deed zich gisteravond plotseling voor toen de terroristen een losprijs vroegen van drie miljoen gulden. Het is niet bekend of de Maleisische autoriteiten op dit verzoek zijn ingegaan. Een van de terroristen, gewapend met een automatisch pistool en een handgranaat, begeleidt twee gegijzelden naar de bus die hen naar het vliegveld van Koeala Loempoer zal brengen. VEER ÊSÏf lng het maar koel Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats: LISSABON (Reuter-AFP-UPI) Duizenden woedende betogers hebben gisteravond een militaire afzetting .van honderd soldaten doorbroken en het gebouw bestormd van de communistische partij in het Noordportugese stadje Famalicao. De militairen probeerden de menigte tegen te houden, maar de betogers waren verre in de meerderheid en duwden de soldaten opzij. Er werden geen schoten gelost. Alles in het partijkantoor werd volledig verwoest. Twee dagen geleden werden twee mensen door de militairen doodgeschoten bij een poging het partijkantoor te bestormen. Het partijkantoor en de huizen van communisten in Famalicao zijn al vijf dagen het doelwit van anticommunistische rellen. In Lissabon is een bom ontploft in het ministerie van landbouw. Volgens de Portugese radio was de man, die bij de explosie om het leven kwam, bezig met het plaatsen van de bom. Hij is geïdentificeerd als een voormalig lid van het Portugese legioen, een beruchte paramilitaire organisatie onder Caetano. Intussen zet premier Goncalves zijn pogingen een nieuwe regering te vormen voort, maar naar het zich laat aanzien zonder veel succes. Waarnemers menen dat de positie van Goncalves desondanks de laatste dagen juist weer wat is versterkt, terwijl die van de linksrevolutionaire generaal Otelo Saraiva de Carvalho zou zijn verzwakt. Verscheidene legereenheden hebben hun vertrouwen uitgesproken in generaal Goncalves. Carvalho moest daarentegen bakzeil halen en eerder de door hém ontslagen kolonel Jaime Neves, herbenoemen op zijn oude post. WASHINGTON In de woning van de overheidsstukken. de elf leden tellende senaatscommissie die republikeinse senator Howard Baker in De politie van Washington kon niet zeggen sinds januari een onderzoek instelt naar de Washington is ingebroken. Baker is lid van of er iets uit het huis is verdwenen omdat activiteiten van de geheime dienst, de Senaatscommissie van onderzoek voor Baker en zijn vrouw op bezoek zijn in hun De commissie heeft toegang tot zeer vertrou- de geheime dienst. Congreskringen specu- staat van afkomst, Tennessee. welijke en geheime stukken, meer in het leerden dat de inbraak verband hield met Baker is één van de vijf republikeinen onder bijzonder met betrekking tot de CIA. •[ADVERTENTIE jaarlijks worden er 116.000 kleintjes groot. Ze gaan clan voor 't eerst naar die grote school. Ze zijn vaak lopend. 'I Is druk op onze wegen. Ze steken over. 'i Is allemaal wat onwennig. Wen uw kinderen daarom tie eerste dagen aan die nieuwe roule.Wijs ze op de gevaren. Maak ze wegwijs. De politie. Meerval Een Westduitse sportvisser heeft in de rivier de Regen bij Nitte- nau in Noord-Beieren een reu- zenmeerval gevangen. De hen gelaar had de vis al drie jaar waargenomen voordat het dier toebeet. Het duurde anderhalf uur eer drie mannen de ruim twee meter lajjge en 57 kg. we gende meerval op het droge hadden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1