f f Ford: impasse in gesprek M.-Oosten onaanvaardbaar Russen wisten te infiltreren in FBI Nieuwe regeling voor weggelopen kinderen fieidaeSou/iaiit Werkgevers niet ongelukkig met uitstel AAW Franse politie moest gevluchte Spanjaard uitleveren Koets van Groningen naar Den Haag om stalhouderij te redden BLANKEN BETOGEN VOOR VERTREK :NSDAG 5 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT BEHOBIE (AP) De Franse autoriteiten hebben gisteren bij de grenspost Behobie, tus sen San Sebastian en Biarritz, I een communistische vluchte ling uitgeleverd aan de Spaan se politie. een gespannen sfeer waarbij zwaar gewapende politie-een- heden van beide landen tegen over elkaar stonden. De Franse autoriteiten hadden de grenspost voor alle verkeer gesloten en oproerpolitie inge zet om de brug die de verbin ding met het Spaanse grond gebied vormt, te bewaken. De vluchteling, een lid van de ondergrondse Spaanse com munistische partij wiens naam niet bekend gemaakt werd, kwam tot op sléchts 100 meter van de vrijheid. Hij was ver borgen in de kofferruimte van een auto tot aan de grens ge komen en daar spurtte hij naar een Franse politiepost waar de tricolore uithing. Wat hij niet wist was dat de post op Spaans grondgebied lag. De Spaanse politie omsingelde het gebouw en arresteerde de chauffeur van de auto die de vluchteling naar Behobie had gebracht. Na vier uur van onderhande lingen zagen de Fransen in dat zij op grond van het interna tionaal recht geen andere keus hadden dan de man aan de Spaanse politie uit te leveren. Na de uitlevering streken zij de vlag van hun politiepost op het Spaanse grondgebied en brachten de documenten en het meubilair van het gebouw tje over naar de Franse zijde van de grens. Uit deze maatre gelen bleek dat de Franse re gering besloten heeft de over eenkomst op te zeggen op grond waarvan de Franse grenscontrole reeds op Spaans gebied werd verricht om de afwikkeling van het grensver keer te bevorderen. 60 iel iefcSHINGTON (AFP-UPI-Reuter) President Gerald e-ird is maandagavond elf uur Amerikaanse tijd met ouw en zoon teruggekeerd in de Verenigde Staten van h reis van tien dagen naar Europa, ïnfesident Ford heeft in Europa vijf landen bezocht. Zijn >pjangrijkste verplichting was de ondertekening van de ?npklaring van Helsinki over de veiligheid en samen- e-;rking in Europa. in»t laatste land, dat Ford bezocht was Joegoslavië. Ford de er in Belgrado de nadruk op dat een impasse in huidige Egyptisch-Israëlische onderhandelingen voor i nieuw troepenscheidingsakkoord in de Sinaii onaan- srdbaar was. aël zal spoedig een missie op hoog niveau naar Washington sturen om te spreken over een Israëlisch verzoek tot militaire en economische steun ter waarde van 2,5 miljard dollar (ca. 6,25 miljard gulden). De besprekingen zullen een uitbreiding zijn van 'prive- overleg dat gevoerd werd nadat de Amerikaanse rege ring haar beleid jegens het Midden-Oosten ging herwaar deren. Er is nog geen datum vastgesteld voor de aan komst van de missie in Washington. Beslissingen over Amerikaanse hulpverlening aan Israël werden opgeschort nadat de missie van minister Kissin ger op 22 maart mislukt was. De instemming het het bezoek werd gezien als een teken van verbetering in de betrekkingen tussen de VS en Israël. Moeder van elf jaar in Nw. Guinea PORT MORESBY Een inheems meisje van elf jaar in Popondetta in bet noordelijke district van Papoea-Nieuw Guinea heeft op 28 juli het leven geschonken aan een ba byeen jongen, van ruim 5 pond. De directeur-generaal voor de volksgezondheid in Port