Nieuwe geruchten over heengaan van Goncalves het kan vriezen of dooien Gijzelaars Rode Leger krijgen voor deel hun zin Ontslag 120 man moet Enkes weer gezond" maken C.V. TROK ZICH NIETS AAN VAN TROPENHITTE r <2owa/nt Dinsdag 5 augustus 1975, 65e jaargang no. 20187 ■hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune per week -2,81: kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Le Weekend Speelfilm van Jean-Luc Godard „Le Weekend" op Ned. I om 21.35 uur. Ned. II om 20.21 uur „Delancey Street", over een centrum voor verslaafden en gewezen gevan genen en om 21.30 uur een tv- portret van Hans Andreus. Zeer warm Droog en zonnig met in de avond een kleine onweerskans. Meest matige wind uit oostelijke richtingen. Warm tot zeer warm met maxi ma van 30 tot 35 graden, in het Waddengebied omstreeks 25 graden. Een overzicht van een betoging van de Portugese conservatieve democratische centrumpartij in Portimao. LISSABON (Reuter-Upi) Een toene mende onrust in geheel Portugal en groeiende spanningen binnen de strijdkrachten hebben aanleiding ge geven tot nieuwe geruchten over een verzoek om ontslag van premier Vas- co Goncalves, die er nog steeds niet in is geslaagd een nieuwe regering te Intussen hield de junta die elf dagen geleden werd gevormd bestaande uit president Da Costa Gomes, premier Goncalves en generaal Saraiva de Carvalho, het hoofd van de militaire veiligheidsdienst (Copcon), een spoed- bijeenkomst met de militaire bevel hebbers in het gebied van Lissabon. Het blad „Jornal Novo" meldde gister-' middag dat president Da Costa Gomes zal trachten een kabinet te vormen en dat mogelijk premier Goncalves, een pro-communist, vervangen zal worden door een officier van de gematigde vleugel van de „beweging van de strijdkrachten" (MFA). Dit blad en de „Diario Popular" waren vein oordeel dat Goncalves zijn functie wil opge ven, omdat generaal de Carvalho niet als vice-premier onder hem zou willen dienen. Intussen duren de anti-communisti sche acties in het gehele land voort In Vila Nova de Famalicao zijn daar bij twee anti-commuriistische betogers gedood doordat militairen het vuur openden. Volgens de lezing van de militairen werd alleen in de lucht ge schoten. Een feit is echter dat een trekkerchauffeur en een verpleger met schotwonden dood op straat ble ven liggen. Demonstranten eisten uit levering van een legerkapitein die vol gens hen verantwoordelijk was voor de schietpartij. Zij stelden dat de be trokkene voor een „volksgerecht" moet verschijnen en ter dood ge bracht. Vanmorgen waren er opnieuw duizen den mensen op de been die inbraken in woningen van leden van de commu nistische partij en boeken en meubels in brand staken. De hoofdstraat werd geblokkeerd. ;,issese ibulance )tal loss een onzer verslaggevers e Gistermiddag is op kruispunt Gladiolenstraa- fyacinthenstraat in Lisse ambulance van de firma tenbrood total loss gereden. ij ziekenwagen was met een op weg mr de Maria Stichting in en voerde daarbij 4»ailicht en sirene. Op het reed de wagen door v)d licht. Ze werd te laat door de 27-jarige imobiliste L.F. uit Lisse, met haar Morris Mini de Ibulance in de flank greep, ij. L.F. liep daarbij een her schudding en rugklachten Met een ambulance uit Hil- •m werd ze naar de Maria ihting vervoerd. De beman- 1 i»g van de aangereden ambu- iice bleef ongedeerd. Haar dssagier, de 55-jarige MJ.- lp. die even eerder op de alan van Rijckevorsel met 'lh fiets was aangereden door dn automobilist en daarbij lp- een gebroken been opliep, jrd met een andere ambu- jjice van de firma Eigen- Aipod naar het Haarlemse zie- Srhhuis vervoerd. ■Senge straffen De burge- jester van Isfahan en de di- iliteur voor industrie en het sjjnwezen in Isfahan zijn giste- Pti verbannen naar Gonbad bij grens met de Sowjet-Unie als omdat zij in de stad de rfjs van bakstenen hadden ver- fogd. it tweetal behoort tot de onge- %r 80 miljonairs, zakenlieden winkeliers die al waren gear ceerd op beschuldiging van ff aanwakkeren van de inflatie het maken van woekerwin- !n sinds, twee weken geleden, landelijke anti-inflatiecam- ligne was ingegaan. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze ..blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van éèn nieuwe kwartaalabonnee. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar naam: adres: woonplaats: Vrouw dood tijdens zonnebad SOUTH PLAINFIELD (UPI) Een inwoner van South Plainfield in de Amerikaanse staat New Jersey die zijn tuin inliep trof er zijn zonnebadende vrouw dood aan. Mevrouw IJnda Saverd lag op een ligstoel met kader van alumi niumfolie. Haar in bikini gehulde lichaam was „stijf en donker bruin", vertelde de politie. „Ze heeft waarschijnlijk tijdens het zonnebad een hersenbloeding gekregen," zei een politiewoordvoerder. „Iemand die zonnebaadt in een temperatuur als op zaterdag vraagt om moeilijkheden." In South Plainfield wees de termometer zaterdag 38 graden aan. Fiets van olifant met vliegtuig banden De winkelmeisjes van een schoe nenzaak in de Haagse Vene straat dachten vanmorgen even last te hebben van een fata morgana, toen ze voor de etalage het kolos sale grijze hoofd van een olifant heen en weer za gen wiegen. Toen ze echter hun ogen uitwreven, stond de olifant er nog: levensgroot. Na wat kijken in de etalage keerde het dier echter langzaam om - hij zag zijn schoen maat er zeker niet bij - en stapte op zijn fiets om weer naar zijn tent te rijden, die op het Malieveld staat. De fiets van de 4 jaar oude en drie ton wegende cir cusolifant was wel voorzien van hoogstnoodzake lijke vliegtuigban den. Om het fiets tochtje in goede banen te leiden, werd de olifanten dame Bijoya be geleid door zijn meesteres Chris tel Sembach Kro- Twee van de vijf gevangen terroristen, die door de Japanse regering zullen worden vrijgelaten in ruil voor de vijftig gijzelaars in Koeala Loempoer (Mal.) worden op het vliegveld in Tokio de trap van de DC-8 van Japan Airlines afgevoerd, nadat zij het interieur van het toestel aan een grondige inspectie hadden onderworpen. Efoven aan de trap Jun Nishikawa en onder Ka?ua Tohira. Beiden zijn geboeid. TOKIO - Een DC-8 van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL is van morgen naar de Maleisische hoofd stad Koeala Loempoer vertrokken met aan boord vijf van de zeven gevangenen van wie de vrijlating was geëist door de overvallers van het Japanse Rode Leger die vijftig men sen in Koeala Loempoer gevangen houden. Het vliegtuig heeft 48 politie functionarissen, regeringsfunctiona rissen van justitie en buitenlandse zaken aan boord. Volgens schema zou het vliegtuig vanmiddag om drie uur na een vlucht van iets meer dan zeven uren in Koeala Loempoer lan den. De overvallers zijn vannacht akkoord gegaan met het feit dat slechts vijf van de zeven gevangenen die zij ge noemd hadden naar Koeala Loëmpoer wilden. De twee mannen die niet wil den meewerken aan hun overbrenging zijn Junichi Matsuura en Hiroshi Sa- kaguchi. Mutsuura Matsuura behan deld in een inrichting voor geesteszie ken sinds hij vorig jaar een zenuwin zinking kreeg. Sakaguchi heeft de au toriteiten laten weten dat hij in eenza me opsluiting wil blijven. Hij was in 1972 gearresteerd voor zijn aandeel in de belegering van een huis in de ber gen waarbij drie mensen om het leven kwamen. Onder de vijf vrij te laten gevangenen bevindt zich Jun Nishikawa die be hoorde tot het groepje dat vorig jaar september de Franse ambassade in Den Haag bezette en de ambassadeur en enige andere personen gijzelde. Gezagvoerder van de DC-8 is de 55-ja- rige Tomio Masuko, die destijds ook leden van het Rode Leger en Arabi sche guerrillastrijders van Singapore naar Koeweit en Aden had gevlogen nadat zij een mislukte poging hadden gedaan een olieraffinaderij in Singa pore op te blazen. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft aan enkele landen gevraagd of zij de overvallers en de vrijgelatenen willen opnemen. Er is nog geen enkel positief antwoord ont vangen. Ook niet van Koeweit waar de leden van het Rode Leger naar toegebracht willen worden. Intussen wordt het geduld van de vijftig gegijzelden zwaar op de proef gesteld door de honger die ze lijden en de andere ongemakken die ze moe ten verduren. (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM Ongeveer 120 van de 220 personeelsleden van het metaalwarenbedrijf Enkes N.V. in Leidschendam moeten ontslagen worden om het bedrijf weer gezond te maken. Dat is de conclusie van het gisteren verschenen rapport over het bedrijf, dat in opdracht van de bewindvoerders van Enkes is samenge steld. De bewindvoerders verwachten door deze maatregel zelfs weer winst te gaan maken in het bedrijf. De industriebonden NW, NKV en CNV en de Unie BLHP reageerden gisteren diep verontwaardigd op de voorgestelde maatregel. Men dringt er bij de minister van economische zaken op aan meer geld beschikbaar te stellen als de nu voorgestelde vier miljoen boedelkrediet. Met nog een extra vier miljoen uitgesmeerd over een aantal jaren verwachten de bonden en de ondernemingsraad het bedrijf weer gezond te kunnen maken zonder ontslag van de ruim honderd werknemers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Met temperaturen van maar liefst 35 graden bereikte Nederland vandaag het hoog tepunt van de huidige hittegolf. De hittegolf, die heel Europa in het zonnetje zet, leidde er gisteren en vandaag toe, dat op veel scholen alleen 's ochtends les gegeven werd en dat veel ambtelijke diensten en a bedrijven tropendienst instelden. Het KNMI verwacht echter dat het morgen aanzienlijk koeler wordt, na plaatselijke onweersbuien in de komende nacht. Volgens het KNMI is het sinds 1948 niet meer voorge- il komen dat het zeven dagen achter elkaar zó mooi weer was. Gisteren werd de hoogste temperatuur gemeten p in oostelijk Brabant: 33 graden. Overal werd het boven de 30 graden, behalve in het Waddengebied, waar „maar" 25 tot 29 graden werd gemeten. In Maassluis ging gistermiddag de spoorbrug niet meer dicht. Oorzaak: uitzetting door de warmte. Badgasten D die van het strand van Hoek van Holland terugkeerden, moesten met de hoofdconducteur omlopen naar de i overkant van het water, waar een andere trein stond. 3 In het oosten van het land moesten enkele dieseïlreinen t uit de dienst worden genomen omdat het koelwater rl te warm werd. 4 De hitte heeft voor de waterleidingbedrijven nog wei- nig moeilijkheden opgeleverd. Wel moeilijkheden op de ii) Veluwe, waar de fietspaden onberijdbaar werden door j het smeltende asfalt. In Arnhem werd uit vrachtwa- I gens zand op de straten gestrooid. Grote bezoekersaan- gj tallen trokken natuurlijk de zwembaden, maar ook de 1 museums: het is er vaak heerlijk koel! h In Nijmegen ontstond een spontaan naaktstrandje. De rj politie greep niet in omdat er geen klachten waren ingediend en omdat men wel begrip voor de ontkleding a kon opbrengen. Bolsward had de pech, dat een aanvan- kelijk onvindbare lekkage de waterleiding drooglegde, i Hotels moesten ijsblokjes smelten om thee te kunnen J zetten en enkele fabrieken, o.m. een wasserij, stuurden j hun personeel naar huis. In het Moezeldal in Duitsland I bakten kampeerders hun eitjes op de gloeiende daken K van hun auto's. (Van een onzer ver slaggevers) LEIDSCHENDAM Zich niets aantrek kend van de tropi sche warmte, die ons land in haar greep houdt, is gisteravond in een flatgebouw aan de Prinses Anna- laan in Leidschen dam spontaan de centrale blokverwar ming op volle toeren gaan branden. Om streeks elf uur werd dit ontdekt, door de verbaasde bewoners, die onmiddellijk de huismeester wilden waarschuwen, maar deze niet thuistrof- fen. De gealarmeerde pohtie waarschuwde op haar beurt de brandweer en het plaatselijk lichtbe- drijf. Zij slaagden er echter niet in het ap paraat te temmen. Dat moest uiteinde lijk gebeuren door een monteur van de zaak, die de verwar ming er destijds had geplaatst.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1