goede kans Gezuiverde prii s-index maakt STUDENTEN ZWAAR GEDUPEERD Algemeen secretaris Jeugdig viertal stichtte vier grote branden SURINAAMS MINISTERIE VAN DEFENSIE NIET NAAR PNR 5INSDAG 5 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURAN p\<;m Brand Landbouwhogeschool WAGENINGEN (ANP) Een met enorme rookontwikkeling gepaard gaande brand heeft gis terochtend voor naar schatting een half miljoen gulden schade aangericht in een gebouw van de Landbouwhogeschool te Wa- geningen. Bovendien heeft het vuur het resultaat van ander half jaar onderzoek van twee wetenschapsmensen totaal ver nietigd. Hoewel de oorzaak nog niet vaststaat acht de brandweer het waarschijnlijk dat de brand is ontstaan door de oververhitting van apparatuur in een zoge naamde klimaatkamer. Hoewel de brandweer direct met groot materieel uitrukte duurde het geruime tijd voordat de brand haard bereikt kon worden. De enorme rookontwikkeling maakte het gebruik van per sluchtmaskers noodzakelijk. Mede dankzij de assistentie van de brandweer uit Ede kon om vijf uur het sein brand meester worden gegeven. De kans is vrij groot dat de brand is ontstaan in een klimaatkamer, waar de temperatuur op nul graden werd gehouden. Vermoedelijk is de daarvoor bestemde appara tuur mede door de enorme hitte buiten oververhit geraakt en gaan smeulen. Door de verwoes ting van belangrijk wetenschap pelijk materiaal onder andere voor de studie van micro-orga nismen komt een aantal studen ten in de richting erfelijkheids leer aan de LH danig in de knoei te zitten. In de komende maanden zullen zij niet het voor die periode geplande practicum kunnen volgen. prijsbeleid te herzien. De heer Geerkens toonde waar dering voor de maatregelen die de regering tot dusver heeft ge nomen ter stimulering van de economie. Andere landen doen relatief niet meer en dan nog in een later stadium. Het voordeel daarvan is dat Nederland op de buitenlandse ontwikkelingen kan aanhaken. De Nederlandse, maatregelen lijken goed geti med. Drs. Geerkens zou zich dan ook kunnen voorstellen dat de Nederlandse regering nu wat terughoudend is bij het nemen van verdere maatregelen. Overi gens is het langzamerhand vol gens hem wel de vraag of er nog wel voldoende goede plannen zijn voor aanvullende werken. Hij deed in dit verband dan ook de suggestie eens te denken aan het stimuleren van het verbete ren vai) arbeidsomstandigheden in de ondernemingen en van de omgeving van de bedrijven (be reikbaarheid, milieu vriendelijk heid). De ondernemers zouden hiervoor wel geïnteresseerd zijn. :ere J 'r01JVan onze parlementaire ior I redactie) ith^EN HAAG Algemeen tiecretaris drs. C. Geer kens van het Nederlands coutJhri stel ijk Werkgevers rerbond meent, dat het gezuiverde prijsindex cij- 'er dat het Centraal Bu- "refeau voor de Statistiek lyoortaan gaat publice ren, volgend jaar zonder er ani veel moeite moet kunnen worden gebruikt als nieuwe basis voor prijs compensatie. De sociaal Economische Baad heeft zelf unaniem om een nieuwe berekening van de stijging van de kosten van levensonderhoud ge vraagd, zo is zijn moti vering. In het nieuwe prijsindexcijfer worden de kostenstijgingen als gevolg van indirecte belasting verhogingen en hogere werkge versbijdragen in de zieken fondsverzekering niet meer meegeteld. „In feite hebben de werknemers al jarenlang over compensatie gehad. De indirecte belastingen werden afgewenteld op de werkgevers via de prijs compensatie en dus niet opge bracht door hen, wie ze werden opgelegd". Aldus de heer Geer kens. Er zal niet automatisch worden overgegaan tot het ge bruiken van een nieuwe prijsin dexcijfer. Dat moet eerst tijdens het afsluiten van een centraal akkoord en tijdens c.a.o.