Leidse bestuurders moeten eens wat minder pesten en dieper nadenken" Houwitser Henkie en het gedonder Icholieren uit fleren wijk per >us naar school Scheidend CDA-raadslid P. Stroink zag te weinig resultaat van zijn werk UITGAAN rSDAG 5 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 iden tueel Achterstanden bij gemeentelijke accountantsdienst Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het voortbestaan van achterstanden in het werk bij de gemeentelijke accoun tantsdienst kan in de toekomst tot ernstige moeilijkheden voor de gemeente leiden. Dat schrijft de directeur van de dienst I. Batenburg in zijn jaarverslag over 1973 en 1974. De problemen zullen optreden, zo waarschuwt de directeur zodra Leiden opnieuw om een aanvullende uitkering bij het rijk aanklopt Het gevaar dreigt namelijk dat bij voort during van bepaalde achter standen, het rijk het verzoek om zo'n uitkering niet eens in behandeling neemt. De direc teur concludeert: „Afhankelijk van het jaar dat de gemeente dus mogelijk weer een derge lijke aanvraag zal indienen dient dan de achterstand te zijn verdwenen". Gepleit wordt in het jaarver slag voor het aantrekken van twee extra krachten in de rang van adjunct-commies. Van onze corresponden len Leerlingen van de tweede tot en met de vijfde klas de nog niet opgeleverde openbare Leedewijkschool aan 3roekweg in de Merenwijk stapten vanmorgen wat onwen- in de bus die hen naar de andere kant van de stad zou ngen. Daar, in twee scholen aan het Bizetpad in Zuid-West, 'jgen ze voorlopig les, omdat hun eigen school nog niet klaar ;n de enige andere school in de Merenwijk, die aan het kenpad, hen niet kan bergen. De eersteklassersworden er ondergebracht. amorgen vertrok de bus teplaatsen van de NZH. liaf het Valkenpad. In het Het prot. christelijk onderwijs Arolg rijden de schoolbussen heeft de ruimtenood in de Me- zijn er voor dit leerlingen- ren wijk door het niet tijdig voer 2 ingezet) 's morgens gereed zijn van het scholen- t langs de rondweg van de complex aan de Broekweg op- renwijk, waar de scholieren gelost door in zijn school aan inen opstappen bij de hal- het Valkenpad met een zgn. tropenrooster te gaan draaien, 's Morgens krijgen de en de „eigen" leerlingen les, 's mid dags de leerlingen van de Lee dewijkschool. Het katholiek onderwijs draait in zijn gedeelte van het scho lencomplex aan het Valken pad voorlopig met dubbele klassen. Deze ongelukkige onderwijssi tuatie duurt voorlopig voort tot medio september. Naar verwacht kan dan de Leede wijkschool in gebruik worden genomen. CBiden „Wat de Leidse raad moet doen is nou ^delijk ophouden met zijn partij-politieke vitte- jen, machinaties en samenzweerders-praktijken. iewoon in een sfeer van vertrouwen om de tafel tan zitten en dan eerst eens beginnen met een mdamentele kijk te ontwikkelen op de proble- ien. Niet op de kleine, concrete, maar op de rote. Een globaal antwoord formuleren op vra- 'ftn als: wat willen we met de binnenstad, hoe ?heppen we meer werkgelegenheid, enzovoort." tóus de afscheidsboodschap van het CDA-gemeenteraadslid feter Stroink, die de raad na daarin twee jaar zitting te ^bben gehad, waarschijnlijk .volgende maand verlaat. Hij left zoals gemeld per 1 mei 1976 een werkkring aanvaard «Frankrijk en wil zich daarop alvast voorbereiden. Maar ook fe hij in Leiden was gebleven, zou hij zijn raadslidmaatschap jer enige tijd vermoedelijk wel hebben neergelegd. De lol 5er voor hem