Moresby, dr. Toua, deelde gisteren mee dat moeder en kind het goed maken. Toua zei dat Grace John vorzover men wist de jongste moeder uit de ge schiedenis van Papoea- Nieuw Guinea is. NEW YORK Volgens het Amerikaanse nieuwsmagazine Time is de Sovjetrussische geheime politie KGB er klaarblij kelijk bij twee gelegenheden in geslaagd door te dringen tot de FBI, de Amerikaanse federale recherche. Bij een van deze gelegenheden viel een agent van de FBI voor een Sovjetspion- ne in 1968. Een agent van de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst, in Moskou berichtte volgens Time dat de KGB-leiding opgetogen was geweest over het feit dat een van haar medewerksters intieme relaties met een FBI-agent had weten, te leggen. De FBI trok het rapport van de CIA na en overviel het appartement van de vrouw, een kelnerin van middelbare leeftijd. Er werden documenten gevonden die de juistheid van het bericht staafden. Volgens met magazine wilden FBI-bonzen vervolging van de betrokken agent, maar medewerkers van J. Edgar Hoover, toentertijd nog hoofd van de FBI, hielden het tegen om de FBI voor een rood hoofd te vrijwaren. De agent werd uitgeno digd zijn ontslag te nemen. In 1961 zou de KGB ook tot de FBI zijn doorgedrongen, maar de agent die toen gegevens in handen van Moskou zou hebben gespeeld, kon niets ten laste worden gelegd. Hij werd op een juridisch spitsvondigheidje ontslagen. De geblakerde res ten van de trein van Amsterdam naar Alkmaar die van nacht omstreeks 1 uur tussen Uitgeest en Krommenie door onbekende oorzaak in brand raakte. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. GRONINGEN (ANP) Een span paarden zal gedurende vijf dagen de hitte moeten trotseren om een vertegenwoordiging van de stichting Noordnederlandse Stalhouderij per koets van Groningen naar Den Haag te brengen. De tocht, die voor de laatste maal in 1732 werd gemaakt, is bedoeld om aandacht te vestigen om de financiële nood van de stichting. 1 Het tekort van de stalhouderij bedroeg begin dit jaar een halve ton. Dit tekort zal dit jaar nog 40.000 gulden groter worden. Aanvankelijk wilde de stichting die 24 koetsen bezit, de stalhouderij per 31 mei liquideren. De koetsen zouden verkocht worden, de zestien paarden eveneens. De beslissing om de koetsen te verkopen werd nog even uitgesteld om de mogelijk heden van een goodwill-actie te onderzoeken. Gedurende de afgelopen weken konden Groningers en toeristen rondritten per koets door de binnenstad maken en vandaag is dan de I tocht naar Den Haag begonnen. Deze tocht zal worden besloten met een bezoek aan staatssecretaris Meijer van CRM om de I exploitatiebegroting aan te bieden -en financiële steun te vragen. Een vrachtauto met twee wisselpaarden zal de tocht begeleiden. I De Groningse stalhouderij is een zelfstandig bedrijf en niet I gecombineerd met een autoverhuurbedrijf, zoals in de meeste andere steden. De stalhouderij komt met haar koetsen in de I halve provincie Groningen tot in Noord-Drente. Israël bestookt Palestijns kampement BEIROET (AP) Bij een aan val van de Israëlische marine op de Zuidlibanese stad Tyrus zijn dinsdag vier Libanese officieren om het leven gekomen, zo heeft het Libanese ministerie van de fensie meegedeeld. Volgens een communiqué van het ministerie hebben Israëli sche kanonneerboten en artille- het legergarnizoen bij Tyrus en het Palestijnse vluchtelingen kamp El Buss, dat ongeveer 5000 inwoners telt, bestookt. Hoewel in het communiqué niets werd gezegd over slachtof fers in het Palestijnse kamp heeft het Israëlische