Aanhang PSV koos met overweldigende zaterdag meerderheid voor spelen op SUCCES VOOR BLOK IN JUNIOREN STRIJD Hitte verdreef sommige spelers voortijdig Stadion bij voorbaat al bijna uitverkocht Zeilen om wereldtitels Roger Edgerton kienste zeiler in catamaran Baard eraf en Coan werd 's werelds snelste zwemmer Krachtzetten bracht Clerc alleen aan kop (rilNSDAG 5 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11. lips wil wel een groot deel inves teren, maar is niet bereid alles te betalen. Voorts staan voetbal tribunes bij de civieltechnische dienst van Den Bosch nog niet op de bouwlijst, en dan te be denken dat in deze tijd van werkloosheid een kleine hon derd bouwvakkers een jaar lang arbeid verschaft zou kunnen worden. In sommige opzichten blijft men in Nederland te for meel denken". Sterke PSV, dat vijf nieuwelingen in de selectie heeft opgenomen (de Engelsman Deacy, Poortvliet, Van Engelen, Stevens en Fran cois) heeft ditmaal een wat an der oefenschema gevolgd dan vorig jaar. Trainer Kees Rij vers: „Toen werkten we een he le serie duels tegen amateur clubs af. Nu hebben we bewust voor sterke tegenstanders geko zen. Daardoor willen we zo snel mogelijk in een goed ritme ko men om de competitie fel van start te kunnen gaan". Na duels tegen onder meer Hertha BSC en RWD Molenbeek volgt don derdag een wedstrijd tegen An- derlecht in het kader van het jubileumtoernooi van NEC. PSV is deze zomer slechts twee spelers kwijt geraakt: Nord- quist, die naar Zweden is terug gekeerd, en Kemper, die zijn carrière beëindigde. Over het lot van Bengt Schmidt Hansen be staat nog onzekerheid. Rijvers: „De meeste spelers zijn geble ven op basis van de landstitel. De selectie is aangevuld met enkele jeugdige talenten. We hebben goede hoop met succes te kunnen blijven meedraaien". Bondscoach George Knobel heeft de laatste maanden geen besprekingen meer gevoerd met de leiders van PSV over het afstaan van spelers voor het Nederlands elftal, in het verle den nog wel eens een teer punt Van Gelder: „We stellen ons vol ledig positief op tegenover het afstaan van spelers voor zowel het a-elftal als jong-Oranje. Daar behoeft geen twijfel over te bestaan". Te dure Bengt Schmidt Han- 'Po sen Hi ^Schmidt Hansen tote duur voor ""FC Den Haag (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Bengt Schmidt Hansen, de Deen- se rechterspits van PSV, l die na een langdurige bles- I sure-periode toch weer een I contract kreeg aangeboden, weigerde. Hij vond zijn sa- laris en de secundaire voor- 1 waarden te laag. PSV heeft I met diverse verenigingen Yn onderhandelingen gevoerd e' om de Deen te transfereren nT^ maar voor alle clubs waren 5 zijn eisen te hoog. Ook voor FC Den Haag, dat zich vo rige week aandiende als ge- gadigde maar eveneens schrok van hetgeen Sch- i midt Hansen eiste. Momen- teel is de Deen in zijn ge- boorteland, waar hij wel- licht voor een amateurclub gaat spelen. Zo niet, dan I houdt PSV een optie op hem en kan een transferbe drag worden geclaimd als j hij weer betaald voetbal zou gaan spelen. Eindhoven Landskampioen PSV wil het komende seizoen zo veel mogelijk competitie wedstrijden op eigen terrein op zaterdagavond spelen. „We heb ben een enquete onder de be zoekers gehouden", aldus mana ger Ben van Gelder gisteren tijdens een „ontvangst" op de trainingsvelden aan de Wel- schapsedijk in Eindhoven, „en die heeft uitgewezen dat een overweldigende meerderheid van eenentachtig procent het liefst de duels zaterdagavond om 20.00 uur gepland ziet. Ne gen procent gaf de voorkeur aan 18.00 uur, drie procent wen ste dat op vrijdagavond wordt gespeeld en slechts zeven pro