inmiddels aardig af. lijn ervaring," aldus door elkaar, over me heen la- roink, „is dat de resultaten ten komen en meegestemd. En n je werk als raadslid niet net als iedereen heb ik als- egen tegen de tijd die je maar ad hoc-beslissingen t?" - J insteekt. Laag geschat, heb ongeveer duizend uur be- (ed aan het raadswerk. En it heb ik voor Leiden bereikt "die tijd? Teleurstellend wei- Ik mag zeggen dat ik een etje heb bijgedragen aan het Igen van de veemarkt in de ■oenoordhal. En aan de ver tering van de beheersstruc- ■ir daar. rder heb ik wel eens een taatje geschreven over de mocratisering van het on- rwijs; waaruit een ambtelijk fnmissietje is voortgekomen 't 40 mille mocht besteden en iarvan nooit meer wat is iioord. Maar voor de rest Jt het allemaal echt niet veel t als iedereen, heb ik de riodieke lawines van voor- llen, rijp en groen, alles nomen. Waaronder een aantal met vèrreikende consequen ties. Denk bijvoorbeeld aan de recente verkoop van gronden aan de universiteit. Een dege lijke afweging van overwegin gen vóór en overwegingen' te gen op basis van een beleids plan heeft daarbij nooit plaats gehad. Want zo'n beleidsplan, zo'n fundamentele visie van „in die en die richting moeten we werken" ontbreekt. Neem de C en A-kwestie waarbij de gemeenteraad moest bepalen of ,,'t Hof van Holland", een pand met een zekere cultuur historische waarde, al dan niet mocht worden opgeofferd aan de uitbreidingswensen van dat bedrijf. Zo'n beslissing kun je pas zinvol nemen als je eerst weet welke kant je op wil met de Breestraat en met de bin nenstad in zijn geheel. Als je een globaal antwoord hebt op de vragen: waar en in welke mate willen we de economi sche bedrijvigheid handhaven, doen afnemen of bevorderen; de verkeersfunctie, de woon functie en ga maar door. Nou, zo'n totaalbeeld bestaat helemaal niet. Voor de binnen stad niet en nergens voor. Dat betekent dat je met het nemen van beslissingen naar een toe komst schuifelt waarvan de contouren je nauwelijks of in het geheel niet voor ogen staan. Dat heb ik twee jaar lang gedaan als raadslid en daarom concludeer ik dat Lei den aan die 1000 uurtjes die ik gemaakt heb, niet zo ver schrikkelijk veel heeft gehad." Waarom heeft u zelf, waarom heeft het CDA het spitwerk dat u voor ogen staat dan nooit op gang gebracht? „Mijn verklaring is drie-ledig. Op de eerste plaats ontbreekt het raadsleden domweg aan voldoende tijd. Je wordt geacht het raadlidmaatschap er in je vrije tijd bij te doen, terwijl voor een behoorlijk vervullen van je taak nodig is dat je er halve dagen aan be steedt. Deels daarmee hangt samen dat je als raadslid niet over voldoende deskundigheid beschikt. In aanmerking geno men de omvang van de proble men die je te lijf moet, ben je volstrekt onvoldoende gèequi- peerd. Wat dat betreft zijn de WD en CDA-raadsleden, af gesneden als ze zijn van de informaties van de wethou- Drs. Pieter Stroink ders en afgesneden van het ambtenaren-apparaat, natuur lijk helemaal gehandicapt. Het derde en belangrijkste be letsel zie ik in die rotte sfeer van wantrouwen en chicanes die de Leidse raad kenmerkt. Er is weinig aan overdreven als je stelt dat de leden van het linkse blok en die van de oppositie elkaar voortdurend als vijanden zien. Bij vrijwel alles wat je doet ben je er, althans als CDA/WD-raad- slid, op verdacht dat de weder partij je in de luren probeert te leggen. Steeds hou je reke ning met machinaties. En vaak ook