Triest einde aan zonnige vakantie Snufje Londen in Rijnsburg VEERBAAS BEN WIL Z'N PONTJE KNUS HOUDEN JAN DE GROOT GEWIPT IN HET BADGASTENTOERNOOI KATWIJK Eerste woningen Vernèdepark ontruimd DONDERDAG 31 JULI 1975 I F.IDSE COURANT In de Schaapherderhoek in'Rijnsburg zag ik gis teren tot mijn verbazing een echte Londense taxi geparkeerd staan. Ik ging op onderzoek uit naar de eigenaar en dat bleek Rijnsburger Wim Kurpershoek te zijn. De ze vertelde mij dat hij er na veel moeite in was geslaagd de zwart-geel geverfde taxi, waarvan de originele naam Aus tin taxi-cab is, op de kop te tikken. Oorspronkelijk was de taxi eigendom van Lei- denaar Joop v.d. Walle, de zwager van Wim, die een filiaal van de Brill- mij in Londen heeft en daar ook woonde. Joop reed met die taxi dage lijks door London en toen hij weer terugging naar Nederland nam hij de taxi mee en verkocht deze aan Wim Kurpers hoek. Die heeft er wel eerst het een en ander aan moeten sleutelen en is er toen mee de weg op gegaan. Wim, die vertegenwoordiger is in bloemisterij-artikelen bij groothandel De Leeuw aan de Oegstgeesterweg, vertelde mij: „Dit is nog eens wat anders dan al die bekende modellen. Een auto mag best apart we zen, vind ik". Apart is 'ie. In de taxi, het bekendste model in Europa, is plaats voor acht persoenen. Een paar op de achterbank, een paar op de uitklapzitjes halverwege de taxi en dan nog twee voorin. De chauffeur is van zijn medepassagiers ge scheiden door een glazen tus senwand De topsnelheid be draagt honderd kilometer. Het benzineverbruik is een liter op tien kilometer. En het stuur zit uiteraard rechts. Aan onderde len is vrij gemakkelijk te ko men. De Nederlandse Austin- dealer kan bijna alles leveren. De uitvoering van het dash board is zeer sober. Er zitten alleen de hoogst noodzakelijke tellers en meters op Wim Kurpershoek trekt steeds veel bekijks met zijn taxi. Op straat wordt hij aangehouden of men wil de auto van hem huren voor het rijden van bruidsparen. „Daar begin ik niet aan", zei hij. Deze taxi is louter voor mijn eigen plezier en dat van mijn familie en kennissen". Hij is wel van plan de auto te laten meerijden in de grote optocht ter gelegen heid van het 1000-jarige be staan Vein RijnSburg. Wim Kurpershoek voor zijn Londense taxi. Op de motorkap Carla de Mooy. De familie Schmidt: gedu- Zonder hun paspoort, autopapie ren, dure filmcamera en met een nog te betalen pensionrekening is gisteravond het Duitse echt paar Werner en Isolde Schmidt teleurgesteld naar hun woon plaats Dortmund afgereisd. Een paar dagen geleden kwam er een abrupt einde aan huri tot dan toe zonnige vakantie toen uit hun aan de Koningin Astridboule- vard geparkeerde auto twee tas jes werden gestolen met daarin al hun waardepapieren, een geld bedrag van ruim duizend mark en een aantal andere dierbare dingen. Werner vertelde mij: „Die dag gingen wij 's morgens al vrij vroeg naar het strand. Omdat ik bang was dat ik ze op het strand zou verliezen verstopte ik de twee tasjes onder de voorbank van mijn auto. Toen we van het strand terugkwamen ontdekte ik dat het tochtraampje van de auto was opengebroken en dat de tasjes verdwenen waren. Onze vakantie is nu naar de knoppen. We gaan maar weer naar huis." Werner vroeg mij of ik een oproep in mijn rubriek wilde plaatsen, bestemd voor de tasjesdief. Dit is de tekst die de gedupeerde Duitser mij opgaf: „Geef al stublieft ons de tasjes terug met de voor U waardeloze papieren en de camera. Het geld mag U houden. Ik heb wel een jaar gespaard voor deze vakantie. Maar die klap kom ik ook wel weer te boven. Alstublieft brengt U mijn spullen terug naar de Zandvoortsestraat 20 of laat weten waar mijn spullen zijn." Ik informeerde bij de Noordwijkse politie of dit soort diefstallen in Noordwijk veel voorkomt. Rechercheur Van Duivenvoor de: „Dit seizoen zijn er maar weinig aangiften van diefstal uit auto's bij ons binnen gekomen. Althans wat betreft het We hebben nog wel eens het geluk dat de dief de paperassen waar hij toch niets aan heeft in de duinen achterlaat. Maar in de meeste gevallen wist hij alle sporen uit en zie je niets meer terug. Tegen