deTijd In Helsinki veel woorden over vrede essola HP Gowon betuigt steun aan nieuwe regering Ex-premier getuigt in proces Athene msmatis e VARA en Portugal alom aanwezig de^^ENE VEEL CONTACTEN IN WANDELGANGEN het heerlijkste toetje, één brok gezondheid Veel regen en kou verwacht door mode-ontwerpers in snikheet Parijs DONDERDAG 31 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ATHENE (UPI) - Bij de her- vatting van het proces in Athe ne tegen 20 leiders van het mili- Pseudo-agent zaait paniek in Leeuwarden LEEUWARDEN (ANP) - Een 22-jarige jongeman uit Leeu warden, heeft dinsdagavond voor enige paniek in de Friese hoofdstad gezorgd toen hij half verkleed als agent op verschillende adressen aanbel de en in één geval zelfs een vrouw met revolver bedreigde. De man, die een verwarde in druk maakte, werd door de po litie aangehouden en voor een nader onderzoek opgesloten. De pseudo-agent droeg een blauw jasje en een heuse politie- pet Hij belde op verschillende adressen aan en sommeerde de bewoners hun auto af te sluiten. Eén vrouw trok zich er niets van aan en zei „Wat heb ik met jou te maken". „Wij zullen wel eens zien wie hier de baas is", zei de jongeman, waarop hij een revolver trok en die op de vrouw richtte. Er ontstond nu enige paniek in de straat. Een toevallig passe rende hoofdagent in burger liep op de man toe en liet hem weten dat hij een taxi zoubellen. Ver baasd liet hij daarop zijn revol ver even zakken. Van dat mo ment maakte de echte agent ge bruik om de man te bespringen en hem de geladen revolver te ontfutselen. De pet die hij droeg bleek vori ge maand uit het politiebureau te zijn gestolen. Terschelling: Badgasten protesteren tegen rijverbod TERSCHELLING (ANP) Op initiatief van een aantal bad gasten is op Terschelling een handtekeningenactie gehouden onder de toeristen om tegen de invoering van een rijverbod op dit Waddeneiland te proteste ren. In een week tijd zijn 3000 handtekeningen verzameld. In een brief aan de gemeente raad van Terschelling zeggen de actievoerders dat een zo'n groot protest op de raadsvergadering van 11 augustus, wanneer een besluit genomen moet worden over al dan niet een rijverbod, niet genegeerd kan worden. Zij vragen de raad dan ook terug te komen op het principe-besluit een rijverbod op Terschelling in te voeren. Veel meer klachten over geluidshinder Schiphol HAARLEM (ANP) Het aantal klachten dat bij het informatie centrum van de Stichting Ge luidshinder Schiphol in juni is binnengekomen, is twee keer zo hoog als in dezelfde maand vo rig jaar. In juni dit jaar kwa men er 600 klachten binnen te gen 302 vorig jaar. Het maand cijfer 600 is het op één na hoog ste sinds 1969. In september *73 werd het record bereikt van 1035 klachten. Van 1 januari tot en met 31 juni was het totaal aantal klachten 1861. De meeste klachten kwa men in iuni (213) uit Lijnden (gem. Haarlemmermeer). De overige waren afkomstig üit Amsterdam-West, (123 tegen over 33 in mei), Amstelveen (115 tegenover 30 in mei), Amsterda m/B uiten veldert (41), Uithoorn (21) en Zwanenburg (17). De klachten betroffen vooral het lawaai van stijgende vliegtui gen. Ontheffing van autogordels in onderzoek Den Haag (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat laat onderzoeken of op medische gronden ontheffing verkregen kan worden van het dragen van autogordels. Totnu- toe zijn vierhonderd aanvragen om een dergelijke ontheffing binnengekomen. Een adviescommissie, bestaande uit vijf artsen en een technisch deskundige, zal nagaan of uit zonderingsbepalingen op medi sche gronden gewenst of nood zakelijk zijn. Aan de hand daar van zal de minister richtlijnen en procedures vaststellen. taire bewind dat van 1967 tot 1974 in Griekenland aan de macht was, heeft de president van het hof nog drie advocaten aangewezen voor de verdedi ging van 16 van de verdachten, van wie de advocaten op de openingsdag waren weggelopen. De oorspronkelijke verdedigers van de 16 beklaagden trokken zich terug omdat het proces naar hun mening een wraakoe fening was van het burgerlijke regime dat nu aan de macht