STRIJD IN ANGOLA WORDT EEN FRONTENOORLOG Castro geeft VS-Senaat dossier met aanslagen CeidocSourant Carvalho voor harde lijn tegen oppositie Portugal POLITIE ROTTERDAM DEED INVALLEN ,,Ik kon er nachten niet van slap en Gevaarlijke insecticiden zeer beperkt gebruikt Stieren doodden bejaarde '5 DONDERDAG 31 JULI 1975 LEIDS_E COURANT PAGINA 9 LOEANDA (AP) De gevech ten tussen de twee rivalen, de bevrijdingsbewegingen FNLA (pro-westers) en MPLA (Mar xistisch), gaan volgens waar nemers meer en meer lijken op een conventionele oorlog die zich thans voltrekt op vas te fronten. Van Portugese militaire zijde is gisteravond het eerst mel ding gemaakt van gevechten te Novo Redondo, een haven stadje waar ook veel wegen samenkomen en dat een 325 kilometer ten zuiden van Loeanda ligt. Gisteren is in diplomatieke kringen te Loeanda vernomen dat de strijd nu ook is ont brand op 65 km ten noorden van Novo Redondo, en wel te Porto Amboim dat ligt aan de nieuwe kustweg die naar Loeanda voert. Voorts is er strijd gemeld te Gabela, een 90 km ten noord oosten van Novo Redondo, dat ligt langs een weg die leidt naar de voornaamste koffie- streken in het zuiden van het land. Volgens nog niet bevestigde berichten hebben troepen van de FNLA de stad Malanga, 430 km ten oosten van Loeanda bezet maar dat gebied zou evenwel nagenoeg geheel zijn omsingeld door eenheden van de MPLA. Een gestaag groter wordende stroom vluchtelingen uit An gola trekt de grens tussen An gola en Zuid-West Afrika over. De meeste van hen hebben maar een klein deel van hun bezittingen bij zich. Functionarissen hebben ver klaard dat wekelijks 100 tot 200 Angolezen naar Zuid-West Afrika komen. Zij ontkenden berichten als zou het vluchte- lingenleger inmiddels tot 30.000 zijn aangegroeid. Els Rötgers met haar „Spaanse herder" Hertha en op haar schoot het laatste van de tien puppies, dat inmiddels ook al een nieuw tehuis heeft gevonden. Reis naar Spanje om zwerfhond op te halen (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER „Nachten kon ik er niet van slapen. Steeds weer zag ik dat hondje met die etterende zweer in zijn hals en ik dacht: als je nou een echte dierenvriendin bent dan rijd je naar Spanje en dan haal je dat beestje op". Alweer helemaal vrolijk vertelt Els Rutgers (29) in haar gezellige woning het verhaal dat pas deze week in het nieuws is gekomen De voorlichtingsmedewerkster uit Den Helder nam een aparte week vakantie op om in haar eentje een zwerfhond in Spanje op te halen. Samen met haar man was ze begin mei in Benidorm op vakantie en al op de eerste dag van hun verblijf kwam bij de bungalow een scharminkelige hond die duidelijk op eten uit was. Toen Els ontdekte dat het dier een grote wond in de nek had, ging ze er mee naar de dierenarts om het te laten behandelen en injecties te geven. Toen al had ze in stilte besloten de hond mee naar Holland te nemen, maar dat liep uit op een desillusie. De benodigde injecties waren te kort geleden gegeven en de uitvoer van de hond was daardoor niet mogelijk. „Ik kon er thuis niet van slapen. Steeds weer zag ik die trouwe hondenogen voor me net alsof ze zeiden: laat je me nou in de steek?" Ze besloot nog een week vakantie te nemen en racete over de autobanen naar Benidorm. „Bij aankomst in het bungalowpark zag ik Hertha meteen. Hij herkende me direct. En ik maar huilen, ik had het niet meer". Na acht dagen kocht ze de hond meenemen en het dier heeft de familie inmiddels verblijd met tien jongen, die allen een verschillende vader hebben; zoiets is bij honden mogelijk. „Ik wilde het eerst buiten de krant houden, maar als je leest dat zoveel mensen hun honden in de vakantietijd buiten de deur zetten, dan is het misschien wel goed dat de mensen ook dit eens lezen." Onzekere werkgelegenheid UITSPRAKEN VAN binnen- en buitenlandse economen van naam leiden eigenlijk maar tot één conclusie: er valt geen enkele garantie te geven op een herstel van de wereldeconomie in 1976. Vanwege zijn kwetsbare positie grote afhankelijkheid van grondstoffen en afzet komt daar voor Nederland dan nog een extra portie onzekerheid bij. Met des te meer klem herhalen we daarom een oude vraag: is er voör en door de Nederlandse regering niet meer zekerheid te krijgen over het verloop van de werkgelegenheid in de naaste toekomst? Zelfs in de komkommerweken van het vakantieseizoen gaat er vrijwel geen dag voorbij, of kranten brengen berichten die voorspellen dat hier en daar in het bedrijfsleven reorganisaties onontkoombaar zijn, dat er ontslagen moeten vallen of in elk geval vertrekkende arbeidskrachten niet vervangen zullen worden. DAARNAAST ZIJN ER OOK bedrijven in en buiten de industriële sector waar het perspectief minder somber is, maar ook voor dit deel van het bedrijfsleven ontbreekt een betrouwbaar overzicht En zonder dit beeld moet de sociaal-economische politiek die het kabinet-Den Uyl voor 1976 gaat afronden de werkgelegen- heidspolitiek in het bijzonder een beleid van „de natte vinger" worden. Zonder betrouwbare gegevens over de verwachte werkgelegenheid wordt wat de regering rond haar fiscaal beleid, haar uitgaven en inkomstenramingen globaal op Prinsjesdag gaat zeggen inzake de ruimte voor loonsverhogingen en uitbreiding van de sociale zekerheid, een slag in de lucht EN MET ALLE RESPECT voor andere pijlen welke het kabinet op zijn boog heeft staan, momenteel is de werkgelegenheid in Nederland de meest brandende kwestie; van de oplossing hiervan hangen op langere termijn ook de kansen op realisering van andere urgente punten af. Weeroverzicht Een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden breidt zich via Schotland uit in de richting van Scandinavië. Boven Zuid-Europa blijft de luchtdruk laag. Nederland bevindt zich hierdoor in een noordoostelijke stroming. In deze stroming trekt een zwak koufront via de Noordzee naar het vasteland. Morgen zal er dan ook meer bewolking zijn met lagere temperaturen dan vandaag. Het blijft echter droog. Vandaag was het in vrij wel geheel Europa warm en droog. In Zuid-Europa kwam plaatselijk onweer voor. Vooruitzichten voor zaterdag: aanhoudend droog en zonnig, maar minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12 Min. temp: omstreeks 13 graden. Max. temp. omstreeks 24 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. ■SP (Van! een onzer verslaggevers) WASHINGTON Twee recen telijk in de VS verboden insec ticiden, namelijk heptachloor en chloordaan, worden in Ne derland nog slechts op zeer be perkte schaal gebruikt. Heptachloor alleen nog maar bij de bestrijding van een zeer schadelijke keversoort bij- de teelt van aardbeien en in boom kwekerijen omdat geen enkel ander bestrijdingsmiddel af doende is en chloordaan in zeer lage concentraties bij de bestrij ding van mieren. Een onderzoek in de VS heeft aangetoond dat in de lichaamsweefsels van meer dan 97 pet van de onder zochte Amerikanen resten van deze insecticiden aanwezig zijn. Beide insecticiden zouden kan kerverwekkend zijn. WASHINGTON (UPI) De kingen met Castro aanknoopte, de CIA werkte, gaf gisteren bij- premier van Cuba, Fidel Castro, In het dossier, aldus Anderson, zonderheden over een komplot heeft een dossier ter beschik- verklaart Castro dat de eerste waarbij met de maffia werd sa- king gesteld van de Amerikaan- plannen om hem te vermoorden mengewerkt orti premier Castro se Senaat dat bijzonderheden dateren uit 1959. In 1971 steunde te vergiftigen, bevat over verscheidene pogin- de CIA een samenzwering om Nadat hij wa£ gehoord door de gen van de CIA hem te ver- hem tijdens een bezoek aan Chi- senaatscommissie die de gangen moorden. li uit de weg te ruimen. In een van de CIA onderzoekt zei Ma- De Amerikaanse journalist Jack televisiecamera zou een vuurwa- heu