,Zo was het toevallig ook nog eens een keer Jaap van der Me verwant aan Jules Jouy TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG BIIIVHiH'li'iBI Tijdelijk geen stereo PAGIN LEIDSE COURAN DONDERDAG 31 JULI 19 DUITSLAND I NEDERLAND II DUITSLAND II 18.20 Beschlossen und verkuandet, spel. 18.55 Malnzelmaennchen. 19it Journaal. 19.30 Damals wie heu volksstuk. 21.00 Journaal. 21.15 Disci sieprogramma 22.15 Pat Supersli 22.50 Journaal. BELGIE NEDERLANDS HILVERSUM I NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpa norama 18.53 Zojuist verschenen. 19.00 Leger des Heilskwadier. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.55 Overden king. 20.00 (S) Muziek, muziek, muziek. 21.50 Orgelmuziek van Cor Kee. 22.10 De kerk vandaag. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en nu. 23.00 Lezen met de handen. 23.20 Album. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II IKOR: 18.30 Kleur. AVRO: 19.00 Romantische pianotrio's. NOS: 19.! Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nw 20.05 Radiojournaal. 20.10 Inleidlry avondprogramma. 20.15 (S) Concertgi bouworkest. 21.51 (S) Omroepkame koor. 22.20 (S) Dichter bij de muzM 22.45 (S) Vanavond laat cultureel. 234 Radiojournaal. 23.45 (S) Vanavond lai nieuws. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badlnerie. (7.30 Nws. 7.41 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvrouw. 8.45 De won derlijke letter M. 10.00 (S) Aubade, met om 10.30 Nws. NOS: 11.30 Blik op de derde wereld. 11.45 Blik op Europa. KRO: 12.00 Van twaalf tot vijf. met om 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nw». 12.41 Echo. 15.30 Nws. 17.00 Lichte muziek. 17.10 (S) De hutsgeklut- 9.40 (S) Toerismo. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 (S) Arbeldsv mlnen (11.00 Nws 11.03 Radlojoums 11.30 (S) Knipperlicht. 11.55 Beurst richten. 12.00 (S) Trad. OVERHEID VOORL.: 12.30 Terzake. AVRO: 12 (S) Koninklijke Luchtmachtkapel. 12 Radiojournaal. VPRO: 13.00 Nws. 13 Vandaag dit. morgen dat. 13.25 I grammaoverzicht. 13.30 Interview. 14 Muziek. 15.30 Permanent Wave. 16.1 Nws. 16.03 Vandaag dit, morgen dl 16.05 Tahiti. 17.30 Welingelichte kri! gen. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III Vanavond is het VARA-TV-pro- gramma „Zo was het" geheel gewijd aan een programma dat in de jaren zestig, de meeste adjectieven op zijn naam bracht: „Zo is het toevallig ook nog 's een keer". De waardering van televisiekijkend Nederland varieerden van stormachtige toejuichingen tot diepste vergui zing. In het najaar van1963 begon het Het Engelse pro gramma „That was the week that was" van David Frost stond model voor het Neder landse programma. In Engeland waren zo nu en dan al moeilijk heden ontstaan en het viel te verwachten dat ook „Zo is het" wel eens een boze reaktie op zou leveren. De derde aflevering van „Zo is het" in januari 1964, bevatte een onderdeel getiteld „Beeldreligie" waarin de veraf goding van het TV-scherm aan de kaak werd gesteld; Peter Lohr las een tekst die was geïn spireerd op het Onze Vader. Ne derland stond enige dagen later op z'n kop.: een rel die z'n weer ga niet kende, de programma makers werden bedreigd, poli tiebewaking was nodig. Natuur lijk was er ook steun voor „Zo is het", er kwam een vereniging van „Vrienden van Zo is het", er verscheen een boekje „Pays Bah" met enerzijds een onthul lende bloemlezing van de gevoe lens der gekwetste vaderlanders (op de rechterpagina) en op de linkerbladzijde de opvattingen van sympaüsanten met „Zo is het". Het programma van de VARA overleefde deze gebeur tenis en „Zo is het" leefde welis waar niet lang en niet altijd even gelukkig, maar toch