dergelijk soort diefstallen is nauwelijks iets te doen. Het is zelfs al niet meer voldoende om je auto goed op slot te - hebben. Want men weet toch wel hoe de auto binnen te komen." Wel veel diefstallen, zo hoorde ik, werden de eerste maanden van het badseizoen gepleegd in het Noordwijkse Langeveld. Daar werden weer, evenals vorig jaar het geval was, in talloze kampeertenten inge broken. En steeds op dezelfde wijze. Met een mes werd het zeildoek stukgesneden waarna de „tentenritser" zijn gang kon gaan. Het werd zelfs zo erg dat er op een aantal campings een soort burger wacht werd ingesteld, die regelmatig pa trouille liep. Maar dat is nu voorbij want de Noord wijkse politie heeft een jonge Duitser aangehouden die op het kampeerterrein van Henk de Wit werd betrapt bij een tentdiefstal. Dé uit Solingen afkomstige tentenkraker heeft ook bekend ingebro ken te hebben in een groot aantal gepar keerde auto's. Omdat het aan zee en op de plas gisteren zo enorm druk was maar ik toch wel van het wa ter wilde genieten bracht ik voor de veran dering eens een bezoek je aan Valkenburg. Daar zocht ik afkoeling bij de Oude Rijn. En ik ont moette daar Johan Sie- bert, in dit 3000 inwo ners tellende dorpje be ter bekend onder de naam Ben. Hij is de ei genaar van het pontje, de kortste verbinding tussen Valkenburg en de plaatsen Rijnsburg en Oegstgeest. Ik vroeg hem of het waar is dat zijn kleine overzetvaartuig, waar hij zo verknocht aan is geraakt, plaats moet gaan ma ken voor een veel groter pont. En dat zou dan nodig zijn omdat binnenkort in Rijns burg het nieuwe zwembad wordt geopend en het dan ook zo goed als zeker is dat veel meer Valkenburgers, die ook gebruik gaan maken van Rijnsburgs nieuwe aanwinst, overgevaren moeten worden. Pontbaas Ben zei daarop: „Dit pontje blijft varen. Er komt geen ander in de Oude Rijn. Een grotere wil ik niet. Dit is net een knus bootje. Daarop kan ik nog gezellig met mijn passagiers omgaan. Als de nood aan de man komt vaar ik wel een paar keer meer." En hij vertelde ook niet van plan te zijn zijn pontje in de toekomst langer te laten varen dan tot nu toe het geval is geweest. Momenteel maakt hij dagen van 's morgens zeven tot 's avonds zeven. Maar nu willen burgemeester en wet houders van Valkenburg dat het pontje ook na die tijd nog Johan Siebert alias „Ben de Veerbaas" een paar uur heen en weer blijft varen om de bezoekers van het zwembad over te bren gen. Ben Siebert past daar voor. „Twaalf uur werken is me lang zat", zei hij. „Mij krij gen ze na zevenen niet meer op de pont Ze zoeken maar een andere oplossing." Valken burg wacht gespannen af. Het is eigenlijk de eerste keer dat het Valkenburgs pontje, dat al eeuwen in gebruik is, zo in duscussie is. Eeuwen lang ging het goed. Voeren de pont bazen heen en weer. Zonder mankeren. Of het water van de Oude Rijn moest zo te keer gaan dat het onverantwoord was de oversteek te maken. Ben Siebert heeft dat maar één keer meegemaakt. Vorig jaar november, met die beu kende storm. Toen heeft het pont een half uur stil gelegen. Het. Valkenburgse pont heeft veel kapteins gekend. Ik noem een aantal bekende namen van de laatste veertig jaar. Kees Bos, De Oude en dan natuurlijk de legendarische tante Map en ome Teun, waar niemand in Valkenburg de achternaam van kent Ik merkte dat de Valkenburg- se jeugd, in de leeftijd tot 25 jaar, dikwijls bij het pont te vinden is. Zoals men in andere plaatsen op een hoek van een straat samenkomt of op het dorpsplein. En Ben Siebert, die zijn mondje goed bij zich heeft, is dan het middelpunt van de groep. „Het pont heeft hier in Valkenburg een sociale functie," zei hij. Hier komt de jeugd graag even een babbel tje maken of wat gein trappen. En de jongens helpen ook graag bij het overzetten. Bijna iedereen heeft wel eens het pont heen en terug gevaren. „En het pont is meer. Rijns- burgse jongens ontmoeten er Valkenburgse meisjes en om gekeerd. Ze trouwen, de fami lies gaan bij elkaar op visite. En die maken allemaal ge bruik van mijn pont Tijdens i die korte overtocht praat men j over problemen, blijde en i trieste gebeurtenissen. Als i pontbaas hoor je nog eens