cent koos voor de zondagmid dag. Ik dacht zo dat de uitslag van die enquete wel duidelijk is". PSV speelt inderdaad de eerste twee thuiswedstrijden voor de eredivisie op een zater dagavond, op 16 augustus tegen MW en veertien dagen later tegen FC Twente. Daartussen door is dan op zondagmiddag 24 augustus de stedelijke derby bij nieuweling Eindhoven. In het zo succesvol verlopen sei zoen 1974/1975 kwamen gemid deld 17.500 toeschouwers naar de competitiewedstrijden van PSV. Vijf jaar geleden was dat nog 10.000. Ook de verkoop van het aantal seizoenkaarten be reikte een mijlpaal. Gisteroch tend werd juist het getal twaalf duizend bereikt, wat betekent dat alle zitplaatsen zullen zijn uitverkocht Met een stadionca paciteit van twintigduizend plaatsen en een vaste reserver ing van tweeduizend kaarten van de supporters van de tegen stander betekent dit dat er per wedstrijd nog ongeveer zesdui zend toegangsbewijzen te koop zullen zijn, alleen staanplaatsen. De vernieuwing van de hoofdtri bune (en uitbreiding van de ca paciteit naar 28.000 bezoekers) staat al geruime tijd op het ver langlijstje van PSV. „Maar ook dit jaar kunnen we er nog niet aan beginnen", aldus Van Gel der. „Ten eerste is er een zeer groot bedrag mee gemoeid. Phi- PSV raakte slechts twee spelers kwijt (Nordquist terug naar Zweden en Kemper gestopt) en weet nog niet wat er met Schmidt Hansen gaat gebeuren. Maar het is zeker van deze aanwinsten, verenigd rondom trainer Kees Rijvers. V.l.n.r. de Engelsman Nick Deacy, Ton van Engelen, Jan Poortvliet, Huub Stevens en Guy Francois. Sneekweek NEEK Op de derde dag van e Sneekweek is de wedstrijd l de 16 m2-klasse begonnen lissen Holland, Friesland, Iverijssel en Groningen. De (olland-FriesIandwedstrijd in e Regenboogklasse begint van- uj de teamwedstrijd in de 16 l2-klasse heeft Friesland de lei- ik ing genomen met 32,50 pnt., er[olland is tweede met 40.50 pnt, verijssel derde met 72 pnt en koningen laatste met 87 pnt. al n. Juitser leidt bij 3lympiajollen KONINGEN Op het Zuid- lardermeer zijn gisteren de jedstrijden begonnen om het suropees kampioenschap in de Wympiajollenklasse. Aan de in ptaal zeven races doen twëeen- estig schepen mee, uit Neder- and (40), West Duitsland (19) en twitserland (3). Na twee races [eeft de Duitser Roland Franz- Siann de leiding met 5,7 pnt 'oor Wiebe Beekhof en Peter lan Wamel. Tips voor Duindigt Van onze paardesportmede- werker) )EN HAAG Tips voor de jennen en draverijen morgen middag op de Wassenaarse ren- >aan Duindigt. Eerste start half Irie. 5RASEMPRIJS Nerva, Marna- nia en Mures j; jtlWALLPRIJS High Society, Erizka en Albatros; llELTERPRIJS Larry, Karei lelwin en Lord Carlos; AAGPRIJS Ottilia S, Olafski tenska en Olbert D; POPULAIRPRIJS Danish De- jght, Goldkrans en Oakridge; IVESTEINDERPRIJS Netzer Spencer, Nova Zembla en Mel- jhior; fLUESSENPRIJS Mustang B, Laura van Zelda en Larina T; WEEN OF LOVE-PRIJS Aunt lulia, Seinte Nitouche en Pa- Irick; Admiral's Cup COWES De Duitse jachten hebben bij de tweede wedstrijd, die telt voor de strijd om de Admiral's Cup, de achterstand van zes punten op de Verenigde Staten goedgemaakt en zelfs een voorsprong genomen van zes punten. De „Inshore-race" over dertig zeemijlen werd gewonnen door het Argentijnse jacht Red Rock met een berekende tijd van 6.21.07. De uitslag was verder: 2. Yeoman (GB) berekende tijd 6.21.58; 3. Robin (VS) 6.22.18; 4. Pinta (W.Dld) 6.23.21; 5: Rubin (W.Dld) 6.24.07; 14. Stanfast (Ned) 6.30.33; 21. Easy Rider (Ned) 6.33.03, 44. Goodwin (Ned) 6.44.24. Er wordt hard gewerkt aan boord van de schepen die deelnemen aan de strijd om de Admiral's Cup. Blijkens