EjHHQSI FC AMSTERDAM In de breedte beter geworden Voorkomen te moeten knokken tegen degradatie Be Mei waard Ite zijn Het probleem Is de verdediging IN DE KRANT ik zit even ver van mijn baan in Velsen af'. De ooit door Kick Smit ont dekte André Wetzel ziet de toekomst zeer rooskleurig in. Hoewel zijn ontwikkeling als betaald voetballer naar zijn zin wat te lang heeft geduurd („Ik kwam er op mijn twintig ste erin en twee jaar later had ik pas een vaste plaats in het eerste van Haarldm") komt hij bij FC Amsterdam onder wat gunstiger omstandigheden te voetballen. „Als je niet, zoals bij Haarlem het geval was, constant tegen degradatie moet knokken, kun je meer ontspannen spelen. Dat moet mijn spel ten goede komen". André Wetzel heft ook de sa menwerking met Pim van de Meent als gunstig ervaren. „Bij Haarlem was het altijd jongens beweegt. Hoewel hij wel, als het moet, een grens stelt. En daar houdt dan iede reen zich onmiddellijk aan". FRANK WERKMAN VELSEN Ondanks het ver trek van de talentvolle Dick Helling naar Ajax ziet Joop Castenmiller het komende sei zoen met alle vertrouwen te-, gemoet De Haagse oefen- meester, die zijn tweede jaar bij de Velsense eredivisieclub ingaat, baseert zijn prognose op de verrichtingen van zijn ploeg in de intertotocompeti- tie waarin Telstar voor het eerst sinds zijn oprichting in ternationaal op enig niveau acteerde. Hoewel Telstar zich niet in uitzonderlijk opzicht onder scheidde, heeft de intertoto- strijd toch veel positiefs opge leverd. „We zijn eerder speel- klaar dan voorgaande jaren", oordeelt Joop Castenmiller. „Na een maand zijn we alweer eer met de training begonnen en dat moet genoeg zijn voor een betaalde voetballer. Door dat we meteen op niveau zijn gaan spelen, hebben we een goede voorbereiding gehad. Die moet positief uitwerken. We hebben daarom voor het resterende deel van ons voor bereidingsprogramma met een paar duels tegen amateurclubs genoegen genomen. Dan kon den we op een ontspannen ma nier naar de competitie toe werken". Tegenover de aderlating van Dick Helling („Ik zou hem graag hebben gehouden", zegt Castenmiller) staan voor Tel star enige aankopen die vol gens de trainer voldoende moeten zijn. Frank Kramer, ooit veelbelovend belovend aanvaller van FC Amsterdam, maar na zijn transfer naar MW wat weggezakt, en de Engelsman Collin Ayre zijn de meest in het oog springende namen. Verder heeft de Velser club, sinds het degraderen van Haarlem, de enige ploeg op het hoogste niveau in Kenne- merland, zijn heil gezocht in het aantrekken van amateurs. Daarmee was Telstar in het verleden altijd succesvol. Voorbeelden zijn Helling en Jonker. Vorig jaar voegden verdediger Kamphuis en aan valler Hendrikse zich in die rij. „Ik geloof dat Kamphuis dit seizoen definitief doorbreekt", zegt Castenmiller. „Hij heeft ;n n- "8 JT (Van onze sportredactie) NIJMEGEN - "Ons aan- en verkoopbeleid is erop gericht geweest om in ieder geval te voorkomen, dat we het hele seizoen tegen degradatie moe ten knokken. Wij hebben be wust de lijn gevolgd om de spelers die we graag wilden houden, niet kwijt te raken en daarnaast hebben we gepro beerd ons nog wat te verster ken". "Ik geloof dat we in die opzet aardig zijn geslaagd. Je kunt stellen dat we alleen reserves zijn kwijtgeraakt. Blijderveen is aan Eindhoven verkocht, doelman Reijs speelt volgend jaar bij Heerenveen, Frandsen bij Wageningen, Jo Peters is definitief met voetballen ge stopt, Van der Wardt is naar zijn oude amateurclub terug gekeerd en Priewe is ook ver trokken. Van het eerste elftal zijn we in feite alleen Piet Kamps aan NAC kwijtge raakt. Maar ik geloof dat we dat verlies aardig hebben op gevangen door Jaap van der Berg van Excelsior aan te trekken". Willy Jansen, de manager van de Nijmeegse ploeg, die na een paar jaar afwezigheid zijn reh- tree maakte in de hoogste klasse van het betaalde voet