-onder- handelingen overeen gekomen worden. De vraag is wat er eventueel met een verhoging van de prijs van het aardgas moet gebeuren. „De regering zal straks heel dui delijk moeten maken of het hier zal gaan om een bijzondere vorm van belastingverhoging dan wel om een onvermijdelijke prijsverhoging in verband met algemene prijsontwikkelingen of in verband met de prijs van andere energiedragers. In het eerste geval zal de aardgasprijs stijging niet in de index mogen worden meegeteld." Sprekende tijdens een perscon ferentie over de economische si tuatie zei drs. Geerkens dat de kostenstijgingen voor het be drijfsleven sterker zijn opgelo pen dan begin dit jaar werd geraamd en dat de produktie en de produktiviteit terug lopen. Hij zag voor de regering dan ook alle aanleiding om haar Dansen: een goede vorm van trimmen BREDA Dansen, plezier, gezondheid. Onder dit the- Ima is gisteren in Breda bet jaarlijks congres van de Nederlandse bond van Dansleraren begonnen. Het zal vier dagen duren. De Haagse arts mevrouw Ankie Martinus-Reys stel de, dat dansen een uitste kende bezigheid is voor mensen die geen recreatie ve sport beoefenen. Het sti muleert een goede werking van hart en bloedvaten, zei zij onder meer. De thera peutische werking van dan sen wordt, volgens me vrouw Martinus, door steeds meer mensen onder kend en benut. Zij deed een oproep tot de dansleraren zich te blijven inzetten voor het geven van dansles aan oudere mensen. Burgemeester Merkx van Breda noemde dansen een probaat middel om commu nicatie tussen mensen te bevorderen, omdat dansen door mensen uit alle bevol kingslagen wordt beoefend. Tijdens het congres zullen buitenlandse en binnen landse experts de danslera ren bijscholen in diverse dansvormen. Vrijdag aan staande worden in het Kur- haus in Scheveningen de Europese ball-room kam pioenschappen 1975 gehou den als afsluiting van dit congres. In Opmeer wordt een landbouwmanifestatie gehouden en een concours voor tuigpaarden. De heer Buynsters uit Breda werd met zijn vossen Edeling en Edelman kampioen bij de Tweespannen Tuigpaarden. Nederlands eerbetoon aan Andersen SCHIPHOL (ANP) De KLM-gezagvoerder M. C. Coenraads heeft gistermid dag een „luchtig" eerbe toon gebracht aan de Deen se sprookjesschrijver Hans Christian Andersen ter herdenking van het feit dat deze honderd jaar gele den overleed. De KLM-gezagvoerder stuurde zijn eerbetoon tele grafisch vanaf 11.000 meter hoogte vanuit de KLM DC- 8 „Hans Christian Anders- en", die een vrachtvlucht tussen New York en Am sterdam uitvoerde. De telegrafische bood schap, waarin ook een groet aan het Deense volk werd gebracht, was gericht aan drie grote Deense dag bladen. De Engelse ikoningin-moe- «|der Elizabeth bereikte giste- ren de leeftijd van 75 jaar. Ter gelegenheid daarvan poseer de zij in de tuin van haar resi dentie Clarence House. Advocaat van Joan Little uitgesloten RALEIGH (Rtr) In het pro ces tegen de 21-jarige Joan Litt le die beschuldigd wordt van moord op een blanke gevangen nisbewaker, heeft rechter Ha- I milton Hobgood gisteren een verdediger tot twee uur gevan genisstraf veroordeeld en hem vervolgens van het proces uit- gèsloten. :e De betrokken advocaat, William Knustler, die naam heeft ge maakt als verdediger van radi calen en dissidente indianen, wekte de woede van de rechter op, toen hij zei: „Ik ben blij te zien dat de kwaliteit van de justitie in Noord-Carolina nog niet is verbeterd." Aanleiding was de uitsluiting van één van zijn collega 's wegens poging om