de woorden ..Flying Dutchman" op de rug van een van de opvarenden, moet dit een Nederlands jacht zijn, ondanks de stuurman met de cowboyhoed. CHICAGO De Nederlander Heike Blok is met zijn H-14 op het Michigan- meer bij Chicago als tweede geëindigd in de eerste race voor de strijd om de wereldtitel zeilen in de Solingklasse. Eerste werd de Amerikaan Wiliam Bu- chan, in 1961 en 1970 wereldkampioen in de Starklasse. Hij had een voorsprong van bijna twee honderd meter -op zijn landgenoot Bud Meiges, die later echter werd gediskwali ficeerd. Hij zou te vroeg van start zijn gegaan. Die start verliep overigens ver warrend. De deelnemers (meer dan zestig boten) hadden ruim drie uur nodig voor het traject van zestien kilometer. De an dere Nederlandse zeilers (Geert Bakker en Tinus Roozendaal) finishten niet bij de eerste vijfentwintig. De uitslag van de eerste race was: 1. William Buchan (VS), 2. Heike Blok (Ned.), 3. Kennth Young (VS), 4. Charles Camps (VS), 5. Ricardo Jensen (Den), 6. Eduardo de Sousa Remos (Bra), 7. Matti Jokinen (Fin), 8. Richard Sterns (VS), 9. Gastao Brun (Bra), 10. John Kolius (VS). Fred Imhoff werd op het Eriemeer bij- Buffalo in de staat New York in de derde race voor het wereldkampioenschap zei len in de Flying Dutchmanklasse negen de. Guus Bierman werd tiende. Imhoff klom door dit resultaat naar de zesde plaats in de algemene rangschik king. Leider is de Westduitser Diesch, die in de derde race tweede werd achter de Fransman Pajot (tweede in het klasse ment). De gebroeders Vollebrengt komen in het klassement niet bij de eerste tien Stand: 1. Diesch (WD1) 14,4 pnt., 2. Pajot (Fra) 23, 3. Bilger (NwZ) 24,7, 4. Wilmot (Aus) 28, 5. Seidl (Oos) 28,7, 6. Imhoff (Ned.) 45.—. De Amerikaanse zeiler Bob Whitehurst heeft gisteren op het IJsselmeer bij Me- demblik ook de tweede wedstrijd voor het wereldkampioenschap in de 420-klas- se gewonnen. Whitehurst, die zondag al de eerste wed strijd met machtsvertoon had gewonnen, ging ook dit keer met een voorsprong van ruim zes minuten op nummer twee, de Fransman Russo, over de eindstreep. De uitslag is: 1. Whitehurst (VS), 2. Russo (Fra), 3. Chourgnoz (Fra), 4. Ambram (Isr), 5. Perkins (Gbr.), 6. Arnold (Aus) en voorts de Nederlanders 8. Carels, 10. Van Vianen, 27. Valk, 28. De Koning, 38. Bideau, 43. De Zeeuw, 45. Slotboom, 48. Van de Elshout jr., 49. Postma, 53. La Rivière, 56. Veldman, 58. Steenhuis. De eerste dag van de wereldkampioen schappen zeilen voor junioren in de Vau- rienklasse voor Radolfzell is in een dub bele Nederlandse overwinning geëindigd. De gebroeders Van Bladel wonnen giste ren de eerste race, van een totaal van zes, voor hun landgenoten Van Walt- meyer en Van der Wal. Derde werden de Fransen Babin/Leyris. j (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Roger Ed gerton heeft zich gisteren, op de 'laatste dag van de Europese kampioenschappen Catamaran type Swift niet meer laten ver rassen. De Engelsman, die gis teren startte met een enorme voorsprong, voelde zich onder de moeilijke omstandigheden (weinig wind die bovendien al le kanten uit draaide) uitste kend thuis. Zelfs de tumultueus verlopen ochtendrace kon hem biet uit het veld slaan. Die ochtendrace kenmerkte zich door een groot aantal diskwali ficaties, te wijten aan een „spraakverwarring". De Engelse deelnemers hadden bij de par- koersbeschrijving iets verkeerd begrepen. Het bracht hen in een verkeerde baan, het voorbeeld dat door Adriaan Zwolsman, winnaar van de laatste race, werd gevolgd. „Ik zat achter de leiders aan en zeilde automa tisch verkeerd". Zijn landgenoot Cees de Gier profiteerde van de diskwalificaties, die