terecht. De meest waan zinnige dingen moet je af en toe aan de kaak stellen. Teke nend voor de sfeer is, dat er in het hele linkse blok, Du Gardijn van de PPR uitgezon derd, niemand is. met wie ik wel eens een gewoon gezellig babbeltje maak. Laat staan een borrel drink. Ben je gek. Ze zien me niet eens staan. Terwijl ik nou toch heel wat uurtjes met die mensen aan één tafel heb gezeten. Onder zulke omstandigheden is het onmogelijk diep op de zaken in te gaan. Die voortdu rende schermutselingen kos ten je zoveel emotionele ener gie dat je aan het plaatsen van de problemen in een breder kader, niet toekomt. Persoon lijk is me dat niet gelukt en de CDA-fractie als geheel ook niet. Dat we in de huidige sfeer echt in samenwerking met het andere blok de proble men fundamenteel gaan door praten, lijkt helemaal uitgeslo ten." Tegenwerping die mogelijk kan worden gemaakt is dat de beleidsplannen in grote lijnen waarop u doelt, er al behoren te zijn vóórdat de politieke partijen de verkiezingen in gaan. Niet de fracties maar de partijen moeten een funda mentele kijk op de problemen ontwikkelen en die aan de kiezers presenteren. Als de vertegenwoordigers van de verschillende partijen, nadat ze gekozen zijn, onder elkaar gaan uitmaken welke kant het met de gemeente heen moet, ontbreekt immers de demo cratische controle-mogelijk heid. „Dat de kiezers die democrati sche controle op gemeentelijk niveau inderdaad uitoefenen is natuurlijk een fictie. Men stemt bij gemeenteraadsver kiezingen niet op een bepaalde partij omdat men het pro gramma van die partij zo goed vindt of omdat die partij het in de afgelopen periode zo goed heeft gedaan, maar om dat men landelijk op die partij stemt. Op het gemeentelijk be leid wordt wel controle uit geoefend, maar niet zozeer door de kiezers alswel door al die andere organen en instan ties waartussen het gemeente lijk apparaat zit ingeklemd. Gemeenteraadsleden zijn in feite niets méér dan een tame lijk willekeurig stelletje geïnte resseerde burgers, insiders, ambitieuze mannetjes. Die moeten er met elkaar het beste van maken. En dat doen ze in Leiden niet. De kwestie Daey Ou wens. Van de 1000 uur raadswerk hebt u er als lid van de eind '73 ingestelde commissie „Verpachting restauratie Groenoordhal" aan die affaire ook een aantal besteed. Waar om heeft de commissie des tijds geadviseerd de haldirec teur met verlof te sturen en waarom is de kwestie na ruim anderhalf jaar nog steeds niet uit de wereld? „We zijn met dat advies geko men om twee redenen. Op de eerste plaats functioneerde Daey Ouwens slecht als direc teur. Het ontbrak hem aan een welomschreven beleidsvisie; hij wist niet wat hij met de hal aanwilde en hield zich vrijwel uitsluitend bezig met detail kwesties. Op de tweede plaats was de wereld van de veehan del hem vijandig gezind. Die laatste overweging dwong ons ertoe om op korte termijn spij kers met koppen te slaan. Het was immers eind '73. Op 1 januari '74 zou de Rotterdam se veemarkt worden opgehe ven en de slag beginnen tussen Utrecht en Leiden. Onze taxa tie was dat het directeurschap van Daey Ouwens voor veel Rotterdamse veehandelaren de doorslag zou geven om aan de Utrechtse veemarkt de voorkeur te geven boven de Leidse. Wat de commissie voor ogen stond was Daey Ouwens op korte termijn een andere functie te geven binnen het gemeentelijk apparaat. Dat had gekund en daarmee was een hoop menselijk leed voor komen. Dat dat niet is