bal, blikt vol vertrouwen naar de nieuwe voetbaltoekomst van het elftal, waarmee hij al zo lang nauwe banden onder houdt. Jansens optimisme stoelt vooral op het feit, dat NEC erin is geslaagd superta lent Jantje Peters te behou den. De kleine middenvelder zal ook in het komende sei zoen de basis moeten leggen voor het aanvalsspel van NEC. Behalve Jaap van der Berg, verzekerde NEC zich ook van Henk Medik, de ex-Ajacied die aan het klimaat van FC Gro ningen niet goed kon wennen. terwijl ook doelman Arnold Merckx van De Graafschap en de jeugdige amateur Adrie Bettink van Veluwse Boys naar Nijmegen kwamen. On der de bekwame technische leiding van Piet de Visser, die assistentie krijgt van de Roe meen Mircea Petescu (de op volger van de naar Willem II vertrokken Leen Looyen) moet NEC proberen zich te handha ven, waar streekgenoot Wage ningen moest afhaken. Jaap van der Berg (links, nog in Excelsior- shirt) moet in staat wor den geacht het verlies van Piet Kamps te doen verge ten. "Ik ben vol vertrouwen", zegt Willy Jansen. "Misschien kun nen we zelfs aardig mee draaien in de middenmoot". GERRIT ZWIERS ie. f (Van onze correspondent EINDHOVEN, - „Het is fi- r* nancieel onmogelijk een ere- "e divisieclub in stand te houden ïn> met de ideën van vroeger. ag PSV bijvoorbeeld is al lang 311 geen Eindhovense vereniging en meer. Het is een zuidelijke "j club geworden, waarbij heel Brabant en zelfs een deel van en Limburg, zich betrokken ï1" voelt Dat blijkt vooral uit de melange van bezoekers. Zij komen uit alle windstreken )3, van de provincie. Een gevolg is dat je een aantal spelers in het elftal moet hebben die nog meer mensen van elders aantrekken. Uit hun omge ving, zoals bij ons de gebroe- ders Van de Kerkhof en Willy dx van der Kuyler uit het Hel- n mondse en Bertus Quaars uit Breda", aldus Kees Rijvers, de succesvolle trainer van de landskampioen "Rijvers begint bij PSV aan g zijn vierde seizoen. Een cafTie- ■n re die steeds een opgaande lijn vertoonde en vorig seizoen een o, hoogtepunt bereikte met het a' behalen van de landstitel. Voor Rijvers echter geen re- e den om de touwtjes nu wat te laten vieren en het iets kalmer •i aan te gaan doen. Integendeel zelfs. Rijvers: „We zullen nu ook moeten bewijzen dat we ie die titel waard zijn. Ik ben van mening dat we het kampioen schap vorig jaar dubbel en dwars hebben verdiend. Elke JOOP CASTENMILLER .niveau van vorig seizoen. vorig seizoen al verscheidene goede wedstrijden gespeeld, maar het seizoen duurde toen wat te kort om hem volledig tot ontplooiing te laten komen. Met Hendrkse schijnen er wat Een geruststelling voor Joop Castenmiller is dat Kees van problemen te zijn, omdat hij weer last van zijn achillespees heeft gekregen. Wat de gevol gen daarvan zijn moeten we nog afwachten". Kooten na een seizoen tobben blessurevrij schijnt te zijn. „Van Kooten heeft vorig jaar steeds gekampt met een lies blessure", vertelt Castenmiller. „Die schijnt nu helemaal over te zijn. Dc geloof daarom te kunnen zeggen dat Van Koo ten dit jaar beter tot zijn recht kan komen". Een probleem voor Castenmil ler vormde vorig jaar zijn aan- valslinie. Nadat Willim, die succesvol acteerde als rechter spits geen toestemming had verkregen Polen te verlaten en Couperus werd afgekeurd voor betaald voetbal, ontstond het voorhoedeprobleem. In de vacature-Willim voorzag Ko Stout, vooral aan het eind van het seizoen. Daarin presenteer de Stout zich als produktief schutter, zodat Castenmiller wat dat betreft enig vertrou wen heeft Een andere zaak is de linker spitspositie. „Collin Ayre is voor die positie eventueel te gebruiken", zegt Castenmiller, „hoewel hij van origine meer een middenvelder is. Hij heeft zich in de tot dusver gespeelde wedstrijden ontpopt als een technisch zeer vaardig speler, die eigenlijk niets heeft van het Engelse type. Mogelijk ook dat één van de aangetrokken