aardver schuivingen in het algemeen klassement teweeg bracht. Dankzij de overwinning in de eerste race die nu voor hem was, werd hij met een tweede plaats de beste Nederlander in het eindklassement. Zonder Ro ger Edgerton te bedreigen. Adriaan Zwolsman: „Hij zeilde kien en heeft overtuigend ge wonnen". Eindklassement: 1. Roger Ed gerton (GB), 2. Cees de Gier (Ned.), 3. Nero Völmke (W-Dld.), 4. Adriaan Zwolsman (Ned.), 5. Nico de Rooy (Ned.). Vreugdesprong van de Engelsman Roger Edgerton, Europees kampioen catamaran met rechts Cees de Gier: duimpje op, kien gezeild. FORT LAUDERDALE Wereldkampioen Andy Coan (VS) is thans ook de snelste zwemmer ter wereld. Acht dagen na zijn succes in Cal! verbe terde de 17-jarige Amerikaan in zijn woonplaats Fort Lauderdale (Florida) het wereldrecord op de 100 meter vrije slag met éénhonderdste seconde tot 51.11 seconden. Zijn landgenoot James Montgomery was sinds 21 juni van dit jaar recordhouder met 51.12 seconden. Voordien had de zevenvoudige Olympische kam pioen Mark Spitz zich drie jaar lang in het bezit dit meest begeerde herenrecord mogen ver heugen (51.22). De tengere, wat slungelachtig aandoende, Coan was bij de wereldkampioenschappen voor de Ame rikaanse ploegleiding een „zekere" waar het een verbetering van het wereldrecord betrof. Daar slaagde hij echter niet. Hij mocht blij zijn dat hij de Rus Vladimir Boere nog juist voor kon blijven (51.25 tegen 51.30). Voor de wedstrijd in Fort Lauderdale had Coan zijn beginnend baardje afgeschoren om harder te gaan. Desondanks verwachtte hij geen toppresta tie. Daarin geloofde wel zijn trainer Jack Nelson: „Coan is de snelste zwemmer ter wereld. Zijn mogelijkheden zijn onbeperkt Hij zal de eerste zijn die de 50-secondengrens op de 100 meter doorbreekt". Tennistoernooi Roomburg LEIDEN De eerste dag van de strijd om het ,Open Leidse Tenniskampioenschap', beter bekend als het Roomburgtoer- nooi, viel ditmaal niet in het water. Integendeel, voor Neder land exorbitant hoge temperatu ren zorgden ervoor dat de start ditmaal in het teken stond van .zweten en nog eens zweten', van mensen die het na de eerste games al niet meer .hadden', van spelers die het na de eerste set volkomen lieten afweten. En van degenen die de partij ge woonweg .verloren' lieten ver klaren, omdat zij dichterbij een zonnesteek waren dan bij partij- verlies. Geknokt werd er overigens to ch. Er lopen nu eenmaal altijd spelers rond die, vlak voor de strijd om de Nederlandse titels, willen uitblinken. Eén van hen was Onno Panman. Roomburg geldt al vanouds als een laatste test om eikaars krachten te tes ten. Gerard Scholtes is een spe ler die al een tijdje meeloopt in het vaderlandse tenniswereldje, maar de jonge Panman wilde wel eens zien wat ,dat state ment' nu eigenlijk voorstelde.' Hitte of geen hitte, hij ging te keer als een bezetene en Schol tes had het er maar wat moei lijk mee, verloor zelfs de eerste set met 6-3, maar overwon daar na zichzelf (of liever de thermo meter) en claimde de voortzet ting met dezelfde cijfers. In de beslissende set moest Scholtes tot het uiterste gaan om zich de agressieve Panman van het lijf te houden. Pas bij 9-7 kon hij triomfantelijk de hand omhoog steken, terwijl zijn jeugdige te genstander zijn woede koelde op het racket. Het hielp hem weinig; een bemoedigend schou derklopje was zijn deel. Martin Koek moest ook aantre den, maar hij maakte het, ook al vanwege de warmte, erg kort. Steunend en zuchtend probeer de tegenstander Luyk het tempo te volgen, evenwel zonder resul taat, want in twee sets werd hij van het gravel geveegd. Eveneens in de A-groep maakte Piet Vaarties