tegenoverjournalisten, dat Anderson maakte gisteren voor pen verborgen worden waarmee hij in 1960 was benaderd door de televisie bekend dat Castro de premier tijdens een perscon- een functionaris van de CIA, het dossier heeft meegegeven ferentie gedood moest worden, een zekere James O'Connell. aan senator George McGovern, De man die de moord moest Deze had hem gezegd dat Ca- die het zal overhandigen aan de plegen liet echter verstek gaan, stro uit de weg geruimd moest senaatscommissie van onder- ornaat, zegt Castro, er geen ma- worden in verband met de voor- zoek naar de gedragingen van nier te bedenken was hoe hij na genomen invasie op Cuba. De de CIA. zijn daad zou kunnen ontsnap- CIA-functionaris zei dat Maheu McGovern bezocht enkele pen. contact moest ophemen met zijn maanden geleden Cuba, waar Robert Maheu, een voormalig vriend, John Roselli, een be- hij vriendschappelijke betrek- FBI-agent die nu en dan voor rucht onderwereldfiguur. Sanering bij vleeswarenin- dustrie kost 700 man UTRECHT (ANP) Volgens een eerste raming binnen het produktschap voor Vee en Vlees zal de herstructurering van zeven vleesverwerkende bedrijven een inkrimping van totaal 709 arbeidsplaatsen met zich meebrengen. Een commissie van wijze man nen zal worden verzocht een bindende uitspraak te doen over de sociale begeleidingsregeling voor werknemers die getroffen worden door de saneringsmaat regelen. De zeven bedrijven zijn in moeilijkheden gekomen door de sterke terugloop van de ham- menexport naar de Verenigde Staten. Twee weken geleden liepen de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers over de inhoud van de sociale begelei dingsregeling vast, ook in het produktschap. In het produktschap voor Vee en Vlees werd toen voorgesteld een driehoofdige commissie van wijze mannen een bindende re geling te laten vaststellen vóór 1 september aanstaande. Nieuwe Hasj-express onder zware controle HANNOVER (DPA) - Douane beambten aan de Duits-Neder landse grens vinden steeds va ker verdovende middelen in de bagage van reizigers. Vooral let ten zij op inzittenden van de trein Amsterdam-Kopenhagen, de hasj-express. Hard drugs hebben een groeiend aandeel in de buit De betrokken douaniers hebben in de eerste zes maanden van dit jaar 31 kilogram hasjiesj, l.s.d. voor 1.120 en heroïne voor 6.000 trips, opium en andere middelen ter waarde van 300.000 Duitse mark (ruim 300.000 gulden) in beslag geno men. Tegen 272 personen werd een gerechtelijk onderzoek inge steld, van wie 112 voorlopig worden vastgehouden. LISSABON (AP) Brigadier-generaal Otelo de Car valho, lid van het driemanschap dat de macht in Portugal in handen heeft gekregen, heeft gisteren na zijn terugkeer uit Cuba verklaard dat de Portugese strijdkrachten strenge maatregelen moeten nemen tegen regeringsvijandige meningen in het land. Volgens Carvalho wordt het zo De generaal noemde de socialis- langzamerhand onmogelijk om een linkse Portugese omwente ling teweeg te brengen met vreedzame middelen. „Ik heb eens gezegd dat we contra-revo lutionairen niet in de arena moeten zetten", zo zei Carvalho in een gesprek met journalisten, „maar nu vind ik dat we dat wel moeten doen". Hij liet doorsche meren dat arrestaties en zuiver ingen binnen de strijdkrachten in de toekomst tot de mogelijk heden behoren. Ik denk dat de beweging van de strijdkrachten bereid is een zeer harde lijn te gaan volgen, iets wat we tot dusver vermeden hebben. De 38-jarige militaire leider, die 15 maanden geleden deelnam aan de omverwerping van het vroegere rechtse bewind, prees de Cubaanse revolutie en de Cubaanse leider premier Fidel Castro. Hij voegde eraan toe dat Portugal binnenkort hulp van Cuba zal krijgen. Hoewel velen hem beschouwen als de gene raal die de sterke man in het driemanschap gaat worden, heeft Carvalho verklaard dat hij geen leider wil worden. Wel ver klaarde hij een leidersrol te zul len accepteren indien men daar op zou aandringen. In antwoord op vragen over de golf van anti communistisch geweld in Portu gal gaf hij te kennen dat de militaire veiligheidsdienst COP- CON maatregelen zal nemen. tische partij de krachtigste vij and van de revolutie. Carvalho zei dat hij altijd een vriend van de socialistische leider Mario Soares is geweest en dat hij binnenkort een open gesprek met hem zal voeren. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft gisteravond invallen gedaan in twee grote illegale gokclubs. Het waren de Sporting Club in het Centrum en de Diamond Club in de villawijk Hillegersberg. In de eerste club werden zes man personeel en zeven spelers gearresteerd; in de Diamond Club elf personeelsleden en negen spelers. In totaal nam de politie enkele tienduizenden guldens in beslag. Bij de twee invallen waren ongeveer 60 politiea genten betrokkea Het was de derde keer binnen acht dagen dat de Rotterdamse politie optrad 1153 tegen illegale casino's. Vorige week woensdag overviel men een club in Hoek van Holland. Volgens de officier van justitie zijn de invallen bedoeld om een eind te maken aan de activiteiten van deze casino-exploitanten en een waarschuwing aan andere. „De clubs die nu nog draaien zijn gewaarschuwd: sluiten of..." aldus de officier. Een hele tijd is het rustig geweest aan het casinofront, maar onlangs kreeg de politie folders in handen waarin de heropening van de clubs werd aange kondigd. In de Sporting Club was het de tweede maal dat de politie massaal op bezoek kwam. normen tegemoetko- studiekosten DEN HAAG (ANP) Het ma ximale bedrag voor de tege moetkoming in de directe stu diekosten (boeken en leermid delen) is voor het schooljaar 1975-1976 met 20 gulden ver hoogd tot 300 gulden. De tegemoetkoming in de reis kosten voor thuiswonende kin deren is verhoogd van 750 tot, 810 gulden. Uitwonende kinde ren kunnen een tegemoetko ming krijgen in de meerkosten van het uitwonend zijn tot een maximum 2380 gulden per jaar, tegen 2180 gulden vorig jaar. De tegemoetkomingen worden toe gekend aan de ouders. Deze bij dragen beïnvloeden het recht van de ouders op kinderbijslag en kinderaftrek niet Aldus blijkt uit een brief van staatsse cretaris Klein (onderwijs en we tenschappen) aan de Tweede Kamer. Generaal Otelo Saraiva de Carvalho, lid van het Portugese militaire triumviraat is gisteren van een bezoek aan Cuba in Lissabon teruggekeerd. Op het vliegveld van de Portugese luchthaven werd hij verwelkomd door de leider van de communistische partij in Portugal, Salvaro Cunhal (rechts). LUDENSCHEID, (AP) Zes jonge stieren hebben enige da gen geleden een 76-jarige man gedood, die op hun weiland pad destoelen aan het zoeken was, zo heeft de politie van het indus triestadje Lïldenscheid woens dag bekend gemaakt. De stieren vielen de man aan nadat hij zijn schoenen in de modder had verloren en vast was komen te zitten aan het hek van prikkeldraad dat om het weiland heenstond. Onveilig hotel iop Majorca moet sluiten PALMA (Reuter) Een hotel in het vakantie-oord Palma Nova bij Palma, de hoofdstad van het baleareneiland Majorca, heeft opdracht gekregen te sluiten na klachten van toeristen dat het onveilig is. Dit hebben plaatse lijke functionarissen woensdag meegedeeld. Ongeveer 350 toeristen, onder wie veel Britten, zijn naar ande re hotels overgebracht. De be drijfsleider van hotel Carrousel kon desgevraagd niet de vereis te veiligheidscertificaten e.d. produceren. De toeristen hadden er over ge klaagd dat er 's nachts ramen neerkwamen, scheuren in de muren zaten en kakkerlakken rondkropen. X3 Op de Plaine-Morte gletscher in Zwitser land. op een hoogte van 3000 meter is een zomerschool voor skiën geopend. Initia tiefnemers zijn de Zwit serse cross-country kampioenen Wisel en Fred Kalin. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9