is. Volgens hen bestonden er geen waarborgen dat hun cliënten een eerlijk proces zouden krij gen. Als eerste getuige verscheen Pa- nayotis Kanellopolos, die ten tij de van de staatsgreep op 21 april 1967 premier was. Hij ver telde hoe om twee uur 's nachts twee legerkapiteins hem uit zijn bed haalden en onder bedrei ging met machinepistolen naar het militaire hoofdkwartier brachten waar hij werd opgeslo ten. De oud-premier zei dat hij als regeringsleider de staat niet had kunnen beschermen omdat hij niet wist wat er ophanden was. Volgens hem had koning Konstantijn toen hij gehoord had dat er bij de staatsgreep bloed werd vergoten, zich neer gelegd bij de nieuwe situatie. Na aanvankelijk te hebben ver zekerd dat er destijds geen en kel gevaar voor een communis tische putsch bestond, voegde hij er later na kritische vragen van de verdediging aan toe: „Zelfs indien er op grond van zekere inlichtingen een gevaar bestond, dan had men het door middel van het democratisch systeem kunnen keren. Ik wilde als premier Griekenland redden door de democratie". In de Haagse Post van deze week laat schaakmeester Hans Böhm weten dat hij eigenlijk geen schaker is, maar iemand die per se wil winnen. Daarmee geeft hij onbewust ook het ka rakter van deze HP aan: win naars of verliezers. Bij de VA RA bijvoorbeeld, waar het rueuws over Portugal alle identi teitsconflicten naar buiten bracht, met daarbij de grote vraag: mogen VARA-medewer- kers kritiek hebben op Soares? Ja, zeggen radioman Carel Ros kam en zijn vrienden. Nee, zeg gen VARA-voorzitter Kloos, het tv-team van „Achter het nieuws" en andere VARA-mede- werkers. En wie worden winnaars of ver liezers in het PvdA-conflict in Amsterdam. Nieuw-linkser Hans van den Doel laat in zijn HP-kolom uitkomen, dat list en bedrog hoogtij vieren in de Am sterdamse PvdA. „Het lijkt daar net een geitenfokvereniging", sneert hij. Ook Elsevier meet het VARA- conflict deze week breed uit De getergde voorzitter André Kloos zegt in dit blad, dat de maat nu wel vol is. Kloos vindt het ge woon te gek, dat de VARA eerst volledige (ook financiële) steun aan Soares gaf en dat nu eigen medewerkers de Portugese so cialistenleider afvallen. Volgens Elsevier zit de VARA met, wat het noemt, het extreem-linkse groepje van Roskam lelijk in z'n maag. Soares zegt in deze Else vier: „De breuk loopt tussen socialisten en communisten die proberen een deel van de mili tairen te dringen in de richting van een communistische dicta tuur in Portugal." -SÊ Q) O) ■*9? Vrij Nederland opent met een onbarmhartige aanval op de rol van de KVP in de slag om de Haagse burgemeesterspost. On der de koppen „Den Haag is de KVP alles waard" en „Katholie ke politici en het verdwenen respect voor een dode" worden handel en wandel van Andnes sen en de zijnen sinds de dood van mr. Victor Marijnen geana lyseerd. Eén van de conclusies: "„Nu eindelijk het moment daar is dat de KVP als gevolg van verkiezingsnederlaag op neder laag via baantjes de macht moet prijsgeven wordt er hard, grim mig en onfatsoenlijk gevoch ten". VN interviewde Joop Glimmer veen, leider van de Nederlandse Volksunie met de verkiezing sleuze „Houdt Den Haag blank en veilig". Glimmerveen be schouwt zichzelf als een redelijk tolerant iemand, „maar als er moeilijkheden zijn dan ga ik over lijken". Een andere uit spraak van hem: „Negers staan dichter bij chimpansees dan blanken". Hervormd Nederland herdenkt in een artikel het feit dat het dit jaar dertig jaar geleden is, dat de Amerikanen hun atoombom afwierpen op Hirosjima. Aan het einde van de historische be schrijving komt dan de simpele, maar tegelijk zo ontstellende mededeling dat Amerika nu Rusland veertig maal met kern wapens kan vernietigen, waarte genover Rusland Amerika maar twaalf maal kan vernietigen. Witte Pater Johan Wachters, missionaris in de Westafrikaan- se staat Mali, zegt in een vraag- gesprek veel waardering te heb ben voor de islamitische gods dienst. „Ik vind dat de mensen in Mali een zeer verfijnde cul tuur hebben. Een van de dingen die me hier in Nederland altijd opvalt, is dat men hier zo bot, zo lomp is." Het is zijn ideaal te streven naar een christelijke islam. Maar het shockeert de islamieten erg dat wij zeggen dat Jezus God is. „Dat hij een profeet is, akkoord, maar dat hij God is, dat vindt men een schandaal, daar moet je niet mee aankomen." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie geeft een goed overzicht van de meningen bin nen de PvdA over steun aan de Portugese socialisten. Het Eer ste Kamerlid Kwekselber laat onverbloemd blijken waarom hij van de partijlijn is afgewe ken. Soares zou, volgens hem, van medesocialisten moeten ho ren dat een terugkeer van het fascisme alleen te voorkomen is door bundeling van alle linkse krachten. Dat er nu sprake zou zijn van een militaire dictatuur, wijst hij af. In zijn ogen wordt het militaire optreden gevoed door de vrees voor een herha ling van het drama in Chili, waar de revolutie halverwege bleef steken. Internationaal par tijsecretaris Harry van den Bergh zegt: „Solidariteit met Soares is noodzakelijk". De mi litairen moeten te allen tijde ondergeschikt zijn aan het poli tieke gezag. In een interview zegt Chriet Ti- tulaer het een beetje beangsti gend te vinden dat hij zo be kend is, omdat blijkens de vele reacties hij wordt beschouwd als de man van de televisie die alles weet De Groene heeft vlak voor het ter perse gaan nog kans gezien het nieuws over de staatsgreep in Nigeria mee te nemen, hoe wel daarmee een interessant verhaal over de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid wat werd verminkt. Paul Brill be richt vanuit Libanon dat het daar allesbehalve rustig is. Nog steeds zijn er regelmatig bloedi ge confrontaties tussen Palestij- nein en falangisten. Libanon ver keert op de rand van een burge roorlog, waaraan moeilijk te ontkomen zal zijn omdat een nationale eenheid niet meer van bovenaf te decreteren is. In de Groene Amsterdammer ook een beschouwing over de ervaringen met het arbeiderszelfbestuur in Joegoslavië. In De Tijd deze week een gepe perd commentaar vaTom Crijnen over de situatie in Por tugal. Hij signaleert daarom trent een ideologisch gekrakeel in Nederland, gelijk aan dat rond het bewind van president Allende van Chili. „Ook thans treft men ter linkerzijde weer groepen, die omwille van de goede zaak bereid zijn alles goed te praten wat er in Lissa bon aan militaire directieven worden uitgevaardigd. Een democratisch meerpartijen- stelsel wordt als volstrekt verou derd van de hand gewezen zon der afdoende bewijs en alle heil verwacht van een raden-struc tuur, waarom de meerderheid van het Portugese volk niet heeft gevraagd". Verder in De Tijd een interview met Toon Middelhuis, van 1952 tot 1964 voorzitter van het NKV, toen nog KAB geheten. Hij kan het met het NKV eens zijn, dat het wil breken met het confessio-na- listische confessionele karakter. Hij hekelt fel de katholieke standenmentaliteit, zoals die in het katholieke volksdeel werd in gehamerd: „In het katholieke kamp erger nog dan elders ken de men vooral dat standenver- schil, standengedoe. Je had een hogere stand, een geestelijke stand, een boeren- en een mid denstand, en dan was er ook nog een arbeidersstand. Dat speelde overal, ook in de kerk. Je weet wel. de hogeren zaten voorin en al naar gelang je min der was, zat je naar achteren. En helemaal achterin had je de armenbanken, voor hen die niets konden betalen." Een blik in de conferentiezaal in Helsinki door een groothoeklens. Achter het bord dat de Amerikaanse afvaardiging aanduidt zitten minister Kissinger en president Ford. „JE KOMT OP EN JE GAAT AF" KAMPALA (Reuter) Jakoeboe Gowon, de afgezette president van Nigeria, heeft de machtswisseling in zijn land aanvaard en de nieuwe militaire machthebbers zijn trouw betuigd. In een korte verklaring voor de pers zei hij in de Oegandese hoofdstad Kampala: „Wat mij betreft, ik heb deze regeringsverandering aanvaard en betuig mijn volledige loyaliteit aan het volk en de nieuwe regering". Gowon deed een beroep op alle Nigerianen om in het belang van het land met de regering samen te werken. Hij weigerde verdere vragen