nog tot het voorjaar van 1966. Een meningsverschil tussen de VARA-leiding en het program mateam over de moeilijkheden in Amsterdam betreffende de positie van burgemeester Van Hall en de provo-beweging, leid- de tot het afbreken van de uit zendingen. Aan „Zo is het toevallig ook nog 's een keer" hebben in de loop der jaren meegewerkt: Jan Blokker, Dimitri Frenkel Frank, Rinus Ferdinandusse, Mies Bouwman, Joop van Tijn, Yoka Berrety, Gerard (van het) Reve, Peter Lohr, Else Hoog, Loesje Hamel (t), Aad Kosto en Hans van den Bergh. De eindredaktie werd gevoerd door Herman Wigbold en Hans Jacobs. De regie berustte bij Leen Timp en Peter van Halm. Letty Kosterman, die „Zo was het" presenteerde, praat in de studio met Dimitri Frenkel Frank over dat bijzondere VA- RA-rogramma uit de jaren zes tig na. Ned. U 20.20 uur. Jacob en Jozef Vanavond brengt de TROS-tele- Peter Lohr en Rinus Ferdinandusse in een satirisch interview. gen aan de veiligheidsconferen tie in Helsinki. Gisteravond wer den in de eerste afleveringen de voorgeschiedenis en achter gronden van de conferentie be licht Vanavond en vrijdag 1 augustus om 23.00 uur op Ned. II kan men gesprekken met di verse regeringsleiders volgen De vragen worden gesteld door Pieter ae Vink en Klaasjan Hin- driks, die in Helsinki zijn. De presentatie in Hilversum heeft Hans van der Werff. Ned. I 22.45 uur. (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM Als gevolg van werkzaamheden aan de zendantenne van het radiostation Wierin- germeer zal het vermogen van de FM-uitzendin- gen tijdelijk worden verminderd. Het werk, dat op 4 augustus a.s. begint, neemt ongeveer twee weken in beslag. In deze periode zullen alle radioprogramma's (ook de stereofonische) op de frequenties 87,7 (kanaal 2), 89,9 (kanaal 9) en 92,2 (kanaal 17) uitsluitend in mono plaatsvinden. De Parijse cabaretier Aristide Bruant geldt als de vader van alle cabaretiers. Maar Jaap v.d. Merwe houdt het op Jules Jouy, nader omschreven als de „rode nachtuil met zijn zwarte hond", die op het eind van de vorige eeuw en op dezelfde plaats mens en samenleving satirisch te kijk zette. Een uiterst merkwaardig man, die Jules Jouy. In het gewone doen emailleur op een fabriek, bekwaamde hij zich 's nachts in lezen en schrijven, publiceerde hij in kranten en schreef en zong hij liederen voor revolutionair volk, waarbij hijzelf aan de piano zat Klievende liederen, welbesteed aan de verworpenen en daar om precies op maat voor de VARA-tv-serie „Tokkelen op de botte bijl", waarin Jaap v.d. Merwe vergeten en onder schatte cabaretiers bij de mil joenen brengt Zondag 3 aug. komt Jules Jouy aan de beurt (Ned. I om 22.00 uur), nadat eerder in deze reeks Willem van Iependaal en Klaas Drie huis met dit bijltje hebben ge hakt Jouy maakte van zijn hart geen moordkuil. Hij zei en zong het recht voor zijn raap, ruim opgefruit met schimp scheuten, zoals in zijn liedje „Bal op het hof'. Terwijl men binnen in het kasteel de schimmen ziet schuiven van wulps weeldevolk, loopt het volk buiten te hoop. Hieruit maakt zich een vertolker los van de algemene gevoelens en die zingt: „Kij, die daar champagne slempt die heb ik gestemd, al die dolle zwijnerij doet-ie namens mij". Dit liedje krijgt men te zien in de authentieke sfeer van het vroegere Parijse cabaret, waarbij gebruik werd ge maakt van bewegende schim men, een kunst die men van de Chinezen had afgekeken. Die speelse schimmen geven aan de geladen tekst een lucht ige vorm. Daar heeft schim- mensnijder Frits Müller op ge mikt op aanwijzingen van Jaap zelf, die er ook op uit is geweest om Jouy-zelf in diens voorkomen te laten zien, nl. met een sigaar in de mond