amateurs zich voor de linker spitspositie aandient Klaas Blomvliet van VSV zou kandi daat zijn". Opnieuw Sinds Telstar zich twee seizoe nen geleden als subtopper ma nifesteerde door de zesde plaats op de ranglijst te be machtigen, voorspelde meni geen Castenmiller een moeilijk seizoen. Dat echter eindigde met opnieuw een (gedeelde) zesde plaats. „Ik hoop weer op dat niveau te kunnen spelen", zegt Castenmiller, „hoewel dat nog niet wil zeggen dat ook de resultaten van het team beter zullen worden. Belangrijk is vooral hoe we de openingsfase van de competitie doorkomen. Als het dan een beetje tegen zit, kom je meteen in de moei lijkheden. Maar ik heb er alle vertrouwen in". FRANK WERKMAN Bertus quaars op de foto links nadat hij met een kopbal doelman Gross van FC Twente heeft gepasseerd) is een speler die publiek uit de regoi moet trekken. HAARLEM André Wetzel n. voelt zich uitstekend thuis bij FC Amsterdam. De van de Haagse amateurclub VCS af- komstige Wetzel werd met Dries Boshardt door de twee de hoofdstedelijke eredivisie club weggeplukt uit het gede gradeerde Haarlem en neemt met Dries Boshardt tevens de positie van aanvalsspits in. André Wetzel is blij dat hij Haarlem heeft kunnen verla ten. „Ik vind dat je als voetballer in de eredivisie moet spelen", zegt hij. „Daarom ben ik tevre den dat ik bij FC Amsterdam onderdak ben gekomen. Bo vendien is mijn overgang ge paard gegaan met een flinke financiële sprong voorwaarts. Dus dat maakte mijn overstap extra plezierig". Onder Pim van de Meent wil André Wetzel verder werken aan zijn carrière. „Ik be schouw FC Amsterdam nog geenszins als mijn eindstation. Ik hoop nog verder te kunnen komen. Je moet als voetballer altijd een doel voor ogen hou den, anders kun je er beter mee stoppen". André Wetzel heeft bij Haar- lem een moeilijk seizoen ach ter de rug. Vrijwel vanaf het begin van de vorige competitie moest hij met zijn ploeggeno- 0 ten tegen de naderende degra- 0 datie vechten, wat, zoals be kend, zonder succes werd af- 3 gesloten. André Wetzel heeft 3 aan de laatste wedstrijd tegen NAC toch plezierige herinne- 0 ringen, ondanks het feit dat juist in dat duel, de teruggang van de ploeg van Hughes naar j de eerste divisie een feit werd. 3 „We speelden daar voor een 3 vol stadion. De inspireert me 3 enorm. Daarom zie ik met eni- 3 ge zorg de eerste competitie- 13 wedstrijd in het Olympisch 3 stadion tegemoet. Ik speel 3 graag voor een goed bezette D tribune en dat komt bij FC 3 Amsterdam maar erg zelden 3 voor. Ik hoop dat ik onder die 3 omstandigheden toch goed 3 kan spelen". In Basis André Wetzel is onmiddellijk in de A-selectie van FC Am sterdam opgenomen. Door het wegvallen van de verkochte spitsspelers Geert Meijer en Gerard van der Lem naar res pectievelijk Aajx en Roda JC konden Boshardt en Wetzel onmiddellijk een plaats in de basis innemen. André Wetzel liever volle tribunes. André Wetze, kreeg daarbij de positie van rechterspits toebe deeld. „Die plaats ligt me, ge loof ik, niet zo goed als op het middenveld, waar ik oorspron kelijk altijd speelde, maar toch is het in de tot dusver gespeelde wedstrijden goed gegaan. Ik geloof wel dat het zal gaan. Het probleem is ook niet onze voorhoede of mid denveld, dat altijd al sterk be zet is met mensen als Van der Ban, Van der Merkt en Otto, maar onze verdediging. De sa menstelling daarvan staat nog niet helemaal vast. Eigenlijk is alleen de positie van Jan Jong bloed zeker". André Wetzel is bij FC Am sterdam snel geaccepteerd, „Bij Amsterdam is de sfeer lekker ontspannen, er wordt veel gelachen. De stemming is zo goed dat ik de competitie met alle vertrouwen tegemoet zie. In het eerste jaar eindigde Amsterdam als vijfde en vorig jaar als negende. Ik geloot dat we komend seizoen eerder bij de vijfde plaats zullen finishen dan bij de negende". Voor zijn eigen plaats denkt André Wezel geen concurren