gebeurd moet het college van b. en w. en de afdeling personeelsza ken van de gemeente worden verweten, die in ons advies kennelijk de stok hebben ge vonden om de hond mee te slaan. Op dit moment wordt alsnog geprobeerd de destijds door ons voorgestelde oplossing te realiseren. Meer wil ik nu nog niet zeggen. Als raadsleden worden we immers nog steeds geacht de geheimhoudings plicht te respecteren.. Ik over weeg om, als die is opgeheven over de affaire een nota te schrijven." Willem Scheer Van een onzer verslaggevers beiden De Amsterdammers hebben hun Pistolen Paultje, maar wat we hier in Leiden hebben is ook niet mis. Want wat te denken van Houwitser Henkie? Deze 72-jarige, rondborstige medewerker van het Le- |germuseum tot nog toe alleen onder allitteratie bekend bij vrienden en bekenden dankt zijn bijnaam aan het feit dat hij kanon-expert is. „Ja, zo kansje jme wel noemen". Hij declameert uit het hoofd; „Een (houwitser is een kanon, dat zowel vlakbaan- als krom- baanvuur kan geven". ^Slechts op één voorwaarde is de telefoon voordoet. „Wacht, J^e heldhaftig beknevelde Hen- ik zal uw jas even weghan- ie bereid om te praten. Door fle telefoon bast hij: „Mijn wa re naam mag voor de donder jhiet in de krant komen. Je jveet nooit hoe ongure, misda dige figuren misbruik van jtnijn deskundigheid willen ma- 3ken". Dreigend voegt hij er Ban toe: „En oh wee, als jullie .pijn naam toch gebruiken. |pan sta ik de volgende dag ^hoogstpersoonlijk met een ka non voor jullie deur". Bij een „live-ontmoeting" blijkt de kanon- en vuurwa pen-expert in meer algemene zin, een heel wat vriendelijker man te zijn, dan hij zich door ik zal gen", zegt hij terwijl zijn be zoekster tevergeefs naar een kapstok zoekt boven de talloze dreigende geweren, die in de gang staan uitgestald. Het kle dingstuk wordt laconiek aan de bajonet van één van de antieke vuurwapens geprikt. En bij wijze van verklaring mompelt de gastheer: „Ach ja, ik heb me altijd het beste thuis gevoeld in het wereldje van wapens". In 1922 raakte Henkie als dienstplichtig broekie voor 't eerst in contact met wat nu zijn grote hobby is. „Ik was sergeant bij het Corps Pantser Fortartillerie. En dat gedonder vond ik machtig mooi. Toen ik uit dienst was, ben ik alles wat ik te pakken kon krijgen over kanonnen, vuurmonden, bus kruit, slagpijpjes en meer van dat soort dingen gaan lezen". „Na mijn pensioen heb ik me helemaal op mijn hobby ge stort. Toen het Legermuseum in Leiden me een paar jaar geleden vroeg om als chef van de wapenkamer in dienst te treden, heb ik dan ook geen moment geaarzeld. Wat kan je als wapengek nog meer wen sen? En bovendien", zo laat hij er vertrouwelijk op volgen, „wilde ik graag wat om han den hebben. Want als je een maal gaat zitten na jc pensio nering, ga je meestal gauw dood en daar had ik toevallig nog niet zoveel zin in". Achter de beschermende wal len van het Legermuseum houdt de bejaarde kanon-ex pert zich dagelijks bezig met het onderhoud van de uiterst kostbare verzameling antieke vuurwapens, uaarnaasi Knut selt hij „kanonnen-op-schaal" in elkaar voor in de vitrines, en geeft allerhande informatie op artilleristisch gebied. Meer in de kijker lopen zijn optre dens buiten het museum. Tal loze malen per jaar bij jubi leumvieringen en anderssoor- Houwitser Henkie (links) luis terde onlangs nog de ope ning van de Paardedagen in Den Haag op. tige feest- en hoogtijdagen overal in den lande is Houwit ser Henkie