£eicUc0omattt WÊ Trein- kaartje 10% duurder het kan vriezen of dooien Surinaamse regering wankelt Donkere wolken boven zon overgoten velden Russen proberen aan Turkije wapens te leveren Hittegolf - 45 graden - in Marokko en Portugal Leden popgroep in Ulster doodgeschoten SIGAREN DUURDER SNUIVEN Gezins consumptie stijgt nog DEN HAAG Na een dag met volop zon donkere wolken boven enige sport» velden. FC Den Haag maakte zijn entree voor ei gen publiek tegen het gere puteerde FC Antwerp (1—3). De scheidsrechter gaf een terechte straf schop, werd door een heet hoofd tegen de grond ge slagen, er werd met flesjes gegooid. Jammer van de wedstrijd. Feyenoord maakte zijn en tree voor eigen publiek te gen Derby County (0—0) en er bleek een conflict te zijn ontstaan tussen trainer Br- zezanzcyk en Willem van Hanegem. Jammer voor Feyenoord. En in het nog meer zonovergoten Barce lona verloor het honkbal team met niet minder dan 7—1 van Italië, misschien ook wel omdat de spelers het er nogal van nemen. Jammer voor het honkbaL Meer over dit alles op onze sportpagina's. Hagenaar verdacht van bankroof in Bussum Van een onzer verslaggevers Den Haag De Haagse politie heeft vannacht in de Toren- straat een 31-jarige Haagse electriciën aangehouden, die er van verdacht wordt in januari van dit jaar een bank in Bus sum te hebben beroofd van eni ge honderdduizenden guldens. Het geld werd uit een kluis gehaald, die was opengeboord. De Haagse recherche heeft de man vanmorgen aan de Bus sum se recherche overgedragen. Daar wordt hij in de loop van de dag verhoord. Omtrent deze zaak wilden de Haagse- en de Bussumse politie geen medede lingen doen. Wel is komen vast te staan dat de inbraak door meerdere mensen werd uitge voerd. WASHINGTON (AP) De Russen hebben Turkije helikopters aangeboden. Dit aanbod kan het begin zijn van een Russische poging om de Verenigde Staten op te volgen als leverancier van ooriogs materieel. Van de zijde van de Amerikaanse inlichtingendienst is vernomen, dat Russische vertegenwoordigers voorbereidingen treffen om de helikopters in de komende maanden in Turkije te demonstreren. In deze berichten wordt gesproken van ml8 hip helikopters, die door turbines worden aangedreven en die de Russen gebruiken voor troepentransporten. Deze helikopters kunnen sinds kort ook bewapend worden voor aanvallen op doelen te velde. De Turkse strijdkrachten worden op het ogenblik voor 95 percent door Amerika uitgerust. In het begin van deze maand hebben Rusland en Turkije een economisch verdrag getekend, dat volgens inlichtingenspecialisten voor de Turken een waarde van 600 miljoen tot 700 miljoen dollar heeft. Deze ontwikkelingen worden beschouwd als tekenen, dat Moskou probeert in Turkije een vinger in de pap te krijgen en voordelen te plukken van de breuk tussen Turkije en de Verenigde Staten. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van éèn nieuwe kwartaalabonnee. NEDERLANDSE STUDENTEN VERONGELUKT IN ALPEN SION (AP) In Zwitserland hebben twee jonge Nederlandse studenten de dood gevonden, toen zij bij het beklimmen van de 4223 meter hoge Zinalro- thorn bij Zermatt een val van bijna 300 meter maakten. De slachtoffers zijn de 24-jarige Christoffel Elfferich, wonende in Amsterdam en zoon van het Eerste-Kamerlid P. C. Elfferich, oud wethouder van Delft en de 22-jarige Peter Tjasse uit Gro ningen. Volgens de autoriteiten waren zij op slag dood. Hun stoffelijke overschotten zijn door Zwitserse gidsen geborgen en dinsdag per helicopter naar Zermatt gebracht. Zi« achterpagina Minister: Artsen moeten waarneming zelf regelen DEN HAAG (ANP) Minister Vorrink van Volksgezondheid is van oordeel dat de waarne ming van artspraktijken gedu rende de vakantie geen aangele genheid is waar de overheid zich mee bezig dient te houden. Dit is van oudsher een zaak die door de artsen zelf geregeld moet worden, zo heeft zij op vragen van het Kamerlid drs. Tilanus (CHU) geantwoord. De ze had de minister verzocht maatregelen te treffen om te bevorderen dat alle artsen „hun broodnodige vakantie ook in derdaad kunnen opnemen". Ten aanzien van de registratie van werkloze medici deelt de minister mee dat deze centraal geschiedt bij het directoraat-ge