opperbevel laten weten dat een onbekend aantal guerrillastrijders gedood of gewond is. Tyrus, 75 kilometer ten zuiden van Beiroet, ligt ongeveer 20 kilometer, van de Israëlische grens aan de Middellandse Zee. De Israëlische eenheid is inmid dels veilig op zijn basis terugge keerd. (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG Speciale vertrouwenscommissies 'ij de raden voor de kinderbescherming krijgen ën centrale positie in een nieuwe landelijke egeling voor weggelopen minderjarigen. Onder 'erantwoordelijkheid van die commissies zullen peciaal daartoe aangewezen ambtenaren van de aden optreden als vertrouwenspersonen. 'taatssecretaris mr. H. J. Zeevalking vari justitie laait met de voorgestelde regeling een plan van lijn voorganger mr. J. F. Glastra van Loon weer laar voren. Dit plan bestond uit een grondmodel 'oor de behandeling van weggelopen piinderjari- {en en was al met talrijke instanties doorgespro ken. Aan de hand van dit overleg en nadere bestudering is de nieuwe regeling tot stand geko men. Deze treedt zo spoedig mogelijk in werking. De vertrouwenspersonen hebben als taak te onder zoeken of de opvang van een weggelopen minder jarige voldoet en dienen te bevorderen dat er contact komt tussen de hulpverleners en de ou ders. Zij zullen de politie moeten informeren over het feit dat de verblijfplaats van een weggelopen minderjarige bij hen bekend is. De ambtenaren zijn rechtstreeks verantwoordelijk heid verschuldigd aan de vertrouwenscommissie bij elke raad voor de kinderbescherming. Volgens de staatssecretaris kan 'de regeling slagen indien alle betrokkenen er vertrouwen in kunnen hebben. LOEANDA Duizenden Portugese kolonisten hebben gisteren in het centrum van de Angolese hoofdstad Loeanda betoogd om hulp te krijgen voor hun evacuatie. Onder het roepen van leuzen als „Help ons uit Angola vertrekken" liepen ongeveer 4.000 mensen langs de consulaten van Frankrijk, de Verenigde Staten en Brazilië. De betrekkelijke rust in Loeanda werd zondag nacht korte tijd verstoord door schoten uit lichte wapens en explosies in de buurt van het 19de eeuwse paleis waar de overgangsregering zetelt. Volgens sommige berichten zou het Portugese leger de schoten hebben afgevuurd. In Angola is ook onrust ontstaan over het terug roepen van de Portugese hoge commissaris, gene raal Silva Cardoso, naar Portugal. Volgens officie- Ie zegslieden is hij alleen naar Portugal voor overleg. Silva Cardoso wordt beschouwd als tegen stander van de radicale stroming binnen de bewe ging der strijdkrachten, en van de linkse MPLA. Een lid van het politiek bureau van de MPLA heeft in Kongobrazzaville verklaard dat de twee noordelijke provincies van Angola zich van de rest van het land zouden willen afscheiden. Deze twee provincies worden beheerst door het FNLA, maar volgens de MPLA-man verhindert zijn beweging dat de invasiemacht van het FNLA het hele land inneemt. Volgens de MPLA-leider bestaat er prak tisch geen grens meer tussen Zaïre en de twee noordelijke provincies van Angola. Tegemoetko ming studiekosten verhoogd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De maximale tegemoetkoming in directe stu diekosten van leerlingen van het voortgezet onderwijs is ver hoogd. Staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) heeft meegedeeld, dat het maxi male bedrag nu 300 gulden wordt (was 280). De tegemoetkoming wordt ver leend aan de ouders van de leerlingen. Voor het hoger be roepsonderwijs geldt deze tege moetkoming niet. Voor thuiswo nende kinderen bedraagt de te gemoetkoming 300 of 