een getuige charge een on waarheid te laten vertellen. Toen Knustler deze wilde laten vervangen, zei de rechter dat de verdachte al voldoende was ver tegenwoordigd met zes advoca ten. Joan Little, een negerin, heeft steeds gesteld dat de bewaker J haar probeerde te verkrachten. In de jury zitten evenveel negers als blanken, nadat gisteren een blanke vrouw was vervangen door een neger. Dit gebeurde toen de vrouw zich wegens per- I soonlijke problemen terugtrok. Als de verdachte schuldig wordt bevonden, krijgt zij in Noord- Carolina automatisch de dood straf wegens moord. Fanfani De Italiaanse Sena tor Amintore Fanfani die on- langs werd afgezet als leider I van de christen-democraten, is gisteren tijdens een besloten plechtigheid hertrouwd. Fanfa- f ni, die 67 is en weduwnaar met zeven kinderen, is bijna 20 jaar ouder dan zijn bruid Maria. EINDHOVEN Vier Eindhovense jongetjes van 11, 13 (2x) en 14 jaar, hebben bekend in hun woonplaats in de periode april tot en met juli vier grote branden te hebben gesticht. Daardoor is een schade ontstaan van tenminste 1,3 miljoen gul den. Het viertal kon worden aangehouden na intensief speurwerk van een wijkagent in samenwerking met enkele rechercheurs van de kinderpolitie. De jongens, drie broertjes en een vriendje „opereer den" in alle gevallen op dezelfde manier. Zij braken in, ontvreemdden enkele goederen met een minimale waarde en om de sporen uit te wissen stichtten zij brand. Tot slot bleven zij in de omgeving om te zien hoe de brandweer het vuur bestreed. In een geval gingen zij bij het stichten van brand zeer rigoreus te werk. Van enkele gasflessen werden de afsluitingen verwijderd, waarna het uitstromende gas werd aangestoken. Toen de brandweer het bestreed ontplofte één van de flessen, waardoor een brandweerman werd wond. Ten gevolge van de activiteiten van viertal brandden een textielgroothandel, alsmede een wijkgebouw tot de grond toe af. In dit wijkge- bouw had dit viertal al eens eerder brand gesticht. Een school werd ernstig beschadigd. De jongens hebben ook bekend te hebben ingebroken in f kleuterschool, waar bij wijze van uitzondering geen brand werd gesticht. UTRECHT De vaderlandse bloemiste- rijproduktie heeft vorig jaar voor het eerst de één miljard gulden overschre den, hetgeen in amper vier jaar een verdubbeling betekent. De veilingomzet- ten namen vorig jaar met bijna één kwart (24.1 pet) toe tot 954.3 min. De handelskwekers (die hun produkt buiten de veiling om afzetten) produceerden vorig jaar voor circa 220 min., aldus het jaarverslag over 1974 van de vereni ging „De nederlandse Bloemisterij". De export in bloemkwekerijprodukten nam vorig jaar met 193.4 min. toe tot in totaal 942.2 min. een stijging van circa 26 procent. West-Duitsland is met een afzet van 745.6 min. veruit de belangrijkste klant van Nederlandse bloemen en bloemenprodukten. De Ne derlandse bloemisterij zal proberen de eenzijdigheid in de export te doorbreken. Overigens zit de Nederlandse bloemiste rij niet op rozen, al zouden de florissante omzetcijfers dat wel doen denken. In deze branche waren de gemiddelde prijs stijgingen niet voldoende om de verhoog de kostenstijgingen te compenseren. Tot die kostenstijging droegen vooral de in voering van het wettelijk minimum jeugdloon en de energieprijzen bij, aldus het jaarverslag. Verenigingssecretaris drs. D. van der Kooij: „Wanneer de omzet vorig jaar niet omhoog was gegaan en de bedrijven hun efficiency niet hadden verbeterd, had het er nu voor een aantal bedrijven in onze branche beroerd uit gezien. Dan had men aan ontslagen niet kunnen ontkomen. Trouwens