neraal voor de arbeidsvoorzie ning in Rijswijk, dat onder het ministerie van Sociale Zaken ressorteert. Daar zijn tevens de aangemelde vakatures beschik baar. Het aantal geregistreerde artsen bedroeg op de laatste teldatum 122. Het aantal artsen dat een uitkering wegens werk loosheid geniet is niet bekend. Deel Leiden zat zonder stroom Van een onzer verslaggevers Leiden Een klein deel van de Leidse binnenstad heeft gister middag van 10 voor half één tot kwart voor één zonder stroom gezeten. Oorzaak was een sto ring in een kabel naar het trans formatorstation Rembrandt. RABAT (AFP) In Marokko heerst al enkele dagen een sterke hittegolf. In Kenitra, 30 km. ten noorden van Rabat, werd gisteren een temperatuur gemeten van 45 graden in de schaduw. Dat is daar in 44 jaar niet voorgekomen. In Rabat, Casablanca en Marrakesj steeg het kwik „slechts" tot 44 graden. Ook in Portugal heerst een hittegolf. Deze heeft de eerste gevallen van cholera met zich gebracht. In de noordelijke havenstad Oporto is melding gemaakt van negen gevallen en in Lissabon één geval. Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank Amrobank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur J J. Hallewas Chef-redacteur J. W. C. Leune advertenties (excl. B.T.W f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging: tel 071- 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2.81kwartaal 36,32; jaar 141.35. losse nummers 50 cent. Donderdag 31 juli 1975,65e jaargang no. 20183 Zo was het. In de rubriek „Zo was het" grijpt de VARA vanavond terug op de woelige rubriek van des tijds: „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" op Ned. II om 20.20 uur. Op Ned. Ned. I om 20.20 uur een bijbelse film over Jacob en Jo- Lagere middagtemperaturen Droog met tijdelijk meer bewol king, maar later vanuit het noorden weer opklaringen. Min. temp. rond 14 gr., maxima van 19 gr. aan zee tot 23 gr. in het zuidoosten van het land. Over wegend matige noordoostelijke wind. Morgen zon: 5.00—20.31. Schev. hoogw.: 8.35 en 21.04. J*»agw.: 4.09 en 16.35. (iet voor bejaarden en gezinnen nieuwe afkalving van de kust UTRECHT (ANP) De reizigers tarieven van de Nederlandse Spoorwegen worden per 1 september met gemiddeld tien procent verhoogd. Naar verhouding zullen de kosten van een spoorkaartje 'voor langere afstanden het sterkst stijgen. De prijzen van enkele reis en retour eerste klasse worden sterker verhoogd dan die van de tweede klasse. De hogere spoortarieven zijn volgens de Spoorwegen noodzakelijk om de opbrengsten van het reizigersvervoer in redelijke mate aan te passen aan de stijging van de kosten. Er wordt na de tariefsver hoging een opbrengststijging van ongeveer 46 miljoen gulden verwacht Omdat de NS streeft naar een tariefintegratie met het regionaal openbaar vervoer zullen de prijzen van enkele reis en retour voor de kortere afstanden (tot en met 10 km) niet worden verhoogd. Een uitzondering hierop vormen de eerste klasse-biljetten. De tariefsverhogingen gelden niet voor de reductieabonnementen dames 60-plus en 65-plus en het gezinsabonnement. Alle andere abonnementen worden wel in prijs verhoogd, ook de scholierena bonnementen. Het prijsplafond van de NS-treinkaartjes werd tot nu toe bereikt Ibij afstanden boven 180 km (tweede klasse resp. 190 km (eerste klasse) Dat betekende dat een retour tweede klasse nooit duurder kon zijn dan 24 gulden. Dit bedrag wordt nu verhoogd tot 27 gulden. ï)e NS-tarieven gaan ieder jaar per 1 september omhoog. Vorig jaar was de prijsstijging gemiddeld 8,5 procent Dienst plicht voor vrouwen in Peru Strak voor zich uitkijkend nam gisteren in de Pe ruaanse hoofd stad Lima een pe loton vrouwelijke parachutisten deel aan een pa rade. Zij vormen de voorhoede van de duizenden vrou wen die binnen kort de militaire dienst in moeten. In Peru geldt van af volgend jaar de dienstplicht ook voor vrouwen. NEWBY (Reuter) Bij Newry in Noord-Ierland zijn vannacht vijf mannen in een schietpartij en ontploffing om het leven gekomen nadat gewapende mannen een minibus tot stoppen hadden gedwongen. De inzittenden van de bus moesten uitstappen en kregen opdracht zich langs de weg op te stellen. Vervolgens werd op hen