150 gul den. Daar kan nog bijkomen een tegemoetkoming in de reis kosten als de school niet in de woonplaats is, zodat het totaal bedrag kan oplopen tot 810 gul den (was 750). Uitwonende kinderen kunnen daarboven nog een vergoeding ontvangen voor de meerkosten van het uitwonend zijn. De tota le tegemoetkoming kan daar door maximaal 2380 gulden worden (was 2180). Deze bedra gen beinvloeden het recht van ouders op kinderbijslag en kin deraftrek niet. In het schoojaar 1974/1975 zijn 209.400 tegemoet komingen uitgekeerd. Prinses Irene 36 jaar Prinses Irene wordt vandaag 36 jaar. De prinses viert haar verjaar dag met haar man Carel Hugo en de vier kinderen in Frankrijk. Dreigementen tegen TROS HILVERSUM (ANP) De TROS is gisteravond tweemaal met dreigementen bestookt. Ter wijl na de televisie-uitzending om 22.15 uur de telefoonnum mers van de omroep op het scherm stonden, werd de TROS opgebeld door een onbekende die tegen de telefoniste zei: „Over een half uur" en toen na enige aarzeling „worden er di verse mensen bij u gegijzeld". Om 23.15 uur werd de Hilver- sumse politie opgebeld met de melding dat er over een kwar tier een bom in het TROS-ge- bouw zou ontploffen. Alles bleek loos alarm te zijn. „We hebben wel meer last van dat soort grappenmakers", deelde de politie mee. Overbodige luxe OP DE ACHT-PUNTEN-RIJKE agenda voor het eerste CDA-con- gres (zaterdag 23 augustus in Amsterdam) prijkt als punt no 3: „Toespraak namens buitenlandse gasten". Eerste reactie bij ons was: „Moet dat nou?" Het eerste congres van het CDA kan moeilijk worden, misschien zelfs kritiek; niet vanwege de vaststelling van reglementen en van het bestuur, maar in zijn politieke onderdelen waarvoor de behandeling van de adviezen van de permanente program-advies-commissie en het bestuursoordeel hieromtrent de stof moeten leveren. FRACTIEVOORZITTERS Andriessen, Aantjes en Kruisinga gaan er redevoeringen houden; minstens op twee belangrijke punten schijnt er tussen hen geen overeenstemming te bestaan: het „open karakter" van het CDA en de kwestie „samen uit, samen thuis". Wordt in zo'n situatie het afsteken van toespraken door buitenland se gasten - op vrijwel alle politieke congressen meer een kwestie van tijdvulling en hommage dan van politiek belang - geen overbodige luxe? HET AGENDAPUNT HEEFT wellicht alleen zin, als er gesproken zou worden namens de Portugese christen-democraten. Die kunnen uit eigen ervaring meedelen, in welk een hopeloze situatie een land terecht kan komen, als het niet beschikt over een krachtige, vooruitstrevende christen-democratie. Weeroverzicht Een actieve storing trekt lang- Amsterdam zaam van Engeland en West- Frankrijk oostwaarts en zal in Ecide de avond en nacht Nederland ^."„Helder passeren en plaatselijk onweers- Luchthaven i buien brengen. Na het passeren Twente van de storing komen we in zJid-'Cfmburi minder warme en vochtiger Aberdeen lucht Woensdag zullen de maxi- ^ceiona ma aanmerkelijk lager zijn dan Berlijn dinsdag. De onweerskansen blij- 3°^?,"* ven aanwezig maar er zullen Frankfort ook zonnige perioden voorko- Genève men. wbrfck De afkoeling, die morgen bij Kopenhagen ons verwacht wordt, heeft in West-Frankrijk inmiddels plaats Londen gevonden. Kwamen daar maan- Luxemburg dag nog temperaturen voor het Malaga tot 38 graden dinsdag lagen de Maiiorca maxima om en nabij de 25 gra- "1^chen den. Oslo Vooruitzichten voor woensdag en donderdag: zonnig, kans op Spiite een lokale bui en in het alge- Stockholm meen minder warm. zorich Weersvooruitzichten in cijfers casa BUnca