sommigen hebben toch al moeite het hoofd boven water te houden." Vrouw lag tien dagen dood in woning HEERLEN (ANP) De 65-jari- ge alleenwonende mevrouw M. A, van den Dolder is gisteen dood gevonden in haar woning in Heerlen. De vrouw bleek al tien dagen eerder te zijn overleden. Boven buren alarmeerden de politie voor een lijklucht die van bene den kwam. Volgens de politie is de vrouw een natuurlijke dood gestorven. PARAMARIBO - Het ministe rie van defensie, dat in Surina me na de onafhankelijkheids verklaring zal worden inge steld, zal niet in handen komen van de Partij Nationalistische Republiek (PNR) van Eddy Bruma. Dit heeft premier Ar- ron in Paramaribo verklaard. In de partij van premier Arron, de Nationale Partij Suriname (NPS), waren bezwaren geuit te gen het beheren van de porte feuilles van justitie en defensie door de PNR. Het was ook één van de bezwa ren van het NPS-statenlid Lee Kong Fong, die onlangs samen met mevrouw Liesdek-Clark uit de coalitiefractie trad maar la ter op zijn besluit terugkwam. Hij verklaarde gisteren in de Surinaamse hoofdstad dat hij zijn beslissing had ingetrokken nadat hem door zijn partij de verzekering was gegeven dat aan zijn wensen zou worden tegemoet gekomen. Het statenlid zei dat zijn beslis sing zijn partij trouw te blijven moet worden gezien in het licht dat „Ik de regering en de partij in de gelegenheid wil stellen aan mijn bezwaren tegemoet te ko men". „Mocht ik hierin teleurge steld worden dan zal ik mijn standpunt opnieuw bepalen", al dus de heer Lee Kong Fong. Protest tegen autobeperking op Terschelling TERSCHELLING (ANP) De Terschellinger ondernemersvereni ging heeft de gemeenteraad van Terschelling gevraagd een defini tief besluit over voorgestelde autobeperkende maatregelen op te schorten. De raad* is van plan 11 augustus over deze zaak te beslissen. De ondernemers van het Friese Waddeneiland schrijven in een brief dat alvorens wordt besloten het autogebruik gedurende de zomermaanden nagenoeg totaal te verbieden, er eerst een degelijk onderzoek naar de gevolgen hiervan voor de toeristen-industrie moet worden ingesteld. Daarnaast vindt men het onjuist dat het autoverbod ook van toepassing is op de eilandbewoners zelf, die een ontheffing hiervan bij het gemeentebestuur moeten aanvragen. De briefschrijvers wijzen er tenslotte op dat zij beroep hebben aangetekend bij de Kroon tegen een eerder door de gemeenteraad genomen principebesluit om het autoverkeer drastisch te beperken. Men acht het dan ook in strijd met de goede rechtsgang als nu een daarop aansluitende maatregel wordt getroffen. De 24-jarige Barbara Smuts en de 22-jarige Kenneth Smith zijn weer terug op de uni versiteit van Stanford (VS). Zij behoorden met de Nederlandse Emily van Bergmann Ber- mann tot de gegijzel den van een rebellen groep in Tanzania. Zij verklaarden tijdens een persconferentie er geen behoefte aan te hebben naar Afrika terug te ke ren om deel te nemen aan het project voor wildonderzoek. Zware federatie van bouwbonden is bijna rond UTRECHT (ANP) Er wordt op dit moment druk gesleuteld aan de voorbereidingen voor de ombouw van de huidige „lich te" federatie naar een „zware" federatie bouw- en houtbonden NVV en NKV per 1 januari a.s. De Bouwbond NKV neemt for meel daarover beslissing tijdens de bondsraadsvergadering op 8 september, waarna op 6 en 7 oktober een demonstratief con gres in Utrecht volgt De Bouw bond NW beslist op een con gres op 16, 17 en 18 oktober in Amsterdam. Tijdens het congres van de Bouwbond NKV zal de filosoof prof. W. Luijpen een voordracht houden. Hij zal met name in gaan op