en een bolhoed op achter de pia no. Ton Lens ink is gevraagd die man zo neer te zetten. Voor de minder strijdlustige liederen, het meer poëtische werk, zogen Jasperina de Jong en operazanger Lieu we Visser. Anti-cabaret Jaap v.d. Merwe: „De keus voor Jouy in dit programma heeft direct te maken met mijn opvattingen over cabaret Die wijken nogal af van wat Wim lbo met zijn bijbel ervan vindt. Mijn vorm cabaret noem ik anti-cabaret omdat het gemiddelde cabaret te ge makkelijk verglijdt naar het amusement Het kan me trouens niet schelen hoe men het noemt Ik word geraakt door hoe mensen in de samen leving zitten. Zitten ze scheef, dan voel ik me daarbij betrok ken. Mijn gevoel voor recht vaardigheid drijft mij er toe om mijn gaven daarvoor in te zetten. Was ik fotograaf of ar chitect dan deed ik dat op een andere manier, maar zoals ik in elkaar zit, geef ik er een geschreven, kortademige vorm aan. Dit levert dingen op die geschikt zijn voor het theater. Daarbij ben ik zo ijdel te me nen, dat ik mijn ideeën aan de mensheid mee moet delen. Er bestaat kritiek op mij, die ten- dele terecht is. Ik ben niet een van god gege ven presentator, maar wat ik doe hoort wel in het theater thuis. Voor mij bestaat er een soort samenlevingstoneel, waarin je zaken aan de orde kan stellen die je niet bevallen en die je wil veranderen. Dan raak je aan de politiek en daar prik je dan in. Het gaat er mij niet om of de ene artiest beter is dan de andere, maar hoe veel rpaakt-ie los, Mijn vorige uitzending was gewijd aan Klaas Driehuis, die evenals Pi- suisse werkte in Amsterdam. Van Pi suisse bleef veel be waard. Hij werd bijgezet in de geschiedenis van het cabaret Driehuis werd vergeten. De heb maanden moeten speuren naar oude zolders, waar nog wat van hem te vinden was, en naar oude mensen, die nog liedjes van hem kenden. Pi- suisse stond in de kleine zaal van het Concertgebouw esthe tiek te bedrijven. Klaas Drie huis haalde volle zalen in het Paleis voor Volksvlijt Drie huis was een arbeiders dichter, een poëet voor de proleten. Zijn werk wemelde van de taalfouten, maar hij werd ver staan, al werd zijn ruige taal niet toegelaten tot de kleine zaal. Datzelfde gebeurde in Parijs met Jouy aan de ene kant en Aristide Bruant aan de andere kant Bruant werkte met artistieke vormen en on derwerpen, die aansloegen bij een uitgaand publiek. Jouy was in hart en nieren een so cialist die zich wezenlijk met de kleine man bezig hield. Hij bediende zich van ruige taal, omdat hij gehoord wilde wor den. Hij kon ook luchtige lied jes schrijven. Die verkocht hij en daar leefde hij van. Hij is uiteindelijk als gek gestorven. Hij is nooit klaar gekomen met de samenleving. Succes is het laatste wat hij ervan ver langde. Hij wilde gehoord en begrepen worden. Maar omdat een socialist ook maar een ge-, woon mens is, die ook wel wil lachen, heb ik ook luchtig werk van Jouy in het pro gramma gedaan". REVUE-ACHTIG Een van die vlinderachtige dingetjes, die Jouy schreef, was bijv. „Op de omnibus", dat hij zelf nooit heeft gezon gen, Het kwam op het reper toire van Louisette en in het Jouy-programma is Jasparine de Jong er mooi mee. Het meer geëngageerde „Werk manskind" werd zelfs vetaald en op het repertoire genomen door Eduard Jacobs, die in ons land staat voor het begin van het cabaret. Hier staat werk met een revue-achtig ka rakter tegenover. Behalve het maken van een prettig programma heeft Jaap v.d. Merwe bij de keus van Jouy voor ogen gestaan te Ia- ten zien, dat deze figuur even als Driehuis, van Iependaal en anderen van niet minder bete kenis zijn voor het cabaret dan degenen, die voor een ge selecteerd publiek van uit gaanders