het zich onnodig lastig tegen Rob van der Horst. In dit geval speelde de tempera tuur beide spelers parten, want geen van dit duo wenste van de achterlijn te wijken. Een saaie, bijna in slow-motion gespeelde* partij derhalve, die door Vaar ties in drie sets werd binnenge haald: 4-6, 6-4, 6-3. Favorieten als Loek Sanders, Paul van Min, Jan Hordijk en Fred Hemmes kwamen nog niet binnen de. lijnen. In de B-groep bereikte favoriet Bram Madera gemakkelijk de derde ronde door Bakker met 6-2, 6-1 ver achter zich te laten. Kuyper kwam even ver door een simpele zege op E. Sanders: 6-1, 6-4. Vandaag, wanneer de favorieten aan bod komen, zou het nog warmer zijn Ad van Kaam HOOGEZAND-SAPPEMEER - Na de zevende ronde van het internationale KSH-damtoer- nooi heeft Rob Clerc gisteren alleen de leiding genomen door een overwinning op medekoplo per Paul Germain. In dit belangrijke treffen zag het er aanvankelijk niet naar uit dat er een positieve beslissing zou vallen. Na een strijd van wisselende spelsystemen, waar in beide spelers nogal op af stand opereerden, kreeg Clerc in een twaalf-om-twaalf-positie het centrum onder controle. Hij bouwde dit langzaam maar ze ker uit tot een zeer sterke cen trumpositie, waarbij Germain het zwaar te verduren kreeg. In een vrijwel verloren stand ge raakte de Haitiaan nog in hevi ge tijdnood en zag geen uit komst meer. Met enkele kracht- zetten besliste Clerc de partij. Dit was de eerste ronde waarin alle partijen tot een beslissing kwamen. Wiersma bleef als een schaduw volgen door een zege op Gagnon, die het lang volhield maar ten lange leste toch moest zwichten voor het superieure positiespel van de Nederlandse kampioen. Ook De Ruiter bleef bij door een overwinning op Waldring, die tegen het einde van de partij door materiaalof fer remise trachtte te bereiken. Door een fraaie rondslag maak te De Ruiter aan alle illusies een einde. Verpoest overzag in het midden spel een combinatie tegen Mos- tovoy, die later het geluk weder om aan zijn zijde kreeg. In zijn poging om in een. heel voordeli ge positie een en ander nog scherper te stellen liep de Belgi sche kampioen in een eenvoudi ge combinatie. Jansen behield de aansluiting met de kopgroep. Hij versloeg Gichet met zuiver positionele wapenen. Schotanus zag zijn aanval goed afgestopt door Nimby en kwam in een eindspel met twee stukken min der niet meer tot remise. Ook de man uit Zaire behield hier mee de aansluiting. In de hoofdgroep blijft de Suri namer Overman nog steeds on bedreigd aan de leiding. Uitslagen zevende ronde: Eregroep: Mostovoy (Fra>—Verpoest (Bel) 2—0, Wiersma (Ned)Gagnon (Can) 20, Germain (Ned>—Clerc (Ned) 0—2, Schotanus (Ned)—Nimbi (Zai) 0—2, Waldring (Sur>—De Ruiter (Ned) 0—2, Guichet (Hai)Jansen (Ned) 0-2. Stand na zeven ronden: 1. Clerc 11 punten, 2. Wiersma, de Ruiter 10, 4. Jansen, Germain, Nimbi 9, 7. Ver poest, Waldring 6. 9. Mostovoy, Scho tanus 5, 11. Guichet 4, 12. Gagnon 1. Hoofdgroep: Comtois (Can)Van Vloten (Ned) 11, Overman (Sur) Mensonides (Ned) 11, Robillard (Hai)Picard (Bel) 20, Van Wester- loo (Ned)Graas (Ned) 20, Sangare (Ivoorkust)Badiaii (Ita) 11. Span- jer (Ned)Visser (Ned) 02. Stand: 1. Overman 12 punten, 2. Mensonides, Robillard 10, 4. Visser, Van Vloten 9, 6. Van Westerloo, Spanjer, Badiaii 7. 9. Sangare, Graas 4, 11. Comtois 3,12. Picard 2. Jeugdgroep: DollekampSchippers 0—2, Van Aalten—Werkman 11, Keizer—Van Leeuwen 0—2. Stokke- 1Van der Wal 02, Brouwers Scholma 2—0, Hosper—Schuitema 0-2. Stand: 1. Brouwers, van Leeuwen, van der Wal 10 punten uit zeven wedstrijden, 4. Schippers 9 uit 5.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11