de vraag of men on danks het langzamerhand weg vallen van afzonderlijke confes sionele organisaties toch nog christen kan zijn in deze maat schappij. De bouwbonden van NW en NKV wonen in afwachting van de totstandkoming van een zware federatie al enige jaren samen in een nieuw kantoorge bouw in Woerden. Pleidooi om oecumene uit impasse te halen STUTTGART (ANP) De be kende Duitse theoloog, profes sor dr. Karn Rahner s.j., heeft een oproep gedaan aan de theo logen van alle kerken om zich samen te buigen over de vragen die de huidige geseculariseerde wereld aan het christendom stelt. In een vraaggesprek, gepubli ceerd in het Duitse maandblad „Evangelische Kommentaren" stelt Rahner dat de christenen in hun kijk op de wereld in „wederzijdse beinvloeding" tot grotere overeenstemming moe ten komen. Volgens hem komt men dan gemakkelijker tot een oplossing over zaken die theolo gisch omstreden zijn zoals het pausschap en de sacramenten, maar die „voor ons van minder betekenis zijn voor ons be staan". Prof. Rahner uit zich kritisch over alle officiële kerken die op de rem staan en niet verder komen dan praten over oude theologische strijdpunten. Aan protestantse en katholieke kant ontbreekt een krachtige wil om echt verder te komen. Parij se kranten staken morgen PARIJS (Rtr) De Parijse ty- pografenvakbonden hebben gis teren een 24-uurs staking aange kondigd voor morgen, uit pro test tegen de slechte werkom standigheden en de dreigende ontslagen. Volgens de commu nistische vakcentrale C.G.T. (Confederation Générale du Travail) zal er morgen in Parijs geen enkele krant uitkomen. Ook zal een demonstratie geor ganiseerd worden. Vorige week riep de C.G.T. op tot een landelijke typografensta king op 20 augustus, met als voornaamste reden het nog steeds voortdurende conflict bij het dagblad Le Parisien Libéré. In mei van dit jaar begonnen arbeiders bij die krant een pro teststaking tegen de voorgeno men ontslagen. De daarop vol gende maand bezetten zij de drukkerij. Het conflict heeft al vier 24-uurs sympathiestakingen ten gevolge gehad. Incident met Amerikaanse sleepboot JACKSONVILLE, FLORIDA (AP) Militaire troepen van de Dominicaanse republiek heb ben gisteren een Amerikaanse sleepboot aangehouden maar deze vijf uur later met hun verontschuldigingen weer laten gaan. zo heeft de eigenaar van het schip, de Crowley Maritime Corporation, bekend gemaakt. Het was een vergissing, (Cohfe- dération James Duffy, directeur van Crowley. Ze hebben de ka pitein verteld dat ze dachten dat het schip wapens vervoerde. De sleepboot, die op 15 mijl van de Dominicaanse Republiek door het oude Bahamakanaal voer, werd opeens met machine geweervuur bestookt. Vervol gens naderde een Dominicaanse kanonneerboot die een aantal mariniers aan boord liet zetten en het schip opbracht naar Por to Plata, waar de lading aan een nader onderzoek werd onder worpen. Isabel Peron weer aan hei werk BUENOS AIRES De Argen tijnse president, Isabel Peron, heeft gisteren haar officiële be zigheden hervat na een afwezig heid van twee weken wegens ziekte. Het Argentijnse kabinet zal deze week de nationale cri sis bespreken en beginnen met een discussie over het deleger en van presidentiële bevoegd heden. De legerleiding zou overwegen militairen te plaatsen in de top van de federale politie om ver scherpte anti-guerrilla activiteit te kunnen coördineren met het oog op de dreigende recessie. Een miljoen arbeiders zullen werkloos worden bij de poging die de regering in samenwerk ing met de industrie onder neemt om de crisis te bestrijden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7