werkten. Eduard Ja cobs zong niet over volkse ge voelens voor een volks pu bliek, maar bezong bijv. de pikanterie van de prostitutie ten behoeve van dronken stu denten. Men noemde en noemt dit kleinkunst, terwijl men de ruige kwanten in de sfeer van hpt cabaret gemakshalve ver geet Misschien is cabaret wel een van de minst gedemocratiseer- Jaap v.d. Merwe: „Mijn vorm van cabaret noem ik anti-cabaret" de vormen van kleinkunst Zo ja, dan steekt Jaap daar op zijn eigen houtje een stokje voor, ook al blijft Wim lbo hem hardnekkig Jaap van de Rebellenclub" noemen. TON OLIEMUI,I,ER' visie een verfilming van het Bij belse verhaal van Jacob en Jo zef, geregisseerd door Michael Cacoyannis, die eerder furore maakte met „Zorba de Griek". Een niet onbelangrijk aandeel in het succes van laatstgenoem de film had Mikis Theodorakis, die ook voor „The story of Ja cob and Joseph" de muziek schreef. De vele malen bekroonde acteur Keith Michell, bekend van zijn hoofdrol in de televisie-serie „Hendrik VHI", speelt hier de rol van Jacob, de man die zijn broer Ezau, vertolkt door Jul- wan Glover, bedriegt om het eerst-geboorterecht te verkrij gen. Jacob die voor de wraak van zijn broer moet vluchten, keert na een aantal jaren terug naar huis en wordt weer in genade aangenomen. Hij krijgt twaalf zonen, waar van Jozef door zijn broers als slaaf wordt verkocht, in Egypte terecht komt en daar een mach tig man wordt De rol van Jozef wordt vertolkt door Tóny Lo Bianco, bekend van rollen in diverse Ameri kaanse detective series. De film is in zijn geheel in Israël opgenomen en vele Israëlische akteurs zijn in de rolbezetting opgenomen. Ned. 120.21 uur. Israël Ralph Inbar stelde een Aktua- TV-Special samen over de hui dige situatie in Israël. De sfeer is op het ogenblik nogal gespan nen in Israël, nu de indirecte onderhandelingen met Egypte over een interim-akkoord voor de Sinaï zeer stroef verlopen. De belangrijkste partijen en- groeperingen zijn sterk ver deeld. Zo wil de nationalistische Li- koed Partij niet zwichten voor De presentatoren van „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" met v.l.n.r. Dimitri Frenkel Frank, Rinus Ferd-: nandusse, Jan Blokker en Peter Lohr Cairo en Washington, hoezeer Israël ook op de Amerikaanse steun is aangewezen. Aan de andere kant predikt de socialistische Mapan unaniem maximale concessies. Ralph Inbar sprak voor dit pro gramma met ondermeer Israels minister van defensie Simon Pe res over diens opzienbarende fe deratieplan voor Israël met de Palestijnen, interviewde een tweetal invloedrijke Palestijnse leiders en maakte een sfeer beeld van het leven in Israël nu, dat hij noemde „Het land van de koude vrede." Ned. I 22.00 uur. Achter het nieuws team een antwoord proberen te vinden op de vraag: Wat willen de bewoners van de Antillen t.a.v. een eventuele onafhanke lijkheid in het jaar waarin één van de Koninkrijks-partners Suriname staatkundige zelf standigheid verwerft. Het team, bestaande uit verslag gever Jan de Graaff, camera man Huib de Ru en assistent Heinz Kraneveldt, bezocht daar voor alle zes eilanden van de Nederlandse Antillen en noteer de dat niemand staat te sprin gen om los van Nederland een eigen weg te gaan, ook niet op b.v. St. Eustatius waar de gehele werkende bevolking een handvol bouwvakkers in één shot werd geportretteerd. Ned. II 21.40 uur. De Achter het Nieuws-uitzen- ding van vanavond zal vrijwel geheel gewijd zijn aan de Ne- Conferentie derlandse Antillen. In een re- Sortage van bijna een half uur eeft een Achter het Nieuws De NOS-Televisierubriek „Pa- noromiek" wijdt drie uitzendin-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2