i wat En soms geef je een goe- i de raad. Valkenburg is echt i niet gebaat bij de bakbeest i van een pont Dat maakt de sfeer kapot Het moet gezellig i blijven." Van onze tennismedewerker Katwijk Na de als vierde geplaatste W. Stoop moest gis teren in het badgastentennis toernooi te Katwijk ook de als derde op de ranglijst staande Jan de Groot afscheid nemen van het herenenkelspel in B. Een langdurende en ge- li jkopgaande strijd bracht tenslotte de aanzienlijk jonge re Paul Kallenberg de over winning. Beiden speelden een voorzichtig en gedegen spel, waarbij goed plaatsen en wei nig fouten maken belangrij ker zijn dan hard spel en risi co's nemen. Na twee sets be gon de conditie toch wel een woordje mee te spreken en trok Paul aan het langste eind: 6—2 2—6 6—3. Ook een andere geplaatste had het moeilijk. Ronald Blom- mendaal wist tegen Peter van Eyck uit Breda de eerste set pas in de tie-break binnen te halen, nadat hij hierin zelfs nog achter had gestaan. De volgende set leverde aanzien lijk minder problemen op: 7—6 6—3. Alfred Gelevert be reikte in drie sets en Eckel- man in twee de volgende ron de. Bij de dames in B werd de eerste partij gespeeld. C-speel- ster Carine Heestermans moest het daarin opnemen te gen favoriet Ineke van der Meer. Carine verweerde zich verdienstelijk, maar kwam toch niet verder dan 2—6 3—6. In C maakten Hans Oliver en Onno Ufkus er een zeer lang gevecht van. Ufkus, in D als eerste geplaatst, waar hij met moeite de volgende ronde be reikte, trok zich op aan het spel van de aanvankelijk ster kere Hans Olivier. Hierdoor wist Onno de tweede set via de tie-break te winnen nadat hij de eerste met ruime cijfers had verloren. In de laatste reeks stond hij steeds met één game voor tot 9—8. Op dit moment gaf hij de winst uit handen en verloor tenslotte eervol met 6—3 6—7 11—9. Nieuwkoop In Nieuwkoop zijn de eerste B-partijen op de baan geko men. Hierbij vielen geen ver rassingen te constateren. Bei de leden van de wedstrijdlei ding, Bas Groot en Peter de Rooy verloren in twee sets van respectievelijk Marcel de Bak ker en Bierman. Kees Over- vest trof na een walk- over tegen Pauwels de no. 1 uit C Ben Baard, die het hem in een leuke wedstrijd behoorlijk moeilijk maakte en zelfs de eerste set op zijn naam bracht. De op safe spelende Baard moest het daarna toch afleg gen tegen het agressievere spel van Overvest: 3—6 6—2 6—2. Bij de dames in B plaatste mevrouw Boere zich voor de finale door een gemakkelijke zege op mevrouw Heesen: 6—2 6-2. Mevrouw Schik en mevrouw Schütz konden maar moeilijk afscheid van de baan nemen en hoewel mevrouw Schik in twee sets (7—5 7—5) won duur de de partij geruime tijd. Vol gens de wedstrijdleiding staan de dames gemiddeld toch al te lang op de baan. Mimi Carlier, tweede in D, maakte daar een uitzondering op door zeer goed spelend haar tegenstand ster mevrouw Dusée met 6—1 6—0 van de baan te vegen. In dit nummer zijn drie van de halve-finalisten uit Nieuw- In D werd de tweede op de lijst, Dolf de Blécourt, die deze week al leuk spel had laten zien, onaangenaam verrast door Lex Bosboom en moest met een 6—2 6—1 nederlaag de baan afkomen. Van onze correspondent VOORSCHOTEN Voorschoten zet vaart ach ter de afbraak en de herbouw van de woningen in het Vernèdepark. Alle begin is moeilijk en na de lange administratieve voorbereidingen, het goed gevoerde overleg met de bewoners, de ontvangen toestemming tot afbraak is het eerste deel van de woningen (twintig stuks) vrijwel geheel ontruimd. De organisatie berust in zijn geheel bij de Christelijke Woningbouwvereni ging Voorschoten. Deze woningbouwvereniging kan eerst met de afbraak beginnen zodra alle woningen verlaten zijn. Omdat er regelmatig „vuurtjes gestookt" werden in de lege woningen zijn deze thans hermetisch afgesloten. Deuren en ramen zijn voorzien van planken. De ontruiming geschiedt door de gemeente Voor schoten. Op papier is alles rond. Er is zelfs een oplossing gevonden voor een moeilijk geval. Een echtpaar zonderkinderen heeft in huis enige tientallen katten en honden. De volksmond kent het echtpaar als „Kattemie". Dit echtpaar mag het onofficiële