te beantwoorden, maar besloot zijn verklaring met een citaat van Shakespeare: „de hele wereld is een toneel... je komt op en je gaat af'. De nieuwe Nigeriaanse president Moeritala Mohammed heeft ge zegd, dat Gowon en zijn gezin kunnen terugkeren als de situatie weer normaal is. Gowon zal dan het pensioen van generaal krijgen en zijn veiligheid zal worden gegarandeerd. De staatsgreep was noodzakelijk, aldus Mohammed, omdat Gowon het land in een chaos dreigde te storten. De militaire leiders zijn vervangen, evenals de ministers en gouverneurs van de provincies. Nigeria zal volgens Mohammed alle verplichtingen blijven nako- nipuwn ctaatehnnfH men. In de hoofdstad Lagos is het erg rustig; de avondklok is MeI niGUWO StaatSnOOTO opgeheven. Libië was gisteren het eerste land dat de nieuwe van Nigeria, generaal MOer- regering van Nigeria erkende. tala Mohammed. Boze stier hing de beest uit in Den Bosch DEN BOSCH (ANP) Een woedende stier beeft bet gisteren op de veemarkt in Den Bosch klaar gespeeld om zeven auto's ernstig te beschadigen en een ijscowagen geheel te vernielen. De jonge stier was losgebroken uit een groep vee. Het incident liep slecht af voor een vrouw en haar driejarig dochtertje, die bij de ijscowagen stonden. Ze werden door het woedende beest aangevallen en moesten, nadat omstanders hen hadden bevrijd, naar een ziekenhuis worden gebracht om hun wonden te laten verzorgen. De stier kon later worden gegrepen. Eerder op de ochtend had de Bossche gemeentepo litie een schutter moeten alarmeren om een woe dende koe uit te schakelen. De koe had zich losgerukt en was de Trierbrug opgerend. Daar bedreigde het dier enige voetgangers. Een hoofda gent van de gemeentepolitie wist met één schot uit zijn karabijn de koe te vellen. (Van onze correspondent Jan Schils) HELSINKI - De eerste dag van de slotzitting van de Europese veilig- heidsconferentie in Hel sinki is, zowel binnen als buiten de zwaarbewaak te conferentieruimten, wolkenloos verlopen. Terwijl de Finnen in hun zonnige stad werden op geschrikt door gillende politiesirenes, laagover- vliegende helicopters en langsrazende zwarte CD- auto's, stonden de toe spraken van ondermeer Harold Wilson, Helmut Schmidt, Erich Honecker en Kurt Waldheim geheel in het teken van de vre de. Vooral Schmidt en Wilson maakten indruk, ondermeer met een niets aan duidelijkheid te wensen overlatende passage over Berlijn, waarvan de bewo ners al lang genoeg in ongerust heid en onzekerheid hebben ge leefd. In rake bewoordingen hielden zij de 35 landen voor, dat deze in Helsinki gekomen zijn om er voor de Europeanen een beter leven mee vandaan te nemen. De (vrijblijvende) af spraak van Helsinki betekent een zware verplichting. Wilson zei: „Wij zullen door de geschie denis geoordeeld worden". Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties merkte op dat de 35 vertegenwoordigde landen verantwoordelijk zijn voor meer dan 80 procent van de militaire uitgaven in de we reld. Hij waarschuwde de Sov jet-Unie en Amerika, zonder overigens deze namen te noe men, dat vrede niet alleen in stand kan worden gehouden door militair evenwicht. Van minstens evenveel belang als de officiële vergadering zijn de vele contacten in de wandel gangen. President Ford en par tijleider Breznjev spraken twee uur en volgens minister Kissin ger zijn daarbij goede vorderin gen gemaakt op weg naar een verdrag ter beperking van stra tegische kernwapens. Ford sprak ook met de Griekse pre mier Karamanlis over Cyprus en zal het vandaag met de Turk se premier Demirel hebben over de sluiting van Amerikaanse ba ses in Turkije. De Westduitse bondskanselier Schmidt had een „nuttig" gesprek met de Oostduitse partijleider Honec ker. De leiders van de negen EEG-landen hadden gisteravond een „kleine top" in de schaduw van de grote conferentie. Tij dens een gemeenschappelijke lunch werden actuele EEG- vraagstukken besproken. De Russische partijkrant Izves- tia heeft gisteren een uittreksel gepubliceerd van de tekst van Helsinki. Opvallend daarbij waSp dat enkele wezenlijke pas sages weggelaten waren. De