met zijn kanon een graag geziene gast. Hij mag het lokale feestgedruis met en kele daverende saluutschoten open vuren. Bij deze gelegen heden steekt hij zich in pas sende antieke legerkledij. Onlangs nog was hij de grote trekpleister in Den Haag bij de Paardedagen op het Voor hout Hier instrueerde hij Prins Claus voordat deze met succes een feestknal liet don deren uit een achttiende eeuws kanon. „Ach, het is niet zo'n toer om te schieten, maar je moet toch altijd drommels goed uitkijken", zegt de ex pert. „Daarom hebben we niet graag dat leken afvuren. Tot nog toe heb ik pas voor twee mensen een uitzondering ge maakt. Dat waren prins Claus en een marketentster uit Gra ve. Die vrouw zeurde mijn kop gek en om daar van af te zijn, heb ik maar toegestemd. Maar 'n lolletje maken we er nooit Er is één gelegenheid, waarbij Houwitser Henkie het vuren nooit aan anderen overlaat. Dat is bij uitvoeringen van Tsjaikowsky's Ouverture 1812. „Als de Marinierskapel dit- prachtige stukje muziek uit voert, ga ik altijd mee om de kanonschoten af te vuren aan het eind. Dat is heel mooi. Dan sta ik daar met mijn kleine 1-ponder precies op de maat te donderen. Daar leef ik altijd helemaal naar toe. Voor mij kan dat niet vaak genoeg ge beuren". Dinsdag 5 augustus: Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 Film over Japan; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Nieuwe Kerk, Katwijk - Orgelconcert door D. J. Zwart; aanvang 20 uur. Woensdag 6 augustus: Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 Film over Japan; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Oude Kerk, Katwijk - zogenaamde .woensdagavondzang"; aanvang 20 Terrein aan de Heinsiusstraat, Katwijk - Circus Toni Boltinï, voorstelling "s middags en "s avonds; aanvang onbekend. Wantveld. Noordwijk - Eveneens Cir cus Toni Boltini; aanvang 15 en 19.30 Donderdag 7 augustus: Museum voor Volkenkunde, Steen- straat 1 - Film over Japan; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Oude Kerk, Katwijk - Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19.45 en 20.45 uur. Strand Noordwijk, nabij strandpolitie- post - Strandloop, over 4 of 8 kilome- Vrljdag 8 augustus Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 - Film over Japan; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Grote Kerk, Voorstraat, Noordwijk - Orgelconcert door C. de Wolf; aan vang 20 uur. Zaterdag 9 augustus: Oude Kerk, Katwijk Carillonconcert door H H. de Harder; aanvang 19.45 en 20.45 uur. Restaurant „De ZwaanKatwijk - Groot vurwerk; aanvang 22.15 uur. Koningin Wilhelminaboulevard, Noordwijk - Demonstratie door Noord- wijkse Reddingsbrigade op strand na bij politiepost; aanvang 14 uur. Maandag 11 augustus: Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 - Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Dinsdag 12 augustus: Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 - Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Nieuwe Kerk, Katwijk Orgelconcert door K. J. Mulder; aanvang 20 uur. Woensdag 13 augustus: Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Oude Kerk. Katwijk Zogenamde woensdagavondzang; aanvang 20 uur. Donderdag 14 augustus: Mudeum voor Volkenkunde, Steen straat 1 Film over Zuid-Amerika. aanvang 11.15 en 14.30 uur. Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan - Het B.T M.