gemiddeld over Nederland, voor ££p£mas woensdag: aantal uren zon: 6 tot New York 15. Tel-Aviv Min. temp: omstreeks 18 graden 's max. temp: omstreeks 27 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog et maal: 70 procent (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW is niet zo ongelukkig met een uitstel van de invoering van een Algemene Arbeidsongeschiktheids wet. De Sociale Verzeke ringsraad heeft laten weten dat het technisch niet mogelijk is deze volksverzekering, die de werking van de w.a.o. voor loontrek- kenden uitbreidt tot de zelfstandigen, op 1 juli 1976 te laten ingaan zoals de regering zou willen. Aanvankelijk werd gedacht aan een speciale verzekering voor zelfstandigen. Nu het de bedoeling is de w.a.o. uit te breiden, is het volgens drs. D. Cnossen, sociaal verzekeringsdeskundige van het NCW, beter de hele zaak nog eens goed te bekijken. Hij had begrip voor de teleurstelling van de zelfstandigen over het uitstel, maar in feite wordt hun met uitstel een dienst bewezen. De laatste jaren zijn de kosten van de w.a.o. enorm gestegen en met die stijging zouden de zelfstandigen ook geconfronteerd gaan worden. Beter is het een reeds in gang gezet onderzoek naar kostenbeper- king af te wachten. Met name gaat het om het zoeken van een nieuw arbeidsongeschiktheidscriterium. Papierfabriek in brand GRONINGEN (ANP) Kort na middernacht is brand ont staan in de karton- en papierfa briek De Halm in Groningen. Een papieropslag van bijna 4000 ton ging in vlammen op. De brandweer heeft het ver moeden dat de papieropslag is gaan broeien. Over een lengte van vijftig meter vloog de gehe le opslag ineens in brand. De schade van het verbrande papier bedraagt al ongeveer een half miljoen. De totale schade zal waarschijnlijk oplopen tot boven een miljoen. Het is de vierde maal in acht jaar dat er brand uitbreekt bij de papierop slag van De Halm. Een van de branden in het verleden werd aangestoken. Samenwerking Neckermann en Arke AMSTELVEEN (ANP) - Necker mann Vliegreizen uit Amstel veen en Arke Reizen uit En schede gaan met ingang van 1976 samen „vliegtuigstoelen" inkopen voor hun vakantie klanten. Daarmee worden zij, zoals zij zeggen, de grootste in koper van vliegtuigstoelen in Nederland. „Op deze manier", aldus de zegsman van Neckermann, „kunnen wij aan grotere vlieg tuigen gaan denken om onze passagiers naar hun vakantiebe stemmingen te brengen. Daar door kan goedkoper worden ge werkt". Tot dusver bestond er op be scheiden schaal samenwerking tussen Neckermann en Arke, die in voorkomende gevallen wel eens vliegtuigplaatsen uit wisselden. Het ligt niet in de bedoeling deze samenwerking ook tot an deren uit te breiden, aldus de zegsman van Neckermann. Besluit over Beekse Bergen uitgesteld (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De gemeenteraad van Tilburg heeft in de raads vergadering van gisteravond nog geen besluit genomen over het voortbestaan van het re creatiepark Beekse Bergen. Kort geleden bleek, dat Beekse Bergen (dat door de gemeenten Tilburg en Hilvarenbeek wordt geëxploiteerd) over 1974 een verlies had geleden van 1,7 mil joen gulden. Tilburg zou van dit verlies 1,2 miljoen moeten dragen. Een be slissing is nu uitgesteld tot 18 augustus. De PvdA-fractie vond dat het park zijn nationale allu res maar moest laten varen en kleiner moest worden. Het CDA wil het beheer door de gemeen ten herzien om dergelijke grote verliezente voorkomen, en de WD vindt dat het park in parti culiere handen moet overgaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9