on derwerpen „soevereine gelijk heid**, „eerbiediging van men senrechten en basisvrijheden" en „niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden" wer den overgeslagen. De in Helsin ki zo- bepleite verlichting van internationale menselijke con tacten (vooral met Oost-Europa) wordt door de krant „vergeten". Het Finse publiek lijkt zich wei nig aan te trekken van de histo rische bijeenkomst Meer aan dacht kreeg filmster Liz Taylor: zij filmt momenteel in Lenin grad en had, om op verhaal te komen, een hotelsuite in Helsin ki gehuurd van zo'n 2000 gulden per dag. De hoteldirectie had Liz gemeld, dat wegens ruimte gebrek haar suite tijdelijk was toebedeeld aan andere groten f der aarde. Dat nam de filmster niet. Maar een telefonische tira de tegen de hoteldirecteur mocht niets baten. (ADVERTENTIE Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal n pak n DOMO produkt (Van onze moderedactri ce) PARIJS Wat hebben we gisteren gezien in de Parijse modehuizen, waar in adembenemend tempo honderd en meer modellen per uur wor den getoond en waar even adembenemende sauna-achtige tempera turen heersen? Het wa ren collecties bestemd voor een Russische win ter. Zo beeft Yves SL Laurent een voorliefde ontdekt voor alles wat warm bont beet. Zijn mantels zijn niet alleen voorzien van hoge kra gen, maar ook van voe ringen en belegsels in vos, skunk, pekan en sa belbont Alle couturiers schijnen slecht weer te verwach ten. Ze brengen allemaal regenmantels. Vooral Givenchy ziet het som ber in: reeksen cape's, mantelpakken, spring- pakken enz. in water dichte popeline namen een groot deel van zijn show in beslag. Ook La- roche brengt zulke nutti ge kledij, en laat ze soms tot vloerlengte da len. Courrèges toonde regenkleding in zilver en lichtgewicht laksatijn. Regen dus, maar ook he vige kou wordt ver wacht Vandaar de vele handgebreide wollen kledingonderdelen. De zelfde Courrèges moet ergens een heel breiend dorp ontdekt hebben, want zijn mannequins droegen constant dikke wollen kousen, overals, vesten en truien, soms met laarzen en soms met rond de benen vastge knoopte moccasins. Een ding is zeker: met wol len kleren wordt men meteen een tiental centi meters dikker. U bent gewaarschuwd. In de salons van Lapi- dus wks het zo snikheet, dat de modeshow buiten werd gegeven, op het (hete) asfalt Het gewone Een Russische mannequin („manekèn" heet dat in het Russisch), Svjetlana Kobets, showde voor de Parijse couturier Jean- Louis Scherrer deze zwarte avondjurk met franjes van pareltjes. iuni ■■■ui publiek kon zo de hand- gebreide patchwork-rok- ken, sjaals, rokken enz. bewonderen en aan de namaak ervan beginnen. Ook geborduurde avondkleding, mantel pakken en regenmantels in grijs-groen flanel wer den op straat vertoond Veel wol ook bij Guy Laroche en St. Laurent Uit de collectie van deze laatste waren de hoofd punten: soepele mantel pakken met bloeses van georgette-krip, oversla grokken en rokken met voorplooi, stofjasman tels. Ook een lichte plooirok met daarop een heuplange bloes met heupband, aangefronste lange mouwen en een binderkraagje, meestal in met tweed bedrukte georgette. Tunieken zijn er ook, in 3/4 en 7/8 leng te. Zoals bij Givenchy, die ze meestal sloot op de wijze van de Russi sche bloeses: aan de zij kant, en ze knielang maakte boven panta lons. Overal is mohair, alpa- ga, kasjmier aan de or de. Flanel, whipcord, ga bardine, fluweel, erg veel jersey in alle vezel- verwerkingen, satijn, mousseline. georgette, tafzijde zijn er ook. In gebroken wit, kemel, fuchsia, smaragd, haver- moutkleurig en hier en daar wit en zwart Verdwenen zijn de ruim- vallende kleren. Ver dwenen zijn ook de laag gehakte schoenen, be halve bij Courrèges. Laarzen zijn er overaL En wat de hoofddeksels betreft wordt de keuze gelaten uit gehaakte mutsen, gebreide mut sen, kleine dopjes of makkelijke hoedjes met rand. En nog steeds zien de mode-ontwerpers niet het huwelijksfeest uit de traditie verdwijnen steevast brengen zij „hun" bruid aan het slot van de voorstelling.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7