-popconcert met Wishbo ne Ash, Steve Miller, Soft Machine en vele anderen; aanvang 15.30 uur. Kaarten tegen betaling van 20 gulden in diverse winkels verkrijgbaar Oude Kerk, Katwijk Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19.45 en 20.45 uur. Katwijk centrum Lampionoptocht: aanvang 21.15 uur. Start vanaf Konin ginneweg. Noordwijkse strand, t.o. vuurtoren Duinloo over 4 kilometer; aanvang 19 Vrijdag 15 augustus: Marekerk, Lange Mare Orgelcon cert door Albert de Klerk; aanvang 20 Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Oude Kerk, Katwijk Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19.45 en 20.45 uur. Grote kerk, Voorstraat, Noordwijk Orgelconcert door Feike Asma; aan vang 20 uur. Burgerlijke Stand Leiden - GEBOREN: Robin Max Ri chard z.v. R. L. Dullaart en J. F. Schirk; Christiaan Hugo Frederik z.v. W. van Roijen en N. Weeting; Murat z.v. S. Atak en S. Atak; Clazientje d.v. K. A. Alblas en C. M. van den Eijkel; Ingrid Maria d.v. S. Verberg en M. C. Haamke; Wendy d.v. J. Pronk en N. Zwaan. OVERLEDEN: C. J. J. Janssen geb. 11 juli 1901, vrouw; M. M. van Velzen geb. 30 juni 1928 geh. met J. Schelle- GEHÜWD: D. W. Petit en H. C. Zand vliet. OVERLEDEN: A. C. G. Bosman geb. 1923, man; J. Barnhoorn geb. 1910 wed. v. C. A. van Steijn; J. van Geenhuizen 1896 wed. v. G. J. van Kruistum; M. van Hilten 1905 man; J. Runhaar 1895 wed. v. M. van Dijk; P. van Es. 1885, man; A. L. P. M. van der Lans 1942 echtg. v. W. H. H. M. Schenk; C. A. M. C. Melissen 1959 d.v. J. M. A. Melissenen A. M. C. Houtepen; M. E. Spanke 1930 wed. v. A. Bamberg; J. P. Venema 1919 echtg. v. L. G. Wesseling. GEBOREN: Dennis z.v. F. van Eg- mond en H. M. C. Brouwer; Linda Maria d.v. J. Jonker en L. van der Plas; Petronella Wilhelmina Maria d.v. J. F. Teunissen en A. Both; Tessa d.v. J. G. A. Hillaert en C. M. J. P. van Nassau. Veilingen Rijnsburg, 4/8 Bloemen - (resp. aan voer en gem. prijs): Alstroemeria 780 0,284; Amaryllis 1878 0,145; Anemo nen 160 0,100; Anjers am 131359 0,056; Anthurium 859 0,798; Asters 2935 0,719; Calla 430 0,190; Chrys. gepl. n.c. 5290 0,215; Chrys tros n.c. 32 0,550; Chrys. gepl. jr c 1060 0.266; Chrys tros jr c 10244 0,966; Dahlia 17095 0,050; Eremerus - 73,700; For sythia 7 0,320; Freesia 7001 0,587; Gerbera 2020 0,219; Gladiolen 457606 0,056; Glad colvill 56510 0,051; Glad. nanus 225330 0,042; Godetia 160 0,725; Hyacinth met bol 120 0,600; Iris 9033 0,444; Ixia 385 0,936; Leeuwe bekken 735 Ö,043;lelie kelk 2740 0,134; Lelie tak 145365 0,209; Liatris 73335 0,044; Margriet 1434 0,306; Or- nithogalum 28910 0,035; Rozen groot- bi. 9100 0,134; Rozen kleinbl. 10960 0,047; Scabiosa 7020 0.049; Sneeuw ballen 300 0,733; Statice 8467 0,447; Stephanotis 400 0,010; Narcis koude gr. 1800 0,111; Anjers tros 14840 0,094; Kerstgoed 378 0,857, Div. snij bloemen 12406 0,584; Div. snijbloe men 39234 0,112; Div. snijbl. Imp 70 1,857; St. Paulea 1056 0,442; Div. potplanten 297 0,08 Katwijk, 4 aug., groenten Waspeen p. kist: Al 8.00-11.70, All 2.90-8.90, BI 7.30-11.70, Cl 9.60-12.00, Cll 5.10-7.60; brcekpeen p. kist 7.90-8.70; bloemko len: 61 28-81, 6II 25-63, 81 47-68, 8II 25-53, 121 61; andijvie 19-63; blauw schokkers 3.70; bospeen I 93-96, II 78-99; peterselie 16; krulpeterselle 36- 45; prlnsessebonen 50; rode kool 22; selderie 14; sla 17-33; snijbonen 1.10- 1.80; spinazie 42-62; spitskool 17-41; tuinbonen 31; tuinbonen p. kist 13.10- 14.30. Aanvoer: 100.000 kg waspeen, 23.000 bloemkolen, 49.000 bosjes peen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3