asiel voortzetten in een leegstaan de boerderij aan de Leidseweg. Hoewel deze boerderij op papier leeg is, werd deze vorig jaar gekraakt door enige jongeren. Diverse malen heeft de gemeente Voorschoten getracht deze klandestiene leefgemeenschap „Wie kan keren de hand des Heren" (naam van de boerderij) uit de boerderij te zetten. De leefgemeenschap heeft enige maanden terug de mededeling gekregen dat zij op 1 augustus zonodig met behulp van de sterke arm buiten de boerderij gezet zal worden. De leefgemeenschap heeft nog getracht door het indienen van een brief bij b. en w. waarin staat dat het echtpaar met de katten en honden en de leefgemeenschap samen op de boerderij kunnen wonen de fatale datum te verzetten. Alles wijst erop dat op 1 augustus de boerderij ontmimd kan worden. De gemeente is begrijpelijk niet van plan om haar strategie prijs te geven. Op 2 augustus weet Voorschoten of het ditmaal gelukt is. Na ontruiming van de boerderij wordt deze geschikt gemaakt voor normale bewoning en daarna kan de totale afbraak van de eerste bouwfase in het Vernèdepark beginnen. De hui dige woningen hebben nog net niet de „AOW- leeftijd" bereikt. Uw mening Verkeersborden- en stoplichtenmanie Als paddestoelen verrijzen de verkeersstoplichten uit de grond. Het lijkt wel een exponent van onze rode regering. Bevordering van het openbaar vervoer betekent het particulier autoverkeer zoveel mogelijk dwarszitten. Ik heb me laten vertellen, dat ieder stel stoplichten zo'n 100.000 kost Het geld kan niet op. Werd er nu maar wat mee bereikt Stoplicht in Oegstgeest aan de Abtspoelweg nabij het zwembad. Als deze lichten niet in werking zijn kan men altijd dooorrrijden. Nu is het altijd wachten. Wanneer dit licht zou branden van 16.00 uur tot 17.30 uur is dit ruim voldoende. Het de gehele dag doorbranden is waanzin. Stoplicht Sassenheim Parklaan-Provincialeweg. Dit is een nieuw stoplicht. Vroeger zonder stoplichten kon men altijd doorrijden. Niemand behoefde te wachten. Nu moet een ieder lange tijd wachten. Brandtijd van 16.00 uur tot 17.30 uur is ruim voldoende. Verder uitschakelen. Stoplicht Leiden Langegracht-Pelikaanstraat. Als dit licht knippert is er niets aan de hand. Niemand behoeft te wachten. Als het brandt moet men altijd wachten. Opdoeken dit stoplicht. En dan de Churchillaan in Leiden. De een of andere idioot is er in geslaagd hier 4 stoplichten geplaatst te krijgen, die de gehele dag in werking zijn. 3 van de 4 stoplichten kunnen zonder meer worden verwijderd. Dan ontwikkelt het verkeer zich normaal. Nu is het één brok waanzin. Op een stuk weg van misschien 1 km lengte moet men 4x stoppen. Alleen het stoplicht bij de Meilaan heeft enige zin en dan nog alleen van 16.00 uur tot 17.30 uur. Doordat deze stoplichten er zijn, gebruikt men de sluipwegen. In plaats van de Churchillaan berijdbaar te maken wil men nU alle zijstraten met borden versperren. Wel ja, bij de 5.000.000 borden die er in Nederland al staan kunnen er best nog 50 bij. De verkeersbordenfabriek vindt dit prachtig. De wachturen bij al deze stoplichten x een uurloon k f 25 bijvoorbeeld, zullen wel enkele miljoenen guldens verlies teweeg brengen. Maar dat is misschien van geen belang. Bij het toenemend aantal werklozen in Nederland is net wellicht nuttig alles af te remmen. Laten we er nog 1.000.000 borden bijzetten en nog wat stoplichten. Dan wordt er nog minder verdiend en brengen de belastingen nog minder op. De stoplichtenmaniak van de Churchilllaan geef ik een raad. Beperk binnenkort de snelheid op deze laan (een 4 baans weg voor doorgand verkeer) tot 30 km per uur. En wordt het dan nog niet rustig genoeg, laat dan aan het begin en aan het eind van deze weg een dikke muur metselen dwars over de laan. Dan is alle verkeer onmogelijk. Algemene remedie voor Nederland. Er moet een kleine enigzins dictatoriale groep worden aangesteld, die alle verkeersborden en stoplichten in Nederland kritisch be^ kijkt, met als suggestie minstens de helft op te ruimen. Dan komt er wat lucht en ruimte. Men kan ook teveel willen regelen. T.M. Stikvoort, Sassenheim

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5