het vuur geopend en volgde een zware ontploffing. De politie vond vijf doden. Twee overlevende inzittenden van het busje werden naar een ziekenhuis gebracht Eén is ernstig gewond, de ander heeft een shock. In het busje zaten leden van de „Show Band", een popgroep uit de Ierse republiek die naar huis terugging na een optreden aan de Noordierse kant van de grens in County Down. Basken aangehouden - Na een hevige schietpartij heeft de poli tie in Madrid drie leden gearres teerd van de Baskische organi satie Eta, die zich in een villa hadden verschanst. Volgens een officiële mededeling heeft een vierde zich door zelfmoord aan arrestatie onttrokken. Diamanten - Op klaarlichte dag hebben twee straatrovers giste ren in Hongkong voor een mil joen aan diamanten buitge maakt. Tientallen ooggetuigen grepen niet in en de rovers ver dwenen spoorloos. Den Haag (ANP) De sigaar wordt per 15 september een halve tot twee cent duurder. De stijging loopt gelijk met de grootte van de sigaar. Het sprietje gaat over het alge meen een halve cent meer kos ten, de senoritas en het kleine sigaartje een hele cent, terwijl de grote sigaar twee cent duur der wordt (Van één onzer ver slaggevers) DEN HAAG Ver dwijnt het nieuwe zand weer even snel van de Scheveningse kust als het erop ge spoten is? Die vraag houdt velen in de badplaats op dit mo ment bezig. Het Hoogheemraad schap van Delfland, dat belast is met de supervisie over de zandopspuiting in ■Scheveningen, maakt zich voorlopig nog geen zorgen over een mogelijke hernieuw de afkalving van de kust Mensen die da gelijks aan de kust verblijven constate ren echter dat er al weer heel wat van het nieuwe zand in de golven is verdwe nen. Met name de ontwikkelingen ter hoogte van de pier stemmen deze Sche- veningers weinig hoopvol. PARAMARIBO De Surinaamse regeringscoali tie van premier Arron die zich heeft uitgesproken voor de onafhankelijkheid op 25 november dit jaar, wankelt Twee parlementsleden van de Na tionale Partij Suriname (NPS) van premier Arron zijn uit de regeringscoalitie getreden. Het zijn mevrouw Liesdek-Clarke en de heer Lee Kong Fong. Zij zullen per 1 augustus een eigen fractie vormen. In politieke kringen in Paramaribo meent men dat het uittreden van beide NPS-leden uit de rege ringsfractie verstrekkende gevolgen kan hebben. Er zou een ontbinding van het parlement uit voort kunnen komen en zelfs een uitstel van onafhanke lijkheid indien de huidige oppositiepartijen die De twee uitgetreden parlementsleden zeggen ver scheidene bezwaren te hebben tegen een verder samengaan in het tegenwoordig verband met de Partij van de Nationalistische Republiek van mr. Eddy Bruma. Hun bezwaren zijn ondermeer ge richt tegen het beleid van mr. Bruma, minister van economische zaken, die thans in Nederland voor onderhandelingen verblijft De fractie van de Nationale Partij Kombinatie (NPK), die de regeringscoalitie vormt, telt na het uittreden van mevrouw Liesdek en de heer Lee ,Kong Fong nog 19 leden van de 39 leden van het Statencollege. De oppositie heeft er 18. Volgens het Surinaams persbureau Informa zullen andere leden van de NPS het voorbeeld van de twee statenleden volgen. Dit uittreden kan het begin betekenen van ommekeer in de Surinaamse poütiek met het oog op de aanstaande onafhanke lijkheid, aldus Informa. Den Haag (ANP) De Neder landse gezinnen hebben vorig jaar bij elkaar drie procent meer uitgegeven, dan het jaar daarvoor. En dat, terwijl wat zij met elkaar voor het natio naal inkomen hebben verdiend, bijna één procent minder ge worden is. Het Centraal Bureau van de Statistiek heeft namelijk bere kend, dat de consumptie van de Nederlandse gezinshuishoudin gen met ongeveer twee miljard gulden in 1974 gestegen is. De overheid heeft het iets beter ge daan, haar consumptie bleef praktisch gelijk aan die van 1973. Astronauten De Apollo-astro- nauten Thomas Stafford, Do nald Slayton en Vance Brand hebben gisteren het ziekenhuis in Hawaii verlaten waar ze zijn verpleegd voor een longaandoe ning die ze vorige week donder dag bij de terugkeer naar de aarde opliepen door het inade men van een giftig gas. Ze gaan nog tien dagen nakuren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1