tie van betekenis te ondervin den. „Of er zou bij de ama teurspelers, die gecontracteerd zijn, iemand moeten zijn", zegt de tegenwoordig in Haarlem wonende Hagenaar. „Ik geloof dat ik in mijn spel nog behoorlijk vooruit kan gaan. Ik heb de laatste jaren mijn studie aan het CIOS op hetzelfde plan gesteld als het voetballen. Nu ben ik klaar en kan dus meer mijn aandacht aan het voetballen geven. Ik heb een baan gevonden in Vel sen, waar ik het zo heb gere geld dat ik elke middag om vier uur klaar ben. Dan kan ik dus volop trainen. Ik heb bovendien net een huis ge kocht in Haarlem. Daar rit ik mooi centraal, want ik ben in tien minuten in Amsterdam en competitie heeft echter weer een ander gezicht. In de trans ferperiode zit geen enkele ver eniging stil. De krachtsverhou dingen kunnen weer helemaal anders liggen". PSV heeft zich op de transfer markt nauwelijks geroerd. Rij vers: „We zijn van mening dat je alleen op die plaatsen waar vervanging inderdaad noodza kelijk is nieuwe spelers in moet zetten. Voor de rest hul digen wij het standpunt dat je beter in je eigen spelers kunt investeren. Dat wil zeggen, een beter contract aanbieden en betere secondaire voorwaar den scheppen. Zij hebben er tenslotte voor gezorgd dat er succes \yerd behaald". Toch heeft PSV enkele nieuwe gezichten in de kernploeg. Rij vers: „In de eerste plaats heb ben wij nooit serieus gedacht dat Nordquvist weg zou gaan. Tenslotte ging hij toch en toen Moesten wij naar een vervan ger uitzien. We denken die ge vonden te hebben in Huub Stevens, van Fortuna SC. Hij is vooral sterk met het hoofd" Indruk De tweede man die door PSV werd aangetrokken, is Nick Deacy, een Welshman, afkom stig van de derde divisiever eniging hereford United. Rij vers: „Deze 21-jarige steler heeft veel indruk op mij ge maakt tijdens het jubileum- tournooi van Blauw Wit in Amsterdam. Hij is een typisch Engelse voorhoedespeler: een hard schot, een goede dribbel en vooral sterk in de lucht. Een soort Ralf Eström die nog wat bijgeschaafd moet wor den. Een speler ook die ge makkelijk een doelpunt maakt PSV heeft met deacy speciale bedoelingen. Rijvers: „Zo zou je het kunnen noemen. PSV heeft in ten minste twintig wedstrijden de tegenstander meer dan de helft van de wed strijd onder zware druk zet Vorig jaar is het echter her haaldelijk voorgekomen dat die veldmeerderheid niet in doelpunten kon worden uitge drukt. Wij verspeelden daar door onnodig een aantal pun ten. We hopen met Deacy juist die finishing touch in de ploeg te brengen, die nodig is om een offensief doeltreffend te kunnen afronden. Iets meer kracht, iets meer killersmenta- liteit" PSV heeft naast de beide doel- verdedigers Van Beveren en Van Gerwen nog een derde, de talentvolle Van Engelen van Wilhelmina uit 's Hertogen bosch aangetrokken.? Rijvers: „Ook hiervoor kan ik een sim pele verklaring geven. Van Be- veren is en blijft onze eerste man. Hij is echter vrij kwets baar. Ook vorig seizoen is hij door blessures enkele maan- toen uitstekend vervangen. Maar wat zou er gebeurd zijn als ook Van Gerwen gebles seerd was geraakt. Dan had den wij een beroep moeten doen op onze keeperstrainer Willy Heyink, die de vier kruisjes begint te naderen Gaat PSV qua taktiek en sys teem op dezelfde voet verder? Rijvers: „Ook dit jaar hopen wij ons publiek vanaf de eer ste wedstrijd te boeien. Vorig jaar heb ik mijn spelers steeds voorgehouden te blijven voet ballen. Al staan we met 6-0 voor, dan nog moet de ploeg alles geven wat te bieden is. Deze manier van klantenbin ding heeft vorig seizoen zeer constructief gewerkt Het pu bliek kwam en bleef komen op. Balbezit spelen is mooi, en dat wordt dan ook door ons toegepast, maar is helemaal fout indien het wordt gespeeld om doelpunten te voorkomen. De intentie van elke speler moet zijn: doelpunten maken

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15